Natrag   Forum.hr > Informatička tehnologija > Za napredne korisnike

Za napredne korisnike Hardcore geeks here
Podforumi: Linux, Programiranje, Networking

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 31.10.2017., 20:33   #1
Počeci u IT-u

Neznam kako točno da počnem,pošto sam donekle svjestan da se radi o velikom području i niti sam nisam siguran gdje bi se točno vidio.

Imam 25 godina,po struci sam inž.strojarstva i imam neka znanja glede programa za crtanje,ništa posebno (AutoCAD,Catia)

Znam da to nije to,ali eto,da bar malo približim koliko znam.

Ostalo,Word,Excel je nešto minimalno-može se čuda s time raditi znam.

Programirao sam u srednjoj u C++,i kasnije malo u Visual-u.Naravno,osnove,osnova.

Općenito znanje o računalima je oskudno,recimo da znam koristiti Google pa se nađe neki program i sl.

S obzirom da nisam pretjerano zadovoljan s strojarstvom-a isto me čeka uglavnom crtkaranje na kompu,volio bi probati u IT-u,s obzirom da je sve postalo baš to.

E,sad,zanima me otkuda početi?

Prepostavljam da je razvoj aplikacija i sl. zapravo programiranje u raznim jezicima.

Jel bi bilo dobro krenuti s nekim knjiga i teorijom glede programiranja,da više počnem misliliti na taj način ili nešto treće ?

Hvala unaprijed svima
alebi is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.10.2017., 21:17   #2
Smijem li znati kako ti je islo projektiranje pneumatike/hidraulike? Kako ti je islo rjesavanje kompliciranih matematickih zadataka (ne mislim na predmet matematiku, nego na ispite u drugim predmetima)? Jeste li mozda nekad u srednjoj ili na faksu imali ispitivanja gdje ste dobili odredjene podatke i onda izmisljali formule kako bi dobili rjesenja, te ako jeste, kako ti je to islo?

Zasto nisi zadovoljan strojarstvom? Dosadno?

(ovo pitam da bolje shvatim tvoje sposobnosti, iako predpostavljam odgovor)
Staromodan is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.10.2017., 21:54   #3
Ako planiras ostati tu, onda je mozda najbolje da se usmjeris na windows i linux. Probaj ih instalirati, uciti osnove administriranja, pa prijedji na cli. Ako ti bude islo, onda probaj C. Ako ti i to bude islo, onda nauci osnove osnova naprednog racunalstva. Za dalje ces se vratiti tu na forum s drukcijim pitanjima.

Sto se tice zaposlenja, to predpostavljam da znas kako ide.

Ako te vodi znatizelja, onda ces bolje nauciti ako koristis unix i bsd.
Staromodan is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.10.2017., 23:07   #4
Quote:
Staromodan kaže: Pogledaj post
Ako te vodi znatizelja, onda ces bolje nauciti ako koristis unix i bsd.
To definitivno stoji, windowsi u svakom pogledu nisu platforma za razvoj BILO ČEGA, sa bilo kojeg aspekta - čak ako koristiš komp samo za igranje, možeš to sve na Linux-u, BSD-u, Mac-u, a sve je stabilnije i puno zrelije...

Što se mog trenutnog iskustva tiče, u zadnje vrijeme naučio sam osnove i neke naprednije stvari u HTML-u, CSS-u, Javascriptu, Node.js-u, React-u - zato što mi je fokus web razvoj.

No mogao sam krenuti i putem Pythona ili Ruby-a, što se same jezične platforme tiče...

Učenjem Javascripta uz korištenje Node.js-a sam izbjegao učenje PHP-a, i sad se mogu fokusirati na meni bitne stvari: izrada dinamičkih web aplikacija i stranica, integriranje postojećih API-ja i izrada vlastitih. Da sam išao na Python ili Ruby (Ruby je inače sam po sebi lakši od Javascripta zbog integrirane podrške za OOP unutar jezika, a ne one čiju implementaciju moraš iz temelja naučit, da se tak izrazim, kao u Javascriptu), ipak bih trebao učiti jedan ili dva dodatna jezika i njihova pravila i sintaksu.

