Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje

Stanovanje Gdje i kako stanujete, i kako uopće doći do vlastita stana
Podforumi: Vrt, Sam svoj majstor, Interijeri

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 15.02.2018., 09:39   #4021
Quote:
viz kaže: Pogledaj post
Osvrt na kupnju cijevi za podno grijanje.
Tražio sam više prodavača ponude za cijevi za podno grijanje 16x2 PE-RT/AL/PE-RT bez napomene za brand. Sve ponude su mi došle za cijevi PE-RT bez Al sloja... Kao slučajno previdjeli pa APP... Onda kad ih se ispravi - stižu ponude sa cifrom x2! No i razlike su preko 20% za iste cijevi, a da ne pričam o razlici u cijenama brandova...
Trgovci ti nude ono što će proć, a proći će ono što je najjeftinije. Zbog toga i nude najjeftiniju varijantu (ili najprodavaniju). Ako želiš nešto posebno, čega nema toliko na lageru cijena mora ići gore pa te i oderu usput jer kuže da izvoljevaš neki qurac i vjerojatno imaš para za platiti...

Što će ti barijera za kisik, imaš spremnik? Meni je kao izvođaču najbitnije da cijev nije prekruta, jer ju je teže postavljanti. Bitno mi je da je materijal povoljan jer tako mogu više uzeti za ruke...
__________________
Daj Mare pizde....
radical change is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.02.2018., 10:35   #4022
Ako se trgovci drže te logike, onda se kupcu reče: to nemamo ili možemo nabaviti, a možemo ti ponuditi slične koje imamo na skladištu tj. što nam najviše ide...
Kupio sam zato jer imam potrebu za takvom cijevi, a ti vidi/pogađaj gdje je to
I nemam međuspremnik topline, a spremnik PTV je sa čeličnim spiralnim izmjenjivačem
Kupujem sebi ne gledajući da će izvođaču biti lakše tj. meni
A cijena kupljenih je bila 12% veća od najpovoljnije PE-RT tj. dobio sam 16x2 do 10 bara po 5,33 kn/m. No istina bilo je ponuda i za 12,50 kn/m2 koje su samo za podno tj. do 6 bara.
viz is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.02.2018., 15:34   #4023
Quote:
viz kaže: Pogledaj post
Ako se trgovci drže te logike, onda se kupcu reče: to nemamo ili možemo nabaviti, a možemo ti ponuditi slične koje imamo na skladištu tj. što nam najviše ide...
Kupio sam zato jer imam potrebu za takvom cijevi, a ti vidi/pogađaj gdje je to
I nemam međuspremnik topline, a spremnik PTV je sa čeličnim spiralnim izmjenjivačem
Kupujem sebi ne gledajući da će izvođaču biti lakše tj. meni
A cijena kupljenih je bila 12% veća od najpovoljnije PE-RT tj. dobio sam 16x2 do 10 bara po 5,33 kn/m. No istina bilo je ponuda i za 12,50 kn/m2 koje su samo za podno tj. do 6 bara.
Nemam pametnijeg posla nego da pogađama napamet kakvu instalaciju ugrađuješ doma...
Ne kužiš da trgovac nema jednu stranku dnevno i ne postoji samo zbog tebe. Al dobro shvaćam da ti plaćaš i tražiš kvalitetnu uslugu.
Što se općenito radova tiče vrijedi pravilo tko ne plati kurvu... dakle uštedio si na cijevima recimo ali će ti onaj meštar dignuti cijenu kad ih uzme u ruku, ili će uletjeti fušer koji će ti polomiti cijevi jer ne zna raditi s njima.. tako da, ja uvijek u poslu kalkuliram kvalitetnu, cijenu i radne sate za posao. Ukoliko radiš sam nije da nisi potrošio ništa. Potrošio si svoje slobodno vrijeme i živce, a to ponekad najviše košta...
__________________
Daj Mare pizde....
radical change is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.02.2018., 18:15   #4024
U pravilu to se zna cesto dogoditi, ali to je problem instalatera/majstora i mentaliteta.

Ja sebi u glavi razvajam materijal + ruke. Koju god klasu materijala uzmem, za bilo što, želim da se kvalitetno napravi. Ako uzmem jeftini blok vulgaris za zidanje, to ne znaci da mi majstor treba napraviti grbav zid. trebat će mu više vremena da napravi ravan zid, ali ravan mora biti. Ili stolariju ako uzmem srednju nižu klasu, montaža mora biti besprijektorna. Zašto i za podno ne bi bilo tako?

