Natrag   Forum.hr > Društvo > Politika

Politika Najstariji zanat na svijetu
Podforumi: Parlamentarni izbori 2024. Politička scena, Europska unija, Svijet, Blisko politici, Rat u Ukrajini

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 05.07.2011., 14:37   #61
Quote:
somied kaže: Pogledaj post
Broj radnih mjesta nije konstanta. Mogu se otvoriti i nova radna mjesta, zar ne?
Drugim rijecima, studenti i umirovljenici koji rade za nize place ne izbacuju nuzno nekoga drugoga sa radnog mjesta. Oni popunjavaju radna mjesta koja inace ne bi postojala (jer su neisplativa u slucaju da poslodavac mora platiti punu cijenu).
Matematicki je jasno da ce mo kao drzava biti bogatiji sto vise ljudi radi, a ne sto manje.
Ništa od navedenog nije točno.
Broj radnih mjesta je fiksan broj u datom trenutku. Povećanjem potražnje za radnim jestima (ubacivanjem umirovljenika na tržište rada) ne povećava automatski i ponudu radnih mjesta (tj broj radnih mjesta na tržištu rada).

A koja to radna mjesta ne bi postojala da nema studenata (ili umirovljenika)? Navedi jedan primjer. recimo telefonisti u T.Comu ili vipu. Po tebi , VIP ili T-Com da nema studenata bi ukinuo uslugu informacija putem telefona, ili na ubali bi u vrijeme sezone hoteli ukinuli repcepcije, ili IPSOS Puls bi prestao raditi ankete, pa bi iz medija nestali izvještaji o pularnosti stranaka, podršci ulaska u EU i sl....
sunshinestar is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.07.2011., 15:06   #62
Quote:
sunshinestar kaže: Pogledaj post
Ništa od navedenog nije točno.
Broj radnih mjesta je fiksan broj u datom trenutku. Povećanjem potražnje za radnim jestima (ubacivanjem umirovljenika na tržište rada) ne povećava automatski i ponudu radnih mjesta (tj broj radnih mjesta na tržištu rada).

A koja to radna mjesta ne bi postojala da nema studenata (ili umirovljenika)? Navedi jedan primjer. recimo telefonisti u T.Comu ili vipu. Po tebi , VIP ili T-Com da nema studenata bi ukinuo uslugu informacija putem telefona, ili na ubali bi u vrijeme sezone hoteli ukinuli repcepcije, ili IPSOS Puls bi prestao raditi ankete, pa bi iz medija nestali izvještaji o pularnosti stranaka, podršci ulaska u EU i sl....
Broj radnih mjesta je moguće povećati ubacivanjem dodatnih broja smjena. Ali bi to gazda napravio da mu se isplati i bez neke intervencjije države.
Normalno, ovo vrijedi za proizvodne djelatnosti (i uslužne, ali u manjem obimu).
krena is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.07.2011., 15:14   #63
Quote:
sunshinestar kaže: Pogledaj post
Ništa od navedenog nije točno.
Broj radnih mjesta je fiksan broj u datom trenutku. Povećanjem potražnje za radnim jestima (ubacivanjem umirovljenika na tržište rada) ne povećava automatski i ponudu radnih mjesta (tj broj radnih mjesta na tržištu rada).
Danas je fiksna ponuda, sutra nije. Ubacivanje mirovljenike samo po sebi ne povecava potraznju, ali ubacivanje ljudi spremnih raditi za manje - povecava. Smanjenje efektivne nadnice povecava potraznju za radom. Broj radnih mjesta raste kako prosjecna nadnica - pada.

