Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Zdravlje

Zdravlje Najvažnija stvar na svijetu
Podforumi: Žensko zdravlje, Stomatologija i oralna higijena

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 28.11.2010., 15:53   #41
hvala ti na pomoći Z_interactive, nabavit ću si te kapi i vidjeti ako će mi pomoći. nadam se da hoće, ako ne onda svakako moram kod doktora da to riješim!
surv001 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.03.2011., 16:02   #42
poozzzzz....
evo meni je dgn.astigmazizam....
pa me zanima dal je od toga moguce da mi je zamagljen vid na jednom oku ali samo kad gledam sitna slova....
ovak inace mi je ok......
i zna me pikat u tom oku.....
mala mi je dipoptrija -o.5
sanja2222 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.03.2011., 22:04   #43
Ja sam promijenila hrpu različitih dioptrija, zbacala cijelo bogatstvo na eksperimentiranje s lećama - mijenjala sam dioptriju svakih mjesec dana. Bila kod xy oftalmologa (više im ne znam ni broj) i nikako vidjeti kako spada.
Na kraju mi neka mlada oftalmologica, u nekoj bezveznoj optici u koju sam zalutala baš kad su imali nekakvu akciju besplatne provjere vida, otkrije astigmatizam i propiše torične leće.
Preporodila sam se od onda.
Između ostalog sam skužila da su mi svi oftalmolozi kod kojih sam do tada bila redom određivali preveliku dioptriju. Kratkovidna sam od djetinjstva i nosim kontaktne leće od 14. godine - svi su mi samo podizali dioptriju i nitko od njih nije skužio da imam astigmatizam.

S ovim lećama vidim super i više nemam baš nikakvih problema s vidom, premda sam od mnogih čula da mekane leće ne valjaju za astigmatizam.

Samo treba dobro "pogoditi" te cilindre i dioptriju i malo vremena za privikavanje.
Hobby is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.05.2011., 09:12   #44
Od petka sam dobio nove naočale jer stare radi lošeg okvira nisam nosio.Za blizu sa napravio a za daleko ću poslije.Dijagnisticiran astigmatizam.
D + 0,25ds = +1,00x120
L + 0,75ds = +0,50x60
Čitat vidim bez problema ali mi donji dio ekrana bježi od mene i ide u trapez više po desnoj strani.U optici jučer provjerili razmak zjenica i naočale i rekli da su naočale ok samo da se zbog cilindara i jačine mozak i oko moraju priviknut.Malo mi je mutnija slika na desnom oku.Ako su naočale ok koliko bi trebalo trajat privikavanje?
__________________
Demokracija je kad poštuješ Zakone iako se sa njima ne slažeš.
sivkić is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.09.2011., 23:42   #45
ljudi,,, imam cilindar 2,25 i dioptriju -0.50,,, naocale sam pocela nosit prije godinu dana,,, sad sam promjenila stakla posto mi je dioptrijana narasla al ja i dalje ne vidim moram naprezat oci da bih nesto uspjela vidit i evo jedan primjer npr kad gledam u laptop sa naocalama ne mogu vidit vise 30 cm??? ljudi pomagajte
derekreativac is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.09.2011., 15:25   #46
Quote:
derekreativac kaže: Pogledaj post
ljudi,,, imam cilindar 2,25 i dioptriju -0.50,,, naocale sam pocela nosit prije godinu dana,,, sad sam promjenila stakla posto mi je dioptrijana narasla al ja i dalje ne vidim moram naprezat oci da bih nesto uspjela vidit i evo jedan primjer npr kad gledam u laptop sa naocalama ne mogu vidit vise 30 cm??? ljudi pomagajte
Očito ti cilindar nije dobro određen, imaš li osjećaj "propadanja", ili ti je zamagljen (mutan vid)? Ali prvo se ipak probaj naviknuti, nosi ih još, pa ako za tjedan dana ne bude dobro, idi na očni.
Lent11 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.10.2011., 15:56   #47
posto ovdje svi imamo astigmatizam zanimalo bi me dal oko moze bolit ako se ne nose naocale?
najme meni je dgns.astigmatiza i trebam nosit naocale ,a ne nosim pa me zanima da li radi toga moze oko bolit,pikat????
perlica82 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.10.2011., 18:29   #48
Quote:
perlica82 kaže: Pogledaj post
posto ovdje svi imamo astigmatizam zanimalo bi me dal oko moze bolit ako se ne nose naocale?
najme meni je dgns.astigmatiza i trebam nosit naocale ,a ne nosim pa me zanima da li radi toga moze oko bolit,pikat????
Može boliti glava, jer ne nosiš naočale.
Lent11 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.10.2011., 13:50   #49
Quote:
Lent11 kaže: Pogledaj post
Može boliti glava, jer ne nosiš naočale.
prvo me oko pocne pikat pa mi pređe na glavu,ali samo celo kao pritisak bi ja to vise rekla
perlica82 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.10.2011., 14:28   #50
Quote:
perlica82 kaže: Pogledaj post
prvo me oko pocne pikat pa mi pređe na glavu,ali samo celo kao pritisak bi ja to vise rekla
Svaka nekorigirana greška nepovoljno utječe na oči i mozak, mozak se "buni", a ti naprežeš oči. Iako savjetujem da odeš provjeriti očni tlak, kako bi se isključila sumnja na glukom (Glaucoma suspectum).
Lent11 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.10.2011., 21:53   #51
s naočalama ne vidim ko sa lećama...polutvrde,torične naravno..zakon!
Jeroboama is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.07.2012., 20:14   #52
Molim mišljenje za nalaz:

