Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija

Religija Religija u društvu
Podforum: Teologija i religijska praksa

Pogledaj rezultate ankete: slažeš li se sa argumenitma?
da 9 31.03%
ne 14 48.28%
nezanima me /svejedno mije 6 20.69%
Glasovatelji: 29. Ne možete glasovati u ovoj anketi

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 03.06.2008., 02:03   #21
Quote:
Simpatična kaže: Pogledaj post
problem?
Nikakav, je li ti krivo? Šalio sam se! Ne volim da pišem ovako banalno, ali sam se pobojao da me opet pogrešno ne shvatiš, ali, eto, 'helem nejs'!
__________________
And say to My servants that they should say those words that are best...
KObi is offline  
Old 03.06.2008., 02:05   #22
nema veze, dobrodošao brate kobi i drago mi je da si tu!

Selam i sa štovanjem! Izrail

__________________
ne zaboravimo 9/11 ! Koko brat al nije svak, koko druže, jel ti cvetaju ruže?!!!!! God bless America! Koko legeda!!!
Izrail is offline  
Old 03.06.2008., 08:18   #23
ovo je analogno tome da neko otvori anketnu temu sa pitanjem
"zasto je izrail glup" i ponudi odgovore

a) zato sto je jeo hljeba kad je bio mali
b) zato sto nije jeo hljeba kad je bio mali

sarmantan_sarlatan is offline  
Old 03.06.2008., 08:43   #24
Quote:
sarmantan_sarlatan kaže: Pogledaj post
ovo je analogno tome da neko otvori anketnu temu sa pitanjem
"zasto je izrail glup" i ponudi odgovore

a) zato sto je jeo hljeba kad je bio mali
b) zato sto nije jeo hljeba kad je bio mali

molim te nemoj na nacionalnoj osnovi o je/nije jeo krua.
__________________
..Ako je govor srebro sutnja je zlato..
Halveti is offline  
Old 03.06.2008., 08:59   #25
molim bez vređanja na osobnoj/nacijonal razini, budimo tolerantni i hladne ali aktivne glave razmotrimo činjence koje idu tome u prilog kao i takvi nespretni (nesretni) komentari koji vrve emocijama al bez imalo apologetskog duha.

sve naj naj i zdravlja! Izrail

__________________
ne zaboravimo 9/11 ! Koko brat al nije svak, koko druže, jel ti cvetaju ruže?!!!!! God bless America! Koko legeda!!!
Izrail is offline  
Old 03.06.2008., 09:11   #26
Bravo Izrail, prava tema!
Dajmo se uciti na njihovim greskama, al jest kvragu, ne stima nam. Populacija nasa ( krscanska) katastrofa, a sta oni rade, drze se Bozije zapovjedi: Napucite zemlju! Jel tak? Tako ce jednoga dana osvojiti citav svijet. Cestitam, aferim.

Merhameluk njihovog poimanja je iznad nasega. Dokaz: Pazarnim danom u moj kraj dolaze profesionalni prosjaci iz Srbije i "ubijaju" dobre nadnice. To je istina.
O manama Islama ne mozemo poboljsati nasu religiju, stoga, cistimo ispred svojih vrata.
__________________
Alergican na bibliotekarsku prasinu..!
kokobill is offline  
Old 03.06.2008., 09:16   #27
potpno se slažem sa tobom (sobom?) al ne prepustimo sebično pdf Religiju čišćenju samo ispred svojih vrata več nek i drugi čiste svoje, ne smiješ bit tolko sebičan, a napučivanje zemlje je isto problem gdje ja aktivno sudjelujem kolko mogu i stignem, i mislim da če me ta aktivnost spasiti jer se plodovi več naziru na sve strane, hvala još jedanput.

