Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija > Teologija i religijska praksa

Teologija i religijska praksa Religije/denominacije, teološka i ostala vjerska pitanja

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 30.03.2017., 08:17   #1
Prva Božja zapovijed i idolopoklonstvo

Nedavno sam svecenika pitao sta misli o kipovima i slikama u crkvi.
Rekao mi je da se katolici ne klanjaju tim predmetima, vec im oni samo koriste
da im olaksaju pristup Bogu.

Zasto se opet toliko zanemaruje Prva Božja zapovijed i kako vi gledate na to?

Unaprijed hvala na odgovorima!

Zadnje uređivanje tsal : 30.03.2017. at 08:23. Reason: Uredjujem naslov teme i smisao, jer sam greskom poslao temu, prije nego sam je definirao. Hvala na razumijevanju
tsal is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.03.2017., 09:34   #2
Ocit pokusaj razrjesavanja kognitivne disonance u istivremenom obdrzavanju magijsko-paganskog impulsa i monoteistickog ideala.
__________________
SMISAO ZIVOTA !!!
Beljki is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.03.2017., 12:35   #3
Quote:
Beljki kaže: Pogledaj post
Ocit pokusaj razrjesavanja kognitivne disonance u istivremenom obdrzavanju magijsko-paganskog impulsa i monoteistickog ideala.
Da li i suvremeni Judaizam pokusava razrjesiti kognitivnu disonancu, tvrdeci da mojsijev zakon nalaze da se netko ukoliko ima nejasnocu u vezi zakona moze obratiti nekom ucenijem od sebe i tako pravda nastanak svetih tekstova koji su nastali nakon mojsijevog zakona i Deset Bozjih zapovijedi?
tsal is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.03.2017., 14:31   #4
Svi to rade na sve strane. A nekonsistentnosti i disonance postoje vec i u samom zakonu kao i u njegovoj povijesnoj verifikaciji. Sasvim je jasno da to nije pisao Mojsije niti je nastalo u isto vrijeme niti su mitovi nastanka povijesne cinjenice... stoga je besmisleno sa racionalnog gledista uopce raspravljati o drzanju do mojsijevog zakona koji to ionako nije.

Pogledaj samo objasnjenja kojom se pokusava opravdati to so je ponovljeni zakonik pisan puno mladjim jezikom, i to bas jezikom vremena kad je navodno otkriven u hramu, zaostao od Mojsija

Samo gomilanje besimislica
__________________
SMISAO ZIVOTA !!!
Beljki is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.03.2017., 16:35   #5
Quote:
Beljki kaže: Pogledaj post
Ocit pokusaj razrjesavanja kognitivne disonance u istivremenom obdrzavanju magijsko-paganskog impulsa i monoteistickog ideala.
Mišljenja sam da je ta kognitivna disonanca namjerno izazvana radi povećanja sugestibilnosti.
__________________
#HoldMyRakija
Leteća is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.03.2017., 22:32   #6
Quote:
Leteća kaže: Pogledaj post
Mišljenja sam da je ta kognitivna disonanca namjerno izazvana radi povećanja sugestibilnosti.
I ja mislim tako. Bog vec tisućama godina muk i ovom nije ostalo ništa, nego ga bas tamo gdje najvise boli.
tsal is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.03.2017., 22:51   #7
Judeizam je ateizam u sustini
EliEliLama is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.03.2017., 00:24   #8
Quote:
EliEliLama kaže: Pogledaj post
Judeizam je ateizam u sustini
Možda to objašnjava silnu mržnju koju prema njemu imaju mnogi drugi abrahamisti (muslimani i kršćani)?
Nepoznati is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.03.2017., 07:47   #9
Quote:
EliEliLama kaže: Pogledaj post
Judeizam je ateizam u sustini
Ateizam po mojsijevom zakonu ili po rambamovih 13. načela židovske vjere?
tsal is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.03.2017., 23:00   #10
Quote:
EliEliLama kaže: Pogledaj post
Muhamedovci i Isusovci bih rekao prednjace jer Judeizam je protiv bilo kojeg kulta licnosti.
Eli niti ateizam zidovski, niti mrznja prema istima nema veze s idolopoklonstvom i prvom bozjom zapovedi ali ako to povezujes s istim ok.
Raši, Rambam, Rab Nahman... oni su kult osobnosti onda?!

