Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Gastronomija

Gastronomija Za kuhare i kuharice te one koji to žele postati
Podforumi: Eno i ino, Hrana i zdravlje, Kuhinja bez mesa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 16.10.2012., 09:02   #61
Quote:
patientia kaže: Pogledaj post
Da da, rvacki proizvodi su priiiiiiiiirodni i cisti, a stranjski su puni otrova

Bolje umjesto zemlje porijekla citajte sastav. Pogotovo ako je proizvod iz EU. Jer, u EU se sastav mora navest detaljnije.
Bolje malo čitaj što je gore napisano! Nitko pametan ne kaže da su naši proizvodi bolji od "stranjskih", već da su naši uvoznici, menađeri, generalni i negeneralni zastupnici ili kako se već nazivaju lopovi i mafijaši te uvoze ONO što stranci neće ili što je za baciti ili što je prošao rok trajanja.Kad kupuju povrće najčešće čekaju nekoliko dana da se cijena spusti/ recimo od pon. do petka/ i onda kupe za sitan novac nešto sparušeno što nama prodaju za krupan novac
ben2010 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.10.2012., 09:12   #62
Quote:
Dlapek kaže: Pogledaj post
Ne.
Industrijsjski kruh ima bitno drugačije recepture.
Osnovni sastojci su,naravno isti brašno,kvasac,voda,ali kao što reče forumašica na početku,imaju dodatke koje doma ne stavljamo.
daj pročitaj što sam uopće natipkala prije nego stisneš pošalji odgovor. Lijepo ti velim da "industrijski" kruh s kiselim tijestom kao sastojke ima brašno, vodu, sol i kiselo tijesto. Industrijski kruh s aditivima je druga priča.

U Hr nisam vidjela kruh u pekarnici s kiselim tijestom, ali kao ogradu moram reći da je zadnji kruh koji sam uopće redovno kupovala bio alpski prije 16 godina u Zagrebu. Po bijelom svijetu, srećom, vraća se u modu kruh s osnovnom recepturom, po blogovima se dijeli "pasta madre", u EU ima i zaštićenih receptura kruha, baš kao što se štite sirevi ili pršuti ...
Donata is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.10.2012., 09:20   #63
Quote:
ben2010 kaže: Pogledaj post
Kad kupuju povrće najčešće čekaju nekoliko dana da se cijena spusti/ recimo od pon. do petka/ i onda kupe za sitan novac nešto sparušeno što nama prodaju za krupan novac
Ovo ti je poznato iz prve ruke?
Dovoljno je otići bilo koji radni dan na zelenu tržnicu Padove ili Verone i vidjeti kamione uvoznika zelenjave iz Zagreba i Rijeke. Vrlo malo njih ima interes kupovati robu koja je na izdisaju da bi ju na kraju bacali. Trošak manipulacije paletama, prijevoz u skladište, pakiranje u kamione-hladnjače je jednak za paletu prve kategorije najsvježije robe i manju kategoriju robe upitne svježine. Trošak prijevoza do HR je također jednak.

Sasvim druga priča je skladištenje robe jednom kada već prijeđe granicu, plus činjenica da jednom na policama, osoblje koje radi po velikim lancima, nedovoljno vodi brigu o izloženoj robi.

Isto tako, na tržnicama Hrvatske uglavnom je većinski roba uvezena iz Italije. Ne želim reći da nema i bresaka iz zadarskog zaleđa, samo bi svi oni koji tvrde da su breskve iz Zadra, najprije trebali ispod pulta ukloniti talijanske kašete.
Donata is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.10.2012., 11:06   #64
Quote:
patientia kaže: Pogledaj post
Da da, rvacki proizvodi su priiiiiiiiirodni i cisti, a stranjski su puni otrova

