Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo

Gospodarstvo Novac, profit, blagostanje. Kako doći do toga?
Podforumi: Kriptovalute, Dionice, Ostali oblici investiranja, Banke, osiguranja, krediti, Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 19.02.2018., 06:20   #401
Quote:
T-3000 kaže: Pogledaj post
Ne slažem se sa tezom da je bolje raditi išta nego ništa. Gubitak zdravlja ti nikakav novac ne može platiti. Pa sad ako ti svoje zdravlje cijeniš toliko da smatraš da se isplati dobiti upalu pluća, diskus herniju ili oboje za 3200 kn, super za tebe.
A ako nemaš što za jesti?
Ako nemaš djetetu za cipele?
Ako nemaš čime platiti režije?

Nije to baš tako jednostavno...

Ako si mlada osoba bez obaveza i kod roditelja, nije ti sila.

No, ako si u opisanoj situaciji...
Smotani2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.02.2018., 09:04   #402
Quote:
Inžinjer ekonom kaže: Pogledaj post
Problem je što ljudi koji rade takve poslove ne mogu ili ne žele otić. Uglavnom jezike ne znaju, kod mene u Zagorju teško se barata i ozbiljnim hrvatskim u nekim mjestima, a kamoli engleski. I takvih je brdo, ali zbilja brdo, njima je bilo kakav posao od 3-4 000 kuna raj. I uglavnom nisu nikakva socijala i slično nego čak imaju vrlo normalne živote, samo normalno jebi ga bez putovanja i slično (ni ne znaju jezike pa ono). Tak većina ovdje živi, ako su im zajednička primanja 8000 kuna puno sam rekao. I nekako uspiju i prehranit djecu i nikad nemaš čak dojam da su oni nešto siromašni. Tak se ovdje naprosto živi (treba reći da često obitelji imaju i nekog rođaka koji isto radi pa bude nekad i 3 prihoda u kući, plus baka, djed, ovo-ono).

Zato za gospodarstvo je itekako katastrofalno i kad firme male dodane vrijednosti propadnu, mada se slažem da je katastrofa da se ljude i dalje iskorištava i laže im se.
Skromnost ili neznanje da se može ili zaslužuje živjeti bolje a netko drugi to debelo iskorištava i dolazimo do raspada sustava i društva jer su izokrenute vrijednosti a stanje u Hrvatskoj je slično afričkim kozojebinama, dok politička elita ubire materijalne plodove i ponaša se kao pijani milijunaš, narod živi sve lošije.
fash is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.02.2018., 09:23   #403
Quote:
zbunjenixx kaže: Pogledaj post
Slažem se, u treš firmama uglavnom radi treš radna snaga.

Uzmemo npr neku tekstilnu tvornicu, uglavnom žene 40+, u nekoj zapizdini daleko od mora i Zagreba. sad nek rade za 3000, kad tvornica propadne neće nigdje radit ni za 100kn jer posla nema, a zbog godina i obitelji nije se zgodno seliti uokolo.
Onaj tko se tamo rodio, a ne želi dočekati starost u takvim uvjetima je ionako uglavnom odmaglio u naprednije krajeve.
U treš državama uglavnom žive treš ljudi koji biraju treš političare i krug je zatvoren.

Uzmimo npr. Republiku Hrvatsku, recimo saborski zastupnici, imaju godišnji odmor dva mjeseca i ne moraju biti na radnome mjestu, dobivat će jednaku plaću, između 13.000 i 18.000 kuna, a treš radna snaga koju spominješ ali i ostali radnici koji jedva spajaju kraj sa krajem im to omogućuju.

I nebi to bio problem da njihova (saborska) plaća, (da ne spominjem imoralne povlaštene mirovine, povlastice, dodatak na plaću za "odvojeni život") bude proporcionalna učinkovitosti, međutim da radnike takvog psihoprofila i kompetencija kakvi su većina hrvatskih političara bude zaposleno u nekoj privatnoj firmi, ili bi dobili ekspresno otkaz ili pravac zatvor (za učinjenu štetu i gospodarski kriminal) ovisno o okolnostima, ili bi takva kompanija brzo propala.

