Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Gastronomija

Gastronomija Za kuhare i kuharice te one koji to žele postati
Podforumi: Eno i ino, Hrana i zdravlje, Kuhinja bez mesa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 10.09.2007., 01:15   #141
spajanje
__________________
Hormonella de Rum
atlantis is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.08.2011., 07:34   #142
Stara tema, ali eto, opet je došlo vrijeme slatke zimnice

Kako da napravim kompot od krušaka da mi se održi cijelu zimu? A da ne ide konzervans?
__________________
Postujte bakterije - to je jedina kultura koju vecina ljudi ima u sebi.
Sanja :o) is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.08.2011., 12:54   #143
Quote:
Sanja :o) kaže: Pogledaj post
Stara tema, ali eto, opet je došlo vrijeme slatke zimnice

Kako da napravim kompot od krušaka da mi se održi cijelu zimu? A da ne ide konzervans?
Ja radim ovak:
Čvrste kruške nareži na osmine i potopi u vodu s dosta limunova soka da ne potamne.
Na 1kg krušaka uzmi 700-800 g šećera (ovisno o slatkoći krušaka) i skuhaj sirup.Mjeri 4dl vode na 1/2 kg šećera.Stavi aromu kakvu voliš:vaniliju,anis,cimet u štapiću...
U posve čiste staklenke složi kruške i prelij ih sirupom da potpuno prekrije voće.Čvrsto zatvoriti zako da sirup ne dodiruje zatvarač.
U veću posudu staviti na dno pamučnu krupu,poredati staklenke tako da se ne dodiruju i naliti vodom do pola visine staklenki.Posudu staviti u pećnicu ili na štednjak i pasterizirati.Kad voda zakuha (ne smije jako ključati) pustiti oko 25 minuta da kuha.Nakon toga staklenke izvaditi iz vode i spremiti na tamno mjesto.
Na ovaj način mogu se pripremati kompoti od gotovo svakog voća.
Staklenke bi trebale biti slične ili iste veličine da se proces odvija ravnomjerno.
Dlapek is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.05.2013., 08:08   #144
Joj trebam pomoć u vezi pasterizacije. Znam za ovo sa velikim loncem u koji se stave napunjene boce, zalije vodom i zagrije do vrenja. No nemam tako veliki lonac pa to otpada.
Pa sam mislila staviti pune boce u pećnicu i nafrljiti na 90. (čitala sam da je potrebno postići temperaturu 70). Više od 90 se nisam usudila.

Inače, radi se o soku od bazge.
Lako bi bilo da pakiram nešto što je u startu vruće. Onda bi vrući sadržaj nalila u vruće bose (iz pećnice) pa bi se tako lagano hladilo i čepovi bi se uvukli, ne?

Al taj postupak je neprimjenjiv na sok od bazge, ne?

I tako ja za probu 2 boce soka stavila u pećnicu i zagrijala i pustila da se full lagano hlade i ništa se nije desilo. Čepovi se nisu uvukli.

Štoviše, jedna od te 2 boce uspjela se razviti lagana plijesan
Sreća da sam išla ziheraški, sa testnim bocama.

Može savjet kako da to napravim a bez da odem kupiti veliki lonac.

Btw di da kupim tako veliki lonac?!

I još sam čitala po forumima o tome da znaju boce puknuti zbog fermentacije šećera (nakon par tjedana). Kako to izbjeći?
__________________
A snaha bijaše jezičljiva, (guzičljiva) nazlobna, proždrljiva i goropadna.
katjes is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.05.2013., 08:49   #145
Quote:
katjes kaže: Pogledaj post
Joj trebam pomoć u vezi pasterizacije...
Zašto sok bazge ne sterilizaraš ? Ništa ne gubi na okusu.
Pellaprat is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.05.2013., 16:42   #146
Gle, ovo prvi put radim, a i nisam nikad bila u prilici gledati kako se to* radi.
Sve što znam o čuvanju i pravljenju soka od bazge pobrala sam s neta.

