Natrag   Forum.hr > Društvo > Svijet oko nas

Svijet oko nas Za one koji poštuju prirodu...
Podforum Poljoprivreda

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 11.06.2007., 20:39   #21
Quote:
Shrike12 kaže: Pogledaj post
A tebi je čisto iznošenje činjenice da se ipak bolje živi nego prije hvaljenje podivljalog kapitalizma? Nitko ne kaže da ne može bolje, ljepše, humanije, ali negiranje jednog ipak pozitivnog trenda samo eto da se bude drugačiji nije pravi put.
Na žalost razmak između bogatih i siromašnih raste a to može značit samo jedno na kraju. A to nešto se meni nekako ne sviđa.

Sem toga upravo humanije i civiliziranije je upravo ono šta je važno u cijeloj stvari. Lova nije jedino na svijetu vrijendno pažnje.
__________________
Knowledge is power but ignorance is bliss
BOINC - Seti@Home - BOINC - LHC@Home - BOINC - Einstein@Home - BOINC - SIMAP - BOINC - Orbit@Home
IMF - Šah [AxMi-24 - Axhind]
AxMi-24 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.06.2007., 22:22   #22
Quote:
AxMi-24 kaže: Pogledaj post
http://mdgs.un.org/unsd/mdg/Host.asp...ata/Trends.htm

http://www.clevelandfed.org/research...ndex.cfm#chart

Pa pogledaj koliko je pao broj onih koji žive na ispod 1$ a kako se inflacija kretala za USA pa vidi da li ti izlgeda kao neka bitnija promjena...
Ax-Mi, pa trebao bi pogledati te statistike. Statistike ti govore kako se postotak osoba koji zive s manje od jednog dolara dnevno smanjio s 28% na 19% u 12 godina u zemljlama u razvoju. Drugim rijecima, ako se slican trend nastavi, za 25 godina taj ce postotak biti manji od 2-3%. Sto ti to govori? Pogledaj samo Kinu - ona je broj siromasnih gotovo prepolovila, i to uglavnom na racun globalne trgovine.

I netko je sasvim bio u pravu - ne trebaju biti kinezi zabrinuti zbog globalizma jer on njima donosi uglavnom dobroga, vec zapadnoevropski i americki radnici koji su preplaceni za svoj posao, i uzivaju blagodati globalizma.

S druge strane, pogledaj inflaciju u Africi, pa cak i u juznoj Americi u posljednjih 10-ak godina - ispod 10%, sto je ogromni pomak u odnosu na pocetak 90-ih (ili jos ranije). To sve znaci oporavak gospodarstva i ekonomsko jacanje tih zemalja. Nadalje, pogledaj malo broj smrtnih slucajeva kod novorodencadi (indikator zdravstvene zastite) ili broj pismene djece (indikator obrazovanja) - u Africi te brojke idu daleko na bolje. Prema tome, iako globalizacija i kapitalizam kakav danas vlada u svijetu nije idealan, pa cak niti fer i human, jos uvijek je puno bolji od recimo:
1. komunizma
2. kolonijalizma britanskog tipa s kraja 19. stoljeca
3. americkog neokolonijalizma i blokovske politike 1950-1990
4. industrijskog kapitalizma 1880-1930

Naravno, moze biti taj globalizam i 'moderni' kapitalizam puno pravicniji i humaniji, ali revolucionarno sukobljavanje i trazenje potpunog obaranja ovakvog poretka je suludo, jer boljeg trenutno nemamo. Povijest te tome uci.
__________________
The only way of finding the limits of the possible is by going beyond them into the impossible. (A. Clarke)

Obnovljeni astronomski blog
El Tomo is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.06.2007., 22:24   #23
Quote:
AxMi-24 kaže: Pogledaj post
PS: Evo u švedskoj su taman stigle cifre. Normalnim radnicima su plaće išle gore 3-4%. Šefovima 14+%. To se zove pravda. I treba da oni sa namjanje dobiju najviše...
Zasto mislis kako normalni radnici moraju dobivati vecu povisicu od strucne 'radne snage' (pretpostavljam da su u svedskoj sefovi ipak visokokvalificirani)? Da je barem tu tako - ovdje obicni radnik dobije dvostruko vise od 'radnika' na fakultetu. Tebi je normalan takav 'kapitalizam'?
__________________
The only way of finding the limits of the possible is by going beyond them into the impossible. (A. Clarke)

Obnovljeni astronomski blog
El Tomo is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.06.2007., 22:36   #24
El Tomo poštujem te ali jeba ga ti šta si ludih gljiva ti jeo? Šta je tebi čovječe? Šta ti misliš da se na zapadu znanje išta više cijeni nego u hrvatskoj? Sve je isto bogati izrabljuju one ispod i to je to. Par ih se dočepa love ali to je rijetkost.

