Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija

Religija Religija u društvu
Podforum: Teologija i religijska praksa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 09.08.2003., 16:33   #1
Biblija - općenita tema (nastanak, povijesna epoha)

kako je nastala Biblija?
tko ju je sastavio i kada?

mislim da sam ucio u skoli i (ak se dobro sjecam) sastavljena je na nekom crkvenom kongresu, koncilu, sjednici , i imam dojam da je moguce da su ubacili kojesta da bi mogli kontrolirati mase... sto vi mislite o tome?
Aphex is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.08.2003., 17:01   #2
Re: Nastanak Biblije?

Quote:
Aphex kaže:
kako je nastala Biblija?
tko ju je sastavio i kada?

mislim da sam ucio u skoli i (ak se dobro sjecam) sastavljena je na nekom crkvenom kongresu, koncilu, sjednici , i imam dojam da je moguce da su ubacili kojesta da bi mogli kontrolirati mase... sto vi mislite o tome?
Mislim da si pobrkao loncice....

Biblija je kolekcija knjiga koje se smatraju svetim kod Krscana, Zidova i jos nekih drugih ( JS npr).
Zidovska i Krscanska se razlikuju. Zidovska je skoro sva napisana na hebrejskom a neke knjige na aramejskom. Sastoji se od 24 knjige ( danas to vise izgleda kao poglavlje). Kod krscana je to poznatije pod nazivom Stari Zavjet i broj knjiga je 39. Kod katolika je taj broj 46 za stari zavjet ( 7 apokrifa).
Zidovska je podjeljena na: (Mojsijevo) petoknjizje, Proroci i Pisanja. . Kod krscana je Stari Zavjet podjeljen na Petoknjizje, Knjige Mudrosti, Proroke i Povjesne Knjige.
Novi Zavjet se pojavljuje samo u krscanskoj Bibliji i govori o Isusu Kristu. Sastoji se od 27 knjiga.
Prve knjige su pisane negdje 1300g prije Krista a Novi Testament se zavrsava oko 125g poslije Krista. Biblija koju poznajemo kao danasnju je nastala kasnije, u cetvrtom stoljecu kad su sve knjige poslozene (367g).
Quote:
i imam dojam da je moguce da su ubacili kojesta da bi mogli kontrolirati mase...
Ovakvu izjavu se usudjuje dati osoba koja ne zna ama bas nista ali zna da se "mase moraju kontrolirati". Bijeda ,jad,zalost i neznanje. Sve osobe su inteligentne dok ne otvore usta ( ili nesto ne napisu). Nekima bih savjetovao da se i dalje drze te politike
__________________
Izvukla si ciglu
el_mariachi is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.08.2003., 18:27   #3
ma, ok, jesam bedak, zato i postavljam pitanje. ovo "kontroliranje mase" je vec klise, ali nisam mislio na to. Mislio sam: ako su mogli izmijeniti 10 Bozjih zapovijedi (nije drasticno, al ipak postoje izmjene), mogli su i stosta drugo.

opet jedno glupo pitanje:
ako su uvrstili 4 evandjelja, znaci da je moguce da su postojala i druga - neki drugi zapisi o Isusovom zivotu koje oni nisu uvrstili iz nekog razloga (npr. nisu vjerodostojni ili im se nije svidjalo kakvu sliku o Isusu prikazuju)?

I zasto vatikanska knjiznica nije otvorena za javnost?
Aphex is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.08.2003., 18:29   #4
i btw. ono "sastavljena" sam mislio na odabir knjiga koje ce biti uvrstene, a ne na samo pisanje(nisam bas toliko glup)...

---
mislim da sam ucio u skoli i (ak se dobro sjecam) sastavljena je na nekom crkvenom kongresu, koncilu, sjednici
Aphex is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.08.2003., 21:02   #5
Quote:
Aphex kazˇe:


I zasto vatikanska knjiznica nije otvorena za javnost?
Ne vidim zasto je to neobicno... Uobicajeno je da su cijele knjiznice, ili pojedini njihovi dijelovi zatvoreni za javnost. Primjerice, Bodleian Library, sto je sredisnja knjiznica Sveucilista Oxford, ima vrlo stroga pravila o koristenju pojedinih zbirki. No, svatko tko pokaze da ima akademski interes za pojedini dio gradje koji je ondje pohranjen, moze zatraziti pristup. Ili knjiznica Instituta za povijest medicine u Becu. Slicno, u biti je zatvorena za javnost ali se moze zamoliti za pristup.
Pallas is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.08.2003., 15:19   #6
Quote:
Aphex kaže:
Mislio sam: ako su mogli izmijeniti 10 Bozjih zapovijedi (nije drasticno, al ipak postoje izmjene), mogli su i stosta drugo.