Zašto bih kod majstora morao uzeti materijal? A ti tvrdiš ako ne uzmem kod njega, naplatit će mi više, ili sfušeriti? I tebi je to u redu?
davorradman is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.02.2018., 09:04   #4025
Quote:
davorradman kaže: Pogledaj post
U pravilu to se zna cesto dogoditi, ali to je problem instalatera/majstora i mentaliteta.

Ja sebi u glavi razvajam materijal + ruke. Koju god klasu materijala uzmem, za bilo što, želim da se kvalitetno napravi. Ako uzmem jeftini blok vulgaris za zidanje, to ne znaci da mi majstor treba napraviti grbav zid. trebat će mu više vremena da napravi ravan zid, ali ravan mora biti. Ili stolariju ako uzmem srednju nižu klasu, montaža mora biti besprijektorna. Zašto i za podno ne bi bilo tako?

Zašto bih kod majstora morao uzeti materijal? A ti tvrdiš ako ne uzmem kod njega, naplatit će mi više, ili sfušeriti? I tebi je to u redu?
Majstori vole da kod njih uzmeš materijal jer si uzmu dio rabata na materijalu. Recimo ja na materijalu imam 25% popusta, tebi dam 10% i ostalo stavim sebi u džep.

Također vrlo je važno sa kakvim materijalom se radi. Recimo kad zidaš zid od cigle mnogo je veći utrošak vremena i materijala ako zidaš starim blokovima ili novim termoblokovima. Termoblokovi su većih dimenzija, manje ih ide po kvadratu zida i treba utrošiti manje morta. Ali blok više košta. Tako je i sa recimo podnim, ako staviš čepasti raster cijevi se brže postave nego sa U hvataljakama ali izolaciju skuplje platiš..
Bez obzira na materijal posao bi trebalo napraviti kako treba. No neiskusni majstori učestalo rade greške, manje naplaćuju pa trebaju napraviti više posla, žure i na koncu dobiješ iskrivljeni zid kojeg kasnije ravna fasader ili ovaj što žbuka, ili kod podnog instalacije postavljene navrat nanos gdje to skupa jako ružno izgleda jer netko nema vremena lijepo poslagati cijevi, izolirati kako treba (jer to zahtjeva vremena), ili još gore u žurbi zaboravi se ostaviti poneki signalni ili napojni vod pa se kasnije snalaziš, gubiš živce i sve te na koncu skupo košta..
__________________
Daj Mare pizde....
radical change is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.02.2018., 21:35   #4026
Kakav je sustav od Pipelifea za podna grijanja?
lukinjo88 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.02.2018., 13:55   #4027
Pozdrav,

Planiramo ugraditi podno grijanje na 100 m2, energent plin, pogonjeno kondenzacijskim plinskim bojlerom sa spremnikom od 48 litara (Bosch Eco 15 Light paket sa bojlerom WBC 24 S50 23).

Potrošna topla voda grijati će se istim tim bojlerom i tek jedan od potencijalnih instalatera ponudio je i "bufer" spremnik od 200 litara.

U stanu će živjeti nas dvoje sa povremenim gostima. Kuhinja, 1 kupaona, 1 wc i podno grijanje u stanu koristiti će toplu vodu. Da li je i zašto potreban ovakav buffer?

Pošto je tema ipak podno grijanje, da li mi možete dati koji komentar na Uponor i eventualno Hirsch, jer osim PE-RT cijevi koje svi koji su mi podno grijanje ponudili ugrađuju, razlike su u cijeni od proizvođača do proizvođača dok se ruke kod svih slično kreću.

Zadnje uređivanje Skeev : 17.02.2018. at 13:56. Reason: lapsus
Skeev is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.02.2018., 14:23   #4028
Quote:
Skeev kaže: Pogledaj post
U stanu će živjeti nas dvoje sa povremenim gostima. Kuhinja, 1 kupaona 1 wc i podno grijanje u stanu koristiti će topplu vodu. Da li je i zašto potreban ovakav buffer?
Za plinski kondenzacijski bojler i spremnikom od 48 litara .... drugi spremnik od 200 litara je glupost.
__________________
Ja govorim ono što kažem!
Lee Champa is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.02.2018., 20:22   #4029
I meni cudno zvuci, sto ce buffer za plin?

Da to nije PTV spremnik, to daleko izglednije mi zvuci?
davorradman is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.02.2018., 20:54   #4030
Quote:
davorradman kaže: Pogledaj post
I meni cudno zvuci, sto ce buffer za plin?

Da to nije PTV spremnik, to daleko izglednije mi zvuci?