Zadnje uređivanje tsal : 31.03.2017. at 23:06. Reason: Nisam dobro citao post kolege, ponizno molim za oprost... Sluga pokoran :)
tsal is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.04.2017., 00:13   #11
Quote:
Nepoznati kaže: Pogledaj post
Možda to objašnjava silnu mržnju koju prema njemu imaju mnogi drugi abrahamisti (muslimani i kršćani)?
Muslimani ne mrze židove nego Palestinci ne mogu cioniste koji su im okupirali zemlju

Što se tiče idolopoklonstva to je čovjekova niska priroda koja ne može poimati trascedentnog Boga nego su ga smjestili u neki oblik a potom Njegova svojstva kojima se manifestuje odvojili od Njega i od njih napravili dodatna božanstva. Čak i u abrahamovskim religijama imamo vjernika koji ne mogu zamisliti trascedentnog Boga nego zamišljaju kakvog čiču ili s bradom ili s brkovima koji sjedi na prijestolju i odatle zapovjeda anđelima.
asad is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.04.2017., 00:26   #12
Smile

Quote:
asad kaže: Pogledaj post
Muslimani ne mrze židove nego Palestinci ne mogu cioniste koji su im okupirali zemlju

Što se tiče idolopoklonstva to je čovjekova niska priroda koja ne može poimati trascedentnog Boga nego su ga smjestili u neki oblik a potom Njegova svojstva kojima se manifestuje odvojili od Njega i od njih napravili dodatna božanstva. Čak i u abrahamovskim religijama imamo vjernika koji ne mogu zamisliti trascedentnog Boga nego zamišljaju kakvog čiču ili s bradom ili s brkovima koji sjedi na prijestolju i odatle zapovjeda anđelima.
Ljudima je često teško sagledati cjelinu. Zato je princip tevhida toliko bitan.

Inače za post.
Khulus is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.04.2017., 02:13   #13
Quote:
tsal kaže: Pogledaj post


Zasto se opet toliko zanemaruje Prva Božja zapovijed i kako vi gledate na to?
Napokon netko postavio izvanredno pitanje.



A mi, hm, ljudi ko ljudi najradije bi izbjegli upravo tu 1.Božju zapovijed
jer
preteška je, zahtjeva samog sebe dati Bogu i nikom drugom
a
ljudi ko ljudi, vole sami sebe, od sebe naprave idola, slavite me i posle smrti i te šprehe

Premda, postoje pojedinci koji bi i će do kraja ispoštovati upravo tu 1.zapovijed,
primjerice u prošlosti ih pronađemo nedužne u konc-logorima poslate samo zato 'nisi pokrao državu, nikom ništa skrivio, al sad si meni kriv jer u tebi krivicu ne mogu pronači dalje od baš si zapeo za Jahvu'

Svaki normalan čovjek takve sudove bi osudio, ali eto bilo je sudstva koje je presudilo čak i takvim procedurama, da nam je samo znati gdje su danas ti takovi 'suci', da se kojim slučajem ne prže u paklu, sačuvaj bože ()
Pravi Život is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.04.2017., 10:25   #14
Quote:
Pravi Život kaže: Pogledaj post
Napokon netko postavio izvanredno pitanje.



A mi, hm, ljudi ko ljudi najradije bi izbjegli upravo tu 1.Božju zapovijed
jer
preteška je, zahtjeva samog sebe dati Bogu i nikom drugom
a
ljudi ko ljudi, vole sami sebe, od sebe naprave idola, slavite me i posle smrti i te šprehe

Premda, postoje pojedinci koji bi i će do kraja ispoštovati upravo tu 1.zapovijed,
primjerice u prošlosti ih pronađemo nedužne u konc-logorima poslate samo zato 'nisi pokrao državu, nikom ništa skrivio, al sad si meni kriv jer u tebi krivicu ne mogu pronači dalje od baš si zapeo za Jahvu'

Svaki normalan čovjek takve sudove bi osudio, ali eto bilo je sudstva koje je presudilo čak i takvim procedurama, da nam je samo znati gdje su danas ti takovi 'suci', da se kojim slučajem ne prže u paklu, sačuvaj bože ()
Nisu ti pojedinci gorjeli u plinskim komorama poradi 1. zapovjedi, vec pored bolesnog Hitlera i njegove ideje da su niškoristi svi koji nisu arijevci ili oni koji se barem trude da to budu.
tsal is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.04.2017., 10:37   #15
Quote:
tsal kaže: Pogledaj post
Nedavno sam svecenika pitao sta misli o kipovima i slikama u crkvi.
Rekao mi je da se katolici ne klanjaju tim predmetima, vec im oni samo koriste
da im olaksaju pristup Bogu.

