Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Gastronomija

Gastronomija Za kuhare i kuharice te one koji to žele postati
Podforumi: Eno i ino, Hrana i zdravlje, Kuhinja bez mesa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 29.11.2007., 16:38   #121
ja bi čvaaarkeeee s kukuruznim kruhom, lukom i kasnije sve to preliti geeembooom
Ivanicapeca is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.12.2007., 22:53   #122
Ah čvarci

Daklen vako, probali nešto novo.

Lipo smo po starom dobrom običaju očistili kožicu, isikli slaninu i bacili je u kazan. I polako mišali. I kada je bilo pri kraju ondak smo izvadili čvarke iz kazana, izlili mast skoro do kraja, ostalo je malo masti i one taloge. Onda smo u to vratili čvarke, dodali mliko i još mišali na vatri. Tako je iz čvaraka izišla skoro sva masnoća i nismo ih morali cjediti.

I tako su lipo potamnili i tako su hrskavi.

__________________
"Ja sam tama koja je svjetlost i mir koji se pleše"
Saharun is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.12.2007., 19:34   #123
Sad kad svi tak lijepo pričate o čvarcima, odoh ja u frižider po malo čvaraka, luka i udri! Njam Njam! Dobar tek ekipa!
cuba libre is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.09.2008., 11:18   #124
Uskoro kreću kolinja ,biće čvaraka samo da nađem pajcu od 200 kila,mada ima tast toga
Gustavo is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.09.2008., 12:33   #125
Ja sam čuo da u Slavoiniji niti jedna mesnica ne prodaje čvarke iz prostog razloga što tamo niko neće dati za kilu više od 30 kuna a u Zg prodaju za 60 brzinom munje ako treba 3 tone..
parampion is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.09.2008., 23:05   #126
Quote:
parampion kaže: Pogledaj post
Ja sam čuo da u Slavoiniji niti jedna mesnica ne prodaje čvarke iz prostog razloga što tamo niko neće dati za kilu više od 30 kuna...
Istina ...
 
Odgovori s citatom
Old 11.12.2008., 12:13   #127
ČVARCI

Molim,ako netko ima dobru metodu izrade čvaraka;nakon koliko vremena,(kada),se stavi crveni luk,zatim mlijeko,i ostale finese koje daju dobre,prhke i "slasne" čvarke.Hvala
__________________
Dupin
dupin47 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.12.2008., 13:03   #128
Ima vec tema o cvarcima sa receptima cvarci
undercover is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.12.2008., 16:14   #129
Prešao sam Rijeku uzduž i popreko da pronađem u nekoj mesnici špek kako bi napravio čvarke, ali nula...ništa...zero...niente...
Svi mi mesari govore da toga nema. Svi imaju odojke i neda im se uopće zamarati s nekakvom mojom narudžbom od 20 kg špeka.
Od nekih petnajstak mesara (što privatnih ili iz velikih centara) samo jedan je imao pravog špeka unazad mjesec dana za čvarke (ali ga je prodao i nema više), a ovi ostali su mi rekli da već godinama nisu vidjeli pravog špeka jer da su im svi prasci u fit formi bez masnoće ili nazovimo ih konfekcijski.
Cijena takovog nepostojećeg špeka je od 18,00 do 23,00 kn kažu mesari.
Jedan mi je mesar čak pokušao pod špek uvaliti nešto na što bi vjerojatno svaki Slavonac odmah dograbio prvi štap i dobro ga izudarao.

Na kraju sam u jednom trgovačkom centru kupio 260g Slovenskih (iz Morske Sobote) za 39,00 kn.

Eto tako je završila moja trodnevna potraga za špekom. U međuvremenu mi je i volja splasnula...

Da li ima neko informaciju gdje bi se u ovim krajevima moglo nabaviti špeka za napraviti malo domaćih čvaraka?

Možda bi Slavonci primali narudžbe online i uplate preko paypala?
ile.ri is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.12.2008., 16:19   #130
Quote:
ile.ri kaže: Pogledaj post
Možda bi Slavonci primali narudžbe online i uplate preko paypala?
Da bar

Hvala bogu na rodbini u Slavoniji koja još uvijek radi čvarke

Iako da, rade ih u puno manjoj količini nego prije. Kad sam bila manja se sjećam da svaki put kad smo došli od tamo smo imali po bar 3 ogromne vreće čvaraka, toliko da nismo znali što bi s njima, povlačili bi se po frižideru, dio bi odnijeli baki i dedi, dio teti... i opet bi ih jako puno ostalo.

