Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Posao i karijera

Posao i karijera Od vratara do direktora u tri tjedna
Podforum: Informacije o poslodavcima, Iza katedre

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 13.02.2018., 16:39   #3441
ako na gradilištu imam tipsku skelu, znači onu "lako montažnu", treba li za takav tip skele čovjek koji ima stručno za montiranje skela i sve šta ide uz skelu (ovjesna kartica i kontrolni list)?
Azuro19 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.02.2018., 16:55   #3442
Koristi li itko od vas sustav za e-prijavu ONR? Funkcionira li to kako se spada jer kod nas ništa ne funkcionira kako se spada, a pogotovo jer je to tek odnedavno zaživjelo?

__________________________________________________

Na koji način utvrditi, odnosno pokušati (?) utvrditi zdravstvenu sposobnost za rad u skučenom prostoru, ako je takvo što uopće na neki način moguće? Pravilnik o PPUR ništa o tome ne propisuje. Uskoro se sprema poprilično specifičan, a istovremeno vrlo opasan projekt i jedan od velikih problema je pojava klaustrofobije radnika tijekom rada u skučenom prostoru - u kojem su većinu radnog vremena. Jedino što mi je palo na pamet je da porazgovaram s izabranim specijalistom medicine rada, pa možda na neki način nešto uspijemo dogovorit. Nemam radno mjesto u procjeni rizika za takve poslove, pa ću normalno prvo od tuda krenuti, plus sve ostalo (zdravstveni pregled, osposobljavanja za rad na siguran način, aneks ugovora itd.). Vidim da neka učilišta nude stručno osposobljavanje (edukaciju) za rad u skučenom prostoru, međutim, to bi bilo bacanje love, zar ne? Je li dovoljno provesti interno osposobljavanje za rukovanje uređajima za detekciju plinova ili se netko sjetio i za to lovu ubirati?
Yvone is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.02.2018., 07:51   #3443
Quote:
Yvone kaže: Pogledaj post
Koristi li itko od vas sustav za e-prijavu ONR? Funkcionira li to kako se spada jer kod nas ništa ne funkcionira kako se spada, a pogotovo jer je to tek odnedavno zaživjelo?

__________________________________________________

Na koji način utvrditi, odnosno pokušati (?) utvrditi zdravstvenu sposobnost za rad u skučenom prostoru, ako je takvo što uopće na neki način moguće? Pravilnik o PPUR ništa o tome ne propisuje. Uskoro se sprema poprilično specifičan, a istovremeno vrlo opasan projekt i jedan od velikih problema je pojava klaustrofobije radnika tijekom rada u skučenom prostoru - u kojem su većinu radnog vremena. Jedino što mi je palo na pamet je da porazgovaram s izabranim specijalistom medicine rada, pa možda na neki način nešto uspijemo dogovorit. Nemam radno mjesto u procjeni rizika za takve poslove, pa ću normalno prvo od tuda krenuti, plus sve ostalo (zdravstveni pregled, osposobljavanja za rad na siguran način, aneks ugovora itd.). Vidim da neka učilišta nude stručno osposobljavanje (edukaciju) za rad u skučenom prostoru, međutim, to bi bilo bacanje love, zar ne? Je li dovoljno provesti interno osposobljavanje za rukovanje uređajima za detekciju plinova ili se netko sjetio i za to lovu ubirati?
Još uvijek ozljede prijavljujem na stari način, čak su mi iz HZZO-a rekli da radije prijavu šaljem poštom. Ne znam jel se što promijenilo i da li online sustav funkcionira.

Što se tiče pregleda za rad u skučenom prostoru, mislim da je jedini način dodatno to napomenuti u uputnici, neka određena točka ne postoji. Vjerovatno će biti kao i s visinom, vjerovat će se radniku na riječ, pa onda kako bude.

Što se tiče rada s uređajima za detekciju plinova, nisam čuo da postoji neko osposobljavanje. I mislim da bi bilo bacanje novca. Ako tek naručuješ uređaje dogovori se s dobavljačem da ti održi prezentaciju načina rada uređaja. Iako mislim da su same upute dostatne.
Fleka bt is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.02.2018., 07:53   #3444
Quote:
Yvone kaže: Pogledaj post
Koristi li itko od vas sustav za e-prijavu ONR? Funkcionira li to kako se spada jer kod nas ništa ne funkcionira kako se spada, a pogotovo jer je to tek odnedavno zaživjelo?