Quote:
A koja to radna mjesta ne bi postojala da nema studenata (ili umirovljenika)? Navedi jedan primjer. recimo telefonisti u T.Comu ili vipu. Po tebi , VIP ili T-Com da nema studenata bi ukinuo uslugu informacija putem telefona, ili na ubali bi u vrijeme sezone hoteli ukinuli repcepcije, ili IPSOS Puls bi prestao raditi ankete, pa bi iz medija nestali izvještaji o pularnosti stranaka, podršci ulaska u EU i sl....
Zanemarujes trosak radnog mjesta. Ta radna mjesta bi postojala, ali bi ih bilo - manje. Usluga bi bila losije kvalitete i/ili skuplja. Poskupljenje jedne usluge ukida radna mjesta u drugim industrijama (zbog pada kupovne moci stanovnistva). Jel si ikad probao razmislit jedan korak dalje, a ne samo na prvu?
__________________
“To die hating them, that was freedom.”
somied is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.07.2011., 03:43   #64
Budu li penzići radili do 80 godina, mladi će svoj prvi posao naći u 55. godini. 2+2=4 kako god okreneš!
__________________
Europske vrijednosti https://www.youtube.com/watch?v=4_vC...ature=youtu.be
pukovnikz is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.07.2011., 09:28   #65
Quote:
krena kaže: Pogledaj post
.....Nema nam drugo nego ići putem Mađarske: otvaranje radnih logora za nezaposlene i ranije umirovljene : http://www.slobodnadalmacija.hr/Svij...8/Default.aspx
isuse bože vecu glupost od ove fakat nisam vec dugo cula ni procitala.
radni logori za nezaposlene, kao ti ljudi su namjerno bez posla pa ih treba iskoristiti maksimum za socijalu od 700 kn, osobno mi nije jasno u što se to mi pretvaramo? i najgori naziv je preblag za nas. radne logore nemamo za kriminalce vec ih besplatno hranimo i bildamo po zatvorima a, na nezaposlenima bi vršili teror, žalosno....za penzice ista stvar, dok su se zatvarala radna mjesta i slalo te ljude u mirovinu onda nitko nije izustio ni glasa, sad su nam veliki teret i treba ih kazniti radi tuđih grešaka kao da su se sami poslali u mirovinu
tanita is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.07.2011., 09:47   #66
Quote:
pukovnikz kaže: Pogledaj post
Budu li penzići radili do 80 godina, mladi će svoj prvi posao naći u 55. godini. 2+2=4 kako god okreneš!
nekima ocito matematika nije jaca strana pa "smišlaju toplu vodu", kad bi imali volju samo malo zaposliti moždane vijuge i izbaciti zlocu iz glave shvatili bi da je za pocetak zapošljavanje sada nezaposlenih dovoljno.

uzmimo samo 320 000 (broj ljudi prijavljenih na zavod) * 1000 kn/mjesecno 20% na bruto 5000kn = 320 000 000 kn a, gdje je onaj stvaran broj nezaposlenih, a ne bi ni svima placa biti 3600
tanita is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.07.2011., 10:06   #67
Quote:
tanita kaže: Pogledaj post
nekima ocito matematika nije jaca strana pa "smišlaju toplu vodu", kad bi imali volju samo malo zaposliti moždane vijuge i izbaciti zlocu iz glave shvatili bi da je za pocetak zapošljavanje sada nezaposlenih dovoljno.

uzmimo samo 320 000 (broj ljudi prijavljenih na zavod) * 1000 kn/mjesecno 20% na bruto 5000kn = 320 000 000 kn a, gdje je onaj stvaran broj nezaposlenih, a ne bi ni svima placa biti 3600
Stvaran broj nezaposlenih? Mislis kad odbijemo one sa zavoda koji rade na crno?
MučkoĐubre is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.07.2011., 10:13   #68
Quote:
MučkoĐubre kaže: Pogledaj post
Stvaran broj nezaposlenih? Mislis kad odbijemo one sa zavoda koji rade na crno?
vrlo jednostavno treba napraviti liberalan zakon da se uz minimalan porez recimo 15% može zaposliti umirovljenika . svi su na dobitku .

u nordijskim se zemljama vrlo lagano dobije otkaz ali se i vrlo lagano zaposli tako treba i kod nas , sve je već izmišljeno samo treba primjeniti . nitko ne zapošljava ljude jer trebaš dozvolu od obame da bi nekoga otpustio i još ga moraš zbrinuti do penzije .

ovo govorim kao poslodavac.
laser is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.07.2011., 10:37   #69
Quote:
laser kaže: Pogledaj post
vrlo jednostavno treba napraviti liberalan zakon da se uz minimalan porez recimo 15% može zaposliti umirovljenika . svi su na dobitku .

u nordijskim se zemljama vrlo lagano dobije otkaz ali se i vrlo lagano zaposli tako treba i kod nas , sve je već izmišljeno samo treba primjeniti . nitko ne zapošljava ljude jer trebaš dozvolu od obame da bi nekoga otpustio i još ga moraš zbrinuti do penzije .