Ovo s tekstilom. Nevjerojatno je, da se ne može pronači niša u kojoj bi se mogli plasirati gotovi proizvodi za zahtjevnu klijentelu koja ne pita za cijenu ali to dovoljno govori i o hrvatskim wannabe "menadžerima" koji vode takve kompanije.
fash is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.02.2018., 09:29   #404
Quote:
Smotani2 kaže: Pogledaj post
A ako nemaš što za jesti?
Ako nemaš djetetu za cipele?
Ako nemaš čime platiti režije?

Nije to baš tako jednostavno...

Ako si mlada osoba bez obaveza i kod roditelja, nije ti sila.

No, ako si u opisanoj situaciji...
Onda se baviš kriminalom u krajnjoj liniji. Svakako bolje nego raditi ovakve "poslove" gdje si plaćen bakšišem s kojim ne možeš ništa, a izgubio si i zdravlje i budući novac koji više nećeš moći zaraditi jer si sada osim što si sirotinja i bolestan.
T-3000 is online now  
Odgovori s citatom
Old 19.02.2018., 10:53   #405
Quote:
fash kaže: Pogledaj post
U državi gdje postoji vladavina prava Bandić nebi ni sekunde bio na vlasti bez obzira što ga je netko "demokratski izabrao" nego u zatvoru na višegodišnjoj robiji uz oduzetu kriminalno stečenu imovinu gdje nebi prolazile fore prepisivanja imovine ženi, djeci, starcima, ali u zemlji gdje tradicionalno vlada mito i korupcija, negativna selekcija, kriminalci donose zakone i prilagođavaju ih svojim interesima, Bandić može raditi što hoće, smijati se ljudima u lice i raditi od njih budale.
Kako ne kuzis. Ljudi zele da ih netko krade sve dok i se i oni nekako ogrebu ili mogu i sami krasti.

Nece pravna drzava pocet radit dok se svijest u glavi ne promijeni. Za Bandica glasuje realno 15% ljudi. 60% apstinira od izbora, a od 40% koliko ih glasuje 20% se raspe po onima koji ne prodju prag. Dakle - Bandica i njemu slicne ne izabere 15% "njegovih" nego 60% apstinenata koji "ionako ne mogu nos promijeniti"... sto je zapravo istina, s takvim stavom i zasluzuju pljacku i smijanje u lice.

I.
igorl is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.02.2018., 11:05   #406
Quote:
comi1 kaže: Pogledaj post
Igore,
nemoj se ljutit al kak pises nisi ti vise vidio od 2-3 puta njemacke i fancuske skupa...
a o istiku i zapadu je bezpredmetno pricati,dam se kladit da nisi cak nit tajlanda turisticki vidio...

Prvo neznas razliku izmedju nepotizna,netvorkinga,preporuke...
tak da dalje nema smisla uopce bilo sto pricati,
dovoljno je kad se sjetim onih "tvojih majstora u stanu"
Iskreno - sad nemam pojma o kojim majstorima iz mog stana pises (adaptirao sam prije 5 godina). Nit sam se referencirao na njih nit mi je jasan kontekst.

Tajland nisam vidio sto je tocno, ali nemam pojma kakve to veze ima. Poceo si se baviti proricanjem sudbine, pa ovlas bacas izjave? Mogu ti rec da nisam bio i na mjesecu nit na Marsu. Cisto da se zna

Enivejs - nit mi je jasno sto si htio reci niti mislim da i sam to znas. Stoga - zivio ti meni.

I.
igorl is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.02.2018., 13:09   #407
Quote:
Smotani2 kaže: Pogledaj post
A ako nemaš što za jesti?
Ako nemaš djetetu za cipele?
Ako nemaš čime platiti režije?

Nije to baš tako jednostavno...

Ako si mlada osoba bez obaveza i kod roditelja, nije ti sila.

