Natrag   Forum.hr > Društvo > Dijaspora

Dijaspora Za sve iseljenike.
Podforum: Emigracija

Pogledaj rezultate ankete: Ostanak u Hrvatskoj je za mene patriotizam
Definitivno 4 10.81%
Nikako 17 45.95%
Nemam osjećaj patriotizma 16 43.24%
Glasovatelji: 37. Ne možete glasovati u ovoj anketi

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 14.11.2017., 20:57   #1
Smatrate li ostanak u Hrvatskoj patriotizmom ili ne?

Ja smatram, ali samo do neke mjere opravdanim. Jasno je da je svaki mladi čovjek, pogotovo visoko obrazovan gubitak za ovu zemlju. Ali što napraviti kad je situacija u domovini jako loša ili barem puno lošija one u koju bi zemlju otišli?
Ako je razlika u mom konkretnom slučaju mala,tj. ako bih i ovdje imao za pristojan život, znači stalan i siguran posao uz redovita primanja, ostao bih pa makar vani živio i malo bolje nego ovdje. Plus i zato što ne moram svladavati jezičnu barijeru. Ako su pak razlike velike, ako ovdje ne bih našao nikakav posao i živio na socijali, otišao bih bez puno premišljanja, i okušao sreću u nekoj drugoj zemlji. Razmišljate li i vi na sličan način?
__________________
“Because the people who are crazy enough to think they can change the world, are the ones who do.”-Steve Jobs
Diego Rivera is offline  
Old 14.11.2017., 23:55   #2
Razlika nije mala. Neki u Hr ne mogu naci nista, ili mogu naci posla povremeno i po losim uvjetima, a vani mogu od posla ziviti. Drugi mogu vani dobiti bitno bolje uvjete i placu nego u Hr. Uz to kultura ophodjenja prema radnicima u Hr je generalno vrlo, vrlo losa.
Adelholzener is offline  
Old 15.11.2017., 02:57   #3
Smatram da ostanak u ili odlazak iz i nema baš puno veze s patriotizmom.
__________________
Sing, baby, sing!
InterMezzo is offline  
Old 15.11.2017., 08:56   #4
Quote:
InterMezzo kaže: Pogledaj post
Smatram da ostanak u ili odlazak iz i nema baš puno veze s patriotizmom.
Da, generalno se i ja slazem.
Uvijek ima iznimaka, nabrijanih "patriota" (citaj: nacionalista) koji ne vole izaci iz svoje zone komfora - u ovom slucaju Hrvatske.
Ali kod emigriranja ili razmisljanju o istom se radi o sustim temeljnim ljudskim potrebama.

Druga stvar je sto politicari indoktriniraju narod s tim tezama da treba ostati i boriti se za svoju zemlju. Kao sto se i oni bore. Iz fotelje. Sa sigurnom placom. U klimatiziranom prostoru i privatnim vozacima. S jeftinom menzom, dobrom neto placom i pozamasnom saborskom mirovinom
__________________
It is not fear that grips him, only restlessness. A heightened sense of things.
Supremum is offline  
Old 15.11.2017., 09:07   #5
Patriotizam ili kako god se to zvalo je samo dobra izlika. Na koncu za neke je teže otići nego ostati i obrnuto.
osibk is offline  
Old 15.11.2017., 09:31   #6
Znaci potpuno vam je svejedno zivjeli u Hrvatskoj ili nekoj drugoj zemlji?
__________________
“Because the people who are crazy enough to think they can change the world, are the ones who do.”-Steve Jobs
Diego Rivera is offline  
Old 15.11.2017., 09:43   #7
Da mi je svejedno živio bih u Hrvatskoj.
osibk is offline  
Old 15.11.2017., 10:29   #8
Mozda da ti nije svejedno bi ostao? Drzimo se konteksta teme
Ako ti je svejedno (u ovom slucaju za svoju zemlju) zivio bi bilogdje u svijetu, tamo gdje je bolje.
__________________
“Because the people who are crazy enough to think they can change the world, are the ones who do.”-Steve Jobs
Diego Rivera is offline  
Old 15.11.2017., 10:39   #9
Pa nije mi svejedno gdje živim, zato živim gdje mi je bolje.
osibk is offline  
Old 15.11.2017., 10:45   #10
Quote:
osibk kaže: Pogledaj post
Pa nije mi svejedno gdje živim, zato živim gdje mi je bolje.
Kuzim, nije ti svejedno gdje zivis, ali ti je svejedno za svoju zemlju. Zato zivis gdje ti je bolje. To me uglavnom zanimalo.
__________________
“Because the people who are crazy enough to think they can change the world, are the ones who do.”-Steve Jobs
Diego Rivera is offline  
Old 15.11.2017., 11:26   #11
Govorimo o državi u mirnopodskom razdoblju.

