Natrag   Forum.hr > Kultura i zabava > Film

Film Art, cult and all that trash

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 26.12.2006., 07:33   #81
Quote:
Mad Scientist kaže:
Vegeterijanac je navodno i bio ...

Ris is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.12.2006., 14:59   #82
Quote:
deer_hunter kaže:
nije problem što je vozio pijan, nego što je pokazao svoje pravo antisemitističko lice
aj daj ne lupetaj!
__________________
Miči mi se iz krivine ide Alonso s 300 brzine.
FastAndFurious is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.12.2006., 15:01   #83
Quote:
sad but true kaže:
Nije. Samo reagiram na retardirane postove

Mda, moralo se u film staviti da Maye nisu poznavale kotač, to bi zbilja poboljšalo ili uništilo film. Retardiran ti je post do bola
tebe ću stavit na lutriju da ti izvuku glavnu nagradu put u hollywood da se upoznaš s svim važnim filmašima holivudskih šećerlema pa da umreš sretan i s ispunjenim životom.
__________________
Miči mi se iz krivine ide Alonso s 300 brzine.
FastAndFurious is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.12.2006., 15:12   #84
da ne ispadne da samo replyam na komične komentare

nije me bilo (pre)dugo na ovom forumu pa vidim da tu više ne posta stara kvalitetna ekipa...
čast iznimkama!

elem,

imala sam slučajnu privilegiju da pogledam film među onih prvih nekoliko stotina koji su ga vidjeli bez ikakvih predrasuda i odslušanih komentara. čak nisam ni puno znala o filmu, ono osnovno.
pa mi je nekako i dojam o filmu bio bez vanjskih utjecaja.

meni se desi jednom u 5 godina da poželim usred filma otići iz kino dvorane ili ugasiti DVD (a stalno gledam filmove) i to mi se desilo za gledanje Apocalypta.
kad je film završio grozničavo sam razmišljala što ću reći o filmu ako me slučajno zaustavi netko od dosadnih novinara. jedino što mi je padalo na pamet bilo je :
"Svirepo." i/ili "Pasija II".
(znate da su nastavci uvijek nabrijaniji od originala i ako ima makljaže u prvom, bit će je duplo u drugom).

možda sam postala maćuhica i možda mi je pun kufer ubijanja i čitanja crnih kronika i tko će koga gdje zatuć.

kao filmofil od filma očekujem daleko više od kvazi autentičnosti, realističnosti (zato imamo dokumentarce), očekujem osim priče (dobre) i neki jebeni lightmotiv.

fakat volim Mela Gibsona ali fakat ne znam koji mu je k......
ja fakat ne znam o čemu je ovaj film jer o Mayama nije. sve što saznate o Mayama je da su se klali do boli. (i kao radi toga izumrli )

a bogme film nema ni neku suvislu priču.
ide ovako:
prvo mi Maye lovimo divljač po šumi, pa dođu drugi Maye i love nas, pa nas ta braća Maya većinu pokolju, pa onda odjednom mi preostali (jedan) postanemo lovci i potamanimo većinu ovih loših, a ostatak njih (možda) potamane Španjolci, koji upravo plove prema obali s jedrenjacima. A mi (jedan) idemo radije nazad u šumu stvoriti novi početak.
KRAJ
....a novog početka nema jer znamo da je civilizacija Maya nestala.

što je, do đavola, priča i poruka ovog filma?

sva sreća da nisam platila ulaznicu.

jebiga film nije bezvrijedan. vrhunsko je tehničko i kvazi istraživačko djelo.

a nije ni vrijedan.

pa sad kome se sviđa ili ne.
__________________
Miči mi se iz krivine ide Alonso s 300 brzine.
FastAndFurious is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.12.2006., 18:02   #85
Quote:
FastAndFurious kaže:
čak nisam ni puno znala o filmu, ono osnovno.
pa mi je nekako i dojam o filmu bio bez vanjskih utjecaja.

što je, do đavola, priča i poruka ovog filma?
Iz forspana se nije moglo puno dokuciti o filmu tako da je jedini nacin da nesto unaprijed saznas citanje po netu. Sto nitko normalan nebi radio od filma od kojeg puno ocekuje.

