Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest > Domovinski rat

Domovinski rat Domovinski rat bez politike

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 06.11.2011., 21:52   #1041
Quote:
budimo ljudi kaže: Pogledaj post
JNA je prestala biti neutralana onog trenutka kada su je počeli napadati po kasarnama.Problem JNA je mnogo širi,kako se raspadala Jugoslavija tako se raspadala i njena vojska,ali vrijeme o kojem govoriš BIH je funkcionisala još uvjek bez većih sukoba,BIH nije bila nezavisna i još je bila federalna jedinica u skolopu krnje Jugoslavije,dakle jedina legitimna vojska je JNA.JNA dijeli oružje i vrši mobilizaciju svih građana,druga stvar što su se Srbi najviše odazvali u Bosni jer su znali da je to jedini način da se čuva što se sačuvati može.
Vidis, ja ti mogu dokazati za podrucje Odzaka da je oruzje podijeljeno 1991. Da su srbi mobilizirani 1992, dakle desetak mjeseci poslije podjele oruzja, da niko od hrvata i muslimana nije dobio oruzje. Toliko o neutralnosti i vojsci svih gradjana.
sb323ar is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.11.2011., 21:54   #1042
Quote:
budimo ljudi;36575643.Pa drugari,tako je,hrvatski vojnici su činili itekako zločine i ja kao stanovnik Dervente koja je 50/50 opština Hrvati/Srbi sam osjetio to na svojoj koži i gledao uživo.I šta ćemo sada,jesam li ja zbog toga lažov što se to ne poklapa sa vašom percepcijom istine!
[B
kaže:
Znam samo da nebih volio da moja djeca (ili tuđa), proživljavaju ono što sam ja morao.[/B]-Ne bih ni ja druže,kuća mi je zapaljena do temelja samo zato što je srpska,novo auto ukradeno,sve sam morao izpočetka,nikad mi niko nije platio marke odštete!Trčao sam ,bježao,napadao,valjao se u blatu ,smrzavao,gledao leševe,gledao ranjene,gledao nemoćne,gledao siromašne,izgubljene u vremenu i prostoru i ostao nadam se normalan!I šta ćemo sada?Jel mislite da ste vi jedini najebali u ratu???
ovako da kratko pojasnimo, a ti ces reci svoje o Derventi a ja svoje. Odmah
si skocio kada sam spomenuo Derventu, a to moje Dervencanin mi nemozes
uzeti, poubijali ste srusili to ste uspjeli nazalost. Kuca ti je zapaljena zato sto
je srpska? Kada su ti zapalili kucu? I nasu ne samo sto su zapalili, nego je
prije toga dobila dvije minobacacke granate i jednu tenkovsku, pa je izgorjela a jedna strana je odmah urusena od tih pogodaka. Trcao sam i bijezao
13 godisnjak, prvo u sumu na Markovcu, a onda prema Bijelom Brdu.
Nagledao sve svasta dijetinstvo u k...u, niti odstete niti bilo cega, danas
to stoji zaraslo i bez perspektive ni za vas ni za nas! i to je cinjenica, neki od vas tamosnji stanovnika zna se koji, govore ono "neka samo Ustasa nema pa taman zivjeli u krmetnjaku..." Bravo to je uspjeh. Ali da se vratimo na Derventu, de ti nama ispricaj kako su one srpskinje sa motorolama hodale po carsiji, i navodile snajperiste da pucaju u kuce pa da ubijaju ljude za stolom dok veceraju, zadnji put sam bio u Carsiji i to smo dozivjeli i stari prijatelji je dobio tada u stomak kad smo se vratili kuci i hvala Bogu to nisam morao gledat na vrijeme smo otisli. Hoces reci da ovo nije istina, pa sada ti slobodno izvoli pricaj o Cardaku i "krvavi" vaskrs, a ovo ti je bilo prije Cardaka. I nemoj zaboraviti napisi obavezno kad ti je imanje nastradalo kuca i sve ostalo koji
datum dan mijesec bilo bi dobro da vremenski usporedimo.
Dervencan is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.11.2011., 22:05   #1043
Quote:
sb323ar kaže: Pogledaj post
Vidis, ja ti mogu dokazati za podrucje Odzaka da je oruzje podijeljeno 1991. Da su srbi mobilizirani 1992, dakle desetak mjeseci poslije podjele oruzja, da niko od hrvata i muslimana nije dobio oruzje. Toliko o neutralnosti i vojsci svih gradjana.
ma o kojoj neutralnosti JNA možemo govoriti ...u policijskoj akciji sredinom srpnja 1991 koja se odvijala u naselju Bjeliš u SB koje je bilo večinski naseljeno građanima srpske nacionalnosti što slobodnom predajom a što premetačinom kuća i ostalih pomoćnih prostorija pronađeno oko sto dugih cijevi i isto toliko protuoklopnih sredstava....i što će tada Nedjeljku Čelaru civilu i vozaču iz TOB-A thompson i zolja zakopana pokraj kuće ........ej alo automatsko oružje ima civil dobio po nacionalnom ključu negdje 1990 godine od regularne JNA.....

fakti i činjenice ništa drugo............
__________________
JEAN MICHEL NICOLLIER " Ovdje sam u dobru i u zlu. U dobru i u zlu. '' -RIP
kobrin sin is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.11.2011., 22:12   #1044
Quote:
kobrin sin kaže: Pogledaj post
ma o kojoj neutralnosti JNA možemo govoriti ...u policijskoj akciji sredinom srpnja 1991 koja se odvijala u naselju Bjeliš u SB koje je bilo večinski naseljeno građanima srpske nacionalnosti što slobodnom predajom a što premetačinom kuća i ostalih pomoćnih prostorija pronađeno oko sto dugih cijevi i isto toliko protuoklopnih sredstava....i što će tada Nedjeljku Čelaru civilu i vozaču iz TOB-A thompson i zolja zakopana pokraj kuće ........ej alo automatsko oružje ima civil dobio po nacionalnom ključu negdje 1990 godine od regularne JNA.....

