Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo

Gospodarstvo Novac, profit, blagostanje. Kako doći do toga?
Podforumi: Kriptovalute, Dionice, Ostali oblici investiranja, Banke, osiguranja, krediti, Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 19.02.2018., 14:27   #141
Quote:
dden kaže: Pogledaj post
jel netko razmisljao: How Much Money Do You Need to Retire in Thailand?
Tajland i sl. sranja namjenjena su za amerikance koje u pemziji niko nece zdravstveno osigurat, pa odu tamo. Barem znaju da ih operacija zuci, lijecenje u bolnici 10 dana ili operacija slomljenog kuka sa rehabilitacijom nece kostati 200k US$ i baciti na cestu nego kostati neku manju sumu koju si mogu priustiti.

U americi "good value for money" po pitanju zdravstvenog je sasvim nesto drugo nego kod nas. Operacija strganog kuka s rehabilitacijom za ~20k$ je njima super povoljno, nama je to oruzana pljacka.

A Tajland ko tajland, nit smrdi nit mirise. Sto sam procitao o njemu - malo je pretropski za moj ukus... ne znam da li bi mogao 3-4 mjeseca na +40 sa 100% vlage ni ovako mlad, a nes ti pod stare dane...

I.
igorl is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.02.2018., 14:40   #142
Quote:
rolandus kaže: Pogledaj post
Treba uštedjeti 300.000 EUR jer kada to staviš na banku dugoročno dobiješ 3% kamate što je 10.000 EUR, tj 800 EUR mjesečno za život bez da diraš glavnicu.
Još mi samo nađi banku koja će ti dati toliku kamatu na eursku štednju.
SunForYou is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.02.2018., 15:24   #143
Quote:
SunForYou kaže: Pogledaj post
Još mi samo nađi banku koja će ti dati toliku kamatu na eursku štednju.
Za parsto tisuća EUR i više sa bankom se cjenkaš kao na placu za sir, to svaki insider zna. Objavljene kamate su samo za raju.
rolandus is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.02.2018., 15:31   #144
Quote:
T-3000 kaže: Pogledaj post
Treniraj, budi u kondiciji pa će potrajati duže. Ovo se traži, a ne defetizam. Work hard, stay fit.

https://www.youtube.com/watch?v=6DZHKJjkM4w
akohol cigare opijate opcenito ne. lose gorivo sipas u sebe
sto vise trzat na suprotni spol i imas cemu ziviti dugo
__________________
ljudi sto citaju nemaju nikavu viziju. gubljenje vremena
dden is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.02.2018., 15:37   #145
Bolje je postaviti pitanje,koliko treba novaca za čovjeka ili ženu u 70-im godinama.Ne mogu više jesti kao u mladosti,(smeta,slano,ljuto...)ne pate više od marki(auta,mobitela....)teško podnose duga putovanja....
pilif12 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.02.2018., 16:50   #146
Quote:
rolandus kaže: Pogledaj post
Za parsto tisuća EUR i više sa bankom se cjenkaš kao na placu za sir, to svaki insider zna. Objavljene kamate su samo za raju.
Nije to bas tako.
Moras pazit da ti stednja ne pređe osigurani iznos, dakle maksimalno 100.000€/osobi.

Druga stvar je da danas 300.000€ nisu za banku velike pare, a treca stvar je da banke imaju visak love.
Trenutno imaju problem plasmana, vidis i sam da krediti nisu nikad bili povoljniji.
mendi is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.02.2018., 17:46   #147
Quote:
rolandus kaže: Pogledaj post
Treba uštedjeti 300.000 EUR jer kada to staviš na banku dugoročno dobiješ 3% kamate što je 10.000 EUR, tj 800 EUR mjesečno za život bez da diraš glavnicu.
Pa gdje to danas daju 3% kamate? Ma dajte,najte...
luteranka is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.02.2018., 18:11   #148
Quote:
luteranka kaže: Pogledaj post
Pa gdje to danas daju 3% kamate? Ma dajte,najte...
10% bi ja stavio u bitcoin svaki mjesec...da ne bi poslije bilo nismo znali...ko sto ih je sada puna bitcoin tema koji nisu znali...

XRB 33 -> 9 Doge 0.017 -> 0,0066Tronix 0,15 -> 0,004Xrp 3 -> 1BTG 250 -> 136Mi MIX 2 > MI 6
__________________
stacking satoshis
testing is online now  
Odgovori s citatom
Old 19.02.2018., 18:17   #149
Quote:
luteranka kaže: Pogledaj post
Pa gdje to danas daju 3% kamate? Ma dajte,najte...
Za 100.000€ je kamata u PBZ 0.4%!!!!!! Nema nigdje u niti jednoj iole sigurnoj banci vise od 1-1,2%.

