Natrag   Forum.hr > Društvo > Politika

Politika Najstariji zanat na svijetu
Podforumi: Parlamentarni izbori 2024. Politička scena, Europska unija, Svijet, Blisko politici, Rat u Ukrajini

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 29.02.2012., 09:37   #61
Quote:
franeb kaže: Pogledaj post
bogdanić...........Nisam rekao da su mi to rekli prilikom slanja u JNA već kad sam im došao vratiti poziv za dosluženje vojnog roka a bio sam još nažalječen od ozeblina prvog stupnja.Moje pitanje je glasilo zbog čega mi nisu odgodili vojni rok u JNA unatoč mom inzistiranju,a odgovor je bio da je to bio državni interes kupovanje vremena i ti to virova ili ne stvaranja unutarnjeg neprijatelja u redovima jna.Nije red da me nazivaš lažovom jer iznosim točne činjenice.
Pa normalno da je ne suprostavljanje tad važećim zakonima SFRJ bio državni interes jer se u međuvremenu morala formirati i nikakvo kršenje tadašnjih zakona nije bilo poželjno jer smo bili preslabi da bi se suprostavili jna. I oprosti ali te gluposti da se je slalo hrvatskog balavca koji nije ni petardu vidio da "oslabi" jna i bude "unutarnji" neprijatelj u njoj su toliko neozbiljne da uz najbolju volju ne mogu povjerovati da nekomu to može pasti na pamet...
bogdanić is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.02.2012., 09:37   #62
Quote:
bogdanić kaže: Pogledaj post
Ovo je za ne povjerovati !! Da odrasla osoba tvrdi da je pojedinac slao ročnike u JNA ?? Pa jesi si ikad u glavi zamislio da je u TO vrijeme bio taj ZAKON ?! I da bez obzira tko je bio tad na vlasti da si ti MORAO ići u jna ?! Ako toga nisi svjestan onda ti stvarno treba pomoći...

Vidi ovo,hadezeovski majstore....da je tada kada je buknuo rat i ja se zatekao u JNA na Vukovaru i to legalno kako tvrdiš(dezertirao sam tjedan dana prije nego je moj ''bataljon'' poslan da ruši Vukovar) bilo strijeljanje nekih zarobljenih vojnika ZNG-a među kojima bi bio i ti ili recimo moj brat po tebi bi ja trebao sprašiti rafal u obojicu jer kako kažeš mi smo poslani po ZAKONU.

Vidim da bi i tebi i onom hadezeovskom majstoru što je tada bio glavni u Uredu za obranu neizmjerno drago bilo da sam se držao ZAKONA i sudjelovao u agresiji na RH a vidi vraga da sam to napravio sad bi bio zdrav čovjek koji nije završio u logoru i ne bih otvarao ovakvu jebenu raspravu.

A upravo tvoj Franjo Tuđman(prestao je biti moj onog dana kad sam kao 18-godišnjak bez igdje ikog svog u okolici morao dezertirati iz vojarne JNA preko žice na puškometu usred Srbije, i biti uhvaćen i zarobljen,jer se nije oglasio vezano za nas,a što je još žalosnije na izborima 1990. god. dao sam glas njemu i HDZ-u) i tadašnji HDZ su htjeli nažalost tako,između ostalog da pucam na svoje najmilije i na građane RH jer ponavljam da se uopće nisu oglašavali tada vezano za hrvatske ročnike u JNA 1991. god.......

Ovo je bolna i nevjerovatno teška istina i dokaz da je rat jedno veliko sranje i da u ratu uvijek nastradaju nevini.

Zadnje uređivanje prodoabc : 29.02.2012. at 10:27.
prodoabc is offline  
Odgovori s citatom Received Infraction
Old 29.02.2012., 14:16   #63
Quote:
prodoabc kaže: Pogledaj post
Vidi ovo,hadezeovski majstore....da je tada kada je buknuo rat i ja se zatekao u JNA na Vukovaru i to legalno kako tvrdiš(dezertirao sam tjedan dana prije nego je moj ''bataljon'' poslan da ruši Vukovar) bilo strijeljanje nekih zarobljenih vojnika ZNG-a među kojima bi bio i ti ili recimo moj brat po tebi bi ja trebao sprašiti rafal u obojicu jer kako kažeš mi smo poslani po ZAKONU.

Vidim da bi i tebi i onom hadezeovskom majstoru što je tada bio glavni u Uredu za obranu neizmjerno drago bilo da sam se držao ZAKONA i sudjelovao u agresiji na RH a vidi vraga da sam to napravio sad bi bio zdrav čovjek koji nije završio u logoru i ne bih otvarao ovakvu jebenu raspravu.