Bolje umjesto zemlje porijekla citajte sastav. Pogotovo ako je proizvod iz EU. Jer, u EU se sastav mora navest detaljnije.
ja uvijek čitam sastave i na osnovi toga kupujem proizvode, ovak; Dukat vrhnje za kuhanje ima puno manje aditiva nek neki strani proizvođač koji je duplo jeftiniji i po tome možeš zaključiti da je kemija ili Nestle žitarice joj kad vidim sastave mark mi padne na oči, naše su im sve bliže po sastavu al ipak su bolje, gazirani sokovi isto tako, itd. Ako je strani proizvod jeftinij od našeg misliš da je bolji zbog EU. Iz EU ide samo škart roba kod nas. Najprofitabilnije tvrtke su najgore kaj se tiče kvalitete hrane jer inače nebi bile najprofitabilnije. EU se živo fučka za nas i sve više zemalja ima problema s debljinom. Kaj ti to govori, kak se kvalitetno hraniju jer imaju neki bolji životni standard od nas. Mi smo drugi po debljini u Europi jer kupujemo tu nekvalitetnu robu i puno pijemo alkohol.
U Njemačkoj je hrana katastrofa ali je jeftnija nego kod nas. Imam familiju tam pa znam o čemu govorim. Sad kad smo bili na svadbi, njima je ta hrana bila jako fina, a mene ne jer meso mi je bilo onak nič posebno, žilavo, ko iz dučana pošto ja večinom jedem domaču hranu, a to kupljeno meso od svinjetine je večinom iz Srbije. Znam dosta o uvozu mesa jer moj bratič je bio po tim tvornicama i gledao kako se kaj radi...
Nandy1987 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.10.2012., 11:12   #65
Quote:
Donata kaže: Pogledaj post
Ovo ti je poznato iz prve ruke?
Dovoljno je otići bilo koji radni dan na zelenu tržnicu Padove ili Verone i vidjeti kamione uvoznika zelenjave iz Zagreba i Rijeke. Vrlo malo njih ima interes kupovati robu koja je na izdisaju da bi ju na kraju bacali. Trošak manipulacije paletama, prijevoz u skladište, pakiranje u kamione-hladnjače je jednak za paletu prve kategorije najsvježije robe i manju kategoriju robe upitne svježine. Trošak prijevoza do HR je također jednak.

Sasvim druga priča je skladištenje robe jednom kada već prijeđe granicu, plus činjenica da jednom na policama, osoblje koje radi po velikim lancima, nedovoljno vodi brigu o izloženoj robi.

Isto tako, na tržnicama Hrvatske uglavnom je većinski roba uvezena iz Italije. Ne želim reći da nema i bresaka iz zadarskog zaleđa, samo bi svi oni koji tvrde da su breskve iz Zadra, najprije trebali ispod pulta ukloniti talijanske kašete.
Todorič uvozi iz Turske voče i povrče, moja sestra je upoznala mladiča koji radi za njega, isto tak kad u Konzum istekne rok trajanja od piletine koja se nije prodala, otpeljaju ju natrag u tvornicu i zatim ju stave u tekučinu koja se koristi za mrtva tijela da se ne raspadnu pa opet to vakumiraju i prodaju ili ako je piletina pljesniva ili trula onda ju zamelju i naprave paštetu.
Med iz dučana je večinom kukuruzni sirup, ako nema u sebi čestice peluda onda to nije med, a to se može saznati preko mikroskopa. Kupljena hrana sve više gubi na kvaliteti i ako je strana, a jeftina možemo misliti kak je dobra.
Nandy1987 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.10.2012., 12:33   #66
Quote:
Nandy1987 kaže: Pogledaj post
Todorič uvozi iz Turske voče i povrče, moja sestra je upoznala mladiča koji radi za njega, isto tak kad u Konzum istekne rok trajanja od piletine koja se nije prodala, otpeljaju ju natrag u tvornicu i zatim ju stave u tekučinu koja se koristi za mrtva tijela da se ne raspadnu pa opet to vakumiraju i prodaju ili ako je piletina pljesniva ili trula onda ju zamelju i naprave paštetu.
Med iz dučana je večinom kukuruzni sirup, ako nema u sebi čestice peluda onda to nije med, a to se može saznati preko mikroskopa. Kupljena hrana sve više gubi na kvaliteti i ako je strana, a jeftina možemo misliti kak je dobra.
Točno je da ima svakakvih malverzacija s hranom.
Ali tvoje je generaliziranje malo pretjerano.Uz malo pažnje i informacija u Hrvatskoj se još uvijek može naći kvalitetna i dobra hrana po razumnim cijenama.
Dlapek is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.10.2012., 12:47   #67
pa ne bih se baš složila da se hrana tako proizvodi

