Natrag   Forum.hr > Društvo > Politika > Svijet

Svijet Zbivanja u svijetu

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 30.04.2013., 17:08   #61
Quote:
HbVelid kaže: Pogledaj post
Ne radi se o velicini doticnih "centara vjere" vec o onome sto oni predstavljaju. Oboje predstavljaju neku vrste baze islama ili krscanstva. U Saudiji definitivno ima nemuslimana, dok u Vatikanu nema niti jednog muslimana. U Saudiji je oduvijek bilo nemuslimana i cak je Muhamed za svoga zivota naredio da im se daju sva prava i dopusti gradnja crkava, bas kao i jevrejima, da bi zbog konstantnih napada od strane krscana i jevreja prije smrti naredio da u Saudiji samo islam moze biti prisutan. Ne jer mrzi krscanstvo vec zbog problema koje su mu pravili pripadnici ove dvije religijske skupine

Ja smijem u Vatikan otici kao turist a nemusliman uglavnom moze u Saudiju otici kao radnik, poslovno. Ni jedno ni drugo nije zadovoljavajuce. Hoce li se nekada napraviti dzamija u Vatikanu? Ako nece zasto nece? Odgovor na to pitanje je ujedno i odgovor oko ovog zapleta na relaciji Saudija-Vatikan-Sloboda religije
Haha, ova paralela izmedju Vatikana i Saudije je smijesna. Ajde da poistovjetis Makkah i Madinah sa Vatikanom pa ne bi nist rekao.

A jel smijem ja u Madinu i Mekku kao turist?
Phil Lynott is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.04.2013., 17:37   #62
Quote:
Phil Lynott kaže: Pogledaj post
Haha, ova paralela izmedju Vatikana i Saudije je smijesna. Ajde da poistovjetis Makkah i Madinah sa Vatikanom pa ne bi nist rekao.

A jel smijem ja u Madinu i Mekku kao turist?
Izgleda smijesno jer su tako postavljeni standardi, to je sistem zivota, mahana kod drugog izgleda kao balvan a mahana kod samih nas izgleda sicusna, ili mislimo cak da je nema.
HbVelid is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.04.2013., 18:30   #63
Quote:
HbVelid kaže: Pogledaj post
Ne radi se o velicini doticnih "centara vjere" vec o onome sto oni predstavljaju. Oboje predstavljaju neku vrste baze islama ili krscanstva. U Saudiji definitivno ima nemuslimana, dok u Vatikanu nema niti jednog muslimana. U Saudiji je oduvijek bilo nemuslimana i cak je Muhamed za svoga zivota naredio da im se daju sva prava i dopusti gradnja crkava, bas kao i jevrejima, da bi zbog konstantnih napada od strane krscana i jevreja prije smrti naredio da u Saudiji samo islam moze biti prisutan. Ne jer mrzi krscanstvo vec zbog problema koje su mu pravili pripadnici ove dvije religijske skupine

Ja smijem u Vatikan otici kao turist a nemusliman uglavnom moze u Saudiju otici kao radnik, poslovno. Ni jedno ni drugo nije zadovoljavajuce. Hoce li se nekada napraviti dzamija u Vatikanu? Ako nece zasto nece? Odgovor na to pitanje je ujedno i odgovor oko ovog zapleta na relaciji Saudija-Vatikan-Sloboda religije


'odgovori' na ta 'pitanja' (prozirno zamajavanje) su u samom 'pitanju'....

da li bi se moglo zakljuciti (jos malo zaje*ancije) da ce saud. arabija dozvoliti dozvoliti eventualnu gradnju ne-muslimanskih vjerskih objekata - ako ti radnici ne-muslimani u s. arabiji to trebaju - samo ako se u vatikanu - gdje nema muslimana, kao sto skoro i nema 'obicnih' ne-svjestenih lica - napravi dzamija...

iz citiranog posta : '...Muhamed za svoga zivota naredio da im se daju sva prava i dopusti gradnja crkava, bas kao i jevrejima, da bi zbog konstantnih napada od strane krscana i jevreja prije smrti naredio da u Saudiji samo islam moze biti prisutan....' - zavrsen citat - bi neko zlonamjeran zakljucio da se saud. arabija nije puno promijenila za evo skoro milenijum i pol i ti cinici ne bi bili u krivu...