VOD: -0.5 dsph + 2.5 ax 125=1.0?
VOS:-0.5 dsph +2.5 ax=75=1.0?
- da li je to velika dioptrija i velike vrijednosti kuteva?
što znači =1.0 pa ? i kod lijevog oka i kod desnog?
ove oznaka dsph znači jačina sferičnih leća, a ono + 2.5 jačina cilindričnih leća? Mogu li biti jedne +, a jedne - ?
Što znači kad je taj kut 125/75, što točno zakreće, ne kužim značenje cilindra?

Liječnik mi je rekao da na lijevo oko vidim slabije, a ne razumijem zašto mi je onda dioptrija jednaka ... malo me to zbunjuje ....
Dijagnoza je Atigmatismus mixtus o.u.

Hvala
CANDY-CANDY is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.07.2012., 20:53   #53
Quote:
CANDY-CANDY kaže: Pogledaj post
Molim mišljenje za nalaz:

VOD: -0.5 dsph + 2.5 ax 125=1.0?
VOS:-0.5 dsph +2.5 ax=75=1.0?
- da li je to velika dioptrija i velike vrijednosti kuteva?
što znači =1.0 pa ? i kod lijevog oka i kod desnog?
ove oznaka dsph znači jačina sferičnih leća, a ono + 2.5 jačina cilindričnih leća? Mogu li biti jedne +, a jedne - ?
Što znači kad je taj kut 125/75, što točno zakreće, ne kužim značenje cilindra?

Liječnik mi je rekao da na lijevo oko vidim slabije, a ne razumijem zašto mi je onda dioptrija jednaka ... malo me to zbunjuje ....
Dijagnoza je Atigmatismus mixtus o.u.

Hvala
Dioptrija je mala, no cilindri su malo veći.

Tumačenje:
VOD - visus oculi dextri - vidna oštrina desnog oka
VOS - visus oculi sinistri - vidna oštrina lijevog oka
Na oba oka imate dioptriju od -0.5 sferično (kratkovidnost) i cilindre od +2.5, razlika je samo u kutu, na desnom oku je pod kutom od 125 (x = axis, kut pod kojim stoji cilindar), a na lijevom od 75 stupnjeva.
Točno, oznaka "Dsph" je sferična leća (mogu biti kratkovidnost - miopia(u vašem slučaju) ili dalekovidnost - hiperopia. "Dcyl" - cilindrična korekcija, koristi se za ispravljanje astigmatizma.
Oznake " = 1.0 " znače vidnu oštrinu koja je postignuta s tom korekcijom - dioptrijom, "1.0" označava 100%-tnu vidnu oštrinu uz napisanu refrakciju. To je super, jer manje bi značilo slabovidnost (ambliopia). Dioptrija nije pokazatelj konačne vidne oštrine s korekcijom, znači netko može imati dioptriju -10 i imati vidnu oštrinu od 100 %, a netko s npr: -0.75 (što je vrlo malo) imati svega 30 %. Općenito kod astigmatizma, vid nije uvijek sasvim jasan, stoga je moguće da malo slabije vidite na lijevo oko, to je normalno.