fakti i činjenice ništa drugo............
Ma znam ja sve to, samo sam mu htio docarati sta je bilo u Posavini 91 kad kaze da je JNA naoruzavala sve. Namjerno nisam htio spominjati HR, jer tu smo bili suprostavljene strane jos 91.
sb323ar is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.11.2011., 22:15   #1045
Quote:
budimo ljudi kaže: Pogledaj post
Ja sam dervenćanin i u Derventu sam doktorirao po hronologiji događaja.Sve je to super samo si zaboravio da je prije tih granata HDZ-ova vlas u Derventi ganjala,hapsila ili ubijala sve što ima predznak srpski!MOgu ti navesti konkretna mjesta,događaje,logore,imena,sve od A do Š,živio sam u gradu i znam šta sam doživio.Dok mi niste došli od kućnog praga nisam se uključio u rat,zato nemoj molim te Dervencan,kada čujem izraz dervenćan nakostrešim se,skup dervenćana i te fazone,o Derventi nemamo o čemu pričati jer sam pun informacija za traj kraj da na svaku tvoju neistinu mogu odgovoriti sa tri istine!Iskušaj me!
ne istine jeli? "hapsili", pa lijepo ste moga strica pokojnog uhapsili i lijepo
strpali u Prnjavor i onda u Omarsku sve ostalo je poznato i to u medjunarodnim okvirima u stvari ponovo inaugiranje koncentracionski logora u europi aplaus, istu sudbinu je dozivio njegov sin moj rodjak, oba dvojica su bili civili, a sto ovaj slucaj cini jos tragicnije je da nisu bili simpatizeri HDZ-a, i mislili su ne nece nas nase komsije dirat, a sa njima je bilo jos ljudi sa Luga,
a od neki pojedniaca nisu ni kosti pronasli do danas. nekako mi previse otvoreno baratas sa imenima iz respekta prema obitelji tih pojedinaca necu objaviti imena, jer kao prvo neznam uopce dali se oni slazu stime a drugi mozda nemam ni pravo govoriti u njihovo ime, zato sam naveo samo clanove moje rodbine i clanove moje obitelji bez imena i inicijala. Ajd slobodno nakrkaj imena, koje skidas sa neta, valjda to nije problem u danasnje vrijeme, pokazao
si da znas jer si nam postavio Strbcevu svet lazarovu pricu.
Dervencan is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.11.2011., 22:27   #1046
Rat u Bosanskoj Posavini 1992

Quote:
budimo ljudi kaže: Pogledaj post
.Šta su po tebi Srbi trebali da rade?Ajde reci mi!Kada pogledaš popis 1991 mnogo je komplikovano!Niko nema pravo,svi hoće nešto,svi mislie da su u pravu.Pitanje je veliko ko je bio u pravu te 1992,suština je da se Bosna nije mogla samoproglasiti na način na koji je to činila bez dogovra sa Srbima kao nacijom.? E to sada otvara masu novih istorijskih problema koje Bosna vuče u poslednjih 100 godina.Kao sada se sjećam svađanja u parlamentu BIH te 1991/1992,ništa se nije promjenilo ni danas,suštinski problem nije rješen a to je da je BIH tvorevina koja nema budućnost.Samo ako prihvatimo svi da smo bosanci i da volimo ovu zemlju bez pogovara.Ja je volim ali kao Srbin i nastaje problem!Jbg. komplikovano je to sve!
Rat u Bosanskoj Posavini 1992, a ti si opet nacinjes stvari prije rata.
Postavljas pitanje sta su Srbi trebali da rade? Jesi zaboravio referendum, garantiran u ustavu te krnje Jugoslavije koju si spomenuo.
Dali se sijecas rezultata referenduma za nezavisnost Bosne i Hercegovine od Jugoslavije?
Da te podsjetim narod je glasovo za nezavisnost, a to velikim dijelom tvojim
sunarodnjacima nije odgovaralo pa ste odabrali vec uvjezbani nacin ala "RSK"
u Hrvatskoj, pa lijepo si sam odgovorio sta da rade i sta ste onda i uradili.
A sa ono recenicom si po meni dovoljno rekao o sebi "BiH tvorevina koja nema
buducnost.." Dakle isto si mislio tada 1992 a isto mislis i sada. Sta to treba
biti dio Srbije jel tako kao sto je "RSK" trebala biti dio Srbije?!

