Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest > Domovinski rat

Domovinski rat Domovinski rat bez politike

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 26.01.2011., 21:46   #101
Quote:
saburo kaže: Pogledaj post
dodao bi nesto,sto se dosta obilazi,tenkovi iz Jastrebarskog potpuno cisti pusteni oko 05.11.91
Ovo mi je jedna od najvecih misterija to Jastrebarsko....tu je manje od 100 vojnika JNA izvuklo desetke tenkova. Uopce mi nije jasno kako se to pustilo....shvacam zagreb, ali Jastrebarsko nemogu shvatiti.
__________________
Uostalom...smatram da ZAMP treba pohapsiti.
u prolazu is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.01.2011., 00:58   #102
Služio sam u 1. gardijskoj proleterskoj mehaniziranoj brigadi u Beogradu (kasarna "4. juli" na Voždovcu, VP 1552) od 13. rujna 1990. do 1. kolovoza 1991. kad sam dezertirao. Ta je brigada, kao i uopće gardijska divizija, trebala biti udarna snaga JNA u borbama u istočnoj Slavoniji, a možda čak u čitavoj Slavoniji do Virovitice. (Ne spominjem ime ovog grada bez veze, jer se ona spominjala kao naš cilj početkom srpnja, nakon prestanka ratnih djelovanja u Sloveniji, kad je brigada izlazila iz kasarne.) A na kraju, najveći uspjeh te brigade je bilo osvajanje Bogdanovaca - ako je to uopće uspjeh.
Ovdi ću iznit podatke o sastavu te brigade u vrime u kojem sam ja bio u njoj. Ti će podaci govorit više od svega o neuspjehu JNA/Srba i izvrsnom otporu branitelja Vukovara (i Bogdanovaca, a i drugih sela i mista u tom dilu Hrvatske). Uz to, molit ću za razumijevanje: pišem ovo po sjećanju, i to nečeg što se događalo prije 20 godina. Osim toga, neke stvari ni tad nisam zna, jer me nije bilo briga - npr. koliko je artriljerije imala moja brigada, tko je zapovjednik brigade i kako mu je ime, ko su bili "bezbednjaci" (mislim da je jedan od njiih bio Šljivančanin, al tu postoji sumnja)...
Spomenut ću samo jedinice prvog ešalona u sastavu brigade: dva MB-a (mehanizirani bataljon) i dva OKB-a (oklopni bataljon), svaki u svome sastavu ima tri čete - MB dvi MČ i jednu OKČ, OKB dvi OKČ i jednu MČ, što znači da je broj tenkova i borbenih vozila pješadije isti. Njima triba pridodati izviđače, mislim jednu četu, al nisam siguran jer sam ja bia u MB-u. Svaka četa je imala po 12 vozila - MČ 12 BVP-a a OKČ 12 tenkova. Od tenkova uglavnom m-84, al bilo je nešto i t-72 (vidljiva razlika je bila u boji i u preiskopu). Od BVP-a M80b - dakle onaj bolji, s mercedes, a ne hispano-souza motorom. Skoro zaboravih: svaki je bataljun ima još po jedan TZI, i još po jedno komandno vozilo komandira bataljona, i u komandi brigade također je bilo nekoliko tenkova (barem dva, a možda i koji BVP). Ajmo onda izračunat: svaki bataljon ima 3x12+1=13 vozila (ne brojim TZI). To znači da u četiri bataljuna ima 74 tenka i 74 BVP-a. Pribrojimo tome izviđačku četu s BOV-ovima (trebalo bi biti po mom računu 12 BOV-ova, al to ne znam), i vozila komande brigade (najmanje dva tenka) - i ajme majko što nam se spremalo. Samo jedna ilustracija: kad smo mi na čelu kolone ulazilu u kasarnu u Sr. Mitrovici, kažu da su zadnja vozila tek izlazila iz kasarne u Beogradu. Eto što je došlo do Vukovara početkom jeseni 1991., i eto zašto je pohod te brigade bio takvo razočaranje za generalštab JNA.
Sad o gubicima, al tu više ne govorim iz iskustva niti po svome sjećanju, već po pričama mojih drugova koji su ostali u brigadi nakon mog odlaska, Zagrebčana koji su sudjelovali u prvim borbama u Vukovaru. Jedan od njih mi je još u vrime rata, početkom 92. reka kako je "naš" bataljon (ili četa) ima vrlo velike gubitke - otprilike do 50%. Ovaj podatak osobno uzimam s rezervom: riječ je bila o kratkom razdoblju borbi u kojem je on sudjelovao, pa su mi gubici malo preveliki. Drugi je moj prijatelj, koji je mene zaminio u vozilu, govorio o velikim gubicima na strani JNA i izvrsnom otporu naših u Vukovaru. Poginia je komandir mog voda i svi njegovi u vozilu - to je ovaj moj prijatelj osobno vidia. "Kao kutija šibica" - tako je reka. Inače se taj poručnik vodi kao nestali, pa stoga triba vidit njihove podatke za nestale. Oni m-84 na trpinjskoj cesti su iz te brigade, baš kao i oni BVP-i na slikama koje su stavljene na ovaj post. To znam po brojevima. Moj BVP je ima broj 12589 (sad sam se oda). U svakom slučaju sva vozila označena brojem od pet znamenaka koje počinju s 11 ili 12 su iz te brigade.
Da završim (napokon, čujem vas): ako se broj 110 odnosi samo na tenkove, a ne i na borbena vozila, onda bi moga bit točan. Al onda moramo pribrojit i BVP-e i BOV-ove i tzi (vidim jednog uništenog na slici) i slično gvožđe, i to više od tenkova jer ih je lakše (mnogo lakše) uništit. Također triba vidit šta su u JNA smatrali pod uništenim vozilom: pogodiš tenka u borbi u gusjenice, tenk je nepokretan, posada u panici pobigne, tenk je na ničijoj zemlji. Vukovarac kaže da ga je uništio - s njegove točke to je istina - a JNA pomakne crtu bojišnice, odvuče tenk, popravi ga i u statistici piše da nije uništen - što je s njegovog stajališta također istina. Ima jedan važan razlog zbog kojeg mislim da broj uništenih - tj. za borbu na dulji rok onesposobljenih borbenih vozila-"tenkova" mora bit veći od navedenog u službenoj statistici JNA. A to je činjenica da se brigada istrošila na Vukovaru i da nije upotrebljena u daljnjim borbama - barem kolko je meni poznato.
usermane is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.01.2011., 10:00   #103
