Natrag   Forum.hr > Kultura i zabava > Fantastika (SF, fantasy, horror...)

Fantastika (SF, fantasy, horror...) We create Worlds!
Podforum: A Song of Ice and Fire

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 24.02.2004., 01:57   #61
Quote:
GnothiSeauton kaže:
A Huxley i Orwell su definitivno SF. Ali mislim da tkogod je rekao da ih on ne smatra SFom, valjda misli kao da su 'klasici' i bok-uz-bok sa 'ozbiljnom' literaturom. Znak ispižđenosti čak i nekog obožavatelja SFa prevladavajućim stavom neznalica i debila da je SF po definiciji šund. JADNO.
Joj kako ti sve znaš, divota jedna. Trebao bi ići peći ćevape umjesto da laprdaš o nečemu o čemu nemaš pojma.

Quote:
GnothiSeauton kaže:
Pa u principu u neku ruku čo'ek ima pravo. Sci-fi (prema manifestu, ne znam tko ga je točno napisao) bi trebao biti orijentiran na ostvarivu zamislivu tehnologiju. Također može biti orijentiran na slijeđenje nekih već započetih tehnoloških trendova do njihovih krajnjih granica.
Jer, da imaš, ne bi si skakao u usta. I Huxley i Orwell (pa i Swift, Zamjatin, Wells i mnogi slični toj dvojici) ne bave se tehnologijom nego sociologijom i ideologijom. Jest, Orwellova je anti-utopija moguća budućnost. Ali to je i bilo koji Kafkin roman. Pa ga nećeš zato svrstavati u SF.

Hajde, okani se čitanja tuđih misli i bahatog (a površnog) teoretiziranja. Takve kao ti jedem za doručak.


Quote:
bariole kaže:
uvažavam stitchovu kritiku da Huxley nije SF. Malo sam se zaletio proglasivši Majmun i bit SF-om. Što se tiče 1984, Vrlog novog svijeta i Mi-a najbolje što mogu reći je da su to utopijski romani, te ih možeš, a i ne moraš, gledati kao SF. Ne znam kako bi ih točno karakterizirao. U svakom slučaju su vrijedni čitanja.
Pa nisam rekao da nisu, dapače - vrhunski su.
stitch is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.02.2004., 08:48   #62
Wink Gdje gori, jebate led?

Kaj je puna jaja, a? Kaj me odma napadaš? Jebote! Peace man? Mislim nevjerojatno... Odi se iskali na nekom drugom...

Ono, sorry veliki-bijeli-lovac šta je jadna crnca mislila sudjelovat' u rasprava. Jadna crnca sa svoja ograničeno mišljenje od mali mozak od crnac zabrijala da je ovo javni forum di jadna crnca smjela reć svoje mišljenje. Jadna crnca bila zlo i sad treba dobiti šiba od veliki-bijeli-gospodar.

Munjaro nabrijana!

Jesam ja negdje možda tebe napadao u postu? Jesam možda zvučao nadmeno? Mislim, ako jesam, čudno, jerbo nisam zvučao nikako, jer sam neš napisao a ne pričao. A uostalom, kaj ti ja mogu, imaš valjda lošu zvučnu karticu. Nisam stavio jednog jedinog smajlija koji bi dao naznačit da propovjedam, pametujem i serem. Prema tome, TBF: 'Odjeb je lansiran, lagano plasiran // Jer već sam dovoljno izmasiraaaan'. I osim toga, koliko vidim, rekao sam točno ono što ti tvrdiš -- da se SF bavi utjecajem tehnologije na čovjekovu i društvenu svjest, pomak u razmišljanju, stavovima i kulturi življenja te svakodnevnog funkcioniranja. I zasniva se na zapletu koji bez predstavljene tehnologije ne bi bio moguć. D'oh?! WTF? Jedino što sam straaaaašno zgriješio je natuknuo da je tak malo bitno tak strogo djeliti neš na žanr i u principu prikloniti se konformizmu. Upravo suprotno od nadmenosti za koju ti mene optužuješ ... ok, ak miljon ljudi brije da je xy dijelo SF a to prema manifestu nije točno, ja ću a) Ostati usmrđeni snob i svima propovjedati manifest ili b) Reći da ok, to je super (ili nije super, to sad nije bitno za priču) knjiga. Pižđenje zbog tehnikalija, wow, ti si moj idol :klap: Nisam čitao ni Huxleya a 1984 od Orwella sam počeo čitat i nikad dovršio.