Zadnje uređivanje Dervencan : 06.11.2011. at 22:28. Reason: np
Dervencan is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.11.2011., 21:35   #1047
Quote:
sb323ar kaže: Pogledaj post
Vidis, ja ti mogu dokazati za podrucje Odzaka da je oruzje podijeljeno 1991. Da su srbi mobilizirani 1992, dakle desetak mjeseci poslije podjele oruzja, da niko od hrvata i muslimana nije dobio oruzje. Toliko o neutralnosti i vojsci svih gradjana.
U gradu Derventi mobilizacija je došla ne sve adrese,poštar nije znao ko je hrvat,ko musliman a ko srbin,istina je da su Srbi ostali vjerni JNA do kraja!Moje komšije hrvati su već išli na vukovarsko ratište kao dobrovoljci dok sam ja radio na poslu i gledao sve preko dnevnika,i sad me neko optužuje za agresiju.Pa jbg. nisam ja rat prenjeo u Hrvatsku,nego je bilo obrnuto.Psi rata već ratni veterani iz Osijeka,Rijeke blokirali su grad Derventu kao da je njihovo apsolitno pravo,POčinje progon Srba,hapšenje i ubijanja,formiranje prvih logora,uspostavljnje prvih linija.U Derventi u tome trenutku u kasarni je bilo 38 vojnika,nema srbijanca,nema krajišnika,nema žive duše.Mene legitimišu ljudi iz Rijeke u mokme rodnome posavskom gradu.I ko je tu sada lud?Sve ovo posle šta se dešavalo je već istorija.Neko je svjesno htjeo prenjeti rat na Bosnu,zašto?To će tek istorija pokazati!Možda je to bio pametan potez za Hrvate iz Hrvatske ali za Hrvate iz Bosne katastrofalan.Velike snage su angažovanje na probijanje Koridora,dovoljno vremena da konsolidujete redove po hrvatskim ratištima gdje ste uglavnom imali poraze.Ja nisam jugonostalgičar niti jugosloven u duši i uvjek sam smatrao da je JNA propala vojska kao i bivša nam država,bio sam pripadnik VRS koja je formirana daleko posle prvih sukoba u Bosni!I danas dan sam u duši vjeran Republici Srpskoj jer znam kakav smo pakao prošli za tu vrstu autonomije koja je manje od države,više od autonomije.Suze,krv i znoj su prolivene za taj entitet i zato ću svoju djecu vaspitati da je Republika Srpska na prvom mjestu,muka mi je više od floskula bratstva,jedinstva.Svako je dobro došao ali mora prihvatiti relanost da Bosna više nikada neće biti kao što je bila i da postoje dva entiteta duboko podeljenja u svakom smislu!Nacionalista nikada nisam bio,patriota da,nema ništa loše u tome da se voli vlasititi narod.Ne volim šoviniste a na ovome forumu se prožima polako ali sigurno teza "Srbi kao Srbi su loši(bad boys),Hrvati nisu krivi nizašta,muslimani još manje!Ne volim priču oružju kada sam bio učesnik rata od 1992 do 1995 i znam skim sam ratovao.Niste imali ništa lošije oružje,uvjek ponavljam naša najveća prednost su granate bile.Kao sad se sjećam kada smo nalazili u vašim rovovima milka čokolade,alo ljudi milka čokolade!Nemojte molim vas meni te priče pričati kad se oružje moglo kupiti na svakom čošku,za rat se spremalo daleko prije 1992,a prvi su se spremali oni koji su se htjeli odvojiti od nečega.Valjda je to svima jasno!Razmislite svi dobro, ako neko želi nešto uraditi,u ovome slučaju izaći iz neke zajednice a zna da neće proći bez rata.Šta radi?Naoružava se.Kao šiptari na Kosovu,kao muslimani u Bosni,kao Čečeni u Čečeniji,kao ovi sada u Libiji, i tako dalje,primjera je koliko hoćeš.Hrvati i muslimani nisu bili goloruki narod,u Bosni je bio građanski rat,zločine su radili svi podjednako,istim sistemom,ko se prvi organizovao u kojem gradu pravio je vlast,ostala dva naroda bježala u neki drugi grad gdje je njihova vlast,opet karakteristično za građanski rat!Manite se teze o velikosrpkoj agresiji,vređate 1400000 Srba koji žive u Bosni,jer mi smo branili svoje.da je bilo dobrovoljaca iz Srbije,bilo je,da je bilo paravojnih formacija,plaćenika,bilo je ali ništa više nego hrvatskih regularnih jedinica.Niti jedna regularna jedinica iz Srbije nije aktivno bila u ratu kao vaša!Ajde sad neka mi neko normalan odgovori jel ova država imala budućnost ikada na osnovu ove karte?!
http://www.camo.ch/Images3/etnickakbih.jpg
budimo ljudi is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.11.2011., 21:50   #1048
Quote:
Dervencan kaže: Pogledaj post
ovako da kratko pojasnimo, a ti ces reci svoje o Derventi a ja svoje. Odmah
si skocio kada sam spomenuo Derventu, a to moje Dervencanin mi nemozes
uzeti, poubijali ste srusili to ste uspjeli nazalost. Kuca ti je zapaljena zato sto
je srpska? Kada su ti zapalili kucu? I nasu ne samo sto su zapalili, nego je
prije toga dobila dvije minobacacke granate i jednu tenkovsku, pa je izgorjela a jedna strana je odmah urusena od tih pogodaka. Trcao sam i bijezao
13 godisnjak, prvo u sumu na Markovcu, a onda prema Bijelom Brdu.
Nagledao sve svasta dijetinstvo u k...u, niti odstete niti bilo cega, danas
to stoji zaraslo i bez perspektive ni za vas ni za nas! i to je cinjenica, neki od vas tamosnji stanovnika zna se koji, govore ono "neka samo Ustasa nema pa taman zivjeli u krmetnjaku..." Bravo to je uspjeh. Ali da se vratimo na Derventu, de ti nama ispricaj kako su one srpskinje sa motorolama hodale po carsiji, i navodile snajperiste da pucaju u kuce pa da ubijaju ljude za stolom dok veceraju, zadnji put sam bio u Carsiji i to smo dozivjeli i stari prijatelji je dobio tada u stomak kad smo se vratili kuci i hvala Bogu to nisam morao gledat na vrijeme smo otisli. Hoces reci da ovo nije istina, pa sada ti slobodno izvoli pricaj o Cardaku i "krvavi" vaskrs, a ovo ti je bilo prije Cardaka. I nemoj zaboraviti napisi obavezno kad ti je imanje nastradalo kuca i sve ostalo koji
datum dan mijesec bilo bi dobro da vremenski usporedimo.
Ma jok,vrlo dobro znaš ako si bio u derventi u skorije vrijeme da je Derventa jedan u suštini miroljubiv grad,mnogo je propatila ali se razvija velikom brzinom,u dobojskoj regiji učestvuje sa 53 posto izvoza ino što je fascinatno za onakva porušen grad.Derventa je zaslužila to.Matić,preduzetnik iz Dervente posluje sasvim pristojno u Derventi,kupio je brdo zemlje i sadi je.Hrvati uopšte nisu ugroženi u Derventi!Nemoj zaboraviti da se tvoje selo našlo na prvoj linije a moja kuća zapaljena dsamo zato što je srska.Sva hrvatka sela između Dervente i Broda su prosto sravnjena sa zemljom ali onaj ko je bio zna kakve su se tu borbe vodile,to je bila klaonica!Dnevno je ginulo po 20 ljudi nekada!Ja sam siguran da je posavsko ratište najgore raište u Bosni sa najvećim žrtvama.Sam si rekao da je granta udarila u kući,šta misliš da su Srbi išči redom i gađali kuće granatama,očigledno je da su bile borbe na tome području!
Ali da se vratimo na Derventu, de ti nama ispricaj kako su one srpskinje sa motorolama hodale po carsiji, i navodile snajperiste da pucaju u kuce pa da ubijaju ljude za stolom dok vecerajuAko si imao 13 tada ,sada imaš barem 30,zar još uvjek vjeruješ u takve priče.Meni snajper uletio kroz prozor,a ujutru sam išao na posao,sad kada skontam koliko sam bio glup,kontao sam slučajno,u Derventi je bilo interesanto da su se predveče vrtili po gradu nepoznati ljudi i pucali,to je bio uvod u rat.Objasni mi šta rade ljudi iz Rijeke i Osijeka u Derventi daleko prije nego su stigli krajišnici da probijaju onio što ste začepili!?