Zbog cega se bojis napisati ime zapovjednika brigade ili bezbednjaka. Kada dodjes u vojsku tada face i imena ove dvojice prvo zapamtis i naucis. Nemas potrebe kriti njihova imena. Nisi vise vojnik JNA i to mozes slobodno napisati.
Ta imena se pamte dok si ziv. JNA sam sluzio prije 25 godina jos uvijek znam da se zapovjednik brigade prezivao Novakovic, a bezbednjak Josipovic.
zulualpha is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.01.2011., 11:41   #104
Quote:
zulualpha kaže: Pogledaj post
Zbog cega se bojis napisati ime zapovjednika brigade ili bezbednjaka. Kada dodjes u vojsku tada face i imena ove dvojice prvo zapamtis i naucis. Nemas potrebe kriti njihova imena. Nisi vise vojnik JNA i to mozes slobodno napisati.
Neki ljudi slabije pamte imena, recimo ja.
Čini se da se čovjek ne sjeća.
Ne moraš mu imputirati strah.
rezon@tor is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.01.2011., 17:57   #105
zulualfa, viruj mi ne bojim se. Da se bojim, mnoge stari ovdi ne bi napisao. Uz malo napora, s obzirom na podatke koje sam iznio u poruci, možeš čak ustanoviti moj identitet. Ja doista ne znam njihova imena. U vezi s bezbednjacima i Šljivančaninom, evo: poručnik nam je na jednom postrojavanju brigade pokazao dva tipa - i čini mi se da su bili u kamuflažnim uniformama, al u ovo nisam siguran jer sam možda pod dojmom televizijskih slika Šljivančanina kojesu nam svima poznate. Poručnik nam je tada rekao nešto u ovome smislu: bolje vam je da ovu dvojicu ne upoznate, to su vam bezbednjaci. Izgledali su isto, samo je jedan bio visok drugi nizak, obojica crni s brkovima - ili su barem meni takvi ostali u sjećanju. Što se zapovjednika brigade tiče, dok sam ja bia tamo izmjenila su se dva. Jedan od njih, onaj drugi po redu, preziva se Vučić il tako nekako, a to znam po jednom isječku iz vojnog časopisa JNA (Naša borba? Il kako li se to već zvalo). Nisam s njime nikad ima nikakvog kontakta pa me nije bilo ni briga kako se zove.
Inače, posli sam čuo da je Šljivančanin bio zapovjednik Gardijske motorizirane brigade pri GŠ JNA, i da nema veze s 1.prgmbr. Ja za tu brigadu nikad čua.
usermane is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.01.2011., 00:08   #106
Ne zanima me niciji identitet. Nisam policajac. Ako ti ne znas njihova imena, ja sam nekako uspio saznati, pa cu to podijeliti sa tobom i svima onima koji citaju ovu temu.
Zapovjednik prve gardijske motorizirane brigade bio je pukovnik Mile Mrksic. Njegov bezbednjak je bio major Veselin Sljivancanin. Slike imas na internetu, mozda ih se sjetis.
zulualpha is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.01.2011., 11:52   #107
zulualfa, opasan si... I ja sam na internetu naša da je Mile Mrkšić bio zapovjednik te brigade, ali njegovo mi ime baš ne zvuči poznato iz tog vremena - što naravno ne znači i da nije bia, s obzirom da me, ponavljam, baš bilo briga za pukovnika moje brigade i njegovo ime. Ali ipak mislim da taj podatak nije točan, a evo i zašto. Znam slučajno to da je taj pukovnik, komandant brigade u vrime dok sam ja bia tamo, bio Srbin iz Bosne, negdi iz okolice Sarajeva, jer je jednog muslimana rodom iz Hadžića iz mog voda nazvao zemljakom. Mrkšić je Srbin iz Hrvatske. Još uvik slučajno čuvam odrezak iz vojnog časopisa (ne u Zagrebu di živim, već u Zadru) i tamo je napisano ime zapovjednika koje sasvim sigurno nije Mrkšić. O Šljivančaninu vidi gornji post. Podatak sam dobia od D. Marijana.
Inače, budući da ovo nije tema, u ovu raspravu ulazim samo zbog toga da se ne bi pomislilo da izmišljam. Nastavi li se ovako, odo ja odvde. Pozdravljam sumnjičavost i kritični duh u svih članova uključenih u sve rasprave o domovinskom ratu - jer sam se čitajući mnoge od njih uvjerio u potrebu sumnje i kritike - ali ako vas ja riječima ne mogu uvjerit, a šta onda da radim...
Vratio bih se na moju prvu poruku i broj uništenih tenkova. Kad malo razmislim, broj koji iznosi Lazanski i JNA je ogroman, čak ako je riječ o svim borbenim oklopnim vozilima (dakle tenkovi, tzi, bvp, bov itd.). Iz priče onog druga Zagrepčanina koji je sudjelovao u prvim napadima u kojima je poginia poručnik G. Popara, kao i iz knjige Marijana znam da je djelovao 2.MB. U napadu na Bogdanovce - ovo znam iz knjige, ne iz priča - sudjelovao je dio brigade. To bi značilo da je brigada bila rastavljena i da nije čitava napadala sam grad. Ako se broj uništenih borbenih oklopnih vozila odnosi na gradske borbe, onda to znači da je većina 2.MB-a bila uništena odnosno izbačena iz borbe. Ako se broj odnosi na čitavo područje djelovanje, od Šida do Erdutas i Nuštra, onda mislim da je broj uništenih u statistici Jna umanjen.
usermane is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.01.2011., 18:02   #108
Quote:
usermane kaže: Pogledaj post
Pozdravljam sumnjičavost i kritični duh u svih članova uključenih u sve rasprave o domovinskom ratu - jer sam se čitajući mnoge od njih uvjerio u potrebu sumnje i kritike - ali ako vas ja riječima ne mogu uvjerit, a šta onda da radim....
Ono sto sam ja primjetio je da ljudi generalno nemaju osjecaj za brojeve. Vrlo je lako kazati da je u Vukovaru unisteno 400 tenkova medjutim malo tko zapravo ima ideju koliko je to ustvari. A ono sto je meni jos zanimljivije su misljenja da je brojka od 110 unistenih tenkova koju iznosi srpska strana mala brojka.
__________________
Uostalom...smatram da ZAMP treba pohapsiti.