ovo sto je ovdje napisano su cinjenice http://barnabasfund.org/UK/Saudi-Arabia.html mada se moze 'diskutovati' o stilu i gramatici i da li su zapete i tacke ovakve ili onakve...

iz teksta: '... There are no non-Muslim places of worship in the country, and the Grand Mufti declared in March 2012 that it was “necessary to destroy all the churches of the region”. Conversion from Islam is officially punishable by death, and the small number of Saudi Christians have to practise their faith in extreme secrecy...'

sa druge strane kao sto je vec kazano saudijska arabija i saudi-kuca mogu raditi sto zele u svojoj zemlji i niko ne tjera nikog da ide tamo da zaradjuje mnogo dolara...

'u rimu kao rimljanin' - u saud. arabiji 'cuti, radi i zaradjuj pare' jer te ipak niko ne tjera da si tamo...

sigurno je da su smijesni pokusaji palamudjenja i iznalazenja nekakvih 'argumenata' koji 'dokazuju' 'toleranciju' drugih religija u saudi arabiji...

Zadnje uređivanje serafim : 30.04.2013. at 19:00.
serafim is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.04.2013., 19:30   #64
Quote:
serafim kaže: Pogledaj post





iz teksta: '... There are no non-Muslim places of worship in the country, and the Grand Mufti declared in March 2012 that it was “necessary to destroy all the churches of the region”. Conversion from Islam is officially punishable by death, and the small number of Saudi Christians have to practise their faith in extreme secrecy...'

I ok, navodno je taj muftija rekao to prije godinu dana. I sta sad? Jesu li porusene crkve o kojima je on navodno govorio?
O cemu pricamo uopste ovdje? Je li ijedna crkva srusena nakon ove izjave muftije prije godinu dana?
HbVelid is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.04.2013., 19:47   #65
Quote:
HbVelid kaže: Pogledaj post
Izvini ali Vatikan je sluzbeno Drzava
Ja dakle govorim o onome sto Vatikan i Saudija predstavljaju. Jeste da je Saudija mnogo veca, mnogo, ali nije poenta u kvantitetu.

Osim toga, krscani zabranjuju malo po malo gradnju dzamija i po drugim drzavama, a tamo i gdje ima dzamija jako su rijetke.

I ne zovi me islamistom. Otkud znas da sam uopste musliman? I ako jesam musliman treba da me zoves muslimanom a ne islamistom. Bas kao sto "nam" religija nalaze, a sta nam to religija nalaze trolu??
papa je ujedno i rimski biskup, a koliko znam na području Rima postoje džamije, tako da ti je usporedba šuplja u svakom smislu. uostalom, krščanstvo je na arapskom poluotoku autohtono, a u Italiji suvremen fenomen.

iz tvojih usta u božje uši, pa da Europa zabrani daljnju gradnju džamija, medžlisa i čega sve ne.
dudu is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.04.2013., 19:51   #66
Quote:
HbVelid kaže: Pogledaj post
I ok, navodno je taj muftija rekao to prije godinu dana. I sta sad? Jesu li porusene crkve o kojima je on navodno govorio?
O cemu pricamo uopste ovdje? Je li ijedna crkva srusena nakon ove izjave muftije prije godinu dana?


da li se vi zaje*avate...

kako da srusi crkve kad crkvi nema....

da se sada ne pocinje o siriji - ima posebna tema - gdje 'borce za slobodu' velikodusno finansira saudi kraljevstvo 'brinu' o svojim sunarodnicima ne-muslimanima koji su tu vec hiljadama godina http://www.christianpost.com/news/20...reality-89768/

i da se ne pocinje o libiji - takodje ima valjda posebna tema - gdje su 'borci za demokratiju', takodje finansirani iz zrabije pobijedili gadafija, tako ljubazni prema hriscanima (mora se priznati da je ovo vatikanska 'propaganda') http://www.news.va/en/news/libyan-ch...eek-amid-perse
serafim is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.04.2013., 19:54   #67
Quote:
serafim kaže: Pogledaj post


da li se vi zaje*avate...

kako da srusi crkve kad crkvi nema....



i
Dzaba se gicas kad nemas pojma o cemu govoris
Cuj nema crkava u islamskim zemljama. Eto sta insan sad da ti kaze na ovo osim da se nasmije
HbVelid is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.04.2013., 20:04   #68
Quote:
dudu kaže: Pogledaj post
papa je ujedno i rimski biskup, a koliko znam na području Rima postoje džamije, tako da ti je usporedba šuplja u svakom smislu. uostalom, krščanstvo je na arapskom poluotoku autohtono, a u Italiji suvremen fenomen.

iz tvojih usta u božje uši, pa da Europa zabrani daljnju gradnju džamija, medžlisa i čega sve ne.
Štoviše Papa je podržao gradnju džamije u Švicarskoj.