Zasto se opet toliko zanemaruje Prva Božja zapovijed i kako vi gledate na to?

Unaprijed hvala na odgovorima!
Kršćanstvo je odavno izmjenilo prvu "zapovijed" od originala.
S gledišta judaizma ono jest idolopoklonička religija. Ima trostrukog boga od kojeg je glavni čovjek prozvan Bogom. Plus svi ti silni sveci i kipovi i slike.
shaganappi is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.04.2017., 01:02   #16
Quote:
tsal kaže: Pogledaj post
Nisu ti pojedinci gorjeli u plinskim komorama poradi 1. zapovjedi, vec pored bolesnog Hitlera i njegove ideje da su niškoristi svi koji nisu arijevci ili oni koji se barem trude da to budu.
Istina, te 'pojedince' u stvari čak ni nisu slali u plinske komore, dapače za njih su osmislili još gore metode.

Dan danas pitate se zašto je bilo 'dozvoljeno'. Odgovor vam stoji u knjizi o Jobu (citat 'rasprave' na Nebu, otud kreneš pa vidiš...)
Pravi Život is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.04.2017., 12:13   #17
Quote:
Pravi Život kaže: Pogledaj post
Istina, te 'pojedince' u stvari čak ni nisu slali u plinske komore, dapače za njih su osmislili još gore metode.

Dan danas pitate se zašto je bilo 'dozvoljeno'. Odgovor vam stoji u knjizi o Jobu (citat 'rasprave' na Nebu, otud kreneš pa vidiš...)
Pojedinci su izbjegli plin, medju njima i moja pokojna baka, ne-Židovka i to za dlaku.

Bog je testirao Joba i to mogu shvatiti ali baš čitav sav narod, to mi je malo neukusno.
tsal is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.04.2017., 12:23   #18
Quote:
tsal kaže: Pogledaj post
Bog je testirao Joba i to mogu shvatiti (cut)
Ja ne mogu. Bog je Sotoni dao odriješene ruke i ovaj ga je testirao ne samo raznim nedaćama, nego mu je pobio svo desetero drage djece. To je bolesni smisao za crni humor ili što? Svakako ne rabota dobra Boga nego prije pakosnog demona.
Nepoznati is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.04.2017., 13:45   #19
Quote:
Nepoznati kaže: Pogledaj post
Ja ne mogu. Bog je Sotoni dao odriješene ruke i ovaj ga je testirao ne samo raznim nedaćama, nego mu je pobio svo desetero drage djece. To je bolesni smisao za crni humor ili što? Svakako ne rabota dobra Boga nego prije pakosnog demona.
Tu priću iz Biblije još od malena nisam uspjevao probaviti ali pored ove o teorije o testiranju u Holokaustu mi se čini posve probavljivom.
tsal is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.04.2017., 15:07   #20
Quote:
Nepoznati kaže: Pogledaj post
Ja ne mogu. Bog je Sotoni dao odriješene ruke i ovaj ga je testirao ne samo raznim nedaćama, nego mu je pobio svo desetero drage djece. To je bolesni smisao za crni humor ili što? Svakako ne rabota dobra Boga nego prije pakosnog demona.
Da, ali je na kraju opet nagrađen s čak i više nego što je imao.
Stvar je u tomu da su ljudi voljni prihvatiti Boga u svoj život kad im ide dobro, kad je sve lijepo i krasno ali kad naiđe nesreća osmah skaču na zadnje noge i proklinju: zašto baš meni, zašto baš ja....
S Bogom treba biti stalno, i u dobru i u zlu, nema predaje, nema uzmaka i kukavičarenja.
Bog nam pokazuje to preko prirode, izmjene godišnjih doba. pada kiša, snijeg, sve je mokro smrznuto, ružno ali kasnije opet naiđu lijepi dani, sunce, toplina, ptičice crkuću....Što ljudi vele: strpljen- spašen.
Bog je stalno tu, nije nikamo otišao- jedino što nekad skriva "lice"- kako simbolički veli Biblija.
U stvari riječ olam koja znači svijet ima isti korijen kao i riječ skriven. Bog je skriven, nevidljiv ali osjetimo učinak njegovog djelovanja.
shaganappi is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 08:23.