A iz ovog ostalog se vidi da bas nisi shvatila film kao neki predubok. I nije predubok ali ima lijepu poantu...
Sjeti se sto znaci rijec Apocalypto, sjeti se sto na pocetku onaj tip u sumi kaze glavnom liku i sto mu se onda dogodi, a sto na kraju glavni lik kaze svojoj zeni nakon sto vidi konkvistadore... Novi pocetak, Apocalypto, znaci zapravo unistenje i rat koji ne vodi nicemu...Tu katarzu vidis kada izlete na plazu i shvate da dolazi nova ekipa na brodovima i istog trenutka se prestaju klati...

Film je ponajprije lijep, a tek onda dobar...
dr duca is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.12.2006., 18:20   #86
lijep? u smislu vizualnog? dominacija krvi?
Ris is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.12.2006., 18:23   #87
...razočaranje od filma ...

možda čak i nije TOLIKO loš, ali je naprosto bezvezan...


čak ni vizualno nije impresivan, osim scene gdje odrubljuju glave i bacaju ih niz piramidu...to i izgleda bolesno kak i zvuči...
grof is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.12.2006., 18:57   #88
Quote:
Ri§ kaže:
lijep? u smislu vizualnog? dominacija krvi?
U TOM FILMU NEMA TOLIKO PUNO KRVI. Lijep, u smislu, oscara za kostimografiju ce dobit...
dr duca is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.12.2006., 20:24   #89
Pa zapravo film čak ni vizualno nije nešto preimpresivno.

Fotografski gledano, također bezveze. Kao i cijeli film uostalom.
__________________
Ptičica! :)
Ipanema is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.12.2006., 22:11   #90
Prvo: Nevjerojatno dobra gluma. Ne sjećam se kada sam vidio tako uvjerljivu glumu. Gluma je čak uvjerljiva i u onim situacijama i scenama kada je radnja neuvjerljiva i tipično hollywoodski nemoguća kao na primjer višednevno trčanje s proburaženom utrobom, a ona komična scena di se lik, sjedeći u koritu, istodobno smije i stenje zbog žarećih jaja je za glumačkog Oscara.

Izvrsna kostimografija i čitavo scensko okruženje filma.

Ključna rečenica za razumijevanje filma je ona sa samog početka:
"A great civilization is not conquered from without until it has destroyed itself from within."
[„Velika civilizacija nije osvojena izvana dok se nije sama uništila iznutra.“]


Što se toga tiče, Gibson unutrašnje samouništenje civilizacije pred raspadom pokazuje kroz kontrast dvije slike, onoga kakva bi ljudska civilizacija trebala biti, kakva je održiva i kakva opstaje (selo, djeca, rađanje, lov, prijateljstvo, smijeh druženje…) i onoga do čega se dovela i kakva je neodrživa i za to upotrebljava sliku velegrada (industrijska zona, opustošena priroda, otvorena kanalizacija, napirlitane dame s gradskim frizurama, bolest, smetišta, praznovjerje, pretjerana i izmanipulirana gomila) i na kraju, kao vrhunac te i takve civilizacije, kultura smrti gdje ljudski život ne vrijedi ništa.

Paralela je više nego jasna i mogla se snimiti i u današnje vrijeme na način, na primjer, da je uzeo neko američko, još koliko-toliko zdravo, selo npr. na srednjem zapadu gdje žive jednostavni, zdravi ljudi u mnogobrojnim obiteljima koji rade u svom polju, dišu čisti zrak, jedu zdravu hranu i koje ovi iz grada posprdno nazivaju rednecksi i da je jednog seljaka iz tog sela poslao trbuhom za kruhom npr. u New York ili neki drugi američki velegrad sa smrdljivim zrakom, teškom industrijom, zagađenom vodom, napirlitanim i posrnulim damama i gdje te, ako si star i ružan, nitko neće niti za sluškinju ili kuharicu te postaješ odbačen kao zadnje smeće.

Dakle, gibsonova paralela prikaza nužne propasti civilizacije na svom tzv. "vrhuncu" s današnjom Amerikom (i općenito - bogatom i bezbožnom zapadnom civilizacijom) u kojoj počinje dominirati kultura smrti je više nego očita.

Ista poruka se mogla prikazati kroz priču o zadnjim godinama bilo koje velike i propale civilizacije (egipatske, rimske, feničke, grčke…) koja je, misleći da je svojom veličinom i moći nadvladala i samog Boga i sam Život, izgubila busolu i koja se, ogrezla u svojoj samodostatnosti i moći, urušila sama od sebe niti ne shvaćajući kako.

