Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Kriptovalute

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 07.12.2017., 19:05   #11521
Quote:
Taroth kaže: Pogledaj post
npr. ja sam pokusao u vise navrata izracunati koliko bi mogao kostati bitcoin u nekom trenutku x, ali nemam neku referencu
Pa evo, amo ovako, milsim da je Apple procijenjen na tržišnu vrijednost od 670 mlrd. dolara, riječ je o jednoj firmi, a koliko je firmi na svijetu tržišne vrijednosti od preko 100 mlrd $ ? Puno.

Iduću referencu možemo uzeti dugove država i njihove iznose, riječ je o trilijunima nepostojećeg novca.

Sad, ako uzmemo u obzir čitavu lovu samo država u dugovima i nekoliko desetaka bilijunskih vrijednosti najjačih nekoliko stotina kompanija, a pritom ne uzimajući u obzir manje kompanije čija se vrijednost vrti oko stotina milijuna, desetina milijuna, milijuna i desetaka i stotina tisuća dolara..

Trenutna količina izrudarenog BTC je oko 17 milijuna, market cap 400 mlrd, što nije 2/3 vrijednosti Applea...

Onda da...realno bi bilo da BTC vrijedi između 50k i 500k $. U tom slučaju vlasnici jedne pune jedinice Valute postaju privatne banke, a korisnici, kao što već jest slučaj, trebaju i mogu isključivo i samo do decimala..

No, smatram da nije idealno upravo iz ovog razloga:

Crveni krug: ljudi koji posjeduju BTC
Žuti krug: ljudi koji žele BTC i koji smatraju BTC jebenim platnim sredstvom
Plavi krug: ljudi koji nikada neće koristiti BTC

https://imgur.com/a/wteOA <- svi ljudi na svijetu

Mene zanima koliko je žuti krug!? Odgonetnemo li koliki je on zapravo, imamo definiranu i stabilnu cijenu BTC-a čija jedna decimala upravo košta 1500 $... Je li to 20k $ 100k $ ili 8000$
astor pec is offline  
Old 07.12.2017., 19:07   #11522
Quote:
Balfron kaže: Pogledaj post
Zapravo nije bitno jesi li za njega ili protiv. Ako si u ovoj priči na bilo koji način već dulje vrijeme, onda ti je sve ovo već sto puta viđeni scenarij.

Stoga, čemu ikakvo čuđenje bilo kakvim oscilacijama!? Pa nakon svega bilo bi čudnije da ih nema i to bi, barem meni, bio prvi znak za uzbunu.
Jer brojke postaju nenormalne.
Quote:
Nadalje, nekog brutalnog crasha debelo ispod 10k sigurno neće bit tako skoro, a čak i ako se sad strmopizdi do te razine, to je samo plus za ulaz hrpetini novih ljudi, jer je to, dugoročno gledano, itekako profitabilna margina.
Više ne mislim tako, jer opet mi je sve nerealno.
Quote:
Dakle, kako god da okreneš, da citiram vječnog pokojnog predsjednika HNS-a: "Ode nema nikih problema."
astor pec is offline  
Old 07.12.2017., 19:13   #11523
Quote:
Taroth kaže: Pogledaj post
Bitfinex je stekao isto tako
__________________
Smrt totalitarizmu, sloboda internetu!
seget donji is offline  
Old 07.12.2017., 19:19   #11524
Quote:
Taroth kaže: Pogledaj post
mnogi bitcoinu zamjeraju to sto toliko raste, ali se ne uzima u obzir da mu je pocetna cijena bila skoro 0.01 usd

da je bitcoinu u pocetku postavljena cijena od npr. 100 usd, cijela prica bi drugacije izgledala. ne bi bio zapravo nikada prihvacen, jer nitko u startu ne bi bio spreman platiti toliko za njega, ali ako bi uspio, cijenu od 100 usd bi uzimali kao baseline.
Ovako baseline ne postoji..

npr. ja sam pokusao u vise navrata izracunati koliko bi mogao kostati bitcoin u nekom trenutku x, ali nemam neku referencu.

naime: sto je bitcoin? valuta ili asset? ili nesto trece?
ako je asset, onda ga se moze usporediti sa trzistem zlata npr..

ako je valuta, onda se moze gledati kroz neki od agregatnih vrijednosti M1 ili sl, pa da se vidi koja bi mogla biti konacna cijena.

sto je 'najgore', mislim da odgovor nije niti jedno od ta dva, on je nova vrsta asseta
Da se to izračunati. Računa se slično kao što se računala okvirna cijena Facebooka, preko adoptiona. Bitcoin je pretežno asset. Specifična vrsta asseta.
I BTC je trenutno u PRICE DISCOVERY fazi.

