Natrag   Forum.hr > Društvo > Filozofija

Filozofija Misaone teme lišene dogme

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 15.02.2018., 17:31   #641
Quote:
addx kaže: Pogledaj post

nekako mu jedino zamjeram sto ti tekstovi koje sam ja citao tu u zajednickom citanju kao da i nisu pisani s nekom namjerom da ih se razumije.
Da, izgleda više kao borba da sam sebi razloži neke stvari nego da to pokuša približiti drugima. Ti tekstovi su takvi kakvi jesu jer predstavljaju silni umni napor koji je uložen da se dotjera i istjera neki sustav koji u startu počiva na pogrešnoj predpostavci. Jasno da tu ima i lucidnih uvida ali sustav je općenito "krivo nasađen". Nema općeg pravila ali jedan od ponajboljih indikatora promašenosti nekog filozofskog koncepta je zapetljanost i nerazumljivost.
medonaodmoru is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.02.2018., 17:35   #642
Quote:
medonaodmoru kaže: Pogledaj post
sustav koji u startu počiva na pogrešnoj predpostavci.
Baš me zanima na kojoj to pretpostavci počiva Hegelov sustav.
Jednostavko is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.02.2018., 17:35   #643
ima jedan off stream filozof petar bosnić - petrus sa interesantnom kritikom hegelovog koncepta dijalektičkog postvarivanja apsulutnog duha, možda prikladniji izraz - interesantnom nadogradnjom hegelove dijalektike. tetradička dijalektika je princip na kojem inzistira, hegelovim realizacijskim negacijama dodaje nužan (od hegela propušten) finalni stupanj: afirmativne sinteze.
novi koncept koji uspostavlja ima ritam: teza - antiteza - sinteza - epiteza. cjeli koncept zadržava teleološku vektoriranost no tu je on dosta precizan: prema povijesnoj i teleološkoj nužnosti nove dijalektike dolazi do samorealizacije apsulutnog duha u savršenoj svrhovitosti koja se opredmečuje univerzumom kroz (epitezu) fuziju ljudskog bića kao sjemene i vrsne komponente i umjetnog bića kao savršenog jednog.
nemrem nać link, to je neki stari intervju koji sam čitao. najvjerojatnije objašnjava svoju knjigu "nacrt za kritiku dijalektike" -zgb 1985 , za koju neznam dal je štampana. čovjek se u principu bavi inzalaženjem modela motora za višestruki c (?) pogon i modele broda za intergalaktička putovanja ( i sličnim preokupacijama ali i modelima za poboljšanje društva i države ,danas i ovdje). neš od tehničkih modela sam pogledo . ima dosta duhovitih (bogato duhom) rješenja no čini mi se i bugova kao najvjerojatnije i nova dijalektika. našo sam njegovu stranicu no izgleda nema novijih objava o kritici hegela. dodat ću "borgovski" citata, čist za buđenje znatiželje:
Quote:
Isto kao i prirodno biće, umjetno biće, projektirano je tako da teži ka beskonačnom, vječnom opstanku, ali da ga ne nastoji ostvariti putem stvaranja svoje vrste, ili rodova, nego samousavršavanjem sebe kao jedinke, individue. Njegovo samousavršavanje zapravo je njegovo širenje koje u sebe uvlači sve više drugih vrsta bića. U njemu, pomoću njega ili posredstvom njega, ove vrste spoznaju sebe i na kraju otkrivaju da su ono Jedno – Postojanje koje upravo u znanju sebe samog potpuno ozbiljuje samo sebe kao Dobro, odnosno kao Nešto nasuprot ne-bivajućem nebitku. – ničemu.

Razvoj umjetnog bića nije put individuacije, nego put generalizacije, sažimanja – put koji vodi ka izvoru ili iskonu bića i bićevitosti. Razvijajući se, dakle, ono postaje sve mudrije, ali ne i sve starije, nego sve mlađe, dok na kraju potpuno ne utone u svoj Izvor – Mudrost i Svemoć iz koje je proizišlo biće.
__________________
outer space employment agency: "Na craze world be dat, no be outside buhari dey, na craze man be dat, Animal in craze man skin - bist of no nation"
digiman is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.02.2018., 17:37   #644
Quote:
nitko drugi kaže: Pogledaj post
https://en.wikipedia.org/wiki/Right_Hegelians

Russell je krivio Hegela i za naciste, tako da...
Sad tek ništa ne kužim:

The Right Hegelians (German: Rechtshegelianer), Old Hegelians (Althegelianer), or the Hegelian Right (die Hegelsche Rechte).