I jest PTV Spremnik, ponuđač je napisao bufer mjesto pufer, a ja nisam znao da se kod nas to tako zove :-D

Riječ je o puferu od 200 litara ...

Hvala obojici na odgovoru, ne treba nam takav spremnik.
Skeev is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.02.2018., 09:06   #4031
Ili ja nešto nisam razumio ili ti

Puffer i buffer su isto. Puffer je sa njemackog govornog podrucja, buffer sa engleskog
Onoliko malo koliko je meni poznato, oni služe da se spremi višak proizvedene toplinske energije od bojlera za kasnije. Zato se oni koriste u grijanju na drva, jer drva gore i ne može se ugasiti. A plin je on/off sustav, tu nije potreban, jer kada više energije ne treba, on se jednostavno ugasi.

A PTV spremnik je za Potrošnu Toplu Vodu. Dakle vodu koju mi koristimo, za tuširanje i u kuhinji. I stavlja se zato da ako npr na 2 mjesta netko odvrne toplu vodu, da oba mjesta ju dobiju. Jer bez spremnika, bojler ne može dovoljno tople vode proizvesti najednom.

Iskreno, to je luksuz. Pogotovo ako se ima perilica suđa pa se ne pere suđe rucno. Dakle ostaje samo slucaj ako se dvije osobe u isto vrijeme tuširaju. I pretpostavljam da se može dobiti jaci mlaz tople vode za npr one fancy hidromasažne tuš kabine, ne znam da li protocni može toliku kolicinu tople vode pruziti. Te ako će se stavljati npr solari, ali takvi spremnici su ultra skupi.

Ja bih na vašem mjestu to izostavio. Koštat će mjesta u stanu, koštat će novaca, a benefiti nisu veliki.

Ali npr meni u projektu za kuću koju planiramo stoji, jer eto, ne znam, nisam baš o tome razmišljao više do sada

Ali volio bih i ja cuti druga mišljenja, možda nešto prouštam.
davorradman is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.02.2018., 10:57   #4032
Quote:
davorradman kaže: Pogledaj post
Ili ja nešto nisam razumio ili ti

Puffer i buffer su isto. Puffer je sa njemackog govornog podrucja, buffer sa engleskog
Onoliko malo koliko je meni poznato, oni služe da se spremi višak proizvedene toplinske energije od bojlera za kasnije. Zato se oni koriste u grijanju na drva, jer drva gore i ne može se ugasiti. A plin je on/off sustav, tu nije potreban, jer kada više energije ne treba, on se jednostavno ugasi.

A PTV spremnik je za Potrošnu Toplu Vodu. Dakle vodu koju mi koristimo, za tuširanje i u kuhinji. I stavlja se zato da ako npr na 2 mjesta netko odvrne toplu vodu, da oba mjesta ju dobiju. Jer bez spremnika, bojler ne može dovoljno tople vode proizvesti najednom.

Iskreno, to je luksuz. Pogotovo ako se ima perilica suđa pa se ne pere suđe rucno. Dakle ostaje samo slucaj ako se dvije osobe u isto vrijeme tuširaju. I pretpostavljam da se može dobiti jaci mlaz tople vode za npr one fancy hidromasažne tuš kabine, ne znam da li protocni može toliku kolicinu tople vode pruziti. Te ako će se stavljati npr solari, ali takvi spremnici su ultra skupi.

Ja bih na vašem mjestu to izostavio. Koštat će mjesta u stanu, koštat će novaca, a benefiti nisu veliki.
Ja sam krivo shvatio, no nakon ovog objašnjenja, sigurno je da nam je ponuđen pufer nepotreban, a PTV spremnik od 48 litara u samome bojleru već imamo.


Thanx na konkretnom odgovoru i objašnjenju!
Skeev is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.03.2018., 22:06   #4033
Pozdrav,

Uređejem stan u potkrovlju obiteljske kuće i htio bih uvesti podno grijanje. U prizemlju žive roditelji, oni imaju radijatorsko grijanje.