Sve imho
__________________
My satisfaction always came from beating the market, solving the puzzle, the money was the reward, but it wasn't main reason I loved the market............
KuciloOro is offline  
Old 07.12.2017., 19:24   #11525
Quote:
astor pec kaže: Pogledaj post
Pa evo, amo ovako, milsim da je Apple procijenjen na tržišnu vrijednost od 670 mlrd. dolara, riječ je o jednoj firmi, a koliko je firmi na svijetu tržišne vrijednosti od preko 100 mlrd $ ? Puno.

Iduću referencu možemo uzeti dugove država i njihove iznose, riječ je o trilijunima nepostojećeg novca.

Sad, ako uzmemo u obzir čitavu lovu samo država u dugovima i nekoliko desetaka bilijunskih vrijednosti najjačih nekoliko stotina kompanija, a pritom ne uzimajući u obzir manje kompanije čija se vrijednost vrti oko stotina milijuna, desetina milijuna, milijuna i desetaka i stotina tisuća dolara..

Trenutna količina izrudarenog BTC je oko 17 milijuna, market cap 400 mlrd, što nije 2/3 vrijednosti Applea...

Onda da...realno bi bilo da BTC vrijedi između 50k i 500k $. U tom slučaju vlasnici jedne pune jedinice Valute postaju privatne banke, a korisnici, kao što već jest slučaj, trebaju i mogu isključivo i samo do decimala..

No, smatram da nije idealno upravo iz ovog razloga:

Crveni krug: ljudi koji posjeduju BTC
Žuti krug: ljudi koji žele BTC i koji smatraju BTC jebenim platnim sredstvom
Plavi krug: ljudi koji nikada neće koristiti BTC

https://imgur.com/a/wteOA <- svi ljudi na svijetu

Mene zanima koliko je žuti krug!? Odgonetnemo li koliki je on zapravo, imamo definiranu i stabilnu cijenu BTC-a čija jedna decimala upravo košta 1500 $... Je li to 20k $ 100k $ ili 8000$
mogla bi biti zasebna tema sa procjenom vrijednosti bitcoina, jer ima puno mogucnosti, no, mislim da ga se ne moze usporedjivati sa Appleovom dionicom ili sl., jer ne usporedjujemo po vrijednosti, nego po trzistu..
a kojem trzistu bitcoin pripada, pa da ga usporedimo?

pokusao sam naci usporedbu velicina trzista koju sam nedavno gledao, pa cu ju postati kasnije..

inace, da odgovorim na tvoje pitanje:
trenutno zuti krug predstavljaju svi ljudi u Japanu + Juzna Koreja + barem dio ljudi u Kini.
Zasto? jer je u Japanu prihvacen kao sredstvo placanja, u Koreji mislim da je asset, ali se moze koristiti za placanje, a Kina, jer kinezi zele skloniti novac.

dakle, imamo 130+50 + cca. 20 = 200 mil ljudi, bez interesenata iz drugih zemalja...
odnosno, neka je 10% populacije zainteresirano, to je 20 mil.
to je za sada
Taroth is offline  
Old 07.12.2017., 19:28   #11526
Jel to Bitstamp pao? Ne mogu se nikako ulogirati
Daisy28 is offline  
Old 07.12.2017., 19:33   #11527
steka stalno. navala
geronimo666 is offline  
Old 07.12.2017., 19:38   #11528
https://anotepad.com/notes/k86t5k

Moj guide o tradingu.
lelinho is offline  
Old 07.12.2017., 19:46   #11529
Tolika je navala da je razlika između prodajne i kupovne cijene >$900 !
-----
bigbozo is offline  
Old 07.12.2017., 19:48   #11530
Quote:
geronimo666 kaže: Pogledaj post
steka stalno. navala
Imam hiljadu problema, još i ovaj

Quote:
lelinho kaže: Pogledaj post
https://anotepad.com/notes/k86t5k

Moj guide o tradingu.
Bogati, šta je ovo? Ako imaš 15 godina onda OK...ali ako imaš više, razina pismenosti je stvarno za zavidit :klap:
Daisy28 is offline  
Old 07.12.2017., 19:57   #11531
Quote:
astor pec kaže: Pogledaj post
Pa evo, amo ovako, milsim da je Apple procijenjen na tržišnu vrijednost od 670 mlrd. dolara, riječ je o jednoj firmi, a koliko je firmi na svijetu tržišne vrijednosti od preko 100 mlrd $ ? Puno.

Iduću referencu možemo uzeti dugove država i njihove iznose, riječ je o trilijunima nepostojećeg novca.