No, u međuvremenu sam po kojekakvoj literaturi naučio i osnove C-a, Linux CLI u više distribucija, relativno dobro vladam Vi-om, Sublime Textom (koji neke aspekte uređivanja teksta puno jednostavnije riješava u odnosu na Vi), Gimp, Inkscape, tablični izračuni, Markdown (elegantan pristup HTML-u i općenito važna stvar za znat)...

Još mi fali Blender, Assembler, Rust (bolja alternativa C-u), i nakon toga znat čitat i pisat Python i Ruby, a po potrebi i PHP....

Old school ekipa u pravilu počinje s C-om, Assemblerom, pa onda s drugim jezicima, ali sam redosljed nije toliko bitan - prije ili kasnije suočit ćeš se sa svim tim jezicima i tehnologijama i morat ćeš naučit makar osnove - računala nisu isključiva, da neke tehnologije možeš u potpunosti ignorirat, već inkluzivna, tako da poznavanje svake tehnologije i jezika može biti od koristi. Kud sreće, da svi mogu i stignu naučit sve, pa da mogu srat o svemu, ali negdje je potrebno pronać prioritete i fokusirat se na ono što ti je bitno, jer u jednom životu nije moguće savladat sve aspekte i mogućnosti jednog Pythona, a kamoli sve programske jezike i alate...
__________________
There is absolutely no cause for alarm.

Zadnje uređivanje sotonik123 : 31.10.2017. at 23:19.
sotonik123 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.11.2017., 09:42   #5
Quote:
alebi kaže: Pogledaj post
S obzirom da nisam pretjerano zadovoljan s strojarstvom-a isto me čeka uglavnom crtkaranje na kompu,volio bi probati u IT-u,s obzirom da je sve postalo baš to.
Ako znas Catiu, do ANSYSa i LS-DYNAe odnosno CFXa nije daleko; a zotime mozes cuda projektirati i simulirati. Zakaj to ne probas, a v struci ti je?

Molim te okani se informatike. Imamo grdih problema bas z takvima "priucenima" - programi su im izuzetno naivno napisani, kak to vec dolikuje nekome kdo nema formalne izobrazbe, a cesto i "koce" profesionalne informaticare jer ne kuze o cemu se radi i ne investiraju slobodno vrijeme nakon kaj "odrade" svojih osam sati, tak da je vrlo mucno delati z njima. Tocnije, to je pakao.

Uz to jos imas i izvoz poslova koje obavljaju bas takvi priuceni v Poljsku i Indiju, a kdo je od takvih prezivjel prvi val tega, toga ceka profesionalni kraj na rukama tipova poput mene - ja sem jedan od onih koji takve automatiziraju racunalima, tak da vise ni Poljaci ni Indijci ne pale.
__________________
Alas for the weakness of the great! Mighty king is Gil-Galad, and wise in all lore is master Elrond, and yet they will not aid me in my labors. Can it be that they do not desire other lands to become as blissful as their own, nay, even as Valinor?
Annatar is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.11.2017., 09:46   #6
Quote:
sotonik123 kaže: Pogledaj post
To definitivno stoji, windowsi u svakom pogledu nisu platforma za razvoj BILO ČEGA, sa bilo kojeg aspekta
Ovo je tocno, imajte to na umu. Samo Linux nije alternativa.
Quote:
Staromodan kaže: Pogledaj post
Ako te vodi znatizelja, onda ces bolje nauciti ako koristis unix i bsd.
Zen.
__________________
Alas for the weakness of the great! Mighty king is Gil-Galad, and wise in all lore is master Elrond, and yet they will not aid me in my labors. Can it be that they do not desire other lands to become as blissful as their own, nay, even as Valinor?
Annatar is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.11.2017., 10:00   #7
Quote:
sotonik123 kaže: Pogledaj post
Još mi fali Blender, Assembler, Rust (bolja alternativa C-u),
Eto, o tome ja pisem. Dobar primjer.

