Natrag   Forum.hr > Društvo > Filozofija

Filozofija Misaone teme lišene dogme

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 31.01.2013., 18:58   #21
Nego, budući da se aktualni sporovi oko granica sekularizacije nastavljaju na raniji bipolarni poremećaj partizani-ustaše, možda nije posve offtopic ako ovdje pitam... Kaže Božo Kovačević:
Quote:
To pokazuju sociološka istraživanja, političke podjele i politička opredjeljenja današnjih generacija, koja više ovise o političkim opredjeljenjima njihovih predaka u Drugom svjetskom ratu nego o okolnostima nastanka slobodne Hrvatske početkom 1990-ih godina.
link

Zna ti netko koja su to konkretna ''sociološka istraživanja''? Zanima me zato što već dugo tvrdim da bi to trebalo istražiti, naime, korelaciju između obiteljskih sudbina u i oko ww2 i današnjih političkih odabira pojedinaca. Sad čujem da postoje takva istraživanja i da, čini se, potvrđuju to što kažem. Pa ako netko zna točno o kojim se istraživanjima zna, to me baš zanima, rado bih pročitao.
nitko drugi is offline  
Old 31.01.2013., 20:33   #22
Quote:
nitko drugi kaže: Pogledaj post

link

Zna ti netko koja su to konkretna ''sociološka istraživanja''? Zanima me zato što već dugo tvrdim da bi to trebalo istražiti, naime, korelaciju između obiteljskih sudbina u i oko ww2 i današnjih političkih odabira pojedinaca. Sad čujem da postoje takva istraživanja i da, čini se, potvrđuju to što kažem. Pa ako netko zna točno o kojim se istraživanjima zna, to me baš zanima, rado bih pročitao.
Ne znam postoje li takva istraživanja, ali to za ovu temu nije ni bitno. Iz linkanog intervjua zanimljiviji mi je slijedeći odlomak:

