Natrag   Forum.hr > Društvo > Politika

Politika Najstariji zanat na svijetu
Podforumi: Parlamentarni izbori 2024. Politička scena, Europska unija, Svijet, Blisko politici, Rat u Ukrajini

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 31.01.2018., 18:47   #61
Quote:
jeran kaže: Pogledaj post
Prije nego su postale "liberalne" nisu bile bogate? Je li Hrvatska liberalna? Je li Irska liberalna?
Da, irska je prije bila ultrasiromašna zemlja gdje su ljudi umirali od gladi

Građanska prava su se paralelno razvijala sa razvojem industrije.

Quote:
nasmijanonebo kaže: Pogledaj post
Katar, Saudijska Arabija, UAE...nisam znala da su i one liberalne.
Nisam napisao da su bogate zemlje liberalne, nego da su liberalne zemlje bogate.

Obrneš uzrok i posljedicu
__________________
Čovjek nije drvo, i vezanost je njegova nesreća, oduzima mu hrabrost, umanjuje sigurnost. Vežući se za jedno mjesto čovjek prihvata sve uslove, čak i nepovoljne, i sam sebe plaši neizvjesnošću koja ga čeka. Promjena mu liči na napuštanje, na gubitak uloženog, neko drugi će zaposjesti njegov osvojeni prostor, i on ce počinjati iznova. Ukopavanje je pravi početak starenja, jer je čovjek mlad sve dok se ne boji da započinje. Ostajući, čovjek trpi ili napada. Odlazeći, čuva slobodu, spreman je da promijeni mjesto i nametne uslove. Kuda i kako da ode? (Derviš i smrt, Meša Selimović)
Srebrni-medvjed is offline  
Old 31.01.2018., 18:50   #62
Quote:
Srebrni-medvjed kaže: Pogledaj post
Da, irska je prije bila ultrasiromašna zemlja gdje su ljudi umirali od gladi

Građanska prava su se paralelno razvijala sa razvojem industrije.



Nisam napisao da su bogate zemlje liberalne, nego da su liberalne zemlje bogate.

Ako malo razmisliš, uočit ćeš razliku
Hr je liberalna. LGBT je HR smjestila na 5. mjesto po LGBT pravima, pobacaju su dozvoljeni, Hr je najotvorenija zemlja u svijetu za uvoz itd.
Po tom bi Hr trebala biti u top 5 najbogatijih drzava, a dobro znamo da nismo.
Irska je trenutno bogata, a zabranjen je pobacaj, dakle, nije liberalna.
__________________
"Bog je s tugom znao reći: anđeli oko nogu imaju kuglu, đavli krila na leđima." (Alexandre Romanes)
"Ako vam je težak stijeg čestitosti, utaknite ga u zemlju gdje počivaju naše kosti - mi ćemo ga držati."
"Bolje zapaliti i najmanju šibicu u mraku, nego se pjeniti i/ili piskarati o tami."
nasmijanonebo is offline  
Old 31.01.2018., 18:57   #63
Quote:
nasmijanonebo kaže: Pogledaj post
Hr je liberalna. LGBT je HR smjestila na 5. mjesto po LGBT pravima, pobacaju su dozvoljeni, Hr je najotvorenija zemlja u svijetu za uvoz itd.
Po tom bi Hr trebala biti u top 5 najbogatijih drzava, a dobro znamo da nismo.
Irska je trenutno bogata, a zabranjen je pobacaj, dakle, nije liberalna.
Drzava ima liberalne zakone, ali ljudi nisu liberalni (HR ).
U Irskoj postoje ostaci konzervativnih zakona, ali ljudi su liberalni.
Kada je ILGA radila tu ljestvicu, gledala je zakone. Hrvatsko drustvo nije LGBTQ friendlay, zakon o zivotnom partnerstvu ( zbog kojega je ILGA dala HR tako visoko mjesto ) nikada ne bi prosao na referendumu. Prije bi prosao zakon kojim se LGBTQ osobe obvezuju na psihijatrisko ljecenje.
Sto se tice pobacaja tu je drustvo liberalnije ( moguce je i to samo moj dojam jer kada sam u HR, ne krecem se u ultra konzervativnim krugovima ) i zabrana bi pala na referendumu iako ne bas premocno. Stav drustva se i po tom pitanju pogorsava ( ili poboljsava, ovisno kako gledas ), pa je moguce da za par godina zabrana prode.
bubi mir is offline  
Old 31.01.2018., 19:04   #64
Quote:
nasmijanonebo kaže: Pogledaj post
Hr je liberalna. LGBT je HR smjestila na 5. mjesto po LGBT pravima, pobacaju su dozvoljeni, Hr je najotvorenija zemlja u svijetu za uvoz itd.
Po tom bi Hr trebala biti u top 5 najbogatijih drzava, a dobro znamo da nismo.
Irska je trenutno bogata, a zabranjen je pobacaj, dakle, nije liberalna.
Hrvatska nije bogata jer je imala komunizam, a komunisti su bili ultrakonzervtivni.
A hrvati možda jesu liberalniji od afganistana, ali nisu baš bog zna što liberlani u usporedbi sa zapadom.

