Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Gastronomija

Gastronomija Za kuhare i kuharice te one koji to žele postati
Podforumi: Eno i ino, Hrana i zdravlje, Kuhinja bez mesa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 22.08.2007., 10:01   #1
Couvert i napojnica

Imam jedno pitanje, ovako bila sam u restaču Tic Tac u Mureteru. .
Hrana je bila super, osoblje bezbvezno i bahato i nikad vise ne bih isla tamo...
U racun su nam uracunali couvert kojeg nismo dobile. znam da se couvert ne naručuje nego nosi i uvijek je to neka sitnica tipa mali slani ustipci slane ribice ili tak nekaj...
kad samo konobaru rekli da nam je uračunao couvert a nije ga donesel, mali nam je reko da je couvert "stolnjak, bestek i besplatni kruh"...
???? WTF?
A inace kad dodjem u restač jedem s prstima s poda.
Ne kuzim.


Kaj vi velite?
__________________
It's fabulous darling.
BabyNicky is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.08.2007., 10:05   #2
Dobro ti je rekao.
lambuel is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.08.2007., 11:09   #3
couvert i znači nešto poput pokrov, pokrivanje. kad ti naplaćuju couvert u restoranima naplaćuju ti postavljanje stola, 'korištenje' bešteka, tanjura i čaša i to kaj buš im zmazala stolnjak i salvete.
kako ne bi naplaćivali nešto tako imaginarno ugostitelji su, očito, počeli iznositi sitna jela za grickat dok ne dođe glavno pa se za to uvriježio naziv couvert.

tak da neki to iznesu i naplate ti couvert, a neki ne iznesu i naplate ti couvert. al naplate ti isto i jedni i drugi, samo ti se čini da ti je ovaj prvi 20 ili 25 kuna naplatio par slanih štapića il žličicu paštete i dvije šnitice kruha.
neki ti couvert uračunaju u cijenu jela pa ne naplaćuju posebno na računu, ali su jela skuplja mrvicu.

eto, sad znaš.
__________________
mogli bismo
Lali Puna is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.08.2007., 11:28   #4
U regiji Lazio, prije nekih godinu dana, su donijeli zakon kojim onemogućuju naplaćivanje "couverta", čisto talijanske izmišljotine (ako se ne varam) koju su prihvatili i po drugim zemljama. U talijanskoj verziji to je bilo do 2 euro po osobi kao dodatni trošak za kruh i sve ono što je na stolu, a što se poslije treba oprati; po toj logici nakon svakog klijenta bi trebali mijenjati i stolnjake, a to malo njih čini. Naplaćivanje couverta je pogotovo bilo isplativo u turističkim zonama i žalosti me da su tu bezveznu politiku i kod nas počeli primjenjivati - mislim, naplaćuju ti stol, pribor i čaše koje koristiš, nije valjda da bi inače svakom dali žlicu u ruku i da jedu iz lonca u kuhinji Po meni to najnormalnije spada u dio usluge i nema nikakve potrebe to dodatno naplaćivati - u kalkulaciju cijena je uračunato sve, od namirnica do radne snage, struje, vode, perionice itd....
Donata is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.08.2007., 11:37   #5
mislim da je Donata u pravu da je to glupa talijanska izmišljotina. meni je frend pričao kak su jednom u Rimu sjeli u najobičniju pizzeriju, činilo im se relativno povoljno. kad su im naplatili svaku vilicu, nož, ubrus, stolnjak i (nema veze s couvertom, ali je ipak zanimljivo) svaki madafakin dio nadjeva za pizzu osim paradajza, za tu cijenu koju su platili su se mogli pošteno najest u normalnom restoranu.
zbog takvih gluposti se o ugostiteljima u polasku ima loše mišljenje. da kojim slučajem izvučeš iz torbe svoju vilicu, isterali bi te van
x-type is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.08.2007., 13:13   #6
ja sam ovo ljeto bia na jednoj večeri u promištenu, odličan restoran..piše couvert 8 kn po osobi, a dobili zabavu za zube- tolko paštete od tune da sam puhala već kad smo dobili predjelo
__________________
Katkad si vjetrobran,a katkad mušica.
Tinach is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.08.2007., 13:13   #7
Couvert nije talijanska izmišljotina. Idejni tvorci su Francuzi.
hw13 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.08.2007., 16:26   #8
Quote:
Tinach kaže: Pogledaj post
ja sam ovo ljeto bia na jednoj večeri u promištenu, odličan restoran..piše couvert 8 kn po osobi, a dobili zabavu za zube- tolko paštete od tune da sam puhala već kad smo dobili predjelo
Jel možda u restoranu Mediteran? Onome što ima balkonić? Jer ja sam bila ljetos u Primoštenu i jedino su nam u njemu naplatili couvert, a bila je pašteta od tune.
Ja sam uvijek bila u uvjerenju da je couvert zapravo to sitno predjelo (negdje tuna, negdje friški sir sa paprikom ili neki drugi namaz), ali to onda objašnjava zašto su nama naplatili couvert u Lidu na Jarunu kada smo izričito rekli da nećemo taj namaz i kada nam ga nisu donijeli.
Po meni prodavanje magle. Bez veze.
__________________
potpis. zadovoljni?
Brančika is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.08.2007., 14:09   #9
Quote:
BabyNicky kaže: Pogledaj post
"stolnjak, bestek i besplatni kruh"...


