Natrag   Forum.hr > Društvo > Dijaspora

Dijaspora Za sve iseljenike.
Podforum: Emigracija

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 06.01.2018., 16:50   #21
Quote:
st_girl kaže: Pogledaj post
Cula sam da su place u Budimpešti strašno niske,ima li netko s iskustvom?
Volim jako taj grad pa bi krenula mozda tražiti posao. Naravno, ne pričam madjarski samo engleski.
Što znači strašno niske ? Više su nego u Zagrebu u prosjeku, ali isto tako normalno da nisu na nivou zapadne Europe. Budimpešta je normalno jedno, Mađarska je nešto sasvim drugo.
I pretpostavljam da si to čula od Mađara jer ovdje Mađari ako ih pitaš koja je prosječna plaća vjerojatno će ti odgovorit da je oko 100 000 forinti, a minimalac je od 1.1. ove godine 120 000 što je oko 3000 kuna. Ovo je samo da ti dočaram kakvo je stanje svijesti u zemlji . U Budimpešti nitko normalan više ne radi za te novce ako ima završenu srednju školu.
Ili ako ih pitaš kakav je javni prijevoz odgovorit će ti da je očajan, pogle metro broj tri....istovremeno imaju metro 4 koji je jedan od najkvalitetnijih na svijetu, ali taj ih ne zanima.
Opet ponavljam, to ti je čisto da shvatiš mađarski način života.
Ja sam osobno zato počeo sa izbjegavanjem Mađara (žene su im bitno drugačije, mada i tu ima svega) koji počnu s ovim sranjima jer mi se to stvarno ne sluša.

Uglavnom ono što je sigurno je da su plaće za visokoobrazovane u Budimpešti dostojne života za većinu zanimanja (osim profesorica, jebi ga to nije privatno) i bitno veće u nekim slučajevima nego kod nas.
Zato moraš preicizirati čime bi se bavila, jer ako si ekonomistica (sales, finance, accounting) ili IT (pretpostavljam da nisi, ali čisto da se spomenem), engleski je jedini jezik koji trebaš.
Ja sam ovdje bio 6 mjeseci na praksi sa erasmus parama plus parama od firme i mislim da nema puno gradova di se tako dobro može živjeti ako si osoba uspije to dvoje iskombinirati.
Dobio sam posao POSLIJE PRAKSE u skroz drugom odjelu računovodstva sad i imam oko tisucu eura place bez beneficija (uzmi u obzir 6 mjeseci iskustva), sa beneficijama koje mi prakticki ispadnu isti drek kao novac....te beneficije oni zovu cafeteria benefits, imam nesto preko 330 000 forinti neto sto je oko 1100 eura mjesecno....uglavnom to je benefits di dobijes lovu za posebne namjene i mora se potrosit u Madjarskoj, ali ja sve stavljam na hranu koju ionako konzumiram i ispadne mi ko da dobivam lovu.

Tu normalno ne ubrajam neke sitne benficije tipa bonus nakon kvartalnog zatvaranja glavnih knjiga, prekovremene i slicno jer tog nekad ima, nekad nema. Prekovremeni je ili cash ili godisnji i oko tog nema muljanja.

Ja nikad prije u Hrvatskoj nisam radio samo da napomenem.
Mnogi ljudi se zajebu i misle ko i ti da su place male, ne mogu zatrazit puno i slicno i onda kad skuze da su se zajebali i da mnogi imaju puno vise-onda je gotovo. Povisica ionak od managera ne bude veca od 10-15% na bruto placu.

Firme koje sve imaju po 1000+ radnih mjesta i gdje treba samo engleski(samo neke od, ima ih jos kolko oces):

1) MOL
2) General Electric (primarno Capital i Global Operations).
3) Morgan Stanley
4) Citi
5) ExxonMobil
6) Diageo
7) Blackrock (ali tu treba imati iskustvo, oni imaju i skoro austrijske place).
8) British Petrol
9) KPMG
itd.

Uglavnom ovdje je expat community zbilja ogroman i to se ponajvise promijenilo u zadnjih par godina. Do pred par godina stranci koji nisu turisti su bili rijetkost, ali otkad im je Orban na vlasti doveo je u Madjarsku (primarno Budimpestu, mada ima iznimki) brdo stranih firmi, najvise radi nizih placa od zapada plus najnizi porez na dobit u Europi.

Koliko je expat community ogroman najbolje cu ti docarati time sto radim sa 20 Talijana oko sebe, a tu jos imamo Brazilku, Rumunja i jednu Britanku.
To nije cijela firma, to nije ni cijeli moj kat, to je samo cetvrtina kata otprilike. Ali to sad oko mene nije realan prosjek, naprosto sam upao u takav tim koji je potpuna internacionala.
Mađari dominiraju financijama, ali Mađari koje smjeste kod nas su ovdje manjina i stranci. Tak je ispalo.
U prodaji je stranaca mnogo vise nego kod nas u financijama....Francuza ima kolko oces, Belgijanci, Nizozemci....cak jako 2 dobra frenda su mi Bečanin i Švabo iz Koelna.

Ono što mislim da dosta ljudi ne konta, ponajviše sami Mađari, je to da većina ljudi ne dođe raditi u Budimpeštu od početka do kraja. Dođu na godinu, dvije, tri ili 5, skupe iskustvo(ne nužno jedna firma), ime firme u CV-u i idu dalje. To je jedno 99% slučajeva koje znam. Talijani posebice to rade jer im puno znači da su radili vani kad se žele vratit doma.
Normalno mnogi i ostanu. Grad je zapravo stravično segregiran što si možda isto primijetila.
Svaka četvrt je drugačija priča. Centralne četvrti Bude mađarska buržoazija, ekipa na brdima je mađarsko plemstvo u doslovnom smislu, sjeverni dio Bude socijala, južni dio Bude socijala, istočni dio Pešte cigani, centralna Pešta uz Dunav gdje je valjda 90% expata nekakav prosjek, sjeverni dio Pešte je poslovna zona većine ovih gore firmi i ono malo zgrada što tamo imaju za stanovanje živi buržoazija, južni dio Pešte prema aerodromu nešto ispod socijale......još bi napomenuo da istočni dio poslije ciganskog predjela Pešte je pristojan zapravo, ali doslovno 200 metara dalje su geta
Uglavnom nećeš ništa ovakvog pronaći nigdje u Hrvatskoj. Što i nije čudno, grad ima konstantan rast stanovnika sad već dulje vrijeme i ništa čudno da i bez metropolitanskog područja ubrzo bude pola Hrvatske. Zato i je tolika segregacija.
Uz to su plaće toliko veće nek u ostatku Mađarske da je teško ne kazati da je ovo vjerojatno nakon Rusije, Francuske i Engelske najcentraliziranija zemlja Europe. Ili uz to troje.
Inžinjer ekonom is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 03:53.