Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Banke, osiguranja, krediti

Banke, osiguranja, krediti Ja ne radim za novac. Ja radim za kamatu.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 26.10.2005., 14:26   #21
Ti skoro gotov sa stednjom, ne isplati se. Ja stedim 2 godine, ne isplati se. Pa kome se onda isplati?!?!?
sara4 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.10.2005., 14:31   #22
Nemam ja pojma. Netko treba znati za sto je onda medjufinanciranje!!!!
__________________
GoldenSurferFromCroatia is comming - look busy.
GoldenSurferFromCRO is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.10.2005., 10:03   #23
Međufinanciranje je za one koji ne žele čekati istek vremena štednje, nego odmah žele kredit. Takvi će, dok ugovoreno vrijeme štednje ne prođe (2-5 g) ranije koristiti kreditna sredstva koja su ugovorili plaćajući nešto veću kamatu, a onda nastavljaju normalno plaćati kredit kao i oni koji nisu uši u međufinanciranje. ok?
Smileman is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.10.2005., 12:04   #24
'Ko mi kriv kad sam mislila da ce to medjufinanciranje biti nesto povoljno, haha.
sara4 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.10.2005., 12:08   #25
Pa povoljno je, još uvijek bolje od standardnog stambenog kredita jer dok traje međufinanciranje, ušteđeni iznos ubire državne poticaje, a kamatu ispod 5%, odnosno čak i ispod 4% u Eur ne daje ni jedna banka
Smileman is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.10.2005., 14:54   #26
To za kamatu ne stoji, iako sam se i ja povodila za tom (naime nominalnom) kamatom koja se moze naci na stranici Raiffeisen stedionice. U raiffeisenu su mi rekli da je kamata 6%, drugim rijecima, to je njihov najobicniji stambeni kredit. Smileman, ako si bolje upucen, reci sto znas, mozda sam ja naletila na zbunjenu agenticu stambene stednje.

A sto se tice ustedjenog iznosa, on ubire drzavne poticaje i bez da ja dignem kredit, zar ne, pa mi onda to medjufinanciranje nista ne znaci ako nadjem povoljnije uvjete kredita u nekoj drugoj banci, a nastavim stedjeti u stedionici i nakon 5 godina dignem novce iz stedionice.
sara4 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.10.2005., 18:06   #27
Quote:
Smileman kaže:
Pa povoljno je, još uvijek bolje od standardnog stambenog kredita jer dok traje međufinanciranje, ušteđeni iznos ubire državne poticaje, a kamatu ispod 5%, odnosno čak i ispod 4% u Eur ne daje ni jedna banka
Ispod 4% imaju bar dvije banke ali u CHF.
Bitne su razlike to sto stedionice imaju fiksnu kamatu (+), a banke promjenljivu (-) i stedionice imaju kraci rok otplate (manje se plati kamate a teze je ostvariti kreditnu sposobnost)

Posto se ovdje prvi put javljam, pozdrav svim forumasima!
syrius1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.10.2005., 16:17   #28
Quote:
Smileman kaže:
Pa povoljno je, još uvijek bolje od standardnog stambenog kredita jer dok traje međufinanciranje, ušteđeni iznos ubire državne poticaje, a kamatu ispod 5%, odnosno čak i ispod 4% u Eur ne daje ni jedna banka
Problem je sto ti uvijek moras ustediti 40% i dobivas ostalih 60% kredita od ugovorenog iznosa.
Huh kad i ja imam osjecaj da ni oni sami u stedionicama nisu na cisto sa ovim medufinanciranjem

Ima tu netko da nam moze objasniti sistem medufinanciranja kroz primjere (svima razumljivim jezikom)
Lucky is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.10.2005., 16:25   #29
Quote:
GoldenSurferFromCRO kaže:
i ja sam isto bio u Rajfici, bio sam zainteresiran za medjufinanciranje, naime trazim zgodan stan od 50m2 pa kako imam ostalo jos par mjeseci do kraja ove godine za zadnje vlak za DPS, mada imam ugovor do studeni 2006.god.

