Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Automobili

Automobili Život na kotačima
Podforumi: Nautika, Motori i skuteri, Autoplin

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 12.06.2011., 10:30   #61
Quote:
hasnfefer kaže: Pogledaj post
Stisneš gas naglo do "daske". To se zove kick down, odmah prebaci jednu (ili možda čak dvije u nižu), i ne šalta tako brzo u višu nego zadrži okretaje malo duže.
Pa i nije baš tako. Vozio sam Passat i u D modu postoji zadrška od dvije sekunde prije nego što prešalta nižu. Isto je bilo i na Jetti 2.0 TDI. Pritom mislim baš na kick down. Može se s njim brutalno ubrzavati i preticati u D modu, ali za bilo kakva nagla stiskanja gasa tu je S mod. Pogotovo se to osjeti kada usporiš pred ležećim policajcima i stisneš ga na 30 kmh da ubrza, jednostavno odmah ne odreagira kada je u D modu.
__________________
3.0 TFSI
A.M.80 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.06.2011., 11:10   #62
Dobro, idemo dalje s pitanjima...

Teoretski, on troši manje, u praksi to nije kod svakoga tako... neko se kune da mu troši i litru manje, netko da mu troši više... Kako on radi u paru sa, recimo novim Passatom i, start-stop sustavom? To bi, po podacima, trebala biti osjetno smanjena potrošnja...
__________________
"Though I fly through the valley of the shadow of death, I shall fear no evil, for I am at 80000 Feet above and climbing..."
home edition is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.06.2011., 11:18   #63
Quote:
A.M.80 kaže: Pogledaj post
Pa i nije baš tako. Vozio sam Passat i u D modu postoji zadrška od dvije sekunde prije nego što prešalta nižu. Isto je bilo i na Jetti 2.0 TDI. Pritom mislim baš na kick down. Može se s njim brutalno ubrzavati i preticati u D modu, ali za bilo kakva nagla stiskanja gasa tu je S mod. Pogotovo se to osjeti kada usporiš pred ležećim policajcima i stisneš ga na 30 kmh da ubrza, jednostavno odmah ne odreagira kada je u D modu.
Pa dobro! Razlika od proizvođača do proizvođača! Ja sam vozio kompresorski SLK sa automatskim mjenjačem pa sam napisao kako su se stvari odvijale kod njega.
__________________
Atili, najboljem psu na svijetu! RIP (jesen/zima 1997 - 29. 7. 2009)
"Život je kretanje, a kretanje je umjetnost"
hasnfefer is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.06.2011., 11:31   #64
Quote:
home edition kaže: Pogledaj post
a što je kad npr. on stoji u normalnom D položaju i on određuje kad se šalta i sad npr. ja moram preticat, što se onda događa? moram prebacivati ili samo "zakucat" gas do poda i on će shvatiti?
Kad si u D modu onda prebaci cca 2-3 brzine niže (digne okretaje na 3500-4000) i počne ubrzavat. Ako si u S mogu onda skine i 4 niže (cca 5000 o/min) i krene ubrzavat. Uz to je u S modu overboost veći. Govorim o TSi-u i "suhom" DSG-u.

Netko je napisao da mu DSG "misli" prije nego prebaci ... moj baš i ne - čak ponekad u D modu šalta nižu kad bi mogao ostavit. Vjerojatno ovisi o software-u.

I još jedna stvar - DSG nema fiksne mape šaltanja. On koristi tzv fuzzy logiku iliti adaptivnu. I onda ako xyz km voziš ko penzić treba par km da se privikne da sad "gaziš". I obratno - ako si vozio "na nož" kad počneš "cruise" onda ti se u početku čini "grub". Treba mu par km da se privikne na tvoj novi stil vožnje.
CDRW is online now  
Odgovori s citatom
Old 12.06.2011., 11:35   #65
Quote:
home edition kaže: Pogledaj post
Dobro, idemo dalje s pitanjima...

