Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Poduzetništvo, računovodstvo i porezi Pokrećemo poduzetništvo u Hrvatskoj - za računovođe i one koji ih trebaju

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 09.03.2003., 14:38   #21
Pa kod obrta placas porez tek kada ti se plati racun!!!
Tek kada ti promet na obrtu bude veci od 5 milijuna kuna onda moras izdavati R1 racune i placati PDV po izdanim racunima, a ne naplacenima.

Pazi, moras malo bolje znati cijeli porezni sustav od PDV-a pa do poreza na dobit/dohodak, amortizaciji, troskovima i ostalom da bi mogli razmjenjivati misljenja o tome sta je bolje a sto ne.

To ti je otprilike kao kad netko kaze da je bolja prednja vuca na autu, a drugi kaze da je zadnja. Svaki sustav ima svoje prednosti i mane, i jednostavno se tome moras prilagoditi. Ako se nemozes prilagoditi onda budes KMET i radis za nekog GAZDU koji se moze prilagoditi. To ti je svagdje u svijetu tako.
Kod nas je najveci problem sto svi misle ako otvore frimu da to odma znaci da ce imati i puno novaca. Apsurd.

Pozdrav!
manager is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.03.2003., 17:03   #22
Quote:
manager kaže:
Pa kod obrta placas porez tek kada ti se plati racun!!!
To znam, ali ja imam d.o.o.

Quote:
manager kaže:

Pazi, moras malo bolje znati cijeli porezni sustav od PDV-a pa do poreza na dobit/dohodak, amortizaciji, troskovima i ostalom da bi mogli razmjenjivati misljenja o tome sta je bolje a sto ne.
Nazalost mozemo razmjenjivati misljenja koliko god hocemo, ali cisto sumnjam da ce to ista promjeniti u sustavu. Mozemo jedino savjetom pomoc jedno drugom ili bilo kome, kako nebi upadali u iste zamke koje je sustav pred nas postavio.

Znas onu svi uce na greskama pametni na tudjim, a glupi a svojim.



Quote:
manager kaže:

Ako se nemozes prilagoditi onda budes KMET i radis za nekog GAZDU koji se moze prilagoditi. To ti je svagdje u svijetu tako.
Kod nas je najveci problem sto svi misle ako otvore frimu da to odma znaci da ce imati i puno novaca. Apsurd.
Ma radim ja za sebe i tu sam i KMET i GAZDA samom sebi, i to mi nesmeta. Problem je sto ja za isplatit sebi 3k kn moram skoro isto toliko dat onima koji kako sam ranije rekao vrebaju poslove lezeci u drzavnim jaslama.


Quote:
manager kaže:

Pozdrav!

Pozdrav i tebi.

BTW posto si vidim upucen u problematiku da li si ikad pokusao pratit tok novca.
Evo ovako napravis neki posao koji s porezom vrijedi 10 000 kn. Od toga isplatis placu od 3 000 kn, ostatak nek ti bude na kraju dobit. Pokupi zenu i djecu i sa tom svojom placom ( i dobiti ako zelis) podji u neki trgovinski centar i kupi sve sto ti je potrebno (ako bude dovoljno novca). Na kraju izracunaj koliko je od tih 10k kn otislo tebi za zivotne potrebe, a koliko se slilo u proracun i ostale drzavne institucijei.

Naravno oni ce iz proracuna sanirat kutleraje i poslove petog ortaka.
Dundo is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.03.2003., 17:36   #23
Pazi pitanje je bilo vezano za obrt, ali ti si malo prosirio koliko vidim. Ja sam zato rekao ono gore za PDV nakon naplate racuna.