Quote:
Mediji u kojima imamo previše udbaša?
Postoji i znanost. Sve bi trebalo istražiti, možda i u obliku memoarskih intervjua, te omogućiti svima da kažu što imaju, napraviti znanstvenu valorizaciju i omogućiti javnosti da na osnovi činjenica donese sud. Ne bi bilo produktivno uz rasprave o ljevici i desnici, koje se identificiraju s partizanima i ustašama, uvesti još opredjeljivanje za udbaše ili protiv njih.
Kovačević lijepo kuži u čemu je stvar, te da treba na vrijeme zauzeti stranu, a ne u zadnji čas kad već izbije građanski rat zbunjeno vrludati poput muhe bez glave. Valja izvršiti temeljite predradnje za nešto tako ozbiljno kao što je nacionalno krvoproliće. Jedino ne znam zašto udbaše isključiti iz svega toga. Ja sam za sveobuhvatni pristup!
Sigmund is online now  
Old 01.02.2013., 21:02   #23
Quote:
Sigmund kaže: Pogledaj post
Kovačević lijepo kuži u čemu je stvar, te da treba na vrijeme zauzeti stranu, a ne u zadnji čas kad već izbije građanski rat zbunjeno vrludati poput muhe bez glave. Valja izvršiti temeljite predradnje za nešto tako ozbiljno kao što je nacionalno krvoproliće. Jedino ne znam zašto udbaše isključiti iz svega toga. Ja sam za sveobuhvatni pristup!
Ti zbilja misliš da bi ova tvoja podjela mogla uzrokovati građanski rat?
__________________
Padaj silo i nepravdo!
F. Chief is offline  
Old 01.02.2013., 21:12   #24
Quote:
F. Chief kaže: Pogledaj post
Ti zbilja misliš da bi ova tvoja podjela mogla uzrokovati građanski rat?
Pa ne bi bilo prvi put. Nije li neki biskup nedavno pozvao na novu Oluju?
Kad smo kod biskupa, čini se da ni Bozanić ne razumije da se ne radi o jednoumlju, nego o dvoumlju (ili se samo pravi da ne razumije):
http://www.index.hr/vijesti/clanak/i...cu/660341.aspx
Zaboravio je i na onu biblijsku o onima koji vade trun iz tuđeg oka, a ne vide balvan u vlastitom.
Sigmund is online now  
Old 01.02.2013., 21:31   #25
Quote:
Sigmund kaže: Pogledaj post
Pa ne bi bilo prvi put. Nije li neki biskup nedavno pozvao na novu Oluju?
Kad smo kod biskupa, čini se da ni Bozanić ne razumije da se ne radi o jednoumlju, nego o dvoumlju (ili se samo pravi da ne razumije):
http://www.index.hr/vijesti/clanak/i...cu/660341.aspx
Zaboravio je i na onu biblijsku o onima koji vade trun iz tuđeg oka, a ne vide balvan u vlastitom.
Treba reći da su Štulhofer i Reisman bili na strani dijaloga, i da su si cenzurom na HTV-u novozatucani zabili autogol kakav se rijetko viđa... jer su od malo poznate gospođe napravili medijsku zvijezdu i s njezinim radom upoznali cijelu zemlju. Prilog u cenzuriranoj HTV-ovoj emisiji bi odavno bio zaboravljen (ako je itko uopće i gledao) da cenzure nije bilo.
- Sizif - is offline  
Old 01.02.2013., 21:47   #26
Quote:
- Sizif - kaže: Pogledaj post
Treba reći da su Štulhofer i Reisman bili na strani dijaloga, i da su si cenzurom na HTV-u novozatucani zabili autogol kakav se rijetko viđa... jer su od malo poznate gospođe napravili medijsku zvijezdu i s njezinim radom upoznali cijelu zemlju. Prilog u cenzuriranoj HTV-ovoj emisiji bi odavno bio zaboravljen (ako je itko uopće i gledao) da cenzure nije bilo.
Da, ali već sam rekao da u Kulturnom ratu dijalog ne pomaže. Zar itko doista misli da će dijalogom doći do približavanja ove dvije strane? Da će komunisti preobratiti fašiste? U najboljem slučaju mogli bi se na temelju nekih zajedničkih interesa fuzionirati u nekakvu čudovišnu frankenštajnovsku himeru kao što je ova naša današnja tzv. "socijaldemokratska" grupacija na vlasti. Ja mislim da nikome nije do dijaloga, ni jednoj ni drugoj grupi, a i da jest, kao što rekoh ovakve svjetonazorne stvari se dijalogom ne mogu riješiti. Nekakvi kao pokušaji dijaloga samo generiraju novu mržnju (namjerno, to im je i funkcija) Nije ovo dijalog nego RAT. Za sada još kulturni. Politika je dijalog. A rat je, kao što znamo, nastavak politike drugim sredstvima. Ne dobiva se rat dijalogom i pružanjem ruke pomirenja. To dolazi tek nakon obračuna.
Sigmund is online now  
Old 01.02.2013., 22:15   #27
Quote:
Sigmund kaže: Pogledaj post
Nakon dugog primirja, u našim se krajevima ponovno rasplamsava ono što su drugdje nazvali "Kulturni rat" ("Culture war", "Kulturkampf"), odnosno bespoštedna borba između dva svjetonazora. Neutralnih tu nema, a dijalog ne koristi. Radi se o 200-godišnjoj borbi između moderniteta i nazadnjaštva, između znanosti i religije, između prosvjetiteljstva i primitivizma. Budući da se svatko mora svrstati na jednu od strana, pobrojao sam neke karakteristike i sinonime obje strane, tako da svatko može lakše prepoznati neprijatelja (nemojte se hvatati za svaku riječ, ovo su generalizacije):
Već se iz samog popisa osnovnih karakteristika lijeve i desne strane može uočiti kako se radi o površnim etiketama pogodnima za proizvodnju spinova. U tom smislu ja bih ovo što nazivaš "Kulturnim ratom" jednostavno svrstala u kategoriju specjalnog rata u kojem djeluje metoda identifikacije površnih i nebitnih etiketa na način da se manipulira njihovim pozitivnim - odnosno negativnim značenjem.

Slučaj Rechmanice ovih dana, vjerojatno predstavlja školski uzor politikantskog spina gdje forma (ljepljenje etiketa emotivnog naboja) nadilazi sadržaj (koji čak u osnovi i ne mora biti u suprotstavljen)
to jest - značenje onoga za što se zalažu prividno suprotstavljene strane u uopće ne mora biti drastično različito.
O čemu rječito svjedoči prilično konzervativno i razumno, te suzdržano Štulhoferovo izlaganje, koje se podmuklo povezalo s pedofilijom.