budimo ljudi is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.11.2011., 21:50   #1049
Quote:
Dervencan kaže: Pogledaj post
ovako da kratko pojasnimo, a ti ces reci svoje o Derventi a ja svoje. Odmah
si skocio kada sam spomenuo Derventu, a to moje Dervencanin mi nemozes
uzeti, poubijali ste srusili to ste uspjeli nazalost. Kuca ti je zapaljena zato sto
je srpska? Kada su ti zapalili kucu? I nasu ne samo sto su zapalili, nego je
prije toga dobila dvije minobacacke granate i jednu tenkovsku, pa je izgorjela a jedna strana je odmah urusena od tih pogodaka. Trcao sam i bijezao
13 godisnjak, prvo u sumu na Markovcu, a onda prema Bijelom Brdu.
Nagledao sve svasta dijetinstvo u k...u, niti odstete niti bilo cega, danas
to stoji zaraslo i bez perspektive ni za vas ni za nas! i to je cinjenica, neki od vas tamosnji stanovnika zna se koji, govore ono "neka samo Ustasa nema pa taman zivjeli u krmetnjaku..." Bravo to je uspjeh. Ali da se vratimo na Derventu, de ti nama ispricaj kako su one srpskinje sa motorolama hodale po carsiji, i navodile snajperiste da pucaju u kuce pa da ubijaju ljude za stolom dok veceraju, zadnji put sam bio u Carsiji i to smo dozivjeli i stari prijatelji je dobio tada u stomak kad smo se vratili kuci i hvala Bogu to nisam morao gledat na vrijeme smo otisli. Hoces reci da ovo nije istina, pa sada ti slobodno izvoli pricaj o Cardaku i "krvavi" vaskrs, a ovo ti je bilo prije Cardaka. I nemoj zaboraviti napisi obavezno kad ti je imanje nastradalo kuca i sve ostalo koji
datum dan mijesec bilo bi dobro da vremenski usporedimo.
Ma jok,vrlo dobro znaš ako si bio u derventi u skorije vrijeme da je Derventa jedan u suštini miroljubiv grad,mnogo je propatila ali se razvija velikom brzinom,u dobojskoj regiji učestvuje sa 53 posto izvoza ino što je fascinatno za onakva porušen grad.Derventa je zaslužila to.Matić,preduzetnik iz Dervente posluje sasvim pristojno u Derventi,kupio je brdo zemlje i sadi je.Hrvati uopšte nisu ugroženi u Derventi!Nemoj zaboraviti da se tvoje selo našlo na prvoj linije a moja kuća zapaljena dsamo zato što je srska.Sva hrvatka sela između Dervente i Broda su prosto sravnjena sa zemljom ali onaj ko je bio zna kakve su se tu borbe vodile,to je bila klaonica!Dnevno je ginulo po 20 ljudi nekada!Ja sam siguran da je posavsko ratište najgore raište u Bosni sa najvećim žrtvama.Sam si rekao da je granta udarila u kući,šta misliš da su Srbi išči redom i gađali kuće granatama,očigledno je da su bile borbe na tome području!
Ali da se vratimo na Derventu, de ti nama ispricaj kako su one srpskinje sa motorolama hodale po carsiji, i navodile snajperiste da pucaju u kuce pa da ubijaju ljude za stolom dok vecerajuAko si imao 13 tada ,sada imaš barem 30,zar još uvjek vjeruješ u takve priče.Meni snajper uletio kroz prozor,a ujutru sam išao na posao,sad kada skontam koliko sam bio glup,kontao sam slučajno,u Derventi je bilo interesanto da su se predveče vrtili po gradu nepoznati ljudi i pucali,to je bio uvod u rat.Objasni mi šta rade ljudi iz Rijeke i Osijeka u Derventi daleko prije nego su stigli krajišnici da probijaju ono što ste začepili!?
budimo ljudi is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.11.2011., 22:19   #1050
Quote:
Dervencan kaže: Pogledaj post
ne istine jeli? "hapsili", pa lijepo ste moga strica pokojnog uhapsili i lijepo
strpali u Prnjavor i onda u Omarsku sve ostalo je poznato i to u medjunarodnim okvirima u stvari ponovo inaugiranje koncentracionski logora u europi aplaus, istu sudbinu je dozivio njegov sin moj rodjak, oba dvojica su bili civili, a sto ovaj slucaj cini jos tragicnije je da nisu bili simpatizeri HDZ-a, i mislili su ne nece nas nase komsije dirat, a sa njima je bilo jos ljudi sa Luga,
a od neki pojedniaca nisu ni kosti pronasli do danas. nekako mi previse otvoreno baratas sa imenima iz respekta prema obitelji tih pojedinaca necu objaviti imena, jer kao prvo neznam uopce dali se oni slazu stime a drugi mozda nemam ni pravo govoriti u njihovo ime, zato sam naveo samo clanove moje rodbine i clanove moje obitelji bez imena i inicijala. Ajd slobodno nakrkaj imena, koje skidas sa neta, valjda to nije problem u danasnje vrijeme, pokazao
si da znas jer si nam postavio Strbcevu svet lazarovu pricu.
Kobajica iz toga istog Luga koji je bukvalno čupao nokte Srbima u zarobljeništvu,posle poginuo,žena mu srpkinja,ima dvoje djece,primaju stipendije od opštine derventa danas,nismo mi životinje,naslušao si se previše babskih priča!
budimo ljudi is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.11.2011., 22:31   #1051
Quote:
Dervencan kaže: Pogledaj post
ne istine jeli? "hapsili", pa lijepo ste moga strica pokojnog uhapsili i lijepo
strpali u Prnjavor i onda u Omarsku sve ostalo je poznato i to u medjunarodnim okvirima u stvari ponovo inaugiranje koncentracionski logora u europi aplaus, istu sudbinu je dozivio njegov sin moj rodjak, oba dvojica su bili civili, a sto ovaj slucaj cini jos tragicnije je da nisu bili simpatizeri HDZ-a, i mislili su ne nece nas nase komsije dirat, a sa njima je bilo jos ljudi sa Luga,
a od neki pojedniaca nisu ni kosti pronasli do danas. nekako mi previse otvoreno baratas sa imenima iz respekta prema obitelji tih pojedinaca necu objaviti imena, jer kao prvo neznam uopce dali se oni slazu stime a drugi mozda nemam ni pravo govoriti u njihovo ime, zato sam naveo samo clanove moje rodbine i clanove moje obitelji bez imena i inicijala. Ajd slobodno nakrkaj imena, koje skidas sa neta, valjda to nije problem u danasnje vrijeme, pokazao
si da znas jer si nam postavio Strbcevu svet lazarovu pricu.
Ime broj 2 AZRA BAŠIĆ.Mogao bih ti o njoj pričati danima,da li o njoj ili njenom bolesnome umu.Moj dragi dervenćaninu,narod pamti sve i prepričava,svega je bilo,treba mi mnogo vremena da ti objasnim šta ,kako,kada i koliko.Nisi ti kriv kao ni veliki broj civila tad ali psi rata su i tad bili aktivni kao što će biti uvjek u takvim situacijama.Žeravac,Bijelo Brdo,Kuline polako ali sigurno se vraćaj u život,sve je ok samo moramo poštovati realnost da to je da je Opština Derventa dio Republike Srpske,jbg. što prije prihvatiš bolje za tebe!Kada kreneš od te osnove,posle je sve lako!Videćeš da u Derventi žive još uvjek normalni ljudi namučeni i previše od rata.Ti si otišao,a ja sam svoju mladost ugradio u ponovnu obnovu i rehabilitaciju Dervente i neću dozvoliti da mi neko pametuje,znam najbolje šta sam prošao tih godina rata!
budimo ljudi is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.11.2011., 23:03   #1052
e moj ratni neprijatelju ,ono što sam ja spoznao je to da ono što je danas zacementirano sutra se promjeni jako brzo i vjeruj mi ništa nije vječno......
kada si svoju mladost proživio u derventi u okrilju SFRJ ni slutio nisi da će se ona srušiti kao kula od karata a isto su u njenim temeljima hektolitri krvi partizanskih junaka i vjeruj mi da niti ova R.Srpska nema bolju budučnost.....

