Natrag   Forum.hr > Društvo > Kutak za školarce i studente > Fakulteti i visoka učilišta

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 17.02.2018., 11:49   #6781
Quote:
ladywithaclass kaže: Pogledaj post
Definitivno ekonomija, nije teška, a i mislim da možeš i dalje uzeti 2 bez usmenog, ako ti nije bitno za prosjek. Možeš po skripti, ali da, možda ti iz knjige neke stvari budu jasnije (ja sam učila po skripti za kolokvije i onda pročitala knjigu za usmeni). Moj topli savjet ti je da se svakako fokusiraš na Rim, a ekonomiju usput.




Dovoljan je jedan seminarski rad po godini, znači nema veze što nisi pisao u zimskom semestru, ali onda moraš sada u ljetnom.
ok hvala
alek13alek is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.02.2018., 12:47   #6782
Ima ekipe koja ne napiše ni jedan seminarski rad na faksu To je najveća tlaka iskreno... niti to čitaju, niti ih je briga. Podvaljivali su im sve i svašta umjesto sadržaja. Isti rad godinama itd. To treba ukinuti majke mi
Rim odvali što prije kao i OPPD. Rim je težak jer ti nisu jasni pojmovi, sve je to nekako apstraktno za početnika. Iako realno ima kada makneš ono sa početka što se može skratiti jedva 350 str. I jasno ako dođeš na usmeni kod nekog normalnog je isto važno...
Nego koja je to fora da na studomatu obavezni predmet postaje "izborni". To pomorsko to se da dosta bezbolno riješiti? Što je najbolje za vježbe i seminar (čitaj - što manje rada...). Aint nobody got time for that... Previše posla, premalo vremena..
Ma problem je kada upravo to, neki nebitni likovi sa točno - 0 dana radnog staža rade po nebitnim katedrama i misle da su jako bitni. Rade nuklearnu fiziku od povijesti, upravne "znanosti", sociologije, ekonomije. Gubitak vremena nizašto. Jbt one doktrine iz ekonomije. Umjesto toga bolje bi bilo da se uči što je euribor. Jer ćeš nekome kasnije tumačiti ugovor o kreditu i to. Brate mili, pa što se ovdje studira. Ili one teorije upravljanja iz upravne "znanosti". Ma daj bježi. Meni je veći problem što ne postoje pitanja za 2 i za 5. Za 2 sve znati a za 5 im biti seminarist i baviti se analnim uspinjanjem. Kada ste već spomenuli to nesretno međunarodno , gledam te konvencije i godine. Pa daj me nemojte je... da treba znati sve godine i svaki protokol. Ok konvencije kužim, pogotovo važne. Ali brate godina ima u 3 pm.
Pawrent is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.02.2018., 13:31   #6783
Meni je zabavno vidjeti da skoro nitko ne komentira ovu temu, ali se itekako nabija broj pogleda teme.
__________________
I'm not lazy, I'm just extremely motivated to do nothing.
EgzoticniCvijet is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.02.2018., 19:31   #6784
Ljudi trebam savjet. S trece godine mi je ostao mp koji jos nisam izlazio i gp2 koji sam sad pao 4.put pa imam zabranu. Sta bi mi bilo najpametnije upisat iz 8. sem da mogu lagano rijesiti i skupit ectse? Mislio sam pomorsko, ali ne zelim da mi poniste upis predmeta jer nisam dobio seminar iz njega pa da na kraju ispadne da moram upisat mpp ili drustva. Ima tko kakvih savjeta?
52225 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.02.2018., 11:50   #6785
Quote:
Pawrent kaže: Pogledaj post
Nego koja je to fora da na studomatu obavezni predmet postaje "izborni". To pomorsko to se da dosta bezbolno riješiti? Što je najbolje za vježbe i seminar (čitaj - što manje rada...). Aint nobody got time for that... Previše posla, premalo vremena..