nije uvijek sve idealno, ali priče o zločestim proizvođačima su uglavnom to, priče o zločestim proizvođačima

znam to i iz svog posla koji nije vezan uz hranu, al isto priče sa ceste nemaju veze sa realnošću
cilla is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.10.2012., 16:08   #68
Quote:
Donata kaže: Pogledaj post
Isto tako, na tržnicama Hrvatske uglavnom je većinski roba uvezena iz Italije. Ne želim reći da nema i bresaka iz zadarskog zaleđa, samo bi svi oni koji tvrde da su breskve iz Zadra, najprije trebali ispod pulta ukloniti talijanske kašete.
joj to je smijesno al fakat istinito a ekipa pusi na veliko, samo im je bitno da na skarnicli pise da je domace

Quote:
Nandy1987 kaže: Pogledaj post
Dukat vrhnje za kuhanje ima puno manje aditiva nek neki strani proizvođač koji je duplo jeftiniji i po tome možeš zaključiti da je kemija
Dukat odavno vise nije nas nego francuski Lactalis
A kad smo kod tog istog Lactalisa oni lijepo izvoze nase fino mlijeko i od njega rade kvalitetne francuske sireve a ovdje uvazaju mlijeko u prahu od kojeg se radi mlijeko, vrhnje itd

Quote:
Nandy1987 kaže: Pogledaj post
Najprofitabilnije tvrtke su najgore kaj se tiče kvalitete hrane jer inače nebi bile najprofitabilnije. EU se živo fučka za nas i sve više zemalja ima problema s debljinom. Kaj ti to govori, kak se kvalitetno hraniju jer imaju neki bolji životni standard od nas. Mi smo drugi po debljini u Europi jer kupujemo tu nekvalitetnu robu i puno pijemo alkohol.
Ovo boldano nema veze sa logikom, profitabilnost tvrtke nema veze sa kvslitetom nego i sa cijenom tj omjerom - da malo bolje kuzis trziste ovo nebi zasigurno izjavila

Sto se tice debljine to nema toliko veze sa kvalitetom sirovinskih namirnica nego ponajvise sa nacinom prehrane a sto se tice debljije u hrvata pa naravno da postajemo bit debeli narod kad su fast food restorani krcati i moram priznat da znam vrlo malo ljudi koji danas kuhaju doam gotovo svakodnevno nego kupuju zamrznutu gotovu hranu.

Quote:
Nandy1987 kaže: Pogledaj post
isto tak kad u Konzum istekne rok trajanja od piletine koja se nije prodala, otpeljaju ju natrag u tvornicu i zatim ju stave u tekučinu koja se koristi za mrtva tijela da se ne raspadnu pa opet to vakumiraju i prodaju
Ajde nemoj ovo vise nigdje pisat jer se sramotis svojim neznanjem i pisanje totalnih nonsensa. Mrtva tijela se umacu u Formalin tj otopinu plina formalindehida u vodi i kada bi pojela to pile vjeruj mi da sada nebi pisala na ovom forumu
__________________
Thenebra :broj godina pomnozi sa brojem koliko ti puta pas dnevno jede. i toliko vrecica moras imati sa sobom! znaci npr.. 2(godine) X 2(dnevno puta jede) = 4 vrecice

Zadnje uređivanje L3go : 16.10.2012. at 17:42.
Wedding is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.10.2012., 16:26   #69
Quote:
Wedding kaže: Pogledaj post
joj to je smijesno al fakat istinito a ekipa pusi na veliko, samo im je bitno da na skarnicli pise da je domace


Dukat odavno vise nije nas nego francuski Lactalis
A kad smo kod tog istog Lactalisa oni lijepo izvoze nase fino mlijeko i od njega rade kvalitetne francuske sireve a ovdje uvazaju mlijeko u prahu od kojeg se radi mlijeko, vrhnje itd



Ovo boldano nema veze sa logikom, profitabilnost tvrtke nema veze sa kvslitetom nego i sa cijenom tj omjerom - da malo bolje kuzis trziste ovo nebi zasigurno izjavila

Sto se tice debljine to nema toliko veze sa kvalitetom sirovinskih namirnica nego ponajvise sa nacinom prehrane a sto se tice debljije u hrvata pa naravno da postajemo bit debeli narod kad su fast food restorani krcati i moram priznat da znam vrlo malo ljudi koji danas kuhaju doam gotovo svakodnevno nego kupuju zamrznutu gotovu hranu.