No, ako si u opisanoj situaciji...
Živiš onako kako se živjelo pred 100 godina, tada praktički gotovo nitko nije bio u radnom odnosu, pa opet nije baš da se umiralo od gladi. Bolje je ne raditi nego raditi za kikiriki dok se poslodavac na tebi bogati. Uostalom otkirvaš toplu vodu, kapitalizam se temelji na ekploataciji onih koji nemaju od strane onih koji imaju, upravo si takvu situaciju opisao. Pa dobro jutro.
Joaquin_Sanchez is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.02.2018., 14:51   #408
Quote:
T-3000 kaže: Pogledaj post
Glupost je podcjenjivati bilo čiju robu samo na temelju porijekla. Vijetnam kako proizvodi bofl hranu tako proizvodi i top kvalitetnu hranu i sve između. Sve ovisi na kakvo se tržište plasira i koliko je tržište u mogućnosti izdvojiti novca odnosno što distributer za hrv. tržište naruči.
U cijenovnom rangu Mirne (pa čak i 20% više) iz Vijetnama dolazi otrov.
odurni_gad is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.02.2018., 22:43   #409
Quote:
nenormalni kaže: Pogledaj post
Što je natužnije, ja bi i s ovakvim uvjetima kakvi jesu radio tamo, makar do srpnja.
Javio sam se na natječaj, ali...nisu me ni zvali.
Da, kad si se danima premišljao, a sad rade dvije smjene, a treću neće uvoditit....jebi ga...ja sam otišao...na sljepo...i sad smo tu...do kad...živim sa dva čudaka na stanu....nisu im sve na broju...ali jebi ga...da ti je trebao posao...ne bi deset dana ispitivao kako je tamo nego bi došao..da je dobro..a ono ...nije...ali možda te pozovu , pošto ljudi i odustaju
Velaquez is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.02.2018., 22:53   #410
Quote:
Inžinjer ekonom kaže: Pogledaj post
Jedino bi te zamolio da ipak poštene i vrijedne ljude ne zoveš na forumu trešom. Nemam nikog u obitelji koji radi takve poslove, ali mislim da nije u redu niti prema kolegama s ove teme koji se ubijaju od posla s ribama, niti prema svakome tko je marljiv i vrijedan kakav god posao radio.


Vas dragi moderator se slaze.
__________________
“To die hating them, that was freedom.”
somied is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.02.2018., 23:09   #411
Quote:
zbunjenixx kaže: Pogledaj post
Treš radna snaga u smislu da nemaju znanja za išta bolje.
Da sutra netko ukine sve tvornice u kojima se radi za minimalac, a Svemirci spuste nove pogone gdje će se raditi za najmanje 5000kn, ta radna snaga može mesti pod i kositi travu između hala.
Nažalost.

Pa neće u Mirnu ić radit na traci netko tko je sposoban barem stavljati knauf ploče na zid ili slagati opločnike na dvorištu. Nego će ići fizikaliti za duplo bolju plaću na gradilište.

ps. ne mislim da nisu vrijedni ni pošteni, nego nažalost nisu imali sreće (ili pameti ) u životu

Što se tiče inteligencije, ja poznam više inženjera i doktora koji su otišli nego NKV/KV ekipe.
ovo dobro kažeš..ni sreće ni pameti....treba se znat snać...da sad imam 20 godina bi se u stranku učlanio..to je naj bolje za prosperitiet...pa moj frend, profesionalni vozač, godinama ne može u zetu posao dobit...ja sam mu rekao ...učlani se u mb365,,,ma jebo čast i sve...ja sam glup bio...trebalo se guzit...e neki su to davno shvatili...a ja tek sad..jebo sve...treba jesti i imati sigruan i normalno plaćen posao u svom gradu, sve ostalo je filozofiranje
Velaquez is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.02.2018., 23:13   #412
Quote:
odurni_gad kaže: Pogledaj post
presmiješno. njima su konkurencija vijetnamci koji dilaju onu kašu u konzervi

stvarno hrpetina nesposobnih idiota u menadžmentu. to je kao da recimo Opel kaže da pati jer su im konkurencija oni indijski plastičnjaci na tri točka koji koštaju 1000e.

mogućnosti s ribom su bezgranične. imaju potražnju, imaju logistiku, imaju resurse, ali nemaju volje.

ali ne, ajmo se držati konzervirane srdele. zadnju promjenu u asortimanu su imali prije 50g kada su uveli skušu s povrćem