__________________
ne zaboravimo 9/11 ! Koko brat al nije svak, koko druže, jel ti cvetaju ruže?!!!!! God bless America! Koko legeda!!!
Izrail is offline  
Old 03.06.2008., 18:22   #28
Quote:
Izrail kaže: Pogledaj post
Ne znam ko je to napisao...Mislim da sam to sacuvao sa neke prošle diskusije. Ali ovo šta piše ovde o Islam vazi i za sve religiozne tipove drugih religija, koji ne mare za sustinu nego za formu za razliku od pravih vernika koji mare za sustinu.

--------------------------------------------------------------------
Musliman ne može da mari za sustinu jer u njegovoj religiji nema sustine?
...

Eh, kada bi ovo pitanje bilo iskreno, onda bih ja na njega napisao sledeći odgovor:

Zato sto islam ljude ne navodi na borbu protiv greha (sebičnosti, sujete, telesnosti...) nego ih optereti da vode borbu na pogresnom mestu, da slepo drže pravila ponasanja, kroz koja se ljudi odreknu od zdravorazumske odgovornosti strazenja nad sobom, svojim srcem i smislom svojih postupaka koju bi prirodno imali u vecoj meri bez Kurana.

Zbog licemerstva samih religioznih zahteva musliman ne vodi borbu protiv stvarnih greha na nivou srca, već se bavi propisima svog ponasanja, sto rezultuje time da nema nikakve promene svog unutrasnjeg karaktera.

Ne postoji iskustvo duhovne borbe u kojoj Bog upisuje zapovesti u covekovo srce svojim Svetim Duhom, već je i sama svest o toj potrebi za reformom ugusena krivim (farisejskim) predstavljanjem zahteva Bozjeg zakona.

Kako nema stvarne unutrasnje reforme, nema ni oslobadjanja od uzroka krivice, pa krivica ostaje i postaje snaga licemerne relihiozne revnosti.
Posledica neciste savesti jeste Kajinov sindrom: paranoidan strah od drugoga. Zbog neciste savesti Kajin je drugima projektovao svoj karakter ubice i onda se plasio da ga drugi ne ubiju, živeci u strahu od drugih ljudi. Taj paranoidan strah kod muslimana jeste stalan izvor projekcije sopstenih zlih namera i motiva drugima, i stalan izvor sukoba. Nema potrebe da Islam uci da treba mrzeti druge, jer će necista savest i paranoidan strah sami to da proizvedu.

Kada musliman obasnjava zašto je postao musliman, on objašnjava kako je na to primoran dokazima, a ne kako je odusevljen Bozjim karakterom ljubavi odlucio da svoj zivot preda Bogu. To je kao da ti je neko pistoljem naredio da postanes vernik, pa bi onda i ti isto tako kako si bio primoran, sada druge primoravao na istu sluzbu Bogu. ...

----------------------------------------------------
pokušat ću reći nešto o shvatanjima argumenata...

Kroz svoje shvatanje i praktikovanje islama često sam se bavio pitanjem forme i suštine.
Preveliko insistiranje na formi rezultira sljepoćom u vjeri...
insistiranje na suštini rezultira lutanju u znanju...

Forma sama i suština sama su manjakave jer im nedostaje protuteža.

Teorija se realizira u praksi, a suština u formi.
možemo nekako tu ubaciti i onu opoziciju Svjetovno i profano...

Jedino spajanjem ovoga moguće je doći do istine.. to je ono što islam uči.

Ono što musliman čini, traži u svemu suštinu i smisao.

Smisao molitve nije u njegovom obavljanju(formi) nego u približavanju Bogu(suština)

da ponovim opet, jedino spoj znanja i vjere može dovesti do potpune istine i do zadovoljstva čovjeka...
to je bit islama.
tražiti samo vjeru ili tražiti samo znanje,
ili samo formu ili samo suštini,...

to je sekularistički način razmišljanja... i islam se razlikuje po tom što on nije sekularistički nego svjetovno i profano ne razdvaja nego spaja...