Podjela na lijeve i desne u samoj je svojoj osnovi umjetna i lažna, jer u realnom životu nije isključeno da konzervativac bude homoseksualac, ili da ljevičar sluša klasičnu glazbu, ili da netko čiji je djed bio partizan postane vjerski fanatik, ili da udbaš bude u hdz-u ( )
Tako da bi glavni modus djelovanja u tom ratu trebalo biti raskrinkavanje mogućih pobuda. Tko ima kakve interese i zašto??
Npr. - kakve su namjere KC - osim ovih očiglednih i vidljivih? Što zapravo žele postići? Ima li to kakve veze s ulaskom u EU i kakve? (Itd)

Interes, rekla bih, glavni je poticaj spina, čiji je cilj sve zamuljati da se ne zna tko pije tko plaća.

PS dodat ću jedan, naoko nepovezani slučaj, opisan u povijesnom romanu Misterium - gdje autori (oboje povjesničari s doktoratima koji radnju temelje na opsežnoj povijesnoj građi, sa dodatkom na kraju knjige gdje su izvori detaljno objašnjeni). Riječ je naime o vjerojatnosti da je čitava antička povijest do nas došla u falsificiranom obliku. Kako i zašto, u velikoj se mjeri odnosi na ovu temu. Ako je to doista tako, onda kulturni rat ima daleko veće dimenzije od puke podjele na lijeve i desne. To bi značilo da je čitavo poimanje svijeta na kocki, dok se ljudi svađaju oko nebitnih detalja.
khandro is offline  
Old 01.02.2013., 22:35   #28
Quote:
khandro kaže: Pogledaj post
Već se iz samog popisa osnovnih karakteristika lijeve i desne strane može uočiti kako se radi o površnim etiketama pogodnima za proizvodnju spinova.
Nisam ni tvrdio da se radi o bitnim osobinama. Radi se o deskriptivnim, tipskim osobinama.

Quote:
khandro kaže: Pogledaj post
Slučaj Rechmanice ovih dana, vjerojatno predstavlja školski uzor politikantskog spina gdje forma (ljepljenje etiketa emotivnog naboja) nadilazi sadržaj (koji čak u osnovi i ne mora biti u suprotstavljen)
to jest - značenje onoga za što se zalažu prividno suprotstavljene strane u uopće ne mora biti drastično različito.
O čemu rječito svjedoči prilično konzervativno i razumno, te suzdržano Štulhoferovo izlaganje, koje se podmuklo povezalo s pedofilijom.
O tome se i radi. Nema sadržaja, odnosno sadržaj je svjetonazor. To što je ova Štulhoferu podmetnula da je surađivao s pedofilom upravo pokazuje da se ne radi o dijalogu, nego o ratu.

Quote:
khandro kaže: Pogledaj post
Podjela na lijeve i desne u samoj je svojoj osnovi umjetna i lažna, jer u realnom životu nije isključeno da konzervativac bude homoseksualac, ili da ljevičar sluša klasičnu glazbu, ili da netko čiji je djed bio partizan postane vjerski fanatik, ili da udbaš bude u hdz-u ( )
To smo već rekli da se radi o deskriptivnim osobinama, a ne o bitnim, konstitutivnim. Konzervativac može biti homić, ali to ne znači da će imati razumijevanja za homiće. Odnosno voljet će homiće ali će mrziti homoseksualnost. Bit će licemjer, jer bi inače morao platiti veću emocionalnu cijenu.
Ali nemojmo biti naivni. Ne radi se (samo) o interesima. Niti je podjela umjetna i lažna. To je podjela koja se bazira na najdubljim uvjerenjima od kojih ljudi neće odustati ni pod cijenu života. Od interesa ćeš odustati ili ga modificirati, kanalizirati. Od ovoga, bogami, nećeš, jer bi inače ugrozio vlastiti identitet. To je podjela koja je sposobna dovesti (i u prošlosti je dovodila) do najvećih krvoprolića u povijesti. Sjetimo se holokausta, pa španjolskog građanskog rata ili rata na ovim prostorima 1941-45. Taj rat kod nas nije završio. A nije bogme ni u Španjolskoj, iako se nama tako čini jer smo daleko odande i o tome se ne govori. Ali mržnja traje i dalje i nije ništa manja.
Sigmund is online now  
Old 01.02.2013., 22:48   #29
Quote:
Sigmund kaže: Pogledaj post
Pa ne bi bilo prvi put. Nije li neki biskup nedavno pozvao na novu Oluju?
Kad smo kod biskupa, čini se da ni Bozanić ne razumije da se ne radi o jednoumlju, nego o dvoumlju (ili se samo pravi da ne razumije):
http://www.index.hr/vijesti/clanak/i...cu/660341.aspx
Zaboravio je i na onu biblijsku o onima koji vade trun iz tuđeg oka, a ne vide balvan u vlastitom.
Koliko god to neki nijekali, moje je mišljenje da RKC u Hrvatskoj nema nikakvu konkretnu snagu, a pogotovo neku mobilizacijsku, koja bi pokrenula neke nove 'oluje', to su samo njihovi mokri snovi, stvarnost je daleko od onog što bi oni htjeli predstavljati, i misle da predstavljaju, bez obzira na brojke iz ovog zadnjeg popisa stanovništva...