Dijagnoza označava miješani astigmatizam na oba oka. Miješani je, jer imate sferičnu korekciju u minusu (kratkovidnost), a cilindre u plusu.

Pozdrav
Lent11 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.07.2012., 20:57   #54
Quote:
Sabina08 kaže: Pogledaj post
Slijepo ne, ali zašto ne uzeti u obzir da možda osim svih prednosti imaju i nedostatke u odnosu na "starije" i da možda nisu za svakog. Tu i jesmo da razmijenimo iskustva.
Ja sam recimo imao vrlo loša iskustva s SH lećama, tek nakon bačenih nekoliko tisuća kuna, su ustanovili alergiju na sh materijal. Uvijek sam mislio da je do otopine, neki konzervans mi smeta, a u stvari je do leća. Na zimu počinjem s nošenjem polutvrdih leća, (do sada sam nosio naočale), jer mi dioptrija jako raste, a oštećenje je sve veće. Naravno, postoje mnoge prednosti ovih leća; propusnost kisika, smanjenje vjerojatnosti pojave suhog oka.
Lent11 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.07.2012., 22:07   #55
Hvala ti , lijepo si objasnio
Znaš li možda da li se može u optičarskim radnjama kompjutorski odrediti dioptrija cilindričnih stakla Dcyl I AXIS , ili se tamo odredi samo ova klasična dioptrija ?
Znam da mi je još prije nekih 8 godina optičarka rekla da mi ne može kompjutorski odredit dioptriju jer imam ta posebna cilindrična stakla- sad ne znam da li se to uopće ne može, da li njezin uređaj nije bio "razvijen" ili je nešto treće bilo u pitanju
možda sada u suvremenijim optičarskim radnjama mogu i to radit.. znaš ?
Koliko čujem , kao najsigurnije je na klasičan način, kompjutorski je samo približno, orijentacijski, ali ne znam kako onda razni ljudi imaju naočale sa dioptrijom određenom na kompjutorski način

Imam sad naočale po nalazu koji je naveden u prethodnom postu, ali imam osjećaj kao da se malo više naprežem- ne znam da li se oko i mozak moraju navikniti ili nije baš 100% dobro određena dioptrija ... slika uglavnom je jasna , nije mutna i sl. ..
ma ide mi na živce kad idem na pregled pa mi dioptriju određuju na onaj prastar način - kombinacija od hrpa stakala koja stavljaju na one ogromne naočale , da više čovjek ni sam ne zna koja mu najbolje štimaju najprije mi tamo neka sestra određivala dioptriju, onda je dr uspoređivao dioptriju navedenu u starim nalazima stare nalaze sa tom dioptrijom koju je ta sestra napisala ,pa mu nešt bilo sumnjivo , pa je onda sam određivao ..uglavnom to je bilo tu negdje , ali je ipak bilo odstupanja ....

pošto mi je malo sumniva ta moja dioptrija planiram otići na kompjutorsko odrđeđivanje i da mi tu dioptriju usporede s ovim novim naočalama ...ali ne znam da li se to može jer imam cilindre

Zadnje uređivanje CANDY-CANDY : 16.07.2012. at 22:24.
CANDY-CANDY is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.07.2012., 11:14   #56
Kompjuterski određena je samo otprilike, da se vidi nekakav raspon dioptrije, najsigurnije je subjektivnom refrakcijom (isprobavanje stakala), inače nema potrebe za komp. A pravilo je da se naočale ne smiju izraditi samo prema kompjuterskom nalazu, već nakon toga treba isprobati tu dioptriju preko probnih naočala. Vjerojatno se trebate naviknuti na nove naočale, ako i nakon 2-3 tjedna bude isto, idite ponovno na pregled. Taj "prastari" način je ujedno i najsigurniji, jer samo vi možete odrediti koja vam je dioptrija najugodnija oku, kompjuter ne.
Lent11 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.07.2012., 19:18   #57
Quote:
CANDY-CANDY kaže: Pogledaj post
što znači =1.0 pa ? i kod lijevog oka i kod desnog?
Ovo znači da niste točno pročitali sve znakove (slova, brojeve) u retku koji odgovara oštrini vida 100% (normala) nego ste neke znakove pogrešno čitali pa vidna oštrina nije točno 100% ili 1,0 nego nešto manja. S obzirom na Vaš astigmatizam, to nije ništa neobično.