A sad ih je malo, tako malo
__________________
I don't want to set the world on fire
I just want to start a flame in your heart
Ava Adore is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.12.2019., 23:57   #131
vidio neki dan, kila čvaraka za 180 kn
__________________
Ušće zvuka
manchild is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.12.2019., 11:22   #132
Ih, ovi zapakirani u dućanima idu i do 270 kn po kili, za manja pakiranja.
ronac zg is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.12.2019., 16:31   #133
Tko ne bi poželio ovakav mali kotlić za izradu čvaraka



Ups, zaboravih napisati da je na slici u stvari torta, vrhunski uradak.
panorama is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.12.2019., 12:39   #134
Zlatni čvarak u zap-u....130 kn/kg, (zagorski tip), ima ljućih, jače pečenih i normalnih. Čvarci (slavonski tip) ali sitnije rezani, fini prhki 70 kn.
__________________

“Religion was invented when the first con man met the first fool.” Mark Twain
kumek is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.02.2020., 08:22   #135
Vukić na Kvatriću je imao prošle godine čvarke po 120 kn/kg, pa su otišli na 150 kn, a negdje od 10-11 mj. su otišli na 180 kn/kg.

Vidim da su sad opet pali na 120 kn/kg (pozdravljam mjeru, ukoliko nije na uštrb kvalitete - po izgledu su isti).

Don Vito (isto na Kvatriću) ima obične čvarke (ne znam cijenu), prešane (190 kn/kg) i čips-prešane (290 kn/kg).
TIT is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.02.2020., 15:48   #136
tako se radi posao!
Krkimir is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.02.2020., 23:30   #137
Meni su daleko najbolji od Gerić MG na Dolcu- nedavno su poskupili na 115kn/kg za slabije stisnute (bili su 90), a jače stisnuti su bili 120kn/kg, a nisam zagledao koliko su sada.
KGW is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.02.2020., 09:02   #138
Quote:
KGW kaže: Pogledaj post
Meni su daleko najbolji od Gerić MG na Dolcu- nedavno su poskupili na 115kn/kg za slabije stisnute (bili su 90), a jače stisnuti su bili 120kn/kg, a nisam zagledao koliko su sada.
+1
U čet su fest prešani bili 150 kn.
Ovaj put nisam kupila jer sam nabavila u Osijeku za 60kn ali su ti deblji, nisu tzv. čips.
FineGold is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.02.2020., 15:49   #139
Bijah jučer u Donjoj Stubici (seljačka buna i to...), uđem u lokalnu mesnicu i vidim sljedeće: čvarci 110kn, čvarci stisnuti 150kn i čvarci od sala 60kn.
Pitam ženu od čega su vam ovi čvarci po 110 kn, veli ona od slanine???

I sad se ja pitam jesam li lud ili što? Naime, cijeli život sam uz majku slavonku iz Županje odrastao u uvjerenju da je SALO zapravo sirova svinjska masnoća, a SLANINA (ili špek) je to isto salo ali soljeno, dimljeno, sušeno - pa zato se valjda i zove slanina??? Otvorim frižider i vidim da imam Ferbežarovu slaninu od crne svinje, i na njoj piše samo "SLANINA L", dakle ne dimljena, soljena ili sušena, nego samo slanina.

Dakle, cijeli život sam uvjerenja da postoje samo čvarci od sala, dakle sirovog proizvoda, a sada saznajem da postoje čvarci od sala i čvarci od slanine?

Može li mi netko objasniti gdje sam fulao?

Na kraju sam uzeo ove po 110kn i dobri su bili, a sad si mislim da sam trebao uzeti i ovih po 60 kn, da vidim u čemu je razlika u okusu, pa da kasnije mogu prepoznati ako me neki mesar želi prevariti.
BigDaddy is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.02.2020., 18:31   #140
Btw ima u Dioni i u Loniji jeftinih čvaraka oko 100, 110 kn je kila. Baš imaju odlični domaći tek, onako zapečeni, možda i malkice prepečeni, no meni su sjajni. Bolji od ovih po dolcu za 150 i 175 kn. Iscvrljeni, no bez teka ikakvog.
__________________
A census taker once tried to test me. I ate his liver with some fava beans and a nice Chianti.
Laa Laa is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 09:37.