Sad, ako uzmemo u obzir čitavu lovu samo država u dugovima i nekoliko desetaka bilijunskih vrijednosti najjačih nekoliko stotina kompanija, a pritom ne uzimajući u obzir manje kompanije čija se vrijednost vrti oko stotina milijuna, desetina milijuna, milijuna i desetaka i stotina tisuća dolara..

Trenutna količina izrudarenog BTC je oko 17 milijuna, market cap 400 mlrd, što nije 2/3 vrijednosti Applea...

Onda da...realno bi bilo da BTC vrijedi između 50k i 500k $. U tom slučaju vlasnici jedne pune jedinice Valute postaju privatne banke, a korisnici, kao što već jest slučaj, trebaju i mogu isključivo i samo do decimala..

No, smatram da nije idealno upravo iz ovog razloga:

Crveni krug: ljudi koji posjeduju BTC
Žuti krug: ljudi koji žele BTC i koji smatraju BTC jebenim platnim sredstvom
Plavi krug: ljudi koji nikada neće koristiti BTC

https://imgur.com/a/wteOA <- svi ljudi na svijetu

Mene zanima koliko je žuti krug!? Odgonetnemo li koliki je on zapravo, imamo definiranu i stabilnu cijenu BTC-a čija jedna decimala upravo košta 1500 $... Je li to 20k $ 100k $ ili 8000$
Barem si se mogao informirati, svega 60-70 kompanija ima toliku vrijednost.

Isto tako ono što si tvrdio za zlato... jebiga, više je kg zlata na svijetu, nego komada BTCa.

Quote:
Taroth kaže: Pogledaj post
dakle, imamo 130+50 + cca. 20 = 200 mil ljudi, bez interesenata iz drugih zemalja...
odnosno, neka je 10% populacije zainteresirano, to je 20 mil.
to je za sada
Ok je računica, samo koliko u postotku ti ljudi u biti ulaze u BTC? Jesu li ušli 0,1% investicijske imovine, 1% investicijske imovine ili 10% u prosjeku? Planiraju li ući još?

To su odgovori koji mene više zanimaju.
rocker1987 is offline  
Old 07.12.2017., 20:27   #11532
Mene zanima riješenje problema transakcijske gužve na BTC tržištu.

Vrijeme za potrebne konfirmacije rapidno raste. U ekstremnom slučaju ako uopće nemožeš poslati svoj BTC iz walleta jer nije prošao proceduru konfirmacije to je i kao da ga i nemaš.

Kako će se to riješiti?
__________________
"All models are wrong, some are useful." George E.P. Box

Nisam dosljedan. Kada se promjeni podatak na temelju kojega donosim zaključak, ja ga mjenjam.
glosa is offline  
Old 07.12.2017., 20:30   #11533
lightning. navodno. valjda.
geronimo666 is offline  
Old 07.12.2017., 20:32   #11534
i kako ce onda to izgledati kada dodju veliki 'institucionalni' investitori, pa bude htio nesto kupiti, pa bude cekao na potvrdu x sati, a oni navikli na brze transakcije u ns?
Taroth is offline  
Old 07.12.2017., 20:37   #11535
Quote:
Taroth kaže: Pogledaj post
mogla bi biti zasebna tema sa procjenom vrijednosti bitcoina, jer ima puno mogucnosti, no, mislim da ga se ne moze usporedjivati sa Appleovom dionicom ili sl., jer ne usporedjujemo po vrijednosti, nego po trzistu..
a kojem trzistu bitcoin pripada, pa da ga usporedimo?

pokusao sam naci usporedbu velicina trzista koju sam nedavno gledao, pa cu ju postati kasnije..

inace, da odgovorim na tvoje pitanje:
trenutno zuti krug predstavljaju svi ljudi u Japanu + Juzna Koreja + barem dio ljudi u Kini.
Zasto? jer je u Japanu prihvacen kao sredstvo placanja, u Koreji mislim da je asset, ali se moze koristiti za placanje, a Kina, jer kinezi zele skloniti novac.

dakle, imamo 130+50 + cca. 20 = 200 mil ljudi, bez interesenata iz drugih zemalja...
odnosno, neka je 10% populacije zainteresirano, to je 20 mil.
to je za sada
Možda sam krivo verbalizirao, nije mi uopće namjera uspoređivati BTC s nekom dionicom, već usporediti trenutni market cap od 400 mlrd. s količinom novca na svijetu. Onoš što želim reći jest upravo činjenica da je 400 mlrd., analogijom koju sam iznio, poprilično smiješna cifra.

