Natrag   Forum.hr > Društvo > Kutak za školarce i studente

Kutak za školarce i studente Sjedni, 1!!!
Podforumi: Državna matura, Osnovne i srednje škole, Fakulteti i visoka učilišta, Upomoć, spašavajte!

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 14.07.2005., 00:38   #1
Biseri ovogodišnjih upisa na fakultete

Svake godine se smišljaju nove privilegije kako bi se pojedinci upisali na fakultete. Ove godine mi je zanimljiv Ekonomski fakultet u Splitu, mada mislim da nije sam u ovoj smijuriji.

Izravan upis na studij u statusu redovitih studenata uz potporu Ministarstva, pod uvjetom da prijeđu razredbeni prag, ostvaruju:
• djeca smrtno stradalog hrvatskog branitelja iz Domovinskog rata
• djeca zatočenog ili nestalog hrvatskog branitelja iz Domovinskog rata
• hrvatski ratni vojni invalidi iz Domovinskog rata
• djeca hrvatskih ratnih vojnih invalida iz Domovinskog rata
• hrvatski branitelji iz Domovinskog rata
• dragovoljci i djeca dragovoljaca iz Domovinskog rata.

Na listi jednog smjera se našlo 47 s izravnim upisom na fakultet. Zanimljivo je to što rangiran na 47. mjestu ima 500 bodova manje od onog na 48. mjestu. Uz potporu Ministarstva studira njih 70, a 71. ima 380 bodova više od zadnjeg "privilegiranog" na 47. mjestu i morat će plaćat studij.
Svi trebali imati ista prava za upis na fakultete, jer sve ostalo je jedan oblik diskriminacije, iako bih ja gore navedenima dodala npr. 100 bodova na pismenom dijelu, ali izravan upis je zbilja lopovluk i smijurija.
Kad će više uvest Državnu maturu pa da se bar ovaj lopovluk smanji na minimum?
Ovaj primjer je kapljica u moru lopovluka vezanih uz prijemne ispite i upise na fakultete!
__________________
Dali vuku da ovce čuva...
Principessa is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.07.2005., 09:06   #2
Ljepota nase drzave. Long live balkan.
__________________
Neću žvaku, oću kusur.
Zeppelin is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.07.2005., 09:37   #3
Re: Biseri ovogodišnjih upisa na fakultete

Quote:
Principessa kaže:
• dragovoljci i djeca dragovoljaca iz Domovinskog rata.
Otkad dobrovoljci imaju pravo upisa na fakultet? I to još njihova djeca...

Zašto nisu rekli da i unuci dobrovoljaca. Čekaj, a što je s kumovima, bratićima i sestričnama u 2. i 3. koljenu?



Dobar dan!
Dobar dan!
Ja bih želio upisati fakultet.
Ali vi ste sve razrede prošli s 2 i maturirali s 3... nije vam dobro??!
Ma ne... ja bih se izravno upisao na fakultet.

Jedan moj susjed koji se davno odselio bio je jednom prilikom u autobusu koji je petjecao autobou u kojem su se vozili dragovoljci. SMatram kako imam pravo na izravan upis.
Ah, naravno... što niste odmah rekli



Prema tom pravilu i ja bih trebao imati pravo izravno upisa na taj fakultet, ali prije bih umro od gladi nego nekome tko je 4 godine radio uzeo mjesto.
Kako ljudi nemaju srama, to je prestrašno...
__________________
POTPIS
wuk is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.07.2005., 09:54   #4
s oprostenjem, ne serite.


ako predju prag imaju izravan upis. ne vidim zasto nebi dragovoljci i njihova djeca imala pravo na to...
nazalost, kod nas ima onih koji taj status ne zasluzuju, al to nije greska fakulteta, a ima i onih ciji roditelji nisu zeljeli traziti takav status - a bili su u ratu od samog pocetka.