Poslano sa mog E6853 koristeći Tapatalk
Ne treba mi is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.02.2018., 22:10   #150
Quote:
luteranka kaže: Pogledaj post
Pa gdje to danas daju 3% kamate? Ma dajte,najte...
Tamo gdje lovu drže odlikaši. Švicarska, Luksemburg itd. Banke su kao Superhik iz Alana Forda, uzimaju siromašnima da bi dale bogatima (i sebi)
rolandus is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.02.2018., 22:13   #151
Quote:
rolandus kaže: Pogledaj post
Za parsto tisuća EUR i više sa bankom se cjenkaš kao na placu za sir, to svaki insider zna. Objavljene kamate su samo za raju.
Je, je. Zasto bi banka dala tebi 3% ako moze posuditi od ECB koliko god zeli po 0.1%?

Quote:
rolandus kaže: Pogledaj post
Tamo gdje lovu drže odlikaši. Švicarska, Luksemburg itd. Banke su kao Superhik iz Alana Forda, uzimaju siromašnima da bi dale bogatima (i sebi)
Nema danas nigdje kamata na Eure iznad inflacije. Jedino da investiras, ali onda to nije orocenje nego (riskantnije) ulaganje u nesto.
Adelholzener is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.02.2018., 22:24   #152
Quote:
mendi kaže: Pogledaj post
Ameri, a i ostali lovu drze u fondovima(obveznice i dionice), ali ta suma treba imati vrijednoat da pokrije 25g zivota.
To se onda smatra da imas dovoljnl za starost i da ne trebas brinuti...

Na koncu da bi tu sumu i skupio nije dovoljno stedit vec trebas i ulagat.
Da, definitivno moras ulagati dugorocno, ali to je u zadnje vrijeme ludi roller coaster. Mislim, od 2009-te raste odlicno, ali nista ne ide bez kraja, kad-tad mora doci korekcija koja ce ti odnjeti veliki % ustedjenog.

Spike s obveznicama su njah, trenutno obveznice ne nose nista jer eto, ECB se odlucila da ako narastu kamate iznad neke granice oni ce stampat Eure i kupovat obveznice, a trziste nek se hebe.

Ja bi rekao da je daleko najsigurnije ono sto ti garantira drzava. Da, to nece biti puno, ali ce biti nesto, to te tako i tako zakonom sile da uplatis, a opet, nesto ces dobiti nazad. Cak i da drzava "propadne" neka druga ce je nasljediti i preuzeti obveze.
Definitivno nije drzavna penzija jedina mogucnost, dobro je uz to imati jos ponesto, ustedjevinu, nekretnine, dionice, par cigli zlata uzidanih ispod zbuke, bitcoine, ether, ... valjda nece sve propasti.
Adelholzener is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.02.2018., 07:39   #153
Moje iskustvo, ako postoji ikakve mogućnosti da se kupi nešto sto ćete moći poslije rentati je odličan izvor prihoda u mirovini, ja sa dio novca uložio u diinice Tcoma, to mi je prosle godine bilo na 300 dionica bilo nesto oko 2300-400kn, nije nesto ali je 5-6 puta vise od novca da sam orocio u banci.
Sa tim dodatnim primanjima ako se mirovina kreće oko cca7-8000 kn zivite kao umirovljenik vrhunski.
Najbitnija stvar je da si koliko toliko zdrav, znaci neke normalne bolesti za ljude te dobi, leđa, koljena,reuma, ako je nesto teze onda vam ne treba novac nego netko tko ce biti stalno sa vama, tj netko jako blizak.
Još nešto zbog cega ne treba nekakav veliki novac kada si u mirovini, to je sto ljudi u toj dobi, znaci 60+ nisu više interesantni društvu u kojemu zive jer nisu potrošači mode,tehnike,autoindustrije,kozmetike, samo prehrana i laganini život, ako nisi putovao kada si bio mlad vrlo malo ljudi se odluci na to kada ode u mirovinu.
Moje je mišljenje da je puno bolje docekati mirovinu negdje na selu nego u gradu jer na selu ostanes koliko toliko aktivan, grad te brzo umrtvi i sve vise vremena provodis u cetri zida.
I na kraju "balade" nije uopce bitno koliko imaš novaca u mirovini, JAKO JE BITNO SKIM GA IMAŠ DIJELITI!!!


Poslano sa mog E6853 koristeći Tapatalk
Ne treba mi is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.02.2018., 08:04   #154
Quote:
Ne treba mi kaže: Pogledaj post
Sa tim dodatnim primanjima ako se mirovina kreće oko cca7-8000 kn zivite kao umirovljenik vrhunski.
Najbitnija stvar je da si koliko toliko zdrav, znaci neke normalne bolesti za ljude te dobi, leđa, koljena,reuma, ako je nesto teze onda vam ne treba novac nego netko tko ce biti stalno sa vama, tj netko jako blizak.
Još nešto zbog cega ne treba nekakav veliki novac kada si u mirovini, to je sto ljudi u toj dobi, znaci 60+ nisu više interesantni društvu u kojemu zive jer nisu potrošači mode,tehnike,autoindustrije,kozmetike, samo prehrana i laganini život, ako nisi putovao kada si bio mlad vrlo malo ljudi se odluci na to kada ode u mirovinu.
Moje je mišljenje da je puno bolje docekati mirovinu negdje na selu nego u gradu jer na selu ostanes koliko toliko aktivan, grad te brzo umrtvi i sve vise vremena provodis u cetri zida.
Prvo, koliko ljudi uopće može računati na takvu mirovinu od 40 godina rada.

