Natrag   Forum.hr > Društvo > Društvene znanosti > Jezikoslovlje

Jezikoslovlje Za pravopiždžije i jezikolomce

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 13.04.2004., 14:09   #21
da, nije Divković... i ja sam provjerio...

no, vidim da ti bolje ide, pa onda
__________________
Ambition can be a virtue when it drives you to excellence!
Commodus is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.04.2004., 14:16   #22
Quote:
Commodus kaže:
no, vidim da ti bolje ide, pa onda
Ne razumijem kako to misliš "bolje".
Didi is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.04.2004., 14:31   #23
hej! pa nema ljutnje!

priznajem da ti bolje ide latinski!

ja sam nekada davno to radio... trebao bih u bliskoj budućnosti intenzivno ga koristiti opet, ali još sam u fazi psihičke pripreme na to

Bye!
__________________
Ambition can be a virtue when it drives you to excellence!
Commodus is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.04.2004., 14:36   #24
Quote:
Commodus kaže:
hej! pa nema ljutnje!
Ma, što bih se ljtila! Samo nisam razumjela što si htio reći.
Didi is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.04.2004., 14:36   #25
Quote:
NoWa kaže:
a vidi finog sajta sa latinskim izrekama i prijevodom
i ovaj
go2slep is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.04.2004., 14:56   #26
Latinske poslovice - pomoc

Quote:
Commodus kaže:
Sic itur ad astra.---
mislim da znači "ovuda hodi k zvijezdama". dakle, ovo ti je put kojim moraš poći (k slavi, sreći, rješenju...)
ima i slična
per aspera ad astra
u slobodnom prijevodu
kroz čičke do pičke

offtopic
studiraš povijest, nema te na frajerskom
go2slep is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.04.2004., 17:26   #27
prvo, ovo mi je preozbiljan forum, rađe se zzzz na iskonu

drugo, ja sam ti davno studirao povijest... sada studiram poslijediplomski na povijesti

ako vam baš nedostajem, bit će mi drago priključiti se, ali zapamtite: sami ste to zaiskali
__________________
Ambition can be a virtue when it drives you to excellence!
Commodus is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.04.2004., 18:45   #28
Quote:
Commodus kaže:
drugo, ja sam ti davno studirao povijest... sada studiram poslijediplomski na povijesti

ako vam baš nedostajem, bit će mi drago priključiti se, ali zapamtite: sami ste to zaiskali
Mi amateri tamo, uglavnom, a profesionalac po početku piše
go2slep is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.04.2004., 20:46   #29
Quote:
Commodus kaže:
studiram poslijediplomski
i jos uvijek se ne znas izrazavati
__________________
cute but psycho. things even out.
NoWa is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.04.2004., 23:42   #30
Još dva značenja

Quote:
Didi kaže:
Samo dvije-tri dopune.

In mediaS res, a ne mediaM.

Ako se dobro sjećam Horacijeve poslanice Pizonima o pjesništvu, poslije prozvane Ars poetica, ondje o pisanju epa o trojanskom ratu pjesnik kaže otprilike ovako:

"Nemoj mi pričati o jajetu (ili: od jajeta, ab ovo), nego odmah počni in medias res..."

Što znači da ga ne zanima priča o tome kako je Zeus Ledi, majci Kastorovoj, Poluksovoj i Heleninoj - došavši joj u obličju labuda - ostavio u krilu jaje i začeo Poluksa, nego ga zanima ključni trenutak cijele ilijske sage - srdžba Ahilova (zbog otmice ljupke robinje Brizeide).
stitch is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.04.2004., 02:21   #31
Re: Latinske poslovice - pomoc

Quote:
go2slep kaže:
ima i slična
per aspera ad astra
u slobodnom prijevodu
kroz čičke do pičke
Može i ljepše - Kroz trnje do zvijezda
Potala is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.04.2004., 17:08   #32
Quote:
NoWa kaže:
i jos uvijek se ne znas izrazavati

znam, ali...

rekoh, studirao sam povijest a sada studiram postiplomski...
pjesnički pleonazam

premda, tehnički gledano, ako je poslijediplomski studij, onda poslijediplomski studiram

enivej, nije važno...
__________________
Ambition can be a virtue when it drives you to excellence!
Commodus is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.05.2006., 16:27   #33
Latinski jezik

Ima li ovdje na forumu jos entuzijasta za latinski poput mene? Doduse, ja imam samo 17 godina i ne znam ga onoliko koliko bih htio, ali eto, trazim istomisljenike.

