Natrag   Forum.hr > Društvo > Društvene znanosti > Jezikoslovlje

Jezikoslovlje Za pravopiždžije i jezikolomce

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 19.01.2006., 16:45   #201
"Kratki životopis i CV će biti dovoljni (te prijašnji radovi u prijavi za mjesto koje to zahtjeva). "

aktovka is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.01.2006., 18:47   #202
Quote:
Lali Puna kaže:
izgleda da ću samo ja pizdit...

A primjer apsolutnog nekorištenja mozga je prijevod 'outer space' kao 'izvan svemira'. NE; to je U svemiru!

Ne moraš čak bit ni vrsni poznavatelj engleskog. Dovoljno je zapitati se, pametni "prevoditelju": 'A gdje bi to bilo izvan svemira, što to znači?'

Ne želim da te vrijeđam ali nešto nije u redu...
Naime pitam se odakle ti pravo da se namećeš mladim ljudima kao "ja sam sveznadar".

Da bi ovo shvatila ja ću ti postati jedno razmišljanje iz jedne veoma dobre knjige:
"...Jedno je sigurno, u Vječnoj prošlosti PRIRODA Nije bila u ovakvom stanju u kakvom je danas...
...No bila kakva bila, i u toj Vječnoj prošlosti u PRIRODI su vladali savršeni logični zakoni po kojim su se odvijali procesi koji su je i razvili do stupnja u kojem se danas nalazi.
Uostalom, u ovoj definiciji koju su nam ostavili starogrčki filozofi je to i rečeno:
„Bitne karakteristike prirode su njena beskonačnost, neprestana mijena i neprestani razvitak“.
Definitivno, ova spoznaja je nepobitna!

No šta je u stvari PRIRODA?
Najjednostavnije objašnjenje bi bilo ovakvo.
Zamislite si kozmos kao jednu veliku loptu.
Sad si zamislite jednu točku; koja se nalazi van, od vaše strane, zamišljenog kozmosa-(lopte) - dakle negdje u beskonačnom prostoru.
Krenete li (misaono) iz te točke Beskonačno daleko u Svim mogućim pravcima nalazit ćete se u PRIRODI.
Sad tu zamišljenu točku stavite (misaono) unutar kozmoza-(lopte), ili je možda bolje; unutar galaksije Kumova slama, ili još bolje; unutar Sunčevog sistema, ili je najbolje da se nalazi negdje u vašem tijelu - te opet (misaono) krenite Beskonačno daleko u Svim mogućim pravcima, od te zamišljene točke.
Mislim da ste svjesni toga da ćete se opet nalaziti u PRIRODI.

No u kojoj PRIRODI?
Da li u Beskonačnoj (Bezgraničnoj)?
Ili u Konačnoj (Ograničenoj)?..."

Dakle, Lali Puna, ako ništa drugo, tvoje razmišljanje i razmišljanje nekog drugog nisu identična - što ne znači da možda ti nisi u pravu, no isto tako može da bude u pravu i ta druga osoba.
Iz tog razloga ti ne možeš kategorički tvrditi da si TI u pravu.
Jedino ako ti ne smatraš da si najpametnija na svijetu.
delija is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.01.2006., 19:20   #203
Quote:
stitch kaže:
To je jedino pravilno.

Sročnost se uspostavlja odnosom broja i glagola: Desetak mališana gledalo je predstavu. Stotine tisuća ljudi došle su na trg. Dvjesto tisuća ljudi pjevalo je na dočeku.
Pravilno je i 'Stotine su tisuća ljudi došle na trg'

(Moram malo... )
__________________
Krumpir Vampir ponovo je tu! Sisat će vam škrob dok vas ne otjera u grob!

math_baby reče: samo toliko da znate da vam cp.tar moze, u dogovoru s nekim od admina promijeniti sadrzaj vaseg bloga ukoliko mu se taj sadrzaj ne svidja!
cp.tar is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.01.2006., 19:21   #204
Quote:
aktovka kaže:
"Kratki životopis i CV će biti dovoljni (te prijašnji radovi u prijavi za mjesto koje to zahtjeva). "

__________________
Krumpir Vampir ponovo je tu! Sisat će vam škrob dok vas ne otjera u grob!

math_baby reče: samo toliko da znate da vam cp.tar moze, u dogovoru s nekim od admina promijeniti sadrzaj vaseg bloga ukoliko mu se taj sadrzaj ne svidja!
cp.tar is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.01.2006., 08:53   #205
A da se malo osvrnemo i na portal s kojeg je potekao ovaj forum. Danas imaju dva "biserna" naslova u nizu. Jedan najavljuje NOBJAVLJENE snimke bombardiranja vukovarske bolnice, a drugi govori o mladiću u audiju (malim slovom). Prije nekog vremena imali su naslov koji je glasio: Trgovine će raditi ljeti i u prosincu, što je mene prilično prestrašilo jer doma nisam imala dovoljno špeceraja za čekanje do ljeta

Sve u svemu, skupi su ti lektori, a bogami, čini se, i korektori
__________________
Smoke-free od 10. 01. 2012.
Cyn is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.01.2006., 18:27   #206
Quote:
Cyn kaže:
Trgovine će raditi ljeti i u prosincu
Saxophone is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.01.2006., 21:18   #207
Quote:
Cyn kaže:
Aa drugi govori o mladiću u audiju (malim slovom).

vidiš, mene su lektori trenirali da se marke automobila pišu malim slovom. i naučih to s vremenom i sad mi ti kažeš da je to - krivo?!
__________________
mogli bismo
Lali Puna is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.01.2006., 22:31   #208
Feralova Dijana za toplo i prohladno:
Quote:
Cyn kaže:
Trgovine će raditi ljeti i u prosincu
__________________
Krumpir Vampir ponovo je tu! Sisat će vam škrob dok vas ne otjera u grob!