Nažalost ne znam je li Papa bio samo naivan pa vjeruje u moguć suživot sa Islamom ili je to više taktika gdje staviš dva neprijatelja u ring pa poslije njihovog međusobnog uništenja opet izgradiš kršćansku Europu?

Nadam se ovo drugo.
Humphrey is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.04.2013., 20:10   #69
Quote:
Humphrey kaže: Pogledaj post
Štoviše Papa je podržao gradnju džamije u Švicarskoj.

Nažalost ne znam je li Papa bio samo naivan pa vjeruje u moguć suživot sa Islamom ili je to više taktika gdje staviš dva neprijatelja u ring pa poslije njihovog međusobnog uništenja opet izgradiš kršćansku Europu?

Nadam se ovo drugo.
i Crkva je na fonu pretjerane političke koreknosti kao i cijela Europa. nitko nema muda stvari nazvati pravim imenom, ali čini mi se da stvari idu nabolje po tom pitanju.
dudu is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.04.2013., 20:13   #70
Quote:
HbVelid kaže: Pogledaj post
Dzaba se gicas kad nemas pojma o cemu govoris
Cuj nema crkava u islamskim zemljama. Eto sta insan sad da ti kaze na ovo osim da se nasmije


je' vala - kada treba moze se govoriti o 'islamskim zemljama' a kada treba o saudi arabiji....

sigurno je da tjeraju na smijeh ta palamudjenja o 'toleranciji' u saudijskoj arabiji i 'islamskim zemljama'...

ali vi mozda vjezbate sada za neko eventualno ucestvovanje na kakvoj 'modernoj' i 'dubokoj' 'europskoj' tribini gdje se na ono sto se zove 'zdrav razum' i zvanje stvari 'pravim imenom' ne smije cak ni pomisliti...

pokusajte ipak 'ubijediti' nekog drugog o 'toleranciji' u saudiskoj arabiji prema drugim religijama...
serafim is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.04.2013., 20:15   #71
Quote:
serafim kaže: Pogledaj post


je' vala - kada treba moze se govoriti o 'islamskim zemljama' a kada treba o saudi arabiji....

sigurno je da tjeraju na smijeh ta palamudjenja o 'toleranciji' u saudijskoj arabiji i 'islamskim zemljama'...
Pa gdje sam ja rekao da u Saudiji ima crkava? Ovaj muftija je navodno rekao da treba porusiti crkve u regionu. Niti je muftija to rekao niti su crkve porusene. To je sve sto je bitno u ovom slucaju.

Krscani nisu nista vise tolerantni prema muslimanima nego sto su to muslimani prema krscanima. Ali bas nista. Hajde neka pokrivena zena nadje posao na zapadu ako su tolerantni.
HbVelid is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.04.2013., 20:40   #72
Quote:
HbVelid kaže: Pogledaj post
Izgleda smijesno jer su tako postavljeni standardi, to je sistem zivota, mahana kod drugog izgleda kao balvan a mahana kod samih nas izgleda sicusna, ili mislimo cak da je nema.
Tako je. Dakle trebamo Vatikan uvesti u EU i tako to postaje jedna drzava, 'centar krscanstva' pa onda primjeniti iste kriterije kao Saudija. I to je ok, jebiga, to su standardi.

Nego, nisi mi odgovorio, mogu li ja ko turist u Makkah i Madinah? Zadnji put kad sam bio nesto sam morao obilazit okolo po non-Muslim cesticama za doci do hotela / klijenta.
Phil Lynott is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.04.2013., 21:25   #73
Quote:
Phil Lynott kaže: Pogledaj post

Nego, nisi mi odgovorio, mogu li ja ko turist u Makkah i Madinah? Zadnji put kad sam bio nesto sam morao obilazit okolo po non-Muslim cesticama za doci do hotela / klijenta.
Zivio si znaci u Saudiji a imas tako lose misljenje o toj drzavi. Zasto si onda bio tamo?

