Natrag   Forum.hr > Informatička tehnologija > Audio i video tehnika

Audio i video tehnika HiFi, TV, HD, satelitska, kamere i ostala potrošačka elektronika
Podforum: Sam svoj elektroničar

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 01.02.2018., 12:00   #1
Rasprava o kabelima

Raspravu o kabelima možete nastaviti ovdje
Tiki is online now  
Old 01.02.2018., 12:14   #2
Može, ali bi svakako bilo poželjno da se što više javljaju oni koji su nešto od tih kabela i isprobali.

Mogu dakako i ostali teoretizirati, ali onda nek priznaju da nisu ništa takvog probali/slušali u svom sistemu.

Ovo je hobi koji se verificira isključivo slušanjem komponenti sistema i dijelova opreme.
Mjerenja su za projektante i inženjere i laborante...uglavnom,
Raja nek kupuje što joj volja i nek ima dernek....

Subjektivan je to hobi, baziran na ličnim dojmovima i preferencijama.
tubefan is offline  
Old 01.02.2018., 12:39   #3
Oni koji su slusali a da znaju sto su slusali su irelevatni za bilo sto jer su podlozni vanjskim utjecajima i ne mogu dati bilo kakav objektivni sud o cujnim razlikama nego samo subjektivno misljenje (koje nekako uvijek prezentiraju kao gotovu stvar odnosno cinjenice)

Ovdje bi bilo zanimljivo vidjeti prave ozbiljne testove gdje se se uz mjerne instrumente rade i kvalitetni abx testovi

Razglabanja o tome ja sam spojio super duper kabel na svoj super turbo sustav i odmah mi se pozornica otvorila i odjednom sam cuo kako je na snimci netko iz publike prdnuo su beskorisna. Ne govore ama bas ista i nemaju nikakvu prakticnu korist osim da nekoga mogu navesti na krivi put.



Sent from my SM-G900F using Tapatalk
__________________
Na ignore: nitko jer ne guram glavu u pijesak
Blowing up balloons since 2020!
woobie is offline  
Old 01.02.2018., 12:51   #4
Jedino kaj možeš mjerit s instrumentom su koliko ja znam decibeli ili ti ga buka/glasnoća i ništ drugo...
Dakle slušanje muzike nemre bit baš ništ drugo osim subjektivno...

Stari iskreno rečeno ja te kužim u potpunosti po pitanju spike o kabelima, meni je naprosto suluda ta spika o razlikama u ovome ili onome ovisno o kabelu...
No svejedno ne pada mi na pamet laprdat o nečem o čemu pojma nemam, jer eto nemam baš nikakvog iskustva sa tom HiFom...
The Best F1 Driver is offline  
Old 01.02.2018., 13:09   #5
Da ne moze biti cisto objektivno jasno ali nekakva usporedba kablova koja je lisena spoznaje o cemu se radi bi dala bolju sliku da li stvarno cini razliku. Subjektivni dojam bi trebao biti tek na kraju i naglasiti da je to osobni dojam.

Zasto se ne bi pozornica, hladnoca i topina stvarala dok ne znas sto testiras?

Ono imas neki kabel, pa dofuras novi, pa das frendu da ti ih prebacuje, pa par testova, pa kazes kabel a je ovakav, kabel b je takav i onda saznas koji je koji bio, da li je stvarno bilo neke razlike u odnosu na skupjllji itd. I naravno, igramo na kartu da nije bilo varanja pa zato takvi kucni testovi su cesto besmisleni jer je premali uzrok za vjerodostojnost a kamoli kad znas sto testiras.

Ili testiras kabel pa naglasis kako je tvoje misljenje da ovaj ili onaj bolji itd. Ne pises spajanjem tog i tog kabela zvuk je dobio na prostoru kao da je to stvarno tako.

Skromnost i priznavanje vlastite subjektivnosti u recenzijama je nesto sto kronicno fali u audiofilskom svijetu.

To je nesto zbog cega vas normalni ljudi izbjegavaju. Nesvjesno i svjesno ste svojim stavovima puno sebe i uvjereni u tocnost onog sto govorite a radi se o cistim subjektivnim dojmovima.