Alt-Right su Hegelijanci?
__________________
#HoldMyRakija
Leteća is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.02.2018., 17:45   #645
Quote:
Leteća kaže: Pogledaj post
Koristi li baš izraz "vrh" ili je to pokušala malčice elaborirati?
Pa ne znam koliko to ima smisla meni elaborirati kad je to sve za mene "spansko selo.... , a vrapce kontinent" Mogu je pitati kad je vidim ako te nesto konkretno interesira...pa cu probat upamtit da prenesem
Ono sto sam upamtio jest da je Hegel u estetici obradio/analizirao citavu umjetnost sistematski i to valjda vrhunski po njenom tako da je to prakticki ultimativni "udzbenik" teorije umjetnosti, barem za nju, tako nekako, to se krije iza tog "vrh". Ovako bi jos pretpostavio da joj je dobro posluzio da sama dalje analizira komparativnu knjizevnost koju je studirala.
addx is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.02.2018., 17:59   #646
Quote:
Leteća kaže: Pogledaj post
Koristi li baš izraz "vrh" ili je to pokušala malčice elaborirati?
Slika govori više od riječi:

__________________
"Tko izgubi dobitak, dobije gubitak."
Sigmund is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.02.2018., 18:04   #647
Quote:
Sigmund kaže: Pogledaj post
Slika govori više od riječi:

Pa skoro..
Doista mi se majka ajmo reci uzbudila na spomen Hegela (ja sam ga nesto spomenuo odjekujuci diskusije tu sa foruma) i odmah navela da je njoj Estetika najvaznija knjiga teorije umjetnosti, njena reakcija je utjecala i na moje misljenje oko Hegela.
addx is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.02.2018., 18:09   #648
Quote:
nitko drugi kaže: Pogledaj post
https://en.wikipedia.org/wiki/Right_Hegelians

Russell je krivio Hegela i za naciste, tako da...
Herman Wouk u (meni dragom) romanu "Vjetrovi rata" čini isto u liku američkog novinara u Berlinu (koji je očito formiran prema Shireru, autoru "Uspona i pada Trećeg reicha), najvjerojatnije baš prema ovoj Russelovoj primjedi. Usput, TV-serija prema tom romanu je dobrim dijelom snimana u Zagrebu, u vrijeme komunističke diktature (glavnu ulogu Puga Henrya igrao je tada već dobrano oronuo Robert Mitchum).
__________________
"Tko izgubi dobitak, dobije gubitak."
Sigmund is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.02.2018., 18:14   #649
Quote:
addx kaže: Pogledaj post
Pa skoro..
Doista mi se majka ajmo reci uzbudila na spomen Hegela (ja sam ga nesto spomenuo odjekujuci diskusije tu sa foruma) i odmah navela da je njoj Estetika najvaznija knjiga teorije umjetnosti, njena reakcija je utjecala i na moje misljenje oko Hegela.
Sorry addx, tek nakon što sam ovo postao sam pomislio da bi mogao steći dojam kao da ti vrijeđam majku, ali vjeruj mi, nije mi to bilo ni na kraj pameti. Uglavnom, ekstaza Sv. Tereze je klasični, gotovo već ofucali primjer nemogućnosti razlikovanja ekstaze i orgazma. To je ujedno i moguća naznaka zašto filozofi teže mudrosti: zato što je vrhunska mudrost usporediva s vrhunskim orgazmom. inače, ako nekog zanima estetika, bolje mu je da umjesto Hegela čita Estetiku Benedetta Crocea, jednu od vrlo rijetkih knjiga koja ima svoj nadimak- Zovu ju "Groblje".
__________________
"Tko izgubi dobitak, dobije gubitak."
Sigmund is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.02.2018., 18:20   #650
Quote:
nitko drugi kaže: Pogledaj post
Koliko grešaka Žižek može ugurati u dvije rečenice? I to u knjizi koja bi kao trebala biti njegova ozbiljna knjiga, za razliku od onih svakogodišnjih žurnalističkih. Ima li on kakvog urednika, recenzente, čita li to itko...