ja sam inače turbo alergična kad mi zaračuna kruh, a to sad rade svugdje. ne treba mi ga poklonit al ako ga nisam naručila, pa ni taknula ak ga i donese, onda ga ne treba ni naplatiti. ma sve je to ciganlija
naranđica is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.08.2007., 17:13   #10
ako on mene prca i jebe u zdrav mozak naplacujuci mi bestek, onda ja mogu trziti specifikaciju? jer nedam pausal od 10 kuna a da ne zan za sto je naplacen.

joooj kak bi se ja svadila sa takvima
Billi is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.08.2007., 14:38   #11
pobogu - couvert je oslužbenjena manča restoranu
magriz is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.08.2007., 16:09   #12
Ti to imas potpuno pravo odbit.
U Londonu neki restorani isto to naplacuju, al ti im mozes rec da ne zelis taj kruhic sto donesu i oni ga ne maju pravo naplatit.
Kako stvari legalno stoje u drugim zemljama ne znam, al je bezobrazno.
__________________
Travel & Fashion Blog
Kiki is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.08.2007., 20:20   #13
u saveznoj američkoj državi texas sva voda je besplatna. ne plaća se ništa što curi iz pipe oliti slavine, a i pitka je. (barem bila)
negdje uz hajvej stoji neka nadstrešnica na kojoj piše " sladoled ". odlučimo stati i malo se rashladiti i zatražim ja čašu vode.
"od 15 ili 25 centi" pita ženska
"čašu vode molim" ponovim
"od 15 ili 25 centi" malo nervoznije ona
odlučno izjavim da se voda ne plaća i zbog čega je ona naplaćuje.
"ne naplaćujem ja vodu. naplaćujem čašu. mala čaša 15 centi, veća čaša 25 centi"
sva sreća, bili smo muž, ja i klinac pa smo čašu mogli višekratno iskoristiti. i to onu jeftiniju. poludila je kad smo joj davali čašu i rekli:"molim još"
toliko o "američkom" couvertu
chateauxdeif is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.08.2007., 01:11   #14
Trebalo bi im pokupiti na kraju i taj stolnjak i tanjure i pribor i kruh!

Možda ne bi bilo loše napraviti ovdje popis takvih mjesta gdje naplaćuju takvu uslugu. Tako da im možda malo srušimo posla, ha?
__________________
Tko uvijek govori istinu, taj sebi može priuštiti loše pamćenje. (Theodor Heuss)
Smrt fašizmu! (by McOzy)
Kladi is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.08.2007., 15:07   #15
Quote:
kladionica kaže: Pogledaj post
Trebalo bi im pokupiti na kraju i taj stolnjak i tanjure i pribor i kruh!