Teoretski, on troši manje, u praksi to nije kod svakoga tako... neko se kune da mu troši i litru manje, netko da mu troši više... Kako on radi u paru sa, recimo novim Passatom i, start-stop sustavom? To bi, po podacima, trebala biti osjetno smanjena potrošnja...
On troši manje (suhi sigurno). Točka. Da se razumijemo - D mod je poštelan na štednju. I nema čovjeka koji će STALNO pazit da najšparnije šalta. Elektronika hoće.

Pisao je kolega sa GTD-om malo ranije - D mod mu drži auto na 1250 o/min (a on ima "uljnog"). Identično se ponaša moj (suhi na TSi-u). Smješno zvuči ali ako vozim normalno moja benzinjara samo u prvoj pređe 2000 o/min. Sumnjam da netko vozi manualca tako (omakne se meni kad sjednem u Imprezu pa da vidite komedije).
CDRW is online now  
Odgovori s citatom
Old 12.06.2011., 12:44   #66
jel se smije u vožnji prebacivat iz D u S ili iz D u +/-? Riječ je o Audi A6 3.0 TDI tiptronic
SilvrBckGorilla is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.06.2011., 12:50   #67
Naravno, što se ne bi moglo?!
__________________
OFF DUTY
STINGer is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.06.2011., 12:50   #68
Normalno da se smije ....
CDRW is online now  
Odgovori s citatom
Old 12.06.2011., 13:20   #69
nikad nisam bio nešto za to da kupim VWa, ali s novim Passatom, i napokon konkurentnijom cijenom čini mi se to dosta izgledna opcija... Možda čak i Golf, ali ni sam ne znam kad su nam obiteljske potrebe li-la... jednog dana nam je dosta i nešto tipa Yaris, drugi dan nam ni kamion ne bi pomogao...

kako bilo, jedini automatik koji bih uzimao je taj DSG pa... hvala na odgovorima!
__________________
"Though I fly through the valley of the shadow of death, I shall fear no evil, for I am at 80000 Feet above and climbing..."
home edition is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.06.2011., 14:32   #70
Quote:
STINGer kaže: Pogledaj post
Naravno, što se ne bi moglo?!
neznam, nisam htio eksperimentirat budući da nije bio moj auto
SilvrBckGorilla is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.06.2011., 19:25   #71
Quote:
CDRW kaže: Pogledaj post
Kad si u D modu onda prebaci cca 2-3 brzine niže (digne okretaje na 3500-4000) i počne ubrzavat. Ako si u S mogu onda skine i 4 niže (cca 5000 o/min) i krene ubrzavat. Uz to je u S modu overboost veći. Govorim o TSi-u i "suhom" DSG-u.

Netko je napisao da mu DSG "misli" prije nego prebaci ... moj baš i ne - čak ponekad u D modu šalta nižu kad bi mogao ostavit. Vjerojatno ovisi o software-u.

I još jedna stvar - DSG nema fiksne mape šaltanja. On koristi tzv fuzzy logiku iliti adaptivnu. I onda ako xyz km voziš ko penzić treba par km da se privikne da sad "gaziš". I obratno - ako si vozio "na nož" kad počneš "cruise" onda ti se u početku čini "grub". Treba mu par km da se privikne na tvoj novi stil vožnje.
SUHI vs ULJNI DSG - razlika u čemu ?
mr.ivek is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.06.2011., 20:53   #72
Quote:
mr.ivek kaže: Pogledaj post
SUHI vs ULJNI DSG - razlika u čemu ?
Kol'ko ja znam DSG je samo "suhi", prvi put čujem za nekakav "uljni", ...da to nije netko pobrkao lončiće sa klasičnim Audijevim HD Tiptronicom i S-Tronicom (ustvari čisti DSG, samo Audijev naziv)...???