Na studomatu se pomorsko prikazuje kao izborni predmet jer se izvodi i na engleskom jeziku.
Ako ga želiš upisati, normalno ga klikni i upiši, nema problema. Ne znam sa seminar i vježbe, ali sam ispit nije toliki bauk, može se normalno proći.
kleinvillige is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.02.2018., 22:40   #6786
Pozdrav svima! Ima li netko savjet kako rijesiti bezbolno pismeni iz gp1? Muku mucim s tim i gubim volju jer me psihicki dotukao predmet, nakon sto me Niksic srusio na usmenom vec dva roka imam 17 bodova i nikako skupiti tih 19 za prolaz + ful me strah da ne dodem do druge komisije (ne znam imaju li tendenciju rusiti na drugoj komisiji ilj se ipak smiluju?)
barbika123456 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.02.2018., 22:52   #6787
Quote:
barbika123456 kaže: Pogledaj post
Pozdrav svima! Ima li netko savjet kako rijesiti bezbolno pismeni iz gp1? Muku mucim s tim i gubim volju jer me psihicki dotukao predmet, nakon sto me Niksic srusio na usmenom vec dva roka imam 17 bodova i nikako skupiti tih 19 za prolaz + ful me strah da ne dodem do druge komisije (ne znam imaju li tendenciju rusiti na drugoj komisiji ilj se ipak smiluju?)
Najpametnije što mogu reći je nauči savršeno zakon. Ako naučiš zakon (točno zakonske odredbe, izraze i sve stavke, jer u knjizi nekada izostave dio članka pa zapravo ne vidiš sve stavke) proći ćeš, jer većina pitanja su direktno iz zoo-a. Ako točno znaš odredbu, puno je lakše primijetiti što su izmijenili u pitanjima i odgovorima i na koju "zamku" ciljaju. Naravno za usmeni je potrebno šire znanje i treba sve lijepo znati objasniti, ali iz svog iskustva znam da je zoo ključan za taj pismeni. Sretno
denarij is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.02.2018., 23:05   #6788
Tenks, i planirala sam sad nakon sto se oporavim od ovih rokova zainatit se i ko manijak pocet doslovno od rijeci do rijeci to strebat (radila sam to i do sada ali ocito mi padne koncentracija na tom pismenom i zeznem se svaki put na glupostima). Ovo mi je prvi predmet s kojim se ovoliko ucim i vec razmisljam da se prebacim dok jos nije prekasno ili u Os ili na javnu upravu. A znas li mozda kakva je druga komisija? Nadam se da do nje nece doci ali psihicki se moram pripremit na sve.
barbika123456 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.02.2018., 06:44   #6789
Quote:
barbika123456 kaže: Pogledaj post
Pozdrav svima! Ima li netko savjet kako rijesiti bezbolno pismeni iz gp1? Muku mucim s tim i gubim volju jer me psihicki dotukao predmet, nakon sto me Niksic srusio na usmenom vec dva roka imam 17 bodova i nikako skupiti tih 19 za prolaz + ful me strah da ne dodem do druge komisije (ne znam imaju li tendenciju rusiti na drugoj komisiji ilj se ipak smiluju?)
Frend koji je pao upravnu znanost na 2. komisiji je prije toga prošao gp1 na 2.komisiji. Mislim da baš i ne ruše na toj famoznoj 2.komisiji. Općenito mislim da ni na kojoj katedri nisu skloni rušiti na 2.komisiji osim ako baš ništa ne znaš. Ok, Đulabić kao član katedre iz upravne znanosti je navodno gad ( ) u pravom smislu te riječi pa možda tad nije čudno da padneš 2. put komisiju iz upravne znanosti kad je on u komisiji. No, generalno bih rekla da ne ruše na 2.komisiji, jedino ako baš ništa ne znaš. Ne znam po sebi, nemam osobnih iskustva s tim.