Zadnje uređivanje u prolazu : 28.01.2011. at 18:07.
u prolazu is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.01.2011., 22:59   #109
Slažem se. Zato sam se i uključio u raspravu. Brojka od 110 tenkova (i BVP-a) uništenih u Vukovaru, u gradu, je velika. Prema tim brojkama 1.prgmdbr je praktički uništena. Ja bih prije rekao da su gubici u ljudstvu umanjeni. Osim toga do borjke se može doć, i to prilično precizno al triba malo posla. Triba sakupit iskaze branitelja i zbrojit uništene tenkove i BVP-e i sl, zatim pogledat dnevne borbene izvještaje JNA koji su sigurno sačuvani i spremljeni negdi u Srbiji, i to dvoje usporedit. Mislim da će se do precizne procijene s vremenom doći, i da će sva nagađanja dalje bit bezpredmetna.
Ali ono što sam također tijo kazat svojom porukom jest da je sva ta sila zaustavljena u Vukovaru - što je mnogo važnije i što je bez svake sumnje. Samo nabrojat ono šta je ta brigada imala, a daleko od tog da je bila jedina, pokazuje što je bia Vukovar u našem ratu.
usermane is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.01.2011., 02:05   #110
Quote:
usermane kaže: Pogledaj post
Slažem se. Zato sam se i uključio u raspravu. Brojka od 110 tenkova (i BVP-a) uništenih u Vukovaru, u gradu, je velika. Prema tim brojkama 1.prgmdbr je praktički uništena. Ja bih prije rekao da su gubici u ljudstvu umanjeni. Osim toga do borjke se može doć, i to prilično precizno al triba malo posla. Triba sakupit iskaze branitelja i zbrojit uništene tenkove i BVP-e i sl, zatim pogledat dnevne borbene izvještaje JNA koji su sigurno sačuvani i spremljeni negdi u Srbiji, i to dvoje usporedit. Mislim da će se do precizne procijene s vremenom doći, i da će sva nagađanja dalje bit bezpredmetna.
Tesko da ces i na taj nacin doci do pravih brojeva..govorim o iskazima branitelja....kladim se da se ni oni sami nebi uspjeli dogovoriti ni o redu velicine. Ne zato sto bi htjeli lagati vec je jednostavno to tako rijec je o prevelikom broju dogadjaja na razlicitim mjestima i u razlicito vrijeme. Evo npr. da sam tebe pitao koliko je bilo tenkova u gardijskoj brigadi sigurno nebi znao kazati bez matematicke racunice a koja je izvedena na cisto "znanstveni nacin"..