stvarno kada pišeš svoje proživljene trenutke iz toga vremena ja ih respektiram i poštivam jer znam što si proživio i znam da ti nije bilo lako ,ali isto tako drži se vremenskog okvira i navedi ga kada tvrdiš da te je legitimirao vojni policajac iz Rijeke u tvome gradu,jer nije isto ako je to bilo u 3. ili 5. mjesecu 92.g. i onda to uspoređivati sa događajima iz Vukovara i ratom u Hrvatskoj 91.....u svome postu navodiš da je rat namjerno prenesen u BIH jer smo u Hrvatskoj konstantno imali poraze po svim frontovima, nemoj biti pristran samo budi objektivan pa ćeš onda vidjeti da je po potpisivanju sarajevskog sporazuma i priznavanjem hrvatske stanje bilo više manje sređeno i da nije bilo nikakvih većih borbenih djelovanja i pomjeranja linija

...i još jedna stvar fulao si i ovo sa milkom čokoladom ,brate prašinario sam toga dosta ali te čokolade vidio nisam a naročito u tome vremenu, nisam niti pohvatao što bi to trebali i značiti ,hebeš čokoladu pa nismo djeca
__________________
JEAN MICHEL NICOLLIER " Ovdje sam u dobru i u zlu. U dobru i u zlu. '' -RIP

Zadnje uređivanje kobrin sin : 07.11.2011. at 23:16.
kobrin sin is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.11.2011., 00:20   #1053
Quote:
budimo ljudi kaže: Pogledaj post
Kobajica iz toga istog Luga koji je bukvalno čupao nokte Srbima u zarobljeništvu,posle poginuo,žena mu srpkinja,ima dvoje djece,primaju stipendije od opštine derventa danas,nismo mi životinje,naslušao si se previše babskih priča!
steta sto si dobio bann, nista drugo nisam ni ocekivao kao odgovor, nego uobicajno krkanje imena "krvolocni Ustasa" koji su po tebi harali po Derventi.
Znaci ovi nasi su izmisljotine a "vasi" tvoji srpski sugradjani zrtve? Da naravno
moj se pokojni stric sam strpao zajedno sa sinom u vas Logor.

Nisi odgovorio na pitanje, kad ti je srusena kuca? Zasto si izbjegao to pitanje? Ja cu ti lijepo reci, izbjegavas zato sto znas da su nase kuce prve gorile od srpski granata. Zato si lijepo izbjegao ovo pitanje, a nastavio si u obicnom maniru. Pitat cu obitelji nasi stradali, dali ce dozvolit da svijedocim za njih da prenesim njihovo svijedocenje o njihovim susretima sa Derventski cetnicima. U Derventu dolazim cesto, i susrecem se sa Srbima i to normalno
i normalni razgovori, a mrznju nemam u sebi, mrzim samo one pocinitelje zlocina. A u vezi "Srpske" nikada necu prihvatiti genocidnu tvorevinu koja pocinje na mrtvim bosnjacima i hrvatima, moje zemlje se necu odreci ni buduci deset tisuca godina. I nisam otisao nego sam morao spasiti zivu glavu od granata koje nam je poslala nevina Vojska cij si bio pripadnik. Zaboravi dodat znam ja takve kao tebe, ima vas tamo i znam sta misli te o nama,
znam sta bi radili kada bi mogli, u stvari sta bi nam opet radili
, imao sam
priliku upoznat se sa vasom jurisdikcijom i zakonima koje su sada na snazi
za Hrvate.

pročitati pravila. Bez ovakvih prozivanja!!!!