Rust nije niti bude ikada bil bolja alternativa C-u, jer je vse kaj slijedi objektno-orijentiranu paradigmu osudjeno na propast - vsaki kompleksniji program je state machine koji je poslije pakao debuggirati, za razliku od na primjer Lispa, koji je funkcionalan i sukladno temu nema state machine, osim ak ju nekom namjerno ne kreira, ali to onda mora biti svjesno napravljeno, z zlocudnim namjerama. Nadalje, Rust je jednostavno takva odvratna salata razlicitih jezika i sintaksi da je to nenormalno: zmesali su nutra C, Javu, SmallTalk, Ruby, Python, iz vsakega pomalo. Sintaksa je potpuno retardirana te prekomplicirana cak i za najtrivijalnije radnje. I vse to im nije pomoglo da budu bolji programeri - Firefox je i dalje katastrofa od programa. Retard ostaje retard i vse kaj retard zmisli mu nemre pomoci da postane bolji programer, bas kak ni njima nije pomoglo, a uprezu se iz petnih zila. Uzalud.
__________________
Alas for the weakness of the great! Mighty king is Gil-Galad, and wise in all lore is master Elrond, and yet they will not aid me in my labors. Can it be that they do not desire other lands to become as blissful as their own, nay, even as Valinor?
Annatar is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.11.2017., 10:01   #8
Quote:
Annatar kaže: Pogledaj post
Samo Linux nije alternativa.
Aj dobro, al polako, mic po mic, razvojem i putem kojekakvih stranputica, Linux postaje sve zreliji i zreliji: već danas polako u KDE Plasmi i Gnome-u ima dosta zrelosti i stabilnosti, tako da ono što se može smatrati relativnom prednošću kod BSD-a i Unix-a, u Linuxu više nije nedohvatljivo i nezamislivo - već danas, ako ništa drugo, Linux je moguće staviti na skoro bilo koji hardver, od mini računala tipa Raspberry, preko svih PC platformi, Apple hardver, pa do servera svih vrsta - i što je najbolje, u velikom broju stvarno i ŽIVI na svim tim platformama...

Istovremeno BSD nema jako široku korisničku bazu, a MacOS živi samo na skupom Appleovom hardveru...
__________________
There is absolutely no cause for alarm.
sotonik123 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.11.2017., 10:18   #9
Quote:
Annatar kaže: Pogledaj post
, za razliku od na primjer Lispa,
To je dio one priče oko inkluzivnosti: Perl je možda najveća povraćotina što se tiče ljepote, čitljivosti i razumljivosti: ali dan danas hrpa Perl koda funkcionira u samoj srži raznoraznih mrežnih servisa na svim platformama i rijetko tko razmišlja o tome da ga zamijeni s nečim drugim, iako, ako je nedokumentiran, nitko intuitivno nemre skužit kaj se u nekoj liniji tog koda događa...

__________________
There is absolutely no cause for alarm.

Zadnje uređivanje sotonik123 : 01.11.2017. at 10:35.
sotonik123 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.11.2017., 12:44   #10
Quote:
sotonik123 kaže: Pogledaj post
Aj dobro, al polako, mic po mic, razvojem i putem kojekakvih stranputica, Linux postaje sve zreliji i zreliji: već danas polako u KDE Plasmi i Gnome-u ima dosta zrelosti i stabilnosti,
GNU/Linux niti je zrel, niti stabilan: da nakon 20 godina vrlo intenzivnog, nasilnog hackiranja bagra nije uspjela sloziti osnovne stvari poput datotecnog sustava, shutdown/startupa koji su osnovne stvari, te da micu alate poput netstata govori vse za sebe.

