Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Gastronomija

Gastronomija Za kuhare i kuharice te one koji to žele postati
Podforumi: Eno i ino, Hrana i zdravlje, Kuhinja bez mesa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 21.03.2006., 13:12   #41
Quote:
Jalnuški Diletant kaže:
Jebiga...
Baš....jbga....
__________________
"Svatko od nas je pametan za druge, međutim vrlo često kad se nađemo u nekoj konkretnoj situaciji prvo iznenadimo sami sebe jer postupimo apsolutno suprotno od nekih svojih dotadašnjih uvjerenja, a onda iznenadimo i druge jer ti drugi su jako hrabri kad se ne radi o njima." roko 1
Dora K is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.03.2006., 13:16   #42
Quote:
gourmet kaže:
a) skuhat rižot ala ondo
Ajde, prevedi mi da se nekaj novoga nafčim
__________________
"Svatko od nas je pametan za druge, međutim vrlo često kad se nađemo u nekoj konkretnoj situaciji prvo iznenadimo sami sebe jer postupimo apsolutno suprotno od nekih svojih dotadašnjih uvjerenja, a onda iznenadimo i druge jer ti drugi su jako hrabri kad se ne radi o njima." roko 1
Dora K is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.03.2006., 13:17   #43
Quote:
enigma kaže:
a to mi zovemo popara, hvala.
Ma popara ti je nadrobljen stari kruh, preliven vrelom vodom, malo pouljen i posoljen. Sirotinjska hrana
__________________
"Svatko od nas je pametan za druge, međutim vrlo često kad se nađemo u nekoj konkretnoj situaciji prvo iznenadimo sami sebe jer postupimo apsolutno suprotno od nekih svojih dotadašnjih uvjerenja, a onda iznenadimo i druge jer ti drugi su jako hrabri kad se ne radi o njima." roko 1
Dora K is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.03.2006., 13:26   #44
Quote:
Dora K kaže:
Ma popara ti je nadrobljen stari kruh, preliven vrelom vodom, malo pouljen i posoljen. Sirotinjska hrana
da, da, to je to, malo sam zabucala, sad se sjecam, tako je moja mama spasavala stari kruv, mada ga nije drobila nego radila s komadima kruha. to se pece, ne?

ona kalja mi zvuci primamno, jel se koristi meso kao za gulas?
 
Odgovori s citatom
Old 21.03.2006., 13:50   #45
Quote:
enigma kaže:
da, da, to je to, malo sam zabucala, sad se sjecam, tako je moja mama spasavala stari kruv, mada ga nije drobila nego radila s komadima kruha. to se pece, ne?

ona kalja mi zvuci primamno, jel se koristi meso kao za gulas?
Kalja je zakon. Ja sam jela varijantu s janjetinom, veći komadi mesa (kao kad s roštilja režu), kupus na četvrtine, mrkva, krumpir na polovice, korjen od celera, korjen od peršina i sve skuhano na lešo ništa se ne cijedi nego jedeš i meso i povrće - u Osijeku u Plavo bijeli (ili bijelo plavi) to rade odličo.
d@d@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.03.2006., 13:54   #46
Quote:
Dora K kaže:
Ma popara ti je nadrobljen stari kruh, preliven vrelom vodom, malo pouljen i posoljen. Sirotinjska hrana
Mi smo u jna imali i sir (kravlji) u popari. Zadnji put sam to jeo u jna. I nemam neku želju ponovno.
Kalja je izvrsna stvar i meni je bolja sa teletinom.
__________________

“Religion was invented when the first con man met the first fool.” Mark Twain
kumek is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.03.2006., 13:56   #47
Svakako isprobati kalju s bravetinom
Lapulapu is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.03.2006., 14:05   #48
Quote:
Dora K kaže:
Ma popara ti je nadrobljen stari kruh, preliven vrelom vodom, malo pouljen i posoljen. Sirotinjska hrana
Ne zvuči mi baš apetitlih...