A upravo tvoj Franjo Tuđman(prestao je biti moj onog dana kad sam kao 18-godišnjak bez igdje ikog svog u okolici morao dezertirati iz vojarne JNA preko žice na puškometu usred Srbije, i biti uhvaćen i zarobljen,jer se nije oglasio vezano za nas,a što je još žalosnije na izborima 1990. god. dao sam glas njemu i HDZ-u) i tadašnji HDZ su htjeli nažalost tako,između ostalog da pucam na svoje najmilije i na građane RH jer ponavljam da se uopće nisu oglašavali tada vezano za hrvatske ročnike u JNA 1991. god.......

Ovo je bolna i nevjerovatno teška istina i dokaz da je rat jedno veliko sranje i da u ratu uvijek nastradaju nevini.
Koji ti je qurac ?? Pa i ja sam silom otišao u jna 1979 i bilo je sranje sa šipcima i nisu baš Hrvate gledali povjerljivo i da je došlo do sukoba što bi učinio i kako bi prošao bi bila moja odluka i NITKO pa ni onaj koji me je (u ime te jebene yuge) poslao u nju !! I znaš zbog čega ? Jer je to moj mladiću bio ZAKON šugave države koji je vrijedio i kad si ti otišao u jna !! A FT je postupio diplomatski i samo zbog toga ste i preživjeli jer da je, kako ti misliš da je trebao, silom i kontra tadašnjeg zakona pokušao rješiti problem hrvatskih ročnika onda bi tek najebali i mislim da se nitko ne bi vratio. I od sveg je istina samo ovo da u ratu uvijek najviše stradaju nevini ali shvati da ni za one nevine iz Škabrnje nije kriv FT i hrvatska vlast jer su bili nemoćni kao što su bili nemoćni i u tvom slučaju...
bogdanić is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.02.2012., 17:07   #64
bogdanić bogdanić.....stvarno si nevjerojatan.Pa u tome i je stvar što su nas iz školski klupa poslali ravno u ponor iz kojeg smo se vadili sami i neka smo bili balavci i jesmo nek ti bude lakše.Ali znaj da nas je na tisuće dezertiralo netko uspješno netko neuspješno i mi smo oslabili JNA na svoj rizik a sve iz ljubavi prema domovini pa usporili smo je baren malo iako smo bili balavci.Možda si nas i ti slao u JNA kad je toliko zastupaš.
franeb is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.02.2012., 17:51   #65
Moj uspješan bjeg iz JNA možda i nebi uspio da nije bilo Albanske obitelji i zahvalan sam in za cjeli život.Naime nakon višednevnog pješačenja kroz šumu i preko oranica dolazimo do omanjeg gradića.Pošto smo više na izmaku snage tu čekamo duboku noć u namjeri da ukrademo nešto za pojest i pokušamo namaknuti bilo kakve civilke . Iza pola noci ulazimo pažljivo u mjesto i onako hodajući Albancu koji je bio s nama upadne u oko Albansko ime bila nekakva pekara ili slastičarna.Odlučimo pozvonit nakon minut dvi otvara čovik i sav se prestrašio vidjevši vojsku na vratima bili smo totalno iscrpljeni,gladni,promrzli i glibavi.Albanac koji je bio s nama s njim pregovara i on nas pušta u kuću.Tu smo se nahranili oprali i njegovi ukućani su nam ustupili krevete a oni su negdi izišli.Sutradan nam je čovik nabavio civilke od glave do pete i provjerio kada imamo autobus Novi Sad-Sarajevo.Dao nam je novac za put o odvezao nas svojim kombijem u Novi Sad na bus za Sarajevo u Sarajevu ostajem 1 dan i sutradan putujem za Split.Tako da nas je čovik uistinu spasio od vjerojatnog neuspjeha trebao bih ga javno pohvalit ali neću spominjati ime jer ipak on živi u Srbiji jos se jednom zahvaljivan što nam je pomogao iako smo mu bili totalni stranci i mogao je jedino zbog nas imati probleme.Kad sam malo doša ksebi odlazim u Posušje javit se tom čoviku jer iz HR nisu radili telefoni prema Srbiji htio sam mu vratiti novac za robu i put.A on ti meni da ne dolazi u obzir jer da bi se on onda osjećao kao da nam nije pomogao.Veliki čovik i još mu jednom hvala
franeb is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.02.2012., 17:56   #66
Quote:
bogdanić kaže: Pogledaj post
A FT je postupio diplomatski i samo zbog toga ste i preživjeli jer da je, kako ti misliš da je trebao, silom i kontra tadašnjeg zakona pokušao rješiti problem hrvatskih ročnika onda bi tek najebali i mislim da se nitko ne bi vratio. I od sveg je istina samo ovo da u ratu uvijek najviše stradaju nevini ali shvati da ni za one nevine iz Škabrnje nije kriv FT i hrvatska vlast jer su bili nemoćni kao što su bili nemoćni i u tvom slučaju...