Ja uopće ne znam kako i na koji način, recimo, ja kao kupac nekog televizora recimo, preko nekog web shopa, uzmem za ozbiljno BTC kao valutu kojom plaćam taj tv, ako u jednom danu platim taj tv 1000 jedinica, a moj susjed u drugom 700 jedinica... BTC je po mojoj logici maksimalno spekulativan i riskantan, upravo iz razloga jer nije definiran u odnosu na dolar, pa tako i ostale valute.. On se jednostavno mora ustabiliti, kao što se ustabili dolar prema kuni i kuna prema euru, kada se mijenjaju samo decimale, a ne i cijeli brojevi (pogotovo ne tako učestalo), po meni je veliki problem, što svi mi BTC shvaćamo prvenstveno kao ulagači u nešto što nalikuje dionici. BTC trenutno nema veze s valutom kakva bi ona trebala biti i kao takva se establirati u monetarnom sustavu.

Okej. Dobra cifra. 200 mil. potencijalnih korisnika BTCa podijeljen s 17 mil BTCa je 11.5 BTCa po glavi, što je po tržišnoj vrijetdosti BTCa od recimo 15000$ trenutno 172000 $ po glavi korisnika, što bi mogla biti dvogodišnja plaća istih tih korisnika (recimo).

Procjenjuje se da samo Satoši posjeduje preko 900 000 BTCa, dalje su tu i ostali ulagači koji drže većinu BTCa. Dakle, ako je prosječna plaća korisnika BTCa 100000 $, BTC bi po logici stvari trebao bez problema isplaćivati mjesečne plaće svojim korisnicima (ako ih imaginativno sada, recimo, primaju u BTC), što je mjesečno ~ 8300 $ po čovjeku, što je danas recimo točno 0.5 BTCa. Što će reći da je za isplaćivanje svojih 200 mil korisnika mjesečno potrebno u ovom trenutku 100 mil BTCa, a njih je samo 17 mil., dakle, nekako bih zaključio da bi BTC za ovakav primjer trebao biti ekvivalentan ovom iznosu 8300 $ ~ 0.05 BTC, a da i dalje sve funkcionira nesmetano s protokom BTCa kao i s ostalim fiat novcem na tržištu zvanom Zemlja, a da pritom mislim ka svakodnevne trasnsakcije. Po ovoj mojoj, analizi i po tvojemu primjeru od 200 mil. korisnika ispada, da bi se BTC trebao stabilizirati na ~ 166000 $.

Zapravo Došli smo amaterskom forumskom analizom do jako zanimljive brojke: https://longforecast.com/bitcoin-pri...019-btc-to-usd (pogledaj 2020.)

Quote:
rocker1987 kaže: Pogledaj post
Barem si se mogao informirati, svega 60-70 kompanija ima toliku vrijednost.

Isto tako ono što si tvrdio za zlato... jebiga, više je kg zlata na svijetu, nego komada BTCa.

Ok je računica, samo koliko u postotku ti ljudi u biti ulaze u BTC? Jesu li ušli 0,1% investicijske imovine, 1% investicijske imovine ili 10% u prosjeku? Planiraju li ući još?

To su odgovori koji mene više zanimaju.
Di si poklopac!?
astor pec is offline  
Old 07.12.2017., 20:48   #11536
Lijepa matematika, 17/200 = 11.5.

Quote:
astor pec kaže: Pogledaj post
Okej. Dobra cifra. 200 mil. potencijalnih korisnika BTCa podijeljen s 17 mil BTCa je 11.5 BTCa po glavi, što je po tržišnoj vrijetdosti BTCa od recimo 15000$ trenutno 172000 $ po glavi korisnika, što bi mogla biti dvogodišnja plaća istih tih korisnika (recimo).
Evo i quote da se ne izgubi ta genijalnost. Imamo novog Pitagoru.
rocker1987 is offline  
Old 07.12.2017., 20:49   #11537
Quote:
rocker1987 kaže: Pogledaj post
Lijepa matematika, 17/200 = 11.5.
Krivo računaš.. i čini se da ne razumiješ što se s čim dijeli. A sad prošeći, jer tvojih sam se sranja načitao, hvala bogu
astor pec is offline  
Old 07.12.2017., 20:51   #11538
Quote:
astor pec kaže: Pogledaj post
Krivo računaš.. i čini se da ne razumiješ što se s čim dijeli. A sad prošeći, jer tvojih sam se sranja načitao, hvala bogu
17 milijuna BTCa na 200 milijuna ljudi je 11,5 BTCa po glavi.

Trebamo li dalje?
rocker1987 is offline  
Old 07.12.2017., 20:52   #11539
Quote:
rocker1987 kaže: Pogledaj post
17 milijuna BTCa na 200 milijuna ljudi je 11,5 BTCa po glavi.

Trebamo li dalje?
Da sramota ostane zabilježena
astor pec is offline  
Old 07.12.2017., 20:57   #11540
hm, zanimljivo
http://fiatleak.com/
Taroth is offline  
Zatvorena tema



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 05:25.