Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Zdravlje

Zdravlje Najvažnija stvar na svijetu
Podforumi: Žensko zdravlje, Stomatologija i oralna higijena

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 15.06.2008., 23:18   #1
Astigmatizam

alcatraz is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.06.2008., 00:06   #2
Quote:
alcatraz kaže: Pogledaj post
google....

dok si dosao na forum i pokrenuo novu temu vec si sve informacije mogo dobit na guglu
Chain is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.06.2008., 00:14   #3
meni su ga otkrili tek kad sam došao na staž jer su mi bile potrebna naočale.A bio sam na x oftalmoloških pregleda do tada i niko mi to nije uočio.A nije baš mali(1 dipotrija koliko sam razumio)
Gutaperka is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.06.2008., 19:12   #4
ja sam cijeli zivot corava ko corava kokos. i opet sam guglala i opet ne razumijem sta je to

gutaperka pojasni se! ja sam uvijek mislila da je dioptrija jedna stvar a astigmatizam dodje ko bonus, kak sad to moze ko dioptrija bit?
tjeskobna pastrva is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.06.2008., 20:05   #5
Quote:
tjeskobna pastrva kaže: Pogledaj post
ja sam cijeli zivot corava ko corava kokos. i opet sam guglala i opet ne razumijem sta je to

gutaperka pojasni se! ja sam uvijek mislila da je dioptrija jedna stvar a astigmatizam dodje ko bonus, kak sad to moze ko dioptrija bit?
astigmatizam je vrlo komplicirana pojava...
nije kao kratkovidnost, dalekovidnost, slabovidnost ili starovidnost.
U astigmatizma...a postoje 2 vrste...regularni i iregularni...se konkretno...tocka ne vidi kao tocka vec kao crtica ili zvjezdica.
Naime...kad slika predmeta pada u oko, te zrake se u oku (zdravom) sjeku na mreznici...tocnije na zutoj pjezi. SVE ZRAKE..... Kod astigmatizma to nije tako...
Postoje varijacije....
Recimo da uzmemo 2 zrake koje paralelno ulaze u oko....kod astigmatizma one ne padaju na zutu pjegu vec mogu padati ovako....
jedna na zutu pjegu a jedna ispred
jedna na zutu pjegu a druga iza
obje ispred
obje iza
jedna ispred a jedna iza

zato se tocka ne vidi kao tocka....

zbog takve kompleksnosti kod astigmatizma se koriste i posebne lece za gledanje....ali to je vec drugi par carapa....
Chain is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.06.2008., 20:11   #6
jel to ono kad mi pokaze crveni kriz u zelenom krugu i ja bih morala vidjet kroz u krugu a meni nece kriz uc u krug nikak? i ono kad se parkira kamijon u garazu i kanarinca u kavez jel to to?
tjeskobna pastrva is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.06.2008., 22:20   #7
Zamisli pravilnu konveksnu leću. Podijeli je koordinatnim sustavom tako da je ishodište u njenom središtu. E sad, zakrivljenost leće po obje osi je jednaka. Rezultat je taj da se zrake svjetla sijeku u točki.

Astigmatično oko nije jednoliko zakrivljeno u obje osi. Po jednoj je zakrivljenije. Najveća zakrivljenost ne mora slijediti jednu koordinatnu os nego može biti pod nekim kutem alfa, u odnosu na tu os (to su oni stupnjevi astigmatizma).
Rezultat je taj da se neke zrake sijeku prije, a neke kasnije. Točkasti izvor svjetla neće u fokusu davati točkastu sliku, nego crtu.
http://upload.wikimedia.org/wikipedi...stigmatism.svg

Zato ljudima s miopijom i astigmatizmom zvijezde ne izgledaju kružno mutno, nego u obliku elipsa, kaplji itd.
Greška se ispravlja cilindričnim lećama koje zrake iskrive u drugom smjeru.
__________________
.
Endimion17 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.06.2008., 02:00   #8
Quote:
Chain kaže: Pogledaj post
astigmatizam je vrlo komplicirana pojava...
nije kao kratkovidnost, dalekovidnost, slabovidnost ili starovidnost.
Nije astigmatizam komplicirana pojava, a i nije znatno različit od kratkovidnosti/dalekovidnosti. Astigmatizam(regularni) upravo i jest kratkovidnost/dalekovidnost, s jednim dodatkom - nemaš jednu dioptriju za cijelo oko, nego jednu za vertikalnu ravninu i jednu za horizontalnu(ne mora baš biti vert./hor, mogu biti pod drukčijim kutevima).
JPK is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.06.2008., 02:09   #9
pa lako je tebi i meni koji smo to ucili na faksu rec da je jednostavno....reci to laiku....
Chain is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.06.2008., 02:20   #10
imam ga i ja

inače ko ga ima ima mali astigmatizam i veću dioptriju uglavnom, a meni je dioptrija onako (-1.5), al jaako velik astigmatizam, štogod to značilo