Irska je na referendumu legalizirala gej brak, mi smo to odbili
__________________
Čovjek nije drvo, i vezanost je njegova nesreća, oduzima mu hrabrost, umanjuje sigurnost. Vežući se za jedno mjesto čovjek prihvata sve uslove, čak i nepovoljne, i sam sebe plaši neizvjesnošću koja ga čeka. Promjena mu liči na napuštanje, na gubitak uloženog, neko drugi će zaposjesti njegov osvojeni prostor, i on ce počinjati iznova. Ukopavanje je pravi početak starenja, jer je čovjek mlad sve dok se ne boji da započinje. Ostajući, čovjek trpi ili napada. Odlazeći, čuva slobodu, spreman je da promijeni mjesto i nametne uslove. Kuda i kako da ode? (Derviš i smrt, Meša Selimović)
Srebrni-medvjed is offline  
Old 31.01.2018., 19:19   #65
Quote:
Srebrni-medvjed kaže: Pogledaj post

Glasna manjina je zabranila pobačaj, ali će većina zabranu pobačaja ukinuti.


Referendum 1983.

Za pobacaj : 33%
Protiv :67%


Ovaj referendum ce biti dijametralno suprotan. Kampanja nije ni pocela a vec mi je zlo od idiota i fanatika sa jedne i druge strane.
__________________
You don't need a weather man, To know which way the wind blows
It's all right to say things can only get better, If you haven't just lost your brand new sweater
Peterpunk is offline  
Old 31.01.2018., 20:02   #66
Quote:
nasmijanonebo kaže: Pogledaj post
Katar, Saudijska Arabija, UAE...nisam znala da su i one liberalne.
Bogatstvo je relativno: kolo srece se okreće, tko bi gori sad bi doli...(Gundulic).
Mislim da si debelo fulala pojam bogate zemlje.
__________________
Hazen: "Kad vola stavis u palacu, ne postane on kralj nego palaca postane stala".
shtefy is offline  
Old 31.01.2018., 20:05   #67
Quote:
twistdrum kaže: Pogledaj post
boldao si krivi dio mog teksta

poanta je u ovom što sam ti ja boldala sada
Samo sam rekao da to nema uporište u znanosti. A što se tiče "Kreatora" to je individualna stvar pojedinca u što će netko vjerovati.
Quote:
twistdrum kaže: Pogledaj post
na koncu ovo nije znanstveni skup nego iznosimo svoja mišlljenja
a meni se ovo ne-znanstveno tumačenje - dopada .
valjda sam ga zato i prihvatila
Onda se valjda slažeš da i drugi smiju iznosti mišljenja, pa i ona znanstvena.
Quote:
twistdrum kaže: Pogledaj post
jesam li ja negdje spominjala moju moralnost? Ili bilo čiju?

