Natrag   Forum.hr > Društvo > Psihologija

Psihologija Vodič kroz um i ponašanje za entuzijaste. Podforum: Psihokauč

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 24.09.2008., 01:00   #1
Trema na vozačkom ispitu

Sin (21) mi polaže vozački ispit sada već treći puta. Sam mi je priznao da ima toliku tremu i strah da jednostavno skroz zablokira dok mu tip iz komisije sjedne u auto. Ja sam ga iz zafrkancije jos prvi puta pitao hoce li popit apaurin, medjutim sada vec najozbiljnije razmisljam o tome da popije nesto za smirenje prije iduceg ispita. Znam da ta vrsta tableta i voznja ne idu zajedno ali mi se vise i ne calta svaki put po 500kn, a i htio bih da napokon pocne vozit.
dadula is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.09.2008., 01:05   #2
je li i inače tremaš?
koliko je uopće siguran u vožnji?
aryna is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.09.2008., 01:16   #3
Nije bas nesto previse spretan. Razgovarao sam sa instruktorom i on veli dok je sam sa njim na voznji da je sve u redu, jedino da je nesto malo usporeniji.
I inace ima tremu, vise nego sto bi trebao imat, samo ne opet toliku da se vidno drma i trese jos kod kuce dva sata prije ispita. Ne znam, mislio sam mu dat Normabel 2mg za probu da vidim kak ce reagirat, da mi jos ne zaspe na ispitu
dadula is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.09.2008., 01:24   #4
da, i mislila sam da je i inače tremaš i osjetljiviji.

ne znam koliko je uputno da mu daš normabel, makar onaj od samo 2 mg, ako nije navikao na njega... jer fakat bi ga mogao umrtviti i još više ga usporiti - pa će opet zbog toga pasti ispit.

možda da mu daš duže vremena da se pripremi za ispit, da ne shvati to 'pod mus', onaj pritisak "mora se, mora se, mora se" (znaš, nisu svi za vožnju automobila, ali danas su takva vremena da se smatra da pod obavezno svi moraju biti za to)... da eventualno pustite to na neko vrijeme dok on još malo ne sazre i dok u njemu ne sazre onaj osjećaj "treba mi to, ajde idem konačno položit".
aryna is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.09.2008., 01:40   #5
Ma znam takav je tip i inace je emotivno nedozreo, tek je poceo i izlazit sa 18 dok su druga djeca to radila sa 14 i ranije a on je za to vrijeme bio u kuci i citao knjige. Kad sam ga htio kaznit za nesto naredio bi mu da mora izac van.
Imas mozda pravo jer sam i taj vozacki ja pomalo isforsirao zbog svoje invalidnosti, jer nekada nisam u stanju niti voziti auto pa ne bi bilo lose da se nadje u kuci jos jedan sa ispitom
dadula is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.09.2008., 15:49   #6
Quote:
dadula kaže: Pogledaj post
Ma znam takav je tip i inace je emotivno nedozreo, tek je poceo i izlazit sa 18 dok su druga djeca to radila sa 14 i ranije a on je za to vrijeme bio u kuci i citao knjige. Kad sam ga htio kaznit za nesto naredio bi mu da mora izac van.
Imas mozda pravo jer sam i taj vozacki ja pomalo isforsirao zbog svoje invalidnosti, jer nekada nisam u stanju niti voziti auto pa ne bi bilo lose da se nadje u kuci jos jedan sa ispitom
nek popije jedan viski i gotovo. Nema treme problem je sto ga treba pustiti da sam vozi. Drugacije je kad ti neko sedi "na glavi" i zajebava a drugacije kad si sam i zavisis samo od sebe. Ne bi bilo lose ako imate auto da sam malo vezba ili iscenirati situaciju gde mora da vas odbaci npr.do lekara itd. Garantujem da bi znao sta radi.
__________________
"we are fucking terrorists.....uh....hmmm...i mean holly warriors"
Svitac is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.09.2008., 20:13   #7
Quote:
Svitac kaže: Pogledaj post
nek popije jedan viski i gotovo.
Srami se, nemas ni malo politicke korektnosti.