Pa nemozes to tako jednostavno gledati. Kao prvo ozbiljni ljudi PDV ne uzimaju kao zaradu, pa cu se praviti da si htio reci da si racun ispostavio na uslugu, da nema marze, na 10000kn plus PDV sto bi bilo 12200kn.
Znaci onih 2200 ti ide u PDV i on ti samo prolazi kroz knjige.
Onih 10000 kn sto ti ostane isplatis placu 3000kn na ruke i cca 1800kn za doprinose i ostale gluparije (kao sto je to i svagdje u normalnom svijetu). Ostaje ti znaci 5200kn.
Ako ih dignes sa racuna kao takve onda ces na kraju godine na tih 5200kn platiti 25 ili 35 posto poreza na dobit ovisno o tome koliko budes imao dobiti.
Sti ti to govori?
Da se lova nedize i ne trosi na taj nacin.

Sta mislis kad dodjes u njemackoj poloziti recimo 20000EUR na racun od firme, a gospodin na blagajni kaze, u redu, 35% poreza molim. Rijetke su zemlje u EU koje ti ne uzimaju porez kada polazes novce na racun. To je jedan od nacina kojim se suzbija sivo trziste.

Kod nas ulazes i dizes pozajmice bez poreza. Mislim na kes na blagajni koji dizes u banci ili FINI.

Nije sve tako jednostavno kad ti kazem.
Od prije dvije godine uvedena je recimo ubrzana amortizacija kojom mozes opravdati onih 5200kn koje dignes sa racuna da bi kupio speceraj. Kontas?
Mozes si na putne naloge izvuci jako puno novca takodjer.

Kod nas ti je opcenito problem sto vecina vlasnika poduzeca ustvari trosi vise nego sto zaradi i onda se na kraju godine nadje u skripcu jer neplaca redovito akontaciju poreza na dobit.

Ako zaradis jednu kunu nesmijes postrositi jednu kunu i jednu lipu. Samo jednu kunu.

Najbolje ti neki knjigovodstveni servis ili savjetnika malo preispitaj.

Inace nas porezni sustav nije toliko los koliko je losa zastita potrazivanja, odnosno pravni sustav. Jako se puno napravilo oko likvidnosti ukupno privrede, ali naravno nije to jos dosta.
manager is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.03.2003., 18:24   #24
Quote:
manager kaže:
Pazi pitanje je bilo vezano za obrt, ali ti si malo prosirio koliko vidim. Ja sam zato rekao ono gore za PDV nakon naplate racuna.

Pa nemozes to tako jednostavno gledati. Kao prvo ozbiljni ljudi PDV ne uzimaju kao zaradu, pa cu se praviti da si htio reci da si racun ispostavio na uslugu, da nema marze, na 10000kn plus PDV sto bi bilo 12200kn.
Znaci onih 2200 ti ide u PDV i on ti samo prolazi kroz knjige.
Onih 10000 kn sto ti ostane isplatis placu 3000kn na ruke i cca 1800kn za doprinose i ostale gluparije (kao sto je to i svagdje u normalnom svijetu). Ostaje ti znaci 5200kn.
Ako ih dignes sa racuna kao takve onda ces na kraju godine na tih 5200kn platiti 25 ili 35 posto poreza na dobit ovisno o tome koliko budes imao dobiti.
..........

Vidim ja da ti u potpunosti razumijes sto ja govorim, u biti isto ti razmisljas kao i ja i bole te iste brige kao i mene.

Ne uzimam ja PDV kao zaradu nego govorim o poslu koji ukupno narucitelja (ako bas hoces fizicku osobu) kosta 10000 kn.

Evo ovako to izgleda u mojoj odokativnoj interpretaciji

Vrijednost posla
10 000 kn
od toga
1800,00 kn PDV
8200,00 tvoja zarada

od 8200,00
isplatis sebi placu i na ruke ti dodje
3000,00
za taj uzitak s racuna firme skinuto
5500,00
sto znaci da je tamo i ovamo otislo 2500,00

U tom trenutku na tvom racunu je ostalo 2700
za kojeg smo rekli da ti ostane kao dobit
naravno akontacija poreza ili porez na dobit je 700 a tebi 2000