Ako će nešto pokrenuti sukobe u društvu, to će prvenstveno biti socijalni nemiri, a tamo će na jednoj strani biti siromašni, i lijevi i desni, a s druge strane elite, i lijeve i desne...
__________________
Padaj silo i nepravdo!
F. Chief is offline  
Old 01.02.2013., 23:21   #30
Quote:
Sigmund kaže: Pogledaj post
Nisam ni tvrdio da se radi o bitnim osobinama. Radi se o deskriptivnim, tipskim osobinama.
shvatila sam što si mislio u uvodnom postu, no dodala sam definiciju vezanu za etiketiranje putem kojeg se vrši spin koji po meni ima vrlo malo ili nikakve veze sa značenjem sadržaja. Zato smatram kako nije riječ o kulturnom ratu u smislu istinske podijeljenosti na nekakve lijeve i desne - budući da sadržaj gotovo da nije ni bitan, već "dijalog" služi isključivo defamacija protivnika koji to u sadržajnom smislu nije. Protivnici su arbitrarnog karaktera, tako da bih se usudila reći kako je riječ o prividu ideološkog rata.
Metoda koja je recimo korištena u inkviziciji ili u staljinističkim čistkama: moraš imati osnovu za defamaciju koja je tako općenita da optuženi nema načina da se brani jer što god kaže - bit će potvrda da je na "krivoj strani"
Znači prije bih rekla da je riječ o metodi uvođenja svojevrsnog pojmovnog kaosa kojem je cilj ometanje koherentnog (zajedničkog) djelovanja zajednice, na zajedničkim vitalnim ciljevima. Ukratko, obezglavljivanje.
khandro is offline  
Old 02.02.2013., 11:00   #31
Quote:
Sigmund kaže: Pogledaj post
Ali nemojmo biti naivni. Ne radi se (samo) o interesima. Niti je podjela umjetna i lažna. To je podjela koja se bazira na najdubljim uvjerenjima od kojih ljudi neće odustati ni pod cijenu života. Od interesa ćeš odustati ili ga modificirati, kanalizirati. Od ovoga, bogami, nećeš, jer bi inače ugrozio vlastiti identitet. To je podjela koja je sposobna dovesti (i u prošlosti je dovodila) do najvećih krvoprolića u povijesti. Sjetimo se holokausta, pa španjolskog građanskog rata ili rata na ovim prostorima 1941-45. Taj rat kod nas nije završio. A nije bogme ni u Španjolskoj, iako se nama tako čini jer smo daleko odande i o tome se ne govori. Ali mržnja traje i dalje i nije ništa manja.
pod hitno trebamo vanjskog neprijatelja.
__________________
"Kasno sam te uzljubio, ljepoto tako stara i tako nova, kasno sam te uzljubio! A eto, ti si bio u meni, a ja izvan sebe." https://www.scribd.com/doc/23745183/...relije-Augusti
1001 cipalica is offline  
Old 02.02.2013., 16:19   #32
Quote:
1001 cipalica kaže: Pogledaj post
pod hitno trebamo vanjskog neprijatelja.
Sad u priču ulaze Srbi koje nitko ne voli
djurok is offline  
Old 02.02.2013., 16:51   #33
Quote:
djurok kaže: Pogledaj post
Sad u priču ulaze Srbi koje nitko ne voli
moze i slovenscad.
salu na stranu, vanjski nas neprijatej nece spasiti od unutrasnjeg neprijatelja. djelomicno je istina ovo sto govori nitko drugi, ali nije stvar u tome da su se kasnije generacije opredjeljivale na osnovu ranijih, nego se nisu ni morale roditi, a vec su bile stavljene u dvije moguce kaste: hrvati vulgaris (niza kasta) i hrvati udbaris (visa kasta), a zato sto se komunisticki zlocini ovuda nisu nikad otprocesuirali, pa su tako hrvati udbaris ustolicili svoju djecu i unuke (to su oni s dreadlocksima i siskama ukoso) da zare i pale. to ti je povijest hrvata ukratko.
__________________
"Kasno sam te uzljubio, ljepoto tako stara i tako nova, kasno sam te uzljubio! A eto, ti si bio u meni, a ja izvan sebe." https://www.scribd.com/doc/23745183/...relije-Augusti
1001 cipalica is offline  
Old 02.02.2013., 17:07   #34
Quote:
Znači prije bih rekla da je riječ o metodi uvođenja svojevrsnog pojmovnog kaosa kojem je cilj ometanje koherentnog (zajedničkog) djelovanja zajednice, na zajedničkim vitalnim ciljevima. Ukratko, obezglavljivanje.
.. ali je problem i tu .. .. ko bi to ometao .. i zašto .. ?