Gibson, očito, smatra ili upozorava današnju zapadnu civilizaciju, a prvenstveno Ameriku, da se malo pogubila i da joj stoga prijeti neminovna propast.

Nihil nove sub sole, reklo bi se.

I na kraju logičan vapaj ljudi koji su preživjeli propast: "Tražimo novi početak!!!"

Odličan film. Bravo Mele.


PS
Jedino mu zamjeram u ovom, kao i u ostalim njegovim filmovima, pretjeranu hollywoodizaciju i bespotrebnu težnju za vizualnim atrakcijama i nemogućim situacijama tipa skakanje s milijun metara visokog slapa, višednevno trčanje s proburaženom utrobom, izvlačenje iz živog blata nakon pet dana provedenim pod njim i slična hollywoodska pretjerivanja i pizdarije.
Ali i to je posljedica današnje američke civilizacije pred raspadom. Toga u Europi (još) nema u tolikoj mjeri i u takvom stupnju.
__________________
Ne odlučuje onaj koji izlazi na referendum, nego onaj koji broji glasove.
Jalnuški Diletant is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.12.2006., 22:18   #91
Quote:
dr duca kaže:
U TOM FILMU NEMA TOLIKO PUNO KRVI. Lijep, u smislu, oscara za kostimografiju ce dobit...

pa meni krv i nije neki problem - to je tekućina lijepe crvene boje

meni je problem kad netko po x put na živo vadi srce iz čovjeka ili kad recimo mačetom izrežu čovjeka na šnicle ili kad jaguar otkida facu (opet čovjeku dakako)

to mi nekak ne spada u LIJEPE PRIZORE nekog filma.
ili ja ne spadam u normalne ljude

p.s. da dobit će oskara za kostimografiju radi čega? tri trake od kože na guzici? i par tetovaža?
__________________
Miči mi se iz krivine ide Alonso s 300 brzine.
FastAndFurious is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.12.2006., 22:20   #92
Quote:
dr duca kaže:
... sjeti se sto na pocetku onaj tip u sumi kaze glavnom liku i sto mu se onda dogodi, a sto na kraju glavni lik kaze svojoj zeni nakon sto vidi konkvistadore... Novi pocetak, Apocalypto, znaci zapravo unistenje i rat koji ne vodi nicemu...Tu katarzu vidis kada izlete na plazu i shvate da dolazi nova ekipa na brodovima i istog trenutka se prestaju klati...
jeftino, jako jeftino
__________________
Miči mi se iz krivine ide Alonso s 300 brzine.
FastAndFurious is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.12.2006., 22:21   #93
Quote:
Jalnuški Diletant kaže:
Gibson, očito, smatra ili upozorava današnju zapadnu civilizaciju, a prvenstveno Ameriku, da se malo pogubila i da joj stoga prijeti neminovna propast.
Ma to se sam Gibson malo pogubio
__________________
Ptičica! :)
Ipanema is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.12.2006., 22:44   #94
Quote:
Ipanema kaže:
Ma to se sam Gibson malo pogubio
Čuješ... Ako ti smatraš da se čovjek koji je iza sebe ostavio sedmoro djece sa (za Hollywood tako netipično) jednom ženom, igrao u 47 filmova, producirao ih 14, režirao ih 5 (od kojih su tri najgledanija u svoje doba), koji je osvojio Oscara za najbolji film, koji okrene nekoliko stotina milijuna dolara kad prdne i o kojem ti sada raspravljaš pred zaslonom "malo pogubio" - nek' ti bude.
__________________
Ne odlučuje onaj koji izlazi na referendum, nego onaj koji broji glasove.
Jalnuški Diletant is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.12.2006., 23:11   #95
Quote:
Jalnuški Diletant kaže:
Čuješ... Ako ti smatraš da se čovjek koji je iza sebe ostavio sedmoro djece sa (za Hollywood tako netipično) jednom ženom, igrao u 47 filmova, producirao ih 14, režirao ih 5 (od kojih su tri najgledanija u svoje doba), koji je osvojio Oscara za najbolji film, koji okrene nekoliko stotina milijuna dolara kad prdne i o kojem ti sada raspravljaš pred zaslonom "malo pogubio" - nek' ti bude.
Prijatelju, Mel Gibson je legenda. Svi mu mogu pu'nit u guzicu. Film sam pogleda prije dva tjedna i mogu ti reci da ti je analiza izvrsna.