Liojepo mi je receno da mi se ne ispalti jer imam jos malo pa da onda mogu dobiti povoljniji kredit, a rekao sam njima da mi treba bas sada i sto onda, pa kazu mi da se mogu prebaciti na brzu stednju pa platiti proviziju i eto kredita, ali opet kazu mi da se i to jos manje isplati.

Kazu da medjufinanciranje najvise isplati onima koji pocinju stedjeti u stedionici a zele odmah kredit!!!! Ne kuzim nista, bit ce da ni oni sami ne znaju kamo trebaju ploviti...

Sve skupa vjerojanto je da kredit od stedionice nije bas dobra stvar i ne znam kaj bude tako. Po prvobitnom planu ja cu cekati da mi ispalti svu lovu (to jest bude nakon zakljucenja ugovora od studenog 2006god!) pa cu s tim lovom koristiti kao ucesce za dizanje kredita za zgodnog stancica od 50m2 i drzat cu fige da u medjuvremenu cijena kvadrata ne dizu u nebesa...hm, hmmm
Heh u istoj smo situaciji Golden.Meni ugovor spore stednje istice u prosincu 2006.Sta sad napraviti??? Koju god uzmem soluciju nije povoljna.Hebem mu ...ja si isto razmisljam:

-placat do kraja 2005. sljedecu (2006) pauzirat
-dignut lovu istekom ugovora prosinac 2006
-uzet komercijalni kredit u banci (polog ustedevina iz stambene stednje)

Cini mi se da je stambena stednja povoljna kao stednja..kao krediti traze prevelik iznos ustedenog novca (40%) . Cijene nekretnina rastu prebrzo da bi se isplatilo stediti pa uzeti kredit nakon 5god.
Lucky is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.10.2005., 18:27   #30
Ajde da objasnim kako funkcionira međufinanciranje:
Onaj koji štedi, a želi kredit prije isteka ugovorenog vremena štednje, po novim Izmjenama zakona o stambenoj štednji može ući u kredit prije isteka one 2 godine koje su do sada bile uvjet.
Kako? Ako netko ima ugovoreno 10000 Eur, a tek je počeo štedjeti, onda mu štedionica 40%, tj. 4000 Eur (onaj uvjet ušteđevine koji je do sada bio potreban da bi se dobilo kredit) stavlja na štednju, a 60%, tj. 6000 Eur isplaćuje kroz namjenski kredit. Na taj ukupni dug od 10000 Eur tijekom vremena međufinanciranja (znači do isteka 2,3 ili 5 godina štednje) plaća se kamata oko 1% veća od nominalne, (npr. u PBZ SŠ, Prima štednja ima kamatu 3,88%, a tijekom međufinanciranja 4,88%) a onda se vrši prijelom kredita sa ušteđevinom (10000 - 4000 - 2 državna poticaja i kamate, dakle oko 5800 Eur) i taj iznos ide dalje na kredit koji je ugovoren na poletku štednje (ona osnovna kamata).
Bit će u tome da se ne mora čekati istek vremena štednje, a dolazi se u posjed 60% iznosa koji je ugovoren.
No, onaj koji donese u štedionicu depozit od 4000 Eur, odmah dobija 10000 Eura na raspolaganje, a nakon 2 godine, ostaje mu oko 5800 Eur kredita kao i u onom prvom slučaju.
Evo, ne mogu to jednostavnije opisati.
Smileman is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.11.2005., 12:26   #31
Sta ako je situacija sljedeća:
Trebam odmah kredit za stan, ali ne 10.000 Eur nego 35.000 Eur. Da li za to mogu iskoristiti međufinanciranje (uopće nemam štednju u štedionici)?

Razmišljala sam da odem u Wuestenrot. Imate li kakvih iskustava s njima?
__________________
mimoma
mimoma is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.11.2005., 22:27   #32
Mogu odgovoriti samo za način međufinanciranja u PBZ stambenoj štedionici, gdje radim.