Nisam na popis stavila pizzu, nemrem vjerovati...
I dodala bi roštilj, i kotlovinu... nevjerojatno kak je ljudima problem speći meso na roštilju...
__________________
Teško je biti skroman kad si savršen.
chrissy is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.03.2006., 15:54   #49
Talking

Quote:
chrissy kaže:
Ne zvuči mi baš apetitlih...

Nisam na popis stavila pizzu, nemrem vjerovati...
I dodala bi roštilj, i kotlovinu... nevjerojatno kak je ljudima problem speći meso na roštilju...
Pa nemora se preliti vodom. Može prezganom juhicom..to je isto sirotinjsko, a ipak ukusnije ako se u to sve nariba malo parmezana....

Brašno prezeno u malo ulja (može i malo luka), kad zacrveni doda se malo vode...posoli i ostavi da prokuha...Inače prezgana bi trebala biti bez ulja, ali mi onda zgori....
Đurđa is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.03.2006., 16:09   #50
Quote:
d@d@ kaže:
Kalja je zakon. Ja sam jela varijantu s janjetinom, veći komadi mesa (kao kad s roštilja režu), kupus na četvrtine, mrkva, krumpir na polovice, korjen od celera, korjen od peršina i sve skuhano na lešo ništa se ne cijedi nego jedeš i meso i povrće - u Osijeku u Plavo bijeli (ili bijelo plavi) to rade odličo.
Ja više preferiram kombinaciju s teletinom. Meso se ipak treba malo "prodinstat" da uhvati bojicu prije.
__________________
Ne odlučuje onaj koji izlazi na referendum, nego onaj koji broji glasove.
Jalnuški Diletant is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.03.2006., 16:17   #51
Quote:
Jalnuški Diletant kaže:
Ja više preferiram kombinaciju s teletinom. Meso se ipak treba malo "prodinstat" da uhvati bojicu prije.
Jela sam samo janjeću, moram probat ovo s teletinom, zdinstaš ju na luku?
__________________
"Svatko od nas je pametan za druge, međutim vrlo često kad se nađemo u nekoj konkretnoj situaciji prvo iznenadimo sami sebe jer postupimo apsolutno suprotno od nekih svojih dotadašnjih uvjerenja, a onda iznenadimo i druge jer ti drugi su jako hrabri kad se ne radi o njima." roko 1
Dora K is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.03.2006., 16:27   #52
Quote:
Dora K kaže:
Jela sam samo janjeću, moram probat ovo s teletinom, zdinstaš ju na luku?
Nema potrebe jer se poslije dokuhava među kupusom i ostlim povrćem.

Samo malo propržiš dok ne uhvati boju i dok se pore ne zatvore.

Vjerojatno se može i bez toga, ali ovako meso manje gubi pri kuhanju, a i znatno bolje izgleda u konačnici u tanjuru.

Mislim da je to i klasični postupak u kulinarstvu pri pripravi takvih jela.
__________________
Ne odlučuje onaj koji izlazi na referendum, nego onaj koji broji glasove.
Jalnuški Diletant is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.03.2006., 21:13   #53
Je.

Ali mene ta Kalja u Osijeku tako podsjetila na dalmatinsku lešadu od janjeće nogice. (a niko me tu na kontinentu ne doživljava kad kažem da je janjetina bolja kuhana nego pečena, i iz juhe i sa graškićima i sa bobom, ovdje to jednostavno ne kuže ).
d@d@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.03.2006., 00:32   #54
Quote:
d@d@ kaže:
Je.

Ali mene ta Kalja u Osijeku tako podsjetila na dalmatinsku lešadu od janjeće nogice. (a niko me tu na kontinentu ne doživljava kad kažem da je janjetina bolja kuhana nego pečena, i iz juhe i sa graškićima i sa bobom, ovdje to jednostavno ne kuže ).
Samo sam htio prisnažiti d@dinu tvrdnju.

Lešo janjetina je 3 - 4 puta bolja od pečene.

Inače, u nas je običaj kad netko časti janjetom da se pola peče, a pola leša.

Tako da svi budu zadovoljni.

Ono što zoveš "iz juhe s graškićima" se inače zvove "janjetina s bižima". (Ovo je samo približan recept.)