@dadula, a da mu kazes da si sam "calta" 500kn (kako zna i umije)
ako opet padne?
gerbengoy is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.09.2008., 20:22   #8
Quote:
gerbengoy kaže: Pogledaj post
Srami se, nemas ni malo politicke korektnosti.


@dadula, a da mu kazes da si sam "calta" 500kn (kako zna i umije)
ako opet padne?
da, to bi mu smanjilo pritisak

sjećam se svojeg polaganja, bila sam zgrožena kad sam vidjela da se tablete za smirenje dijele ko bomboni... i ja sam bila prestravljena, i pala prvi put zbog svoje nervoze.
moj savjet je puuuuno vježbati dok sve radnje za vrijeme vožnje ne počnu biti automatske, bez razmišljanja, tada stres ima najmanje djelovanje na aktivnost i uvjeriti se da se ništa strašno neće dogoditi, smanjiti pritisak zbog od mogućeg pada. (znači bez )

sretno ...
Mnemosyne is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.09.2008., 20:41   #9
Ja sam tremu imao prvi puta, a drugi puta sam vec bio opusteniji i uspio sam proci. Ne mozes mu davati tablete svaki put kad ude u auto! Treba se sam sabrati. Mislim da bi mu pomoglo da ne razmislja previse o tome prije ispita.
Zek0slav is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.09.2008., 21:20   #10
To da si sam plati iduci puta kad padne smo vec prosli ali je uskocila financijska injekcija sa majcine strane, medjutim sada je i ona odustala i pronasla sinu posao pa neka si placa sam. Nisam mislio da svaki put prije voznje uzima tabletu jer to nije niti potrebno, strah mu se javlja samo na ispitu dok je komisija u autu.
Od nasih prijatelja kcer je imala toliku tremu da nije uspjela niti na cestu izac i na kraju, makar za sada su skroz odustali. Hocu rec nismo svi isti i svako od nas drugacije reagira u prisustvu straha. Kad se sve zbroji vec je utroseno preko 8000kn a on jos ne vozi, pa eto ako bi jedan apaurincek zaustavio daljnje troskove.....a boze moj pa nece umrijet od toga
dadula is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.09.2008., 21:35   #11
Quote:
dadula kaže: Pogledaj post
Nisam mislio da svaki put prije voznje uzima tabletu jer to nije niti potrebno, strah mu se javlja samo na ispitu dok je komisija u autu.
sad ga muči komisija jer je to autoritet koji ga prosuđuje, prati svaki njegov potez i o njemu ovisi prolaz, poslije će mu možda nervozu stvarati neka osoba koju će voziti, a za koju će imati osjećaj da ocjenjuje njegovu vožnju (npr. moj stari ), ili neki vozač pun sebe koji će voziti agresivno i nabijati mu se na guzicu tijekom vožnje... mora se osjećati ugodno i opušteno u autu, ali tableta je samo privremeno rješenje...

razumijem da je vozački trošak, svake godine je sve skuplji, to više nije normalno... ali ovisi na koji način ste mu prezentirali ovaj dio da će plaćati sam, ako je to bilo bliže ultimatumu, onda ste samo pogoršali njegovu nervozu na ispitu.
Mnemosyne is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.09.2008., 22:25   #12
mislim da se u situaciji kad ovoliko ljudi kod nas stradava u prometu nikoga ne smije ucjenjivati s "plaćaj si sam" ultimatumima (hoću reći - nije ni to najbitnije) i forsiranjem bilo koje vrste...

to stvara samo dodatni pritisak i nesigurnost, što nije nipošto ulaznica za daljnji svijet vožnje... što se mene tiče, tko se ne osjeća sigurnim ili ga bilo što u vezi vožnje muči, bolje da ni ne vozi... bez obzira na troškove, možda da malo stanete na loptu i što opuštenije kažete sinu: "odluči sam kad ćeš ići na vozački ispit i ocijeni sam kad ćeš biti zreo i sposoban za vožnju, kad će strah i trema malo popustiti"... čim to prestane visiti u zraku kao nešto što se mora i očekuje od njega, možda će trema malo popustiti.
aryna is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.09.2008., 02:09   #13
kazes da je spor u voznji, a jos bi mu dao normabel ili apaurin? bas bi tada pao.