Zadnje uređivanje žalac_1 : 12.11.2011. at 18:15.
Dervencan is offline  
Odgovori s citatom Received Infraction
Old 08.11.2011., 00:29   #1054
Quote:
kobrin sin kaže: Pogledaj post
e moj ratni neprijatelju ,ono što sam ja spoznao je to da ono što je danas zacementirano sutra se promjeni jako brzo i vjeruj mi ništa nije vječno......
kada si svoju mladost proživio u derventi u okrilju SFRJ ni slutio nisi da će se ona srušiti kao kula od karata a isto su u njenim temeljima hektolitri krvi partizanskih junaka i vjeruj mi da niti ova R.Srpska nema bolju budučnost.....

stvarno kada pišeš svoje proživljene trenutke iz toga vremena ja ih respektiram i poštivam jer znam što si proživio i znam da ti nije bilo lako ,ali isto tako drži se vremenskog okvira i navedi ga kada tvrdiš da te je legitimirao vojni policajac iz Rijeke u tvome gradu,jer nije isto ako je to bilo u 3. ili 5. mjesecu 92.g. i onda to uspoređivati sa događajima iz Vukovara i ratom u Hrvatskoj 91.....u svome postu navodiš da je rat namjerno prenesen u BIH jer smo u Hrvatskoj konstantno imali poraze po svim frontovima, nemoj biti pristran samo budi objektivan pa ćeš onda vidjeti da je po potpisivanju sarajevskog sporazuma i priznavanjem hrvatske stanje bilo više manje sređeno i da nije bilo nikakvih većih borbenih djelovanja i pomjeranja linija

...i još jedna stvar fulao si i ovo sa milkom čokoladom ,brate prašinario sam toga dosta ali te čokolade vidio nisam a naročito u tome vremenu, nisam niti pohvatao što bi to trebali i značiti ,hebeš čokoladu pa nismo djeca

postovanje Kobrin sin,
naravno da izbjegava reci kad je to bilo, kada se desilo koji mijesec.
Pitao sam ga za njegovu kucu nije odgovorio. Ako je njegova kuca zasto
nije rekao, a iznosi ovdje hrpu imena ljudi svakakih mrtvih i zivi.
Zasto recimo nije rekao kako su iz vojarne u Derventi rokali po naselju okolo i to kako spada, divlje po cijelom naselju poceli su dana 31.03.1992
Isto tako za slucaj kada je grupa cetnika dosla u grad jos 1991 godine u 10. mijesecu kada su dobili u gradu po nosu od nasih momaka Muslimana i Hrvata, to je bila masovna tucnjava, vec su tada uzgajali veliko srpstvo u nasem gradu, nije jos bio rat, cak se nije pucalo na hrvatska sela, mislim ono iz Lijesca kada su poceli zveckat oruzjem je bilo skoro dva mijeseca kasnije.
Dervencan is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.11.2011., 20:59   #1055
Da bi pojedinci koji omalovažavaju ljude koji su se borili u Posavini shvatili kakve su borbe tamo bile, te protiv čega i koga smo se borili, postavio sam jedan kratki isječak sa Odžačko Modričkog ratišta, točnije selo Jakeš. Snimak prikazuje čim smo djelovali na neprijateljsku avijaciju, te učinak avio bombi na civilne ciljeve.

Ovdje je prikazan doček aviona u poniranju te njegov cilj. Napomenuću, svojim sam očima gledao po desetak aviona istodobno u zraku a nismo imali čim djelovati.

Ovaj snimak je još jedno svjedočanstvo neutralnosti JNA, te realni prikaz ratnika po kojima mnogi pljuju.

http://www.youtube.com/watch?v=Z7G3Atta0oA

S obzirom da sam dobio pet upozorenja od moderatora radi ranijih postova gdje sam pobijao argumentirano ranijeg sugovornika, a mnogo Vas je pročitalo te moje postove koji su obrisani, izgleda da je došlo vrijeme da ovaj forum ostane uskraćen za mnogo materijala koje sam bio spreman podijeliti, a koji je jedinstven i nema ga na netu.

Ovdje ću sad postaviti ovu sliku. Reći ću samo da je slika iz Odžaka u B.Posavini. Vi izvucite zaključak i recite svoje mišljenje.

http://i40.tinypic.com/vb060.jpg

Zadnje uređivanje rezon@tor : 10.11.2011. at 10:42. Reason: spajan
sb323ar is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.11.2011., 10:52   #1056
Mala napomena:
Kad vidite da netko podjebava nemojte se previše obazirati.
Podjebavanje se počesto obriše skupa s odgovorima.

Kad je netko bezobrazan bolje je prijaviti poruku, nego se previše truditi objasniti bezobrazniku bezobrazluk.

Nemojte očekivati moderatorsku reakciju odmah i sad, kad dođemo ćemo pročistiti.
Lakše je čistiti ako inače konstruktivni forumaši ne odgovaraju na bezobrazluk.
Ja pročitam svaku poruku na podforumu koja me dočeka kad dođem (nisam jedini koji čisti ovdje).
rezon@tor is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.11.2011., 22:11   #1057
Quote:
sb323ar kaže: Pogledaj post
Da bi pojedinci koji omalovažavaju ljude koji su se borili u Posavini shvatili kakve su borbe tamo bile, te protiv čega i koga smo se borili, postavio sam jedan kratki isječak sa Odžačko Modričkog ratišta, točnije selo Jakeš. Snimak prikazuje čim smo djelovali na neprijateljsku avijaciju, te učinak avio bombi na civilne ciljeve.

Ovdje je prikazan doček aviona u poniranju te njegov cilj. Napomenuću, svojim sam očima gledao po desetak aviona istodobno u zraku a nismo imali čim djelovati.

Ovaj snimak je još jedno svjedočanstvo neutralnosti JNA, te realni prikaz ratnika po kojima mnogi pljuju.

http://www.youtube.com/watch?v=Z7G3Atta0oA

S obzirom da sam dobio pet upozorenja od moderatora radi ranijih postova gdje sam pobijao argumentirano ranijeg sugovornika, a mnogo Vas je pročitalo te moje postove koji su obrisani, izgleda da je došlo vrijeme da ovaj forum ostane uskraćen za mnogo materijala koje sam bio spreman podijeliti, a koji je jedinstven i nema ga na netu.

Ovdje ću sad postaviti ovu sliku. Reći ću samo da je slika iz Odžaka u B.Posavini. Vi izvucite zaključak i recite svoje mišljenje.

http://i40.tinypic.com/vb060.jpg
Rušenje katoličke crkve nekoliko mjeseci poslije okupacije.

