Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest

Povijest Politička, društvena, kulturna, univerzalna povijest.
Podforumi: Vojna povijest i tehnologija, Domovinski rat

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 05.08.2010., 10:08   #1
Franjo Josip????

Jedna vrlo kontroverzna osoba, dok je u jugoslavenskim i čehoslovačkim udžbenicima predstavljen kao negativna osoba, tlačitelj Slavena i jako kruta osoba, u Austriji je on maltene svetac...................

Tako se u Jugoslaviji i Čehoslpvačkoj on optužuje za apsolutizam i germanizaciju dotle Austrijanci ističu da je prvi ustav republike Austrije doslovno prepisani ustav kojeg je potpisao car nakon sloma apsolutizma, te da je car bio još mlad i slab i da se nije mogao suprostavit apsolutistima.........

Jedni izvori ističu da je bio krajne kruta osoba bez ikakvih emocija, dok se drugi ne slažu, navodno je bio toliko zatucan da se nije htio vozit vlakom a kamoli automobilom dok drugi tvrde da je sa oduševljenjem pratio nagli tehnički razvoj za njegovog života............

Zanimljiv je njegov posjet Zagrebu i dogadjaji oko HNK-a, navodno se car smiješio, te zahvaljuljući njemu skoro nitko ništa nije ni kažnjen, navodno nije volio Madjare............

Tvrdi se i da je car bio miroljubljiva osoba i da se protivio napadu na Srbiju, što znači da barem pred kraj života baš i nije imao neku vlast...............

Sad tko je Franjo Josip???

Miroljubljiva osoba koja izdaje demokratske zakone ispred svog vremena ili kruti apsolustički vladar???
Skripta is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.08.2010., 01:35   #2
moguće oboje. mislim ako je kruta osoba bila ipak je to zato jer je izgubio pola članova obitelji. ženu mu je ubio poludjeli anarhist, brata su mu ubili revolucionari, sin mu je napravio samoubojstvo.
tommi91 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.08.2010., 02:29   #3
Quote:
tommi91 kaže: Pogledaj post
moguće oboje. mislim ako je kruta osoba bila ipak je to zato jer je izgubio pola članova obitelji. ženu mu je ubio poludjeli anarhist, brata su mu ubili revolucionari, sin mu je napravio samoubojstvo.
Navodno se ubio zbog zabranjene ljubavi sa groficom Marijom Vetserom. Istina je malo drugcija. Mladi princ Rudolf je bio zenskar, a takvi se ne ubijaju zbog ljubavi. Iste snage koje su mu ubile majku, strica i nekoliko puta pokusale ubiti i oca (naseg Vranu ), dosle su i njemu glave.

Quote:
In December 1992 the remains of Baroness Vetsera were stolen from the cemetery at Heiligenkreuz. When the missing remains were tracked down, the police, to ensure they were the correct remains, asked the Viennese Medical Institute to examine them. While they did confirm that they were the correct remains, the institution noted how the skull contained no evidence whatsoever of a bullet hole, the supposed means by which Vetsera had been killed by the Crown Prince. The evidence instead suggested she may have been killed by a series of violent blows to the head. Separately, evidence came to light in the form of a report on the remains of the Crown Prince, made at the time of the double death. His body showed evidence of a major violent struggle. A report at the time had also noted that all six bullets had been fired from the gun, which it was revealed did not belong to the Crown Prince.
P.S.
Granicari su volili Franz Josepha, i za njih je uvijek bio "nas car Vrane" ili "Vranjo"
Dilberth is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.08.2010., 02:37   #4
nije navodno nego je, prvo je ubio tu ljubavnicu pa sebe. zanimljivo je da je bio već oženjen s nekim kada je ubio sebe i ljubavnicu. a mislim ne cudim se da su se zenkse palile na njega ipak je bio prijestolnonasljednik...

za franja josipa znam da je u hrvatskoj bio dosta popularan što se tiče vladanja. cuo sam neku staru klapsku pjesmu koji je smislio neki austronostalgičar nakon raspada austro-ugarske. uglavnom svali se car franjo
tommi91 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.08.2010., 09:23   #5
Quote:
tommi91 kaže: Pogledaj post