Ak nisu nakon 20 let uspjeli sloziti to kak spada, nebuju ni nakon 40. Podrska za raznorazni hardware nema logicke veze z arhitekturom sustava niti kvalitetom. To su kriteriji potrosaca a ne profesionalaca.
Quote:
Istovremeno BSD nema jako široku korisničku bazu,
Kaj je korisnicka baza veca, to je kvaliteta niza. Dokaz: Windows. Dokaz: PC hardware.
Quote:
a MacOS živi samo na skupom Appleovom hardveru...
Skup je sam v Hrvatskoj. Vani je udio PC kanti i Windowsa vse manji i manji. Ljudima je dopizdilo, mogu si priustit i vecina hoce sustav koji platis, upalis i dela. Dela, kak bi se mogel skoncentrirati na pravi posel, a ne drkanje po racunalu. Imas hrvatsku perspektivu kaj se toga tice, odnosno kupovna moc je mala, pa vam je preskupo. Vani skvadri to nije.
__________________
Alas for the weakness of the great! Mighty king is Gil-Galad, and wise in all lore is master Elrond, and yet they will not aid me in my labors. Can it be that they do not desire other lands to become as blissful as their own, nay, even as Valinor?
Annatar is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.11.2017., 13:04   #11
Quote:
Annatar kaže: Pogledaj post
Ak nisu nakon 20 let uspjeli sloziti to kak spada, nebuju ni nakon 40. Podrska za raznorazni hardware nema logicke veze z arhitekturom sustava niti kvalitetom.
Ne velim da je Linux ne znam kak super, ali ga teško čak ni ti ne mreš izbjeć: skoro svi cloud servisi se vrte na nekom Linuxu, bilo Ubuntu serveru ili Debianu, ili eventualno nečem trećem.

A neke stvari ne mreš danas ni izvest bez Linuxa: konkretno za prijenosnu platformu i failsafe imam na USB sticku Knoppix, i s njim mogu bilo kad i na bilo kojem računalu pokrenut radno okruženje po odabiru uključujući sve bitne podatke - sam kod i važne dokumente takionak imam na Dropboxu, kojekakvim cloud servisima i još dodatno na hard disku - maksimalna redundancija: može riknut hard, imam kopiju na Dropboxu, u cloudu, na sticku...

Imaš li ti način da bez Linuxa na sticku držiš podatke i operativni sustav koji u roku minute možeš pokrenut na nekom računalu koje uopće ne treba imat niti hard disk? Ili ak ti rikne hard na MacBook-u, a nemaš pri ruci drugo računalo, kak buš nastavil s radom?
__________________
There is absolutely no cause for alarm.

Zadnje uređivanje sotonik123 : 01.11.2017. at 13:23.
sotonik123 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.11.2017., 15:39   #12
Quote:
sotonik123 kaže: Pogledaj post
Imaš li ti način da bez Linuxa na sticku držiš podatke i operativni sustav koji u roku minute možeš pokrenut na nekom računalu koje uopće ne treba imat niti hard disk? Ili ak ti rikne hard na MacBook-u, a nemaš pri ruci drugo računalo, kak buš nastavil s radom?
Imam, zove se SmartOS i pokrece Samsungov cloud, a natjece se direkt z Microsoft Azure te Amazonom:
Kod:
./configure && gmake live && gmake usb
a sad bi bilo dost o tome, jer ides debelo v tangentu koja nema veze z pocetnim pitanjem.
__________________
Alas for the weakness of the great! Mighty king is Gil-Galad, and wise in all lore is master Elrond, and yet they will not aid me in my labors. Can it be that they do not desire other lands to become as blissful as their own, nay, even as Valinor?
Annatar is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.11.2017., 00:03   #13
Quote:
sotonik123 kaže: Pogledaj post
To definitivno stoji, windowsi u svakom pogledu nisu platforma za razvoj BILO ČEGA, sa bilo kojeg aspekta - čak ako koristiš komp samo za igranje, možeš to sve na Linux-u, BSD-u, Mac-u, a sve je stabilnije i puno zrelije...

Što se mog trenutnog iskustva tiče, u zadnje vrijeme naučio sam osnove i neke naprednije stvari u HTML-u, CSS-u, Javascriptu, Node.js-u, React-u - zato što mi je fokus web razvoj.
Zbilja? Što milijuni organizacija diljem svijeta razvijaju softver na Windows platoformi za ozbiljne stvari to je ništa?

