Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest

Povijest Politička, društvena, kulturna, univerzalna povijest.
Podforumi: Vojna povijest i tehnologija, Domovinski rat

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 13.04.2010., 13:35   #1
Exclamation Libanon,Bejrut gradjanski rat

Po meni je ovaj mjesano gradjanski rat izmedju muslimana(to jest bezbroj frakcija i privatnih fojski)na jednoj strani te krscana i njigovih privatnih vojski te izraelaca i amerikanaca kao policije koji su tukli po svemu,dok nisu nahebali tipa da im je odjenom poginulo skoro 100tinjak vojnika u autobombi((mislim da je tako nesto)) JEDAN OD NAJFASCINANTNIJI SUKOBA POSLJE WW2....
Pa ko zna vise informacija i svega vezano o tome ((posto znam da ovdje fakt ima dosta poznavatelja urbanog ratovanja ((jel ovaj forum redovito spijuniram i vecinom citam jel opet ponavljam ima ljudi s vrhunskim znanjem))
Pa upuceni ako moze krenite,s raspravom o svemu jel ovo je cisti primjer urbanog ratovanja,,,a i zanima me kako je sve to pocelo a i zavrsilo
HVALA
__________________
<Say Hello To My Little Friend>
striker is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.04.2010., 22:43   #2
... pa koliko se ja sjecam, tukli su se i pripadnici istih vjera medjusobno, pogotovo ako su se dijelili na lijeve i desne... tukao se prakticno svako protiv svakog (osim UN/ameri protiv Izraelaca), nekih 50tak frakcija/milicija/privatnih bandi/sekti/narodnosti/marioneta/okolnih zemalja/itd..., dok se nisu tamo negdje '90te primirili...

Zadnje uređivanje haram : 13.04.2010. at 22:59.
haram is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.04.2010., 23:30   #3
Quote:
haram kaže: Pogledaj post
... pa koliko se ja sjecam, tukli su se i pripadnici istih vjera medjusobno, pogotovo ako su se dijelili na lijeve i desne... tukao se prakticno svako protiv svakog (osim UN/ameri protiv Izraelaca), nekih 50tak frakcija/milicija/privatnih bandi/sekti/narodnosti/marioneta/okolnih zemalja/itd..., dok se nisu tamo negdje '90te primirili...

zato mi je to i onako fora) a i sve se zbivalo pretezno u jednom gradu((bejrutu)

a i zanima me dubina tog sukoba
__________________
<Say Hello To My Little Friend>
striker is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.04.2010., 00:20   #4
Quote:
striker kaže: Pogledaj post
zato mi je to i onako fora) a i sve se zbivalo pretezno u jednom gradu((bejrutu)

a i zanima me dubina tog sukoba
... zapravo je bilo grozno, vec i gledati na TV... pogotovo kad su krscanski falangisti upali u Sabru i Satilu (palestinske izbjeglicke logore), nakon Al-Fatahovog/PLO povlacenja, 81.ili 82. (?) ... cak su i neki zastupnici u izraelskom knesetu zavapili kako je izraelska vlada/vojska mogla omoguciti (zapravo organizirati) taj zlocin... rat je pakao...
Do rata (krajem 60tih, cini mi se) su Beirut zvali Pariz bliskog istoka, ako se dobro sjecam...
ima film koji prenosi malo te atmosfere : Deadline

... a dubina... islo se na zivot i smrt, ku's dublje ?... ali dobro, zanimaju te vojnopoliticki aspekti, kronologija, akcija, spektakl... mozda se jos neko prikljuci...
haram is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.04.2010., 09:02   #5
Quote:
haram kaže: Pogledaj post
... zapravo je bilo grozno, vec i gledati na TV... pogotovo kad su krscanski falangisti upali u Sabru i Satilu (palestinske izbjeglicke logore), nakon Al-Fatahovog/PLO povlacenja, 81.ili 82. (?) ... cak su i neki zastupnici u izraelskom knesetu zavapili kako je izraelska vlada/vojska mogla omoguciti (zapravo organizirati) taj zlocin... rat je pakao...
Do rata (krajem 60tih, cini mi se) su Beirut zvali Pariz bliskog istoka, ako se dobro sjecam...
ima film koji prenosi malo te atmosfere : Deadline