__________________________________________________

Na koji način utvrditi, odnosno pokušati (?) utvrditi zdravstvenu sposobnost za rad u skučenom prostoru, ako je takvo što uopće na neki način moguće? Pravilnik o PPUR ništa o tome ne propisuje. Uskoro se sprema poprilično specifičan, a istovremeno vrlo opasan projekt i jedan od velikih problema je pojava klaustrofobije radnika tijekom rada u skučenom prostoru - u kojem su većinu radnog vremena. Jedino što mi je palo na pamet je da porazgovaram s izabranim specijalistom medicine rada, pa možda na neki način nešto uspijemo dogovorit. Nemam radno mjesto u procjeni rizika za takve poslove, pa ću normalno prvo od tuda krenuti, plus sve ostalo (zdravstveni pregled, osposobljavanja za rad na siguran način, aneks ugovora itd.). Vidim da neka učilišta nude stručno osposobljavanje (edukaciju) za rad u skučenom prostoru, međutim, to bi bilo bacanje love, zar ne? Je li dovoljno provesti interno osposobljavanje za rukovanje uređajima za detekciju plinova ili se netko sjetio i za to lovu ubirati?
Nisam još koristio e-prijavu ali također vrlo znatiželjan.
piple is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.02.2018., 17:21   #3445
Quote:
Yvone kaže: Pogledaj post

Na koji način utvrditi, odnosno pokušati (?) utvrditi zdravstvenu sposobnost za rad u skučenom prostoru, ako je takvo što uopće na neki način moguće? Pravilnik o PPUR ništa o tome ne propisuje. Uskoro se sprema poprilično specifičan, a istovremeno vrlo opasan projekt i jedan od velikih problema je pojava klaustrofobije radnika tijekom rada u skučenom prostoru - u kojem su većinu radnog vremena. Jedino što mi je palo na pamet je da porazgovaram s izabranim specijalistom medicine rada, pa možda na neki način nešto uspijemo dogovorit. Nemam radno mjesto u procjeni rizika za takve poslove, pa ću normalno prvo od tuda krenuti, plus sve ostalo (zdravstveni pregled, osposobljavanja za rad na siguran način, aneks ugovora itd.). Vidim da neka učilišta nude stručno osposobljavanje (edukaciju) za rad u skučenom prostoru, međutim, to bi bilo bacanje love, zar ne? Je li dovoljno provesti interno osposobljavanje za rukovanje uređajima za detekciju plinova ili se netko sjetio i za to lovu ubirati?
A jel što igra Pravilnik o zaštiti na radu za mjesta rada, čl. 12?
remus0 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.02.2018., 18:48   #3446
Ne. Možda sam krivo napisao, priroda posla i tehnologija izvođenja radova je jednostavna takva da radnici moraju ulaziti u skučen prostor cijelim tijelom kako bi obavili radne zadatke. Tijekom projekta neće biti svaki dan većinu radnog vremena u skučenom prostoru, ali zasigurno će biti dana kada će tako biti. Događali su se već napadaji panike, što sve dodatno zakomplicira...
Yvone is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.02.2018., 20:48   #3447
Ovdje se nalazi aktualan popis svih propisa zaštite na radu na jednom mjestu:

https://preventa.hr/propisi/
pp2018 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.02.2018., 21:30   #3448
Quote:
Yvone kaže: Pogledaj post
Ne. Možda sam krivo napisao, priroda posla i tehnologija izvođenja radova je jednostavna takva da radnici moraju ulaziti u skučen prostor cijelim tijelom kako bi obavili radne zadatke. Tijekom projekta neće biti svaki dan većinu radnog vremena u skučenom prostoru, ali zasigurno će biti dana kada će tako biti. Događali su se već napadaji panike, što sve dodatno zakomplicira...