Ukupno odokativno posteno fifti:fifti tebi i drzavi

Dalje krenemo ja zena i troje nase djece s onim novcima u supermarket e sad, treba ovo treba ono e djeci e zeni i nakraju potrosi se sve sto se imalo (i da je bilo jos) na kraju zbrojis sve te racune 4100 tebi a drzavi 900(PDV)

E sad stvarno je malo previse ako ja s onim svojim mogu (moram) hranit, oblacit i sve ostalo, petora usta svoje porodice. Malo je previse da ovi nabiguzi trose onako kako trose one drugi dio "mojih" novaca.
Dundo is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.03.2003., 19:05   #25
Pa sad si upravo sam rekao ono sto nevalja.
Nemozes trositi 5000kn ako ti je ostalo 2000kn na racunu.

Iako tih 2000kn ti se oporezuje kao dobit samo ako nemas nekih drugih troskova, a to je nemoguce, jer imas sigurno bar neku amortizaciju ako imas d.o.o.

Kontas?

Tih 900kn PDV-a koji ti platis u trgovini opet neki drugi d.o.o. rijesava. Neide 900kn drzavi nego 22% od razlike koliko je trgovina stavila marzu. Tako da kad se to dvoje malo umanji nije to toliko puno. Kazem ti da je najveci problem realizacija, odnosno naplata racuna. Pogotovo ako naletis na prevarante.

Staro je pravilo da se mora samo UMRIJETI i PLATITI POREZ. To je jedino sto se MORA u zivotu.

To ti je svagdje u svijetu tako.

Cijeli problem koji muci tebe i mene i ostale koji su u privredi je da je zarada, ili mogucnost za zaradu, premala u odnosu na potrebe.

Ako neide posao velika je hrabrost zatvoriti firmu nego zivotariti i cekati da netko nesto drugo napravi.
manager is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.03.2003., 19:54   #26
Quote:
manager kaže:
Pa sad si upravo sam rekao ono sto nevalja.
Nemozes trositi 5000kn ako ti je ostalo 2000kn na racunu.

Iako tih 2000kn ti se oporezuje kao dobit samo ako nemas nekih drugih troskova, a to je nemoguce, jer imas sigurno bar neku amortizaciju ako imas d.o.o.

Kontas?

Tih 900kn PDV-a koji ti platis u trgovini opet neki drugi d.o.o. rijesava. Neide 900kn drzavi nego 22% od razlike koliko je trgovina stavila marzu. Tako da kad se to dvoje malo umanji nije to toliko puno. Kazem ti da je najveci problem realizacija, odnosno naplata racuna. Pogotovo ako naletis na prevarante.

Staro je pravilo da se mora samo UMRIJETI i PLATITI POREZ. To je jedino sto se MORA u zivotu.

To ti je svagdje u svijetu tako.

Cijeli problem koji muci tebe i mene i ostale koji su u privredi je da je zarada, ili mogucnost za zaradu, premala u odnosu na potrebe.

Ako neide posao velika je hrabrost zatvoriti firmu nego zivotariti i cekati da netko nesto drugo napravi.

Opet mi pricamo iso ali se ne razumijemo.

Skraceno ponavljam pricu

10000 kn

8200 tvoja zarada
1800 PDV *

od 8200
3000 tvoja placa
2500 mir, zdrav, porez *

osalo na racunu
kao dobit 2700
2000 u zep
700 porez na dobit *

5000 = tvoja placa i tvoja dobit nakon oporezivanja
5000 = PDV, mir., zdrav. porez ovaj i onaj

Ti sa svojim novcem (placom i dobit) u trgovinu
Rn = 5000 na dnu pise PDV ukljucen u cijenu
znamo koliki je (900kn) i to je to.

Nista ja nemam protiv toga O.K. svjesan sam ja toga da ide
caru carevo
popu popovo itd..

Problem je sto se s onim sto ide tamo i ovamo onaj ko bi trebao ne ponasa kao domacin nego kao gazda, a to je velika razlika, bar su mene tako ucili.