... a dubina... islo se na zivot i smrt, ku's dublje ?... ali dobro, zanimaju te vojnopoliticki aspekti, kronologija, akcija, spektakl... mozda se jos neko prikljuci...
da upravo to,,,
e da za taj masakar sam cuo al neznam detalja nista,,,,

daj imal netko s vise info
__________________
<Say Hello To My Little Friend>
striker is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.04.2010., 11:34   #6
Ma takvi masakri kod muslimana su bili pravilo,ali eto kršćane je lakše optužiti bilo već tada, azamisli danas...
El Cid is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.04.2010., 13:48   #7
evo ukratko copy-paste:

Quote:
Nakon početka arapsko-izraelskog sukoba 1948. oko 110.000 palestinskih izbjeglica pobjeglo je u Libanon, odakle je počeo i operirati PLO koju je Izrael optuživao da od tamo planira i vrši terorističke napade na njegovom teritoriju. 1976. libanonski krščanske vođe su pozvali sirijsku vojsku da pomogne boriti se u Libanonu protiv palestinskih militanata. 11. ožujka 1978. nekolicina pripadnika Fataha je iz Libanona preko mora upalo na izraelsku plažu u kibuc, otelo autobus pun civila i usmjerilo ga prema Tel Avivu. Nakon pucnjave poginulo je 35 ljudi na što je izraelski ministar Menahem Begin naredio IDF-u da otjera PLO iz juga Libanona. IDF je upao u južni dio Libanona, ali je vojna operacija prekinuta u lipnju 1978. na pritisak SAD-a. U Libanon su došle trupe UNFIL-a kako bi osigurale mir, no incidenti na granici sa Izraelom su se nastavili. 6. lipnja 1982. vlada Izraela dala je zeleno svjetlo za invaziju južnog Libanona kao odgovor na pokušaj ubojstva njenog veleposlanika Shloma Argova u Velikoj Britaniji od Fataha te zbog bombardiranja od PLO-a na sjeveru Izraela.
uglavnom, počelo je puno prije 75. još kada su izraelci potjerali palestince i oni su se smjestili u libanonu i počeli djelovati, ali i biti opterećenje libanonskoj državi. na kraju je došlo do toga da se nije znalo tko koga kolje, ali uglavnom su se sukobljavali kršćani, PLO i druzi. u principu građanski rat, ali s time da je značajna strana bila ona uvezena iz inozemstva - PLO, a i Sirija i pogotovo Izrael su se upletali svako malo

Quote:
Građanski rat u Libanonu je počeo 1975 godine, iako je teren pripreman godinama prije. Osjetljiva međunacionalna ravnoteža narušena je u 70-ima nakon što je Palestinska oslobodilačka organizacija (PLO) premjestila svoj stožer u Libanon. Od 1975. do 1990. trajao je građanski rat u kojem su sudjelovale islamske i kršćanske frakcije (najznačajnije su bile kršćanska Falanga, te palenstinski PLO te Druzi) povremeno potpomognute susjedima Sirijom i Izraelom koji će 1982 godine napasti Libanon koristeći Palestince kao ispriku za invaziju. Naravno, pravi ciljevi invazije i okupacije su otimanje izvora vode. Od ulaska židovske vojske počinje pokret otpora koji tjera židovsku vojsku na povlačenje, prvo na tzv. sigurnosnu zonu a 2000. i skoro sa cijelog teritorija. Vrlo brzo Hezbollah preuzima vodstvo u pokretu otpora. Tijekom okupacije, židovska vojska počinila je mnoge masakre, od kojih je najgori onaj u Sabri i Shatili (1600-1700 civila). Građanski rat završio je sporazumom po kojem su svi ratni vođe pristali predati oružje i tako ponovno formirati policiju i vojsku (osim Hezbollaha, koji je i za vrijeme građanskog rata bio koncentriran na borbu protiv okupacije).
evo ukratko i ovdje o korijenima sukoba: http://www.hrvatski-vojnik.hr/hrvats...05/libanon.asp
tom_xox is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.04.2010., 16:00   #8
Quote:
El Cid kaže: Pogledaj post
Ma takvi masakri kod muslimana su bili pravilo,ali eto kršćane je lakše optužiti bilo već tada, azamisli danas...
... samo da pripomenem da stranka/milicija pod nazivom "Krscanska falanga" nema neke stvarne veze sa doticnom organiziranom religijom, osim deklarativno... a krscana kao i muslimana tamo ima vise smjerova i ucenja, i gotovo svi su se medjusobno sukobljavali, u nekim periodima... uz razne politicke opcije... a sve na urbanom podrucju...
haram is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.04.2010., 16:10   #9
... govorilo se da tamo i Bog ima svoju stranku...