ovo govorim kao poslodavac.
Evo jednog primjera iz moje firme koji češ ti kao poslodavac lako razumijeti: Šef tehnologije (dipl.inž. strojarstva) ima 60 godina, 35 godina staža i otišao je u prijevremenu jer mu je mirovina 5000 kuna , a plaća je bila 7000. Ponudio je svome gazdi na bi još radio, ali kao umirovljenik , honorarno. Ili za 2000 kuna veću plaću bez odlaska u mirovinu. Gazdi se to nije isplatilo. Ali se isplatilo jednoj našoj sestrinskoj firmi koja se od nas izdvojila prije 15 godina. On sada radi honorarno kod njih.
Kako je to moguće da se jednom poslodavcu tako nešto isplati, a nekome ne. Jednostavno: naš gazda čeka da Hrvatska uđe u EU i da proda teren u gradu gdje mu je sada naša tvornica. A ova sestrinska firma je na gradskoj periferiji i njoj je interes proizvodnja, a ne čekanje da za teren dobiješ 5 miliona eura

Naš gazda lako zapošljava i otpušta radnike: svi su na određeno vrijeme. Najviše ga "jebu" stari radnici koje je dobio skupa sa firmom. Ali je i tu kupnju dobio jako povoljno. Prije 10 godina je kupio pola firme koja ima jednu vrst djelatnosti, a tražio je i dobio samo one radnike koje je želio (mlade, jake , snažne, zdrave, iskusne). Ostale je ostavio u drugoj polovici firme koju nije kupio. (fond za privatizaciju je napravio od jednog pofuzeće 2 , jer je tako naš gazda tražio....i dobio). Ali nakon 10 godina su i ovi vrhunski majstori ostarili. Sada se želi njih riješiti, ali se zajeb..., jer su zaštićeni kao lički medvjedi. Naime, on je tako velikodušno potpisao prije 10 godina otpremninu po radniku 3000 kuna po godini staža.

Zadnje uređivanje krena : 06.07.2011. at 10:56.
krena is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.07.2011., 10:50   #70
Quote:
krena kaže: Pogledaj post
Evo jednog primjera iz moje firme koji češ ti kao poslodavac lako razumijeti: Šef tehnologije (dipl.inž. strojarstva) ima 60 godina, 35 godina staža i otišao je u prijevremenu jer mu je mirovina 5000 kuna , a plaća je bila 7000. Ponudio je svome gazdi na bi još radio, ali kao umirovljenik , honorarno. Ili za 2000 kuna veću plaću bez odlaska u mirovinu. Gazdi se to nije isplatilo. Ali se isplatilo jednoj našoj sestrinskoj firmi koja se od nas izdvojila prije 15 godina. On sada radi honorarno kod njih.
Kako je to moguće da se jednom poslodavcu tako nešto isplati, a nekome ne. Jednostavno: naš gazda čeka da Hrvatska uđe u EU i da proda teren u gradu gdje mu je sada naša tvornica. A ova sestrinska firma je na gradskoj periferiji i njoj je interes proizvodnja, a ne čekanje da za teren dobiješ 5 miliona eura

Naš gazda lako zapošljava i otpušta radnike: svi su na određeno vrijeme.
svi znaju da nas ubija administracija , u Italiji ili recimo Švedskoj svatko može izdati račun . Ja se s vama dogovorim da ću vam pofarbati sobu vi mi ljepo platite ja vam izdam račun u exelu i odnesem ga u poreznu , u estoniji netreba niti to nego sve online. platim porez dakao mali i svi sretni .

nema rada na crno država dobije dio i to je to.

pametnome dosta , ali mi nemamo pametne .
laser is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.07.2011., 11:14   #71
Njemacka ima minijob. Do 400 EUR mjesecno po posebnom poreznom tretmanu.
__________________
“To die hating them, that was freedom.”
somied is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.07.2011., 11:36   #72
Quote:
laser kaže: Pogledaj post
vrlo jednostavno treba napraviti liberalan zakon da se uz minimalan porez recimo 15% može zaposliti umirovljenika . svi su na dobitku .