Franjo ti Tuđman se sastajao xy puta sa onim još većim jazavcem od njega Miloševićem pa je mogao naći kompromisno rješenje kad se već dobro zapucalo i izvući oko 8.000 hrvatskih ročnika JNA i isto toliko službenih osoba Hrvata iz JNA mirnim putem,to smo svi mi očekivali od njega.

Da ti odmah prižbukam i to što su Srbi i JNA prvo napravili kad su bili blokirani u kasarnama JNA po Hrvatskoj i njihove obitelji kad su bile blokirane i zatečene u hrvatskim gradovima?

Pa naravno da su to ipak bili ljudi (pa makar bili i Srbi neprijatelji tada) pa su mislili na svoje ljudstvo i obitelji i pregovarali su sa našom stranom da se mirno izvuku i oni i njihove obitelji što su im naši nakon žustrih pregovora i dozvolili(takve zapovijedi išle su direktno preko Tuđmana) i oni su se lijepo izvukli iz hrvatskog okruženja na srpsku stranu što je priznaćeš nemala stvar za te ljude kojima je život bio ugrožen i to što su u komadu mogu zahvaliti svojem vodstvu (Kadijević i Milošević) koji su ih mudro spasili.

Na istu šemu Tuđman i tadašnja vrhuška su trebali izvaditi iz neprijateljskog okruženja i nas Hrvate zatečene ročnike u JNA pa ako baš hoćeš i iz Srbije.Mudar i odvažan predsjednik ne bi se libio nikakvih metoda iscrpljujućeg pregovaranja sa onim idiotima Miloševićem i Kadijevićem(iako su bili tada jači ali su im se isto dobro tresle gaće od ZNG-a i ''ustaša'') da spasi svoje građane i to osamnaestgodišnjake ''balavce'' kako ti kažeš.

Ne možeš tvrditi ovo i ono kad nije bilo niti takvog pokušaja,ili poslije priče o tome kako se nije moglo ili smjelo.
Radi se o tome da je ta stvar zataškavana godinama i od samog Tuđmana i HDZ-a.

Stvar je u tome da su Srbi mislili na svoje a Tuđman i ekipa su nas zatečene hrvatske ročnike JNA unaprijed otpisali, što ti trubim već pet dana a ti verglaš odu radosti svom mentoru.

Franeb u pravu si,možda nas je ovaj bogdanić i otpremao u JNA,a latejio poslije krojio Zakon da nas se sjebe totalka i da crknemo i ništa ne kažemo o tome da smo otpisani i u ratu i u miru,mi Hrvati,građani Republike Hrvatske.

Zadnje uređivanje prodoabc : 29.02.2012. at 19:05.
prodoabc is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.02.2012., 18:27   #67
Quote:
prodoabc kaže: Pogledaj post
Franjo ti Tuđman se sastajao xy puta sa onim još većim jazavcem od njega Miloševićem pa je mogao naći kompromisno rješenje kad se već dobro zapucalo i izvući oko 8.000 hrvatskih ročnika JNA i isto toliko službenih osoba Hrvata iz JNA mirnim putem,to smo svi mi očekivali od njega.

Da ti odmah prižbukam i to što su Srbi i JNA prvo napravili kad su bili blokirani u kasarnama JNA po Hrvatskoj i njihove obitelji kad su bile blokirane i zatečene u hrvatskim gradovima?

Pa naravno da su to ipak bili ljudi (pa makar bili i Srbi neprijatelji tada) pa su mislili na svoje ljudstvo i obitelji i pregovarali su sa našom stranom da se mirno izvuku i oni i njihove obitelji što su im naši nakon žustrih pregovora i dozvolili(takve zapovijedi išle su direktno preko Tuđmana) i oni su se lijepo izvukli iz hrvatskog okruženja na srpsku stranu što je priznaćeš nemala stvar za te ljude kojima je život bio ugrožen i to što su u komadu mogu zahvaliti svojem vodstvu (Kadijević i Milošević) koji su ih mudro spasili.

Na istu šemu Tuđman i tadašnja vrhuška su trebali izvaditi iz neprijateljskog okruženja i nas Hrvate zatečene ročnike u JNA pa ako baš hoćeš i iz Srbije.Mudar i odvažan predsjednik ne bi se libio nikakvih metoda iscrpljujućeg pregovaranja sa onim idiotima Miloševićem i Kadijevićem(iako su bili tada jači ali su im se isto dobro tresle gaće od ZNG-a i ''ustaša'') da spasi svoje građane i to osamnaestgodišnjake ''balavce'' kako ti kažeš.