za franja josipa znam da je u hrvatskoj bio dosta popularan što se tiče vladanja. cuo sam neku staru klapsku pjesmu koji je smislio neki austronostalgičar nakon raspada austro-ugarske. uglavnom svali se car franjo
To treba uzeti sa zrnom soli,jer većina naroda u ta vremena voli i podržava Kralja,bez obzira kakav bio...
__________________
.
Michael Collins is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.08.2010., 11:16   #6
Quote:
Michael Collins kaže: Pogledaj post
To treba uzeti sa zrnom soli,jer većina naroda u ta vremena voli i podržava Kralja,bez obzira kakav bio...
točno to je istina.....
__________________
Bolje da te Turčin goni mačem nego Nijemac sa perom.
Zagorski Križar is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.08.2010., 21:22   #7
naravno da će ga austrijanci volit, ipak je njihove gore list, austrija bila carstvo eeej ludilo vrimena. svi šoldi išli u Beč. kuš bolje.
meni osobno nije drag, mislim da je nekakav kakvog ga češki i slovački udžbenici spominju, ka slavenofoba itd. a ljudi iz toga vrimena su obično podržavali onoga koje je navlasti, pogotovo te gubave kraljeve. ljudi nisu ni mislili toliko o politici ko danas, a ako su mislili krivo, glava je bila u pitanju, bilo je važnije preživit, otić u ribe ili pomust ovce, nastavit lozu itd, tako da je bilo sigurnije bez prevrata nekih koji bi mogli ugrozit situaciju. ma cila ta austrija je bila gubava, austrijanci su se nasisali para ko niko, meni se gade, pogledaj danas opet vladaju priko banaka nova bankarska A-U Monarhija....
Guslar is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.08.2010., 23:48   #8
Quote:
Guslar kaže: Pogledaj post
eeej ludilo vrimena. svi šoldi išli u Beč. kuš bolje.
.
zapravo i ne baš, a-u je bila jedno od najrazvijenijih gospodarstva europe, možda mi nećeš vjerovati ali u posljednjih godina carstva (mislim oko 1890.-1910.) svi građani Austrije su mogli pristojno živjeti i bili osigurani. hrvatska je tada imala sabor za razliku od SHS gdje je sve išlo u Beograd i hrvatska svedena na provinciju.
tommi91 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.08.2010., 00:30   #9
Quote:
tommi91 kaže: Pogledaj post
zapravo i ne baš, a-u je bila jedno od najrazvijenijih gospodarstva europe, možda mi nećeš vjerovati ali u posljednjih godina carstva (mislim oko 1890.-1910.) svi građani Austrije su mogli pristojno živjeti i bili osigurani. hrvatska je tada imala sabor za razliku od SHS gdje je sve išlo u Beograd i hrvatska svedena na provinciju.
Tocno. Mnoge, ako ne i vecina vaznijih zagrebackih zgrada "u centru", kao na pr. kazaliste su izgradjene u to vrijeme.
Dilberth is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.08.2010., 01:08   #10
da al pazite to je razdoblje od 1527. godine, tih zadnjih 20 godina nisu ništa u usporedbi s ranijim razdobljima u kojima se Hrvatska (mislim sve pokrajine) iscrpljivala do krajnjih granica. možda se nama čini da se ipak nešto radilo, al to su ne mrvice sa stola, nego kad neko riješi te mrvice, mi dobijemo šta je ostalo. to je neko moje generalno mišljenje, ajmo to tako reć....
Guslar is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.08.2010., 01:38   #11
Quote:
Guslar kaže: Pogledaj post
da al pazite to je razdoblje od 1527. godine, tih zadnjih 20 godina nisu ništa u usporedbi s ranijim razdobljima u kojima se Hrvatska (mislim sve pokrajine) iscrpljivala do krajnjih granica. možda se nama čini da se ipak nešto radilo, al to su ne mrvice sa stola, nego kad neko riješi te mrvice, mi dobijemo šta je ostalo. to je neko moje generalno mišljenje, ajmo to tako reć....
Ne zaboravi da su nas svih tih godina Turci i njihovi vlaski martolozi zahebavali kako su htjeli. Lika, Banija i Slavonija su bile turske pokrajine i o nekokm mirnom razvoju i izgradnji nije moglo biti ni govora.
Tek nakon izgona Turaka iz tih krajeva (zahvaljujuci zajednickim naporima austrijske, madjarske i hrvatske vojske, i nakon karlovackog mira, mogao se ocekivati nekakav razvoj nasih krajeva.
Dilberth is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.08.2010., 01:58   #12
Smile