Nije li tebi čudno da neki visoki šef (kvalifikacije nebi baš hvalio kad se sjetim određenih poteza) dobije 14% povišice (na već hrpu miliona plaće) a radnici dobiju 3-4% na mizeriju koju dobivaju? Meni to tu nekako neštima. Ti šefovi nisu ni blizu toliko važni da ih se mora plaćat tolike grdne milijone.

Recimo jedan od ABB šefova (skoro je bankrotirao firmu) je dobio 1,2 milijarde švedskih kruna kad je prestao radit. Jel tebi to zvuči normalno ili fer ili čak održivo na duge staze?
__________________
Knowledge is power but ignorance is bliss
BOINC - Seti@Home - BOINC - LHC@Home - BOINC - Einstein@Home - BOINC - SIMAP - BOINC - Orbit@Home
IMF - Šah [AxMi-24 - Axhind]
AxMi-24 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.06.2007., 22:44   #25
Quote:
Stari Un kaže: Pogledaj post
Možda netko zna kad i gdje se prosvjeduje idući put?
Pa recimo da počneš malo s nekorištenjem globalističkih sranja tipa Interneta, PC-računala, mobitela ili satelitske televizije?
Vojky is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.06.2007., 22:51   #26
Kad se uzme koliko su velike firme anti internet i slobode informacije rekao bi da je internet debelo anti izrabljivački instrument a ne šampion podivljalog kapitalizma i globalizacije.
__________________
Knowledge is power but ignorance is bliss
BOINC - Seti@Home - BOINC - LHC@Home - BOINC - Einstein@Home - BOINC - SIMAP - BOINC - Orbit@Home
IMF - Šah [AxMi-24 - Axhind]
AxMi-24 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.06.2007., 22:57   #27
Quote:
AxMi-24 kaže: Pogledaj post
Kad se uzme koliko su velike firme anti internet i slobode informacije rekao bi da je internet debelo anti izrabljivački instrument a ne šampion podivljalog kapitalizma i globalizacije.
Sorry AxMi, ali Internet JEST jedan od najvaznijih tekovina globalizma. Ili ti mozda imas u glavi neki drugi koncept globalizma, neku drugu definiciju? Nije trgovinski globalizam ili kapitalisticki globalizam JEDINI globalizam - globalizam je isto tako sloboda informacija, sloboda tehologija, razmjena u istrazivanju i edukaciji... Kada se sve zbroji, globalizam je donio puno vise koristi nego stete jer je cijeli svijet postao jedno veliko selo. Meni osobno, danas bi zivot i rad bio nezamisliv bez globalizma, jer bi to znacilo nepostojanje interneta, nepostojanje brze izmjene znanja i najnovijih rezultata istrazivanja, znanstveni clanci bi se objavljivali godinama, ja bi clanak iz npr. njemacke cekao mjesec dana jer bi se slao postom, a do amerike bi putovao mjesec dana. Kako rekoh, nije globalizam izricito kapitalisticka tvorevina, to je puno puno sire. Pa upravo svi ti antiglobalisti koriste globalizam kako bi se povezali, organizirali, sirili informacije! Kojeg li apsurda!
__________________
The only way of finding the limits of the possible is by going beyond them into the impossible. (A. Clarke)

Obnovljeni astronomski blog
El Tomo is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.06.2007., 23:00   #28
Quote:
El Tomo kaže:
Pa tko spominje Darfur? Ja govorim o Africi kao cjelovitom kontinentu. Pogledaj sto oni imaju danas, sto su imali prije 30-ak godina ili prije 60-ak? Nemoj usporedivati njihov standard i prilike s nasima jer to svakako nije isto. Usporedi ono sto imaju danas i sto su imali nekad.
A usporedi ti njihov danasnji standard sa standardom koji bi mogli imati da ih se ne izrabljuje.