Slika nekih blentavih Švicaraca koji su popušili četničku priču da su crkvu RAKETOM (!!!) srušile "ustaše u povlačenju".

A jasno ko dan da je na slici miniranje, i da je tajming fotografiranja bio savršeno namješten...
__________________
Ništa.
Aurgelmir is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.11.2011., 22:31   #1058
Quote:
Aurgelmir kaže: Pogledaj post
Rušenje katoličke crkve nekoliko mjeseci poslije okupacije.

Slika nekih blentavih Švicaraca koji su popušili četničku priču da su crkvu RAKETOM (!!!) srušile "ustaše u povlačenju".

A jasno ko dan da je na slici miniranje, i da je tajming fotografiranja bio savršeno namješten...
Bingo. "6 kolovoza švicarske ugledne dnevne novine „Tages Anzeiger“ objavile su opširan tekst o početku rata u Bosni i Hercegovini"

Dakle, 6.8.1992 je text objavljen, Odžak je pao 13.07.1992, dakle, nije prošlo niti mjesec dana od rušenja do objave texta.

Fotografija na novinskom isječku je manja i lošije kvalitete, došao sam u posjed gore objavljene fotografije koja je solidne razlučivosti te sam ju umnožio i dostavio na mnogo mjesta, između ostalih i župnom uredu crkve Sv.Ivana Krstitelja u Odžaku. U crkvenim knjigama će ostati duže kao svjedok jednog vremena.
sb323ar is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.11.2011., 02:10   #1059
AGRESIJA NA OPCINU ORASJE
Quote:
Opcina je Orasje u sjeveroistocnom dijelu Bosanske Posavine (28 367 stanovnika). Na zapadu i jugozapadu granici s opcinom Bosanski Samac, na juznom dijelu s opcinom Gradacac i na istocnom s opcinom Brcko.

Ocito je da su Hrvati vecinsko pucanstvo na podrucju ove opcine. Na visestranackim izborima, apsolutnu vecinu glasova osvojila je Hrvatska demokratska zajednica. Ostvarenje planova velikosrpske politike na podrucju opcine Orasje srpski nalogodavci povjerili su Stevi Josipovicu, predsjedniku Srpske demokratske stranke opcine Orasje (nakon visestranackih izbora bio je tajnik Skupstine opcine Orasje), Cvijetinu Josipovicu, dopredsjedniku Skupstine opcine Orasje, Aci Risticu, direktoru poduzeca "Peradarstvo" u Orasju te Davoru Ganilovicu, predsjedniku gradskog odbora SDS-a u Orasju. Za glavnog koordinatora velikosrpskih aktivnosti odreden je Srbin od posebnog povjerenja, Lazar Mirkic, inace osobni prijatelj Radovana Karadzica. Zivio je u selu Covic Polje, a bio je direktor Zemljoradnicke zadruge u Donjem Zabaru. Jedan od glavnih velikosrpskih ideologa u ovoj opcini bio je i Mirko Stevanovic, odvjetnik. Za ostvarenje vojnog dijela plana, posebno zaduzenje imao je Niko Peric iz Loncara, bivsi policajac, dok je za prikupljanje obavjestajnih podataka bio zaduzen Jovo Arsenic, zvan Cackalica, inspektor kriminalisticke policije u Orasju.

Velikosrbi su, podudarno predvidenom planu okupacije Bosanske Posavine, i opcinu Orasje ubrojili u svoj teritorij te su preko narucenih kolovoda i drugih, prema naredbama svojih nalogodavaca, vrlo rano otpoceli pripreme za oruzanu okupaciju ove opcine. Njihova djelatnost tijekom 1991. godine odvijala se postupno. Srediste djelatnosti za opcinu Orasje Srbi su postavili u selo Donji Zabar, a prvi dio plana bio je politicki, a potom vojni ustroj Srba u ovom selu te u okolnim selima Covic Polje, Loncari i Lepnice.

U narednoj etapi njihova djelatnost je ukljucila organiziranje Srba u gradu Orasju, te na krilnim podrucjima opcine, na zapadnom dijelu u selu Bukova Greda, a na istocnom u selu Kopanice. Pocetno su Srbi vojno ustrojeni i naoruzavani za kasniju okupaciju ove opcine. Glavno vojno srediste JNA bilo je u Pelagicevu, a pomocna djelatnost usuglasavana je iz sela Obudovac, u opcini Bosanski Samac.

Buduci da se opcina Orasje nalazila, tijekom 1991. godine, u nepodrednoj blizini bojista u Republici Hrvatskoj (Vinkovci, Vukovar, Osijek) srpski teroristi upravo nju medu prvima u Bosanskoj Posavini odreduju za svoja djelovanja. Kao i u drugim opcinama i u ovoj uznemiruju ljude, onemogucuju rad vlasti, predstavljajuci njezine legalno izabrane djelatnike nesposobnim, a i uzrocnicima nespokoja gradana.

Da bi u svemu tome bili uvjerljiviji, diverzanti JNA, 22. rujna 1991. godine, na vrlo podmukao nacin ruse most na rijeci Savi kod Orasja, koji njima strateski nije bio znacajan. Tim cinom JNA je ovu opcinu vojno okruzila jedinicama aktivnog i pricuvnog sastava. Celnistvo hrvatskog naroda pravodobno je prepoznalo velikosrpske namjere te je organiziralo obranu onako kako je to u postojecim okolnostima bilo izvedivo. Osnovani opcinski krizni stab ustrojio je obrambene strukture, opremio ih, te nabavio odredene kolicine pjesadijskog oruzja.

U namjeri da onemoguci organiziranje obrane hrvatskog i muslimanskog naroda u ovoj opcini, JNA je u jednom trenutku usla u grad, s ciljem da prisvoji vojne evidencije iz Ureda za narodnu obranu. Organizirani hrvatski narod je, suprotstavljajuci se, onemogucio vojnike JNA u toj namjeri, tako da su neobavljena posla napustili grad. Bio je to prvi poraz JNA u ovoj opcini da bi kasnije, tijekom rata, upravo u napadima na opcinu Orasje, dozivjela potpun poraz u borbama s braniteljima Hrvatskog vijeca obrane.