ono o čemu ti pišem (posljedice) evo može i ovako


ne znam što je tu tako teško za shvatiti?
Nije teško shvatiti, već sam to objasnio forumašici ovdje. Pa ponavljanje tog istog stava nema nekog smisla, jer odgovor i dalje stoji. Jasan mi je tvoj stav, a odgovor sam već dao.
jeran is offline  
Old 31.01.2018., 20:13   #68
Quote:
Srebrni-medvjed kaže: Pogledaj post
Da, irska je prije bila ultrasiromašna zemlja gdje su ljudi umirali od gladi

Građanska prava su se paralelno razvijala sa razvojem industrije.
Druge zemlje ne postoje koje su bile bogate prije nego su bile liberalne?
Quote:
Srebrni-medvjed kaže: Pogledaj post
Nisam napisao da su bogate zemlje liberalne, nego da su liberalne zemlje bogate.

Obrneš uzrok i posljedicu
Zašto onda sve zemlje ne postanu liberalne ako bi time postale bogate?
To je sasvim drugo pitanje i nema veze sa ovom temom. I liberale i ne liberalne zemlje mogu biti bogate i obrnuto.
jeran is offline  
Old 31.01.2018., 20:19   #69
Quote:
bubi mir kaže: Pogledaj post
Sto se tice pobacaja tu je drustvo liberalnije ( moguce je i to samo moj dojam jer kada sam u HR, ne krecem se u ultra konzervativnim krugovima ) i zabrana bi pala na referendumu iako ne bas premocno. Stav drustva se i po tom pitanju pogorsava ( ili poboljsava, ovisno kako gledas ), pa je moguce da za par godina zabrana prode.
Evo da dam neke statistike.
Quote:
Q11. Do you think having an abortion should be legal in all cases, legal in most cases, illegal in most cases, or illegal in all cases?

Legal in all cases - Croatia 22%
jeran is offline  
Old 31.01.2018., 20:31   #70
Quote:
Peterpunk kaže: Pogledaj post


Referendum 1983.

Za pobacaj : 33%
Protiv :67%


Ovaj referendum ce biti dijametralno suprotan. Kampanja nije ni pocela a vec mi je zlo od idiota i fanatika sa jedne i druge strane.
Jedni bi crkvenu "apstinenciju", a drugi pobačaj pod svaku cijenu. Zato sam i napisao kako postoji "objective morality".

Vezano uz Irsku, javna mišljenja o abortusu.

Posebno je zanimljivo ovo:
Quote:
An October 2016 Irish Times/Ipsos MRBI poll found that, regarding the Eighth Amendment, 18% said it should not be repealed; 55% said it should be repealed to allow for limited access to abortion in the cases of rape and fatal foetal abnormality; 19% said it should be repealed to allow for abortion in all cases requested, and 8% had no opinion. Support for a more liberal regime was strongest in Dublin and among younger people.
Quote:
An April 2017 Claire Byrne Live/Amárach Research Panel poll asked 1,000 adults "Do you agree with the Citizens’ Assembly that abortion, with no restrictions as to reasons, should be made available in Ireland?" 50% said yes, 33% said no and 17% said that they didn't know.
Kao što se vidi, odgovori ovise i o tome kako se postavi pitanje. Toga su svjesni i pro-choice:
Quote:
For starters, and for me this is the big one, there is no way we are going to win this if we call it an ‘abortion referendum’. No way. We lose the middle ground immediately as soon as we use that term.
jeran is offline  
Old 31.01.2018., 21:26   #71
Quote:
jeran kaže: Pogledaj post
Druge zemlje ne postoje koje su bile bogate prije nego su bile liberalne?
Bogat je netko u odnosu na nešto
U svim vremenima u povijesti čovječanstva je netko bogat u odnosu na druge.

Pitanje je bogatstva u odnosu na sebe.
Engleska je vremenom postala bogatija nego što je bila prije, a paralelno s time se razvijao liberalizam

Quote:
Zašto onda sve zemlje ne postanu liberalne ako bi time postale bogate?
Liberalizam ne obogaćuje zemlju.