Molim "srtučnjake" da pojasne suhi/uljni DSG...???
supervox is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.06.2011., 21:03   #73
Postoje sa suhom i uljnom spojkom dsg-ovi. Valjda je ovaj sa uljnom malo finiji, dok je ovaj sa suhom spojkom malo trzaviji, ali manje troši goriva il tako nešto.. I razlika je u broju brzina. Mislim da je CDRW to negdje već tu pisao na forumu..
toni_os is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.06.2011., 23:18   #74
Quote:
mr.ivek kaže: Pogledaj post
SUHI vs ULJNI DSG - razlika u čemu ?
Quote:
supervox kaže: Pogledaj post
Kol'ko ja znam DSG je samo "suhi", prvi put čujem za nekakav "uljni", ...da to nije netko pobrkao lončiće sa klasičnim Audijevim HD Tiptronicom i S-Tronicom (ustvari čisti DSG, samo Audijev naziv)...???

Molim "srtučnjake" da pojasne suhi/uljni DSG...???
Mda. Prvi DSG je bio uljni - jer su dva kuplunga bili ko na motoru (ok NE na BMW motoru) - višelamelne spojke u ulju. Prednost - nježan je skoro ko HD. Mana - kad nije "uklopljen" ipak troši snagu - jer je ulje viskozno.

Kasnije se pojavio "suhi" DSG, ograničen na 250 Nm momenta koji ima dva najobičnija, suha, kuplunga ko svaki normalni manualac. Prednost - kad je kuplung razdvojen onda je RAZDVOJEN (jer je zrak nemjerljivo manje viskozan od ulja). Mana - nije tako "mekan" i uglađen ko klasični HD automatici.

A što se brzina tiče - ne, ne stoji da je broj brzina različit. Postoji i uljni DSG za uzdužnu montažu i 7 brzina. Trenutno je ograničen na 550 Nm momenta.

Fiatov TCT je "suhi" (ograničen na 350 Nm). Ford PowerShift je isto tako suhi (koristi isti paket kuplunga ko i Fiat) i gle čuda isto je ograničen na 350 Nm momenta.
CDRW is online now  
Odgovori s citatom
Old 13.06.2011., 09:00   #75
Quote:
A.M.80 kaže: Pogledaj post
Pa i nije baš tako. Vozio sam Passat i u D modu postoji zadrška od dvije sekunde prije nego što prešalta nižu. Isto je bilo i na Jetti 2.0 TDI. Pritom mislim baš na kick down. Može se s njim brutalno ubrzavati i preticati u D modu, ali za bilo kakva nagla stiskanja gasa tu je S mod. Pogotovo se to osjeti kada usporiš pred ležećim policajcima i stisneš ga na 30 kmh da ubrza, jednostavno odmah ne odreagira kada je u D modu.
u pravu si to sam i ja primjetio samo nisam baš htio tako hrabro napisati jel sam još nov sa DSG-om
mr.ivek is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.06.2011., 09:10   #76
Quote:
CDRW kaže: Pogledaj post
Mda. Prvi DSG je bio uljni - jer su dva kuplunga bili ko na motoru (ok NE na BMW motoru) - višelamelne spojke u ulju. Prednost - nježan je skoro ko HD. Mana - kad nije "uklopljen" ipak troši snagu - jer je ulje viskozno.

Kasnije se pojavio "suhi" DSG, ograničen na 250 Nm momenta koji ima dva najobičnija, suha, kuplunga ko svaki normalni manualac. Prednost - kad je kuplung razdvojen onda je RAZDVOJEN (jer je zrak nemjerljivo manje viskozan od ulja). Mana - nije tako "mekan" i uglađen ko klasični HD automatici.

A što se brzina tiče - ne, ne stoji da je broj brzina različit. Postoji i uljni DSG za uzdužnu montažu i 7 brzina. Trenutno je ograničen na 550 Nm momenta.

