Natrag   Forum.hr > Društvo > Društvene znanosti > Jezikoslovlje

Jezikoslovlje Za pravopiždžije i jezikolomce

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 12.01.2018., 23:23   #1
Polutema

Pozdrav, prvi post i tema u ovom dijelu foruma koji inace bas i ne pratim.
Zavrsila utakmica Hrvatska-Srbija pa sam primijetio nesto sto se dogadja cesto u zadnje vrijeme kod komentiranje sportskih dogadjaja. To je ucestalo koristenje sljedecih rijeci: polusansa, polukontra i slicno. Ajd to jos i moze proci, ali onda koriste poludistanca, poluvisina, polulist, polustativa, polufaul...
E sad, ne kazem da sam ja najpismenija osoba, ali ovakve izjave na javnoj televiziji mi zvuce presmijesno. Postoje li takve rijeci, to jest, koriste li se u knjizevnom govoru ili komentatori izmisljaju toplu vodu?

Poluzahvala na pojasnjenju, hvala.
Quorgyle is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.01.2018., 23:35   #2
Ne trebas biti pismen da bi primjetio nebuloze i greske u govoru na javnoj televiziji, pogotovo na RTL-u.

Davno su prosla vremena Jasmine Nikic, Ksenije Urlicic i Helge Vlahovic.

Nazalost vise televizijski govor nije standard.
Sevilla is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.01.2018., 21:06   #3
Quote:
Sevilla kaže: Pogledaj post
Davno su prosla vremena Jasmine Nikic, Ksenije Urlicic i Helge Vlahovic.
Ne zaboravimo ni Gordanu Bonetti.
__________________
MmeTipfeler is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2018., 00:30   #4
Quote:
MmeTipfeler kaže: Pogledaj post
Ne zaboravimo ni Gordanu Bonetti.


Svakako.

Iako Gordanu Bonetti nisam bas imala priliku gledati ni slusati, umrla je dosta prije mog rodjenja, ostala je poznata kao sinonim lijepog govora na radiju i televiziji.
Sevilla is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2018., 11:39   #5
Quote:
Quorgyle kaže: Pogledaj post

Pozdrav, prvi post i tema u ovom dijelu foruma koji inace bas i ne pratim.

Zavrsila utakmica Hrvatska-Srbija pa sam primijetio nesto sto se dogadja cesto u zadnje vrijeme kod komentiranje sportskih dogadjaja.

To je ucestalo koristenje sljedecih rijeci: polusansa, polukontra i slicno. Ajd to jos i moze proci, ali onda koriste poludistanca, poluvisina, polulist, polustativa, polufaul...

E sad, ne kazem da sam ja najpismenija osoba, ali ovakve izjave mi na javnoj televiziji zvuce presmijesno. Postoje li takve rijeci, to jest, koriste li se u knjizevnom govoru ili komentatori izmisljaju toplu vodu?

Poluzahvala na pojasnjenju, hvala.
A sad malo ontopic.

Ima prefiksoida koji se mogu staviti gotovo pred svaku imenicu ili pridjev.

"Polu" označava ono što je otprilike upola manje ili upola vrijedno, a često je s ironičnim značenjem: polumajstor, polukuća, poluauto, poluigrač, poluljubav, poluseks, polučovjek.

Evo ti iz jednog rječnika: poluavangarda, poluanđeo, poluanonimac, poluarena, poluautonomija, polubajka, polubauk, polubrigada, polubrodolomac, polubunda, poluburžuj, polucivil, polucrnkinja, polučizmice, poludemokracija, polueksperiment, poluforma, polugolać, poluishod, polujunak, polulider, poluosuda, polupejzaž, polupsovka i još oko 350 riječi s polu-.

Takvi su i prefiksoidi nazovi-, eko- i dr.: nazovielita, nazovikuća, nazovimoral, nazoviobjašnjenje, nazovipromjena, nazovirješenje, nazovisastanak, nazoviuvjerenje, nazovivrijednost; ekobudućnost, ekofundamentalist, ekoglupost, ekoizjava, ekomjera, ekoškola, ekovino, ekozačin itd.
Shain is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2018., 13:20   #6
Znači ipak ima nekog književnog smisla. I dalje smatram da ih koriste prečesto u sportskom komentiranju te da neke riječi izmisle "u toku". Definitivno ima smisla ovo što si ti napisao Shain, ali mi se i dalje riječi kao "poludistanca" i "poluvisina" ne uklapaju u sve to. Visina je visina, a pola te visine je i dalje visina.

Hvala na odgovoru.
Quorgyle is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.05.2018., 12:32   #7
Quote:
Sevilla kaže: Pogledaj post
Ne trebas biti pismen da bi primjetio nebuloze i greske u govoru na javnoj televiziji, pogotovo na RTL-u.

Davno su prosla vremena Jasmine Nikic, Ksenije Urlicic i Helge Vlahovic.

Nazalost vise televizijski govor nije standard.
Da.
Naratori HRT još nekako imaju određenu kvalitetu, ali ostatak HRT koji se pojavljuje pred kamerama je živa tragedija.
To je polupsimen svijet.
Peta Ahileja is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 11:33.