Sent from my SM-G900F using Tapatalk
__________________
Na ignore: nitko jer ne guram glavu u pijesak
Blowing up balloons since 2020!
woobie is offline  
Received Warning
Old 01.02.2018., 13:17   #6
Kakve kabele koristite za svoje slusalice? Sumicev, noname...?

I sto ako su slusalice bezicne?
Ged Earthsea is offline  
Old 01.02.2018., 13:24   #7
[QUOTE=woobie;

To je nesto zbog cega vas normalni ljudi izbjegavaju. [/QUOTE]

A ti se nenormalan nakalemio i ne puštaš. Bumo mi tebi promijenili terapiju, pa bu tebi opet dobro.

Poslano sa mog Redmi Note 4 koristeći Tapatalk
žoss is offline  
Received Warning
Old 01.02.2018., 14:08   #8
Eto kamo vode blind testovi i to ne samo u audiofiliji.
https://www.jutarnji.hr/vijesti/svij...secno/6983370/
konjokradica is offline  
Old 01.02.2018., 15:11   #9
Quote:
Ged Earthsea kaže: Pogledaj post
Kakve kabele koristite za svoje slusalice? Sumicev, noname...?

I sto ako su slusalice bezicne?
Večina koristi one kabele koje dobije sa slušalicama....valjda....jer nusam Head Fi fan pa ne znam...

Ak su bežične, onda to mora biti dost skupo da se jvalitetom približi onima sa žicom....
olif is offline  
Old 01.02.2018., 15:34   #10
Kolko vidim ista stvar kao sa zvucnickim. Postoje kablovi trecih strana, uradi sam od mikrofonskih isl kablova te naravno originalni kablovi proizvodjaca slusalica.
I iste rasprave oko smislenosti ili ne svega toga

Sa time da kablovi za slusalice imaju razlicito rjesene konektore pa nisu jednako univerzalni kao zvucnicki.
__________________
SMISAO ZIVOTA !!!
Beljki is offline  
Old 01.02.2018., 15:41   #11
Quote:
konjokradica kaže: Pogledaj post
Eto kamo vode blind testovi i to ne samo u audiofiliji.
https://www.jutarnji.hr/vijesti/svij...secno/6983370/

Pa ima slicnosti

Tocena voda nekada zaista jest prodaja magle i nista kvalitetnja (pa povremeno i nekvalitetnija) od slavine + potencijalna stetnost plasticne ambalaze.

Doduse zdravstvena kvaliteta prehrambenog proizvoda nije isto sto i stvar ukusa. Kod zvuka se ne bavimo zdravstvenom kvalitetom i bioloskim utjecajem vec samo "ukusom"

Kako bilo i kod testiranja zdravstvene kvalitete vode u slucaju da dodje u fazu klinickog ispitivanja na ljudima (ali to obicno bas i nije slucaj, samo laboratorijski/kemijski) i kod testiranja percipiranih razlika u ukusu vode koristili bi se blind testovi, samo drugacijeg karaktera.

__________________
SMISAO ZIVOTA !!!
Beljki is offline  
Old 01.02.2018., 16:28   #12
Quote:
woobie kaže: Pogledaj post
Oni koji su slusali a da znaju sto su slusali su irelevatni za bilo sto jer su podlozni vanjskim utjecajima i ne mogu dati bilo kakav objektivni sud o cujnim razlikama nego samo subjektivno misljenje (koje nekako uvijek prezentiraju kao gotovu stvar odnosno cinjenice)
Ovo je prvi nonsens "biser" !
Kako ćeš onda opisati ono što si slušao, a zapravo ne znaš što si slušao.....

I što je to u Hifi "objektivni sud" ?
Na temelju čega se daje "objektivni sud", kad se svi slažemo da je to subjektivni hobi....hobi čovječe....nije znastveni kolegij....

Da , za neki osobni dojam/osvrt o nekoj komponenti mora biti samo...slijepi test...slijepi test.....slijepi test....slijepi test....slijepi test...