A reći će mu gazda, možeš onda prema Zakonu o radu čl. 115 - (4) Radnik može otkazati ugovor o radu uz propisani ili ugovoreni otkazni rok, ne navodeći za to razlog.
remus0 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.02.2018., 07:14   #3449
Quote:
Yvone kaže: Pogledaj post
Ne. Možda sam krivo napisao, priroda posla i tehnologija izvođenja radova je jednostavna takva da radnici moraju ulaziti u skučen prostor cijelim tijelom kako bi obavili radne zadatke. Tijekom projekta neće biti svaki dan većinu radnog vremena u skučenom prostoru, ali zasigurno će biti dana kada će tako biti. Događali su se već napadaji panike, što sve dodatno zakomplicira...
Ja bih propisao uvjete za rad na siguran način za takve poslove, naveo da je obavezno dežurstvo radnika van prostora. Pomogneš si sam najbolje što možeš kada su u pitanju takve nedorečene situacije.
Fleka bt is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.02.2018., 12:41   #3450
Quote:
Fleka bt kaže: Pogledaj post
Ja bih propisao uvjete za rad na siguran način za takve poslove, naveo da je obavezno dežurstvo radnika van prostora. Pomogneš si sam najbolje što možeš kada su u pitanju takve nedorečene situacije.
Baš tako, pionirski rad i uz puno sudjelovanje ljudi koji rade taj posao. Skupljanjem njihovih iskustava tijekom vremena mijenjati pristup po potrebi. Ne trebaju nam za sve neki propisi koje je netko i napravio iz poznavanja teorije i skupljajući praktične primjere i učeći na greškama. U svakom slučaju staviti se u položaj radnika koji obavlja posao. Ja osobno znam probati raditi neke stvari (ne sve, ali one kod kojih se osjećam sigurno) koje moji radnici obavljaju baš iz razloga da mogu bolje praktično procijeniti i rizike na mjestu rada.
Urion is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.02.2018., 15:41   #3451
Popis svih aktualnih propisa zaštite na radu:

https://preventa.hr/propisi/
pp2018 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.02.2018., 10:20   #3452
Način rada je takav da se očekuje da sve bude propisano, što je nemoguće. Da se na svaku situaciju u radu odnosi neki propis. A najgore je što takav stav dijeli veći dio inženjera ZNR.
Fleka bt is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.02.2018., 10:27   #3453
Može li me netko uputiti što je sve potrebno pravnoj osobi da bi se moglo dobiti ovlaštenje za stručno školovanje radnika (školovanja vezana uz poslove s posebnim uvjetima rada - dizalica, viličar, hidraulična platforma...) itd.?
Koji propisi se odnose na to?
Tojom is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.02.2018., 10:37   #3454
Quote:
Tojom kaže: Pogledaj post
Može li me netko uputiti što je sve potrebno pravnoj osobi da bi se moglo dobiti ovlaštenje za stručno školovanje radnika (školovanja vezana uz poslove s posebnim uvjetima rada - dizalica, viličar, hidraulična platforma...) itd.?
Koji propisi se odnose na to?
Zakon o obrazovanju odraslih
Zakon o ustanovama

USTANOVE ZA OBRAZOVANJE ODRASLIH

Članak 14.

(1) Ustanovu za obrazovanje odraslih može osnovati:
– Republika Hrvatska,
– jedinica lokalne i područne (regionalne) samouprave,
– druga pravna i fizička osoba.
(2) Na ustanove za obrazovanje odraslih primjenjuje se Zakon o ustanovama.

Članak 15.

Ustanove za obrazovanje odraslih ispunjavaju svoje zadaće samostalno, u međusobnoj suradnji, u suradnji s drugim obrazovnim ustanovama te drugim pravnim osobama.

Članak 16.

(1) Ustanova za obrazovanje odraslih može izvoditi program ako ima registriranu djelatnost obrazovanja odraslih te ako ispunjava prostorne, kadrovske i materijalne uvjete utvrđene programom, koji mora biti usklađen sa standardima i normativima za njegovo izvođenje.
(2) Standarde i normative iz stavka 1. ovoga članka te način i postupak utvrđivanja ispunjenosti uvjeta propisuje ministar.