math_baby reče: samo toliko da znate da vam cp.tar moze, u dogovoru s nekim od admina promijeniti sadrzaj vaseg bloga ukoliko mu se taj sadrzaj ne svidja!
cp.tar is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.01.2006., 23:15   #209
Quote:
Lali Puna kaže:
vidiš, mene su lektori trenirali da se marke automobila pišu malim slovom. i naučih to s vremenom i sad mi ti kažeš da je to - krivo?!
Nije. Dobro su ti rekli. Samo, Babić je poslije (i) to promijenio pa je dopušteno i jedno i drugo.
stitch is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.01.2006., 11:15   #210
znam stitche da su mi dobro rekli vidiš da se cyn iščuđava
šteta je što to mnogi lektori ne znaju. već sam se ljutila ovdje zbog toga. ja ponosna na sebe jer želim učiti od lektora, zadovoljna jer nešto naučim, oni sretni jer je nekome napokon stalo do jezika i onda odem u drugu redkciju i mogu si, da prostiš, dupe obrisati s naučenim jerbo mi to ispravljaju.
recimo, automobile malim slovom, učili me da je 'u povodu', a ne 'povodom' eda bi mi sad lektori 'u povodu' mijenjali u 'povodom', učili me da nije poklon nego dar, eda bi sad ovdje lektori dopuštali poklon, štoviše, mijenjali dar u poklon.

da ne pričam o raznim lektorskim školama unutar jedne redakcije. jedan me uči da dekliniram sve što je deklinirljivo tako da pišem 'u muzeju mimari'. pa sljedeći put napišem tako. pa mi drugi dežurni lektor ispravi u 'u muzeju "mimara".....
__________________
mogli bismo
Lali Puna is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.01.2006., 12:08   #211
Lektori u Jutarnjem listu uglavnom su idioti. Večernjakov otpad, ništa drugo.

U povodu je, s povodom je, dar je i u Muzeju Mimara je. Točka. Tko misli drukčije, neka mi navede knjige u kojima to piše. A ja ću onda citirati sve pravopise, savjetnike i radove Instituta za hrvatski jezik i jezikoslovlje.
stitch is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.01.2006., 12:22   #212
Vidio sam Delijin post o svemiru, pa samo usput: zna li tko zašto su prijedlog "onkraj" proglasili zastarjelim? Postoje fraze koje se ne mogu prevesti bez toga: "beyond the stars" znači "onkraj zvijezda", "Ono što se čini iz ljubavi onkraj je dobra i zla" (Nietzsche)...
stitch is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.01.2006., 12:39   #213
Lali, da ubuduće ne lomiš jezik: sklonjivo ili deklinabilno. Ostalo ću previdjeti, no to nisam mogao.
stitch is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.01.2006., 15:03   #214
Quote:
stitch kaže:
u Muzeju Mimara je.
dakle, ne u padežu i bez navodnika? to je sad treća verzija koju sam čula!
prve dvije su:
U muzeju Mimari...
U muzeju "Mimara"...
__________________
mogli bismo
Lali Puna is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.01.2006., 15:04   #215
Quote:
stitch kaže:
Lali, da ubuduće ne lomiš jezik: sklonjivo ili deklinabilno. Ostalo ću previdjeti, no to nisam mogao.
A, ne! Deklinirljivo je riječ koju sam ja izmislila i baš mi je slatka i super i ne dam je i volit ću je i maziti i paziti i rabiti....
__________________
mogli bismo
Lali Puna is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.01.2006., 15:56   #216
Quote:
Lali Puna kaže:
dakle, ne u padežu i bez navodnika? to je sad treća verzija koju sam čula!
prve dvije su:
U muzeju Mimari...
U muzeju "Mimara"...
U novinama se iznimno ne pišu navodnici, a to stoji i u pravopisu.
stitch is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.01.2006., 20:25   #217
ali lektor u novinama mi je stavio navodnike! kak sad misliš ne stavljaju se navodnici u novinama? pa uvijek smo ih stavljali...
__________________
mogli bismo
Lali Puna is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.01.2006., 00:29   #218
Opcionalno je. Dakle može, ali i ne mora. Ja ih nisam napisao.
stitch is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.01.2006., 06:27   #219
I da, to treba razlikovati od imena u genitivu.

Osnovna škola "Petar Preradović" može se napisati i kao Osnovna škola Petra Preradovića, a Osnovna škola "Braća Radić" kao Osnovna škola braće Radić.

Budući da se u novinama navodnici uglavnom izbjegavaju, umjesto njih treba rabiti kurziv: Osnovna škola Petar Preradović.

No ako ga nema, dolazi do toga što su pomiješali tvoji novi kolege: pisanja Osnovna škola Petar Preradović, Osnovna škola Petra Preradovića..., što treba razlikovati od imena koja UVIJEK ostaju u nominativu: u hotelu Opera, u kinu Europa, na stadionu Maksimir.

Neka opet prolistaju pravopis.
stitch is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.01.2006., 08:18   #220
Talking

Quote:
Didi kaže:
3. Prozirno plastično crijevo u koji se ulije voda pa se onda određuje razina u odnosu na neravno tlo zove se - nećete vjerovati! - šlaufvaservaga.

Pa da vidim majstore u Pevecu i Bauhausu kako će mi to prevesti.


Crijevna vodena vaga.
__________________
"Drže se jarani, drže se zemljaci, opet su u igri osobeni znaci." # "Don't marry her, fuck me!"#
Dijete Cvijeća is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 19:28.