Quote:
Guslar kaže: Pogledaj post
da al pazite to je razdoblje od 1527. godine, tih zadnjih 20 godina nisu ništa u usporedbi s ranijim razdobljima u kojima se Hrvatska (mislim sve pokrajine) iscrpljivala do krajnjih granica. možda se nama čini da se ipak nešto radilo, al to su ne mrvice sa stola, nego kad neko riješi te mrvice, mi dobijemo šta je ostalo. to je neko moje generalno mišljenje, ajmo to tako reć....
dobro ali pazite ljudi, prijestolnonasljednik Ferdinad je htio ustrojiti monarhiju na tri djela, a to bi bila: ugraska, austrija i- hrvatska. jet da smo porije imali problema s njima ali bi se kasnije promijenilo. zbog te ideje je i ferdinand ubijen u sarajevu. a siguran sam u to da u slučaju da je a-u pobijedila 1918. to bi se realiziralo. hrvatska bi imala bosnu hercegovinu, srijem, bačku i moju najdražu pokrajinu sloveniju
tommi91 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.08.2010., 09:16   #13
Franjo Josip je dosao na vlast kad su revolucije harale Europom i kad je najjaca osoba austrijske politike prve polovine 19-og stoljeca bila na zalazu. Metternich.
U svojih 68g se svega nagledao i cijelo vrijeme je pokusavao sacuvati monarhiju. Sa Svicarcima nikad nije imao problema (Habzburzi su podrijetlom Svicarci). Sisi je ozenio da bi imao mir sa Bavarcima ali je zato kasnije ratovao sa Pruskom. Pokusavao je cijelo vrijeme balansirati u visenacionalnoj monarhiji a stvaranje dvojne ili tzv. Dunavske monarhije (1867) je bilo vise nesto sto se mora. Nijemci i dan danas hvale njihovu vezu kao idealnu ali to je bilo daleko od toga. I prije nego sto ju je smakeo onaj Talijan, FJ je imao ljubavnicu.
Zivot mu sigurno nije bio pretjerano sretan: pvo brak iz koristi, problemi u vrijeme stvaranja drzava Italije i Njemacke. Radetzky je sredio Talijane (Radetzly mars je posvecen tome) a sa Bismarckom je bio neki krhki mir, Rudolf se ubio, Sisi je ubijena, brata Maxa streljase Mexikanci, Franju Ferdinanda ubi Gavrilo Princip iz principa.
Rudolf je bio ozenjen ali nije imao muskog potomka. Zato je uzivao po Wienerwaldu (Mayerling) sa svojom Marijom (hrvatski prijevod Lambasha). Ako je kraljevska kuca rekla da je to bilo samoubojstvo onda sam vrlo skeptican. Znam da su Rusi kad su osvojili taj dio Austije iskopali njeno tijelo da bi zbilja vidjeli je li bilo samoubojstvo ali ne sjecam se detalja vise.
Franjo Ferdinand je trebao naslijediti krunu ali FJ mu nije bio na vjencanju jer nije odobravao njegov izbor.
Kako neko napisao mozda je bio i zainteresiran za tehnicko-tehnoloski napredak u mladosti ali na kraju je to ostao samo jedan gorak vladar.
Sto se tice hrvatske ljubavi prema njemu i to je diskutabilno.
Marija Tereza se sluzila hrvatskim i to je zasigurno bilo drago nasim pretcima cuti jer smo imali problema sa Madjarima od 1102g. Dakle i kad je dosao FJ vjerojatno se biralo izmedju dva zla ono bolje. Ne vjerujem da bi FJ uvrstio Hrvatsku i da bi to bila trojna kraljevina jedino ako bi bas morao. Opet u jednoj kuci ne mogu vladati dva gospodara a o tri ne zelim ni pomisliti.
Ipak moram naglasiti da je sa Austrijom dosao i napredak u te krajeve (koji nisu imali konture danasnje RH). Pogledajte gradjevine koje su tad gradjene kako je sve bilo planski napravljeno i nedajboze da se tog neko nije pridrzavao. A pogledajte danas Varsavsku.
Siguran sam da smo ostali pod Austrijom da bi kod nas bilo manje kriminala nego danas kad smo svoji na svome.
Prije 2g mi rece jedna Austrijanka kako oni nemaju nikakvih dostignuca. Nisam je bas kuzio jer je Austrija poznata u cijelom svijetu sa svojim Bozicnim koncertima, Alpski turizam i sl.
Naime ona je ciljala na sport. I ako bi se izuzele skijasi i Thomas Muster onda Austrija nema bas nista. Onu nasu plivacicu (Jukicku) smatraju svojom dok svira himna. Cim se himna zavrsi zaborave je.
Tolko
Nego imam necirkulirani dukat od FJ iz 1913 pa rekoh

edit:
Jel znate da danasnji pretendent za kucu Habzburga zove se Zvonimir i da je krsten u ZG-u?
__________________
Izvukla si ciglu
el_mariachi is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.08.2010., 11:32   #14
Quote:
el_mariachi kaže: Pogledaj post
........