Drugo, ako imaš ozbiljnijih zdravstvenih tegoba (a mnogi stariji imaju) onda selo znači i veća udaljenost od bolnica
Frasier is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.02.2018., 10:24   #155
Quote:
Frasier kaže: Pogledaj post
Prvo, koliko ljudi uopće može računati na takvu mirovinu od 40 godina rada.

Drugo, ako imaš ozbiljnijih zdravstvenih tegoba (a mnogi stariji imaju) onda selo znači i veća udaljenost od bolnica
Sa 40 g staza je bar 3000-3500 prosijek ova razlika je od onoga sto sam uspio namaknuti od rentanja stancica i tcom dionica, normalno nemaju svi takvu mogucnost jer vecina dok su mladi ne razmisljaju o starosti , kao da nikad nece doci nego po sistemu jednom se zivi i onda "hajlajf" auti na kredu, ljetovanja na kredu , tehnika na kredu, i danas mozes bez ikakvi problema kupiti garsonjeru od cca 25m2 za 30000+- eura i za nju dobijes minimalno mjesecno 150-200eu u sirem podrucju zagreba ili 100-150Eu u nekom drugom gradu iznad 20-30000 stanovnika.
Ne treba mi is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.02.2018., 10:42   #156
To da, ali kad si gore pisao o soma eura mjesečno učinilo mi se da govoriš o goloj državnoj mirovini bez dodatnih prihoda pa sam zato reagirao.
Frasier is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.02.2018., 15:56   #157
Quote:
Adelholzener kaže: Pogledaj post
Je, je. Zasto bi banka dala tebi 3% ako moze posuditi od ECB koliko god zeli po 0.1%?
Investment 101, zašto onda komercijalni mirovinski fondovi širom svijeta ne uzimaju po 0.1% i trguju za sebe nego uzimaju lovu od budućih penzionera kojima moraju plaćati fee 3-5% godišnje. Odgovor, iz istih razloga zbog kojih banke daju velikim igračima veće kamate.

Da je to tako nastao bi novi vid mirovinskih fondova. Recimo 1000 zapslenika na stranu odvaja 80 EUR mj. x12 = 1.000 EUR godišnje svaki = ukupno 1mil EUR. Fond posudi po 0.1% i trguje, ako zaradi plaća zaposlenicima, ako izgubi npr 5% godišnje to plaćaju zaposlenici.

Dakle ne moraju uplaćivati svih 1000 EURa godišnje već samo pričuvu za pokrivanje rizika 50.000 EUR tj 50 EUR po zaposlenom godišnje.
rolandus is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.02.2018., 17:45   #158
Quote:
Ne treba mi kaže: Pogledaj post
Sa 40 g staza je bar 3000-3500 prosijek ova razlika je od onoga sto sam uspio namaknuti od rentanja stancica i tcom dionica, normalno nemaju svi takvu mogucnost jer vecina dok su mladi ne razmisljaju o starosti , kao da nikad nece doci nego po sistemu jednom se zivi i onda "hajlajf" auti na kredu, ljetovanja na kredu , tehnika na kredu, i danas mozes bez ikakvi problema kupiti garsonjeru od cca 25m2 za 30000+- eura i za nju dobijes minimalno mjesecno 150-200eu u sirem podrucju zagreba ili 100-150Eu u nekom drugom gradu iznad 20-30000 stanovnika.
Molim te daj mi link gdje to ima za kupit garsonjera od 25mkv u Zagrebu po 30000+-, možda plus 20-30tiseu još?! Ili u Zaprešiću.
luteranka is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.02.2018., 18:38   #159
Quote:
luteranka kaže: Pogledaj post
Molim te daj mi link gdje to ima za kupit garsonjera od 25mkv u Zagrebu po 30000+-, možda plus 20-30tiseu još?! Ili u Zaprešiću.
Imaš u Trstu 36 m2 i za €23.000 neuređenog.

http://www.casa.it/immobile-appartam...ieste-34618181


Za €30.000 se već nađe i 50m2, uređenog.

http://www.casa.it/immobile-appartam...ieste-32596785


Do €50.000 biraj...

http://www.casa.it/vendita-residenzi...giulia/lista-1
T-3000 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.02.2018., 19:02   #160
Quote:
luteranka kaže: Pogledaj post
Molim te daj mi link gdje to ima za kupit garsonjera od 25mkv u Zagrebu po 30000+-, možda plus 20-30tiseu još?! Ili u Zaprešiću.
Evo nprm ovdje , ako imas volje naci ces i u novom zagrebu ili dubrava ili sesvete , sve je to grad zagreb, jedini ako mislis na 2km u krug oko centra onda moras biti strpljiv i traziti nesto za renoviranje,

https://www.njuskalo.hr/nekretnine/s...oglas-21456143

ili ovdje

https://www.njuskalo.hr/nekretnine/s...oglas-24507892
Ne treba mi is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 13:28.