Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Poduzetništvo, računovodstvo i porezi Pokrećemo poduzetništvo u Hrvatskoj - za računovođe i one koji ih trebaju

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 07.01.2015., 15:39   #21
Ako tvrtka prijeđe na model plaćanja poreza po naplaćenim računima - mora li ona tada na svoje račune stavljati oznaku R-2? Ili kako drugačije će kupac znati da si pretporez smije odbiti tek kad plati račun (ovoj tvrtki koja je prešla na takav model plaćanja poreza)?

Tako nekako bi se dalo zaključiti po nekom tekstu na poreznoj upravi, ali od prije godinu i pol dana. Nigdje ne vidim da to crno na bijelom piše na nekom novijem dokumentu.
__________________
Science is the belief in the ignorance of experts.
Apemant is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.01.2015., 15:44   #22
Quote:
Apemant kaže: Pogledaj post
Nigdje ne vidim da to crno na bijelom piše na nekom novijem dokumentu.
Probaj pogledati u Zakonu čl.125.i, gdje ti stoji pod (5) da moraš staviti na račun "obračun prema naplaćenoj naknadi"
__________________
It could have been...
lili p. is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.01.2015., 16:03   #23
Quote:
lili p. kaže: Pogledaj post
Probaj pogledati u Zakonu čl.125.i, gdje ti stoji pod (5) da moraš staviti na račun "obračun prema naplaćenoj naknadi"
Fala.
__________________
Science is the belief in the ignorance of experts.
Apemant is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.01.2015., 16:28   #24
Quote:
Apemant kaže: Pogledaj post
Ako tvrtka prijeđe na model plaćanja poreza po naplaćenim računima - mora li ona tada na svoje račune stavljati oznaku R-2? Ili kako drugačije će kupac znati da si pretporez smije odbiti tek kad plati račun (ovoj tvrtki koja je prešla na takav model plaćanja poreza)?

Tako nekako bi se dalo zaključiti po nekom tekstu na poreznoj upravi, ali od prije godinu i pol dana. Nigdje ne vidim da to crno na bijelom piše na nekom novijem dokumentu.
Taj pretporez tvrtka "po starom" odbija odmah kao sto odbija i pretporez iz R2 racuna (od obrtnika dohodasa).
Ovi novi ne mogu imati oznaku R2 (ne placaju porez na dohodak), nemaju nikakvu oznaku, samo napomenu.
ani08 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.01.2015., 19:25   #25
ja imam sinesis i ne piše više ni R1 ni R2 već samo običan raačun u postavkama, a ispod cijene na računu piše obračun prema naplaćenoj naknadi.
iva0404 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.01.2015., 19:40   #26
pomoć

zanima me ovako, obrt dohodaš je po sili zakona ušao u pdv, pa me zanima što sa računima iz 2014. g koji još nisu plaćeni? hvala i poz!
sonica is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.01.2015., 19:57   #27
Quote:
sonica kaže: Pogledaj post
zanima me ovako, obrt dohodaš je po sili zakona ušao u pdv, pa me zanima što sa računima iz 2014. g koji još nisu plaćeni? hvala i poz!
Račune koje je izdao obrtnik kad nije bio u sustavu i kad mu ti novci sjednu neće platiti pdv po njima jer su ti računi izdani bez pdv-a.
konto12345 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.01.2015., 19:49   #28
Question trebala bih pomoć

Također smo tvrtka koja namjerava preći na model plaćanja PDV-a po naplaćenim računima.

1. Izjava za PU se šalje poštom, nosi se osobno ili mail-om?
2. Da li se mora još što priložiti uz tu izjavu?
3. Trebam popisati sve neplaćene URE i IRE do 31.12.2014. Da li taj popis trebam isto dostaviti u PU ili ne?
4. Kad će se raditi završni za 2014.; smjeti ćemo raditi vrijednosno usklađenje potraživanja od kupaca ( po nekoj logici u glavi mi zvoni odgovor „DA“, ali pošto sam se sva spetljala bolje da pitam )
5. Napomena na IRI „obračun po naplaćenoj naknadi“…..da li je smijem odmah navoditi na računima ( budući da bih sutra već trebala fakturirati ) ili čekam neko rješenje?
confused77 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.01.2015., 13:52   #29
Quote:
confused77 kaže: Pogledaj post
Također smo tvrtka koja namjerava preći na model plaćanja PDV-a po naplaćenim računima.

1. Izjava za PU se šalje poštom, nosi se osobno ili mail-om?
2. Da li se mora još što priložiti uz tu izjavu?
3. Trebam popisati sve neplaćene URE i IRE do 31.12.2014. Da li taj popis trebam isto dostaviti u PU ili ne?
4. Kad će se raditi završni za 2014.; smjeti ćemo raditi vrijednosno usklađenje potraživanja od kupaca ( po nekoj logici u glavi mi zvoni odgovor „DA“, ali pošto sam se sva spetljala bolje da pitam )
5. Napomena na IRI „obračun po naplaćenoj naknadi“…..da li je smijem odmah navoditi na računima ( budući da bih sutra već trebala fakturirati ) ili čekam neko rješenje?
1.ja sam odnijela osobno, lupili mi žig da sam donijela i dali meni jedan primjerak za arhivu

2. ništa ne moraš prilagati

3. ne moraš - bar meni nisu rekli da moram?

4. ja bih isto rekla da da...