Quote:
The Edward Norton character in The Score said:
Bye bye, now.
__________________
And there's another country, I've heard of long ago, Most dear to them that love her, most great to them that know;
We may not count her armies, we may not see her King; Her fortress is a faithful heart, her pride is suffering;
And soul by soul and silently her shining bounds increase, And her ways are ways of gentleness, and all her paths are peace.
GnothiSeauton is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.02.2004., 10:42   #63
Sad se pravimo ludi, ha?

Na cijeloj sam temi jedino ja rekao da Orwell i Huxley nisu science fiction. A pogledaj kako si me okarakterizirao u citiranome postu.
stitch is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.02.2004., 11:08   #64
Aaaa, mislio sam si da bi ta rečenica mogla bit problem kad sam je već pisao. Nisam mislio na tebe konkretno nego na meni iritantnu činjenicu da ima ljudi koji ( ono nisu mi fakat jasni) čitaju SF ali kad žele reć da je neko SF djelo koje su pročitali super, onda kažu da to 'u principu nije SF'. Ne bi li ih ljudi koji automatski popljuju sve što je kao SF kak ga oni zamišljaju(a što redovito baš po tebi i manifestu zapravo nije SF tipa Star Wars i ine space opere) ipak saslušali. E, a mene iskreno boli k**ac za takve 'slobodoumne' nadristručnjake za književnost (ove druge) pa mi je zato i ta uvlakačka karakteristika tih ljudi (ovih prvih) iritantna. A ja sam samo polemizirao sve moguće razloge zbog kojih si ti napisao ono što si napisao. Nisam tvrdio da si zbog nekog od njih (naprimjer, tog drugog) ti konkretno napisao to što si napisao. A kao prvi sam tak i tak bio naveo taj čuveni manifest SFa.

Je, krivo je bila složena rečenica. Apolodžajz! Maj bed, R'spectaaaaaa!
__________________
And there's another country, I've heard of long ago, Most dear to them that love her, most great to them that know;
We may not count her armies, we may not see her King; Her fortress is a faithful heart, her pride is suffering;
And soul by soul and silently her shining bounds increase, And her ways are ways of gentleness, and all her paths are peace.
GnothiSeauton is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.02.2004., 11:11   #65
Ali osim toga vidim sad sa sam post otvorio sa 'Pa u principu, čo'ek ima pravo' ili tak nešto? E, stitche, stitche...
__________________
And there's another country, I've heard of long ago, Most dear to them that love her, most great to them that know;
We may not count her armies, we may not see her King; Her fortress is a faithful heart, her pride is suffering;
And soul by soul and silently her shining bounds increase, And her ways are ways of gentleness, and all her paths are peace.
GnothiSeauton is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.02.2004., 11:44   #66
OK, nema problema, katkad previše emotivno reagiram. A doista nemam predrasuda prema piscima SF-a, dapače - poštujem ih i volim.

Uostalom, književnost dijelim na dobru i lošu. I čitam apsolutno sve, od klasične do onoga što se pogrešno naziva šundom. Jer se pritom ne misli na nekvalitetnu literaturu nego na određenu njenu vrstu.
stitch is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.02.2004., 14:48   #67
Potpuno je bez veze prepirati se oko točne definicije SFa i što sve u SF spada. Kakve gluposti!

Čini mi se da to uglavnom rade ljudi koji SF smatraju šundom i smećem furajući se na tzv. vrijednu literaturu. SF je desetljećima guran pod tepih i po njemu je pljuvano bez pravog razloga. jest, u žanru ima smeća, i to puno, ali ima i fenomenalnih uradaka.