Ne znam moze li se uci kao turista, ali sam procitao negdje da ako izgovoris sehadet pustit ce te
HbVelid is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.05.2013., 01:43   #74
Quote:
HbVelid kaže: Pogledaj post
U Saudiji je oduvijek bilo nemuslimana i cak je Muhamed za svoga zivota naredio da im se daju sva prava i dopusti gradnja crkava, bas kao i jevrejima, da bi zbog konstantnih napada od strane krscana i jevreja prije smrti naredio da u Saudiji samo islam moze biti prisutan.
Ovo nisam znao, možeš li nam navesti hadis kojim je donesena ta odredba tj. naredba?

I usput ako možeš da nam navedeš neke od tih konstantnih napada arabijskih kršćana na prve muslimane, historija Islama je to zasigurno zabilježila i obradila a rado bih saznao i nazive nekih kršćanskih plemena na arabijskom poluotoku i bar približan broj crkava koje su isti izgradili u vrijeme poslanika .... i gdje su izgrađene?

I koliki je bio broj tih nemuslimana u Saudiji, poglavito kršćana u vrijeme Muhammeda?

Hvala lijepo.
__________________
Nikada ne raspravljaj sa budalom, ljudi možda neće vidjeti razliku...
- When I came to Makarska I saw Bosance how eat on beach I thought to myself: What the fuck!? I couldn't believe what I was watching. So I called my babo and I said to him: Babo, La Bosanci esta muy locco, What the fuck!?

Zadnje uređivanje posmatrač : 01.05.2013. at 02:02.
posmatrač is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.05.2013., 04:21   #75
Quote:
HbVelid kaže: Pogledaj post
Zivio si znaci u Saudiji a imas tako lose misljenje o toj drzavi. Zasto si onda bio tamo?

Ne znam moze li se uci kao turista, ali sam procitao negdje da ako izgovoris sehadet pustit ce te
Tu sam zbog klime i otvorenog drustva. Samo pitam mogu li u Madinah I Makkah ko sto turisti muslimani mogu u Vatican.
Phil Lynott is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.05.2013., 05:39   #76
Quote:
Phil Lynott kaže: Pogledaj post
Tu sam zbog klime i otvorenog drustva. Samo pitam mogu li u Madinah I Makkah ko sto turisti muslimani mogu u Vatican.
Koliko sam upoznat....mozes.
Ne mozes na sveta mjesta....a u ostalom sta bi radio na Kabi?
Mjesto nema turisticku namjenu i kao takvo je zatvoreno za sve koji nemaju vezu sa njegovom trenutnom namjenom...dakle hodocasce.
Medjutim...ne bi me nista negativno iznenadilo od neislamske vlasti u Saudiji ...koju su Englezi i BP Oil ustolicili da sluzi za razaranje Islama iznutra.
Nema crkava u Saudiji? No problem....Saudi ruse i postojece dzamije u stilu Srba. 1926 je za dlaku ostao grob Muhameda postedjen.
I ti ....osjecas se diskriminirano? Sta bi muslimani trebali pricati?
naucenik is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.05.2013., 06:59   #77
Quote:
naucenik kaže: Pogledaj post
Koliko sam upoznat....mozes.
Ne mozes na sveta mjesta....a u ostalom sta bi radio na Kabi?
Mjesto nema turisticku namjenu i kao takvo je zatvoreno za sve koji nemaju vezu sa njegovom trenutnom namjenom...dakle hodocasce.
Medjutim...ne bi me nista negativno iznenadilo od neislamske vlasti u Saudiji ...koju su Englezi i BP Oil ustolicili da sluzi za razaranje Islama iznutra.
Nema crkava u Saudiji? No problem....Saudi ruse i postojece dzamije u stilu Srba. 1926 je za dlaku ostao grob Muhameda postedjen.
I ti ....osjecas se diskriminirano? Sta bi muslimani trebali pricati?
Znam ja jako dobro dokle se moze, u Madini sam jednom u dva mjeseca a do Mekke se zaletim i cesce. Nije ograniceno samo na sveta mjesta, cijeli grad je haram zona. Mozes do predgradja samo doci. Onda moras ring roadom okolo ali samom gradu prici nikako. Ali, high-tech facilities su sagradili na rubu Haram zone tako da mogu kafiri pustati sisteme u pogon i odrzavati poslije. Najjaci su Kinezi, gradili jedno postrojenje unutar zabranjene zone, doveli pedeset sljakera Kineza, preobratili ih na mjestu i teraj u zabranjenu zonu.