nisam kroz srednju kontrolirala vid, nego od faksa nosim cvike, pa leće.. i sad kad ih skinem mi je čudno kako sam priej mogla živit bez njih
malizia is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.06.2008., 03:35   #11
ja vas nis ne razumijem. kak se zove ono kad nemos sparkirat kanarinca u garazu jer ti se ne spaja slika iz lijevog i desnog oka?
tjeskobna pastrva is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.06.2008., 03:36   #12
Quote:
tjeskobna pastrva kaže: Pogledaj post
ja vas nis ne razumijem. kak se zove ono kad nemos sparkirat kanarinca u garazu jer ti se ne spaja slika iz lijevog i desnog oka?
strabizam ili škiljavost, oči ti ne gledaju paralelno
__________________
Wanna be your lover, lover
wanna be your lover, lover
loverboy
teniska loptica is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.06.2008., 03:38   #13
ajme pa ja imam puno toga
tjeskobna pastrva is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.06.2008., 07:01   #14
malizia is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.06.2008., 11:36   #15
Evo da je probam najjednostavnije objasnit pojam regularnog astigmatizma.
Zjenica je površina u obliku kruga na oku kroz koju prolaze zrake svjetlosti,sad ako kroz središte tog zjeničnog kruga povućemo pravac pod onim kutem na kojem je pacijentu dijagnosticiran regularni astigmatizam(tzv. axis),TO ZNAČI DA POD TIM KUTEM PACIJENT IMA VEĆU DIOPTRIJU ZA IZNOS TOG ASTIGMATIZMA NEGO POD KUTEM KOJI JE OKOMIT NA TAJ PRAVAC.
Npr. ako pacijent ima dioptriju -1,astigmatizam -0,75 kut(axis)=75stupnjeva.To znači da ako kroz središte zjeničnog kruga povućemo pravac pod kutem od 75stupnjeva,pacijent na tom kutu ima dioptriju -1,75(zbroj dioptrije i astigmatizma),a po okomici tog kuta(165stupnjeva) ima dioptriju -1,na bilo kojem međukutu dioptrija je između -1 i -1,75 ovisno koliki je kut.Cilindrično staklo ima baš takvo svojstvo da u jednom smjeru(beskonačno uskom) uopće nemijenja dioptriju,dok na okomici tog smjera mijenja dioptriju na svom maksimumu(za iznos tog astigmatizma),zato astigmatični kad gledaju kroz svoje cilindrične naočale a da ih nedrže u vodoravnom položaju gube na kvaliteti vida.Torične leće pomoću svojih tegova se okrenu u pravilan položaj,dok neke tvrde ili polutvrde leće imaju sličan indeks loma kao suzni film čovjeka pa nepravilna rožnica sa takvom lećom čini optičku cijelinu(suzni film ispunjava sve nepravilne udoline i brijegove astigmatične rožnice) i na taj način diže oštrinu vida,prednost ovih leća je što mogu ispravljat i iregularni astigmatizam i zato mogu dat veću oštrinu vida nego naočala.
Iregularni astigmatizam isto ko i regularni nema istu dioptriju u svim točkama zjeničnog kruga,ali za taj astigmatizam ne postoje naočalska stakla koja bi ga korigirala,jer tu nepostoji ta simetričnost i jednolikost kao kod regularnog astigmatizma,zato neki nemogu postić 100postotan vid ni sa jednom korekcijom,tvrde leće često nepomažu dovoljno kod iregularnog astigmatizma
Jolac is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.06.2008., 14:23   #16
malo bi laički pojasnio,to je kao kad uzmeš plastični tanjur i malo ga saviješ.Tako otprlike izgleda leća s astigmatizmom.Ako je veći astigmatizam u pitanju,to je kao kad je plastični tanjur više savijen
Gutaperka is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.06.2008., 19:52   #17
Može li mi netko objasniti koja je razlika između "-" i "+" cilindara?
Ja sam imao na oba oka dioptriju +0,75 i cilindar -0,25,nedavno sam bio na pregledu kod drugog oftalmologa i taj mi je prepisao 0 dioptriju i cilindar +0,5.
Ja s obadvije korekcije vidim isto.
__________________
If you're searching out for something
Don't try so hard.......
innuendo is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.06.2008., 10:43   #18
cilindar je kod astigmatizma
malizia is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.06.2008., 11:14   #19
Quote:
innuendo kaže: Pogledaj post
Može li mi netko objasniti koja je razlika između "-" i "+" cilindara?
Ja sam imao na oba oka dioptriju +0,75 i cilindar -0,25,nedavno sam bio na pregledu kod drugog oftalmologa i taj mi je prepisao 0 dioptriju i cilindar +0,5.
Ja s obadvije korekcije vidim isto.
nema razlike + i -astigmatizma,riječ je samo o različitom načinu pisanja,evo primjera,odgovor oftamologa

http://www.svjetlost.hr/default.aspx?id=153

Znači radi se o slobodi pisanja.
Razlog zašto vidiš jednako kod tako velike razlike u dioptriji pojednih korekcija leži u akomodacijskoj moći oka koja kod dalekovidnosti igra veliku ulogu,dok kod kratkovidnosti nepomaže(tako kad bi kratkovidnom dali za 0,75 slabije naočale vid bi mu pao za otprilike duplo),akomodacijska moć sa godinama opada.Ipak kod rada na blizinu odmornije oči i/ili bolji vid trebale bi ti davat naočale sa +dioptrijom,ali mislim da bi trebo imat popriličan vid i bez ikakve korekcije,ja recimo imam astigmatizam veći od tvog 0,75,a da sa njime svejedno mogu postić blizu 100posto vida i zato na nekoliko lječničkih pregleda je prošao nezapažen od strane oftamologa,tako sam tek sa 24godine sazno da ga imam.
Jolac is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.06.2008., 23:48   #20
Quote:
Jolac kaže: Pogledaj post
ali mislim da bi trebo imat popriličan vid i bez ikakve korekcije
Pa u biti i imam,bez naočala imam vid 0,9
ali kad sam umoran nisam nikad mjerio ali sigurno bi bilo manje
TNX na odgovoru
__________________
If you're searching out for something
Don't try so hard.......
innuendo is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 07:17.