Allah je stvorio sve u paru...
Suština stvaranja u paru nije u razdvajanju nego u spajanju...

nema rusije i amerike nego samo dvije ruke što se spoje u namazu
__________________
https://mislislam.blogspot.com/ U plodnom predjelu raste bilje voljom Gospodara njegova, a u neplodnom tek s mukom.
Vojnik Gorčin is offline  
Old 03.06.2008., 20:01   #29
drago mi je šta si svatio i prihvatio univerzalne argumente i principe i nastojiš ih djelotvoriti u životu i forumu, retki su ljudi otvorena i poučljiva srca ka ti, neka te Milostivi i Samilosni i dalje vodi, mir tebi!

__________________
ne zaboravimo 9/11 ! Koko brat al nije svak, koko druže, jel ti cvetaju ruže?!!!!! God bless America! Koko legeda!!!
Izrail is offline  
Old 03.06.2008., 23:03   #30
Nije dobar jer se neki ljute kad im vodim jubav s muslimankon. Šta je nji samo briga ako se neka oće sexat sa mnom.
Prconjić is offline  
Old 03.06.2008., 23:11   #31
slažem se!!!!!!
Car si
ja isto ili još gore mišljenje imam o tome!
Toni I. is offline  
Old 03.06.2008., 23:25   #32
ej vas dva (Prconjić i toni I.) ak se mislite svađat oko sexa s muslimankama, nađite si neki drugi topic,

hvala na razumu i sve naj naj

__________________
ne zaboravimo 9/11 ! Koko brat al nije svak, koko druže, jel ti cvetaju ruže?!!!!! God bless America! Koko legeda!!!
Izrail is offline  
Old 03.06.2008., 23:33   #33
Ja bih zacetnika ove teme pitala sta uopste zna o islamu. Ocito ne mnogo dok islam vidi kao religiju bez sustine i kao skup pravila kojih vjernici treba da se pridrzavaju. Odredjena pravila postoje, da, ali ne znaci da ljudi koji ih se slijepo pridrzavaju idu u raj kao sto ne znaci da oni koji ih se ne pridrzavaju i du u pakao. Prema islamu onaj ko cini dobro, steci ce dobro a onaj ko cini zlo, steci ce zlo. Ali posto Allah sve vidi i sve zna znace i cija dobra djela su iskrena a cija nisu, ko se kaje iskreno a ko se kaje iz straha od smrti, ko pomaze siromasne jer osjeca samilost prema njima a ko to cini zato sto je to propisano. Postoji jedna prica o sudnjem danu. Govori o zeni koja se pridrzavala svih pravila (klanjala pet vakata namaza, postila davala zekjat...) a Allah ju je poslao u dzehenem samo zato sto je zatvarala macku u sobi i nije je pustala van; zatim prica o prostitutki koja je stekla mjesto u dzenetu jer je dala vode zednom psu.
Ja se slazem da postoje ljudi koji s vise bave pravilima ponasanja (od kojih mnoga pravila nemaju veze sa kuranom nego su nadodata kasnije), nego sto se bave svojim unutrasnjim, duhovnim zivotom. Ali to nema veze sa islamom ni njegovom sustinom, a to bi bilo priblizavanje Bogu kroz molitvu, zahvalnost na zivotu koji nam je dan i prije svega poniznost (ne biti ohol i nezadovoljan- veliki grijeh)
Islam kao religija nije savrsen, ali samo zato sto ljudi nisu savrseni
Rhaenys is offline  
Old 03.06.2008., 23:48   #34
"Rhaeny" novi lik na religiji.

dobrodošao i samo da ti velim, čitat ču šta pišeš tek kad i ako doživiš 100 postova a do tada sam te drzgačije svrstao.

upravo zbog stalnog pojavljivanja novih i "novih" likova, stavih da bude otvarana anketa, da se viđje ko su ti toliki.

__________________
ne zaboravimo 9/11 ! Koko brat al nije svak, koko druže, jel ti cvetaju ruže?!!!!! God bless America! Koko legeda!!!
Izrail is offline  
Old 04.06.2008., 09:25   #35
Quote:
Rhaenys kaže: Pogledaj post
Islam kao religija nije savrsen, ali samo zato sto ljudi nisu savrseni
jest i jesu

ljudi su kao riječi!
neke riječi su dobre same po sebi, a neke su loše same po sebi, a postoji i treća kategorija riječi koje su dobre ili loše- ovisno od toga uz koju riječ se nalazi...