... i jos jedan clanak na engleskom, na wiki, za ilustraciju kakav je to bio krkljanac...

Zadnje uređivanje haram : 14.04.2010. at 16:31.
haram is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.04.2010., 19:47   #10
Libanon jedna od najnaprednijh zemalja na tom području do početka rata..Klasičan primjer kad ti je većina stanovnika nepismena,živi u stanju povijesne laži,baratajući poluinformacijama želi odlučivati svakodnevicom oskudijeva u budućnosti.Tzv.zemlja kurvinskog karaktera..
Peća is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.04.2010., 21:05   #11
...

Libanon je zamišljen kao država gdje će arapski kršćani voditi glavnu riječ i koja će biti most između Bliskog Istoka i zapada. U trenutku kad je isti osnovan kršćani su činili 52% stanovništva i imali su predsjednika, premijer je bio sunit, a predsjednik parlamenta je bio šijit.

U stvarnosti su šijiti bili marginalizirani, Druze niko nije zarezivao, a zemljom je vladala tiha koalicija maronita (najjača kršćanska skupina) i sunita. Popise stanovništva niko nije provodio u zadnjih 50 godina da se ne bi ravnoteža poremetila.

Problem nastaju kad u zemlju dolaze Palestinci. Palestinaca je možda bilo 20% kršćana, ali oni brzo odlaze dalje na zapad tako da su oni koji ostaju 95% muslimani. Ravnoteža se pormetila, poglavito onda kad se Palestinci počinju ponašati kao država u državi. Kršćani strahuju da bi mogli tražiti udio u vlasti i državljanstvo Libanona što bi dalo muslimanima većinu u stanovništvu. Između njih i kršćana traje tihi sukob... Palestincima a se pridružuju šijiti kojih ima možda i 30% i kojima Iran daje krila, i oni žele svoj dio kolača...

Uskoro i Druzi vide da će sve otići k vragu pa žele i oni proširiti i stabilizirati svoje područje poglavito na račun kršćana jer i Druzi žele svoje mjesto pod suncem s obzirom da su i oni građani drugog reda...

Izbija totalni rat, svako sa svakim.... onda u Libanon 1982. ulaze i Izraelci vidjevši šansu da rasture najjače uporište Palestinaca na svojim granicama, Jordan je u sedamdesetima likvidirao palestinsku prijetnju, ovi u Siriji ne mogu preko Golana, sa Egiptom su im odnosi OK, ostaje dakle samo Libanon, a tu opet mogu računati na podršku kršćana, i još usput mogu staracati šijite koji su rastuća prijetnja....

Odmah se uključuje i Sirija koja ne može prežaliti što joj je polovicom 20. st otet dio teritorija da bi se stvorio Libanon... situacija prerasta u "svak svakog"...

Najluđe je što u čitavom tom vrtlogu postoji središnja vlada koju valjda nikol ne zarezuje, što uredno teče gospodarska aktivnost u bejrutskoj luci... totalno ludilo....

Palestinci su izbačeni, ove izbjeglice su getoizirane u logore i nemaju nikakv utjecaj, šijiti su dolbili veći dio kolača, napokon su i Druzi zamijećeni, Izrael se povukao, a i Sirija...

Zlobnici kažu da se korumpiranoj maronitsko-sunitskoj vrhušci pridružila i šijitskau diobi kolača, a Druzima niko ne smeta u uzgoju maka i pravljenu heroina...

I dalje nemaju proveden popis stanovništva...
demon is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.04.2010., 21:31   #12
HJEBOTE!! ovo kako sam procito pa sam i sam malo trazio informacije,,i cini mi se da ovakav zaplet nebi mogo cjeli holivud izrezirat,,,onoliko frakcija pa krscani koji nisu krscani pa bezbrojne sekte....
Hvala na infou...
A kakvo je sad tamo?? mislim imal jos tih divljih frakcija,,,,,

e da i kakva je libanonska vojska jel ona mogla sto napravit u to vrjeme,,,,,
__________________
<Say Hello To My Little Friend>

Zadnje uređivanje striker : 14.04.2010. at 21:36.
striker is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.04.2010., 22:04   #13
Sirija se toliko bojala šiita da je podržavala kršćane na početku rata...

Ne znam u kakvim je sada odnosima sa Hezbollahom...
__________________
.
Michael Collins is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 15:18.