Po meni se za odgovor treba ipak otici u Beograd i kopati po njihovim arhivama....ali ne po nekim politicki motiviranim izjavama i "racunima"...nego cisto po onim tehnickim. Svaka vojska je jedan veliki birokratski aparati i ona uvijek vodi "racunovodstvo" o stanju jedinica...ako nista vode ih tehnicke sluzbe.....tako da dokumenti sigurno postoje. Ja sam osobno sklon povjerovati brojci od 110 tenkova. To mi se nekako cini realnom brojkom.....i da se razumjemo, moje misljenje je da je to ogromna brojka. Medjutim volio bih vidjeti na osnovu cega je ta brojka iznesena.

Sto se tice gubitaka u ljudstvu...ja bih prije rasprave volio znati dali se prica o poginulim cetnicima ili i ranjenim. Jer ljudi cesto mijesaju te pojmove. Pa netko kaze kako su Srbi imali naprimjer 1000 mrtvih...a to znaci barem jos 2000 ranjenih....a netko to shvati kao 3000 gubitaka odnosno 3000 mrtvih.
Quote:
usermane kaže: Pogledaj post
Ali ono što sam također tijo kazat svojom porukom jest da je sva ta sila zaustavljena u Vukovaru - što je mnogo važnije i što je bez svake sumnje. Samo nabrojat ono šta je ta brigada imala, a daleko od tog da je bila jedina, pokazuje što je bia Vukovar u našem ratu.
Zapravo meni kada danas gledam stvari uopce nije jasno kako su ti momci uspjeli odrzati grad duze od 20 minuta a kamoli 3 mjeseca. Nije tu bila samo ta gardijska brigada....ona je bila samo najpoznatija...na njih se zapravo srucila cijela Srbija. Ali dobro, to je vec druga tema....koja i postoji tu na podforumu.
__________________
Uostalom...smatram da ZAMP treba pohapsiti.