Niti će država propasti, bankrotirati može ali propasti danas više ne, niti joj prijeti neka opasnost.

Jednostavno će još barem oko 100.000 ljudi u narednih 5 godina otići, što zbog nezaposlenosti, što zbog malih plaća, što iz nekog drugo razdoblja.

Nije to ništa više dramatično nego Poljska oko 2004.
__________________
.
Michael Collins is offline  
Old 15.11.2017., 12:18   #12
nekad se više busaju u prsa oni koji zive daaaaaleko od svoje drzave...(koji ju cak nikad nisu ni vidjeli)...
i nije to samo slucaj hrvata...takvi su i srbi,turci i ostali narodi....
Mortiis is offline  
Old 15.11.2017., 12:22   #13
Quote:
Diego Rivera kaže: Pogledaj post
Kuzim, nije ti svejedno gdje zivis, ali ti je svejedno za svoju zemlju. Zato zivis gdje ti je bolje. To me uglavnom zanimalo.
Pa volio bih da je u Hrvatskoj bolje, ali nije i to je to do nas samih. Ljude ne mogu promijeniti, ali mogu državu.
osibk is offline  
Old 15.11.2017., 12:24   #14
Quote:
Michael Collins kaže: Pogledaj post
Govorimo o državi u mirnopodskom razdoblju.

Niti će država propasti, bankrotirati može ali propasti danas više ne, niti joj prijeti neka opasnost.

Jednostavno će još barem oko 100.000 ljudi u narednih 5 godina otići, što zbog nezaposlenosti, što zbog malih plaća, što iz nekog drugo razdoblja.

Nije to ništa više dramatično nego Poljska oko 2004.
Je samo Poljska jako brzo raste i napreduje što kod nas nije slučaj. Cijeli sam život čekao da u Hrvatskoj bude bolje još od '91. Prođe mi život čekajući. Možda jednog dana bude i bolje, ali ne za mog radnog vijeka.
osibk is offline  
Old 15.11.2017., 20:55   #15
Sori na poduzem postu ali tema je malo filozofska
Dok sam bio u skoli bio sam dio timova koji su osvajali prva mjesta na drzavnim, europskim i svjetskim natjecanjima u raznim kategorijama - mislim da je do neke mjere patriotski jer smo, koliko je bilo u nasoj moci, promovirali Hrvatsku kao zemlju. Podrsku od profesionalnih patriota smo dobivali samo kad su novinari bili u blizini.
Kao odrasla osoba sam dio karijere proveo u jednoj drzavnoj firmi gdje sam bio voditelj projekta koji je mogao biti vrlo mocno oruzje u borbi protiv korupcije da ga se tako htjelo korisititi. Mislio sam da je patriotski sto dajem svoj doprinos boljitku zemlje. U jednom trenutku sam bio postavljen u poziciju gdje se od mene trazilo da sudjelujem u izvlacenju proracunskih novaca iz firme sto sam odbio i suptilno mi je bilo predlozeno da odem iz te firme jer je tamo karijera za mene zavrsena.
Otisao sam u firmu gdje je nakon nekog vremena vlasnik odlucio isplacivati dio place na crno. Pobunio sam se protiv toga jer mislim da nije fer da se drzava zakida za porez, izmedju ostalog. Suptilno mi je bilo predlozeno da odem iz te firme jer je tamo karijera za mene zavrsena(primjeti obrazac ).
Svaku lipu poreza sam uvijek platio, svaku kaznu koju sam ikad dobio sam platio.
Kad sam shvatio da se zivot u Hr pretvara u konstantno snizavanje kriterija godinu za godinom u kontekstu toga sto ja smatram kvalitetnim zivotom poceo sam razmisljati o odlasku. Kad sam dobio djecu sve se promijenilo i moj prag za toleranciju pema idiotizmu se dodatno snizio tako da smo se odlucili iseliti iz Hr. Djecu odgajam na nacin da vjeruju da trud donosi rezultate, da se dobro dobrim vraca, da je svijet njihova igracka i da nema limita na njihov potencijalni buduci uspjeh ako uloze dovoljno rada u svoje ciljeve. U Hr ih tako ne mogu odgajati jer cim otvore vrata i izadju van nasa 4 zida vidjet ce upravo suprotno.
Mislim da je moj patriotizam slican situaciji kad imas kretena u familiji - zato sto je familija osjecas potrebu da mu pomognes ali nakon 10 puta i ako on ne zeli da mu pomognes jednostavno odustanes od njega, mislis si ko ga jebe imam ja pametnijeg posla
Imam kolege koji su ostali u tim istim firmama koje zamracuju proracunski novac, koji dobivaju placu na crno i koji sve to telirarju, koji potplacuju ljude na tehncikom pregledu da im puste auto, koji potplacuju policajce da ne dobiju kaznu, koji potplacuju ljude u osiguranjima da im daju 50% bonusa ali meni govore da sam izdajnik i ne-patriot i da sam trebao ostati u Hr "boriti"se za svoju zemlju
piko is offline  
Old 15.11.2017., 21:47   #16
Jako dobar post gdje je iznijeto puno zivotno-radnog iskustva iz prve ruke.
Dat cu jedan izmisljeni primjer: Ako se nadjes u selu gdje su sami alkoholicari, ili ces otici iz sela ili ces i sam postati alkoholicar. Bez obzira koliko volio to selo.Hrvatska je nazalost vrlo korumpirana zemlja, dakle ili ces i ti postati takav ili ces otici gdje je zdravija gospodarsksa klima. Jedan covjek ne moze nista promijeniti sam, ako se ne udruzi u vecu grupu. Ili moze otici u dijasporu razmisljajuci: bez jednog pijetla zora svane.
__________________
“Because the people who are crazy enough to think they can change the world, are the ones who do.”-Steve Jobs
Diego Rivera is offline  
Old 16.11.2017., 05:24   #17
Zasto svi uglavnom isticu posao i placu kao jedini razlog napustanja Hrvatske?
Sto je sa svim ostlim nematerijalnim vrijednostima? Legitimno je ostati u drzavi u kojoj horvatincici (i svi slicni njemu) odsecu u suton trazeci odstetu dok sirotinji dolaze ovrhe zbog par lipa duga, carina pise kazne djedicama s adventskim vjencima uz cestu dok ivica partija po londri i tak...
Sto je sa izopacenoscu drustvenih vrijednosti kojima smo svakodnevno izlozeni? Iskocilo mi neki dan na fb feedu kad je mala dvornikova rodila pa sam isla skicnut komentare - tooooliko pljuvanja jer je rodila privatno a hr bolnice su besplatne (mda, vic godine. Tko god tvrdi da je besplatno vjerojatno nikad nije bio legalno zaposlen). Paralelno s time iskace status od frendice cije je dijete naruceno za MRI 2020, a ekipa joj nonsalantno predlaze nek radje plati privat. Double standards? Ma neeeee.