Zemlju obogaćuje industrija, a indsutrijsko građansko društvo daje veća prava pojedincima
__________________
Čovjek nije drvo, i vezanost je njegova nesreća, oduzima mu hrabrost, umanjuje sigurnost. Vežući se za jedno mjesto čovjek prihvata sve uslove, čak i nepovoljne, i sam sebe plaši neizvjesnošću koja ga čeka. Promjena mu liči na napuštanje, na gubitak uloženog, neko drugi će zaposjesti njegov osvojeni prostor, i on ce počinjati iznova. Ukopavanje je pravi početak starenja, jer je čovjek mlad sve dok se ne boji da započinje. Ostajući, čovjek trpi ili napada. Odlazeći, čuva slobodu, spreman je da promijeni mjesto i nametne uslove. Kuda i kako da ode? (Derviš i smrt, Meša Selimović)
Srebrni-medvjed is offline  
Old 31.01.2018., 21:28   #72
Quote:
jeran kaže: Pogledaj post
Kao što se vidi, odgovori ovise i o tome kako se postavi pitanje. Toga su svjesni i pro-choice:
Toga je svjesna svaka fakcija koja tezi promoviranju xyz stava. Ukljucujuci i pro-lajfere.
__________________
"Human progress never rolls in on wheels of inevitability; it comes through the tireless efforts of men willing to be co workers with God, and without this hard work, time itself becomes an ally of the forces of social stagnation. We must use time creatively, in the knowledge that the time is always ripe to do right." - Letter from a Birmingham Jail, King, Jr.
Atticus Finch is offline  
Old 31.01.2018., 22:38   #73
Quote:
bubi mir kaže: Pogledaj post
Drzava ima liberalne zakone, ali ljudi nisu liberalni (HR ).
U Irskoj postoje ostaci konzervativnih zakona, ali ljudi su liberalni.
Kada je ILGA radila tu ljestvicu, gledala je zakone. Hrvatsko drustvo nije LGBTQ friendlay, zakon o zivotnom partnerstvu ( zbog kojega je ILGA dala HR tako visoko mjesto ) nikada ne bi prosao na referendumu. Prije bi prosao zakon kojim se LGBTQ osobe obvezuju na psihijatrisko ljecenje.
Sto se tice pobacaja tu je drustvo liberalnije ( moguce je i to samo moj dojam jer kada sam u HR, ne krecem se u ultra konzervativnim krugovima ) i zabrana bi pala na referendumu iako ne bas premocno. Stav drustva se i po tom pitanju pogorsava ( ili poboljsava, ovisno kako gledas ), pa je moguce da za par godina zabrana prode.
Ljudi nisu liberalni? Kako da ne. Ozbiljno znanstveno istraživanje je pokazalo da 90% Hrvata nisu ni desno ni lijevo orijentirani, nego umjerenih politickih stavova, sto je u biti najmudrije!
To sto odredjeni ljudi podlegnu medijskim programiranim hajkama koje pokazuju iskrivljenu sliku o politickom svjetonazoru Hrvata, to je vec drugi problem.
__________________
"Bog je s tugom znao reći: anđeli oko nogu imaju kuglu, đavli krila na leđima." (Alexandre Romanes)
"Ako vam je težak stijeg čestitosti, utaknite ga u zemlju gdje počivaju naše kosti - mi ćemo ga držati."
"Bolje zapaliti i najmanju šibicu u mraku, nego se pjeniti i/ili piskarati o tami."
nasmijanonebo is offline  
Old 31.01.2018., 22:43   #74
Quote:
shtefy kaže: Pogledaj post
Mislim da si debelo fulala pojam bogate zemlje.
Definiraj bogato.
__________________
"Bog je s tugom znao reći: anđeli oko nogu imaju kuglu, đavli krila na leđima." (Alexandre Romanes)
"Ako vam je težak stijeg čestitosti, utaknite ga u zemlju gdje počivaju naše kosti - mi ćemo ga držati."
"Bolje zapaliti i najmanju šibicu u mraku, nego se pjeniti i/ili piskarati o tami."
nasmijanonebo is offline  
Old 31.01.2018., 22:50   #75
Quote:
Srebrni-medvjed kaže: Pogledaj post
Bogat je netko u odnosu na nešto
U svim vremenima u povijesti čovječanstva je netko bogat u odnosu na druge.

