Natrag   Forum.hr > Društvo > Prirodne znanosti

Prirodne znanosti Čista znanost za jako pametne i one koji takvima žele postati
Podforum: Armstrong Station - Astronomija i astrofizika

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 22.04.2003., 14:18   #41
math
__________________
To tol'ko
E bas necu da reklamiram Septy u raljama zivota
Septembar is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.04.2003., 02:12   #42
Quote:
Bili matematičar i fizičar. I trebali oni izmjerit visinu flagpolea (onaj vrag na kaj se natakne zastava, nemrem nać dobru hrvatsku riječcu za to).
Koplje, buraz.
__________________
Don't break your arm patting yourself on the back!
Entreat is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.04.2003., 10:24   #43
Quote:
Septembar kaže:
math
ovako izgledaju moje laboratorijske biljeznice samo sto ja imam male kosture i cvijece. kolega crta mrtvacke glave i munje. ili mala sunca kad je sve ok...
luca is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.04.2003., 12:33   #44
Wink Brojke, brojevi & život

Life is complex. It has real and imaginary components.
__________________
All you have is what you are
and what you give.
adriatic is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.05.2003., 13:21   #45
istinit dogadaj ...
desio se na sarajevskom elektrotehnickom fakultetu..

profesor izlazi iz kabineta.. cistacica ga pita treba li obrisati tablu za iduci cas.. a on joj veli:
"obrisite sve osim te parcijalne diferencijalne jednacine"...


heureka is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.05.2003., 14:55   #46
Re: Brojke, brojevi & život

Quote:
adriatic kaže:
Life is complex. It has real and imaginary components.
Eh, sjetih se ovoga:
Quote:
GOD is real, unless declared integer.
Ajde da vidim: dignite ruku svi koji znate što ovo gore zapravo znači.
Blackadder is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.05.2003., 13:52   #47
Pick-Up Lines to use on Mathematics Chicks


My love for you is a monotonic increasing function of time.

I am equivalent to the Empty Set when you are not with me.

You and I would add up better than a Riemann sum.
__________________
All you have is what you are
and what you give.
adriatic is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.05.2003., 16:59   #48
Why is six afraid of seven?

'Cause of seven ate nine.
Ame®icano is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.06.2003., 11:48   #49
Quote:
adriatic kaže:
My love for you is a monotonic increasing function of time.
Exponential, polynomial or sublinear?
__________________
What, me worry?
Blackadder is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.06.2003., 13:46   #50
Quote:
Blackadder kaže:
Exponential, polynomial or sublinear?
Whichever you prefer. I suppose the exponetial would suit you best.
__________________
All you have is what you are
and what you give.
adriatic is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.06.2003., 02:30   #51
Quote:
Septembar kaže:
math
Sarmageddon is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.06.2003., 11:55   #52
Quote:
Entreat kaže:
Koplje, buraz.
jarbol, buraz, buraz.
Mrga Cvarak is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.06.2003., 10:51   #53
malo fizike

Na washingtonskom sveucilistu profesor je na ispitu dao neobicno dodatno pitanje. Odgovor jednog studenta je bio toliko duhovit, da profesor nije odolio iskusenju da ga proslijedi svojim kolegama i prijateljima.
Dodatno pitanje: Je li Pakao egzotermican (ispusta/predaje toplinu) ili endotermican (apsorbira toplinu)?

Vecina studenata odgovorila je na pitanje pozivajuci se na Boyle-ov zakon (plin se prilikom sirenja hladi tj. zagrijava se kad mu se volumen smanjuje) ili slicno.
Jedan student je napisao slijedece:
Prvo, moramo znati kako se masa Pakla mijenja sa vremenom. Dakle, treba nam broj dusa koje u Pakao ulaze u ovisnosti o vremenu i broj dusa koje iz njega izlaze u ovisnosti o vremenu. Mislim da sa sigurnoscu mozemo pretpostaviti da dusa koja jednom udje u Pakao, vise iz njega ne izlazi. Prema tome -
ni jedna dusa ne izlazi. Sto se tice broja dusa koje ulaze u Pakao, neke religije tvrde da ako niste pripadnik njihove religije, onda cete ici u Pakao. Buduci da postoji vise od jedne ovakve religije i ljudi ne mogu biti pristalice vise od jedne religije, mozemo pretpostaviti da neke duse idu u Pakao. S obzirom na postotak broja rodjenih i umrlih, mozemo ocekivati eksponencijalni prirastaj broja dusa koje odlaze u Pakao.
Sada obratimo paznju na promjenu volumena Pakla jer, prema Boyloe-vom zakonu, da bi temperatura i pritisak u Paklu ostali konstantni, volumen Pakla mora rasti proporcionalno broju pridoslih dusa. S obzirom da to nije slucaj imamo dvije mogucnosti:
1. Ako Pakao ekspandira sa sporije od porasta broja pridoslih dusa,onda ce temperatura i pritisak rasti, dok ne dode do eksplozije Pakla.
2. Ako se se Pakao siri brze nego sto raste broj dusa u njemu, onda ce pritisak i temperatura opadati dok se Pakao ne zaledi. Kako odluciti koja od dvije mogucnosti je prava?
Ako prihvatimo izjavu koji mi je dala kolegica iz grupe - Tereza, i to jos dok sam bio brucos, i koja glasi: "... prije ce osvanuti hladan dan u Paklu nego sto cu ja spavati s tobom" i ako pri tom uzmemo u obzir nesumnjivu cinjenicu da ja jos nisam imao seksualni odnos s njom, dolazimo do zakljucka da mogucnost broj 2 ne moze biti tocna, cime dokazujem da je Pakao egzotermican i da se nece zalediti.
Student je ocjenjen jedinom odlicnom ocjenom u tom roku...
patka is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.07.2003., 10:05   #54
Talking Viša matematika