u nordijskim se zemljama vrlo lagano dobije otkaz ali se i vrlo lagano zaposli tako treba i kod nas , sve je već izmišljeno samo treba primjeniti . nitko ne zapošljava ljude jer trebaš dozvolu od obame da bi nekoga otpustio i još ga moraš zbrinuti do penzije .

ovo govorim kao poslodavac.
Samo imas retaja koji misle da se prvo treba lakse zaposljavat da se moze lakse otpustat. A to tako ne ide.
MučkoĐubre is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.07.2011., 11:57   #73
Quote:
Outcast kaže: Pogledaj post
Najveći pomak moguće je napraviti tako da se "potakne" trgovce da snize cijenu proizvodima. No to bi mogao biti problem. Očito je da u lancu proizvođač - distribucija - prodavač netko ubire ekstra zaradu, ja pretpostavljam da najviše koristi imaju veletrgovci, ponekad krajnji trgovci. Povećanje cijena proizvoda s ciljem ostvarivanja ekstra zarada vodi do toga da trgovci imaju isti promet, ali prodaju manje proizvoda. Manje prodanih proizvoda znači da proizvođač nema potrebe proizvoditi više, širiti proizvodnju i zapošljavati nove ljude. Krajnji kupac si za istu lovu može priuštiti manje proizvoda. Ako kupac treba mjesečno 50 kg hrane, s nižim cijenama će mu ostati više novca za proizvode koji nisu hrana. Možda nitko takve proizvode trenutno ne nudi na tržištu ili ih ima premalo, ali ako bi se otvorila mogućnost da kupci kupuju proizvode koje ne kupuju ako nema love, otvara se područje za otvaranje novih radnih mjesta.

Ukratko, manja zarada po jedinici proizvoda koju ostvaruje trgovac tj. neproizvođač, što ne znači da će ukupna zarada biti manja ako se proda više proizvoda, dovodi do povećanja radnih mjesta na dva načina:
1. Povećana potražnja za proizvodima jer se više proizvoda prodaje i treba ih više proizvesti
2. Otvara se mogućnost za prodaju proizvoda koji do sad uopće nisu bili u prodaji zato jer ljudi nisu imali novca za te proizvode.

Da bi se ovo ostvarilo, treba nam jaki trgovački lanac koji ima veleprodaju i maloprodaju, ne mora biti čak ni nacionalno osvješten, samo treba spustiti cijene svojim proizvodima, tj. treba smanjiti marže.
Slažem se u potpunosti s ovim. Iako nisam ekonomski stručnjak, neke stvari su naprosto logične. Ja imam još jedan prijedlog za povećanje radnih mjesta. Npr. DM. Znamo da prodavači u tom trg. lancu imaju jako velike plaće, i do 7.000 kn. što je jako puno za posao prodavača. Navodni i dosta rade prekovremeno jer ih ima malo.
Zašto DM ne bi zaposlio u svaku smjenu još po jednog radnika i dao im svima plaću od 5.000 kn (još uvijek jako dobru). Ne znam koliko ima DM prodavaonica u Hrvatskoj, mislim oko 200 X 2 = 400. Imamo oko 400 novozaposlenih mladih ljudi s relativno dobrim i sigurnim plaćama.
Instant is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.07.2011., 12:03   #74
Quote:
sunshinestar kaže: Pogledaj post
Mislim da to sve kod nas rade oni koji inače rade u trgovinama.
Zašto dodatno plaćati dodatnu radnu snagu, kad ti to zaposleni obave besplatno?
Kako to misliš "besplatno"? Sve preko 40 sati moraš plaćati prekovremeno, smjenski rad moraš plaćati, koji put ti ne trebaju ljudi na 8 sati za te poslove i tako dalje.
Vojky is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.07.2011., 12:05   #75
Upravo sam našla na internetu da DM ima oko 140 prodavaonica. Znači 280 radnih mjesta. Ni to nije malo.
Instant is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.07.2011., 12:07   #76
Quote:
sunshinestar kaže: Pogledaj post
Atvar je u tome da mnogi poslodavci neće da zaposle nikoga osim studenata, oficijalno, no u principu izbjegavaju plaćanje poreza i doprinosa na način da od potencijalnih radnika traže da da se radi (ako nemaju pravo na studentski ugovor) na tuđi studentski ugovor. U tome je problem. Mnogi rade i 20 godina na studentski ugovor....
Pošalji odmah, ima web obrazac, popis tih slučajeva za koje znaš na www.inspektorat.hr... Može i anonimno.