Jos jedna stvar koja me strasno nervira.
Moja firma ima vozilo koje se koristi strogo namjenski, drukcije i nemoze i sad oni priznaju 30% kao trosak, a 70% ide u dobit. O.K.
Pitanje je slijedece, zanima me da li oni svi nabiguzi do razine nekakve tajnice tajnicinog tajnika koja se uredno vozi u sluzbenom autu kad dodje na pumpu naljeva 30 % goriva na racun tijela kojeg predstavlja (vlada, sabor, opcina, mjesna zajednica itd... itblize...), a 70 % iz svog dzepa.
Dundo is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.03.2003., 22:44   #27
OBRT JE TEMA, MALKO STE SE UDALJILI. Jedina glupost pri otvaranju obrta je to da trebaš sada imati oko 8 god. staža u poslu kojim se želiš baviti, ili nekog takvog zaposliti ili majstorski ispit koji ima pak svoje uvjete. To je kakti zbog kvalitete obrta kao takvoga.GLUPOST. Možeš kod nekoga do sada imati 15 g. staža a ne znati niš od posla.Osobno imam obrt i imam zaposlenog (na papiru) sa uvjetima koji mi trebaju. Posao sam sam izučio i nema blage veze sa mojim školovanjem, smaram da ga dobro radim, to pretpostavljam na temelju količine posla kojom sam zatrpan i zadovoljnim mušterijama.Uvjeti ministarstva su način da dojde do prisilnog i umjetnog zapošljavanja, ako niš drugo onda im je objašnjenje bez osnove.Nije da kenjam no radio sam neke stvari poslije starih "majstora" i moram biti iskren no dobar dio njih su velike varalice.
 
Odgovori s citatom
Old 10.03.2003., 00:20   #28
Pa u teoriji to tako izgleda, ali u praksi bas nije tako, jer nemozes raditi posao bez troskova.

Znao sam da cemo zavrsiti nakraju sa pricom o troskovima.
Svi imaju isti obracun troskova i vlada i cijela drzavna uprava.

A jesi probao razmisliti zasto ti priznaju samo 30% troskova od goriva?

Kda nemas auto na firmi i koristis privatno vozilo pravis putne naloge kojima ti se pod neoporezivi trosak smatra 1/3 cijene goriva eurosuper 95 puta kilometri. To znaci ako napravis putni nalog za recimo 100km onda mozes cekom dici iz FINE kes u vrijednosti 100 * 1/3 * cijena eurosuper 95. I to odmah knjizis pod neoporezivi trosak. Do prije dvije godine ako si imao auto na firmi nisi mogao nista odbijati od troskova goriva nego si samo smio odbijati amortizaciju, a troskovi goriva su ti bili oporezivi trosak. Kontas?

Kod vozila otpisujes amortizaciju koja ti je takodjer neoporezivi trosak. Imas i ubrzane stope koje se jako lijepo mogu koristiti. Samo moras paziti jer ako ove godine iskoristis cijelu amortizaciju onda te doceka dobit slijedece godine. Tako da moras dobro kalkulirati dali ti se to isplati ili ne.

Nije to toliko lose kada se dobro primjenjuje.

Meni osobno nesmeta i da je porez 90% ako meni ostaje dovoljno za normalnu placu radnicima. Nisu veliki troskovi nego nam je svima zarada mala. To je bila velika greska prosle vlasti koja je sve velike firme unistila, a male firme nemogu opstati na trzistu ako nerade za neku veliku. Pogotovo je to kod obrta tako.

U svedskoj ti je porez na dobit od 25% do cak 90% pa zive bolje nego cijela EU. Nije bitna samo stopa PDV-a i poreza na dobit/dohodak.

U svakoj drzavi kukaju da je drzava preskupa i da su porezi veliki budi siguran.

Pazi ovo.
Hrvatski budzet ti je 80 mlrd kuna.
To ti je cca 220 milijuna kuna dnevno
odnosno 9 milijuna kuna na sat
odnosno 150 tisuca kuna na minutu
odnosno 2500kn na sekundu

treba to netko i zaraditi.
manager is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.03.2003., 00:30   #29
DARKOOOO o kakvom stazu ti pricas bokte?

