Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Zdravlje

Zdravlje Najvažnija stvar na svijetu
Podforumi: Žensko zdravlje, Stomatologija i oralna higijena

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 07.08.2013., 18:34   #81
Planiram online naručiti leće i sad si čitam nalaz pa mi neke stvari nisu jasne. Imam astigmatizam, ali koliko sam shvatila taj moj kut je jako malen i primijetila sam da mi nema nekek razlike nosim li torične ili obične leće (kod naočala vidim razliku).

Dioptriju za leće su mi napisali ovako:

D: -1.00
L: -1.75

a za leće s astigmatizmom:

D: -0.75/-0.75/10°
L: -1.50/-0.75/180°

Je li uobičajeno da se dioptrija razlikuje za dvije vrste leća? Ja bi naručila obične (ne za astigmatizam) al ne znam koju dioptriju da gledam.

Dioptrija na naočalama mi je:

D: -0.75/-0.75/10°
L: -1.50/-0.75/175° (iako mi je često bilo i 180 na nekoliko pregleda pa mi mrvu dignu dioptriju)
Kristina19 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.08.2013., 19:57   #82
Quote:
Kristina19 kaže: Pogledaj post
Planiram online naručiti leće i sad si čitam nalaz pa mi neke stvari nisu jasne. Imam astigmatizam, ali koliko sam shvatila taj moj kut je jako malen i primijetila sam da mi nema nekek razlike nosim li torične ili obične leće (kod naočala vidim razliku).

Dioptriju za leće su mi napisali ovako:

D: -1.00
L: -1.75

a za leće s astigmatizmom:

D: -0.75/-0.75/10°
L: -1.50/-0.75/180°

Je li uobičajeno da se dioptrija razlikuje za dvije vrste leća? Ja bi naručila obične (ne za astigmatizam) al ne znam koju dioptriju da gledam.

Dioptrija na naočalama mi je:

D: -0.75/-0.75/10°
L: -1.50/-0.75/175° (iako mi je često bilo i 180 na nekoliko pregleda pa mi mrvu dignu dioptriju)
Poštovana Krisitna,

ukoliko se radi o mekim lećama, iako nema strogog pravila nego je sve individualno, može se reći da se mekim sfernim ("običnim") lećama može korigirati astigmatizam do 0,75 dioptrija cilindra, a da je za veće cilindre bolje koristiti torične (cilindrične) leće.

Kao što se može vidjeti, dioptrija na lećama (bez cilindara) je malo "pojačana" kako bi se time kompenzirali cilindri.

Pa ipak, moj savjet je da ne naručujete ikakve leće bez da ste ih prethodno isprobali.

Radije prvi put kupite, ako treba, jedan par i isprobajte pa, ako se budu činile dobrima, lako kasnije naručite preko interneta.

Bez probe ne kupujte leće!

Lijep pozdrav.
__________________
Angel, que das luz a mi vida, eres el aire que quiero respirar. Angel, que alivias mis heridas, no te alejes que muero si no estás. Angel, llévame en tus alas a la cima de este gran amor. En tu alma, vive mi esperanza; en tus manos está mi corazón.
El Gato Félix is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.08.2013., 20:35   #83
Puno hvala na savjetu!

Već sam isprobala obje vrste leća tako da znam da bi mi odgovarale. Mučilo me samo što je dioptrija različita (a nisam na to obraćala pažnu dok sam ih imala za probu...). Uzela sam ipak ove za astigmatizam za prvi put. Sad bi ipak naručila ove obične jer su jeftinije, a razlike mi nema.
Kristina19 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.08.2013., 20:40   #84
Dioptrija je drukčija jer su cilindri izostavljeni pa je sferna dioptrija malo povećana kako bi se kompenzirao nedostatak cilindra.
__________________
Angel, que das luz a mi vida, eres el aire que quiero respirar. Angel, que alivias mis heridas, no te alejes que muero si no estás. Angel, llévame en tus alas a la cima de este gran amor. En tu alma, vive mi esperanza; en tus manos está mi corazón.
El Gato Félix is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.08.2013., 01:10   #85
Ovako...pokušavam shvatiti što točno znači kut cilindra, tj. kako on utječe na vid. Na desnom oku imam axis 180°, a na lijevom 10°. Je li moguće da na desno oko bolje vidim, mogla bih reći i dosta bolje, iako su sferna i cilindrična dioptrija na oba oka jednake (sve su -1.25)? Znači razlika je samo u kutu.
__________________
"Crno je, u teškom vremenu živimo, a živimo jadno i sramotno. Utjeha je samo što će oni koji budu poslije nas živjeli, preturiti preko glave još teža vremena, i pominjati naše dane kao sretne."
Alice_05 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.08.2013., 13:58   #86
Quote:
Alice_05 kaže: Pogledaj post
Ovako...pokušavam shvatiti što točno znači kut cilindra, tj. kako on utječe na vid. Na desnom oku imam axis 180°, a na lijevom 10°. Je li moguće da na desno oko bolje vidim, mogla bih reći i dosta bolje, iako su sferna i cilindrična dioptrija na oba oka jednake (sve su -1.25)? Znači razlika je samo u kutu.
Poštovana,

možete li biti malo konkretniji - jeste li mislili da, nakon što stavite naočale, vidite bitno lošije na lijevo oko nego na desno?