opet jedno glupo pitanje:
ako su uvrstili 4 evandjelja, znaci da je moguce da su postojala i druga - neki drugi zapisi o Isusovom zivotu koje oni nisu uvrstili iz nekog razloga (npr. nisu vjerodostojni ili im se nije svidjalo kakvu sliku o Isusu prikazuju)?
1. Gdje si "pokupio" informacije? Mnogo toga si pobrkao.
2.10 Božjih zapovjedi nije izmjenjeno. Sačuvane su u dvije verzije:
u Knjizi izlaska (20,2-17) i u Ponovljenom zakonu (5,6-21).
3. Neki polažu doktorate na tu temu, no prije svega moraju dobro znati povijest i tog vremena i prve crkve kao zajednice vjernika.
Mi ostali, ako stvarno želimo bar nešto malo znati, služimo se enciklopedijama i leksikonima.
Inače, po tvom naravno, u jednoj sveopćoj pismenosti onog doba, oni koji su sudjelovali u kompletiranju spisa, bili su samo manipulatori i uopće nisu vjerovali u ono što su propovijedali.

Ili još bolje, bili su toliko lukavi da im na pamet nije palo, da ostave samo jedno evanđelje i u njega uguraju samo ono što su "dogovorili".
Dunj@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.08.2003., 20:59   #7
ma *ebes raspravu bez argumenata s obe strane (religiozni zanemarite psovke)

sad sam htio (opet tipicno newbijevski) ispasti faca i zapoceti Veliko Razotkrtivanje Krscansko-Masonsko-Gay-Inkvizorsko Urote protiv obicnih ljudi...

al kad nemam ama bas nikakve argumente. Znam da sam nacuo na par mjesta nesta o tome, procitao par paragrafa u kojekakvim knjigama... al sam mal pozaboravljao, a nitko od onih koji nesto znaju nije pisao postove (na sto sam se mislio izvuci)...

ma ispljujte me, boli me briga, za par dana se ja vracam s argumentima. Odoh do knjiznice pronaci neke znastvene radove na tu temu (to sam trebao odmah , lesson learned)...
AJL BI BAK!
Aphex is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.08.2003., 16:08   #8
Za početak "nabavi" Bibliju i pročitaj uvodni tekst. Mislim da se u tu svrhu možeš poslužiti svakom knjižnicom.
Tu ćeš naći osnovne informacije o nastanku.

No, sad si mi dao ideju da o tome nešto napišem u Leksikonu religijskih pojmova.

Nego, kad već govoriš o "pljuvanju", meni se baš tvoje pitanje čini takvim.
Dunj@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.08.2003., 21:17   #9
Ljudi svojim formulacijama pitanja, a i sam njihov sadrzaj otkriva samu njihovu nakanu.

Ono sto me kod mnogih forumasa na religiji "nervira" je to sto teme pocinju sa nacuo sam, negdje sam procitao, ucio sam ali sam zaboravio......a onda kada im netko da sasvim dovoljan odgovor traze argumente....i to ne nekakve nego neke posebno, valjda tajne......a samo oni znaju da su tajni.

Onaj tko zeli uistinu nesto saznati neka u takvim slucajevima bude iskren, a ne dvolican.....il zlonamjeran.


Quote:
ma ispljujte me, boli me briga, za par dana se ja vracam s argumentima. Odoh do knjiznice pronaci neke znastvene radove na tu temu (to sam trebao odmah , lesson learned)...
Ako zelis nesto saznati iskreno pitaj i ljudi ce ti reci......al ti si svoj zakljucak vec donio i nisi uopce ozbiljan sugovornik.....samo "vuces za nos"
__________________
Godot was here.
101st Airborne is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.08.2003., 02:22   #10
Biblija... to ti je, u najkraćem - čorbine čorbe čorba...
Shady is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.08.2003., 15:13   #11
Re: Nastanak Biblije?