Zagovaras perverzan pogled na stvari...
A toga toliko ima na forumu da nije normalno, evo i neko na pdfu psihiologija tvrdi (na temelju znanstvenog istrazivanja!) da su Afrikanci manje inteligentni, africki narodi, i da su zato ekonomski zaostali. I da im je bolje bilo pod kolonijalizmom.

Ima tujos masu stvari pogrresnih postavljeno ali mi se akat ne da ko Sizif gurati kamet uzbrdo. Sakati me moje zaprepastenje kako uceni ljudi znaju toliko malo o nekim stvairma ili ih toliko krivo tumace.

Takodjer, ide mitotalno na zivac kada netko ismijava nekoga tkoide na nekirposvjeds i sto ja znam. I takodjer, ljudii mediji nazivaju antiglobalistima ne znamkoga sve ne. Ljudiidu iduprosvjedovati za pravednije trgovinske sporazume sa sitromasnim zemljama, i sad su to neki antiglobalisti?
To je cisto dezinformiranje i podmetanje klipova.

Medjutim stvari se ipak krecu svojim tokom jer su u ovom svijetu nekestvari ipak jace od nekih drugih. Sve vise ljudi to shvaca.

Da je rjesenje siromastva, rjesenje uopce za opstanak ljudske vrste na Zemlji, pravedno dijeljenje dobara na svejtskojr razini. Zvuci kao neki neostvarivi ideal, ali je u stvari vrlo izvedivo i vrlo prirodno.
goranbo is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.06.2007., 23:04   #29
Quote:
AxMi-24 kaže: Pogledaj post
El Tomo poštujem te ali jeba ga ti šta si ludih gljiva ti jeo? Šta je tebi čovječe? Šta ti misliš da se na zapadu znanje išta više cijeni nego u hrvatskoj? Sve je isto bogati izrabljuju one ispod i to je to. Par ih se dočepa love ali to je rijetkost.
Da, na zapadu se znanje PUUUUNO vise cijeni nego u hrvatskoj. Dodi ovamo, pa isprobaj na svojoj kozi. Jedna meni bliska osoba koja je visokokvalificirana, u hrvatskoj nema sanse pronaci posao jer je 'prekvalificirana' (koje li idiotarije), a tamo gdje joj i zele dati posao, cifre su bezobrazno niske. U isto vrijeme, za taj isti posao, u zapadnoj evropi joj se nude trostruko vece cifre.

BTW, pogledaj malo posljednju veliku analizu dohodaka strucnih osoba u Evropi - Hrvatska je u drustvu Bugarske, Albanije i ostale 'elite'. S prosjecnim dohotkom mlade strucne osobe oko 3 puta nizim nego u zapadnim zemljama. Kada napredujes, ta razlika postaje jos veca.

Quote:
Nije li tebi čudno da neki visoki šef (kvalifikacije nebi baš hvalio kad se sjetim određenih poteza) dobije 14% povišice (na već hrpu miliona plaće) a radnici dobiju 3-4% na mizeriju koju dobivaju? Meni to tu nekako neštima. Ti šefovi nisu ni blizu toliko važni da ih se mora plaćat tolike grdne milijone.
Ha, pa to su privatne firme i mogu raditi sto ih volja. S druge strane, tih nekoliko desetaka velikih sefova je kap u moru koja nece nista promijeniti. Ili ti doista mislis kako strucni kadar mora dobiti povisicu 5% a normalni radnici 15%, pa dok se ne izjednace?
__________________
The only way of finding the limits of the possible is by going beyond them into the impossible. (A. Clarke)

Obnovljeni astronomski blog
El Tomo is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.06.2007., 23:10   #30
Quote:
El Tomo kaže: Pogledaj post
Nije mi bas jasno, ako je taj globalizam toliko grozan i negativan, ako su globalisti jedini pravi vladari svijeta, zasto danas afrika zivi bolje nego ikada u posljednjih 300-400 godina, i zasto africke drzave u razvoju sve vise i vise postaju ekonomski i politicki samostalne, zasto se smanjio broj sukoba u africi i zasto su africke demokracije sve jace? Ako su globalisti ujedno i neokolonijalisti, tada im bas i ne ide, a i daleko su od vladara svijeta kada ovako nesto dopustaju. Da ne spominjem juznu ameriku...
Ovo isto mnogi koriste kaoargument. medjutim otkud ja znam da Afrikanac bolje zivi ada nego prije 400 godina ili prije kolonizacije? To je meni krajnje dvojbeno, a kao sto sam rekao, i blesavo je tako postavljati stvari.