No, mislim da ti je kad se već približava 8.put iz bilo kojeg predmeta, bolje prebaciti se na PFO ili na pravo u Split. Bolje si sačuvati živce i prebaciti se, pitaj Boga kak će ti onda ići s drugim predmetima ( mada ne mora značiti da ako si zapeo na jednom da ćeš i na drugima ). Prebacivanje ne javnu upravu ti nema smisla po meni.

Realnost je da većina zapne na 3. godini. Još su 1. i 2. više - manje ok, ljudi se međusobno drže kao ekipa jer daju iste ispite, kad dođe 3. godina, tog društvanca više nema. Svatko je na svom. Mislim da i to poprilično ubija kad nisi u kontaktu s ljudima. Oni koji su zapeli na 1. i 2. godini ni neće nigdje pravo završiti, u pravilu.
__________________
I'm not lazy, I'm just extremely motivated to do nothing.
EgzoticniCvijet is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.02.2018., 08:18   #6790
Okej hvala, ma nadam se da do toga nece doci, sad u travnju mi je sesti izlazak. A razmisljam o javnoj upravi prvenstveno jer bi mi tamo sve priznali pa nebi morala krenut od nule.
barbika123456 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.02.2018., 14:10   #6791
Quote:
barbika123456 kaže: Pogledaj post
Tenks, i planirala sam sad nakon sto se oporavim od ovih rokova zainatit se i ko manijak pocet doslovno od rijeci do rijeci to strebat (radila sam to i do sada ali ocito mi padne koncentracija na tom pismenom i zeznem se svaki put na glupostima). Ovo mi je prvi predmet s kojim se ovoliko ucim i vec razmisljam da se prebacim dok jos nije prekasno ili u Os ili na javnu upravu. A znas li mozda kakva je druga komisija? Nadam se da do nje nece doci ali psihicki se moram pripremit na sve.
Mislim da možeš to položit jer si već prošla pismeni i još dvaput imala 17 bodova, da nisi ni jednom bila ni blizu onda bi bilo zabrinjavajuće, ovak je očito da možeš samo ti se još treba i posrećit. Ja sam ovo položio na prvoj komisiji. Imam dojam da su na komisijama nešto blaži nego na normalnom usmenom, pogotovo ako ti je pismeni dobar.
Nažalost znam i curu koja je pala 8. put gp2, ali to te ne trena plašit nego samo da znaš da te neće pustit na lijepe oči samo zato što ti je 8. put.
Ako ćeš se prebacivat, mislim da ti je ipak bolja opcija pravo u nekom drugom gradu nego javna uprava. Čuo sam da je s upravom jako teško naći posao, a znam curu koja je završila pravo u OS, vratila se u ZG i brzo našla posao, tak da se može i na taj način.
Ja sam nekoliko puta bio na rubu da dignem ruke od svega ali sam se uvijek nekako vraćao i ove godine ću valjda napokon diplomirat. Tak da mislim da je potpuno uobičajeno da se ljudi muče s GP i MP. Nemoj se frustirat zbog
ekipe koja je to položila iz prve i sad se čudi kak ti ne možeš (vjerojatno poznaš takve)
Chuky1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.02.2018., 23:23   #6792
Quote:
barbika123456 kaže: Pogledaj post
Pozdrav svima! Ima li netko savjet kako rijesiti bezbolno pismeni iz gp1? Muku mucim s tim i gubim volju jer me psihicki dotukao predmet, nakon sto me Niksic srusio na usmenom vec dva roka imam 17 bodova i nikako skupiti tih 19 za prolaz + ful me strah da ne dodem do druge komisije (ne znam imaju li tendenciju rusiti na drugoj komisiji ilj se ipak smiluju?)
GP1 je ispit kojeg moraš vrlo detaljno naučiti, iako ga količinski nema puno kao možda gp2 ili mp. I to je dosta iscrpljujuće.
Uz knjigu moraš imati zakon, Klarić+ZOO.
Ja sam učila tako da sam za svako poglavlje u knjizi pogledalo dodatno što u zakonu piše i dopunila knjigu zakonom ukoliko nedostaje članak ili dva ili učila sve iz zakona kao npr. zastaru. Ne znam da li se još uvijek mogu skinuti one prezentacije sa Merlina iz prethodnih akademskih godina, meni su dosta pomogle (i za gp2). Zastara, pobijanje pravnih radnji dužnika na štetu vjerovnika, cesija su recimo instituti koje treba naučiti iz zakona. I naravno, ponavljati i opet ponavljati.
Na pismenom si daj vremena. Imaš dovoljno vremena da pročitaš i razmisliš. Ako nisi sigurna u odgovor, ostavi za kasnije i kreni dalje rješavati pitanja. Kad dođeš do kraja, pogledaj ona pitanja koja nisi odgovorila. Obično su dva odgovora u igri koja bi mogla biti točna. Razmisli malo zašto bi baš taj odgovor bio točan kojeg želiš zaokružiti, da li odgovara onome što si naučila.
Čini mi se da gradivo znaš jer si imala dva puta 17 bodova, ali da zbrzaš na testu i zbog toga ti pobjegnu bodovi.
Odi na konzultacije kod prof. Kanceljak, Hane ili čak Josipovićke. Objasni im problem, oni će te malo propitati i reći što ti šteka. Npr. ja sam mislila da sam zastaru baš dobro naučila, a kad me Josipovićka na konzultacijama zavrtila sa pitanjima o zastari nisam znala gdje mi je glava. I to mi je bio znak na što moram obratiti pažnju i da trebam drugačije učiti.
Nemoj se ništa obeshrabrivati, nisi ti jedina koja to polaže šesti, sedmi puta.
Do roka u 4.mj. imaš dosta vremena da sve ponoviš tako da sam uvjerena da ćeš proći.
Eto...
kleinvillige is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.02.2018., 06:53   #6793
Sjećam se da mi je na jednom roku ( čini mi se u travnju ili lipnju 2015.g. ) 10 pitanja bilo samo o zastari na gp1.