Zadnje uređivanje u prolazu : 29.01.2011. at 02:41.
u prolazu is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.01.2011., 09:44   #111
Quote:
Zapravo meni kada danas gledam stvari uopce nije jasno kako su ti momci uspjeli odrzati grad duze od 20 minuta a kamoli 3 mjeseca. Nije tu bila samo ta gardijska brigada....ona je bila samo najpoznatija...na njih se zapravo srucila cijela Srbija. Ali dobro, to je vec druga tema....koja i postoji tu na podforumu
Na odredjenom prostoru mozes koristiti vojnu formaciju odredjene jacine. Znaci na Vukovar si mogao poslati cijelu armiju ili jednu ojacanu brigadu. Rezultat ce biti isti. Upravo tu gresku je JNA cinila. Dovukla je velike snage koje nisu mogle djelovati.
zulualpha is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.01.2011., 20:28   #112
Quote:
zulualpha kaže: Pogledaj post
Dovukla je velike snage koje nisu mogle djelovati.
Ne bih se složio... to bismo mogli reći da su oni od samog početka držali 80 000 - 100 000 vojnika oko Vukovara...

A nisu , nego su dovodili nove snage jer im tadašnje nisu bile dovoljne...

Od samog početka bitke imali su na raspolaganju 30 000 vojnika... to jesu velike snage , ali nakon dva mjeseca borbi ustanovljeno je da neće biti dovoljne za zauzimanje Vukovara...

Od polovice desetog mjeseca počeo je još krvaviji dio bitke za Vukovar , i tada je dovedeno dodatnih 20 000 , ali ni to nije bilo dovoljno , pa je u jedanaestom mjesecu , u zadnjih deset dana borbe - istina najkrvavijih , dovedeno dodatnih 30 000... i još računaj da je bilo dodatnih 20 000 vikend-četnika koji su cijelo vrijeme bitke dolazili i odlazili...

Po mnogim svjedočanstvima sa srpske strane možete vidjeti da je njima , u zadnjim fazama bitke , još na kraju i falilo ljudstva , i borbu su na mnogim punktovima vodili isključivo četnici...

Zadnje uređivanje Keva : 29.01.2011. at 20:47.
Keva is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.01.2011., 20:39   #113
Quote:
Keva kaže: Pogledaj post
Ne bih se složio... to bismo mogli reći da su oni od samog početka držali 80 000 - 100 000 vojnika oko Vukovara...

A nisu , nego su dovodili nove snage jer im tadašnje nisu bile dovoljne...

Od samog početka bitke imali su na raspolaganju 30 000 vojnika... to jesu velike snage , ali nakon dva mjeseca borbi ustanovljeno je da neće biti dovoljne za zauzimanje Vukovara...

Od polovice desetog mjeseca počeo je još krvaviji dio bitke za Vukovar , i tada je dovedeno dodatnih 20 000 , a u jedanaestom mjesecu dodatnih 30 000 - 50 000...

Po mnogim svjedočanstvima sa srpske strane možete vidjeti da je njima , u zadnjim fazama bitke , još i falilo ljudstva i borbu su na mnogim punktovima vodili isključivo četnici...
Keva, imas kakav link za podatke koje si iznio...dakle o 80-120,000 srpskih vojnika na podrucju ist. slavonije? Meni ta brojka izgleda pomalo pretjerano.

Inace, zanimljiva je sprpska wikipedija......njihov clanak o bitki zavrsava uoci bitke..
__________________
Uostalom...smatram da ZAMP treba pohapsiti.

Zadnje uređivanje u prolazu : 29.01.2011. at 20:49.
u prolazu is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.01.2011., 20:56   #114
Quote:
u prolazu kaže: Pogledaj post
Keva, imas kakav link za podatke koje si iznio...dakle o 80-120,000 srpskih vojnika na podrucju ist. slavonije? Meni ta brojka izgleda pomalo pretjerano.
Imaš temu "Bitka za Vukovar" i na njoj popisa i linkova kolko hoćeš , pa čitaj...