Ono, recimo, nekome otac umre od bombe postavljene u vlaku. A neko mu kaze, ma totimje jos dobro, zamisli da ga je vlak pregazio.. ili kajjaznam

Stotine tisucxa Afrikanaca zive gore nego vecina pasa u zapadnom svijetu pa i u Hrvatskoj, a vjerojatno i popijumanje pitke vode i pojedu manje ispravne hrane od svakog tog psa pojedinacno, jedan na jedan.

Lako je baratati statistikama i govoriti... Tako je i Tuđman tvrdio da se Hrvatska razvijai da je napredna tko zna koliko, i to sve na temelju statistika, dok su istovremeno ljudi radili za ništa ili za kikiriki itd. i ostajali masovno bez poslova. Mogu se svakakve statistike raditi i svakako ih se moze postavljati.

Quote:
El Tomo kaže:
azenje potpunog obaranja ovakvog poretka je suludo, jer boljeg trenutno nemamo. Povijest te tome uci.
kak mislis boljeg "poretka" nemamo? Kako tocno to mislis?

EDIT: Kako nastaje novi "poredak", novo uređenje? Uči li nas tu povijest štogod? Padne li nam novo uređenje s neba ili kaj?
goranbo is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.06.2007., 23:15   #31
Offtopic https://www.forum.hr/showthread.php?t=227609&page=3
evo pogledajte si na ovom linku. Psiholoska studija Richarda Lynna odgovorila je na pitanje zasto su neki narodi bogatiji, a neki siromasni

Jebate kad mislis da si ono sve vidio i da te nista ne mnoze iznenadit, dodje nesto i opali te u glavu
goranbo is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.06.2007., 23:30   #32
slazem se djelomicno sa pokretacem topica, ali...

nema alternative za globalizaciju, odnosno ima al je sasvim nerealno i glupo kao i vjerovanje u komunizam. A i taj tzv. Novi svjetski poredak nije savrsen, prema Mobiotu trebali bi izgraditi(oformiti) svjetski parlament sa 600 zastupnika, 1 na 10mil ljudi na svijetu, sto bi znacilo da kina i indija zajedno imaju kao i ostatak svijeta...

Globalizaciju je nemoguce prekinuti, zaustaviti, potrebo je zaustaviti vodje Zapada, MMF, WTO i druge organizacije koje imaju ulogu da stvore jednake uvjete a rade upravo suprotno, bogati se bogate, siromasni osiromasuju...

Kina koju svi navode kao pozitivan primjer globalizacije jest takva zato sto se oglusila na upute MMF-a, Fond se zalagao za liberalizaciju trzista i u mnogim zemljama ona je donjela propast(prije neg me pitate za primjere reci cu npr. Argentina). Kina koja je odbila upute Fonda provodila je djelomicnu privatizaciju kroz 20-tak godina, dok su npr. Rusija ili Hrvatska prema uputama Fonda izvele munjevitu privatizaciju, a nemoram ni pisati do cega je to dovelo(propasti gospodarstva... samo jedan podatak nakon privatizacije BDP u Rusiji je iznosio 2/3 prijasnjeg ili u Moldaviji 1/3).

Africke zemlje prisiljenje su slusati katastrofalne savjete fonda jer inace ne mogu dobiti zajmove.

ZAjmove koje su africke zemlje dobile u proslosti jos uvjek otplacuju, znate li zasto, naime vracanje ide od kamata dok glavnicu ne diraju, sto je dovelo do cinjenice da su Africke zemlje isplatile u kamatama vise od pocetne glavnice, ali su u jos vecem minusu no sto su bile pri pocetku vracanja.

Ovih 1$ u Africi, Aziji neznace nikakav napredak, na Zapadu se takodjer uvelike povecao prihod, i infalciju uzememo u obzir, itd, itd... Multinacionalne kompanije iskoristavaju samo te prostore.