Ostalo je Lent11 odgovorio.
__________________
Angel, que das luz a mi vida, eres el aire que quiero respirar. Angel, que alivias mis heridas, no te alejes que muero si no estás. Angel, llévame en tus alas a la cima de este gran amor. En tu alma, vive mi esperanza; en tus manos está mi corazón.
El Gato Félix is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.10.2012., 20:18   #58
Zelio bis vas upitati da mi neko da analizu mojih rezultata od opticara, da mi kaze sta je sta i da li imam ovaj astagmatizam il nesta drugo, laik sam totalni za ovo( nalazi su radjeni u svetlosti pregled je lasersko skidanje dioprtije).
Ja sam strudent zavrse godine na tehnickom faxu, energetika 23 godine, i razliku u vidu sam otkrio prije nekih mjesec dana i odem na pregled.
Odlucio sam se za ovaj gore pregled jer sam iso logikom skuplje jeste bolje (vise ce se analiza uraditi).Prije sirenja zjenica receno mi je da mi je lijevo oko 0 a desno +0.5, sve ok ali nakon sirenja zjenica imam ove dole rez.

http://i47.tinypic.com/35bxwdz.jpg

Doktorica kaze da imam skrivenu dioptriju, i propisala mi je naocale L+0.5 D+1.0, i nalozila da odem na kontrolu za 3 mjeseca, i da ce postepeno povecavati dok se ne dostigne ovi dole brojevi, i da nakon toga mogao da odradim to skidanje (znaci vremesnki za jedno godinu dana).Naime ona kaze da su mi oci totalno zdrave al eto jedino imam dioptriju (kako je ovo moguce nekontam).
Unaprijed hvala za pomoc.

Zadnje uređivanje leeloo27 : 25.10.2012. at 23:26. Reason: uklanjanje prevelike slike
donsedin is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.10.2012., 09:04   #59
astigmatizam

vidim da svašta pišete o astigmatizmu pa ću pokušat sa stručne strane objasnit:

Astigmatizam je refraktivna pogreška oka u kojoj se zrake svjetla fokusiraju u dvije ortogonalne fokalne linije umjesto u jednu fokalnu točku. Uzrok astigmatizma je nepravilan oblik rožnice i/ili očne leće.

Astigmatizam može biti kombiniran sa sfernom refraktivnom pogreškom (kratkovidnost ili dalekovidnost) a uvijek uzrokuje zamućen vid.
Podjela i korekcija astigmatizma

Astigmatizam se dijeli na regularni astigmatizam i iregularni astigmatizam.
Regularni astigmatizam je čest a u manjim vrijednostima ima ga gotovo svako oko. Regularni astigmatizam se korigira naočalama ili kontaktnim lećama. Najbolja vidna oštrina se postiže tvrdim plinopropusnim kontaktnim lećama.
Iregularni astigmatizam se manifestira kod nepravilne rožnice uslijed trauma, kirurških zahvata na oku ili radi keratokonusa. Iregularni astigmatizam se ne može korigirati naočalama. Tvrde plinopropusne kontaktne leće su jedina opcija za korekciju.

test astigmatizma možete vidjeti ovdje

sve ostalo sa stručne strane o astigmatizmu možete pročitati na gornjem blogu
Kuhinje is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.10.2012., 10:09   #60
Quote:
donsedin kaže: Pogledaj post
Zelio bis vas upitati da mi neko da analizu mojih rezultata od opticara, da mi kaze sta je sta i da li imam ovaj astagmatizam il nesta drugo, laik sam totalni za ovo( nalazi su radjeni u svetlosti pregled je lasersko skidanje dioprtije).
Ja sam strudent zavrse godine na tehnickom faxu, energetika 23 godine, i razliku u vidu sam otkrio prije nekih mjesec dana i odem na pregled.
Odlucio sam se za ovaj gore pregled jer sam iso logikom skuplje jeste bolje (vise ce se analiza uraditi).Prije sirenja zjenica receno mi je da mi je lijevo oko 0 a desno +0.5, sve ok ali nakon sirenja zjenica imam ove dole rez.