Ako je ovo posrijedi, tada treba preispitati je li korekcija točno određena, a trebalo bi znati i postoji li eventualno slabovidnost lijevog oka.

Inače biste trebali vidjeti jednako dobro na oba oka.
__________________
Angel, que das luz a mi vida, eres el aire que quiero respirar. Angel, que alivias mis heridas, no te alejes que muero si no estás. Angel, llévame en tus alas a la cima de este gran amor. En tu alma, vive mi esperanza; en tus manos está mi corazón.
El Gato Félix is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.08.2013., 15:34   #87
Quote:
El Gato Félix kaže: Pogledaj post
Poštovana,

možete li biti malo konkretniji - jeste li mislili da, nakon što stavite naočale, vidite bitno lošije na lijevo oko nego na desno?

Ako je ovo posrijedi, tada treba preispitati je li korekcija točno određena, a trebalo bi znati i postoji li eventualno slabovidnost lijevog oka.

Inače biste trebali vidjeti jednako dobro na oba oka.
Lošije vidim na lijevo oko i s naočalama i bez njih, ali veća razlika je uočljiva ako gledam nešto udaljeno, kad gledam nešto skroz blizu, razlike gotovo da i nema. Da budem preciznija, znam da mi je dioptrija na naočalama trenutno preslaba jer sam ta stakla dobila prije godinu dana i nedavno sam radila pregled i ustanovljeno je da mi se dioptrija povećala, ali pošto sam sad prešla na leće na kojima imam novu, jaču dioptriju i koje ću nositi većinu vremena, odlučeno je da naočale nije potrebno hitno promijeniti. No, mene buni to kako na lijevo oko malo slabije vidim (i bez naočala i leća), a dioptrija (sad nova za leće) ista je na oba oka. Pa mi je palo na pamet da je stvar u tom kutu.
__________________
"Crno je, u teškom vremenu živimo, a živimo jadno i sramotno. Utjeha je samo što će oni koji budu poslije nas živjeli, preturiti preko glave još teža vremena, i pominjati naše dane kao sretne."

Zadnje uređivanje Alice_05 : 10.08.2013. at 15:39.
Alice_05 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.08.2013., 15:42   #88
Quote:
Alice_05 kaže: Pogledaj post
Pa mi je palo na pamet da je stvar u kutu.
S kutom može biti stvar utoliko što možete vidjeti slabije ako nije precizno određen.

No, ako je korekcija dobro određena i kut "pogođen", trebali biste vidjeti normalno osim ako na tom oku ne postoji slabovidnost.

Jeste li na pregledu točno pročitali sve znakove u tablici kada ste gledali samo s lijevim okom?

Oduvijek vidite slabije s lijevim okom ili ste to primijetili odnedavno?
__________________
Angel, que das luz a mi vida, eres el aire que quiero respirar. Angel, que alivias mis heridas, no te alejes que muero si no estás. Angel, llévame en tus alas a la cima de este gran amor. En tu alma, vive mi esperanza; en tus manos está mi corazón.
El Gato Félix is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.08.2013., 15:53   #89
Quote:
El Gato Félix kaže: Pogledaj post
Jeste li na pregledu točno pročitali sve znakove u tablici kada ste gledali samo s lijevim okom?

Oduvijek vidite slabije s lijevim okom ili ste to primijetili odnedavno?
Piše pored dioptrije ono "1.0" što bi značilo da jesam? Jer sama se više ne sjećam.