Quote:
Ako će nešto pokrenuti sukobe u društvu, to će prvenstveno biti socijalni nemiri, a tamo će na jednoj strani biti siromašni, i lijevi i desni, a s druge strane elite, i lijeve i desne...
.. ne bih reko .. .. ne postoje .. cjeline .. kompaktne grupe .. koje bi se tako formirale .. .. pravo dno je van stroja .. neupotrebljivo .. .. a i cjeli milion ljudi sa donjeg djela nikako nije spojivo .. nije bog još rodio matijaševića koji bi ih ujedinio ..
alim is offline  
Old 02.02.2013., 20:44   #35
Quote:
alim kaže: Pogledaj post
.. ne bih reko .. .. ne postoje .. cjeline .. kompaktne grupe .. koje bi se tako formirale .. .. pravo dno je van stroja .. neupotrebljivo .. .. a i cjeli milion ljudi sa donjeg djela nikako nije spojivo .. nije bog još rodio matijaševića koji bi ih ujedinio ..
Istina alime, kad si u pravu, u pravu si, dno se dijeli po ovoj umjetnoj, na 'partizane' i 'ustaše', a ne vidi stoka da ih vuku za nos, i prodaju im muda pod bubrege, umjesto da se stoka ujedini, i udri po ovima koji ih vuku za nos...

Ali, ima uvijek taj jedan 'ali', i štakor, stjeran u kut, napada čovjeka, nama je jedini spas ako nas stjeraju u kut, iz kojeg nema izlaza, osim naprijed, pa kud puklo da puklo...
__________________
Padaj silo i nepravdo!
F. Chief is offline  
Old 02.02.2013., 22:51   #36
Quote:
F. Chief kaže: Pogledaj post
Istina alime, kad si u pravu, u pravu si, dno se dijeli po ovoj umjetnoj, na 'partizane' i 'ustaše', a ne vidi stoka da ih vuku za nos, i prodaju im muda pod bubrege, umjesto da se stoka ujedini, i udri po ovima koji ih vuku za nos...

Ali, ima uvijek taj jedan 'ali', i štakor, stjeran u kut, napada čovjeka, nama je jedini spas ako nas stjeraju u kut, iz kojeg nema izlaza, osim naprijed, pa kud puklo da puklo...
Možda da pokušamo determinirati tko nas to vuče za nos? I tko nas tjera u kut? Što su pametni ljudi ranije govorili o tome? Radi li se u konačnici o klasnom ratu? O gospodarima i robovima?
Sigmund is online now  
Old 02.02.2013., 23:07   #37
.. ali de ti je brate osnova matematike .. ? .. izvini što te moram pitati .. .. šefe ..
.. pa gdje misliš da spadaju niko sigmund cipelica tica .. ti valjda .. .. ako se hrvati podjele po sirotinji i gospodi .. ? .. jebote ..
.. zar ne vidiš da sve te cipelice nastoje potjerati .. ustaše i partizane .. jer njih to spašava .. ? .. zar ne vidiš da takvih u hrvata ima 3 miliona .. koji bi potjerali druge .. .. a taj jedan .. od kojih bi pet stotina hiljada išlo u rat .. a stotinu hiljada i ubijalo .. .. mislim da su u stanju .. karla marksa .. .. gotovo životinjskom .. sa osnovnim potrebama gotovo štakora .. .. vjerujem bez ikakvih potrba osim potreba tijela ..
.. u vukovaru se skuplja 20 hiljada .. koji sindikat to uspjeva .. ? .. pa rokeri skupljaju stare cipele za stare odjebale hrvate .. .. jebote .. rokeri .. avangarda .. borbenjaci .. giv pis a šanse .. .. oni koji dižu revolucije i mjenjaju društvo .. koji se ne boje ni stide .. anđeli pakla ..
.. mislim da je hrvatsku danas daleko najlakše potjerati na srbe .. mnogo lakše nego na popine ili mesiće .. i sto puta lakše nego na gospodu .. .. pa gospoda si valjda ti .. .. jebo te ..
.. ja se nadam .. da će se ipak sve srediti .. samo treba čekati .. .. i .. da ti pravo kažem .. najviše vjerujem baš u ovu pseću raju ..
.. vjerujem da bi tu mogli .. iskrsavati .. potpuno neborbeni .. pojedinci .. spremni na smrt ..
.. mislim da bi ponešto grčke .. pa i malo bombaške .. anarhije .. bilo najbezbolnije rješenje .. .. vjerujem da se i bozanić i srakić mole za to .. ako su dovoljno pametni ..
alim is offline  
Old 02.02.2013., 23:26   #38
I prva i druga podjela je malo žešća malograđanština fokusirana samo na sebe, svatko ponaosob iz tih grupa tvrdi da je u pravu. No istina, ako i postoji u ovome kontekstu, je negdje između. Problem obje grupacije je smanjen obzor i taština.