Pri tom uopće ne znam što se dešava na mikrobiološkoj razini, zašto baš tako ide koji postupak? Zašto se mora hladiti što sporije? Jedino ajde kužim toplinsko širenje tekućina, plinova..kad se hlađenjem stvori vakum. Pa se zato uvuku čepovi.
A je li to zato što se u takvom ambijentu niš ne može razvijati? Ili je nešto drugo poanta? To da se ulilo vruće u vruće (vruće u sterilno) pa se zato mikrobi ne mogu razvijati.

*sve vrste zimnica, marmelade, sirupi, likeri, sokovi..

Kažeš sterilizacija. Kako točno da steriliziram?
a) kuhanjem praznih boca u vodi/loncu (velikom kakav nemam)
b) prazne boce u pećnicu na 100°?
Druge načine ne znam.

Sok pri tom ostaje hladan?

Može, molim, malo detaljnije.
__________________
A snaha bijaše jezičljiva, (guzičljiva) nazlobna, proždrljiva i goropadna.
katjes is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.05.2013., 16:56   #147
znam da neki smrzavaju domaće sirupe pa tako i bazgu, uliju u plastične flašice od pol litre i smrznu pa vade po potrebi
jel se time što gubi i kakvo je nemam pojma jer ne trošim sirupe a i bazga mi nije draga
polly is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.05.2013., 17:14   #148
da, to sam lani radila. imala sam samo 10l za zamrznuti i toliko mjesta sam imala. ali, ove godine htjela bi napraviti triput više. nemam toliko mjesta u zamrzivaču pa to nije opcija
__________________
A snaha bijaše jezičljiva, (guzičljiva) nazlobna, proždrljiva i goropadna.
katjes is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.05.2013., 17:57   #149
Quote:
katjes kaže: Pogledaj post
Gle, ovo prvi put radim...
Ako steriliziraš neće doći do naknadne fermentacije.

Nisi napisala o kojim se točno bocama radi. Ne možeš u svima postići podtlak.

Lonci tih dimenzija se kupuju u Metro-u. Imaš ih svakakvih.

Prazne boce prvo u pećnici zagrij na 200 C, ugasi pećnicu, ostavi da temp. dođe na 100 C. Sok zagrij do vrenja ali neka ne zavrije. Vreli sok nalij u sterilne vruće boce. Stavi ih u pećnicu i naravnaj temperaturu na 95 C (bez straha, ako je termometar pećnice ok. Ako nije može ti samo malo soka pokipiti zato boce stavi u protvan pa s protvanom u pećnicu).

Prokuhaj zatvarače boca 5 min i odloži ih na poklopac posude u kojoj si kuhala jer je i on sterilan, pa pusti da se ohlade.

Krpom izvadi vrele boce i odmah ih začepi.


O kakvim se bocama radi ?
Pellaprat is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.05.2013., 10:19   #150
Boce staklene baš za sok, kupljene u bumbaru u sv.nedjelji.
I pripadajući limeni čepovi.

Nego, veliš, vreli sok uliti u boce grijane tj hlađene na 100 i onda staviti u pećnicu na malo nižu temp 95'C, a koliko dugo? Začepiti tek kad izvadim van?
Ok druga runda (kad će više stati ta kiša ) = druga šansa da ovu lekciju savladam. Prvi rok sam pala sterilizaciju
Hvala na instrukcijama!

Sent from my ST18i using Tapatalk 2
__________________
A snaha bijaše jezičljiva, (guzičljiva) nazlobna, proždrljiva i goropadna.
katjes is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.05.2013., 13:21   #151
Quote:
katjes kaže: Pogledaj post
Boce staklene baš za sok, kupljene u bumbaru u sv.nedjelji.
I pripadajući limeni čepovi.

Nego, veliš, vreli sok uliti u boce grijane tj hlađene na 100 i onda staviti u pećnicu na malo nižu temp 95'C, a koliko dugo? Začepiti tek kad izvadim van?
Ok druga runda (kad će više stati ta kiša ) = druga šansa da ovu lekciju savladam. Prvi rok sam pala sterilizaciju
Hvala na instrukcijama!

Sent from my ST18i using Tapatalk 2
Ako je to ova boca nečeš imati problema s nastankom podtlaka. Te i ja upotrebljavam.


edit: Sada vidim da sam gore zaboravio napisati da kada pune boce staviš u pećnicu na 95 C ostavi ih pola sata, to je dovoljno.
Pellaprat is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 14:46.