Nego imam necirkulirani dukat od FJ iz 1913 pa rekoh

edit:
Jel znate da danasnji pretendent za kucu Habzburga zove se Zvonimir i da je krsten u ZG-u?
Po pricanju je moja baka imala puno takvih dukata u svojoj skrinji, ali su uglavnom potroseni 40..tih i 50...tih da bi se prezivjelo.

napisi nesto vise o Zonimiru von Habsburg, a ja cu onda napisati puno toga o Sisi, jer znam skoro sve o njoj.
Titus is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.08.2010., 14:37   #15
ne mogu nista vise reci..klinac ima 13g i jedno 10 imena...za svaku drzavu kojom su vladali jedno ime... u austriji inace ne smiju koristiti titule pa se koristi svojim jednim imenom..
u franji zvonimiru neke americke udruge vide spasitelja europe..gdje su to iskopali nemam pojma...
inace sigurno znate da se svi oni koji su iz kraljevskih obitelji poznaju izemedju sebe.. sada su na vjencanju princese Victorie (svedske) bili svi sto su nesto znacili..tu se pojavljuju i oni koji vise nikad nece biti na tronu ali imaju titulu...ipak neki grcaju u dugovima..recimo ketrin oksenberg iz dinastije ( podrijetlo iz srbijanske kraljevske familije) je snimala polu erotske filmove...
kad malo bolje razmislim, mislim da je jos samo juan carlos (spanjolski) od kuce habsburga koji je na vlasti ..u biti spanjolska kraljevska obitelj je i pola grcka
titus: procitao sam nekad (neka nepouzdana knjiga) da je sisi dosta pratila modu i cesto putovala na modne revije a da joj je to u biti bio cover za ljubavnika..jel ima i trunak istine u ovom
Dukat Franje Josipa
el_mariachi is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.08.2010., 15:34   #16
Quote:
tommi91 kaže: Pogledaj post
dobro ali pazite ljudi, prijestolnonasljednik Ferdinad je htio ustrojiti monarhiju na tri djela, a to bi bila: ugraska, austrija i- hrvatska. jet da smo porije imali problema s njima ali bi se kasnije promijenilo. zbog te ideje je i ferdinand ubijen u sarajevu. a siguran sam u to da u slučaju da je a-u pobijedila 1918. to bi se realiziralo. hrvatska bi imala bosnu hercegovinu, srijem, bačku i moju najdražu pokrajinu sloveniju
Neznam dali je to istina ili nije, ali takva perspektiva bi bila garancija za novi rat. Jer iluzorno je misliti, da bi slovenci, krajinski srbi, bosanski srbi, madjari i srbi iz podonavlja ikada prihvatili nekakvu hrvatsku politicku tvorevinu kao svoju drzavu (nekakvu rasirenu NDH cak i na Sloveniju). Za bosanske muslimane ne znam.
Ali iako je to istina (u sto ne vjerujem) treba ipak znati, da je u A-U reichsratu (parlamentu) bilo vise nacionalnih poslanskih skupina, i najproblematicni su tradicionalno bili cesi koji su trazili sva moguca prava i nikada nisu bili zadovoljni. Dosta problema je A-U unutrasnja politika imala i sa slovencima, pogotovo nakon dolaska Korosca koji je bio predsjednik tzv. jugoslovanskog kluba, i koji je stalno trazio ujedinjenje svih slovenaca u jednu politicku jedinicu.
Nakon smrti Franja Josipa novi (i poslednji) car Karlo I ponudio je Koroscu samostalnu cjelovitu slovensku drzavu u okviru A-U, samo da ne bi Korosec slovence odnio u novo nastalu SHS, pa mu je Korosec odgovorio s onom poznatom: es ist zu spat Majestat (prekasno je).