Hoćemo zabraniti i automobile jer neki jurcaju?

Postoje studentski ugovori i tipični studentski poslovi, obično su to poslovi gdje je dnevni obim posla jako raznolik, veća je potreba za tim poslovima vikendom i slično (npr. McDonalds je tipičan primjer, zapošljava studente svugdje u svijetu). I što bi sada to trebalo ograničavati? To treba još i poticati, kako je sasvim normalno da studenti rade u najrazvijenijim državama. U pravilu studenti i obavljaju najjednostavnije poslove za koje je potrebna vrlo kratka obuka i time ne rade konkurenciju, a i država na kraju ima koristi.

Slično je i s umirovljenicima - treba im olakšati mogućnost rada, dakle minimalni porezi, jednstavna procedura i svima dobro.
Vojky is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.07.2011., 12:07   #77
Quote:
Instant kaže: Pogledaj post
Upravo sam našla na internetu da DM ima oko 140 prodavaonica. Znači 280 radnih mjesta. Ni to nije malo.
Zato sto radno mjesto nije samom sebi svrha.
MučkoĐubre is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.07.2011., 12:17   #78
Quote:
MučkoĐubre kaže: Pogledaj post
Zato sto radno mjesto nije samom sebi svrha.
Reci to onim 280 potencijalno novozaposlenima.
Instant is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.07.2011., 12:51   #79
Quote:
Instant kaže: Pogledaj post
Slažem se u potpunosti s ovim. Iako nisam ekonomski stručnjak, neke stvari su naprosto logične. Ja imam još jedan prijedlog za povećanje radnih mjesta. Npr. DM. Znamo da prodavači u tom trg. lancu imaju jako velike plaće, i do 7.000 kn. što je jako puno za posao prodavača. Navodni i dosta rade prekovremeno jer ih ima malo.
Zašto DM ne bi zaposlio u svaku smjenu još po jednog radnika i dao im svima plaću od 5.000 kn (još uvijek jako dobru). Ne znam koliko ima DM prodavaonica u Hrvatskoj, mislim oko 200 X 2 = 400. Imamo oko 400 novozaposlenih mladih ljudi s relativno dobrim i sigurnim plaćama.
Da, nismo stručnjaci ali stvari su sasvim logične. Dobro si primjetio, ako ubijemo prekovremeni rad dobit ćemo više radnih mjesta.
Ali sve treba gledati sa malo veće daljine. Prerani odlazak u mirovinu kao i nezaposlenost je samo rezultat lošeg sistema odnosno samo simptom kao temperata u bolesti.
1. Ako krenemo od toga da je upravo rad ono što unapređuje društvo, tj. više rada = veći standard, a mi se sve više zadužujemo. Kontraverza.
2. Postavlja se pitanje zašto ne radi hrvatski radnik??? Odgovor je jasan: zato što je jeftinije uvoziti nego doma proizvoditi. Ovo je opet kontraverzno i valja raspraviti. Ne trebamo biti previše školovani da uvidimo to. Ako besposlen sjedim kodkuće više mi se isplati sam čistiti krumpir nego plaćati bilo koga za taj rad koliko god je jeftin.
Ako riješimo ovaj problem riješili smo većinu problema i umirovljenika i nezaposlenih.
3. Vjerojatno postoji najmanje 50 načina da se to riješi ali sve će se svesti na monitarni sustav. Tako da je riječ o političkoj volji.
4. Politiku nam kreira zna se tko. Krivo je pomisliti da ekonomisti ne bi znali bolje riješiti problem nego mi laici tu na forumu, pa ostaje nam samo jedini zaključak da nam je upravo tako kako su nam odredili, ili drugačije rečeno kako odgovara našoj vladi.
FNatic is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.07.2011., 13:00   #80
Quote:
Instant kaže: Pogledaj post
Reci to onim 280 potencijalno novozaposlenima.
A onda odi do onih sa 7000 pa im objasni zašto više neće moći otplačivat kredit ili neku drugu svoju obvezu.
morsk! is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 02:47.