Ja bih još dodala i tete koje nose bunde, a na suprotnoj strani zaštitnike životinja i sav ostali prirodno-veganski teror, a dalo bi se još razgovarati i o znanstvenom fanatizmu vs. religioznom fanatizmu.

Zanimljivo postavljena tema, ali sa konkretnijim zaključcima se ne mogu pohvaliti, jer sam totalno izvan oba kruga i nekako me boli briga za sve to. Nisam niti u jednoj niti u drugoj ekipi, ali kategorički tvrdim da ima i onih u "sivoj zoni" ili možda bolje reći "šarenoj zoni" koji su svjesni prednosti i mana tih izrazito polariziranih kulturoloških koncepata.

Što se tiče građanskog rata - ne vjerujem da će se to desiti, tj., da bi to bio povod nečem tako ozbiljnom kao rat, ali rat bi definitivno iskoristio priliku da napravi još veći jaz između ta dva mentaliteta. Definitivno bi došlo do fenomena "zauzimanja strane".
__________________
I took a deep breath and listened to the old brag of my heart. I am, I am, I am...

Zadnje uređivanje Floverka : 02.02.2013. at 23:31.
Floverka is offline  
Old 02.02.2013., 23:36   #39
Quote:
alim kaže: Pogledaj post
.. ali de ti je brate osnova matematike .. ? .. izvini što te moram pitati .. .. šefe ..
.. pa gdje misliš da spadaju niko sigmund cipelica tica .. ti valjda .. .. ako se hrvati podjele po sirotinji i gospodi .. ? .. jebote ..
.. zar ne vidiš da sve te cipelice nastoje potjerati .. ustaše i partizane ..
cipalica ne bi tjerala nego vracala u drzavu sve one koje su partizani potjerali.
__________________
"Kasno sam te uzljubio, ljepoto tako stara i tako nova, kasno sam te uzljubio! A eto, ti si bio u meni, a ja izvan sebe." https://www.scribd.com/doc/23745183/...relije-Augusti
1001 cipalica is offline  
Old 03.02.2013., 00:05   #40
Ovakvu vrstu rata je Mann fantastično obradio u Čarobnom brijegu na filozofskim sukobima Naphthe (pokrštenog Židova, koji je toliko daleko otišao da je postao jezuit) i Setembrinija (talijanskog humaniste). Naphtha je na kraju počinio samoubojstvo. Hoće li se to desiti i našim desničarima koji su nastali od ljevičara? (Nadovezujem se na NiN-ov link)

Situacija mi se čini dobro dijagnosticirana i odlično bi bilo kad ne bi bilo tako ali jest. Možda se ovdje radi o jednom prilično mladom i nedovoljno zrelom društvu koje još nije doseglo tu razinu opće tolerancije i truda za bolje sutra bez obzira na deklariranost, što općenito znači nedostatak civilizacijske i kulturne osvještenosti, te poradi čiste savjesti ja ovdje ne bih stala niti na jednu stranu

Ako i dođe do rata, preporučam da se ne 'grupišete', nego budite objektivni kroničari. Samo onda znajte da ćete biti jebeni poslije, doći će do izražaja ideološka sljepoća i licimjerje.
__________________
I took a deep breath and listened to the old brag of my heart. I am, I am, I am...
Floverka is offline  
Zatvorena tema


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 08:42.