Što ako ti kažem da sam radio u firmi koja je imala razvijen sustav koja može migrirati kompletnu SQL server bazu na Oracle i obratno, pričamo o tablicama, indeksima, viewima, procedurama, triggerima
__________________
Ako krades, kradi pomalo i sigurno.
Ministar obrane Seva, 2012
logit is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.11.2017., 00:11   #14
Quote:
alebi kaže: Pogledaj post
Neznam kako točno da počnem,pošto sam donekle svjestan da se radi o velikom području i niti sam nisam siguran gdje bi se točno vidio.

Imam 25 godina,po struci sam inž.strojarstva i imam neka znanja glede programa za crtanje,ništa posebno (AutoCAD,Catia)

Znam da to nije to,ali eto,da bar malo približim koliko znam.

Ostalo,Word,Excel je nešto minimalno-može se čuda s time raditi znam.

Programirao sam u srednjoj u C++,i kasnije malo u Visual-u.Naravno,osnove,osnova.

Općenito znanje o računalima je oskudno,recimo da znam koristiti Google pa se nađe neki program i sl.

S obzirom da nisam pretjerano zadovoljan s strojarstvom-a isto me čeka uglavnom crtkaranje na kompu,volio bi probati u IT-u,s obzirom da je sve postalo baš to.

E,sad,zanima me otkuda početi?

Prepostavljam da je razvoj aplikacija i sl. zapravo programiranje u raznim jezicima.

Jel bi bilo dobro krenuti s nekim knjiga i teorijom glede programiranja,da više počnem misliliti na taj način ili nešto treće ?

Hvala unaprijed svima
Obzirom da si inženjer strojarstva onda ne bi bilo loše da se zadržiš u svojoj domeni.

Primjera radi:

AutoCad ti ima API sa kojima možeš proširit njegove funkcionalnosti pa si pogledaj ovdje malo što se nudi

http://usa.autodesk.com/adsk/servlet...&siteID=123112

Inače dosta kolega sa strojarstva je koristilo dok sam studirao i Matlab za kalkulaciju stabiliteta broda.

Pitanje: ti leži izrada projektne dokumentacije? Kolega radi u firmi koja uvijek zapošljava inženjere strojarstva jer ima treba uvijek ljudi da rade projektnu dokumentaciju za sektor brodogradnje.
__________________
Ako krades, kradi pomalo i sigurno.
Ministar obrane Seva, 2012
logit is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.11.2017., 09:44   #15
Quote:
logit kaže: Pogledaj post
Što ako ti kažem da sam radio u firmi koja je imala razvijen sustav koja može migrirati kompletnu SQL server bazu na Oracle i obratno, pričamo o tablicama, indeksima, viewima, procedurama, triggerima
To moreš na bilo kojem OS-u obaviti, ne treba ti Windows za pričati SQL z bazom v svrhu migracije. Ima mali milion načina kak se bilo koja SQL baza podataka more migrirati z A na B.
__________________
Alas for the weakness of the great! Mighty king is Gil-Galad, and wise in all lore is master Elrond, and yet they will not aid me in my labors. Can it be that they do not desire other lands to become as blissful as their own, nay, even as Valinor?
Annatar is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.11.2017., 10:59   #16
@alebi, odluči kakav tip razvoja te zanima, jer o tome ovisi na koji programski jezik se moraš fokusirati. Ako ti netko prodaje priče "ako si dobar programer u jednom jeziku, dobar si u svim jezicima", znaj da ispred sebe imaš trolla.
DanasiImaš net, literaturu, sve ti je dostupno i navali... U RH je nestašica kvalitetnog kadra, jer su svi koji nešto znaju otišli van. Nekolicina koja je ostala dobro živi ovdje. Ali, naglasak je na "kvalitetan", što znači da moraš biti dobro upoznat ne samo sa nekim programskim jezikom, nego i OS-om, tehnologijama koje koristiš, itd...