Quote:
Filosofija prirode … je daleko najdiskreditiraniji dio Hegelove filosofije, stalni predmet pošalica, od navođenja Hegelovog navodnog navoda da “ako se činjenice ne uklapaju u teoriju, tim gore po činjenice”, do anegdote da je deducirao nužnost postojanja osam planeta oko Sunca, ne znajući da su astronomi već otkrili devetoga (Neptun). (Ovdje je ironija u tome da su astronomi, prije desetak godina, re-kategorizirali Neptun kao satelit, a ne više kao planet – tako da je Hegel zapravo bio u pravu…) (iz Less then Nothing, 2012., moj prijevod, link, str. 461.)


Koliko ste ih izbrojali?
Nikome se ne trača Žižija, pa ću ja:

- pobrkao je Neptun i Pluton, Neptun nije nikad bio deveti planet niti je re-kategoriziran
- Pluton nije re-kategoriziran kao satelit nego kao patuljasti planet
- Pluton je otkriven 1930. a Neptun 1846. - oboje nakon Hegelove smrti pa astronomi nisu mogli već otkriti nekog od njih kad je Hegel to navodno "deducirao.

Ima tu još zanimljivosti, i možda jedna ili dvije greške (ovisno o tome koliko je tko benevolentan) ali ove gore navedene baš bodu oči.
nitko drugi is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.02.2018., 18:22   #651
Quote:
Jednostavko kaže: Pogledaj post
Baš me zanima na kojoj to pretpostavci počiva Hegelov sustav.
Quote:
addx kaže: Pogledaj post
........sto sam upamtio jest da je Hegel u estetici obradio/analizirao citavu umjetnost sistematski i to valjda vrhunski...........
rekao bih da je to "najzreliji" ili barem hegel sa najjačom inspiracijom. razlog kaj sam prvo spomenul estetiku je kaj u njoj hegel pruža uvid u uzlazni slijed punog kocepta: od apsulutnog duha i njegove negacije u realizaciji prirode do čovjekove negacije u ultimativnoj realizaciji opredmečenjem i sebe i apsulutnog duha i prirode - u arhitekturi.
__________________
outer space employment agency: "Na craze world be dat, no be outside buhari dey, na craze man be dat, Animal in craze man skin - bist of no nation"
digiman is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.02.2018., 18:38   #652
Quote:
addx kaže: Pogledaj post
"Groblje"? Mene to asocira na ruzne zube tj. groblje u ustima. Koja je pozadina da se knjiga o estetici tako zove? Jel od milja ili?
Ne, nego zato što je Croce "pokopao" sve dotadašnje teorije estetike.
__________________
"Tko izgubi dobitak, dobije gubitak."
Sigmund is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.02.2018., 18:43   #653
Quote:
digiman kaže: Pogledaj post
ima jedan off stream filozof petar bosnić - petrus sa interesantnom kritikom hegelovog koncepta dijalektičkog postvarivanja apsulutnog duha, možda prikladniji izraz - interesantnom nadogradnjom hegelove dijalektike. tetradička dijalektika je princip na kojem inzistira, hegelovim realizacijskim negacijama dodaje nužan (od hegela propušten) finalni stupanj: afirmativne sinteze.
Zvuči kao Ljubo na steroidima.
__________________
"Tko izgubi dobitak, dobije gubitak."
Sigmund is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.02.2018., 19:04   #654
Quote:
Sigmund kaže: Pogledaj post
Zvuči kao Ljubo na steroidima.
je da je otkačen - neznam za steroidnog ljubu
u tom razgovoru sa novinarima vidljivo je jako dobro razumijevanje i veoma razumljivo tumačenje hegela. živi u samoboru kaj i nije baš idealno mjesto za renesansni duh (pogotovo full gas nabrijan). imam respekta prema takvoj osobnosti i intelektu.
mogel bi ti biti interesantan, u finishu ulazi u ekonomsku održivost koncepta (prije i poradi intergalaktičke faze) i upada u fuziju marxa i hegela.
__________________
outer space employment agency: "Na craze world be dat, no be outside buhari dey, na craze man be dat, Animal in craze man skin - bist of no nation"
digiman is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.02.2018., 18:02   #655
Zaključalo kviz, pa pitam ovdje:

"...ona se mora rastvoriti pred njim, pokazati mu svoje dubine, i predati mu ih na uživanje."