Ima toga još, ovo je osnovno.
__________________
Sjedi dva
yamadado is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.02.2018., 15:43   #3455
Quote:
Azuro19 kaže: Pogledaj post
ako na gradilištu imam tipsku skelu, znači onu "lako montažnu", treba li za takav tip skele čovjek koji ima stručno za montiranje skela i sve šta ide uz skelu (ovjesna kartica i kontrolni list)?
Molim Vas pomoć
Azuro19 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.02.2018., 17:19   #3456
Quote:
Azuro19 kaže: Pogledaj post
Molim Vas pomoć
Ne treba ništa od PUR-a za tipsku skelu, treba imati obvezno uputstva na hrvatskom za sastavljanje, izjavu o sukladnosti od dobavljača da je izrađena po EU normi, treba imati knjigu održavanja, pregled i potpis od voditelja gradilišta jednom mjesečno u njoj.
Dodo3 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.02.2018., 12:45   #3457
Quote:
Azuro19 kaže: Pogledaj post
Molim Vas pomoć
Quote:
Dodo3 kaže: Pogledaj post
Ne treba ništa od PUR-a za tipsku skelu, treba imati obvezno uputstva na hrvatskom za sastavljanje, izjavu o sukladnosti od dobavljača da je izrađena po EU normi, treba imati knjigu održavanja, pregled i potpis od voditelja gradilišta jednom mjesečno u njoj.
To sve stoji, ali gdje je navedeno da slaganje tipske skele nije PUR, točka 11? U pravilniku nije navedeno za koji tip skele je to PUR.
Urion is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.02.2018., 13:05   #3458
Quote:
Urion kaže: Pogledaj post
To sve stoji, ali gdje je navedeno da slaganje tipske skele nije PUR, točka 11? U pravilniku nije navedeno za koji tip skele je to PUR.
Ja obavezno idem s točkom 11 ... i 17 ako je skela viša od 3 m. Budale iz inspekcije rada ne pitaju kakva je skela.
hylem is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.02.2018., 18:09   #3459
Quote:
Urion kaže: Pogledaj post
To sve stoji, ali gdje je navedeno da slaganje tipske skele nije PUR, točka 11? U pravilniku nije navedeno za koji tip skele je to PUR.
Pozdrav,
na to pitanje je Bumbe odgovorio na 85. strani ovog djela foruma jer je tražio mišljenje od MRMS-a, a i ja sam znao naletavati na to mišljenje od njih, baš ste i Vi sudjelovali u toj raspravi. Točka 17 je sad manje važna za ovu priču, ona svakako mora biti za rad na skeli, osim ako netko se striktno ne drži rada do 3 metra.
Sad će hylem sigurno opalit da je to k... od ovce od mišljenja i da uhljebi samo čekaju lupiti kaznu, al negdje treba povući crtu
Dodo3 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.02.2018., 22:25   #3460
Quote:
Dodo3 kaže: Pogledaj post
Pozdrav,
na to pitanje je Bumbe odgovorio na 85. strani ovog djela foruma jer je tražio mišljenje od MRMS-a, a i ja sam znao naletavati na to mišljenje od njih, baš ste i Vi sudjelovali u toj raspravi. Točka 17 je sad manje važna za ovu priču, ona svakako mora biti za rad na skeli, osim ako netko se striktno ne drži rada do 3 metra.
Sad će hylem sigurno opalit da je to k... od ovce od mišljenja i da uhljebi samo čekaju lupiti kaznu, al negdje treba povući crtu

Kolega Dodo, znaš i sam da ne mogu lupiti kaznu za to, nego samo zabraniti rad. Problem je što onda idu kopati po procjeni rizika, pa nađu nešto da naplate svoje uhljebljivanje. I onda nađu da nema točke 11, nema procijenjenog rizika za poslove skelara i flap 30 soma. A jedini problem je stručna osposobljenost za skelara, pa bolje osposobiti jednog radnika za to. Ovako i onako neće biti ni sat vremena od onih 180 propisanih školskih, platit ćete 1000 kn i mirno more. Po točki 17 ionako mora svake godine na liječnički ako radi visokogradnju, a 11 je svake druge.
hylem is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 14:34.