http://i47.tinypic.com/35bxwdz.jpg

Doktorica kaze da imam skrivenu dioptriju, i propisala mi je naocale L+0.5 D+1.0, i nalozila da odem na kontrolu za 3 mjeseca, i da ce postepeno povecavati dok se ne dostigne ovi dole brojevi, i da nakon toga mogao da odradim to skidanje (znaci vremesnki za jedno godinu dana).Naime ona kaze da su mi oci totalno zdrave al eto jedino imam dioptriju (kako je ovo moguce nekontam).
Unaprijed hvala za pomoc.
Poštovani,

odgovorit ću Vam samo u vezi ovog dijela oko Vaše refrakcijske greške (dioptrije), dok bih Vas za dio pitanja o laserskom skidanju dioptrije, s obzirom da se time ne bavim i nemam dovoljno saznanja, ipak uputio na temu Lasersko uklanjenje dioptrije (kliknuti na link), gdje za mišljenje možete upitati cijenjenog liječnika, dr. Šarića, koji će Vas uputiti što i kako dalje po tom pitanju.

Iz Vašeg nalaza vidljivo je kako uistinu imate skrivenu dalekovidnost, a na desnom oku i astigmatizam.

Skrivena dalekovidnost je nešto što djeluje zbunjujuće i što nije jednostavno objasniti.

Radi se, naime, o tome da je kod dalekovidnosti, osobito u mlađoj dobi, moguće zahvaljujući sposobnostima leće našeg oka kompenzirati dalekovidnost. Dakle, leća u oku preuzima na sebe ulogu naočala s "plus" staklima koje bi osoba trebala nositi.

Tako osoba vidi dobro iako je dalekovidna, ali pod cijenu naprezanja leće odnosno mišića koji mijenja zakrivljenost leće, a koji je u svojevrsnom grču.

S vremenom ta sposobnost leće da se odupre dalekovidnosti slabi i osoba polako počinje uočavati kako slabije vidi. U Vašem primjeru je vidljivo kako ste na to desno oko vidjeli pročitati sedam redova tablice slova/brojeva/znakova, umjesto deset, koliko je normalno.

Lijevo oko još se uspješno odupire jer na njega vidite gotovo normalno bez naočala.

Naočale su Vam dane s nakanom da se taj mišić koji mijenja zakrivljenost leće rastereti, opusti i ustabili.

Očekuje se da bi se kroz neko vrijeme on trebao opustiti i tada će skrivena dalekovidnost doći do izražaja pa će se moći korigirati laserom.

U ovom trenutku sva dalekovidnost koju imate nije došla na vidjelo, nego se vaša leća i mišić koji njome upravlja muče. Oni se trebaju rasteretiti i ustabiliti kako biste mogli pristupiti zahvatu, odnosno kako bi se moglo odrediti koja dioptrija će se skinuti.

Na tom Vašem desnom oku imate i manji astigmatizam, 0,75 dioptrija cilindara pa je konačna dijagnoza složeni dalekovidni astigmatizam desnog oka. Ne treba Vas zabrinjavati riječ složeni - ona samo označava da imate, da tako pojednostavljeno kažem, astigmatizam udružen s dalekovidnošću.

Što se drugog dijela pitanja tiče, tj. Vaših dvojbi što i kako u ovom slučaju s laserskom korekcijom, to bih Vas molio da svoj post ponovite (možete ga prekopirati) na temi o laserskom skidanju dioptrije, koju sam Vam linkao ranije.

Lijep pozdrav.
__________________
Angel, que das luz a mi vida, eres el aire que quiero respirar. Angel, que alivias mis heridas, no te alejes que muero si no estás. Angel, llévame en tus alas a la cima de este gran amor. En tu alma, vive mi esperanza; en tus manos está mi corazón.
El Gato Félix is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 14:00.