Stvar je u tome da su Srbi mislili na svoje a Tuđman i ekipa su nas zatečene hrvatske ročnike JNA unaprijed otpisali, što ti trubim već pet dana a ti verglaš odu radosti svom mentoru.

Franeb u pravu si,možda nas je ovaj bogdanić i otpremao u JNA,a latejio poslije krojio Zakon da nas se sjebe totalka i da crknemo i ništa ne kažemo o tome da smo otpisani i u ratu i u miru,mi Hrvati,građani Republike Hrvatske.
Ja sam dojma da ti imas problem s elementaranim cinjenicama.

Ne samo da usporedujes Srbiju+JNA s RH+naoruzane straze, nego bi "odvazan" predsjednik trebao sve sjebat da bi tebi pokazao da je odvazan.

Imali smo prilike vidjeti odvaznog predsjednika u Gruziji i znamo kako je to zavrsilo.
__________________
"Life", said Marvin, "Don't talk to me about life"
I ja bih marasovca nazad
Grugru is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.02.2012., 18:57   #68
s

Quote:
franeb kaže: Pogledaj post
Moj uspješan bjeg iz JNA možda i nebi uspio da nije bilo Albanske obitelji i zahvalan sam in za cjeli život.Naime nakon višednevnog pješačenja kroz šumu i preko oranica dolazimo do omanjeg gradića.Pošto smo više na izmaku snage tu čekamo duboku noć u namjeri da ukrademo nešto za pojest i pokušamo namaknuti bilo kakve civilke . Iza pola noci ulazimo pažljivo u mjesto i onako hodajući Albancu koji je bio s nama upadne u oko Albansko ime bila nekakva pekara ili slastičarna.Odlučimo pozvonit nakon minut dvi otvara čovik i sav se prestrašio vidjevši vojsku na vratima bili smo totalno iscrpljeni,gladni,promrzli i glibavi.Albanac koji je bio s nama s njim pregovara i on nas pušta u kuću.Tu smo se nahranili oprali i njegovi ukućani su nam ustupili krevete a oni su negdi izišli.Sutradan nam je čovik nabavio civilke od glave do pete i provjerio kada imamo autobus Novi Sad-Sarajevo.Dao nam je novac za put o odvezao nas svojim kombijem u Novi Sad na bus za Sarajevo u Sarajevu ostajem 1 dan i sutradan putujem za Split.Tako da nas je čovik uistinu spasio od vjerojatnog neuspjeha trebao bih ga javno pohvalit ali neću spominjati ime jer ipak on živi u Srbiji jos se jednom zahvaljivan što nam je pomogao iako smo mu bili totalni stranci i mogao je jedino zbog nas imati probleme.Kad sam malo doša ksebi odlazim u Posušje javit se tom čoviku jer iz HR nisu radili telefoni prema Srbiji htio sam mu vratiti novac za robu i put.A on ti meni da ne dolazi u obzir jer da bi se on onda osjećao kao da nam nije pomogao.Veliki čovik i još mu jednom hvala
I meni su pomogli civili u Sloveniji također nam dali smještaj da odspavamo i civilnu robu za dalje,i krivo mi šta im nikad nisam uspija zahvalit.Sa mnom bižali Musliman i Hrvat iz Banja Luke.Došli do Rijeke,išli Muslimanu kupit kartu za autobus negdi za Bosnu di mu je živila sestra,a Hrvat treba samnom navečer trajektom za Split jer nije ima di a u Banja Luku nije smija.Ali na kolodvoru naleti vojna policija i razbižali se i nikad nisam čua šta je bilo s njima.Franeb kad si biža,jesi učesnik Resnika,Kruševa,nulte klase na Muzilu HV u sječnju 1992 god?
dividenda is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.02.2012., 19:19   #69
Quote:
dividenda kaže: Pogledaj post
I meni su pomogli civili u Sloveniji također nam dali smještaj da odspavamo i civilnu robu za dalje,i krivo mi šta im nikad nisam uspija zahvalit.Sa mnom bižali Musliman i Hrvat iz Banja Luke.Došli do Rijeke,išli Muslimanu kupit kartu za autobus negdi za Bosnu di mu je živila sestra,a Hrvat treba samnom navečer trajektom za Split jer nije ima di a u Banja Luku nije smija.Ali na kolodvoru naleti vojna policija i razbižali se i nikad nisam čua šta je bilo s njima.Franeb kad si biža,jesi učesnik Resnika,Kruševa,nulte klase na Muzilu HV u sječnju 1992 god?
Poziv jesam dobio al nisam moga hodat pa sam to odgodio i nisam nikada to doslužio ali sam poslje bio na južnom bojištu to jest u Dubrovačkom zaleđu.
franeb is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.02.2012., 19:57   #70
s