Ajde nemoj ovo vise nigdje pisat jer se sramotis svojim neznanjem i pisanje totalnih nonsensa. Mrtva tijela se umacu u Formalin tj otopinu plina formalindehida u vodi i kada bi pojela to pile vjeruj mi da sada nebi pisala na ovom forumu
Ok, čovjek je to vidio na svoje oči kaj se tiče piletine, al jedi kaj hočeš. Ja nemam nikakve koristi iz toga kaj ti jedeš. Mi imamo domače meso, rijetko ga kupujemo.
Kvaliteta hrane ima veze jer ja imam gastritis koji sam dobila od tableta i jako moram paziti kaj jedem i od kad se hranim kvalitetnije mršavim, a zbog tableta sam se udebljala 11 kg. Izgubila sam 8 kg u roku 4 mjeseca bez gladovanja i vježbanja. Normalno da više ne jedem u Mcdonaldsu ali jedem pizzu i hamburgere. Sve ovisi o kvaliteti, smrzutna hrana je manje kvalitetna nego svježa jer se hlađenje gube u hrani vitamin, minerali... Ako nešto ima više vitamina, minerala, omega 3, 6, 9 kiselina a da su prirodne čovjek mršavi jer tijelo samo prirodnu hranu prepozna, a umjetnu ne. Pogledaju dokumentarac "Sugar The Bitter Truth".
Pročitaj knjigu od Australke Elaine Hollingsworth bestseleru "Preuzmite kontrolu nad svojim zdravljem i otrgnite se industriji bolesti" i onda mi reci kaj na ekonomskom tržištu ima logiku. Normalno da je veći profit ako se stavlja glukozno-fruktozni sirup koji je 100 % slađi od šečer i jeftiniji, a kvaliteta hrane onda pada, troški izrade hrane su manji, a cijena ostaje ista.
Moj brat je dobio proljev od carskog mesa u konzumu, mene već godinama boli trbuh od pašteta, moju seku od hrenovka, itd. Samo ti jedi kupljeno! Nemam ništa protiv tebe i neznam čemu tolka vrijeđanja. Samo sam željela pomoči. Moj dečko je završio efzg, ja završavam foi i niko mi nikad nije ništa prigovorio nego me svi sve stalno pitaju i ljudi koji su tolko načitani ko ja se slažu s mnom i oni koji imaju malo logike u glavi. Al sam se svađala sa mlađem bratičem i sestričnom ko s tobom.

Zadnje uređivanje L3go : 16.10.2012. at 17:42.
Nandy1987 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.10.2012., 16:49   #70
Quote:
Nandy1987 kaže: Pogledaj post
........ Ako nešto ima više vitamina, minerala, omega 3, 6, 9 kiselina a da su prirodne čovjek mršavi jer tijelo samo prirodnu hranu prepozna, a umjetnu ne. .....
Čekaj malo... Ako je tako, znači da će čovjek mršaviti od umjetne hrane jer ju tijelo neće prepoznati, zar ne?
TIT is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.10.2012., 16:59   #71
Quote:
TIT kaže: Pogledaj post
Čekaj malo... Ako je tako, znači da će čovjek mršaviti od umjetne hrane jer ju tijelo neće prepoznati, zar ne?
ne, nego će ju pretvoriti u mast, salo, ceulit... neče ju znati potrošiti. ja sam se uvjerila na sebi, vjeruj mi... seka mi je sad došla iz zg-a i samo mi govori kak sam sitna, kak sam puno smršavila, svi mi daju komplimente.

evo članak o umjetnom šečeru: http://www.alternativa-za-vas.com/in...uktozni-sirup/

Zadnje uređivanje Nandy1987 : 16.10.2012. at 17:30.
Nandy1987 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.10.2012., 18:14   #72
Prije par godina, kad sam ju zadnji put kupila, Podravka juhica je na engleskom imala navedeno puno vise sastojaka nego na rvackom. Zasto? Na rvackom su bili samo "zacini". Na engleskom su bili zasebno navedeni zbog potencijalnih alergena. Nisam dugo citala, pa ne znam je li se sto promijenilo.