...i ne uzimas ti s tim statusom nikome mjesto na fakultetu jer ljudi koji se upisuju pod "dragovoljci" upadaju van upisnih kvota...
__________________
Les hivers de mon enfance étaient des saisons longues, longues. Nous vivions en trois lieux: l'école, l'église et la patinoire; mais la vraie vie était sur la patinoire.
stoneisland is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.07.2005., 09:57   #5
Quote:
stoneisland kaže:
ne vidim zasto nebi dragovoljci i njihova djeca imala pravo na to...
Mozda zato sto cinjenica da si dijete dragovoljca nema nikakve veze sa tvojim akademskim skolovanjem (bas nikakve!), ili mozda zato sto to nije propisano nikakvim zakonom ili pravilnikom, nego se odredjuje od fakulteta do fakulteta, da bi se omogucio upis po nekoj podvarijanti "tetki i striceva"...

mozda zato!
__________________
Freedom is just another word for nothing left to lose
kemik is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.07.2005., 10:04   #6
nemres sad ubacit mi u ovu pricu i nepotizam, ne mjesaj rat i rodjacke veze. kako bi rekle komsije - mesas babe i zabe.

inace, potpuno si u pravu da to treba sredit nekom regulativom. odredit broj koliko bi se ih moglo primiti... jer npr. na FF se prijavilo 400ak ljudi sa statusom dragovoljaca rata + sve ove redovno upisane i ubacene prek veze...pitanje je gdje ce svi oni studirati, u kojim dvoranama, odkud drzavi tolika lova za placanje skolarine te djece na svakom fakultetu itd. itd...
__________________
Les hivers de mon enfance étaient des saisons longues, longues. Nous vivions en trois lieux: l'école, l'église et la patinoire; mais la vraie vie était sur la patinoire.
stoneisland is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.07.2005., 10:09   #7
hm, mijenjam svoj stav sad kad sam u novom listu vidjela da stvar JE pokrivena zakonom, da je tako SVUGDJE i da MZOS isto smatra da je to skroz pogresno!

jos uvijek smatram da je to katastrofa...
__________________
Freedom is just another word for nothing left to lose
kemik is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.07.2005., 10:15   #8
ovo je primjer kako se brkaju dvije stvari

visoko školovanje nije obavezno i tu bi trebali, kao i u znanosti, vrijediti kriteriji izvrsnosti bez obzira na socijalni ili bilo kakav drugi status ... to bi trebao biti interes države

s druge strane, država ima moralnu obvezu pomoći braniteljima i njihovim obiteljima ... ali u području obaveznog školovanja, dakle osnovna i srednja škola ... padaju mi na pamet stipendije, nabavka računala i slično

sada je očito država pobrkala svoj interes i obvezu, pa je obvezu rješila na račun interesa ... što je dugoročno loše i za državu, ali i za djecu branitelja koja će se na taj način upisati
allegra is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.07.2005., 11:24   #9
Re: Re: Biseri ovogodišnjih upisa na fakultete

Quote:
wuk kaže:
Otkad dobrovoljci imaju pravo upisa na fakultet? I to još njihova djeca...

Zašto nisu rekli da i unuci dobrovoljaca. Čekaj, a što je s kumovima, bratićima i sestričnama u 2. i 3. koljenu?

od ove godine, to je neko novo pravilo. sigurno je uvedeno na Ekonomiji u Splitu, a mislim i na Ekonomiji u Zagrebu i na FESB-u u Splitu... ma sigurno ima još fakulteta, al' ja za Ekonomiju u Splitu znam iz prve ruke.

Quote:
stoneisland kaže:
s oprostenjem, ne serite.


ako predju prag imaju izravan upis. ne vidim zasto nebi dragovoljci i njihova djeca imala pravo na to...
nazalost, kod nas ima onih koji taj status ne zasluzuju, al to nije greska fakulteta, a ima i onih ciji roditelji nisu zeljeli traziti takav status - a bili su u ratu od samog pocetka.

...i ne uzimas ti s tim statusom nikome mjesto na fakultetu jer ljudi koji se upisuju pod "dragovoljci" upadaju van upisnih kvota...


u tome i jest problem, dragi stoneisland, što uzimaju pravo drugima jer upadaju u upisne kvote! gore sam već napisala da 47. ima 500 bodova manje od 48., a 380 bodova manje od 71. koji mora sam plaćati studij jer ministarstvo upisuje samo 70. potraži na internetu, na stranicama ekonomije.
a zašto bi jedni bili jednakiji od drugih?! dobro je rekao wuk, triba onda gledat i babe i dide i 2. i 3. kolino. onda svi upadamo! šta ćemo onda, tražit dodatnu privilegiju?!
a i ja mislim da se većina tih potvrda domogla na sumnjive načine, a rata nisu ni vidili!
__________________
Dali vuku da ovce čuva...
Principessa is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.07.2005., 23:08   #10
stone, ne govorim ja o djeci vojnih invalida, nestalih i poginulih u Domovinskom ratu. Ja govorim o djeci dobrovoljaca!