Quote:
franeb kaže: Pogledaj post
Poziv jesam dobio al nisam moga hodat pa sam to odgodio i nisam nikada to doslužio ali sam poslje bio na južnom bojištu to jest u Dubrovačkom zaleđu.
Bolje da nisi,iako to su bili dani ponosa i slave.Dani možda najlipši u mom životu,ali i dani gdje se nastavilo diskriminirat na tzv. "dezertere jna".Ali ipak kad se sjetim momaka koji nisu imali priliku,ili koji nisu uspili pobić ipak smo bili u uniformi hrvatskog vojnika.
dividenda is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.02.2012., 21:40   #71
Quote:
dividenda kaže: Pogledaj post
Bolje da nisi,iako to su bili dani ponosa i slave.Dani možda najlipši u mom životu,ali i dani gdje se nastavilo diskriminirat na tzv. "dezertere jna".Ali ipak kad se sjetim momaka koji nisu imali priliku,ili koji nisu uspili pobić ipak smo bili u uniformi hrvatskog vojnika.
Doslužio bi ja to da sam moga poispadali su mi nokti od ozeblina,a poslje san rađe iša u brigadu na južno bojište nego da me opet neko postrojava.Jedva sam uspio uteć eto čita si kako mi je bilo a pisao sam i u ZATEČENI U JNA pa moš pročitati.Sada se neki rugaju s ovim svime a PRODOABC ako je proša pola kako ja proša moj sumještanin T.K. nije mu bilo lako a izgleda da se znaju iz te nesretne JNA.Da je pravde trebali bi imati ista prava kao HR branitelji, uostalom svi smo pozivani iz istog ureda za obranu ali na različite strane.Ja sam teško prošao ali ipak nemam trajne posljedice pa sam to prožvaka a koji su stradali znaju oni kako im je i zato bih molio ove napadače da malo spuste loptu na zemlju.
franeb is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.02.2012., 23:03   #72
s

Quote:
franeb kaže: Pogledaj post
Doslužio bi ja to da sam moga poispadali su mi nokti od ozeblina,a poslje san rađe iša u brigadu na južno bojište nego da me opet neko postrojava.Jedva sam uspio uteć eto čita si kako mi je bilo a pisao sam i u ZATEČENI U JNA pa moš pročitati.Sada se neki rugaju s ovim svime a PRODOABC ako je proša pola kako ja proša moj sumještanin T.K. nije mu bilo lako a izgleda da se znaju iz te nesretne JNA.Da je pravde trebali bi imati ista prava kao HR branitelji, uostalom svi smo pozivani iz istog ureda za obranu ali na različite strane.Ja sam teško prošao ali ipak nemam trajne posljedice pa sam to prožvaka a koji su stradali znaju oni kako im je i zato bih molio ove napadače da malo spuste loptu na zemlju.
Neznam tko su ti napadači,ali očito je da politiziranje ove teme dovodi do konflikta.Ja sam poslan u JNA kao član hdz u ožuljku 91' i to poslan u kažnjeničku i interventnu kasarnu,tako generalizirat krivca nije u redu.Mislim da bi ovo pitanje trebalo raspravit,da jedino mi sami možemo tražit pravu istinu.Trebali bi imat razumjevanja za ljude koji su ostali u JNA i nač načina kako im pomoč.Možda nekom udrugom?Dali se zna točan broj koliko je u lipnju 1991 god.bilo Hrvata u JNA?
dividenda is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.03.2012., 00:06   #73
Quote:
dividenda kaže: Pogledaj post
Neznam tko su ti napadači,ali očito je da politiziranje ove teme dovodi do konflikta.Ja sam poslan u JNA kao član hdz u ožuljku 91' i to poslan u kažnjeničku i interventnu kasarnu,tako generalizirat krivca nije u redu.Mislim da bi ovo pitanje trebalo raspravit,da jedino mi sami možemo tražit pravu istinu.Trebali bi imat razumjevanja za ljude koji su ostali u JNA i nač načina kako im pomoč.Možda nekom udrugom?Dali se zna točan broj koliko je u lipnju 1991 god.bilo Hrvata u JNA?
Ti nisi napadač mislim na bogdanovića,a ljude ne klasiram politički nego po pravednosti.Koliko nas je bilo u JNA u Lipnju 91 je teško reći jer sjećam se vojnika nisam siguran jesu u pitanju DESNE ŠTEFANKE ili LIJEVE ŠTEFANKE Zagorje je u điru.Dezertirao je krajem 5-og mjeseca 91. a došlo je nekoliko HR ročnika u 6-om mjesecu 91.Jedni dezertirali a poslje drugi dolazili to je po mom gledištu propust za koji bi netko morao odgovarati.Inače je pobiga sa stražarskog mjesta iz Maršalke u Prištini.Kada bi se osnovala udruga koja bi se borila za prava stradalih HR ročnika u JNA imala bi mene kao člana.Samo to bi trebao voditi baš netko uporan i sposoban jer nebi to bio lak posao.Još da ti rečem oni dan kad sam ja pobiga još je 8 vojnika pobiglo išli smo u dvi odvojene grupe i svi su bili iz moje čete,od toga smo bili 4 Hrvata.BOGDANOVIĆ nas naziva balavcima a mi balavci smo ostavljali tehniku JNA nepokretnu i usporili žestinu napada na HR i tu žrtvu bi ipak netko tko vodi državu trebao javno reći a ne da se nigdi ne spominjemo.
franeb is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.03.2012., 08:15   #74
Iskustva bježanja pišite na podforumu Domovinski rat.
Ovdje se zadržite na političkim pitanjima.
rezon@tor is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.03.2012., 10:39   #75
s