5. odmah je navodiš na računima (meni sinesis sam napiše) od 1.01.2015, ne dolazi nikakvo rješenje o prelasku na taj sustav naplate
iva0404 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.01.2015., 17:58   #30
pozdrav! je li netko od vas čuo da se, ukolik se prelazi na pdv po naplaćenom računu, treba na sve zalihe obračunati i platiti pdv?!
gdje god sam tražio nisam ništa našao na tu temu
Aleksandar Make is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.01.2015., 03:26   #31
Quote:
Aleksandar Make kaže: Pogledaj post
pozdrav! je li netko od vas čuo da se, ukolik se prelazi na pdv po naplaćenom računu, treba na sve zalihe obračunati i platiti pdv?!
gdje god sam tražio nisam ništa našao na tu temu
Ne radi se o obračunu po naplaćenim naknadama, već kod izlaska iz sustava PDV-a (mali porezni obveznici do 230 tisuća kn, van sustava)

4. Obveza ispravka pretporeza za zalihe dobara
Osim ispravka pretporeza za gospodarska dobra, propisuje se i ispravak pretporeza za zalihe dobara
u slučaju prelaska s redovnog postupka oporezivanja na posebni postupak oporezivanja za male
porezne obveznike i obrnuto. Ispravak odbitka pretporeza porezni obveznik iskazat će u prijavi PDV-a
koju podnosi za razdoblje oporezivanja u kojem je došlo do prelaska s redovnog postupka
oporezivanja na posebni postupak oporezivanja za male porezne obveznike i obrnuto. Zalihama
dobara smatrat će se zalihe u skladu s Hrvatskim standardima financijskog izvještavanja, odnosno
Međunarodnim standardima financijskog izvještavanja.

http://www.porezna-uprava.hr/Dokumen...ilnika2015.pdf
devilgirl is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.01.2015., 09:45   #32
Ako predamozahtjev za obračun prema naplaćenim naknadama na izlazne račune koje izdajemo u ovoj godini stavljamo Obračun prema naplaćenim naknadama i idu u pdv tek kad ih plate. Što sa ulaznim računima koji nam sada dolaze za 12 mjesec hoću njih uvrstit u PDV za 1 mjesec (jer smo ih tek sad platili) ili njih još stavljam u pdv za 12 mjesec?
U 2012 smo zbog malog prometa izašli iz sustava pdv-a, a onda smo u 2014. zbog većeg prometa u 2013g. opet morali ući u sustav pdv-a. Sad smo opet ispod 230.000 možemo li opet predati zahtjev za izlazak ili moramo ostati u sustavu pdv-a?
goca25 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.01.2015., 13:05   #33
I mene ovo zanima...
...Ako predamozahtjev za obračun prema naplaćenim naknadama na izlazne račune koje izdajemo u ovoj godini stavljamo Obračun prema naplaćenim naknadama i idu u pdv tek kad ih plate. Što sa ulaznim računima koji nam sada dolaze za 12 mjesec hoću njih uvrstit u PDV za 1 mjesec (jer smo ih tek sad platili) ili njih još stavljam u pdv za 12 mjesec?
klara6 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.01.2015., 14:42   #34
iva0404, puno hvala
confused77 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.01.2015., 11:52   #35
Napomenu-obračun prema naplaćenoj naknadi ne treba stavljati na račune s prijenosom porezne obveze ili?
mazziz is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.01.2015., 14:49   #36
Quote:
mazziz kaže: Pogledaj post
Napomenu-obračun prema naplaćenoj naknadi ne treba stavljati na račune s prijenosom porezne obveze ili?
Zna li itko? Ako od 01.01.2015. radimo obračun prema naplaćenim naknadama obvezni smo stavljati napomenu-obračun prema naplaćenoj naknadi, ali ako između ostalog izdajemo i račune s prijenosom porezne obveze moramo li i na njih stavljati napomenu budući da se takvi računi obračunavaju neovisno kada su naplaćeni?
mazziz is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.01.2015., 19:14   #37
Quote:
iva0404 kaže: Pogledaj post
ja imam sinesis i ne piše više ni R1 ni R2 već samo običan raačun u postavkama, a ispod cijene na računu piše obračun prema naplaćenoj naknadi.
Iva kako to misliš da ti piše? gdje? ja sam popizdio jer iako sam u parametrima računa odabrao pdv po plaćanju nigdje to ne vidim? jer to na MP i VP računima ili samo gotovinskim?
regularhr is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.01.2015., 15:23   #38
Quote:
regularhr kaže: Pogledaj post
Iva kako to misliš da ti piše? gdje? ja sam popizdio jer iako sam u parametrima računa odabrao pdv po plaćanju nigdje to ne vidim? jer to na MP i VP računima ili samo gotovinskim?

Na gotovinskim mi piše, odmah ispod konačne cijene na računu piše obračun prema napl.naknadi.
iva0404 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.02.2015., 13:48   #39
Tromjesečni porezni obveznik i dalje ostaje tromjesečni porezni obveznik bez obzira na obračun prema naplaćenim naknadama?
mazziz is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.02.2015., 15:58   #40
Quote:
mazziz kaže: Pogledaj post
Tromjesečni porezni obveznik i dalje ostaje tromjesečni porezni obveznik bez obzira na obračun prema naplaćenim naknadama?
Da.
__________________
Putopisi: Island Egipat Kuba Južna Amerika Turska | Silba Smještaj
Putnik92 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 12:12.