No da ne skrenem puno s teme, evo mojih top 5:

R. Zelazny: Lord of Light
P.K.Dick: The Scanner Darkly
F. Herbert: God Emperor of Dune - općenito Dune serija
R. Matheson: I am Legend
S. Donaldson: Ljetopisi T. Kovenanta (prve tri knjige)
__________________
When that one great scorer comes to total up your name it's not whether you won or lost but how you played the game.
Sardaukar is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.02.2004., 16:51   #68
My my, kakva strasna rasprava

Moze jedan karate-mec? No da se zna, iako mi ne pada na pamet bilo kome drzati stranu, moram se osvrnuti na obicaj nekih na forumu (ovdje je to stitch, ali ima i drugih) da napadaju iz svih oruzja i licno vrijedjaju cim neko iznese drugaciji stav, a po mogucnosti se jos dobro i izrazava. Odmah je takav bahat, soli pamet, preserava se i dijeli lekcije iz pokupljenog znanja.

Toliko ja.

P.S. Ovo nije usmjereno protiv bilo koga.
GaelGarciaBernal is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.02.2004., 18:12   #69
Je, dobro zbori bariole treba se skroz uozbiljit, ne smijemo se zafrkavat sa zanrom. :
U pravu je i stitch kad veli da otpadaju ciklusi, tako sa velikim bolom izbacujem Varleyevu «Titan» trilogiju Redni brojevima su random:

1.«Cat's cradle»-Kurt Vonnegut jr (nemojte ovo uzimat u ruke dok niste procitali cijelog Kentaura, jer meni je ova bila zadnja iz te biblioteke )
2.»Book of skulls»-Robert Silverberg – ako postoji nesto kao mind opener, to je to
3.»Startide rising»-David Brin – kako to treba izgledat kad vrhunski znanstvenici zabriju i napišu skroz uvjerljivu budućnost koju mozemo samo pozeljet
4.»Three stigmatas of Palmer Eldritch» -Phillip K. Dick-kroz cijelu knjigu nemas pojma sto se dogadja ali ju ne mozes pustit iz ruku. Spiritualno iskustvo
5.»The word for the world is forest»-Ursula LeGuin – evo sve me srsi prolaze kad se prisjetim ove dirljive i tople price o humanizmu i solidarnosti

Hm, uglavnom sam naveo starije autore, moram priznat da vec neko vrijeme ne pratim SF, otprilike otkad je u Sari izasla knjiga «Kvantne macke», poslije toga se niceg ne sjecam.
Koliko ja mogu vidjet, u Algoritmu je sve zatrpano sa fantasy septologijama, tesko se nadje sta vrijedno.

E da ne zaboravim, «Enderova igra» je izasla na hrvatskom, eto mi je na polici.
TzU is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.02.2004., 20:24   #70
Quote:
GaelGarciaBernal kaže:
My my, kakva strasna rasprava

Moze jedan karate-mec? No da se zna, iako mi ne pada na pamet bilo kome drzati stranu, moram se osvrnuti na obicaj nekih na forumu (ovdje je to stitch, ali ima i drugih) da napadaju iz svih oruzja i licno vrijedjaju cim neko iznese drugaciji stav, a po mogucnosti se jos dobro i izrazava. Odmah je takav bahat, soli pamet, preserava se i dijeli lekcije iz pokupljenog znanja.

Toliko ja.

P.S. Ovo nije usmjereno protiv bilo koga.
I bolje ti je.

Ne osjećam zapravo potrebu za samoobjašnjavanjem, ali reagirao sam na ljubazne riječi kao što su "ispižđenost" i "jadno", za koje je Gnothi već rekao da nisu meni upućene, a pogotovo na nazovipsihološki portret onoga tko se drznuo Orwella izostaviti s popisa SF književnosti. Ali, i to je već razjašnjeno.

Zato ne vidim smisao tvojih mirovnih napora i profesorskog predavanja o kulturnoj komunikaciji.

Na uvredu reagiram istom mjerom, nema koristi od okretanja drugog obraza.