Ne upirite prstom u nas koji smo otisli i ne prozivajte nas nelojalnim nepatriotama (mada je meni osobno to zbilja svejedno). Nepatriote su oni koji sustavno sudjeluju u korupciji, sustavno glasuju za zlocinacku organizaciju i sustavno unistavaju sve redom dok vi mirno gledate - sto vas jednako tako cini nepatriotama, zar ne?
Vecina nas koji smo otisli uopce nismo ni kukavice ni izdajice (koliko god to neki pokusali tako prikazati), jednostavno nam je vlastiti dignitet i buducnost djece ispred drzave koja je posljeratnu generaciju izdala u svakom smislu!
__________________
Pricat ce ti o plovidbi ti sto nisu sidro digli...

Zadnje uređivanje La_LuNa : 16.11.2017. at 05:41.
La_LuNa is offline  
Old 16.11.2017., 08:02   #18
Novac i posao su glavni, ali ne i jedini razlozi. Barem kod mene.

Jedan dobar članak. Nisu krivi političari za stanje u državi nego naši roditelji i njihovi roditelji. 25g je većina okretala glavu od problema. Sad je jednostavno došlo do naplate.

http://www.index.hr/vijesti/clanak/z...e/1007682.aspx
osibk is offline  
Old 16.11.2017., 10:20   #19
da su Hrvati patrioti ne bi slušali srpske cajke
__________________
Confluence of sounds
manchild is offline  
Old 16.11.2017., 10:49   #20
manchild ne seri

a patriotizam - ovisi. ovi koji idu konobarit nisu nikome potrebni, realno gledano. ti ce se ionako vratit ogorceniji nego ikad. problem su doktori, ajde ako neki ide nesto specijalizirat ili skupljat iskustvo van, to je vise nego pohvalno ali svaki koji odlazi zauvijek iz hrvatske trebao bi u odredjenom roku platiti koliko je hrvatska ulozila u njegovo skolovanje.
__________________
ad arma! ad arma!
7nationarmy is offline  
Zatvorena tema



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 00:00.