Ako si dobrovoljac, onda si dobrovoljac i to si učinio bezuvjetno iz svoje ljubavi prema domovini i nije ti na kraj pameti tražiti povlastice!

Stavimo politiku na stranu. Ne vidim zašto je dijete jednog dobrovoljca u gorem položaju od mene. Jebeno to ne vidim.

1. Nje mu oca nije bilo doma godinu dana?

Nije ni mog bilo 10 godina pa nemam izravan upis.

2. Pretrpio je duševne boli?

Moju majku otac dva puta tjedno izbije na mrtvo ime. Imam li izravan upis?

3. Otac ima PTSP?

Moj otac ima šizofreniju i nije mu dobro. Kada god popije, a popije, sav se raspameti i nije mu dobro. Imam li izravan upis?

SVAKA SLIČNOST SA STVARNIM OSOBAMA JE SLUČAJNA!
__________________
POTPIS
wuk is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.07.2005., 23:16   #11
meni samo ne ide u glavu kakve veze ima rat sa fakultetom?! al uopće! jedva cekam državnu maturu,a li i to je upitno hoce li biti sve regularno i pravedno! iapk je ovo Hrvatska...
__________________
You say potato, I say vodka
frikusha is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.07.2005., 23:35   #12
Ja sam siguran da djeca dragovoljaca nemaju siguran upad na fax.
A to što dobivaju bodove to jest i tako treba jer je to najmanje što država za njih može učiniti.
Vama izgleda nitko nije poginuo( zahvalite Bogu) pa serete sad nešto pošto niste upali jer niste dovoljno radili pa su vam sad oni krivi.( da se zna nije ni meni nitko poginuo hvala Bogu).



shimun86 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.07.2005., 23:41   #13
Quote:
shimun86 kaže:
Vama izgleda nitko nije poginuo( zahvalite Bogu) pa serete sad nešto pošto niste upali jer niste dovoljno radili pa su vam sad oni krivi.( da se zna nije ni meni nitko poginuo hvala Bogu).
Bla. I moj otac je jedan u nizu dragovoljaca, odgulio je početne godine rata i nema nikakve beneficije. Čak ni povlasticu dok je imao nije iskoristio. I što sad, na temelju toga što se on borio bih ja trebao dobiti direktan upis na fakultet? Kakve veze s mozgom ima to gdje je on bio 1991. sa visokim obrazovanjem u Hrvatskoj? Osim toga, nitko ovjde ne prigovara zbog ljubomore, nego čisto traže racionalne razloge zbog čega gore navedeni imaju prvo direktnog upisa na faks. Državna stipendija za njih - da. Bilo kakva materijalna pomoć - da. Direktan upis na fakultet - ne.
__________________
Anarthal, Hand of A'dal Talkhor
Arathorn is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.07.2005., 23:46   #14
Quote:
shimun86 kaže:
Ja sam siguran da djeca dragovoljaca nemaju siguran upad na fax.
A to što dobivaju bodove to jest i tako treba jer je to najmanje što država za njih može učiniti.
Vama izgleda nitko nije poginuo( zahvalite Bogu) pa serete sad nešto pošto niste upali jer niste dovoljno radili pa su vam sad oni krivi.( da se zna nije ni meni nitko poginuo hvala Bogu).



nisi fer! prošetaj do ekonomije pa vidi imaju li upis samo ako prođu prag! ne dobivaju bodove, već izravan upis!
nije ovo bitno ali: meni je iz šire familije poginulo u ratu 10 članova, osobno moja kuća je bila granatirana, a od stričeva, tetaka, ujaca, te baba i dida su sve kuće bile zapaljene. davno sam upisala fakultet i sad sam pri kraju, ali mi ide na živce ova nepravda!
i za 30 godina neki će se upisivat na fakultete priko reda jer im je ćaća bio sin/unuk hrvatskog dragovoljca! pa kad jedan takav bude na listi prije tvog diteta, a ima manje bodova od njega, onda ćemo vidit oćeš se nervirat!
__________________
Dali vuku da ovce čuva...
Principessa is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.07.2005., 23:51   #15
Quote:
Arathorn kaže:
Bla. I moj otac je jedan u nizu dragovoljaca, odgulio je početne godine rata i nema nikakve beneficije. Čak ni povlasticu dok je imao nije iskoristio. I što sad, na temelju toga što se on borio bih ja trebao dobiti direktan upis na fakultet? Kakve veze s mozgom ima to gdje je on bio 1991. sa visokim obrazovanjem u Hrvatskoj? Osim toga, nitko ovjde ne prigovara zbog ljubomore, nego čisto traže racionalne razloge zbog čega gore navedeni imaju prvo direktnog upisa na faks. Državna stipendija za njih - da. Bilo kakva materijalna pomoć - da. Direktan upis na fakultet - ne.
dali sam ja rekao da moraju negdje upast direktno-ne!