Quote:
Aphex kaže:
i imam dojam da je moguce da su ubacili kojesta da bi mogli kontrolirati mase... sto vi mislite o tome?

Slažem se. Kako bi kod nesigurnih ljudi stvorila potrebu da ih netko zaštiti- crkva.
__________________

Open your mind
freedom's a state
GothicA is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.08.2003., 15:23   #12
Re: Re: Nastanak Biblije?

Quote:
GothicA kaže:
Slažem se. Kako bi kod nesigurnih ljudi stvorila potrebu da ih netko zaštiti- crkva.

ma sredite se svi skupa. gomila sranja koja se pripisuju crkvi nisu se uopće desila. to je sve posljedica marksističke historiografije.
manwe is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.08.2003., 16:36   #13
Ako se dobro sjećam, neki dijelovi Biblije (Novog Zavjeta) doista jesu izbačeni. Novi Zavjet su napisala 4 evanđelista (Matej, Marko, Ivan i Luka), a jedan od njih je imao malo drugačiju priču od ostale trojice.
Također uzmi u obzir da je Novi Zavjet pisan za Rimsku publiku, pa si ti sad misli koliko je on vjerodostojan
Kex Doomlich is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.08.2003., 17:20   #14
Re: Re: Re: Nastanak Biblije?

Quote:
manwe kaže:
ma sredite se svi skupa. gomila sranja koja se pripisuju crkvi nisu se uopće desila. to je sve posljedica marksističke historiografije.

Ma najbolje da se nisu desila. I gomila sranja koje je crkva napravila, zataškana su. Ajde..crkva nije niš bolje od sabora- puno sere, niš ne radi
__________________

Open your mind
freedom's a state
GothicA is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.08.2003., 02:34   #15
Re: Re: Re: Nastanak Biblije?

Quote:
manwe kaže:
ma sredite se svi skupa. gomila sranja koja se pripisuju crkvi nisu se uopće desila. to je sve posljedica marksističke historiografije.
ma daj molim te... i sam papa se redovno izvinjava za neke stvari koje je crkva kroz povijest uradila, nema tu nikakve marksističke zavjere... uostalom da je vatikan bio svima prihvatljiv ne bi došlo do toga da danas ima nekoliko srodnih kršćanskih vjera sa malim izmjenama...

Kad je sve tako bajno u kršćanskoj hijerarhiji zašto se sve to ne ujedini?

kako bi Rambo Amadeus rekao UDRUŽENA ZAVJERA CIA-E I VATIKANA...

nek se ovo ne shvati kao atak na vjeru nego na Božje sluge koji su redovno akteri različitih afera, od pedofilije, do prodaje oružja...
__________________
Volim te budalo mala...
Dodo-tica is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.04.2007., 23:37   #16
Tko je napisao Bibliju?

mislim da svi mi znamo onu verziju kako je biblija bila pisana u prvih 300 g , al ipak neznamo tko ju je uistinu napisao. Mozda je to bio moj pokojni prapra...djed kojemu je bilo jako dosadno.
Iron_Fist is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.04.2007., 10:51   #17
Quote:
Iron_Fist kaže: Pogledaj post
mislim da svi mi znamo onu verziju kako je biblija bila pisana u prvih 300 g , al ipak neznamo tko ju je uistinu napisao. Mozda je to bio moj pokojni prapra...djed kojemu je bilo jako dosadno.
Dobro jutro, ti kolega s Marsa ??
A pogledaj tema i tema o Bibliji, Tko ju je napisao, pih, pa to svi znamo, zar ne ?
Zdravi i veseli bili.
inverter is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.04.2007., 09:44   #18
pa kaj nije ocito, DUh Sveti !!!???
__________________
"Crucify, laid behind the stone, You lived to die, rejected and alone, like a rose, trampled on the ground, You took the fall and thought of me above all..."
Klikni na link
forestsilvy is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.04.2007., 09:48   #19
Quote:
forestsilvy kaže: Pogledaj post
pa kaj nije ocito, DUh Sveti !!!???
da, očito
Spustio se direkt s neba i gurnuo autore u rebra.
__________________
Čarolija... Svratište
Nemruth Dagi is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.04.2007., 14:17   #20
Quote:
Tko je napisao Bibliju?
Ljudi.
__________________
Une difficulté est une lumière. Une difficulté insurmontable est un soleil.
Nomen Nescio is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 14:26.