To koliko nesto ima sastojaka ne ovisi o zemlji porijekla nego o samom proizvodu, tj. receptu. Umjesto Nestle pahuljica mogla si kupiti ciste zobene pahuljice iz EU i jedini sastojak bi bile ciste zobene pahuljice.

Ne debljaju aditivi. Debljaju kalorije. Mnogi aditivi nemaju kalorija, a oni koji i imaju (lecitin, primjerice), dodaju se u zanemarivim kolicinama.

Kako to smatras da se smrzavanjem gube minerali? U sto ce se smrzavanjem tocno pretvoriti atom kalcija? Je li tvoj zamrzivac nuklearni reaktor da moze jedan kemijski element pretvoriti u drugi?

Kako ocekujes da tijelo hranu koju uopce ne moze prepoznati pretvori u mast? Jedna takva vrsta masnoce je napravljena, zove se Olestra, tijelo ju nije prepoznavalo i ne da ju nije pretvaralo u mast, nije ju ni apsorbiralo iz probavnog sustava. Olestra je izlazila kako je i usla, uz nezgodne nuspojave zbog koje su, da citiram Ignaca Kuliera, "strojevi za pranje rublja imali pune ruke posla" (ne znam otkad strojevi za pranje rublja imaju ruke, ali dobro).

Glukozno-fruktozni sirup nije 100% sladji od secera (saharoze, jelte) nego ima 100% slatkoce secera, dakle, jednako je sladak kao i secer, za izokaloricne vrijednosti, dakako, jer u sirupu osim glukoze i fruktoze ima i malcice vode. Ali, omjer glukoze i fruktoze u njemu je otprilike kao u saharozi. Evo znanstvene perspektive: http://scientopia.org/blogs/scicurio...infully-sweet/ (Svaki akademski gradjanin trebao bi se sramiti pred samim sobom da cita sajt koji si linkala.)

