Natrag   Forum.hr > Društvo > Filozofija

Filozofija Misaone teme lišene dogme

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 06.02.2018., 11:11   #21
Quote:
Leteća kaže: Pogledaj post
To je jedna od rijetkih scena iz te serije koju sam pogledala, a onda mi je na nekom fb testu ispalo da sam taj tip.

Je li to jako loše?
SPOILER ALERT!

Za njega je to bilo terminalno lose
addx is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.02.2018., 11:42   #22
Quote:
medonaodmoru kaže: Pogledaj post
Slažem se. Doduše, izgleda da je prošlo je puno vremena od pojave samosvjesti do "teorije uma" tj. svijesti o drugom umu koji je nalik vlastitom. Ovo zadnje vjerojatno nije starije od sto milijuna godina što je praktički "jučer". Imam u kući dva psa i jako je zanimljivo gledati interakciju među njima koja je vrlo složena. Oni jesu prijatelji ali...zna tu biti i dosta međusobnog obmanjivanja.
U principu, po meni, svi sisavci imaju razvijen elementarni kapacitet samosvijesti i teorije uma, to je po meni bitna znacajka razreda sisavaca kao i toplokrvnost, u odnosu na evolucijske prethodnike. Bez toga ne bi funkcionirao sisavacki odgoj podmladka kakav jest...
Taj kapacitet je u nekih vrsta evoluirao malo dalje nego nekih drugih, no bez sposobnosti jezika, ta sposobnost ne moze "zasjati" onako kako je to u nas ljudi. Bez jezika, zivotinje su osudjene na neposredni trenutak/okolinu kao kontekst za komuniciranje znacenja, a to je jako ogranicavajuce za razvoj intelekta.

Quote:
Manji je pravi majstor u varanju i uvijek uspije neprimjećeno ukrasti zalogaj iz tuđe zdjelice. Nekad ga zovem HDZ-ovac.
addx is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.07.2018., 12:50   #23
Otkrivena sramotna istina oko privatnih aviona bogatih derišta s Instagrama

Quote:
BOGATI klinci s Instagrama poznati su po pokazivanju luksuza na društvenim mrežama, no sad je otkrivena istina oko selfieja s "privatnim avionima" odnosno način na koji mnogi od njih lažiraju ekstravagantne životne stilove.

Naime, ruska tvrtka Private Jet Studio ljudima nudi priliku da se ukrcaju u privatni mlažnjak - ne kako bi letjeli, nego kako bi pozirali u luksuznom interijeru zrakoplova i snimili nekoliko fotografija.
addx is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.07.2018., 13:54   #24
Novo doba otvara mogućnosti za razna nova zanimanja i nove hobije :

https://www.theatlantic.com/technolo...-crazy/562679/
Enchantress is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.07.2018., 14:12   #25
Jadna djeca.

Odgojena da je jedino važno imati. I, naravno, pokazati što imaš.

Bijedno društvo koje cijeni samo materijalne stvari. Što više imaš, to više vrijediš.

Slika sa vrijednom imovinom pomaže im da se uklope u društvo a svi imamo potrebu pripadati društvu.
mravac8 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.08.2018., 16:20   #26
https://www.youtube.com/watch?time_c...&v=cQ54GDm1eL0
addx is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.08.2018., 00:34   #27
Znaci decepcija... kod vecine decepcija vidi se uzorak, imitacija necega sto nisi.
Da ne zagadjujem temu o Hegelu tamo sam spomenuo igru imitacije ili Turingov test. Mislite li da je mashina sposobna za decepciju?
Jednostavko voli tu i tamo spomenuti da mashina nemoze misliti, ali moze li varati, i moze li imitirati?

Moze li varati sve ljude svo vrijeme, ili samo neke ljude neko vrijeme?
Moze li nas mashina prevarati da misli?
toxde is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.08.2018., 09:14   #28
Quote:
toxde kaže: Pogledaj post
Moze li nas mashina prevarati da misli?
Ne može. Ako nas vara onda misli, a ako ne misli onda nas ne vara.
Jednostavko is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.08.2018., 09:35   #29
Quote:
Jednostavko kaže: Pogledaj post
Ne može. Ako nas vara onda misli, a ako ne misli onda nas ne vara.
Koje bi bilo objasnjenje? mogu li nas nezive stvari varati / imitirati nesto?
toxde is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.08.2018., 09:49   #30
Quote:
toxde kaže: Pogledaj post
Koje bi bilo objasnjenje? mogu li nas nezive stvari varati / imitirati nesto?
Ne, ne mogu. Stvari su takve kakve jesu. Zavaravaju se samo ljudi svojim mislima. Misle u stvarima ono što one nisu. Ljudi se zavaravaju ne samo kada su stvari u pitanju već i kada je sve ostalo u pitanju. Zavaravaju se o drugim ljudima, društvu, biljkama, životinjama, zvijezdama ........