Nastavljajuci svoje djelovanje, JNA nastavlja i subverzivnu i diverzantsku djelatnost. Primjenjujuci metode iz susjedne opcine Bosanski Samac, teroristi JNA eksplozivom ruse dalekovode i druge objekte od posebne vaznosti.

Zadnje uređivanje rezon@tor : 11.11.2011. at 09:48.
jeti2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.11.2011., 02:11   #1060
...
Quote:
Potkraj 1991. godine JNA zavrsno ustrojava svoje vojne jedinice. Djelatnost vojnog ustroja u samom Orasju, JNA ostvaruje u juznom dijelu grada, u Novom Naselju. Imajuci u vidu da je u predratnim godinama tu doseljen veci broj Srba i da je polozajno najblize srpskom selu Covic Polje, srpsko rukovodstvo ovdje dovozi naoruzanje i vojnu opremu. Dijeli sve to mjesnim Srbima koji su vec bili ustrojeni u Cetu teritorijalne obrane Orasje. Preostalo naoruzanje, vojnu opremu, streljivo i eksploziv, Srbi su pred sam pocetak rata smjestili u novosagradenu pravoslavnu crkvu u ovom dijelu grada.

Osnovana ceta rezervnog sastava JNA Orasje, imala je cetiri voda. U prvom i drugom bili su Srbi iz Orasja, u trecem iz prigradskih zaselaka Gajevi i Draganovci, a u cetvrtom iz sela Lepnica. Ovaj posljednji bio je spona sa srpskim vojnim jedinicama u selima Covic Polje, Loncari i Donji Zabar.

Iako se ljudstvo i zapovjednistvo ove cete cetnicke vojske mijenjalo u odredenim vremenskim razdobljima, njenu osnovu cinio je sastav iz prilozena originalnog dokumenta.

Koliko su velikosrpske zelje okupirati opcinu Orasje bile ozbiljne, najrjecitije govore pronadeni dijelovi vojne opreme i ratnog materijala, nakon bjegstva pripadnika ove postrojbe iz grada, u pocetku rata. Naime, u kucama u kojima su stanovali pripadnici ove postrojbe JNA i njihovi kolovode u Orasju, pronadeni su golemi dokazi o vojnim namjerama JNA da okupira ovu opcinu.

Iz predocene dokumentacije vidi se da su se velikosrpski kolovode sveobuhvatno pripremali da i ovdje uspostave srpsku drzavu. Vidljivo je, naime, da je, pored naoruzavanja, stanovnistvo srpske nacionalnosti istodobno pripremano i ideoloski (o tome svjedoci pronadena literatura s opisanim velikosrpskim konceptima, kao npr. knjiga Slobodana Milosevica "Godine raspleta", srpski novac bivse Kraljevine Jugoslavije itd.).

Radi osiguranja desnog, istocnog krila zamisljenog napada, JNA u selu Kopanice osniva cetu svog rezervnog sastava. Na lijevom, zapadnom, zamisljenom pravcu napada na opcinu Orasje, JNA je u selo Bukova Greda postavila pojacani vod, koji je prvenstveno svega imao zadacu povezivanja s glavninom napadnih cetnickih snaga iz sela Obudovac i Batkusa, a bio bi izveden razbijanjem hrvatske obrane u selima Bok i Ostra Luka. Na takav nacin bi okupatorske snage u podrucju rijeke Tolisa izisle na rijeku Savu. Ovim zamisljenim vojnim pothvatom JNA je namjeravala Orasje odsjeci od slobodnog teritorija opcine Bosanski Samac, odnosno opcine Brcko, cime bi ova opcina cijela bila u okruzenju te bi bili ostvareni svi uvjeti za njezinu potpunu okupaciju.

Kako je JNA naoruzavala Srbe u Bukovoj Gredi i kako je osnivala vojne postrojbe u tome selu, kazuju zarobljeni pripadnici ove postrojbe:

- Todor Bozic, sin Markov, roden 1938. godine, Srbin iz sela Bukova Greda:

“...U vremenu od 5. do 10. travnja 1992. godine u moje dvoriste dosao je Andrija Gavric. Tom prilikom on je pod kaputom donio i predao meni pusku tipa M-48 i sedam kutija metaka. Rekao mi je da uzmem pusku, a da cu kasnije biti obavijesten sto cu dalje raditi. Poslije sam cuo da je on i drugim Srbima u selu podijelio oruzje te da je u nasem selu formirana srpska vojna jedinica ...”.

- Pero Bozic, zvan Postar, sin Petkov, roden 1954. godine, Srbin iz Bukove Grede:

"... Prvi sastanak Srba u Bukovoj Gredi organizirao je Andelko Gavric, a odrzan je u kuci Joce Bozica. Sastanak su vodili Andelko Gavric i Niko Bozic. Andelko je tada rekao da cemo dobiti oruzje od JNA. Dogovoreno je da nabavu i dovozenje oruzja organiziraju Andelko Gavric, Vukasin Bozic i Niko Bozic. Takoder je dogovoreno da se u nasem selu organizira vojna formacija razine voda, a za komandira tog voda postavljen je Andelko Gavric. Vod je imao cetiri odjeljenja, a komandiri odjeljenja su bili: Goran Savic, Zarko Maksimovic, Lazo Vasiljevic i Vukasin Bozic. Ja sam zaduzio automat tipa "spagin". Poznato mi je da je rucni bacac zaduzio Vukasin Bozic. Jednom prilikom ja sam bio s jednom grupom Srba iz naseg sela u Pelagicevu, u komandi JNA, kod potpukovnika Stevana Nikolica. Koliko ja znam, oruzje je u nase selo dovezeno u tri navrata. Prva kolicina oruzja dobivena je od kapetana JNA Subotina koji se s komandom nalazio u selu Obudovac. Organizaciju oko dolaska paravojne formacije "Beli orlovi" vodio je Mirko Jovanovic, zajedno s jednim covjekom iz Slatine i jednim iz Bosanskog Samca...”.

Zadnje uređivanje rezon@tor : 11.11.2011. at 09:48.
jeti2 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 00:48.