Natrag   Forum.hr > Kultura i zabava > Fotografija

Fotografija Fotografiram. Dakle, svijet postoji.
Podforumi: Foto natječaji, Fotoaparati i oprema, Video

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 13.06.2011., 07:47   #61
Dva savjeta koji su meni dobro došli kad sam tek započeo:
1. selektivne boje u crno-bijelim slikama nisu na cijeni.
2. za crno-bijele fotografije nauči neki od postupaka konverzije koji će ti dati kontrastniju sliku sa više nijansi sive boje. npr.:
http://www.photoshopessentials.com/p.../gradient-map/

Što se samih fotki tiče, meni je prva uvjerljivo najbolja. ima neku priču, kompozicija je okej. možda bi mogla biti dodatno poboljšana na način da je povećalo točno na trećini fotke (što je bilo izvedivo; ako ne znaš o pravilu trećina, pročitaj npr. ovdje http://hr.wikipedia.org/wiki/Pravilo_tre%C4%87ine ).
također, da je prozor sastrane u odnosu na model, a ne da modelu svjetlo pada na leđa, dok je odnaprijed u polumraku. naravno, sve ovo pod uvjetom da je pozadina zadovoljavajuća. vezano s tim - kaže se da je kod fotke najvažnije paziti na dvije stvari - svjetlo i pozadinu.

druga je prenatrpana i nema neki fokus interesta. pokušala si svrnuti isti na balone selektivnom saturacijom, ali po meni to ne funkcionira. imaš palme, ljude, zgradu, previše toga. to je dovelo do toga da kompozicija ne štima - odrezana je palma, odrezani su baloni, a premalo je donjeg dijela. ukratko, fotka je konfuzna. probaj se idući put usredotočiti na nešto drugo vezano uz balone. prvo - približiti im se. onda npr. ufotkati klinca koji kraj balona zadivljeno stoji i traži od tate da mu kupi njih bar 20.

treća bi dobila na zanimljivosti da modeluša gleda u objektiv. tu si možda mogla primijeniti tzv. high key tehniku ( http://www.idigitalphoto.com/high-key-photography/ ). gore lijevo imaš nešto nedefinirano bijelo. pretpostavljam rub šešira. to bih izbacio iz kadra. također, kad slikaš portrete, važno je da fokus bude na očima. vjerojatno fotkaš kompaktom, pa nemaš utjecaj na to, zato možeš pokušati u obradi fotke selektivno izoštriti oči. ali nemoj pretjerivati jer će izgledati neprirodno. evo jedan tutorijal za to: http://www.digitalpixels.net/2008/06...shop-tutorial/ .
Volunteer is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.06.2011., 10:40   #62
uh..ok hvala poradit cu na tome jer kao sto sam rekla teski sam pocetnik tako da je svaka ispravka i savjet i vise nego dobrodosao
photo_freak is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.06.2011., 12:49   #63
za crno bijele fotke koristi crno bijeli film vidim da fotić već imaš
mislavf is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.06.2011., 20:47   #64
Quote:
mislavf kaže: Pogledaj post
za crno bijele fotke koristi crno bijeli film vidim da fotić već imaš
a imam ...al iskreno ni ne koristim ga jer je razvijanje filma very complicated jer je to stari ruski aparat :P
photo_freak is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.06.2011., 23:24   #65
razvijanje filma nema veze s vrstom fotoaparata al dobro, ak nećeš fotkat na film, šta sad
mislavf is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.06.2011., 22:45   #66
photo_freak is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.06.2011., 23:19   #67
Držimo se pravila, pa da vidimo...

photo_freak

1. ne volim pretjerano b/w fotke, al' ova mi se čini oke, možda bi bila još bolja da je fotkana iz još malo niže perspektive, te da nije nakošena.

2. ne sviđa mi se. vidi se da su i zgrade u boji, koje bi ustvari trebale biti b/w.
isto tako, na takvim fotkama se ostavi samo jedna boja, a ne da se mješaju više njih. ili b/w + crvena/plava/zelena/itd. ili samo b/w, ostalo po meni ne prolazi.

3. dobra slika, jedino je lijevo oko pretamno, znam da je zbog svijetla, ali eto...

4. najbolja fotka ako ćemo birati. lijepe boje.

evo par mojih, pa dajte koju kritiku, da se popravim u budućem fotkanju.

Panorama



http://farm6.static.flickr.com/5034/...30eebf11_b.jpg
http://farm4.static.flickr.com/3335/...4955809c_b.jpg

Zadnje uređivanje Pharmacist's Daughter : 17.06.2011. at 03:30. Reason: a ne drzimo se pravila oko velicine cc :)
SkM is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.06.2011., 15:57   #68
skm:
kod panorama i drugih širokih fotki je dobro imati više planova. znači prvi plan, nešto što je blizu, pa do zadnjeg plana u beskonačnosti. kod tebe je samo zadnji plan tu, pa fotki fali dinamika. osim toga odnos zemlja/nebo je loš, zemlja se vidi jako malo, taman da smeta. U principu gledaj da odnos bude 1/3-2/3 u nečiju korist, iako u ovom slučaju ne bi bilo puno koristi budući je ekspozicija na nebo, pa je zemlja tamna jer je podeksponirana.
Prva teta je dobra ali je više svjetla na nogama nego na licu, lice treba dosvjetliti pri snimanju ili posvjetliti u obradi.
Druga teta je Ok, jedino je izraz lica malo depresivan/čudan.