Što mislite o ovoj regulacijskoj stanici, jeli to ono što meni treba ili nešto drugo?
Na nju se kači razdjelnik sa 8 krugova podnoga krijanja.
Do regulacijske stanice trebam dovesti cijevi radijatorskog kruga grijanja (one su već pružene kroz deku i leže na ploči).
Stanica ima ugrađen termostat koji bih postavio da propušta 35°C u krug podnog grijanja.
Temperatura bi se regulirala na način da se vruća voda iz kruga radijatorskog grijanja rashlađuje sa vodom povratnog voda podnog grijanja.
Jesam li ja to dobro shvatio?
Bi li to funkcioniralo?
Hvala
torsty is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.03.2018., 22:08   #4034
link
https://www.homeperfect.de/fussboden...hoCmjEQAvD_BwE
torsty is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.03.2018., 05:57   #4035
Bode mi oči - postavio bi 35C!
Postavit ćeš onoliko koliko će trebati, da bude ugodno....ženi!
__________________
Ja govorim ono što kažem!
Lee Champa is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.03.2018., 13:01   #4036
Quote:
torsty kaže: Pogledaj post
Pozdrav,

Uređejem stan u potkrovlju obiteljske kuće i htio bih uvesti podno grijanje. U prizemlju žive roditelji, oni imaju radijatorsko grijanje.

Što mislite o ovoj regulacijskoj stanici, jeli to ono što meni treba ili nešto drugo?
Na nju se kači razdjelnik sa 8 krugova podnoga krijanja.
Do regulacijske stanice trebam dovesti cijevi radijatorskog kruga grijanja (one su već pružene kroz deku i leže na ploči).
Stanica ima ugrađen termostat koji bih postavio da propušta 35°C u krug podnog grijanja.
Temperatura bi se regulirala na način da se vruća voda iz kruga radijatorskog grijanja rashlađuje sa vodom povratnog voda podnog grijanja.
Jesam li ja to dobro shvatio?
Bi li to funkcioniralo?
Hvala
Podno i radijatorsko funkcionira. Treba ti mjesajuca stanica sa automatikom. Sve imas kod nas ne trebaju ti strani linkovi. Samo kako ti je receno neces ti govoriti koliko ce biti koja gdje temperatura, osim one u prostoriji koju ce reci zena

http://www.thermotechnik.hr/proizvod...mupi3vokgp67e2

https://termometal.hr/proizvodi/centralno-grijanje/
Mekto is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.03.2018., 18:07   #4037
To ste dobro primijetili, srećom nije zimogrozna.

Stavio sam 35C iz razloga što je kuća dobro izolirana. Cigla 30 + 8 stiropor, spušteni stropovi 30 cm vune, kosine 20 cm ali nisu dugacke, nekih 2,2m. Toplo je i sad, bez grijanja, nekih 10C. Ovo je dobar primjer kolike gubitke ima AB ploča ako se ne izolira prema negrijanom prostoru.

Hm, mijesajuća stanica sa automatikom. Zašto automatika? To poskupljuje investiciju (vjerovatno?)
Budžet mi je ograničen pa sam mislio regulaciju vršiti sa termoventilom, kako sam spomenuo držim ga na 35C ako u boravku imam oko 22C. Kada krenu hladniji dani podignem tepm na 40C ili koliko bude trebalo da u boravku bude ugodno. Automatiku mogu ugraditi i poslije ili?

Koju biste Vi mijesajuću stanicu sa automatikom preporučili?
torsty is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.03.2018., 19:18   #4038
Quote:
torsty kaže: Pogledaj post
Koju biste Vi mijesajuću stanicu sa automatikom preporučili?
Niti jednu!
Drži polazni vod na temperaturi ....koju žena odredi, ostalo balansiraj.
Tak imam napravljeno!
__________________
Ja govorim ono što kažem!
Lee Champa is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.03.2018., 16:22   #4039
Moja su iskustva malo drugačija od lee-a, te stoga toplo preporučam da krug grijanja vodi motorizirani mješajući ventil kojim upravlja neka automatika sa vanjskim senzorom i sobnim korektorom, ako je ikako moguće

Po ovoj cičoj zimi grijanje bi mi ujutro startalo sa temp. 45°C te lagano snižavalo prema 40 ( oko podne), poslije podne se snižavanje nastavilo da bi predveče i 31-33°C bilo dovoljno.

Naravno da se taj raspon temperatura može postići i ručno neprestanim trčanjem u kotlovnicu...brrr ne smijem ni pomisliti kako bi na to reagirala moja plavuša
dud is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.03.2018., 17:16   #4040
Quote:
dud kaže: Pogledaj post
Moja su iskustva malo drugačija od lee-a, te stoga toplo preporučam da krug grijanja vodi motorizirani mješajući ventil kojim upravlja neka automatika sa vanjskim senzorom i sobnim korektorom, ako je ikako moguće ......:
Ima tu jedan problem! Gdje će biti osjetilo temperature - što će mjeriti?
__________________
Ja govorim ono što kažem!
Lee Champa is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 16:28.