Imaš onaj dnevnik od Jovića , u kojem je on napisao da je do nekog određenog datuma , mislim početkom desetog mjeseca , na istočnoslavonskoj fronti angažirano više ljudstva nego za vrijeme probijanja sremskog fronta u II. svjetskom ratu...

Također je napisao da su 30.09.1991. generali JNA tražili dodatnih 30 000 vojnika za istočnoslavonski front , da bi šest dana kasnije - nakon velikog poraza kod Vukovar i Vinkovaca - tražili opću mobilizaciju...

80 000 vojnika je bilo na području Vukovara... a na području cijele istočne Slavonije bilo je najmanje 120 000 vojnika...
Keva is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.01.2011., 21:04   #115
Quote:
Keva kaže: Pogledaj post
Imaš temu "Bitka za Vukovar" i na njoj popisa i linkova kolko hoćeš , pa čitaj...

Imaš onaj dnevnik od Jovića , u kojem je on napisao da je do nekog određenog datuma , mislim početkom desetog mjeseca , na istočnoslavonskoj fronti angažirano više ljudstva nego za vrijeme probijanja sremskog fronta u II. svjetskom ratu...

Također je napisao da su 30.09.1991. generali JNA tražili dodatnih 30 000 vojnika za istočnoslavonski front , da bi šest dana kasnije - nakon velikog poraza kod Vukovar i Vinkovaca - tražili opću mobilizaciju...

80 000 vojnika je bilo na području Vukovara... a na području cijele istočne Slavonije bilo je najmanje 120 000 vojnika...
Gle keva, ja zapravo ocekujem neki link sa studioznim popisom brigada i njihovog sastava...nesto slicno kao sto je Marijan napravio u svojoj knjizi.
__________________
Uostalom...smatram da ZAMP treba pohapsiti.
u prolazu is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.01.2011., 21:20   #116
Quote:
u prolazu kaže: Pogledaj post
Gle keva, ja zapravo ocekujem neki link sa studioznim popisom brigada i njihovog sastava...nesto slicno kao sto je Marijan napravio u svojoj knjizi.
I ja očekujem da ti sa linkovima , a ne sa time što se "tebi čini" , srušiš opće priznati podatak o broju angažiranih neprijateljskih trupa na Vukovaru... ja nisam tvoj sluga da bih umjesto tebe tražio nešto što je na ovom forumu raspravljeno tisuću puta... Postoji čak i popis brigada koje su sudjelovale u napadima na Vukovar , i to je sve na temi "Bitka za Vukovar"... ja sigurno neću umjesto tebe tražiti točnu stranicu...

Radije bih ti postavio pitanje... od 140 000 angažiranih srpskih vojnika iz Srbije , valjda ti je jasno da je barem pola bilo na Vukovaru... a ako misliš da nisu bili na Vukovaru , onda bih volio čuti gdje su bili ?

Zadnje uređivanje Keva : 29.01.2011. at 21:28.
Keva is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.01.2011., 21:52   #117
Prva proleterska gardijska mehanizirana divizija (naoružana isključivo s T-72 i M84) je u 2 dana (2. i 3. listopada 1991.) nepovratno izgubila 12% oklopa...samo prvi dan kada su bili toliko glupi da se bočno izlože našim Maljutkama izgubili su 19 tenkova, s posadama.

Ono, krenuli bočno0 Sajmištu, u smjeru Lušca, ali eto strašni Zenge ih udare u desni bok Maljutkama.

Kupola leti u zrak, a unutrašnjost tenka se pretvara u požar od >1000°C. Posade su postale komadi karbonizirana pepela.

Ajoj...
__________________
Ništa.
Aurgelmir is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.01.2011., 22:01   #118
Quote:
Keva kaže: Pogledaj post
I ja očekujem da ti sa linkovima , a ne sa time što se "tebi čini" , srušiš opće priznati podatak o broju angažiranih neprijateljskih trupa na Vukovaru... ja nisam tvoj sluga da bih umjesto tebe tražio nešto što je na ovom forumu raspravljeno tisuću puta... Postoji čak i popis brigada koje su sudjelovale u napadima na Vukovar , i to je sve na temi "Bitka za Vukovar"... ja sigurno neću umjesto tebe tražiti točnu stranicu...

