Natrag   Forum.hr > Kultura i zabava > Glazba

Glazba Rock around the clock
Podforumi: Play liste, Stvaranje glazbe, Zabavna glazba, Gitaristički kutak

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 18.06.2017., 22:35   #1
Album: MC5 - Kick Out The Jams (1969)



"Brothers and Sisters
I wanna see a sea of hands out there.
Let me see a sea of hands.
I want everybody to kick up some noise.
I wanna hear some revolution out there, brothers
I wanna hear a little revolution.
Brothers and sisters, the time has come
For each and every one of you to decide
Whether you are gonna be the problem,
Or whether you are gonna be the solution.
You must choose, brothers, you must choose.
It takes 5 seconds, 5 seconds of decision.

Five seconds to realize that it's time to move.
It's time to get down with it.
Brothers, it's time to testify and I want to know,
Are you ready to testify?
Are you ready?
I GIVE YOU A TESTIMONIAL, THE MC5 !!!!"

Americka grupa “MC5” (svi znaju da je „Motor City“ nadimak za Detroit, bivsi ponos americke auto industrije) bila je jedna od najvaznijih rock´n´roll grupa poteklih iz detroitske underground scene. Detroit je tada imao mozda ne tako brojnu ali svakako utjecajnu glazbenu scenu: “The Stooges”, “MC5”, “Amboy Dukes”, “Frijid Pink”, “Power of Zeus”, "Mystic Siva”, "The Underdogs", "SRC", Alice Cooper, (kasnije) Suzie Quatro… Zajedno sa “Stoogesima” i kasnije “New York Dollsima”, cinili su "Sveto trojstvo" americkih proto-punkera. Od sva ta tri benda, “MC5” su, po angaziranosti i stavovima, svakako bili najradikalniji zahtijevajuci potpunu politicku/drustvenu slobodu. Ono sto ih je karakteriziralo (barem na prvom albumu “Kick Out the Jams”, objavljenom 1969., sirova je, nepatvorena, neukrotiva, divlja energija i posvecenost i uvjerenost u ono sto cine. Premda nisu bili virtuozi na instrumentima, bili su jako profesionalni ali i glazbeno potkovani.
(Postoji teza da kao sto su folk pjevaci postali prirodan glas intelektualaca umjetnicke cetvrti njuyorskog Greenwich Villagea, surf-glazba je postala prirodan glas suncane kalifornijske zabave, acid-rock je bio prirodan izdanak hippijevske zajednice San Francisca, tako je prirodno i glas detroitske bjelacke radnicke klase (blue collar) postao bucan, divlji i gnjevan.)

Osnovani su 1964. u sastavu: Rob Tyner (pjevac), Wayne Kramer (gitara), Fred “Sonic” Smith (gitara, a kasnije suprug Patti Smith), Michael Davis (bas) te Dennis Thompson (bubnjevi) a menadezer im je bio John Sinclair, osnivac ljevicarske militantne bjelacke organizacije “Bijele pantere” (po uzoru na “Crne pantere”).”MC5” je predstavljao revolucionarno krilo studentskih nemira i zeljeli su koristit rock´n´roll kao mocno oruzje agit-propagande. Zvuk im je bio gnjevan, ton sarkastican do ekstrema a lirika (najslabija karika) rusila je (ili je to barem pokusavala) sve moralne standarde.

Album prvijenac snimljen je uzivo u njihovom domacinskom, detroitskom klubu “Grande Ballroom” a snimatelji su bili Bruce Botnick i Jack Holzman a album im objavljuje producentska kuca “Elektra”. “Elektra” im je zbog rijeci “Motherfucker” cenzurirala album a trgovine su ga odbijale prodavati pa ih se “Elektra” uskoro rjesava.
Tesko je promatrati album iz danasnje perspektive vec ga treba slusati i suditi mu kao dokumentu jednog davnog vremena. Album se treba slusati u jednom dahu, kao na koncertu: pjesme se stapaju, gubi se ritam, pjevacu gotovo puca glas, zvuk je mutan, ali osjeti se znoj, kaos, miris revolucije, paljenja zastava, mahnitost i divlja energija. Cijeli album je jedan “statement” i divlji kolektivni orgazam. Odlican album prvijenac (i jedan od najboljih "Live" albuma rock´n´rolla nije bio kraj grupe "MC5" ali je bio pocetak njihova kraja.

1) Ramblin' Rose;
2) Kick Out The Jams;
3) Come Together;
4) Rocket Reducer No. 62 (Rama Lama Fa Fa Fa);
5) Borderline;
6) Motor City Is Burning;
7) I Want You Right Now;
8) Starship

Zadnje uređivanje KingCrimson : 27.12.2017. at 16:56.
KingCrimson is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.06.2017., 00:40   #2
Drago mi je da mogu biti prvi koji će pozdraviti inicijativu, koja će, nadam se, pridonijeti, da se u ovom bezboznom vremenu i-poda, playlisti i shuffle-playa, konačno, kao što bi to bio i red, malo vremena posveti i formatu albuma.
Doduše, s obzirom da zaista neiscrpan izvor iz kojeg se moze vući inspiracija, čini mi se da je vremenski okvir jednog tjedna po albumu malo predugačak.....tako da će nesumnjivo dosta potrajati, a neki će se, kao što to obično i biva, načekati dok na red stigne njihov favorit.
Ja sam imao najbolju namjeru napraviti jedan takav pregled, kojeg bi, naravno, ograničio samo na jednu dekadu, u ovom slučaju, 80-te, ali ipak ne bih to postavio na ovaj način, nego bih paralelno vukao 10-tak albuma, i to po jedan album iz svake godine odabrane dekade, tako da se pokuša što više toga obraditi u ograničenom vremenskom intervalu i da postoji što veća šansa da će netko u svakom ponudjenom izboru naći nešto za sebe.....ali to je, naravno, samo moj pogled na tu tematiku.

Sto se ovog pokrenutog formata tice, samo predlazem, da se osim imena izvodjaca i albuma, u naslovu odmah stavi i godina izdanja - kao što je to obično nepisano pravilo u takvim slučajevima.
kvart99 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.06.2017., 20:37   #3
Vjerojatno najbolji live album svih vremena, uz ''No Sleep 'til Hammersmith i ''It's Alive''.
Ziggy Pop is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.06.2017., 12:12   #4
Meni veoma solidan, mjestimice i vrlo dobar album. Preslušao sam ga nekoliko puta i bilo mi je dovoljno, ali u tom podžanru tzv. proto-punka gotovo da može stati uz bok klasicima Stoogesa Fun House i Raw Power.

7/10
FassGoHard is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.06.2017., 22:35   #5
Zloglasni "The Stooges" nikada nisu snimili takav "live" album.
"Kick Out the Jams" je cista petica.
KingCrimson is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.01.2018., 00:41   #6
Na svim listama najboljih live albuma ever se uvijek nalaze Kick Out The Jams i Live At Leeds (The Who), normalno. Obožavam oba. Predobra energija.



Publika mi liči na onu iz Back to Future na Johnny B Goode, nije im jasno kaj ih je snašlo.
Anderlon is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 05:01.