Jedna civilizacija unistava drugu - ona koja je zdrava, koja se bavi lovom, prirodom, obitelji, jednom rijecju - sobom, biva zrtvom civilizacije koja mora druge unistavati da bi opstala. A kako opstaje, svi znamo. Umjesto da pogledaju unutar sebe i da se promjene, da vide gdje grijese, oni idu dalje, cineci nevidjene strahote i zlocine. Spirala grijeha i zlocina, i sve u ime "boljitka," "napretka," ili "spasa." Tko ne vidi paralele u sadasnjosti... nema mu pomoci.
LjutiBronxBomber is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.12.2006., 23:19   #96
Quote:
LjutiBronxBomber kaže:
Prijatelju, Mel Gibson je legenda. Svi mu mogu pu'nit u guzicu. Film sam pogleda prije dva tjedna i mogu ti reci da ti je analiza izvrsna.

Jedna civilizacija unistava drugu - ona koja je zdrava, koja se bavi lovom, prirodom, obitelji, jednom rijecju - sobom, biva zrtvom civilizacije koja mora druge unistavati da bi opstala. A kako opstaje, svi znamo. Umjesto da pogledaju unutar sebe i da se promjene, da vide gdje grijese, oni idu dalje, cineci nevidjene strahote i zlocine. Spirala grijeha i zlocina, i sve u ime "boljitka," "napretka," ili "spasa." Tko ne vidi paralele u sadasnjosti... nema mu pomoci.
Eto. U jednoj rečenici si reka sve (o filmu).

A ja se napatija pisat i tumačit.
__________________
Ne odlučuje onaj koji izlazi na referendum, nego onaj koji broji glasove.
Jalnuški Diletant is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.12.2006., 23:25   #97
Quote:
Jalnuški Diletant kaže:
Čuješ... Ako ti smatraš da se čovjek koji je iza sebe ostavio sedmoro djece sa (za Hollywood tako netipično) jednom ženom, igrao u 47 filmova, producirao ih 14, režirao ih 5 (od kojih su tri najgledanija u svoje doba), koji je osvojio Oscara za najbolji film, koji okrene nekoliko stotina milijuna dolara kad prdne i o kojem ti sada raspravljaš pred zaslonom "malo pogubio" - nek' ti bude.
Pogubio u smislu filma, ne u smislu pravljenja djece ili obrtanja milijuna
__________________
Ptičica! :)
Ipanema is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.12.2006., 23:27   #98
Quote:
jahorina planina kaže:
meni je radnja malo preštura... slažem se da su glumci jako dobri...

zanimljiv film
...evo ja sam se upravo vratila iz kina...očekivala sam više detalja o propasti čitave civilizacije...zakon su mi one "masovne"scene u gradu,kostimi,šminka i to...glumci su bili odlični,sve je odlično izvedeno...ali mi nešto fali u samoj radnji...
__________________
Avanture i poutovanja - blog
gljivek is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.12.2006., 23:30   #99
Quote:
Marakeš kaže:
Meni film također ništa nevalja zato što ne saznajem ništa o jaguarima,niti o tapirima. Mislim,prikažu ih na 2 minute a ne objasne ništa o njihovom položaju u hranidbenom lancu.

Razočaranje.

__________________
salvador2: Pa jel kuhala? Jel se brinula o maloj? Jel se brinula o tom kretenu? Kaj bi još trebala? Ići u rudnik da bi vas par zlobnih bilo sretno?
Natch: da, i sta je dobila od toga? nogom u guzicu? koja je pouka? bolje je onda visit na netu
sad but true is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.12.2006., 23:32   #100
Quote:
Ipanema kaže:
Jao, kako smo suk-suk i kako razbijamo glavu, uh, bubububu
a jebote, nemaš pošten odgovr pa trkeljaš gluposti. sorry curo, al nisi mi spustila, try again. osim toga, Marakeš ti je fino odgovorio.

a i netko ti je dobro preporučuio National Geographics.

kad već nisi sposobna skontat Apocalypto, onda je bolje da gledaš dokumentarce gdje ti netko drugi sve objasni
__________________
salvador2: Pa jel kuhala? Jel se brinula o maloj? Jel se brinula o tom kretenu? Kaj bi još trebala? Ići u rudnik da bi vas par zlobnih bilo sretno?
Natch: da, i sta je dobila od toga? nogom u guzicu? koja je pouka? bolje je onda visit na netu
sad but true is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 00:39.