Quote:
franeb kaže: Pogledaj post
Ti nisi napadač mislim na bogdanovića,a ljude ne klasiram politički nego po pravednosti.Koliko nas je bilo u JNA u Lipnju 91 je teško reći jer sjećam se vojnika nisam siguran jesu u pitanju DESNE ŠTEFANKE ili LIJEVE ŠTEFANKE Zagorje je u điru.Dezertirao je krajem 5-og mjeseca 91. a došlo je nekoliko HR ročnika u 6-om mjesecu 91.Jedni dezertirali a poslje drugi dolazili to je po mom gledištu propust za koji bi netko morao odgovarati.Inače je pobiga sa stražarskog mjesta iz Maršalke u Prištini.Kada bi se osnovala udruga koja bi se borila za prava stradalih HR ročnika u JNA imala bi mene kao člana.Samo to bi trebao voditi baš netko uporan i sposoban jer nebi to bio lak posao.Još da ti rečem oni dan kad sam ja pobiga još je 8 vojnika pobiglo išli smo u dvi odvojene grupe i svi su bili iz moje čete,od toga smo bili 4 Hrvata.BOGDANOVIĆ nas naziva balavcima a mi balavci smo ostavljali tehniku JNA nepokretnu i usporili žestinu napada na HR i tu žrtvu bi ipak netko tko vodi državu trebao javno reći a ne da se nigdi ne spominjemo.
Zato iako smo pod forum politika nemojmo politizirat,jer vidiš da naletiš na ljude koji brane politiku,a ne ljude!Neznam odakle počet,a baš me zanima o kolikom se broju ljudi radi koje je Hrvatska 1990-1991 "otpremila u JNA,odnosno koliko se naših momaka 26.06.1991.godine nalazilo na služenju vojnog roka.Ako netko ima i približnu informaciju molim da je napiše.U to vrijeme jedino tko se borija za puštanje sinova Hrvata je nevladinia udruga Bedem ljubavi sastavljena od majki.Ali da se ne zaboravi početkom srpnja 1991 dok još nije postojala udruga Bedem ljubavi,bar koliko ja znam CRVENI KRIŽ u Splitu(neznam za druge gradove) je organizirao dva autobusa roditelja vojnika koji su služili jna u Sloveniji.Zato možda nam ove institucije možda mogu pomoč da utvrdimo pravi broj opet ću spomenit ime kojim nas se naziva "dezertera JNA".
dividenda is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.03.2012., 10:49   #76
Quote:
dividenda kaže: Pogledaj post
Mislim da bi ovo pitanje trebalo raspravit,da jedino mi sami možemo tražit pravu istinu.Trebali bi imat razumjevanja za ljude koji su ostali u JNA i nač načina kako im pomoč.Možda nekom udrugom?Dali se zna točan broj koliko je u lipnju 1991 god.bilo Hrvata u JNA?


Teško je sad nakon 20 godina tražiti da nam se od nikakvih i jadnih prava, koja su sramota za RH kako se god pogleda,ta ista pretoče u dostojanstvena prava adekvatna za naše stradanje,možda i kroz neku udrugu, a pogotovo prava vezana za HZZO.