Pitanje je bogatstva u odnosu na sebe.
Engleska je vremenom postala bogatija nego što je bila prije, a paralelno s time se razvijao liberalizam



Liberalizam ne obogaćuje zemlju.

Zemlju obogaćuje industrija, a indsutrijsko građansko društvo daje veća prava pojedincima
U Kini industrija čini cca 50% BDP-a, u Sjevernoj Koreji cca 50% BDP-a, a u Hrvatskoj cca 20% BDP-a. Veća prava kažeš.

Kao što sam ranije napisao:
Quote:
Uloga države nije omogućiti ljudima da rade što god žele raditi, uloga države, u ovom kontekstu, je pružiti najveću moguću slobodu vlastitim građanima ali u granicama ljudskih prava i podređenih zakonskih odredbi.
jeran is offline  
Old 31.01.2018., 22:56   #76
Quote:
Atticus Finch kaže: Pogledaj post
Toga je svjesna svaka fakcija koja tezi promoviranju xyz stava. Ukljucujuci i pro-lajfere.
Zato treba biti sposoban zadržati objektivnost, kako sa jedne strane, tako i sa druge strane. Pisao sam o tome ovdje i ovdje:
Quote:
"The underlying structure of his argument is as follows: if there is nothing to morality but expressions of will, my morality can only be what my will creates. There can be no place for such fictions as natural rights, utility, the greatest happiness of the greatest number. I myself must now bring into existence ‘new tables of what is good'” (132).

The problem is that our society is rooted in the fumes of a Christian-Hellenist ethic that shaped the West for 2,000 years. We want the fruit of that tree, but we chopped the tree down. We must be honest with ourselves that having discarded the tree, we are only left with Nietzsche’s will to power. As such, the good fruit we enjoy today will soon rot if we do not rediscover a moral framework other than feelings."
Quote:
Another reason MacIntyre gives for the doomed nature of the Enlightenment is the fact that it ascribed moral agency to the individual. He claims this made morality no more than one man's opinion and, thus, philosophy became a forum of inexplicably subjective rules and principles. The failure of the Enlightenment Project, because of the abandonment of a teleological structure, is shown by the inadequacy of moral emotivism, which MacIntyre believes accurately reflects the state of modern morality.
Quote:
There is objective morality, and it’s what all people turn to and rely on whenever their own rights are under attack. There can be no rights for anyone if some of us can determine that others lack those rights based on the power we possess to enforce our point of view.
jeran is offline  
Old 31.01.2018., 23:00   #77
Quote:
Srebrni-medvjed kaže: Pogledaj post
Irska bi napokon mogla promijeniti rigidni zakon o abortusu
http://www.telegram.hr/politika-krim...vo-na-pobacaj/
Nakon što je Michael Martin, šef Fianna Fáila, glavne republikanske oporbene stranke u Irskoj, izjavio da će podržati referendum kojim se želi ukinuti zakon o zabrani pobačaja i irski premijer Leo Varadkar, najavio je ovih dana da će vladajuća stranka i on osobno glasovati za prestanak važnosti ustavnog zakona kojim se zabranjuje abortus u gotovo svim okolnostima, uključujući slučajeve silovanja, incesta i kobne fetalne abnormalnosti.

Glasna manjina je zabranila pobačaj, ali će većina zabranu pobačaja ukinuti.
Tako to rade napredne civilizirane zemlje.

Ja sam protivnik pobačaja, ali ne bih drugima solio pamet i postavljao se kao do bolje od njih znam što je dobro za njih kao što to rade naši popovi.

Podržavate li zabranu pobačaja u svim slučajevima, zabranu samo nekim slučajevima ili biste potpuno dozvolili pobačaj?
Irska mijenja zakon o abortusu jer je vidjela da nema puno smisla.
https://www.forum.hr/showpost.php?p=3...&postcount=394

Originally Posted by Nemruth Dagi View Post
To moraliste nije briga. Nije ih briga za ono što već živi i ima mogućnost biranja svoje sudbine i budućnosti. Briga je zaštiti ono što samo ne može živjeti a što može upravljati životom moguće buduće majke.