Možda ne bi bilo loše napraviti ovdje popis takvih mjesta gdje naplaćuju takvu uslugu. Tako da im možda malo srušimo posla, ha?
da ...zanimljivo je da korištenje tanjura, bešteka, soli, papra, čačkalica, salveta i stoljnjaka naplačuju ISKLJUČIVO restorani u kojima je klopa do bola skupa i ionako je ta usluga (višestruko) naplačena u cijeni , dok u krčmama za gablece, gdi se pošteno najedeš za 25-35 kn ne naplaćuju takve stvari, a čak te ni ne gledaju grdo ako ne ostaviš trinkgeld
__________________
Normal human, skilled in art of stage magic and illusion; skilled in genuine magic
ja i bash ja is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.08.2007., 01:12   #16
Quote:
chateauxdeif kaže: Pogledaj post
u saveznoj američkoj državi texas sva voda je besplatna. ne plaća se ništa što curi iz pipe oliti slavine, a i pitka je. (barem bila)
negdje uz hajvej stoji neka nadstrešnica na kojoj piše " sladoled ". odlučimo stati i malo se rashladiti i zatražim ja čašu vode.
"od 15 ili 25 centi" pita ženska
"čašu vode molim" ponovim
"od 15 ili 25 centi" malo nervoznije ona
odlučno izjavim da se voda ne plaća i zbog čega je ona naplaćuje.
"ne naplaćujem ja vodu. naplaćujem čašu. mala čaša 15 centi, veća čaša 25 centi"
sva sreća, bili smo muž, ja i klinac pa smo čašu mogli višekratno iskoristiti. i to onu jeftiniju. poludila je kad smo joj davali čašu i rekli:"molim još"
toliko o "američkom" couvertu
A jeste li si vi uzeli te čaše na kraju?
__________________
Tko uvijek govori istinu, taj sebi može priuštiti loše pamćenje. (Theodor Heuss)
Smrt fašizmu! (by McOzy)
Kladi is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.08.2007., 14:50   #17
jasno da jesmo!
pa platili smo ih

jasno da takove stvari razsrde čovjeka, jer očekuje čisti stolnjak i salvete u koje već netko nije obrisao svoje prste ili usta.
ista stvar sa kruhom koji metnu na stol i onda ga navodno moraš platiti, jeo ga ti ili ne. ako ti se da svađati ne moraš ga platiti.
to su drskosti pojedinih "vlasnika", zarade na tome, ali manje više svi konstatiramo da u taj lokal više nećemo ući. sada, da li se ta "jednokratna" zarada isplati ili ne....
netko je spomenuo talijane. oni su imali jako razrađen "sustav" cijena. kava koju popiješ na stoječki, za šankom, jeftinija je od kave koju piješ sjedeći za stolom
papirnati stolnjak na stolu jeftiniji je od platnenoga (ni jednog nemreš nositi doma ) i još dosta takovih sitnica. već par godina nisam bila kod njih pa ne znam da li i dalje "njeguju" tu tradiciju.
chateauxdeif is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.08.2007., 21:34   #18
sad sam se sjetio jedne dogodovštine iz Italije, nema baš veze s couvertom, ali ima sa neuobičajnenom susretljivošću Talijana. dakle, navikao sam u (sjevernoj) Italiji kupovati vodu. e, a kad sam došao u Anconu (zapravo, mjesto u okolici), tražim u bircu vodu i pripremim pare. a ženska me pita da zašto bih kupovao flaširanu vodu u restoranu kad je iz pipe dobra. ja objasnim kak sam u Veroni kupovao vodu, a ona mi objasni da dolje kod njih nema potrebe za tim i da će mi prodati flaširanu vodu ako hoću, ali da za tim nema potrebe! zaista lijepo od nje!
x-type is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.08.2007., 00:53   #19
ma ko izmisli sve te gluposti?

kad smo kod naplaćivanja nenaručenog kruha. negdje sam bila sa roditeljima i oni nam naplate 3 porcije kruha po 5kn, dakle 15kn a da ga niko nije taknuo.još kad bi se mogla sjetit gdje je to bilo...
naranđica is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.09.2009., 20:59   #20
Quote:
naranđica kaže: Pogledaj post
ma ko izmisli sve te gluposti?

kad smo kod naplaćivanja nenaručenog kruha. negdje sam bila sa roditeljima i oni nam naplate 3 porcije kruha po 5kn, dakle 15kn a da ga niko nije taknuo.još kad bi se mogla sjetit gdje je to bilo...
Nama su jednom zaračunali kruh koji su donijeli na stol, kojeg nitko nije ni tražio, ni probao. Rekla sam da neću to platiti, konobar se durio kako on mora sada stornirati račun, kako mu je to problem, ja rekoh, samo naprijed. Napravio mi je novi račun bez kruha. Ajde ovo za vilice i stolnjake, ali kad ti nose hranu koju ne želiš i ne konzumiraš pa ti hoće naplatiti, to je drugo.
Bajadera is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 19:55.