IZ UČENIČKIH TESTOVA:

Bach was the most famous composer in the world and so was Handel. Handel was half German, half Italian, and half English. He was very large.
__________________
All you have is what you are
and what you give.
adriatic is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.07.2003., 09:45   #55
Problem zamjene žarulje

Ovaj čuveni problem, koji u pojednostavljenoj verziji govori o plavušama, originalno glasi:

Koliko je matematičara potrebno da bi promijenili žarulju?

Problem je postavio nesuđeni matematičar skeps, koji je, obeshrabren uzaludnim pokušajima rješavanja, naposljetku zamrzio matematiku i doktorirao fiziku.
Na rješenje ovog teškog problema, slučajno je naletjela promašena matematičarka i leteća vještica VelmaX, a ono glasi:

Za promjenu žarulje matematičari nisu uopće potrebni.

U dokazu koristimo slijedeću lemu:

Lema

Fizičar, matematičar i matematički logičar putuju na neki znanstveni kongres.
Kako sva trojica prvi put posjećuju dotičnu zemlju, zainteresirano promatraju krajolik. Prolazeći pored nekog pašnjaka, ugledaju na njemu jednu crnu ovcu.

Pogledajte! - usklikne fizičar, kad je spazio ovcu.
U ovoj zemlji su ovce crne!

Matematičar ga zgranuto pogleda:
Kako možeš reći nešto tako glupo? Sve što mi znamo je da u ovoj zemlji živi barem jedna crna ovca.

Pa što je to s vama dvojicom? - oglasi se napokon matematički logičar prezrivo.
Jedino što u ovom slučaju možemo tvrditi jest da u ovoj zemlji živi barem jedna ovca, koja je crna barem s jedne strane.


Dokaz

Pretpostavimo da je za promjenu žarulje potreban barem jedan matematičar.

Budući da vjerojatnost susreta s matematičarom opada s kvadratom udaljenosti od Horvatovca, možemo smatrati da postoji točka u kojoj je ta vjerojatnost manja od epsilon.

Bez smanjenja općenitosti, uzmimo da je ta točka zabačeno planinsko selo Selo, koje je elektrificirano prije n godina (n<=10, n iz N) i u kojem živi baka Anka.

Kako baka Anka koristi žarulje kupljene prije 10 ili manje godina, jasno je da njihov vijek trajanja nije dulji od 4 dana.

Baka Anka je sigurno već promijenila žarulju, jer ne bi uvodila struju, da je htjela sjediti u mraku.

Kako baka Anka nije matematičar, jer ona svoje koze ne broji, nego ih doziva po imenu, iz pretpostavke da je za promjenu žarulje potreban jedan matematičar, slijedi da je baka Anka odnekud dovela matematičara da joj promijeni žarulju.

Ali, to nije moguće jer, iako nikad nije čula za matematiku, ona zna da je matematičar čovjek koji ne razlikuje kozu od ovce, a ona takve ne pušta u kuću!
(Jednom je srela čovjeka koji joj se tako predstavio, a zatim za njenu kozu Mrkušu pitao, je li ta ovca crna s jedne ili s obje strane!)

Dakle za promjenu žarulje dovoljna je baka Anka.

Q.E.D.
VelmaX is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.07.2003., 14:02   #56
Irmeli is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.07.2003., 12:26   #57
Zadatak:
Naci POZITIVNO CJELOBROJNO rjesenje jednadzbe
x^2=3

Rjesenje:
x=1

Skica dokaza:
Prvo se dokaze da je x<2. (Taj dio provjerite sami za vjezbu!) No buduci da rjesenje mora biti pozitivno i cjelobrojno, slijedi da je rjesenje x=1 jer nema drugog pozitivnog cijelog broja manjeg od 2.
__________________
Ljude pokreće iracionalnost. Racionalnost ih usmjerava.
skeptik is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.07.2003., 12:42   #58
Najbolja mi je baka Anka. :klap:
Irmeli is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.12.2003., 22:48   #59
cijeli thread

LukaJ is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.12.2003., 11:21   #60
Talking

Igrali se skrivača i lovice Arhimed, Newton i Pascal.

Newton nacrta kvadrat na zemlji i stane u njega.
Arhimed ga pronađe i uhvati za rukav: - aaaa ulovio sam te.

- Eeehehe, jesi se zajebo... Newton po metru kvadratnom je Pascal !!!

Porto is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 23:33.