Pa, iskreno, prije nisam toliko na to obraćala pažnju niti prekrivala sama doma prvo lijevo pa desno oko kako bih vidjela razliku. To sam počela radit otkad sam dobila leće jer je s njima uvijek u početku nošenja nešto klimavo - ili se zamute od suza ili dobro ne sjednu - pa sam ja tako počela provjeravati malo lijevo, malo desno oko i samo si zakomplicirala život. Jer ovako kad ne gledam svako oko posebno, ne primjećujem ništa neobično.
Možda mi se i u godinu dana malo promijenio kut, što bi značilo da je na naočalama kriv, a mene zanima utječe li on na različit vid očiju kad se ne nosi nikakvo pomagalo.
__________________
"Crno je, u teškom vremenu živimo, a živimo jadno i sramotno. Utjeha je samo što će oni koji budu poslije nas živjeli, preturiti preko glave još teža vremena, i pominjati naše dane kao sretne."
Alice_05 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.08.2013., 16:46   #90
Quote:
Alice_05 kaže: Pogledaj post
...a mene zanima utječe li on na različit vid očiju kad se ne nosi nikakvo pomagalo.
Ono što najviše utječe na vidnu oštrinu kod astigmatizma je ponajprije jakost astigmatizma u dioptrijama cilindra, dok sama os ne bi trebala imati bitniji utjecaj, iako oko točnog i detaljnog utjecaja osi na vidnu oštrinu među istraživačima još nema jedinstvenog stava, tj. neka su pitanja još uvijek otvorena i nejasna.

No, čak i da os ima nekog utjecaja, u Vašem slučaju ne bi trebalo biti bitnijih razlika u oštrini bez korekcije (kad ne nosite naočale ili leće) ako su i sferna i cilindrična dioptrija iste na oba oka jer su i kutovi od 180 stupnjeva i 10 stupnjeva relativno bliski (180 stupnjeva je isto što i 0 stupnjeva, tako da je razlika samo 10 stupnjeva, a kod manjih astigmatizama mnogi ni ne detektiraju razliku u kutu od 5 do 10 stupnjeva).

S korekcijom pak opet ne bi trebalo biti neke razlike jer, pod uvjetom da je oko inače zdravo i da nema slabovidnosti, s korekcijom biste trebali imati normalnu vidnu oštrinu na oba oka.

Ako tomu nije tako, znači da nešto ne štima.
__________________
Angel, que das luz a mi vida, eres el aire que quiero respirar. Angel, que alivias mis heridas, no te alejes que muero si no estás. Angel, llévame en tus alas a la cima de este gran amor. En tu alma, vive mi esperanza; en tus manos está mi corazón.
El Gato Félix is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.08.2013., 17:41   #91
Puno hvala na odgovoru, ići ću za svaki slučaj ponovno provjeriti vid da budem načisto s tim brojkama.
__________________
"Crno je, u teškom vremenu živimo, a živimo jadno i sramotno. Utjeha je samo što će oni koji budu poslije nas živjeli, preturiti preko glave još teža vremena, i pominjati naše dane kao sretne."
Alice_05 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.08.2013., 00:15   #92
Exclamation Trebam pomoc!

Dakle ja sam nova na forumu i stvarno mi treba pomoc. Imam 14 godina. I moj problem je sto nemam dioptriju,ali imam astigmatizam i od jutra do mraka ne mogu izdrzat da ne dtavim suncane naocale,ali nisu obicne imaju skroz crna kvalitetna stakla kao za slijepe ljude i ja skiljim i oci mi suze dok ih ne stavim. Stoga mozete mi pomoc oko ovog problema. Unaprijed hvala.
M99 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.08.2013., 16:51   #93
Quote:
M99 kaže: Pogledaj post
Dakle ja sam nova na forumu i stvarno mi treba pomoc. Imam 14 godina. I moj problem je sto nemam dioptriju,ali imam astigmatizam i od jutra do mraka ne mogu izdrzat da ne dtavim suncane naocale,ali nisu obicne imaju skroz crna kvalitetna stakla kao za slijepe ljude i ja skiljim i oci mi suze dok ih ne stavim. Stoga mozete mi pomoc oko ovog problema. Unaprijed hvala.
Poštovana,

o kakvoj je vrsti astigmatizma riječ, kolika je dioptrija u cilindrima?

Koliko dugo traju problemi s prekomjernom osjetljivošću na svjetlost (fotofobija - svjetloplahost) i jeste li, otkada su se isti javili, bili na očnom pregledu?
__________________
Angel, que das luz a mi vida, eres el aire que quiero respirar. Angel, que alivias mis heridas, no te alejes que muero si no estás. Angel, llévame en tus alas a la cima de este gran amor. En tu alma, vive mi esperanza; en tus manos está mi corazón.
El Gato Félix is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.08.2013., 14:58   #94
Quote:
El Gato Félix kaže: Pogledaj post
Poštovana,

o kakvoj je vrsti astigmatizma riječ, kolika je dioptrija u cilindrima?