Nedavno sam pisao rad o ovoj temi, pa sam procito dosta knjiga, sori za dug odgovor, ali mogo je bit puno puno duzi
dododo is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.06.2007., 23:38   #33
Quote:
El Tomo kaže: Pogledaj post
Sorry AxMi, ali Internet JEST jedan od najvaznijih tekovina globalizma. Ili ti mozda imas u glavi neki drugi koncept globalizma, neku drugu definiciju? Nije trgovinski globalizam ili kapitalisticki globalizam JEDINI globalizam - globalizam je isto tako sloboda informacija, sloboda tehologija, razmjena u istrazivanju i edukaciji... Kada se sve zbroji, globalizam je donio puno vise koristi nego stete jer je cijeli svijet postao jedno veliko selo. Meni osobno, danas bi zivot i rad bio nezamisliv bez globalizma, jer bi to znacilo nepostojanje interneta, nepostojanje brze izmjene znanja i najnovijih rezultata istrazivanja, znanstveni clanci bi se objavljivali godinama, ja bi clanak iz npr. njemacke cekao mjesec dana jer bi se slao postom, a do amerike bi putovao mjesec dana. Kako rekoh, nije globalizam izricito kapitalisticka tvorevina, to je puno puno sire. Pa upravo svi ti antiglobalisti koriste globalizam kako bi se povezali, organizirali, sirili informacije! Kojeg li apsurda!
Sorry ali pametan dio antiglobalističkog pokreta je protiv izrabljivanja a ne protiv svega šta povezuje ljude. Meni ne pada na pamet ić se tuć sa policijom ali hvalit podivljali kapitalizam i govorit da je baš bajno što eto nekog izrabljujemo ali im eto damo dolar na dan (jeba te led pa robovlasnici su više brige vodili o svojim robovima).
__________________
Knowledge is power but ignorance is bliss
BOINC - Seti@Home - BOINC - LHC@Home - BOINC - Einstein@Home - BOINC - SIMAP - BOINC - Orbit@Home
IMF - Šah [AxMi-24 - Axhind]
AxMi-24 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.06.2007., 23:40   #34
Quote:
goranbo kaže: Pogledaj post
Da je rjesenje siromastva, rjesenje uopce za opstanak ljudske vrste na Zemlji, pravedno dijeljenje dobara na svejtskojr razini. Zvuci kao neki neostvarivi ideal, ali je u stvari vrlo izvedivo i vrlo prirodno.
Ovo ti je vrlo upitna tvrdnja. Dapače vrlo lako je moguće da bi naglo smanjenje siromaštva, i posljedice koje iz toga proizlaze (prvo smanjeni mortalitet, nešto kasnije i smanjeni natalitet) ozbljno ugrozile opstanak ljudske rase
Shrike12 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.06.2007., 23:42   #35
Quote:
El Tomo kaže: Pogledaj post
Da, na zapadu se znanje PUUUUNO vise cijeni nego u hrvatskoj. Dodi ovamo, pa isprobaj na svojoj kozi. Jedna meni bliska osoba koja je visokokvalificirana, u hrvatskoj nema sanse pronaci posao jer je 'prekvalificirana' (koje li idiotarije), a tamo gdje joj i zele dati posao, cifre su bezobrazno niske. U isto vrijeme, za taj isti posao, u zapadnoj evropi joj se nude trostruko vece cifre.

BTW, pogledaj malo posljednju veliku analizu dohodaka strucnih osoba u Evropi - Hrvatska je u drustvu Bugarske, Albanije i ostale 'elite'. S prosjecnim dohotkom mlade strucne osobe oko 3 puta nizim nego u zapadnim zemljama. Kada napredujes, ta razlika postaje jos veca.



Ha, pa to su privatne firme i mogu raditi sto ih volja. S druge strane, tih nekoliko desetaka velikih sefova je kap u moru koja nece nista promijeniti. Ili ti doista mislis kako strucni kadar mora dobiti povisicu 5% a normalni radnici 15%, pa dok se ne izjednace?
Je da kako da ne. Ovdje se potrgaše da ti dobro plate. Isti si ko i ekipa dole koja je zjevala na to da se žalim što mi je plaća bila 1000€ mjesečno. Očigledno je malo teško zamislit da je stan koji dijelim sa frnedom 850€ mjesečno, da je pokaz 100€ mjesečno, da hrana (i to kupujemo najjeftinije) oko 300€ mjesečno... Da dobiješ višu cifru ali razlike nisu baš tolike. A plaće definitivno nisu neka sreća samo zato što si obrazovan.