Ima li vas?

Zahvaljujem na suradnji
Salacious is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.05.2006., 16:23   #34
Pozdrav, ja imam 16 godina i nažalost, nisam tvoj istomišljenik, ali me zanima zašto te toliko zanima latinski? I ja ga učim u školi, ali me ne zanima skoro pa nikako. Ne mislim blatiti po tebi, samo me zanima..
 
Odgovori s citatom
Old 21.05.2006., 21:31   #35
Salacious, odi na forum Filozofskog fakulteta i potraži lika imenom Skweexter. On je isti takav fanatik, samo koju godinu stariji.

Eto... nisam istomišljenik, ali te mogu uputiti na takvog.
__________________
Krumpir Vampir ponovo je tu! Sisat će vam škrob dok vas ne otjera u grob!

math_baby reče: samo toliko da znate da vam cp.tar moze, u dogovoru s nekim od admina promijeniti sadrzaj vaseg bloga ukoliko mu se taj sadrzaj ne svidja!
cp.tar is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.05.2006., 02:41   #36
Ni mene latinski ne oduševljava.
Imali smo jedan topic s poslovicama koji će te možda zanimati pa ti ga linkam - https://www.forum.hr/showthread.php?s=&threadid=45665
Potala is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.05.2006., 12:07   #37
Ha, nox, ne znam kako da ti to objasnim. Nekima, poput mene, idu jezici, a nekima ide matematika i/ili fizika, sto meni ne ide nikako. I tako, jednostavno iz te ljubavi prema jezicima rodila se i ljubav prema latinskom. Jednostavno mi se svidja, a jos uvijek je sluzbeni jezik crkve, pa mene kao vjernika jos i vise zanima (kad se molim to cinim na latinskom). Htio bih ga nauciti toliko da ga mogu pricati kao engleski. E, da, ne znam da li ti je poznato da i tvoj nick dolazi iz istog jezika nox, noctis, f. = noc

Eto, nadam se da ti je sada jasnije. I ne zaboravi, jos uvijek stignes zavoljeti taj predivni jezik.

Pax tecum!
Salacious is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.05.2006., 12:15   #38
Quote:
Salacious kaže:
Ha, nox, ne znam kako da ti to objasnim. Nekima, poput mene, idu jezici, a nekima ide matematika i/ili fizika, sto meni ne ide nikako. I tako, jednostavno iz te ljubavi prema jezicima rodila se i ljubav prema latinskom. Jednostavno mi se svidja, a jos uvijek je sluzbeni jezik crkve, pa mene kao vjernika jos i vise zanima (kad se molim to cinim na latinskom). Htio bih ga nauciti toliko da ga mogu pricati kao engleski. E, da, ne znam da li ti je poznato da i tvoj nick dolazi iz istog jezika nox, noctis, f. = noc

Eto, nadam se da ti je sada jasnije. I ne zaboravi, jos uvijek stignes zavoljeti taj predivni jezik.

Pax tecum!

Što se mene tiče, nema problema, kad naučiš svih 6 djelova mise na latinskom. Ako ti ne idu prijedlozi s akuzativom i ne znaš ih na pamet, imat ćemo problem u komunikaciji.
Lyla is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.05.2006., 20:13   #39
Lyla, sto je najbolje znam sve djelove mise na pamet i to one po starom obredu koji se vec davno nije prakticirao kad sam se ja rodio, ne znam da li je tebi poznat. Poslije znaka kriza i pripadajucih rijeci pocinje s "Introibo ad Altare Dei".
A sto se tice prijedloga s acc. tu nema problema.
Salacious is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.05.2006., 20:20   #40
Quote:
Salacious kaže:
Lyla, sto je najbolje znam sve djelove mise na pamet i to one po starom obredu koji se vec davno nije prakticirao kad sam se ja rodio, ne znam da li je tebi poznat. Poslije znaka kriza i pripadajucih rijeci pocinje s "Introibo ad Altare Dei".
A sto se tice prijedloga s acc. tu nema problema.
pazi da se ne zajbeš.
latinski je dobro voljeti samo na daljinu
ja sam ga upisala i jako se razočarala.
Kruska is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 20:44.