Nekad to čine namjerno, ali u većini slučajeva je to potpuno nenamjerno. Ljudi imaju potrebu razumjeti svijet i žele da je svijet upravo onakav kakvim oni misle da treba biti. Zato su skloni i izmisliti nešto što će im potvrditi da razumiju svijet i da je svijet upravo takav kakvim su ga zamislili.
mravac8 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.08.2018., 10:02   #31
Quote:
mravac8 kaže: Pogledaj post
Ne, ne mogu. Stvari su takve kakve jesu.
Znaci virus ebole nemoze zavarati stanicu, to je samo metaforicki?
toxde is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.08.2018., 10:05   #32
Quote:
toxde kaže: Pogledaj post
Znaci virus ebole nemoze zavarati stanicu, to je samo metaforicki?
Virus ebole nije stvar. Stanica nije čovjek.
mravac8 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.08.2018., 10:18   #33
Hocu reci neziva stvar u ovom slucaju virus je zavarala stanicu. Je li to samo metafora?
toxde is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.08.2018., 10:43   #34
Quote:
toxde kaže: Pogledaj post
Hocu reci neziva stvar u ovom slucaju virus je zavarala stanicu. Je li to samo metafora?
Možda je, možda nije.

Ovisi kako definiraš riječ zavarati. Ako je za zavaravanje potrebna svjesna namjera onda je moguće da virus nije zavarao stanicu.

Opet, o stanici i o virusu znamo samo kako se ponašaju. Ne znamo da li misle i što misle.

Ako se ponašaju na način da uvijek ista akcija izaziva uvijek istu reakciju onda su virusi i stanice bliži mehaničkim strojevima nego ljudima.

Uglavnom, iako znamo puno, znamo još uvijek premalo da bi odgovorili na mnoga pitanja.
mravac8 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.08.2018., 11:00   #35
Za svaki glagol onda mozemo reci da neznamo nista jer neznamo jeli bilo svjesne namjere.
toxde is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.08.2018., 11:20   #36
Quote:
toxde kaže: Pogledaj post
Za svaki glagol onda mozemo reci da neznamo nista jer neznamo jeli bilo svjesne namjere.
Upravo tako. Moguće je da je naš svijet determiniran od početka a mi smo samo strojevi koji se pokreću po planu i programu.
mravac8 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.08.2018., 11:31   #37
To mi zvuci absurdno i neintuitivno, npr "pas je pojeo hranu". Neznamo jeli pas pojeo hranu ako nije bilo svjesne namjere. a hrane vise nema u zdjelici. nego se nalazi u zeludcu psa.
toxde is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.08.2018., 11:44   #38
Quote:
toxde kaže: Pogledaj post
Koje bi bilo objasnjenje?
Vrlo jednostavno. Prevara po definiciji uključuje svjesnu namjeru da se koga dovede u zabludu. Nasuprot tome, onaj tko je prevaren ne zna za tu namjeru, jer inače ne bi mogao biti prevaren.
Jednostavko is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.08.2018., 11:59   #39
Quote:
toxde kaže: Pogledaj post
Za svaki glagol onda mozemo reci da neznamo nista jer neznamo jeli bilo svjesne namjere.
To ovisi koliko poznaješ ljude. Za nekoga tko ti je blizak možeš vrlo dobro znati da li je nešto uradio namjerno ili ne.
Jednostavko is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.08.2018., 12:05   #40
Quote:
toxde kaže: Pogledaj post
To mi zvuci absurdno i neintuitivno, npr "pas je pojeo hranu". Neznamo jeli pas pojeo hranu ako nije bilo svjesne namjere. a hrane vise nema u zdjelici. nego se nalazi u zeludcu psa.
Ali naš svijet je upravo takav - apsurdan i neintuitivan.

Meni je apsurdno da pod po kojem hodam nije čvrsta površina već je kugla koja se vrti u praznom prostoru. A ako ćemo ići dalje pod uopće nije čvrst već je napravljen od atoma i energije .... itd. itd.
mravac8 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 14:25.