A ovdje se govori o visokim šefovima a ne običnim. I nema veze sa obrazvoanjem nego sa nabijanjem plaća nekolicini debelih prasaca koji su ubjeđeni da zbilja vrijede stotine miliona godišnje...
__________________
Knowledge is power but ignorance is bliss
BOINC - Seti@Home - BOINC - LHC@Home - BOINC - Einstein@Home - BOINC - SIMAP - BOINC - Orbit@Home
IMF - Šah [AxMi-24 - Axhind]
AxMi-24 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.06.2007., 23:51   #36
Quote:
Shrike12 kaže: Pogledaj post
Ovo ti je vrlo upitna tvrdnja. Dapače vrlo lako je moguće da bi naglo smanjenje siromaštva, i posljedice koje iz toga proizlaze (prvo smanjeni mortalitet, nešto kasnije i smanjeni natalitet) ozbljno ugrozile opstanak ljudske rase
Obažavam ovakve argumente. Sada se znači njih izrabljuje za njihovo dobro. Sigurno su tako i robovlasnici govorili. Spasili ih jadne iz afrike i sada uživaju na našim rančevima
__________________
Knowledge is power but ignorance is bliss
BOINC - Seti@Home - BOINC - LHC@Home - BOINC - Einstein@Home - BOINC - SIMAP - BOINC - Orbit@Home
IMF - Šah [AxMi-24 - Axhind]
AxMi-24 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.06.2007., 23:55   #37
Quote:
dododo kaže: Pogledaj post
slazem se djelomicno sa pokretacem topica, ali...

nema alternative za globalizaciju, odnosno ima al je sasvim nerealno i glupo kao i vjerovanje u komunizam. A i taj tzv. Novi svjetski poredak nije savrsen, prema Mobiotu trebali bi izgraditi(oformiti) svjetski parlament sa 600 zastupnika, 1 na 10mil ljudi na svijetu, sto bi znacilo da kina i indija zajedno imaju kao i ostatak svijeta...

Globalizaciju je nemoguce prekinuti, zaustaviti, potrebo je zaustaviti vodje Zapada, MMF, WTO i druge organizacije koje imaju ulogu da stvore jednake uvjete a rade upravo suprotno, bogati se bogate, siromasni osiromasuju...

Kina koju svi navode kao pozitivan primjer globalizacije jest takva zato sto se oglusila na upute MMF-a, Fond se zalagao za liberalizaciju trzista i u mnogim zemljama ona je donjela propast(prije neg me pitate za primjere reci cu npr. Argentina). Kina koja je odbila upute Fonda provodila je djelomicnu privatizaciju kroz 20-tak godina, dok su npr. Rusija ili Hrvatska prema uputama Fonda izvele munjevitu privatizaciju, a nemoram ni pisati do cega je to dovelo(propasti gospodarstva... samo jedan podatak nakon privatizacije BDP u Rusiji je iznosio 2/3 prijasnjeg ili u Moldaviji 1/3).

Africke zemlje prisiljenje su slusati katastrofalne savjete fonda jer inace ne mogu dobiti zajmove.

ZAjmove koje su africke zemlje dobile u proslosti jos uvjek otplacuju, znate li zasto, naime vracanje ide od kamata dok glavnicu ne diraju, sto je dovelo do cinjenice da su Africke zemlje isplatile u kamatama vise od pocetne glavnice, ali su u jos vecem minusu no sto su bile pri pocetku vracanja.

Ovih 1$ u Africi, Aziji neznace nikakav napredak, na Zapadu se takodjer uvelike povecao prihod, i infalciju uzememo u obzir, itd, itd... Multinacionalne kompanije iskoristavaju samo te prostore.

Nedavno sam pisao rad o ovoj temi, pa sam procito dosta knjiga, sori za dug odgovor, ali mogo je bit puno puno duzi
Samo raspali. El Tomo možda vjeruje u bajke o zapadu ali isto tako zna slušat argumente
__________________
Knowledge is power but ignorance is bliss
BOINC - Seti@Home - BOINC - LHC@Home - BOINC - Einstein@Home - BOINC - SIMAP - BOINC - Orbit@Home
IMF - Šah [AxMi-24 - Axhind]
AxMi-24 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.06.2007., 23:56   #38
Quote:
dododo kaže: Pogledaj post
Globalizaciju je nemoguce prekinuti, zaustaviti, potrebo je zaustaviti vodje Zapada, MMF, WTO i druge organizacije koje imaju ulogu da stvore jednake uvjete a rade upravo suprotno, bogati se bogate, siromasni osiromasuju...