ja jedva prosla iz petog puta. mislim, nije da su me pustili, odovozila sam korektno bez gresaka za pad, ali od tad nisam vozila jer me strah. isla sam polagati vozacki jer su rekli da idem i trenutno se vremenski bila pruzila prilika. sad znam da bi trebala poceti voziti, uzeti neke dodatne sate, ali necu dok mi ne bude frka (citaj: kad necu moci javnim prijevozom do posla ili nece biti tate/mame da vozi u shoping namirnica i sl).

jedino rjesenje je da vozika s nekim tko ima vozacku po kvartu da izgubi taj strah i nervozu. mozda bi trebao dodatne sat (ako ih vec nije uzimao). to bi bilo najbolje da pitate instruktora. mislim da nije rijec o nekom panicnom strahu pa ce vec uspjeti proci. najvaznije je da on to zeli (a vjerujem da zeli al ne moze protiv treme) i da poslije vozi.
samonesto is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.09.2008., 12:21   #14
Quote:
samonesto kaže: Pogledaj post
kazes da je spor u voznji, a jos bi mu dao normabel ili apaurin? bas bi tada pao.

ja jedva prosla iz petog puta. mislim, nije da su me pustili, odovozila sam korektno bez gresaka za pad, ali od tad nisam vozila jer me strah. isla sam polagati vozacki jer su rekli da idem i trenutno se vremenski bila pruzila prilika. sad znam da bi trebala poceti voziti, uzeti neke dodatne sate, ali necu dok mi ne bude frka (citaj: kad necu moci javnim prijevozom do posla ili nece biti tate/mame da vozi u shoping namirnica i sl).

jedino rjesenje je da vozika s nekim tko ima vozacku po kvartu da izgubi taj strah i nervozu. mozda bi trebao dodatne sat (ako ih vec nije uzimao). to bi bilo najbolje da pitate instruktora. mislim da nije rijec o nekom panicnom strahu pa ce vec uspjeti proci. najvaznije je da on to zeli (a vjerujem da zeli al ne moze protiv treme) i da poslije vozi.
Tako je bilo i meni frka, ali ne smes razmisljati sta ako ovo, sta ako ono. Samo sedi auto, pritisni kvacilo - ubaci u prvu, okreni kljuc i vozi. Prvo malo tu po kvartu, pa onda malo dalje i dalje. Najbolje ti je sto pre ubaciti se u guzvu, reka automobila i samo ih pratis - gledas kako oni tako i ti. Tako ces najlakse savladati raskrsnice (pratis auto ispred tebe koji skrece ). Parkiranje ces najbolje uvezbati na parkinzima supermarketa, posto uvek ima slobodnih mesta. Takodje, dobro je imati auto-osiguranje ako npr. kao ja oceses banderu ili otkines vrata od auta Oba puta mi se desilo dok sam uparkiravao auto u dvoriste. Znaci samo opusteno i veruj u sebe. Dodatni casovi ti ne trebaju 100%, posto tehniku znas ali nemas samopouzdanja.
__________________
"we are fucking terrorists.....uh....hmmm...i mean holly warriors"
Svitac is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.09.2008., 22:29   #15
ma najbolje je ne misliti na to,ja sam polozila prije 3 dana,tremu sam imala dan prije nego sto sam isla polagati,na dan voznje sam bila skroz smirena,kao da sam isla na kavu a ne polagati,i stalno sam u sebi ponavljala ja to mogu i polozila sam sve iz 1.
__________________
--želiš li biti voljen VOLI i budi vrijedan LJUBAVI--
Angel 30.01 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.09.2008., 22:35   #16
Quote:
Angel 30.01 kaže: Pogledaj post
ma najbolje je ne misliti na to,ja sam polozila prije 3 dana,tremu sam imala dan prije nego sto sam isla polagati,na dan voznje sam bila skroz smirena,kao da sam isla na kavu a ne polagati,i stalno sam u sebi ponavljala ja to mogu i polozila sam sve iz 1.