U kojoj to zemlji?
manager is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.03.2003., 09:34   #30
Quote:
manager kaže:

U svedskoj ti je porez na dobit od 25% do cak 90% pa zive bolje nego cijela EU. Nije bitna samo stopa PDV-a i poreza na dobit/dohodak.

U svakoj drzavi kukaju da je drzava preskupa i da su porezi veliki budi siguran.

Pazi ovo.
Hrvatski budzet ti je 80 mlrd kuna.
To ti je cca 220 milijuna kuna dnevno
odnosno 9 milijuna kuna na sat
odnosno 150 tisuca kuna na minutu
odnosno 2500kn na sekundu

treba to netko i zaraditi.
Znao sam ja da ce mo mi doc na isto.

Nije problem koliki je proracun, O.K. sve je to netko tamo isplanirao.
1. problem - je kao sto i sam kazes kako ga napunit, stezi malog covjeka stezi i on ce puknut.
2. jos veci problem - kako se oni odnose prema tim novcima u proracunu kao da im je babovina.

E da ne zaboravim prije par godina se sjecam clanka u novinama gdje je ministrica necega u svedskoj na sluzbenu karticu kupila neku pi*dariju cokoladicu ili nesto sl. Kad se to otkrilo podnjela je ostavku.
A nasi?

Da se jesmo udaljili od teme jesmo i zato ne namjeravam dalje trovati ovdje.



Darko
Što se tice staza i otvaranja obrta to ti nema veze.
Moguce u neki strucnim, znam da recimo ako imas frizeraj nemozes uzimati naucnike ako nemas odredjeni broj godina u praksi i nekakav ispit majstorski ili nesto sl. Ali za samo otvaranje ti staz netreba.
 
Odgovori s citatom
Old 10.03.2003., 09:53   #31
Ma u pravu si. Ja samo smatram da mi nitko nece pomoci ako ja sam sebi ne pomognem u zadanim uvjetima. Nije sjajno, ali jebiga, to ti je ono MAMA ZASTO SI ME RODILA KAD MORAM UMRIJETI.

Pozdrav.
manager is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.03.2003., 13:03   #32
Quote:
manager kaže:
WORlock tko je tebe iznervirao?
Sta trabunjas o stvarima koje ne razumijes. Jedno od najboljih ministarstava je bas to koje si spomenio i ocrnio.
Pazi ovako, postoje uvjeti, kao i svagdje u svijetu, koje moras zadovoljiti da bi pokrenuo obrt. Ako ih ne zadovoljavas nemozes otvoriti i to je to. Sta si napao ljude bez veze. Da ti imas neku dobru ideju vec bi ti nasao nacin kako da to rijesis. Ovako prebacivanjem krivnje na drugoga samo sam sebe uzaud tjesis.

Pozdrav!
Tko me je iznervirao? Stavi se na mjesto prosjecnog gradjanina koji zeli zapoceti poduzetnicku aktivnost. Sto je to obrt, trgovacko drustvo, sto trebam imati od papira, prostora, strucne spreme, gdje te papire trebam odnijeti, od koga mogu dobiti te dokument, koliko to sve kosta, koliko cu placati poreza, doprinosa, clanarine u HOK-u...
To su sve pitanja na koje sam trazio odgovor! Pa gdje bih trebao naci odgovor vec u tom jebenom ministarstvu za obrt, malo i srednje poduzetnistvo. Pa jedan od razloga zasto ono postoji je i poticanje poduzetnistva i olaksavanje pokretanja novih firmi i obrta. Na zalost, kod njih nisam pronasao niti jednu jebenu informaciju koja bi mi koristila. Najkorisnije stvari sam nasao na www.hgk.hr, www.hrvatska.com i porezna uprava (brosura obrtnik koja je vec zastarjela).
Pa nisam ja pravnik da bih citao 20 zakona vezanih za otvaranje obrta sto mi se nudi od doticnog ministarstva. Jebe se meni sto oni imaju suradnju sa nekim svabama i sto imaju program za razvoj obrta do 2145 godine kad ja nemam obrt (ponavljam se).