Ništa, sad probaj to riješiti u travnju. I dobro razmisli da li ćeš se prebaciti ili ne. I ako ćeš se prebaciti, prebaci se na pravo u nekom drugom gradu. Jer, iskreno, nikome se ne ostaje na faksu ( bilo kojem ) nakon 25 -e. Jedno je prokockati godinu, dvije, to je ništ... Ali meni osobno nema smisla 10 godina studirati pravo u Zg samo kako bi se imala zagrebačka diploma. Pogotovo je to zeznuto za cure, većinu njih kad su u srednjim dvadesetima ionako većina pita gdje ti je dečko i čudi se zašto nemaš dečka. Jednostavno ti se toliko toga treba poklopiti da se faks završi u roku ili blizu roka. I volje za učenjem, i potpora roditelja svaki put kad padneš neki ispit, i neimanje problema s gorom/boljom polovicom, i ne skakanje s predmeta na predmet ( nego treba učiti predmet po predmet jer ćeš najčešće oboje past kad paralelno učiš - mada sam osobno uspjela dati i naciju i Rim na istom roku, ali se većinom paralelno učenje pokazalo kao promašaj )....I tak.

Sretno u svakom slučaju kaj odlučiš.
__________________
I'm not lazy, I'm just extremely motivated to do nothing.
EgzoticniCvijet is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.02.2018., 08:05   #6794
Hvala svima, nadam se da sve to biti na kraju dobro. Ne preostaje mi nista drugo nego knjiga u ruke i stisnut jos.
barbika123456 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.02.2018., 22:22   #6795
Prejaki su mi ovi komentari da tko zapne na prvoj ili drugoj godini nece zavrsit faks hahaha. To ne mora biti nikakav pokazatelj. Ne kuzim zasto ekipa pokusava svakog ugurat u neki "okvir". Osobno znam curu koja je tri puta upisala prvu pa evo ima jos jedan ispit do diplome i nijednu godinu nije vise pala. Sama sam u istoj situaciji bila jer mi se nije dalo ucit retardacije od predmeta na prvoj godini (otpd sam isla 5 puta), pa sam dala oppd u tri tjedna ucenja sa trojkom, a drugu sam doslovno prosetala..
Savjet koji bi ja dala je taj da prvo treba dusu ispustiti i dati 100 posto od sebe i ako onda ne ide, tek tad se treba zapitati. Sto se tice gp1, i sama ga sad ucim i nadam se uspjesnom polaganju u 4.mjesecu. svaki dan se ukopam u hrpu stvari i radim sve paralelno: ucim iz knjige, zakona, skripte, prezentacija i kataloga. Isla sam na predavanja i seminar. Ovaj rok sam slusala i usmene. Ekipa natuce 25 bodova i na pitanje "da li se krivnja dokazuje" kazu da (tko uci, kolutnut ce ocima kao i ja) pa je profesorica bila smirena i rekla "ajde preformulirat cu, da li se krivnja presumira". Ako si jednom procitao odredbu zakona jasno pise "osim ako dokaze da nije kriv". I onda se svi iscudivaju kako je tesko. Pa sori, znam da treba puno odricanja, ali sve se moze ako iskrvaris za ispit, a sad ako nisi spreman na to, nisi ni trebao upisivat.
Za kolege koji su bar u jednom trenu posumnjali u sebe i svoje sposobnosti: samo jako i imajte vjere u sebe. Da li ste ikad upoznali glupog pravnika? Ako jeste, ako he mogao on, mozete i vi! Dajte sve od sebe i ne slusajte price o "laganih" tri tjedna ucenja. Uzmite si dan odmora, i odmah treba krenuti dalje s ucenjem jer sto vise dana prode izlazite iz beast modea i treba vam duze da se ufurate. Bit cete umorni, nekad vam se nece dat, ali racunajte da ste svakim ispitom blize diplomi. Uostalom, neprocjenjiv je osjecaj kad ste u duhu ludila pa bacate pravnicke fore sami sebi usred noci. Neprocjenjivo je kad se sve iskristalizira nakon sto si prosao svo gradivo i povezao to u jednu cjelinu.