Tko je ona, a tko je autor rečenice?
nitko drugi is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.02.2018., 18:17   #656
Quote:
nitko drugi kaže: Pogledaj post
Zaključalo kviz, pa pitam ovdje:

"...ona se mora rastvoriti pred njim, pokazati mu svoje dubine, i predati mu ih na uživanje."

Tko je ona, a tko je autor rečenice?
Ona je filozofija, a on Hegel. Lažna životnost.

Quote:
nitko drugi kaže: Pogledaj post
Nikome se ne trača Žižija, pa ću ja:

- pobrkao je Neptun i Pluton, Neptun nije nikad bio deveti planet niti je re-kategoriziran
- Pluton nije re-kategoriziran kao satelit nego kao patuljasti planet
- Pluton je otkriven 1930. a Neptun 1846. - oboje nakon Hegelove smrti pa astronomi nisu mogli već otkriti nekog od njih kad je Hegel to navodno "deducirao.

Ima tu još zanimljivosti, i možda jedna ili dvije greške (ovisno o tome koliko je tko benevolentan) ali ove gore navedene baš bodu oči.
Jasno da bode oči i mislio sam komentirati još ranije tamo, ali sam odustao...
Ne mogu shvatiti tu razinu diletantizma i ignorancije, a čovjek je "uvaženi filozof"...
- Sizif - is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.02.2018., 18:19   #657
"Ona" je vjerojatno "istina".
Jednostavko is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.02.2018., 18:56   #658
Ona je "zatvorena bit univerzuma". Hegel mu dođe kao neki filosofski Harvey Weinstein, ništa snubljenje i erotika, nego "mora".

Navod glasi, prema neprovjerenim izvorima, "zatvorena bit univerzuma nema u sebi sile koja može pružiti otpor smionosti spoznavanja, ona se mora rastvoriti pred njim, pokazati mu svoje dubine, i predati mu ih na uživanje", i naveden je, navodno, u Hrvatskoj enciklopediji pod "Hegel", bez navođenja točnog izvora. Vidim sad da ovdje imamo frojdovsku omašku, "smionost spoznavanja" bi trebala biti ženski rod, dakle ne "mu" nego "joj".
nitko drugi is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.02.2018., 19:29   #659
Našao sam (Hegel - Istorija filozofije 1). To je iz hajdelberškog pristupnog govora predavanjima iz povijesti filozofije. Citiram završetak:

"Prvi uslov koji čovek mora ispuniti, da bi se mogao baviti filozofijom, jeste smelost da gleda istini u oči i da veruje u moć duha. Pošto je čovek duhovno biće, to on može i sme sama sebe smatrati dostojnim onoga što je najuzvišenije, a što se tiče veličine i snage njegovoga duha on jedva može zamisliti kolike su one; i zadahnut tom verom on neće naići ni na šta što bi bilo tako grubo i kruto da mu se ne bi otkrilo. Suštastvo univerzuma koje je najpre skriveno i zatvoreno nema u sebi nikakve sile kojom bi se moglo odupreti čoveku zadahnutom hrabrošću u njegovoj težnji za saznanjem; ono se pred njim mora otvoriti i pokazati mu svoje obilje i svoje dubine radi njegovog uživanja u njima."
Jednostavko is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.02.2018., 17:17   #660
Znaš li netko za točan izvor onoga slavnog "tim gore po činjenice"? Nisam uspio pronaći...

Kako god, evo jednog mog tekstića na tu temu: Hegel i planeti: tim gore po činjenice?
nitko drugi is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 07:39.