Kazes, zakon je takav kakav je, i to postujem. Ispitao sam mogucnosti otvaranja obrta i oni mi nisu za sada povoljni i tocka. Problem je u tome sto sam za ispitivanje uvjeta potrosio dosta vremena, a oni su mogli sve relevantne informacije objaviti na WEB stranici ili u nekoj brosurici pa bih nedoumice rijesio za 15-ak minuta, a ne dana.
Da li je OK da u prvoj godini obrta moram, bez obzira na prihode od samostalnog rada, za doprinose izdvojiti cca 15000 kuna. Ne znam da li je to OK, ali znam da je to dosta novca za mene iako imam inzenjerski posao. Od prilike bih, da bi mi se otvaranje obrta isplatilo, trebao imati mjesecne prihode od oko 10000 kuna. Da imam tolike prihode ne bih radio u firmi vec bih se posvetio tom obrtu u potpunosti.

Manager molim te pojasni mi koje ja to stvari ne razumijem. Da znam u cemu grijesim. Mozda sam stvarno u zabludi, a da toga nisam svjestan.

Inace, svoju ideju ja ostvarujem, ali ce drzava imati malo manje koristi, a ja cu se morati postavljati prema klijentima na drugaciji nacin nego da imam firmu iza sebe.

Kome je u interesu ovakav ishod? Meni nije. Nije niti drzavi koja je izgubila potencijalnog postenog platisu poreza i ostalih davanja zato jer trazi malo previse.
WORlock is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.03.2003., 15:30   #33
Quote:
DARKOO kaže:
OBRT JE TEMA, MALKO STE SE UDALJILI. Jedina glupost pri otvaranju obrta je to da trebaš sada imati oko 8 god. staža u poslu kojim se želiš baviti, ili nekog takvog zaposliti ili majstorski ispit koji ima pak svoje uvjete. To je kakti zbog kvalitete obrta kao takvoga.GLUPOST. Možeš kod nekoga do sada imati 15 g. staža a ne znati niš od posla.Osobno imam obrt i imam zaposlenog (na papiru) sa uvjetima koji mi trebaju. Posao sam sam izučio i nema blage veze sa mojim školovanjem, smaram da ga dobro radim, to pretpostavljam na temelju količine posla kojom sam zatrpan i zadovoljnim mušterijama.Uvjeti ministarstva su način da dojde do prisilnog i umjetnog zapošljavanja, ako niš drugo onda im je objašnjenje bez osnove.Nije da kenjam no radio sam neke stvari poslije starih "majstora" i moram biti iskren no dobar dio njih su velike varalice.

Sto se tice skolovanja, koliko znam, postoje slobodni obrti za koju nije bitna ni skolska sprema niti postoje majstorski ispiti. Sto mislis da su zavrsili mnogobrojni obrtnici za marketing i poslovno savjetovanje
banderas is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.03.2003., 22:30   #34
Postoji vam zakon o obrtu.Prvo treba tematiku proučiti.Znam jer sam to sve proučio, možete se i raspitati u svom uredu za obrt.Prvo prouči pa diskusija. Drugo, nevezani obrti su zbilja obrti za koji vam ne trebaju nikakve škole ni sl. što podrazumjeva i njihovu možebitnu djelatnost.Znači možeš otvoriti nevezani obrt kao čistač staja npr. makar ti službenik u min. za obrt i malo poduzetništvo i za to može procjeniti da trebaš poljoprivrednu školu.Obrt se mogao otvoriti bez problema do 1995.Troškovi su mali to stoji no uvjeti po meni ostaju čudni. Ponavljam raspitajte se prije toga.Rasprava o troškovima nije tema ovdje niti u obrtu toliko goruča.
 