Jos jedan savjet: ne morate krenuti od pocetka knjige. Pocnite od kud vas je volja, a price da ako ne znas osnove da ne mozes shvatiti dalje gradivo nemojte slusat. To uopce ne mora biti tako. Meni se na puno ispita desilo da sam se bacila na kraj knjige, ku*ca skuzila, a kad dodes na pocetak shvatis i pocetak i kraj odmah. Ovako bi utrosila u bubanje osnova pa u bubanje ostaloga.
Sori na ispadu mog ludila. Sretno svima!
advocatusdei is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.02.2018., 06:06   #6796
Napisala sam i na kraju - "u pravilu". Naravno da iznimki ima, nitko nije rekao da ih nema.
__________________
I'm not lazy, I'm just extremely motivated to do nothing.
EgzoticniCvijet is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.02.2018., 16:16   #6797
Pitanje vezano za upis u ljetni semstar preko studomat.Kad god pokusam izvrsit upis dobijem poruku da je seminar IV vec upisan na nekom od upisnih listova ( screenshot https://imgur.com/a/jqme1) ,a buduci da mi je seminar obavezan niti nemogu upisat vjezbe VI.Tako da sam upisao tri velika predmeta(što mi se i vidi na studomatu da su upisani) .Kako rok za upis preko studomata je do sutra navece seminar i vjezbe ce mi ostat neupisane ,pa me zanima jel cu muc upisat i ta dva kolegija bez da moram placat molbu za naknadni upis ?
alek13alek is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.02.2018., 18:21   #6798
Nešto se tu zeznulo, trebao si im ranije javiti to.
Ti si redovni ili izvanredni?
Kakve veze imaju vježbe sa seminarom?
anđeo tame is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.02.2018., 19:35   #6799
Quote:
anđeo tame kaže: Pogledaj post
Nešto se tu zeznulo, trebao si im ranije javiti to.
Ti si redovni ili izvanredni?
Kakve veze imaju vježbe sa seminarom?

Seminar mi je pod obvezne predmete dok su vjezbe izborni , a ne mogu oznacit izborni predmet na upisnoj listi dok nisam oznacio sve obvezne tako da ako oznacim seminar ne prolazi mi upis ,a ako ne oznacim ne mogu oznacit niti vjezbe.

Izvanredni
alek13alek is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.02.2018., 20:39   #6800
Quote:
advocatusdei kaže: Pogledaj post
Sama sam u istoj situaciji bila jer mi se nije dalo ucit retardacije od predmeta na prvoj godini (otpd sam isla 5 puta)

A jesi čula da su sada nakon x godina promijenili koncept ispita pa tako više nema esejskih pitanja nego 20 na zaokruživanje hahahah. Gotovo 99% ljudi se veseli tome.

Ne znam kaj da mislim je li to dobro ili ne; meni su ta njihova zaokruživanja bila kriminalna, a ne mogu reći da su bili prestrogi što se ocjenjivanja eseja tiče.

Ja se, iskreno, ne bih toliko veselila micanju eseja. Osim ako ne dovedu u red ta zaokruživanja u smislu da budu manje dvosmislena. Jer baš zbog te dvosmislenosti nije jednako imati pet točnih za prolaz ili deset.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Depeche E. is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 08:11.