Nekad se dogodi da dobra riječ postane loša jer se previše često stavlja uz lošu...

da bi čovjek spoznao savršenost islama potrebna su mu oba oka a ne samo jedno...
ako vjeruje bez znanja ono je slijepo i uljuljkuje se u sigurnost i nemarnost srca
ako ima znanje bez vjere... opet tropa jer nema snage da izvrši ono što zna da mu treba...
to su ta dva oka

Hvla Bogu On mi je dao da upoznam čovjeka kojem je vjera upotpunjena i kojem su oba oka širom otvorena...
__________________
https://mislislam.blogspot.com/ U plodnom predjelu raste bilje voljom Gospodara njegova, a u neplodnom tek s mukom.
Vojnik Gorčin is offline  
Old 04.06.2008., 09:58   #36
aha, a oni bez oba oka (slijepi) su šejtanova stvorenja ili kaj????

najsmješniji su mi baš oni koji dokazuju savršenost vjere... bilo koje...
__________________
tko zna, zna.tko ne zna, dva.
Dunj@ is offline  
Old 04.06.2008., 10:02   #37
gorčine, bez dawe na ovom forumu, molim
__________________
tko zna, zna.tko ne zna, dva.
Dunj@ is offline  
Old 04.06.2008., 10:05   #38
Quote:
Dunj@ kaže: Pogledaj post
aha, a oni bez oba oka (slijepi) su šejtanova stvorenja ili kaj????

najsmješniji su mi baš oni koji dokazuju vjeru... bilo koju...
nije slijep onaj ko nema očiju nego onaj ko ne vidi...

Dunja ovdje oči shvati kao mozak i srce....
u predjelu mozga smješen je um/nefs a u predjelu srca duh/Ruh...otprilike.. pojednostavljujem

a šejtan nema stvorenja.. tako da ti je ovo pitanje besmisleno

a Šejtani su stvorenja od vatre tj od džinskog roda a džina također ima od onih koji vjeruju i od onih koji ne vjeruju
__________________
https://mislislam.blogspot.com/ U plodnom predjelu raste bilje voljom Gospodara njegova, a u neplodnom tek s mukom.
Vojnik Gorčin is offline  
Old 04.06.2008., 10:07   #39
Quote:
Dunj@ kaže: Pogledaj post
gorčine, bez dawe na ovom forumu, molim


eh znaš mene
i znaš sebe!

svi znamo kuda ovo vodi...
__________________
https://mislislam.blogspot.com/ U plodnom predjelu raste bilje voljom Gospodara njegova, a u neplodnom tek s mukom.
Vojnik Gorčin is offline  
Old 04.06.2008., 10:42   #40
Quote:
Aries kaže: Pogledaj post
svaka čast ovim gestom si pobrala moje simpatije
i ovakvim izjavama si sama pokazala Isusovu tvrdnju: Ljubi bližnjeg svog kao sebe samog!


Za ovakve ljude vrijedi živjeti i sa njima je moguća tolerancija suživot i svak vrsta uzajamnog poštivanja i ljubavi, a što autor može očekivati na neutemeljen vodni dio posta osim da je nažalost vrlo malo informiran o islamu kao religiji kaja pokazuje šaroliku lepezu raznih nacionalnosti i naroda.

Dijalog nije da je moguć nego mora biti u suprotnom teško nama svima na ovome planetu ali Ti ni svjestan nisi ko stoji iza objavljenih religija te zbog toga i pišeš ovakve postove a kada bih znao eh kada bih znao a dovoljno je da ćeš saznati Pazi da ne bude kasno!

veliki pozdrav za sve pacifiste nenacionaliste ljude lišene mržnje i prdrasuda
drago mi je vidjet da još uvijek ima ovako finih ljudi koji ne gledaju proklete razlike
 
Zatvorena tema


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 17:24.