Odgovori s citatom
Old 06.04.2003., 04:37   #35
Koliko sam ja skuzil, covek se pita slijedece:

Zakaj, ak sam vec platil porez na svoju dobit, dohodak ili druge izvore prihoda moram placat u supermarketu porez ponovo. Drugim rijecima, na vec oporezovan novac placam porez ponovo kada ga trosim.

I dobro se pita da zasto on mora sanirati tudje pizdarije? Ili drugim rijecima zasto vlast trosi njegov novac u bilo sto drugo osim u izgradnju cesta, bolnica, skola, parkova i tomu slicno.

Valjda ce inteligentnim ljudima, a vidim da takvih ima konacno doci u glavu da politika nije nista drugo nego upravljanje tudjim novcem. I da ce na jednom od slijedecih izbora puno vaznije biti kako ce se trositi novac poreznih obveznika od toga je li nekome zena srpkinja i slicno.

Ima nade!
XeiX is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.04.2003., 22:35   #36
najviše mrzim kad ljudi pametuju o onom o čemu nemaju pojma, manager tebe se to dira. a što se tiče kompliciranja otvaranja obrta to je definitivno na štetu ljudi i ove države.ameru za otvaranje piosla treba samo jedan papir, pa su velesila,. a gdje smo mi??????
 
Odgovori s citatom
Old 07.04.2003., 11:23   #37
Quote:
manager kaže:
Nigdje u svijetu ako nemas para nemozes otvoriti ni firmu ni obrt, a lova koju trebas dati za otvaranje firme sluzi TEBI kao vlasniku, a ne drzavi.
To nema veze sa pravnim sustavom.
Mali osvrt,

ovo baš i nije točno. Vani se može otvoriti firma puno brže i sa PUUUNO manje troškova nego ovdje. Ja sam otvarao d.o.o. i platio sam cca 8-9.000 kn TROŠKOVE OSNIVANJA + temeljni kapital cca 20.000 kn.
Ovih 20 tisuća ostaje meni tu si u pravu, ali ovih 9 tisuća razno raznih potvrda, ovjera, bla.bla. bla ide šugavoj birokraciji (objava oglasa 850 kn?!?!?) užas!!

NIje ova zemlja još spremna da napravi povoljnu klimu za poduzetništvo.

pozdrav,
gogo
gogo is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.04.2003., 22:14   #38
političari su nam definitivno balkanci, i to tvrdi.što više firmi, obrta državi bolje, no daj to objasni račanu koji nije ni dan negdje radio. osim laprdanja
 
Odgovori s citatom
Old 08.04.2003., 01:43   #39
Quote:
darko kaže:
političari su nam definitivno balkanci, i to tvrdi.što više firmi, obrta državi bolje, no daj to objasni račanu koji nije ni dan negdje radio. osim laprdanja
Darko, darko.

Ja imam obrt od 1987. godine i nikada nisam imao problema?
O cemu pricas?

Ako ces cekati bilo koju vladu da ti nesto pomogne onda ces se nacekati.
manager is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.04.2003., 01:45   #40
Quote:
gogo kaže:
Mali osvrt,

ovo baš i nije točno. Vani se može otvoriti firma puno brže i sa PUUUNO manje troškova nego ovdje. Ja sam otvarao d.o.o. i platio sam cca 8-9.000 kn TROŠKOVE OSNIVANJA + temeljni kapital cca 20.000 kn.
Ovih 20 tisuća ostaje meni tu si u pravu, ali ovih 9 tisuća razno raznih potvrda, ovjera, bla.bla. bla ide šugavoj birokraciji (objava oglasa 850 kn?!?!?) užas!!

NIje ova zemlja još spremna da napravi povoljnu klimu za poduzetništvo.

pozdrav,
gogo

NIGDJE U SVIJETU NEMOZE SVATKO BITI PODUZETNIK.

Ako su ti pravila igre preteska onda se nemoj bavit time i sve OK.
Nemoj druge opterecivati sa tvojim problemima.
manager is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 15:31.