Nego di nam je Velid, nije valjda prespao Fajr!
Phil Lynott is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.05.2013., 08:24   #78
Quote:
Phil Lynott kaže: Pogledaj post
Znam ja jako dobro dokle se moze, u Madini sam jednom u dva mjeseca a do Mekke se zaletim i cesce. Nije ograniceno samo na sveta mjesta, cijeli grad je haram zona. Mozes do predgradja samo doci. Onda moras ring roadom okolo ali samom gradu prici nikako. Ali, high-tech facilities su sagradili na rubu Haram zone tako da mogu kafiri pustati sisteme u pogon i odrzavati poslije. Najjaci su Kinezi, gradili jedno postrojenje unutar zabranjene zone, doveli pedeset sljakera Kineza, preobratili ih na mjestu i teraj u zabranjenu zonu.

Nego di nam je Velid, nije valjda prespao Fajr!
OK....
Samo znaj jedno...(a mislim da znas 100%)....Saudijom upravljaju Wahabije kojih inace u istoj ima oko 20%. Ne vise uprkos izdasnom ulaganju u tu poganu ideologiju iz budzeta od petrodolara.
Daleko vise muslimana u svijetu bi voljelo vidjeti pad tih kopilana nego sto je to istinski slucaj za Zapadnjacima. Jer Zapad je iste i doveo na vlast...kojij nisu mogli prismrdjeti ni u snu....i Zapadu savrseno odgovaraju.

Inace...prostim rijecnikom...platim nasilnika da te svakog vikenda prebije kao budalu u kafani a zatim pricam okolo kako si olos i stalno se tuces po kafanama.
naucenik is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.05.2013., 09:10   #79
Quote:
naucenik kaže: Pogledaj post
OK....
Samo znaj jedno...(a mislim da znas 100%)....Saudijom upravljaju Wahabije kojih inace u istoj ima oko 20%. Ne vise uprkos izdasnom ulaganju u tu poganu ideologiju iz budzeta od petrodolara.
Daleko vise muslimana u svijetu bi voljelo vidjeti pad tih kopilana nego sto je to istinski slucaj za Zapadnjacima. Jer Zapad je iste i doveo na vlast...kojij nisu mogli prismrdjeti ni u snu....i Zapadu savrseno odgovaraju.

Inace...prostim rijecnikom...platim nasilnika da te svakog vikenda prebije kao budalu u kafani a zatim pricam okolo kako si olos i stalno se tuces po kafanama.
Vlada kraljevska porodica, a radikalni Islam sluzi kao nekakvo vezivo izmedju razlicitih plemena koji osim Islama nemaju neke zajednicke interese, stovise. Da pustis ovima 80% na volju, bio bi tulum malo jaci. Osim po Shia / Sunni liniji, Saudija bi popucala po plemenskim shavovima. Imao bi onda Sudan / Somaliju samo sa petro-dolarima. Delta Nigera bila bi djecje igraliste za tulum koji bi ovdje nastupio. Tako da... .be careful what you wish for.
Phil Lynott is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.05.2013., 09:37   #80
Quote:
posmatrač kaže: Pogledaj post
Ovo nisam znao, možeš li nam navesti hadis kojim je donesena ta odredba tj. naredba?

I usput ako možeš da nam navedeš neke od tih konstantnih napada arabijskih kršćana na prve muslimane, historija Islama je to zasigurno zabilježila i obradila a rado bih saznao i nazive nekih kršćanskih plemena na arabijskom poluotoku i bar približan broj crkava koje su isti izgradili u vrijeme poslanika .... i gdje su izgrađene?

I koliki je bio broj tih nemuslimana u Saudiji, poglavito kršćana u vrijeme Muhammeda?

Hvala lijepo.
A proguglaj malo. Ja na ovom forumu nisam u svojstvu islamskog misionara. Ali sam puno citao, kao sto i ti trebas, i pronasao podatke o kojima govorim. Postavi ovo pitanje na pdf religija i oni ce ti za cas navesti primjere koje trazis.
HbVelid is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 22:21.