A majstoru karatea ispalim metak u želudac. I gledam ga kako umire.
stitch is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.02.2004., 20:42   #71
Wink No, da se vratim knjigama

Quote:
TzU kaže:
»The word for the world is forest»-Ursula LeGuin – evo sve me srsi prolaze kad se prisjetim ove dirljive i tople price o humanizmu i solidarnosti
Uvijek mi je drago kad naletim na nekoga tko voli Ursulu. A pogotovo taj roman.
stitch is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.02.2004., 21:17   #72
Rado bih i ja komentirao Ursulu buduci da sam procitao gro njenih knjiga, ALI...citao sam ih prije dobrih 10 godina u osnovnoj skoli tako da se ama bas nicega ne sjecam Znam samo da mi je ostala u vise-manje dobrom sjecanju.
GaelGarciaBernal is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.02.2004., 22:56   #73
Quote:
TzU kaže:
1.«Cat's cradle»-Kurt Vonnegut jr (nemojte ovo uzimat u ruke dok niste procitali cijelog Kentaura, jer meni je ova bila zadnja iz te biblioteke )
Fakat, kako notko prije nije spomenuo Vonneguta? Zar nije on jedan od značajnijih pisaca SF-a (rame uz rame sa Clarkom, Asimovom, Heinleinom...)
 
Odgovori s citatom
Old 25.02.2004., 00:10   #74
Quote:
GaelGarciaBernal kaže:
Rado bih i ja komentirao Ursulu buduci da sam procitao gro njenih knjiga, ALI...citao sam ih prije dobrih 10 godina u osnovnoj skoli tako da se ama bas nicega ne sjecam Znam samo da mi je ostala u vise-manje dobrom sjecanju.
Nisam je komentirao, bila je to samo napomena.

Pisao sam već o njoj na temi koju je otvorio Nymann.

Rekao sam da tjera čovjeka na razmišljanje. Druge su joj civilizacije samo pozornica, uloge i glumci zapravo su ljudski, problemi koje suprotstavlja naši, i vrlo suvremeni.

U romanu "Svijet se kaže šuma", napisah ondje, ističe problem ekologije, uništavanja drugih, nerazumljivih kultura, mjesto svake civilizacije kao kamenčića u velikom mozaiku svemira..., što su zapravo zemaljske zablude i pogreške umotane u naučnofantastični celofan.
Dodah i da kod nje nema paradiranja tehničkim znanjem i terminologijom, ali ima dubine. Koje na mnogo načina nema nitko osim nje.

Zaključio sam: Što se mene tiče, najveća je. Svaka čast Clarkeu, Asimovu, Dicku i ostalim velikanima, da ne nabrajam, ali njena me tankoćutnost i prodornost, oštrina zapažanja uvijek iznova zadive.

I ostajem kod toga što sam napisao.
stitch is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.02.2004., 00:15   #75
Quote:
cipo kaže:
Fakat, kako notko prije nije spomenuo Vonneguta? Zar nije on jedan od značajnijih pisaca SF-a (rame uz rame sa Clarkom, Asimovom, Heinleinom...)
Eh, malo je pet knjiga, izostavio sam i neke koji su mi daleko draži.
stitch is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.02.2004., 10:10   #76
Izgleda da cu je morati citati nanovo. Damn. To mi je problem i sa drugim piscima; naime, procitao sam tucete knjige (npr., Zelazny, Delany, Silverberg, Clarke i mnogo drugih) ali sve je to bilo u prapovijesti osnovne skole. Covjece, niceg se vise ne sjecam; ko ce to sve ponovo citati?
GaelGarciaBernal is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.02.2004., 20:05   #77
Quote:
stitch kaže:
U romanu "Svijet se kaže šuma"...[/B]
Ne znam. Možda Leva ruka tame.
Nymann is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.02.2004., 12:34   #78
To je prva. Nedostaju ti još četiri.
stitch is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.02.2004., 20:11   #79
Quote:
stitch kaže:
To je prva. Nedostaju ti još četiri.
Nisi shvatio. Mislio sam samo na Ursuline knjige.
Nymann is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.02.2004., 23:24   #80
Jesam, jesam. Ali nisi ti. Tema je tema. Ne lutaj stalno.
stitch is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 21:59.