Za 35000 Eura kredita, kao novi štediša treba otvoriti (ako je moguće) 5 ugovora sa ugovorenih 12600 Eura po osobi, od čega se 40% (5000 Eur) stavlja na štednju 2 godine, a 60% (7500 Eur) dobija na raspolaganje, što u vašem slučaju iznosi 37500 Eur

Prve dvije godine, tijekom međufinanciranja, na onaj iznos od 12600 x 5 , tj 63000 Eur se otplaćuje samo kamata od 4,88%, oko 250 Eura mjesečno, a onda se prelazi na osnovnu kamatu 3,88% još 8 godina, sa ratom od 450 Eura.

Dobro?
Smileman is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.11.2005., 22:35   #33
Quote:
Smileman kaže:
Mogu odgovoriti samo za način međufinanciranja u PBZ stambenoj štedionici, gdje radim.

Za 35000 Eura kredita, kao novi štediša treba otvoriti (ako je moguće) 5 ugovora sa ugovorenih 12600 Eura po osobi, od čega se 40% (5000 Eur) stavlja na štednju 2 godine, a 60% (7500 Eur) dobija na raspolaganje, što u vašem slučaju iznosi 37500 Eur

Prve dvije godine, tijekom međufinanciranja, na onaj iznos od 12600 x 5 , tj 63000 Eur se otplaćuje samo kamata od 4,88%, oko 250 Eura mjesečno, a onda se prelazi na osnovnu kamatu 3,88% još 8 godina, sa ratom od 450 Eura.

Dobro?
ovo ne kuzim. cura je rekla da joj ODMAH treba kredit za stan. i ja sam u slicnoj situaciji, nemam vremena za stednju. zasto uopce stediti, nije li jednostavnije odmah dignuti kredit?
__________________
nemoj misliti na torticu!
. .
Natch is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.11.2005., 22:37   #34
Radiš u PBZ-u? Pa ti si došao ko naručen!

Ako može, da pitam:

Uplaćujem na tri računa po 55 € godišnje, 2 godine. Mogu li ( i koliko trebam) uplatiti ove godine da bih imao recimo 30.000 € kredita?
__________________
dr. Lebowski
walter is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.11.2005., 22:40   #35
ovo je uzasno komplicirano. nista ne razumijem...
__________________
nemoj misliti na torticu!
. .
Natch is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.11.2005., 08:20   #36
Oho, smilemane, dosao si ko narucen, kako rece nas dragi Lebovski!

Evo moje situacije: Imam 3 ugovora sklopljenog studeni 2001. godine, ali sam vec odmah uplatio lovu za prvi vlak DPS. Tako znaci jos 2 mjeseci i hvatam peti to jest zadnji vlak DPS.

Sto bih dobio ako cijelu stednju prebacim u PBZ? Bas me zanima one beskamatne 0% sto stalno reklamirate okolo i htio bih ubosti tog kredita za opremanje stana. Sto je najbolje za uciniti...
__________________
GoldenSurferFromCroatia is comming - look busy.
GoldenSurferFromCRO is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.11.2005., 08:53   #37
Drugim riječima, ja moram uložiti 25.000 Eura da bi dobila 35.000.
Ako sam dobro shvatila, ništa od toga. Ne znam kako štedionice s ovakvim uvjetima misle konkurirati redovnim stambenim kreditima.
__________________
mimoma
mimoma is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.11.2005., 20:48   #38
Pozdrav ekipi koja štedi i brine se! Dajte, sad kad vam znanje o stambenoj štednji dođe na višu razinu, svi ćete biti zadovoljni.

Idemo redom, odgovaram prvo na komentar od Natch:

Kad govorimo o međufinanciranju, onda je riječ o kreditu ODMAH, a vrijeme koje nedostaje u štednji nadomješta se tako da se ugovoreni iznos isplaćuje UMANJEN ZA IZNOS KOJI NEDOSTAJE U ŠTEDNOM DIJELU. To znači da ako netko bez ijedne kune otvori stambenu štednju i želi kredit od npr. 10000 Eur, 4000 Eur mu se stavlja na štednju od 2 do 5 godina, a 6000 isplaćuje. On tih 2 do 5 godina plaća samo kamatu (glavnica miruje) na cijeli ugovoreni iznos od 10000 Eur, a tek po isteku tog vremena počinje standardna otplata kredita kako je u tablicama navedeno (onih 6000 Eur). Nasuprot tome, ako netko krene štedjeti sa početnim ulogom od 4000 Eur, taj potpisuje 10000 Eur i svih 10000 Eur dobija na isplatu.
I jedan i drugi imaju istu ratu otplate i za vrijeme međufinanciranja i za vrijeme poslije, kada krene standardni kredit, jedino što onaj prvi raspolaže sa 6000 Eur, a ovaj drugi sa svih 10000 Eur