Ponavljam, u doba Tuđmana i ekipe cijela je stvar sustavno zataškavana i nije im bilo u interesu iznošenje činjenične istine.Tada kad je trebalo ostvariti ta prava upravo oni su zacementirali sramotni Zakon u kojem nas izjednačavaju sa pravima berača maslina koji su ozlijeđeni u padu sa takvog stabla.

U doba Ivice Račana i koalicije 2000. god. mnogim su i hrvatskim braniteljima smanjena prava pa je bilo iluzorno bilo što tražiti i od njih.

Dolaskom Ive Sanadera i poslije Jadranke Kosor nastavilo se sa zataškavanjem slučaja a i nastupila je kriza i recesija te su gledali barem zadržati postojeća prava ratnih stradalnika što im je i uspjelo.

Budući da se kriza u državi produbljava jednostavno je nemoguće,a pogotovo sa ovakvom sadašnjom garniturom vlasti koja reže sve živo dočekati poboljšanje naših ''prava'',a uostalom i prava ostalih stradalnika rata koji su obespravljeni.

Mnogi u Hrvatskoj ne znaju ništa o ovom slučaju jer je zataškavan u ratu i u miru,jer nas zarobljenih ročnika Hrvata JNA nema mnogo pa smo iz tog razloga diskriminirani što je sramotno, pogotovo za slučaj ročnika JNA T.K. kojeg ja i franeb opisujemo u svojim postovima.

Zadnje uređivanje prodoabc : 01.03.2012. at 11:31.
prodoabc is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.03.2012., 12:30   #77
Quote:
franeb kaže: Pogledaj post
bogdanić bogdanić.....stvarno si nevjerojatan.Pa u tome i je stvar što su nas iz školski klupa poslali ravno u ponor iz kojeg smo se vadili sami i neka smo bili balavci i jesmo nek ti bude lakše.Ali znaj da nas je na tisuće dezertiralo netko uspješno netko neuspješno i mi smo oslabili JNA na svoj rizik a sve iz ljubavi prema domovini pa usporili smo je baren malo iako smo bili balavci.Možda si nas i ti slao u JNA kad je toliko zastupaš.
Ja sam moj mladiću četiri godine ratovao protiv te jna pa nisam bio i da mi je kojim slučajem sin imao godine za vojsku sigurno ga ne bih pustio u ono vrijeme u jna ali ISKLJUČIVO svojom odlukom jer znam da je tadašnja vlast morala poštivati tadašnje zakone a samo bih ja kao pojedinac mogao to pokušati !! A pričice kako su golobradi ročnici "oslabili" jna su smiješne jer je npr. jedan Perišin više oslabio jna i pojačao HV nego svi ročnici iz RH zajedno,ponavljam da shvaćam vašu kalvariju ali mi ne prodaji patetiku kako si dezertirao iz "ljubavi" prema domovini već si spašavao svoju glavu što je poptpuno normalno i prirodno...
bogdanić is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.03.2012., 12:44   #78
Quote:
prodoabc kaže: Pogledaj post
Franjo ti Tuđman se sastajao xy puta sa onim još većim jazavcem od njega Miloševićem pa je mogao naći kompromisno rješenje kad se već dobro zapucalo i izvući oko 8.000 hrvatskih ročnika JNA i isto toliko službenih osoba Hrvata iz JNA mirnim putem,to smo svi mi očekivali od njega.

Da ti odmah prižbukam i to što su Srbi i JNA prvo napravili kad su bili blokirani u kasarnama JNA po Hrvatskoj i njihove obitelji kad su bile blokirane i zatečene u hrvatskim gradovima?

Pa naravno da su to ipak bili ljudi (pa makar bili i Srbi neprijatelji tada) pa su mislili na svoje ljudstvo i obitelji i pregovarali su sa našom stranom da se mirno izvuku i oni i njihove obitelji što su im naši nakon žustrih pregovora i dozvolili(takve zapovijedi išle su direktno preko Tuđmana) i oni su se lijepo izvukli iz hrvatskog okruženja na srpsku stranu što je priznaćeš nemala stvar za te ljude kojima je život bio ugrožen i to što su u komadu mogu zahvaliti svojem vodstvu (Kadijević i Milošević) koji su ih mudro spasili.

Na istu šemu Tuđman i tadašnja vrhuška su trebali izvaditi iz neprijateljskog okruženja i nas Hrvate zatečene ročnike u JNA pa ako baš hoćeš i iz Srbije.Mudar i odvažan predsjednik ne bi se libio nikakvih metoda iscrpljujućeg pregovaranja sa onim idiotima Miloševićem i Kadijevićem(iako su bili tada jači ali su im se isto dobro tresle gaće od ZNG-a i ''ustaša'') da spasi svoje građane i to osamnaestgodišnjake ''balavce'' kako ti kažeš.