Kina koju svi navode kao pozitivan primjer globalizacije jest takva zato sto se oglusila na upute MMF-a, Fond se zalagao za liberalizaciju trzista i u mnogim zemljama ona je donjela propast(prije neg me pitate za primjere reci cu npr. Argentina). Kina koja je odbila upute Fonda provodila je djelomicnu privatizaciju kroz 20-tak godina, dok su npr. Rusija ili Hrvatska prema uputama Fonda izvele munjevitu privatizaciju, a nemoram ni pisati do cega je to dovelo(propasti gospodarstva... samo jedan podatak nakon privatizacije BDP u Rusiji je iznosio 2/3 prijasnjeg ili u Moldaviji 1/3).
Nije li pomalo lakonski od samozvanog stručnjaka složene uvjete koji su vladali na tržištu postkomunstičkih zemalja i slom gospodarstva pripisati tomu da su eto poslušali savjet MMF-a da se vrši brza privatizacija?
Quote:
ZAjmove koje su africke zemlje dobile u proslosti jos uvjek otplacuju, znate li zasto, naime vracanje ide od kamata dok glavnicu ne diraju, sto je dovelo do cinjenice da su Africke zemlje isplatile u kamatama vise od pocetne glavnice, ali su u jos vecem minusu no sto su bile pri pocetku vracanja.
Zajam ko zajam, svi su isti, prvo se u većem udjelu vraća kamata, a tek poslje glavnica. Tako se banka štiti od raskida ugovora i prijevremene isplate kredita. Po istim takvim uvjetima ti ćeš dobiti kredit u bilo kojoj komercijalnoj banci.A uostalomi bivša nam je SFRJ bila prepuna kredita, pa tko je kriv što smo s njima gradili tvornice po Obrovcu?
Shrike12 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.06.2007., 23:58   #39
Quote:
Shrike12 kaže: Pogledaj post
Ovo ti je vrlo upitna tvrdnja. Dapače vrlo lako je moguće da bi naglo smanjenje siromaštva, i posljedice koje iz toga proizlaze (prvo smanjeni mortalitet, nešto kasnije i smanjeni natalitet) ozbljno ugrozile opstanak ljudske rase
Shrike, OK. Ali previdjas neke bitne stvari. Naglo smanjenje siromastva (a takvo ce i biti, hvala bogu) nece ugroziti svijet na taj nacin. (Dapace, postupno ce ga uciniti mnogo mnogo sigurnijim, odrzivijim i ljepsim mjestom za zivot, ali o tome sada necu)
zasto? Zato sto upravo siromastvo prouzrokuje povecani, prekoimjerni natalitet i prekomjern naseljenost. A za to je razloga vise, vise je mehanizama preko kojih siromastvo utjece na veliki natalitet.

Kada siromastvo bude iskorijenjeno, populacija na zemlji ce se stabilizirati. Ovo trenutno nije nikakvo prirodno stanje... Nije prirodno da 1/4 stasnovnistva Zemlje trosi 80% svjetskih resursa. To je umjetno stanje, covjek ga je stvorio. A kada budemo vise u skladu s nekim prirodnim i normalnim stanjem, i ova sva pitanja oko nataliteta ce se uravnoteziti.
goranbo is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.06.2007., 00:00   #40
Quote:
AxMi-24 kaže: Pogledaj post
Obažavam ovakve argumente. Sada se znači njih izrabljuje za njihovo dobro. Sigurno su tako i robovlasnici govorili. Spasili ih jadne iz afrike i sada uživaju na našim rančevima
Vidim da ti je riječ robovlasnici prirasla srcu. Nema posta da ju ne upotjebiš.
Ali čini se da smo nismo baš razumjeli. Nisam želio reći da je ovakvo stanje dobro niti poželjno niti održivo, nego samo naglasiti da kada bi sada odjednom čarobnim štapićem ukino siromaštvo, vrlo vjerovatno bi ugrozio opstanak ljudske rade. Jednostavno brza rješenja ne prolaze niti su ikada prolazila.
Shrike12 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 17:50.