Radije bih ti postavio pitanje... od 140 000 angažiranih srpskih vojnika iz Srbije , valjda ti je jasno da je barem pola bilo na Vukovaru... a ako misliš da nisu bili na Vukovaru , onda bih volio čuti gdje su bili ?
Gle Keva, ne ljuti se. Vidis da je tema topica "procjena gubitaka JNA"...i svi upisi su dobrodosli. Ja sam gore u odgovoru jednom forumasu napisao da ljudi opcenito nemaju osjecaj za brojeve i i dalje stojim pri tome.

Evo recimo, gledajuci mapu bojisnice koja je stavljena na wiki, ja oko Vukovara i Vinkovaca vidim oko 8 brigada JNA...a ako znamo da brigada ima oko 4000 vojnika i to je gornja brojka...znaci da je brojka za Vukovar i Vinkovce blizu 40,000....to je ono sto ja ocekujem, i ako netko tvrdi da je rijec o nekoj drugoj brojci....trebam pojasnjenja. To ne znaci da sam nuzno u pravu, mozda nemam sve infomacije...zato i trazim nekakav link. A tema na koju me saljes je prevelika da bih je sada stranicu po stranicu pregledavao.
__________________
Uostalom...smatram da ZAMP treba pohapsiti.

Zadnje uređivanje u prolazu : 29.01.2011. at 22:13.
u prolazu is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.01.2011., 22:13   #119
Quote:
u prolazu kaže: Pogledaj post
Gle Keva, ne ljuti se. Vidis da je tema topica "procjena gubitaka JNA"...i svi upisi su dobrodosli. Ja sam gore u odgovoru jednom forumasu napisao da ljudi opcenito nemaju osjecaj za brojeve i i dalje stojim pri tome.

Evo recimo, gledajuci mapu bojisnice koja je stavljena na wiki, ja oko Vukovara i Vinkovaca vidim oko 8 brigada JNA...a ako znamo da brigada ima oko 4000 vojnika i to je gornja brojka...znaci da je brojka za Vukovar i Vinkovce blizu 40,000....to je ono sto ja ocekujem, i ako netko tvrdi da je rijec o nekoj drugoj brojci....trebam pojasnjenja. To ne znaci da sam nuzno u pravu, mozda nemam sve infomacije...zato i trazim nekakav link. A tema na koju me saljes je prevelika da bih je sada stranicu po stranicu pregledavao.
Tema na koju te šaljem na svojoj prvoj stranici sadrži tvoj post , na kojem si odmah izrazio svoje sumnje...
http://www.google.com/url?sa=t&sourc...8yE_PM6VWYibhQ

Zbog toga smatram da si pratio temu , i mogao puno naučiti... pogotovo ako te to zanima , a reklo bi se da te zanima...

Nemoj se ljutiti , ali valjda shvaćaš da se meni cijelu temu da pretraživati jednako kao i tebi...
Keva is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.01.2011., 22:19   #120
Quote:
Keva kaže: Pogledaj post
Tema na koju te šaljem na svojoj prvoj stranici sadrži tvoj post , na kojem si odmah izrazio svoje sumnje...
http://www.google.com/url?sa=t&sourc...8yE_PM6VWYibhQ

Zbog toga smatram da si pratio temu , i mogao puno naučiti... pogotovo ako te to zanima , a reklo bi se da te zanima...

Nemoj se ljutiti , ali valjda shvaćaš da se meni cijelu temu da pretraživati jednako kao i tebi...
Ma citao sam temi, meni je isto zanimljivo citati sto ljudi koji su tu bili kazu, a hvala bogu ima ih....samo je nisam pratio do kraja jer se ona puni evo vec petu godinu. Sigurno tu ima svasta..samo sam se nadao da je netko to sve skupa lijepo prikupio i sastavio kako treba.

I da, vidim da sam i onda iznio sumnju u tada aktualne brojke, koje su tada bile i na Hr. wiki...a koje su umedjuvremenu revidirane jer su bile nerealne.
__________________
Uostalom...smatram da ZAMP treba pohapsiti.

Zadnje uređivanje u prolazu : 29.01.2011. at 22:32.
u prolazu is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 17:29.