Odgovor Walteru: možeš odmah dobiti kredit koliki želiš, bez nove uplate. Ti dosad imaš oko 2000 Eura po računu, a do kraja štednje ti treba uštedjeti još toliko. Međufinanciranjem za ugovor koji imaš od 10000 Eur, dobijaš isplatu od 8000 Eur po ugovoru, jer se one 2000 Eura koliko ti nedostaje do postizanja 40% uplaćuju sa ugovorenog iznosa. Kad istekne 5. godina tvoje štednje, onda se dug od 10000 Eura lomi sa ušteđevinom i nastavljaš otplaćivati 6000 Eur, kako si prvobitno ugovorio sa svojom štedionicom. Da bi ti se isplatilo van 30000 Eur, prije međufinanciranja trebaš povećati ugovoreni iznos po sva tri ugovora na oko 13000 Eur, pa to onda iznosi 39000 Eura ukupno. Tako veliki ugovori imaju i veći štedni dio, koji bi trebao biti oko 5000 Eura po ugovoru, dakle 15000 Eura, i da nisi do sada ništa štedio dobio bi van razliku (39000 - 15000 = 24000 Eur). No, kako ti imaš na ona tri ugovora 3 x 2000 Eura, to ti se isto daje na raspolaganje, tako da dobijaš 30000 Eura van. Toliko si i tražio, ne?
Rata za prve dvije godine međufinanciranja bila bi ti sa kamatom 4,88% oko 160 Eura mjesečno, a onda ti se lomi dug (39000-15000=24000) i tih 24000 Eura otplaćuješ sa kamatom od samo 3,88% oko 300 Eur mjesečno.

I konačno, GoldenSurferFromCRO, tebi je najbolja situacija, tebi međufinanciranje ne treba. Imaš 2 mogućnosti ako dođeš k nama; a) prebaciš štednju (po novom zakonu zajedno idu i poticaji i ušteđevina u drugu kuću) i damo ti kao našem štediši da iskoristiš SAV štedni ulog koji imaš (npr. 25000 kn) i na 100 prodajnih mjesta (emezzeta, pevec, lesnina, tepih centar....) bez kamata, bez naknada, bez jamaca, bez bilježnika trošiš kupujući kod naših partnera i to vratiš u 12 mjeseci... ili b) na temelju štednje koju si prenio k nama dobiješ normalan kredit na 8g sa 3,88% kamata u Eurima, oko 6000 Eura po ugovoru, rata po ugovoro oko 70 Eura mjesečno

Eto, Natch sorry, ne može jednostavnije, ali ako treba pojasnit ću vam i dalje sve što vas zanima
Smileman is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.11.2005., 20:54   #39
naravno, opet nisam nista skuzila, al nije tvoja krivica. nego, reci ti meni, koje su mi pogodnosti ako u banci u kojoj dizem kredit imam mirovinsku stednju ili ako kao nekakav ulog stavim zivotno osiguranje neke druge osiguravateljske kuce? napominjem da ne zelim hipotekarni kredit i da nemam jamce.
govorim o kreditu od 35-45.000 eura max.
i da li se to medjufinanciranje isplati vise od klasicnog kredita? isplati li se kredit dizat sada il je bolje pricekati jos jedno pola godine da padnu kamate jos jedno 0.5-1%? na koji nacin dizu kredite samostalne djelatnosti (lijecnici, advokati, novinari)? imaju li oni pravo na subvencionirane poduzetnicke kredite za turizam s kamatom od 0%?
__________________
nemoj misliti na torticu!
. .
Natch is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.11.2005., 12:24   #40
Smileman, poslao sam ti private mail
Lucky is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 03:52.