Dobro je sto se trudis istraziti problematiku, ali informiras se iz u sarlatanskih, pseudoznanstvenih, nadrilijecnickih izvora. Buduci da je krsenje autorskih prava u privatne svrhe u ovoj zemlji dekriminalizirano, jer, ne mogu istovremeno to kaznjavati i naplacivati nam porez na prazne medije, predlazem da si skines bilo koju knjigu naziva Handbook of Nutrition. Kreni od nje. Onda uzmi podatke o RDA nutrijenata i neki od alata za pracenje unosa nutrijenata. USDA baza ima i nutrijente u kuhanim i smrznutim namirnicama pa se ne moras bojati da ces krivo izracunati. Pobrini se da dobivas barem RDA svih nutrijenata svaki dan i niceg vise nego sto je preporuceno. Nemoj brinuti o pesticidima u vocu i povrcu. Opasnost od njih je prenapuhana, a puno je zdravije povecati unos voca i povrca iz konvencionalnog uzgoja nego ga izbjegavati jer su u uzgoju koristeni pesticidi (osim toga, i u biouzgoju su dozvoljeni pesticidi, ali samo anorganski i toksini).
patientia is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.10.2012., 19:32   #73
Meni je najbolja teza da se naše mlijeko šalje u Francusku da oni od njega rade svoj sir, a da od tamo dolazi mlijeko u prahu od kojeg se radi mlijeko koje mi ovdje pijemo
čak i kada bi tako nešto bilo teoretski moguće (carina, inspekcije, ljudi uključeni u posao), ja stvarno ne vjerujem da postoji neki bogataš među tolikim korporacijama koji bi to svjesno radio znajući da će poslovati sa gubitkom,
ali što su obični novci ako to nekog čini sretnim usput, vjerojatno bi rvacko mlijeko izgubilo nešto na kvaliteti dok bi se dovuklo do Francuske, ali uopće ne sumnjam da je toliko kvalitetno da bi i takvo bilo bolje od najboljeg francuskog, kao uostalom i maslinovo ulje (naravno iz Istre, otkud drugdje nego od tamo) i jadranska lignja koje su najbolje stvari na ovom planetu (a i šire) i ne smije se ni posumnjati da nisu.
Krkimir is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.10.2012., 19:52   #74
Quote:
Krkimir kaže: Pogledaj post
...vjerojatno bi rvacko mlijeko izgubilo nešto na kvaliteti dok bi se dovuklo do Francuske, ali uopće ne sumnjam da je toliko kvalitetno da bi i takvo bilo bolje od najboljeg francuskog...
Rvacko je mlijeko toliko kvalitetno da bi ga se odmah po mužnji avionom vozilo u Francusku da ne izgubi na kvaliteti.
Pellaprat is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.10.2012., 20:00   #75
što ima loše u turskim grejpovima i limunima? (i koji trgovački lanac ih ne uvozi iz Turske?)
x-type is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.10.2012., 20:10   #76
Quote:
Dlapek kaže: Pogledaj post
Zato jer bi tijestu trebalo dugo da se digne,duže da se ispeče,još du inače bio tvrd i mrvio bi se već nekoliko sati nakon pečenja.
Vrlo su rijetke pekarne koji rade kruh bez aditiva.Jedino kaj ih ostali ne napišu,kao Lidl.
A kak onda su sve te gluposti navedena na kruhu iz Hr.Sumljam da francuzi imaju ne kompletne deklaracije.I da taj kruh se drugi dan mrvi, ali je pun, a ne ko spužva,
__________________
arvveen Galerija korisnika/ce kenai

Zadnje uređivanje arvveen : 16.10.2012. at 20:17.
arvveen is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.10.2012., 20:46   #77
Quote:
Wedding kaže: Pogledaj post
Dukat odavno vise nije nas nego francuski Lactalis
A kad smo kod tog istog Lactalisa oni lijepo izvoze nase fino mlijeko i od njega rade kvalitetne francuske sireve a ovdje uvazaju mlijeko u prahu od kojeg se radi mlijeko, vrhnje itd
Zanimljivo, s obzirom na to da donedavno većina "našeg finog mlijeka" nije zadovoljavala standarde EU (previše somatskih stanica) pa je izvoz bio zabranjen. Slična zabrana je donedavno vrijedila i za svinjetinu.
JPK is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.10.2012., 21:44   #78
Svasta ste tu napisali. Radila sam desetak godina u prehrambenim industrijama. Desavaju se greske koje se ne smiju desiti, ljudi grijese, ali nema ovih horora koje navodite. Jednom kad izgubis kupca mozes zatvoriti. Danas sigurno ima puno vise samokontrole i kontrole raznih institucija. Neke stvari koje su zakonom dozvoljene rade se, ali to je daleko od horora. Gugl je los doktor, a ocito i los ucitelj. Moram reci i da domaca hrana ne mora znaciti i zdrava i kvalitetna.
__________________
Cemo ben, tr ni sila
Maremonti is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.10.2012., 21:58   #79
Quote:
JPK kaže: Pogledaj post
Zanimljivo, s obzirom na to da donedavno većina "našeg finog mlijeka" nije zadovoljavala standarde EU (previše somatskih stanica) pa je izvoz bio zabranjen. Slična zabrana je donedavno vrijedila i za svinjetinu.
Ne znam tko iz Hrvatske izvozi svinjetinu . Ako i izvoze, onda onu koju su uvezli.
__________________
"Radeći bilo što, postajemo bilo tko.""Be excellent to yourself."
Poruka za svaku debeljucu/debeljka koji ovo čita...
Victora is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.10.2012., 22:26   #80
Chuck Morris pije hrvatsko mlijeko.
Justin Thyme is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 08:30.