Zašto ne bi probali npr. nešto od ovoga;

a) lanac fast foodova u ljetnoj kampanji s istarskim gradovima za početak
b) ambalaža prilagođena djeci (znamo djeca baš i ne vole ribu) i suradnja sa školama tako da se kod djece stvara brand awareness pa da za 10 g ne kupuju vijetnamski otrov nego Mirnu
c) riblje paštete
d) marinirana riba koja je delikatesa na europskom tržištu
e) ako ništa drugo barem poraditi na ambalaži jer ovo je užas i ne čudi me da nitko s police ne uzima Mirnu
Riblje paštete postoje..razne..od tune...skuše...što se toga tiče, zbilja postoji puno proizvoda raznih u Mirni na razne načine, samo vi niste za njih čuli,,,e jebi ga i marketing je važan
Velaquez is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.02.2018., 23:25   #413
Quote:
Velaquez kaže: Pogledaj post
Da, kad si se danima premišljao, a sad rade dvije smjene, a treću neće uvoditit....jebi ga...ja sam otišao...na sljepo...i sad smo tu...do kad...živim sa dva čudaka na stanu....nisu im sve na broju...ali jebi ga...da ti je trebao posao...ne bi deset dana ispitivao kako je tamo nego bi došao..da je dobro..a ono ...nije...ali možda te pozovu , pošto ljudi i odustaju
ti si fakat dugo čekao..da ti se radilo ...došao bi odmah kad je bilo na televiziji...ja sam drugi dan nazvao..i rekli su mi u srijedu ide autobus...ja reko..već tad...pa dajte da rasmislim..razmislite do tri...i to je to..a ti si sve do sad ispitivao kakav je smještaj...jel ima sef, jel bi nosio bicikl, a sad kukaš..e jebi ga....da ti je trebao posao..došao bi odmah i ne bi puno pitao..ja sam prvi bio tu ..koji je iznio neke stvari..i otići ću iz firme prvom prilikom , ali dečko dragi, da ti se radilo, sjeo bi u bus i ne bi pitao za pizdarije
Velaquez is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.02.2018., 23:27   #414
Quote:
Inžinjer ekonom kaže: Pogledaj post
Problem je što ljudi koji rade takve poslove ne mogu ili ne žele otić. Uglavnom jezike ne znaju, kod mene u Zagorju teško se barata i ozbiljnim hrvatskim u nekim mjestima, a kamoli engleski. I takvih je brdo, ali zbilja brdo, njima je bilo kakav posao od 3-4 000 kuna raj. I uglavnom nisu nikakva socijala i slično nego čak imaju vrlo normalne živote, samo normalno jebi ga bez putovanja i slično (ni ne znaju jezike pa ono). Tak većina ovdje živi, ako su im zajednička primanja 8000 kuna puno sam rekao. I nekako uspiju i prehranit djecu i nikad nemaš čak dojam da su oni nešto siromašni. Tak se ovdje naprosto živi (treba reći da često obitelji imaju i nekog rođaka koji isto radi pa bude nekad i 3 prihoda u kući, plus baka, djed, ovo-ono).

Zato za gospodarstvo je itekako katastrofalno i kad firme male dodane vrijednosti propadnu, mada se slažem da je katastrofa da se ljude i dalje iskorištava i laže im se.
To mi je jako poznato jer surađujemo godinama , a njihov direktor je prije bio naš direktor. Radi se o Itas Ivanec, gdje su plaće malo veće od minimalca i to za VKV. Ali su zadovoljni jer se većina bavi kod kuće poljoprivredom.

Ali da takav otiđe raditi u Mirnu je ravno golom preživljavanju. Bez obzira što nude smještaj. A nitko ne govori što će biti sa besplatnim smještajem ako se ožene i dobiju djecu ??
krena is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.02.2018., 23:46   #415
Quote:
Velaquez kaže: Pogledaj post
ti si fakat dugo čekao..da ti se radilo ...došao bi odmah kad je bilo na televiziji...ja sam drugi dan nazvao..i rekli su mi u srijedu ide autobus...ja reko..već tad...pa dajte da rasmislim..razmislite do tri...i to je to..a ti si sve do sad ispitivao kakav je smještaj...jel ima sef, jel bi nosio bicikl, a sad kukaš..e jebi ga....da ti je trebao posao..došao bi odmah i ne bi puno pitao..ja sam prvi bio tu ..koji je iznio neke stvari..i otići ću iz firme prvom prilikom , ali dečko dragi, da ti se radilo, sjeo bi u bus i ne bi pitao za pizdarije
Ja ne znam s kim se ti raspravljaš, da ti iskreno kažem.