ja ne znam ni jedan fakultet di direktno upadaju, već na fax-u gdje sam ja radio prijemni (FESB) dobivali su dodatne bodove( možda i ne) i direktan upad na dom, ako prođu prijemni.
Glavno je da se njima pomogne donekle jer dosta je njih u teškom financijskom stanju i ko zna s koliko i kolikom djecom. znači glavna je stvar da se pomogne na FINANCIJSKOM djelu, olakša školovanje i sl. što treba podržavat
shimun86 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.07.2005., 23:53   #16
ali Hrvati imaju svoga boga Marsa [puj puj Krleža] i oko rata su im se uvijek vrtili životi. znaju pisat knjige jedino o ratu (tj. takve nagrađuju), snimaju filmove itd. izostavi ratove iz hrvatske povijesti i što će ti ostat? prema tome, sasvim je bolesno logično i da ratni heroji i svi koji su im ikad dotaknuli skute budu privilegirani i kod upisa na fakultete. ovo je samo jedna od posljedica, treba se orijentirat na uzroke
misery- is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.07.2005., 23:59   #17
Quote:
Luđakinja kaže:
ali Hrvati imaju svoga boga Marsa [puj puj Krleža] i oko rata su im se uvijek vrtili životi. znaju pisat knjige jedino o ratu (tj. takve nagrađuju), snimaju filmove itd. izostavi ratove iz hrvatske povijesti i što će ti ostat? prema tome, sasvim je bolesno logično i da ratni heroji i svi koji su im ikad dotaknuli skute budu privilegirani i kod upisa na fakultete. ovo je samo jedna od posljedica, treba se orijentirat na uzroke
nisam sigurna radi li se samo o Hrvatima! naime u komunizmu 50 godina su dica boraca iz 2. svjetskog rata, partizana i uglednih komunista imali kojekakve privilegije: stipendije, školarine, doplatke, besplatne vožnje, smještaj po đačkim domovima, poslovi priko veze... i svima nam je to izlazilo na uši!
oćemo sad gledat sličan film slijedećih 50 godina?
__________________
Dali vuku da ovce čuva...
Principessa is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.07.2005., 00:04   #18
dobro da Hrvati nisu bili komunisti

[dopuštam da je i mnogim okolnim narodima rat sve što imaju, al koga briga za njih?]
misery- is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.07.2005., 00:22   #19
Quote:
shimun86 kaže:
ja ne znam ni jedan fakultet di direktno upadaju, već na fax-u gdje sam ja radio prijemni (FESB) dobivali su dodatne bodove( možda i ne) i direktan upad na dom, ako prođu prijemni.
Ove godine si radio na prijemnom?! Taj zakon postoji od ove zime, prije nije bilo tako. Dobivali su samo dodatne bodove.

I nije fer. Znaci da se netko moze zajebavati, provlaciti se cijelu srednju skolu s dvojkom i moze mu biti potpuno svejedno jer ima izravan upis na fakultet, a svi drugi koji su radili 4 godine, koji uce i spremaju se za maturu i prijemni su valjda idioti kad ih moze presisati neki balavac koji svoju privilegiju ostvaruje na tome sto mu je otac sudjelovao u ratu. Katastrofa.
__________________
Pearls before swine
Mrtva mrkva is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.07.2005., 00:27   #20
Quote:
Luđakinja kaže:
dobro da Hrvati nisu bili komunisti
jesu, jesu čast iznimkama!
pa su se prikrstili i sad su svi bivši komunisti desni ekstremisti.
__________________
Dali vuku da ovce čuva...
Principessa is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 18:35.