A Franjo Josip, ma koliko popularan bio, nije nikada imao neke prave carske vlasti. Ostao je popularan jer je A-U bila uredjena drzava, al to nema veze s njim.
Ephraim is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.08.2010., 16:50   #17
Quote:
el_mariachi kaže: Pogledaj post
...............
titus: procitao sam nekad (neka nepouzdana knjiga) da je sisi dosta pratila modu i cesto putovala na modne revije a da joj je to u biti bio cover za ljubavnika..jel ima i trunak istine u ovom
Dukat Franje Josipa
ima, sve je to istina i jos vise od toga.
Sisi je po svojem nacinu zivota vise odgovarala danasnjoj mondenoj zeni.
Imala je sve osim unutarnjeg mira i dobrog k.... Ovo drugo joj je sigurno jako nedostajalo, jer ona iscrpjluje svoje tijelo sa svojim fittnes- programmom do iznemoglosti. Imala je posebno za nju uredjenu teretanu, pravila je Aeorobik i Walking tako da su u njezinoj pratnji mogli biti samo pravi atleticari. Voljela je svoga bratica Ludwiga II von Bayern, ali to je bilo samo platonski. Voljela je i ona svoga Franca, ali najveca ljubav joj je bio madjarski revolucionar iz 1848 grof Gyula Andrassy.
Na njegov nagovor ona se zauzima kod FJ za Madjarsko-Austrijsku nagodbu po kojoj su onda Hrvati popusili sve svoje zasluge za spas dinastije.

To je bila u neku ruku osveta Andrassyeva za poraz od bana Jelacica.

FJ je imao ljubavnicu glumicu Katharinu Schratt sa kojom ga je Sisi upoznala. Sisi je podrzavala tu vezu i u svojim pismima ona uvijek spominje dragu prijateljicu i pita za njezino zdravlje.
Titus is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.08.2010., 17:56   #18
Jedino što ja znam o Franc Jozefu je da imam novčić s njegovim likom iz 1901. godine.
Alsam Lud is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.08.2010., 18:01   #19
Uh te zene su bas vrazi...
Nego sto je bila Maria Tereza FJ?
Prabaka?
Ona je u imala 16 djece. Vjerojatno najpoznatija je bila Maria Antonia udata za kralja Luja XVI. E sad i Luj XIV (Kralj Sunce) je bio iz Habsburga. Ali spanjolske loze. Pretpostavljam da nije postojao incest jer je Luj XIV vladao 72g ( u stvari mati mu je vladala za kardinalom Mazarinom jedno vrijeme pa on preuzeo). Tako da mu je Luj XV praunuk ili pra-praunuk.
Inace i Maria Antonia je imala ljubavnika koji je pokusao organizirati njen bijeg: Axel von Fersen. To je bilo u doba prije nego sto je na svedski tron dosla obitelj koja i danas vlada Svedskom. Bernadotte.
Ako je Maria Tereza imala toliko djece sigurno se u habsburskoj kuhinji skuhala ideja o osvajanju Europe ( pa i sire) brakovima. Vecina njene djece (ako ne sva) su se ozenila/udala za pripadnike drugih grofovskih ili kraljevskih kuca.
FJ se zadesio na tronu kad su kretale tehnicke inovacije puno vecom brzinom nego sto je njegov spori drzavni aparat mogao pratiti. Prvi svjetski rat je samo ubrzao agoniju i siguran sam da ga nije bilo da bi AU opet propala.

Gore spomenuto da bi Hrvatska dobila Sloveniju i jos neke druge krajeve u kojim nije zivjelo hrvatsko pucanstvo bi samo napravila sukobe u takvoj drzavi. Ipak treba pogledati i nacionalni sastav SHS u samom stvaranju koji se tijekom godina smanjivao na stetu Hrvata. (Uh nemam literaturu pri ruci...mozda neko zna %?)
__________________
Izvukla si ciglu
el_mariachi is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.08.2010., 19:52   #20
Quote:
Ephraim kaže: Pogledaj post
Jer iluzorno je misliti, da bi slovenci, krajinski srbi, bosanski srbi, madjari i srbi iz podonavlja ikada prihvatili nekakvu hrvatsku politicku tvorevinu kao svoju drzavu (nekakvu rasirenu NDH cak i na Sloveniju). Za bosanske muslimane ne znam.


A Franjo Josip, ma koliko popularan bio, nije nikada imao neke prave carske vlasti. Ostao je popularan jer je A-U bila uredjena drzava, al to nema veze s njim.
imao je velike ovlasti samo o pojedninim pitanjima tipa "kakav bi trebao biti okoliš" je ostavio strucnim ljudima.
tada srba u hrvatskoj nije bilo jer su postali srbi tek nakon 1918. muslimani su se smatrali islamskih hrvatima (do 1945.) a o slovencima je dovoljno spomenuti Stanka Vraza, a madjari bi uz toliko hrvata ipak bila manjina

Zadnje uređivanje tommi91 : 12.08.2010. at 20:13.
tommi91 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 13:24.