Možda malo jača kritika, ali dobre fotke za prvi post
mislavf is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.06.2011., 20:14   #69
angelus984 - najviše mi se dopada ona s jagodom...ima ok kompoziciju, nije dosadna, i ja osobno volim kontrastne fotke
photo_freak - 1. fotka mi je baš sjela....nije tehnički savršena, ali ima dušu, a na 2. mi jednostavno ne paše selektivna desaturacija (malo kad mi i paše)
SkM - mislavf ti je sve rekao...inaće boje su mi odlične

Evo, konačno uzeo kenona pa malo isprobao kita objektiv





__________________
- My deviantART -
Osa81 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.06.2011., 20:35   #70
nije losa kita
__________________
Aj em Šatro Gospon end aj otorajz dis mesiđ!
šatro gospon is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.06.2011., 23:21   #71
angelus - jagoda - odlicna, i da, ako bi bila okrenuta mozda bi izgubila ono nekaj kaj ima

skm - po meni boje odlicne jer nisu agresivno obradjene, a za ostalo ti je receno

freak - uglavnom su ti sve rekli, po meni prva najbolja, ali nespretno kadrirana u odnosu na prozor

osa - lijapo je vidjeti starosjedioca, prva najbolja, druga onak nekak nikakva, ne kazem da nije korektna, ali nije zanimljiva, a kod trece je djedica upal u kadar bas bez veze

Dugo vec nisam del neku slikicu tu pa da malo to prekinem

rib@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.06.2011., 11:36   #72
@iridium: zanimljiva mi je prva fotografija, svidja mi se sto je crna pozadina, efektno djeluje, samo da je neki malo ljepsi cvijet, ovaj mi je nekako malo cupav. A druga fotka mi nije uopce zanimljiva. Nekak je prekrupan plan.

@chopa: ne smeta mi toliko sto je slika blijeda koliko mi smeta sto nije cijela ostra. Ne pase joj ta dubinska ostrina.

@angelus984: jagoda je super, al steta sto je tak krivo okrenula, inace je jako zanimljiva fotka.

beast100 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.06.2011., 19:40   #73
riba, malo ti je podeskponirana slika...
propala budala is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.06.2011., 22:30   #74
Moguce, ali na jaguaru zuta mi slici podosta originalnoj zutoj na zgradi u blizini, mada je moguce i da moj jeftinjava monitor kaze boje sasvim drugacije od realnih.
rib@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.06.2011., 00:53   #75
@Osa81 hvala na komentaru na moju sliku... dobar ti je taj kit objektiv, na drugoj je renderirao dobre boje, malo me isprva zbunilo, na prvi pogled... di je fokus... prva mi je isto odlična.. sviđa mi se ideja

@skm druga slika, tj. prva cura je dobra... samo kak je već rečeno, trebalo je svijetlo bit na licu...druga isto dobra, al fali osmjeh možda i da su boje malo jače... al to je od ukusa do ukusa... sve u svemu, dobre su )

opet malo mojih:


Prayer by Robbie VG, on Flickr

Ove boje iza tratinčice su pikule, razbacao sam ih pored nje, tako da dobim lijepu bokeh pozadinu, nadam se da mi he uspjelo

Daisy Macro with marbles by Robbie VG, on Flickr

moja prva macro fotka:

Insect Macro Wasp by Robbie VG, on Flickr
__________________
Capture every day. There will never be another like today.
angelus984 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.06.2011., 14:13   #76
@ angelus - jedina primjedba ovim fotkama je da bi prvoj povecal kontrast, pa da pozadina buse skroz crna, a ne siva

@ riba - pretpostavljam da je bilo nemoguce promijeniti pozadinu, pa bi mozda jedino smanjil DOF...ovak mi malo previse odvlaci paznju
moje na istu temu

@ osa - na prvoj bi probal malo dublji DOF

snow cat



field cat



__________________
Aj em Šatro Gospon end aj otorajz dis mesiđ!
šatro gospon is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.06.2011., 16:05   #77
angelus - dobra osa
__________________
- My deviantART -
Osa81 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.06.2011., 16:21   #78
šatro gospon - prvoj fali kontrasta, u usporedbi s bijelom bojom snijeg ti je pretaman
Fender girl is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.06.2011., 17:30   #79
Quote:
Osa81 kaže: Pogledaj post
angelus - dobra osa
fala fala, nije ju bilo teško ulovit, pošto je bila ranjena.. nekom se zamjerila valjda... pa je bilo Avionu slomit ću ti krila

šatro.. ha... može bit, budem se probao malo igrat...
__________________
Capture every day. There will never be another like today.
angelus984 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.06.2011., 10:05   #80
@ OSA:
__________________
All... those moments... will be lost ... in time...like....tears...in the ...rain...
mamurni is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 10:49.