Identično jelo postoji i s teletinom i ne mogu se odlučiti koje je bolje.
__________________
Ne odlučuje onaj koji izlazi na referendum, nego onaj koji broji glasove.
Jalnuški Diletant is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.03.2006., 14:55   #55
Quote:
Jalnuški Diletant kaže:
Lešo janjetina je 3 - 4 puta bolja od pečene.
Nemojmo generalizirati, stvar ukusa. Meni je recimo pečena (na ražnju a i drugačije) 10 - 20 puta bolje od lešane. Doduše to mogu reći za bilo koje meso.
__________________

“Religion was invented when the first con man met the first fool.” Mark Twain
kumek is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.03.2006., 15:04   #56
Dora K,
rižot ala ondo bilo bi ukratko da ti rižot bude "kao val". Nije samo dovoljno ispraksirati al dente rižu (ovojnica kuhana, u sredini "na zub", nekuhana), već treba postići i određenu krematost cijelog rižota. Riža naime, neka više, neka manje, pušta svoju sluz koju kuhari najčešće unište prevelikom količinom tekućine, nepravilnom temperaturom i sl. Riža onda bude ili sipka ili grudasta ili gnjecava (iako i dalje al dente). No majstori rižota postižu i jedno i drugo... I to je onda, kažu
gourmet is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.03.2006., 15:47   #57
Quote:
gourmet kaže:
Dora K,
rižot ala ondo bilo bi ukratko da ti rižot bude "kao val". Nije samo dovoljno ispraksirati al dente rižu (ovojnica kuhana, u sredini "na zub", nekuhana), već treba postići i određenu krematost cijelog rižota. Riža naime, neka više, neka manje, pušta svoju sluz koju kuhari najčešće unište prevelikom količinom tekućine, nepravilnom temperaturom i sl. Riža onda bude ili sipka ili grudasta ili gnjecava (iako i dalje al dente). No majstori rižota postižu i jedno i drugo... I to je onda, kažu
Kada jedem rižu "na bijelo" volim da je "rastresita".

Rižoti su već druga priča...
__________________
Ne odlučuje onaj koji izlazi na referendum, nego onaj koji broji glasove.
Jalnuški Diletant is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.03.2006., 15:50   #58
Quote:
mujsapujsa kaže:
Dobro ispeći meso sa krumpirom kao pod pekom
Pohane šnicle
Variva-razna,bitan je temelj ustvari
Palačinke

i dodao bih cokoladnu pjenu domacu te domacu savijacu
dodouprolazu is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.03.2006., 15:51   #59
Quote:
Dora K kaže:
Mislim da nije stvar u kvantiteti već u kvaliteti

Majstor treba znati od "ničega napraviti nešto", od par osnovnih namirnica skuhati ukusan obrok. Treba poznavati začine koji ističu, a ne prikrivaju osnovni ukus jela. Treba znati skuhati ukusan obrok bez raznih industrijskih dodataka hrani, tipa Vegeta, raznih poboljšivača i pojačivača okusa. Treba znati dobar tajming i sitne finese, cake, čarolije kuhanja, upravo ono što je D@d@ napisala, samo što bih ja to osim jaja na meko proširila i na pripremu sočnog mesa, ribe, neprekuhanog povrća....svega.
Mora poznavati koji okusi pristaju jedan uz drugi i uz treći...., to mu omogućava da bez tona kuharica i recepata sam kreira i pripremi maštoviti obrok.

Nije ni čudo da se pravi kuharski majstori školuju godinama da bi to postali, osnovna znanja, priprema jela, dekoracija.... pa kuhanje je vrlo kreativno, čista umjetnost.

Ja nisam kuharski majstor
i ne smije se bojati eksperimentirati. Jebes uvijek igranje na sigurno.
dodouprolazu is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.03.2006., 15:54   #60
Quote:
enigma kaže:
a to mi zovemo popara, hvala.

to nije popara, popara je popareni mokri kruh s maslom po gore.
dodouprolazu is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 12:56.