Ne možeš tvrditi ovo i ono kad nije bilo niti takvog pokušaja,ili poslije priče o tome kako se nije moglo ili smjelo.
Radi se o tome da je ta stvar zataškavana godinama i od samog Tuđmana i HDZ-a.

Stvar je u tome da su Srbi mislili na svoje a Tuđman i ekipa su nas zatečene hrvatske ročnike JNA unaprijed otpisali, što ti trubim već pet dana a ti verglaš odu radosti svom mentoru.

Franeb u pravu si,možda nas je ovaj bogdanić i otpremao u JNA,a latejio poslije krojio Zakon da nas se sjebe totalka i da crknemo i ništa ne kažemo o tome da smo otpisani i u ratu i u miru,mi Hrvati,građani Republike Hrvatske.
Kad me već vučeš za jezik, bogdanić je u to vrijeme imao suborce MLAĐE od tebe koji su se priključili ili ZNG-u ili policiji ili HOS-u i nije im padalo na pamet ići u jna iako su službeno i njima slani pozivi za jna !! I nije ih FT "oslobodio" obveze već oni sami.... A taj zakon je moj mali skrojen poslije ww2 i vrijedio je do nezavisnosti RH pa se žali onima koji su uveli Hrvatsku u yugu...
bogdanić is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.03.2012., 12:46   #79
Quote:
bogdanić kaže: Pogledaj post
ponavljam da shvaćam vašu kalvariju ali mi ne prodaji patetiku kako si dezertirao iz "ljubavi" prema domovini već si spašavao svoju glavu što je poptpuno normalno i prirodno...

Ne možeš ''shvaćati'' našu kalvariju kad pišeš ovo što pišeš.

Dezertirali smo zato jer nismo htjeli sudjelovati u agresiji na vlastitu domovinu a radi čega nego radi ljubavi prema domovini i svojim bližnjima.

Valjda tebi treba shematski prikaz i nije dovoljno što sudionici i svjedoci izjavljuju na ovu temu.

Imaš pogled na situaciju gore nego tadašnja vrhuška države čiji si izdanik,ali i ti nažalost imaš pravo na svoje mišljenje s kojim se definitivno ne slažem i pobijam te u startu.
prodoabc is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.03.2012., 12:59   #80
Quote:
franeb kaže: Pogledaj post
Ti nisi napadač mislim na bogdanovića,a ljude ne klasiram politički nego po pravednosti.Koliko nas je bilo u JNA u Lipnju 91 je teško reći jer sjećam se vojnika nisam siguran jesu u pitanju DESNE ŠTEFANKE ili LIJEVE ŠTEFANKE Zagorje je u điru.Dezertirao je krajem 5-og mjeseca 91. a došlo je nekoliko HR ročnika u 6-om mjesecu 91.Jedni dezertirali a poslje drugi dolazili to je po mom gledištu propust za koji bi netko morao odgovarati.Inače je pobiga sa stražarskog mjesta iz Maršalke u Prištini.Kada bi se osnovala udruga koja bi se borila za prava stradalih HR ročnika u JNA imala bi mene kao člana.Samo to bi trebao voditi baš netko uporan i sposoban jer nebi to bio lak posao.Još da ti rečem oni dan kad sam ja pobiga još je 8 vojnika pobiglo išli smo u dvi odvojene grupe i svi su bili iz moje čete,od toga smo bili 4 Hrvata.BOGDANOVIĆ nas naziva balavcima a mi balavci smo ostavljali tehniku JNA nepokretnu i usporili žestinu napada na HR i tu žrtvu bi ipak netko tko vodi državu trebao javno reći a ne da se nigdi ne spominjemo.
Bježali su ročnici i u Gospiću pa smo ih oblačili i otpremali kućama a bilo je tu i Srba i Bosanaca,Slovenaca ,Albanaca i isto ih je lovala vojna policija jna i ako su kojeg ulovili sigurno je isto prošao kao i vi !! Ja vas nazivam balavcima zbog vaših godina a ne u negativnom kontekstu a te priče o "slabljenju" jna koja je u Srbiji mogla dignuti sto tisuća rezervista,i "nepokretnoj" tehnici (nije vrag da misliš da ste vi bili jedini vozači ?!) su "Mirko i Slavko" pričice... Narod je taj koji je u svim republikama bivše države pomagao bjeguncima ali NIJEDNA republika nije službeno mogla ni smjela zaustaviti slanje ročnika u jna...
bogdanić is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 04:04.