znači, pozitivna vizualizacija. bravo! :klap:
__________________
Stop and smell the roses
Jenna X is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.09.2008., 23:02   #17
Mozda je problem i u tim ispitivacima, netko tko ima tremu sigurno mu ne pomaze osoba koja forsira i visi na vratu. Ja sam polozio iz druge, prvi put sam se skoro potukao s ispitivacem. Nije tableta rjesenje, kad sam sa sobom rijesi da ce polozit, onda ce bez pol muke to i napravit. Sretno
kokos bijeli is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.09.2008., 02:24   #18
Quote:
dadula kaže: Pogledaj post
Sin (21) mi polaže vozački ispit sada već treći puta. Sam mi je priznao da ima toliku tremu i strah da jednostavno skroz zablokira dok mu tip iz komisije sjedne u auto. Ja sam ga iz zafrkancije jos prvi puta pitao hoce li popit apaurin, medjutim sada vec najozbiljnije razmisljam o tome da popije nesto za smirenje prije iduceg ispita. Znam da ta vrsta tableta i voznja ne idu zajedno ali mi se vise i ne calta svaki put po 500kn, a i htio bih da napokon pocne vozit.
ma trema je vise-manje normalna u toj situaciji, nek se malo sredi u glavi i to je to. svak to ima
__________________
Obratite se s povjerenjem.
seal is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.09.2008., 02:31   #19
Quote:
dadula kaže: Pogledaj post
To da si sam plati iduci puta kad padne smo vec prosli ali je uskocila financijska injekcija sa majcine strane, medjutim sada je i ona odustala i pronasla sinu posao pa neka si placa sam. Nisam mislio da svaki put prije voznje uzima tabletu jer to nije niti potrebno, strah mu se javlja samo na ispitu dok je komisija u autu.
Od nasih prijatelja kcer je imala toliku tremu da nije uspjela niti na cestu izac i na kraju, makar za sada su skroz odustali. Hocu rec nismo svi isti i svako od nas drugacije reagira u prisustvu straha. Kad se sve zbroji vec je utroseno preko 8000kn a on jos ne vozi, pa eto ako bi jedan apaurincek zaustavio daljnje troskove.....a boze moj pa nece umrijet od toga
Ti ovo pišeš kao da mu višeglava neman ulazi u auto na ispitu. Ono - Komisija. Dakako, lako se meni smijati. I tebi nastojati biti praktičan i ekonomičan. Apaurinček? Hm. Pa, za mladog čovjeka od 21 godinu najbolje bi bilo da dobije jednu injekciju samopouzdanja. Ti ljudi u Komisiji nisu uopće tak strašni. Ono, obični ljudi. Na ispitu iz vožnje, treba se poslušati mene iskusnu, važno je razumjeti upravo tu činjenicu da su ispitivači ljudi kojima, osim što su tek obični ljudi, nije u interesu da sruše baš tebe (njega) - iako im obično jest u interesu da nekog sruše - i, najvažnije, važno je znati što radiš i ne dolaziti na ispit ako ne osjećaš da dobro voziš. Dakle, tvome sinu samopouzdanje bi moglo pružiti dodatnih par sati vožnje. Usporenost je znak nedovoljnog prijateljevanja s autom. Uputno je i da ga instruktor uputi koje greške u vožnji radi a koje su diskreditirajuće na ispitu. Ako i na sve to treba nešto za smirenje, onda je nešto s onom običnom valerijanom sasvim dovoljno. Recimo, Persen, ili tako nešto.

Evo, proći će treći put, ja to vidim, znam.
liar is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.09.2008., 23:56   #20
MINIMALNA DOZA LEXAURINA ĆE BITI EFIKASNA
ždralexandrijka is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 08:23.