A i da to napomenem, kad sam ih zvao, rekli su mi da imaju dva problema sa mnom :

prvi je taj što sam prekvalificiran, a drugi je taj da žele zapošljavati žene.
nenormalni is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.02.2018., 23:51   #416
Quote:
nenormalni kaže: Pogledaj post
Ja ne znam s kim se ti raspravljaš, da ti iskreno kažem.

A i da to napomenem, kad sam ih zvao, rekli su mi da imaju dva problema sa mnom :

prvi je taj što sam prekvalificiran, a drugi je taj da žele zapošljavati žene.

Tko je to kazao, to je spolna diskriminacija, to je protuzakonito, spol ne bi trebala biti bitna za posao, u potpunosti. Di je to bilo, tko je to uopce rekao, kakav odron od poslodavca da znam.
edwood is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.02.2018., 23:59   #417
Quote:
edwood kaže: Pogledaj post
Tko je to kazao, to je spolna diskriminacija, to je protuzakonito, spol ne bi trebala biti bitna za posao, u potpunosti. Di je to bilo, tko je to uopce rekao, kakav odron od poslodavca da znam.
Pa u Mirni, kad sam ih zvao na telefon.

No, pretpostavljam da im je to vezano uz organizaciju smještaja.

Valjda su previše dečkiju zaposlili, pa sad imaju smještaj za cure.


A inače, više puta su mi rekli da preferiraju da upošljavaju cure.

Rekli su mi tako na dva razgovora u Institutu Ruđer bošković, na jednom razgovoru na Medicinskom fakultetu u Rijeci i na jednom razgovoru na Medicinskom fakultetu u Osijeku.

Taj u Osijeku je bio posebno super, jer su odlučili zaposliti curu koja još nije ni diplomirala, a mene su na razgovoru pitali pitanja tipa : biste li mogli raditi sa sedam žena u laboratoriju? Nas je ovdje sedam i sve smo ženske.
nenormalni is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.02.2018., 00:02   #418
Bolesno, ovo je odronizam teze vrste, ja iskreno ne mogu vjerovati da se to moze događati, ne mogu shvatiti, i sam se nadam biti poslodavac, sigurno cu uspiti i biti, ovakav odron sigurno necu biti, pa ovo je sramotno, ja sam sokiran da to netko otvoreno moze i reci. Snimi sljedeci put to i daj medijima, pa ovo je sramota. To je svinjarija.
edwood is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.02.2018., 06:09   #419
Quote:
T-3000 kaže: Pogledaj post
Onda se baviš kriminalom u krajnjoj liniji. Svakako bolje nego raditi ovakve "poslove" gdje si plaćen bakšišem s kojim ne možeš ništa, a izgubio si i zdravlje i budući novac koji više nećeš moći zaraditi jer si sada osim što si sirotinja i bolestan.
Ne znam.
Ako nisi "rođen" za kriminalca?

Mislim, govorimo o poslovima koji su prilagođeni jedva pismenim ljudima, zar ne?
Što misliš, kakve bi poslove ti ljudi trebali raditi?
Smotani2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.02.2018., 10:23   #420
Quote:
nenormalni kaže: Pogledaj post
Pa u Mirni, kad sam ih zvao na telefon.

No, pretpostavljam da im je to vezano uz organizaciju smještaja.

Valjda su previše dečkiju zaposlili, pa sad imaju smještaj za cure.


A inače, više puta su mi rekli da preferiraju da upošljavaju cure.

Rekli su mi tako na dva razgovora u Institutu Ruđer bošković, na jednom razgovoru na Medicinskom fakultetu u Rijeci i na jednom razgovoru na Medicinskom fakultetu u Osijeku.

Taj u Osijeku je bio posebno super, jer su odlučili zaposliti curu koja još nije ni diplomirala, a mene su na razgovoru pitali pitanja tipa : biste li mogli raditi sa sedam žena u laboratoriju? Nas je ovdje sedam i sve smo ženske.
Prije bi rekao da je to zato kaj je veća šansa da će se muški jednog dana pobunit oko laži vezane za uvjete, posao, obećanja itd. dok će žene šutit i pokunjeno radit.

Sve više i više informacija pliva van ovdje o toj firmi, nažalost pokazuje se da nisu puno drugačiji od većine takvih HR poslodavaca.
Gatecrasher is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 17:16.