Fiatov TCT je "suhi" (ograničen na 350 Nm). Ford PowerShift je isto tako suhi (koristi isti paket kuplunga ko i Fiat) i gle čuda isto je ograničen na 350 Nm momenta.
u uputama (uz auto) piše da je servis izmjene ulja svakih 60000, imaš iskustva oko toga, koji filter, koje ulje, da li treba specijalni alati, kako izmjeriti razinu ulja, da li je jednostavno promjeniti ulje u njemu, ozračivanje i sl.
mr.ivek is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.06.2011., 09:18   #77
Ja samo znam da izmjena ulja kod ovlaštenog servisera košta oko 1700 kn (ispravite me ako griješim).
Samo ulje košta 1200 kn, ide ga 6 litara!
stef1455 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.06.2011., 09:41   #78
Quote:
A.M.80 kaže: Pogledaj post
Pogotovo se to osjeti kada usporiš pred ležećim policajcima i stisneš ga na 30 kmh da ubrza, jednostavno odmah ne odreagira kada je u D modu.
To je kao kod Citroenovog Sensodrive-a. Prekrasan jedan osjećaj kada u 2. lagano uđeš u križanje i hoćeš ubrzati (u 2.), a moronu treba pola sekunde da se smisli što hoćeš pa zašalta u prvu uz trzaj. A, ja mislio da je DSG pametniji Koja je to fora da mu treba neko vrijeme da se "navikne" na drugačiji režim vožnje?
Jeli svaki DSG ima polugice i da li se može pod D/S modom prebacivati i s polugicama ako se smisliš?
__________________
Bože, čuvaj Hrvatsku, odoh ja u Njemačku!
golfigno is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.06.2011., 10:04   #79
Quote:
mr.ivek kaže: Pogledaj post
u uputama (uz auto) piše da je servis izmjene ulja svakih 60000, imaš iskustva oko toga, koji filter, koje ulje, da li treba specijalni alati, kako izmjeriti razinu ulja, da li je jednostavno promjeniti ulje u njemu, ozračivanje i sl.
Govoriš i "uljnom" DSG-u. Ima po netu puno tutorijala kako to napraviti. Neki specijalni alat i ne treba (osim ako nije specijalni alat komad plastičnog creva sa navojem na kraju) ali nije baš ko izmjena ulja u motoru.
CDRW is online now  
Odgovori s citatom
Old 13.06.2011., 10:10   #80
Quote:
golfigno kaže: Pogledaj post
To je kao kod Citroenovog Sensodrive-a. Prekrasan jedan osjećaj kada u 2. lagano uđeš u križanje i hoćeš ubrzati (u 2.), a moronu treba pola sekunde da se smisli što hoćeš pa zašalta u prvu uz trzaj.
Ja ne znam o čemu on priča - moj DSG nema taj problem.

Quote:
golfigno kaže: Pogledaj post
A, ja mislio da je DSG pametniji Koja je to fora da mu treba neko vrijeme da se "navikne" na drugačiji režim vožnje?
Baš to što sam rekao - treba mu par km da "skuži" kako si promjenio stil vožnje. Pa više ne mjenja na 3500 o/min nego na 2500 o/min ili obratno. Jednostavno mu se promjeni mapa po kojoj šalta - jasno ti je da ak voziš penzionerski da će šaltat na manjim okrtetajima i obratno - ako voziš "šarf" da će svaku brzinu rastezat skoro do crvenog.

Quote:
golfigno kaže: Pogledaj post
Jeli svaki DSG ima polugice i da li se može pod D/S modom prebacivati i s polugicama ako se smisliš?
Nema svaki (kod mene je bila doplata 50€) ali onaj koji ima može u bilo kojem trenutku preći na "manualni" mod ako kreneš prčkat po polugicama.

BTW - polugice su jeftino sranje. Milijardama svjetlosnih godina od polugica PRAVIH sportskih mjenjača (Ferrari, Aston, Lambo ....). Više izgledaju (i daju osjećaj) ko neki JEFTINI game controller.
CDRW is online now  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 13:29.