Ako poslušaš savjete staromodnog i/ili annatara, nećeš dalje od ovog foruma dogurati. No, finalna odluka je na tebi.
__________________
Do you know what "nemesis" means?
A righteous infliction of retribution manifested by an appropriate agent. Personified in this case by an 'orrible cunt... me.
volatile is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.11.2017., 13:45   #17
Quote:
Annatar kaže: Pogledaj post
To moreš na bilo kojem OS-u obaviti, ne treba ti Windows za pričati SQL z bazom v svrhu migracije. Ima mali milion načina kak se bilo koja SQL baza podataka more migrirati z A na B.
Pa i nema baš jer nemožeš direktno migrirati T-SQL na PL/SQL i obratno prije svega jer te dvije baze iako imaju istu svrhu čuvanja podataka i ponovno zahvaćanje to rade drugačije.

Nadalje T-SQL i PL/SQL imaju različitu sintaksu, različite tipove podataka za istu svrhu tako da "budemo se spojili na server a i samo kopirati podatke na bazu b" ne drži vodu.

Konkretno u našem slučaju bio je razvijen poseban komapjler i interpter koji je odrađivao posao migracije. Kod smo razvijali u C#.

No kako si dao sotoniku glas da se na Windowsu nije dobro razvijati ikakav softver molio bih konkretno argumentirane razloge zašto je to tako.
__________________
Ako krades, kradi pomalo i sigurno.
Ministar obrane Seva, 2012
logit is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.11.2017., 13:54   #18
Svaka fukara ima mišljenje!

grogo bolger is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.11.2017., 15:50   #19
volatile...

Pokusavam shvatiti jel ima uopce ikakvog smisla tvoje pisanje, ali ne nalazim odgovor.

Predlozio sam ako planira ostati tu da se usmjeri na windows i linux, jer se oni najvise koriste u hr. Da ih pocne uciti tako sto ih instalira, administrira, svlada cli (tj. da upozna te operativne sustave), a nakon toga da proba programirati u C-u, pa ako mu bude islo da nauci osnove osnova naprednog racunalstva, jer ce mu bez njih biti jako tesko nastaviti dalje i usmjeriti se na ono sto ga stvarno zanima ili gdje ce lakse naci posao.

Ti tvrdis da to nije dobro i savjetujes mu da prvo odredi sto ce programirati, ali da treba poznavati operativni sustav i ostale tehnologije?!

Pita za savjet kako da nauci ispravno razmisljati, a ti ga zezas.


Sto se tice usporedjivanja mene i Annatara... ja tebe stvarno nista ne razumijem.
Staromodan is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.11.2017., 16:17   #20
@staromodan, ako OP ima iskustva u Cad-u i neko bazično iskustvo u programiranju, onda se sigurno zna služiti i OS-om? Zar ne?

Tvoj odgovor je tipičan admin-odgovor. "Administriraj, CLI, pa probaj C."
Administrirao već sigurno je. Isto zna što je CLI (iako svaki admin u tome vidi božanstvo koje samo on "razumije").
Poznavanje OS-a i razvojne perspektive je nešto sasvim drugo. Potrebno je znati koju tehnologiju koristiti za određenu funkcionalnost. Često ima više načina za riješiti jedan problem, a nisu svi jednako dobri. Admin to ne zna, jer mu to nije opis posla. FYI, konfiguriranje nečega, ili bildanje tuđeg sorsa NIJE razvoj softwarea!!

A Annatar mu je dao svoj uobičajeni odgovor "nemoj, ja sam najpametniji, samo ja to znam... nitko ne spaja stringove dobro ko ja".

Ja ne vidim racionalni pristup kod vas dvojice, već glorificiranje onoga čime se vi bavite (i glancanje ega kod nekih, jel ). Ne vidim gdje je zezanje ako čovjeku kažem da odluči što želi programirati, odabere odgovarajući alat (tu se masa ljudi žestoko zajebe, jer biraju jezik koji im se iz nekog subjektivnog razloga sviđa) i ubere tehnologije koje mu trebaju. Ne znači da će uspjeti, jer uspjeti znači biti bolji od mase loših i osrednjih. Ipak je to puno konkretnije od onoga što ste mu vas dvojica sugerirali. Premalo bullshita, pa ne razumiješ, or what?
__________________
Do you know what "nemesis" means?
A righteous infliction of retribution manifested by an appropriate agent. Personified in this case by an 'orrible cunt... me.
volatile is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 00:46.