Quote:
woobie kaže: Pogledaj post
Ovdje bi bilo zanimljivo vidjeti prave ozbiljne testove gdje se se uz mjerne instrumente rade i kvalitetni abx testovi
A koji su to ozbiljni testovi, molim lijepo ?
Načitao sam se ih na stotine...
Možda oni u What HI Fi...ili oni u HI FI Choice (imaju puno Blind testova, a nitko ih ne uzima previše ozbiljno...pogodi zašto ? ).
Danas više nije to ni Stereophile, niti THe Absolute Sound, možda HiFI Critic...
Nije kod nas to nonda niti HIFI Media, možda (samo moža u nekim testovima) Audiopuls....

Već mi dosadilo uz linkane testove kod nekih prijedloga pisati "uzeti u obzir s rezervom; samo kao info !"

Rekosmo li već prije i objasnismo (jer smo imali Labos vježbe iz mjerenja u elektrotehničkoj...) za što služe i što mjere instrumenti (napon, struju - suma toga je snaga, otpor, kapacitet, frekvenciju, odziv i glasnoću u dB, osciloskopski prikaz signala...)...

Po stoti put; kvaliteta Hifi sustava se kod korisnika verificira skoro pa isključivo slušanjem.....STOP

Quote:
woobie kaže: Pogledaj post
Zasto se ne bi pozornica, hladnoca i topina stvarala dok ne znas sto testiras?

Ono imas neki kabel, pa dofuras novi, pa das frendu da ti ih prebacuje, pa par testova, pa kazes kabel a je ovakav, kabel b je takav i onda saznas koji je koji bio, da li je stvarno bilo neke razlike u odnosu na skupjllji itd. I naravno, igramo na kartu da nije bilo varanja pa zato takvi kucni testovi su cesto besmisleni jer je premali uzrok za vjerodostojnost a kamoli kad znas sto testiras.
Na taj način smo testirali desetine komponenti i kabela...
....dao sam i sliovne primjere i način testiranja u mojim sustavima (npr. set os 3 para zvuučnika je bio postavljen godnu i pol, a i tu su ulazili/izlazili i drugi zvučnici, desetine komponenti i kabela...tak da...)

Kada pišem o testiranoj komponenti u svom sustavu, nikada ne stavljam naziv "Recenzija", već samo "osvrt" ili "Mini osvrt".....s razlogom
....nikada nikoga ne nagovaram da ono što samo odslušao kupi...
Ljudi više nauće (i vjeruju) onim doljmovima i iskustvima na specijaliziranim Forumima, nego u nekim "podplačenim" revijama...

Quote:
woobie kaže: Pogledaj post
To je nesto zbog cega vas normalni ljudi izbjegavaju.
Naravno, pa ovim se hobijem niti ne bave baš previše "normalni" ljudi....


....a ne mjere; timbar, mikro i makro dinamiku u ukupnom dojmu, slušljivost parnih i neparnih harmonika, stereo separaciju, parametre Stagea, zatorenost i otvorenost zvuka, boju tona....
olif is offline  
Old 01.02.2018., 16:30   #13
Quote:
Ged Earthsea kaže: Pogledaj post
Kakve kabele koristite za svoje slusalice? Sumicev, noname...?

I sto ako su slusalice bezicne?
Niti jedan ozbiljni ljubitelj HiFi-ja ne koristi bežične slušalice!
A bome ni Sumiceve kablove
AKG is offline  
Old 01.02.2018., 19:43   #14
Quote:
žoss kaže: Pogledaj post
A ti se nenormalan nakalemio i ne puštaš. Bumo mi tebi promijenili terapiju, pa bu tebi opet dobro.

Poslano sa mog Redmi Note 4 koristeći Tapatalk
Drago mi je da su ovakve stvari dozvoljene a meni se brisu komentari ako napisem da netko radi amaterske recenzije.