Koliko dugo traju problemi s prekomjernom osjetljivošću na svjetlost (fotofobija - svjetloplahost) i jeste li, otkada su se isti javili, bili na očnom pregledu?
Dvije doptrije u jednom oku, -0.25,oko 6 mjeseci,bila sam jednom još na pregledu u gethaldusu i rekli su mi da su mi oči potpuno zdrave.
M99 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.11.2013., 22:29   #95
u roku od mjesec dana na 2 pregleda mi je utvrden astigmatizam, no nemam drugih problema. jedna doktorica mi je preporucila odlazak u bolnicu na pregled i da postoje odredene vjezbe, postoje li uopce? i da uzmeme obicna stakla sa zastitom posto radim za kompjuterom 8 sati. druga mi je rekla da ne uzimam te naocale jer je cisto bacanje novaca, da nemam dioptriju i da mi je sve ok. na lijevo oko slabije vidim, ne jako al bi prilikom najmanje velicine slova morala sam se poprilicno napregnuti da mi se oko prestane mutiti i procitala sto pise porocitano 9/10). sto napraviti? uzeti naocale sa zastitom, cisto preventivno, otici dalje na pregled ili dok nema dioptrije da pustim...?
hvala
mrtva is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.11.2013., 18:45   #96
Quote:
mrtva kaže: Pogledaj post
u roku od mjesec dana na 2 pregleda mi je utvrden astigmatizam, no nemam drugih problema. jedna doktorica mi je preporucila odlazak u bolnicu na pregled i da postoje odredene vjezbe, postoje li uopce? i da uzmeme obicna stakla sa zastitom posto radim za kompjuterom 8 sati. druga mi je rekla da ne uzimam te naocale jer je cisto bacanje novaca, da nemam dioptriju i da mi je sve ok. na lijevo oko slabije vidim, ne jako al bi prilikom najmanje velicine slova morala sam se poprilicno napregnuti da mi se oko prestane mutiti i procitala sto pise porocitano 9/10). sto napraviti? uzeti naocale sa zastitom, cisto preventivno, otici dalje na pregled ili dok nema dioptrije da pustim...?
hvala
Astigmatizam, vježbe za astigmatizam, naočale bez dioptrije vs. astigmatizam?

Nešto nije u redu...
__________________
Angel, que das luz a mi vida, eres el aire que quiero respirar. Angel, que alivias mis heridas, no te alejes que muero si no estás. Angel, llévame en tus alas a la cima de este gran amor. En tu alma, vive mi esperanza; en tus manos está mi corazón.
El Gato Félix is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.11.2013., 10:31   #97
zato i pitam jer ni meni nije jasno kako

2 puta su potvrdili isto, nema dioptriju, al imam astigmatizam

prva je utvrdila s neki zadatkom s krizicem, tocnije kod mene nikad nije nastao taj krizic nego bi vidjela ili vodoravnu ili okomitu crtu, kod drugog pregleda je bila stvar sa pravokutnikom i krugom, naravno opet mi je krug bio izvan pravokutnika

kriva dijagnoza?
mrtva is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.11.2013., 10:41   #98
Pozdrav svima,
Kod mene je drugi problem.
Refraktometar izmjeri astigmatizam i dioptriju medjutim kod isprobavanja naocala s astigmatizmom vidim losije, odnosno ne podnosim ih.
Oftalmolog kaze da ima vise vrsta astigmatizma, onaj roznicni koji se korigira naocalama i onaj neki drugi.
Takodjer ponekad, pogotovo nocu imam duple slike samo u desnom oku,
to je stanje nastalo kao posljedica laserskog skidanja dioptrije i to samo u desnom oku.
Primjetio sam da ta dupla slika nestaje ako stavim naocale za blizu ( za citanje) ali mi smetaju posto nemam plus dioptrije.

Moje pitanje je koja je ovo vrsta astigmatizma i o cemu je tocno rijec?

Prije oepracije sam imao astigmatizam koji je skinut na nulu, ali nisam nikad imao duple slike.
I nikad mi nisu propisivali naocale za astigmatizam nego samo za kratkovidnost.
DarkStar is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.11.2013., 10:42   #99
@mrtvaodi opet na pregled.. možda nemaš dioptriju, ali imaš problema s kutevima, pa bi ti možda treble naočale s kutevima bez dioptrije da ti isprave vidno polje pomogle

meni je isto nedavno utvrđen astigmatizam, i sad tek s naočala vidim kolko nisam vidjela al imam dioptriju.

tak da odi u neku dobru optiku na pregled i pitaj, pitaj i samo pitaj, neka ti sve pojasne
Alicia_K is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.11.2013., 14:18   #100
Dodatak na moj gornji post,
prije operacije je bio astigmatizam: na lijevom oku -0.75 105° a na desnom -0.75 40°.
Sada ima samo na desnom 40°.
One dvoslike imam samo kod gledanja u blizu i ne uvijek.
DarkStar is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 13:55.