Što se događa sa Poljakinjama koje ostaju trudne - idu u Češku.
Što se događa sa Irkinjama - idu u V. Britaniju.
Što se događa sa Portugalkama - idu u Španjolsku ili na onaj brod...


A veliki katolici će biti jako tužni i razočarani. Oni bi najviše htjeli anti-abortusnu policiju:
Država koja zabrani abortuse samo treba uvesti i posebe zakone. Svaka žena kojoj liječnik dijagnosticira drugo stanje automatski dolazi u posebnu pravnu regulativu. Jedamput djedno se mora javljati (ili će joj doći na vrata) antiabortusna policija. U toj će policiji biti i liječnici-policajci i psihijatri-policajci. Ovi će kontrolirati razvoj trudnoće i da li postoji kakva opasnost da žena napravi abortus. One sumljive trudnoće će se posebno kontrolirati, ako postoji ikakva sumnja da bi žena mogla namjerno abortirati. Takve će biti svakodnevno nadgledane. A postojati će i posebne zAtvorske ustanove za najveće rizične žene (skupine): nezaposlene, maloljetnice, žena sa nekoliko djece...... Normalno, svima trudnicama će automatski biti oduzeta putovnica. Samo će moći van zemlje sa posebnom vizom koju će ovjeriti antiabortusna policija. Na povratku će se morati odmah javiti istoj.
Također će se kažnajvati vrlo stroga, svako posjedovalje traka za ispitivanje mokraće , da ne bi žene same sebi ispitivale da li su ostale u drugom stanju. Ove trake za mokraću će se kažnajvati kao i posjedovanje heroina.
A ako žena ipak napravi abortus? Onda će odmah u rodiljski zatvor-bolnicu. Tu će biti umjetno (ili prisilno prirodno) oplođena, te će morati roditi u najkraćem vremenu.
krena is offline  
Old 31.01.2018., 23:04   #78
Quote:
jeran kaže: Pogledaj post
Zato treba biti sposoban zadržati objektivnost, kako sa jedne strane, tako i sa druge strane.
Treba znati da svaka udruga koristi terminologiju koja najvise pogoduje njenim ciljevima? Tu se slazem.

Osobno mi je, moram priznati, sasvim svejedno da li ili ne zivot zapocinje spajanjem spermija i jajasca, pa cu filozofsku raspravu preskociti.
__________________
"Human progress never rolls in on wheels of inevitability; it comes through the tireless efforts of men willing to be co workers with God, and without this hard work, time itself becomes an ally of the forces of social stagnation. We must use time creatively, in the knowledge that the time is always ripe to do right." - Letter from a Birmingham Jail, King, Jr.
Atticus Finch is offline  
Old 31.01.2018., 23:15   #79
Quote:
krena kaže: Pogledaj post
Irska mijenja zakon o abortusu jer je vidjela da nema puno smisla.
https://www.forum.hr/showpost.php?p=3...&postcount=394

[I] Originally Posted by Nemruth Dagi View Post
To moraliste nije briga. Nije ih briga za ono što već živi i ima mogućnost biranja svoje sudbine i budućnosti. Briga je zaštiti ono što samo ne može živjeti a što može upravljati životom moguće buduće majke.
Većina abortusa se dešava zbog neželjene trudnoće koja je posljedica ne korištenja kontracepcije i sl. Svatko može prije svega izabrati odgovornost, umjesto abortusa kao metode izbjegavanja odgovornosti. Kada smo već kod "biranja svoje sudbine i budućnosti".
jeran is offline  
Old 31.01.2018., 23:19   #80
" Irska najavila referendum o ukidanju zabrane pobačaja"
Koliko vam dobro ide, uskoro očekujem ovakav referendum i u Hr!
Posle tog referenduma da iskoriste žene avioput Zagreb - Dublin ‎za pobačaj u mesto za rad! Pobedio vas Boganić and&CO ko male miševe, a još ne shvačate!
__________________
Volim sve ljude, pa i one, pomalo lude.
franc1952 is offline  
Zatvorena tema


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 08:15.