Hvala admini!
__________________
Na ignore: nitko jer ne guram glavu u pijesak
Blowing up balloons since 2020!
woobie is offline  
Old 01.02.2018., 19:44   #15
Quote:
olif kaže: Pogledaj post
Ovo je prvi nonsens "biser" !
Kako ćeš onda opisati ono što si slušao, a zapravo ne znaš što si slušao.....
Znam da ti nije jasno ali nema veze, samo ti gledaj u uredjaj i uvjeravaj se da si objektivan i da cujes ono sto ne cujes
__________________
Na ignore: nitko jer ne guram glavu u pijesak
Blowing up balloons since 2020!
woobie is offline  
Old 01.02.2018., 19:52   #16
Kod audiofila dobra mi je jos ona, kabel dodje 15000kn ali naravno, ako imas veze ne placas ga po trzisnoj cjeni nego puno povoljnije, ajmo reci da dobijes i 70% popusta to je i dalje suludih 4500kn i hebeno dobra zarazada za kabel koji u proizvodnji dodje maks 500-1000kn (a to sam vjerojatno pretjerao).

To je ko kad zene majcicu koja u proizvodnji dodje 5$ se prodaje po punoj cjeni od 1000kn a one kupe na nevjerojatnom snizenju za 300kn i hvale se kakav popust su uhvatile.

Odilicno
__________________
Na ignore: nitko jer ne guram glavu u pijesak
Blowing up balloons since 2020!
woobie is offline  
Old 01.02.2018., 20:08   #17
Woobie, koliko kosta platno i boja na jednoj Picassovoj slici?
A zasto je tako skupa?
A najcesce kao da ne zna ni nacrtati npr bika?

Koliko dode dizajn jedne web stranice?
A koliko si potrosio kompjuter da je napravis?
Kunu?
Dvije?

Dvostruka mjerila?
__________________
Imam dva peseka...jednoga doma, a drugoga koji me ispravlja...
Angelbyu is offline  
Old 01.02.2018., 20:16   #18
Quote:
Angelbyu kaže: Pogledaj post
Woobie, koliko kosta platno i boja na jednoj Picassovoj slici?
A zasto je tako skupa?
A najcesce kao da ne zna ni nacrtati npr bika?

Koliko dode dizajn jedne web stranice?
A koliko si potrosio kompjuter da je napravis?
Kunu?
Dvije?

Dvostruka mjerila?
Da li ti to usporedjujes jedinstveno umjetnicko djelo sa tvornicki stancanim kablovima cija zadaca je prenosit elektrone?

Vauuuu
__________________
Na ignore: nitko jer ne guram glavu u pijesak
Blowing up balloons since 2020!
woobie is offline  
Old 01.02.2018., 20:18   #19
Quote:
woobie kaže: Pogledaj post
To je nesto zbog cega vas normalni ljudi izbjegavaju. Nesvjesno i svjesno ste svojim stavovima puno sebe i uvjereni u tocnost onog sto govorite a radi se o cistim subjektivnim dojmovima.
Hmmm a zakaj bi to mene koji nemam nikakav kabel skuplji od 20 kn/m ljudi izbjegavali
Meni se čini da ti više ni sam neznaš s kim se svadiš i zakaj...
The Best F1 Driver is offline  
Old 01.02.2018., 20:24   #20
Quote:
The Best F1 Driver kaže: Pogledaj post
Hmmm a zakaj bi to mene koji nemam nikakav kabel skuplji od 20 kn/m ljudi izbjegavali
Meni se čini da ti više ni sam neznaš s kim se svadiš i zakaj...
Tko je rekao da tebe koji imas obican kabel ljudi izbjegavaju? Izbjegavaju ljude koji sire spiku kako kabel mora biti 5-10% sustava, da kablovi od 8000$ poboljsavaju pozornicu ali ne bas tako jako ali kao poboljsavaju.
Smiju se ljudima koji tvrde da 50cm power kabela (u nizo od 2km) poboljasava zvuk, da se kablovi usviravaju...

Ako nisi takav, onda ti se ne smiju. Jednostavno.
__________________
Na ignore: nitko jer ne guram glavu u pijesak
Blowing up balloons since 2020!
woobie is offline  
Zatvorena tema


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 09:50.