Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Gastronomija

Gastronomija Za kuhare i kuharice te one koji to žele postati
Podforumi: Eno i ino, Hrana i zdravlje, Kuhinja bez mesa

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 02.03.2012., 10:09   #21
pita sa višnjama

pita sa višnjama mi je zapravo jedna od najdražih pita (uz pitu od jabuka)
pa evo mog pokušaja

višnje su domaće, ali smrznute
pomi

tijesto

150g integralnog brašna
100 g samljevenih zobenih pahuljica
1 jaje
2-3 žlice kiselog vrhnja
125 g maslaca (zapravo je išao meggleov maslac sa jogurtom)
50 g muscovada

tijesto je prvo pečeno oko 20min, na 180 stupnjeva prije dodatka višanja

nadjev
višnje
samljeveni bademi
šećer

višnje su domaće, ali smrznute
pomiješane su sa bademima i šećerom, količine su prema osobnim preferencijama
ja volim sa manje šećera, jer volim kiselost višanja

ponovo se peče još malo dok tijesto ne bude skroz pečeno






Zadnje uređivanje Deedy : 02.03.2012. at 19:16.
cilla is offline  
Old 03.03.2012., 17:17   #22
Trebala je biti pita za natječaj ali nisam zadovoljan izvedbom pa ju stavljam van natječaja...

Pita od limuna sa šumskim voćem


Tijesto:
250g oštrog brašna
120g maslaca
1 jaje
70g šećera
žličica kiselog vrhnja
žličica naribanog đumbira

Nadjev od limuna:
150ml soka od limuna
korica od jednog limuna
50ml vode
3 žumanjka
2 cijela jaja
150g šećera
malo praška za pecivo
1 valini šećer
2 žlice brašna

Nadjev od šumskog voća
šalica malina
šalica kupina
šalica borovnica
50g maslaca
100g šećera
50ml likera od kupine
2 žlice gustina

U smjesu za prhko tijesto naribajte malo đumbira, sve dobro zamjesite i stavite u frižider da odstoji. U posudu stavite sok od limuna, vodu,naribanu koricu i šećer te izmiksajte. Dodajte jedno po jedno jaje, prašak za pecivo i miksajte dalje. Na kraju dodajte brašno. Tijesto razvaljajte, stavite u namaščeni kalup, te na njega ulijte smjesu od limuna. Pecite pola sata na 190.








Kad je pečeno izvadite van da se hladi. Na maslacu i šećeru skuhajte šumsko voće i dodajte liker. U blenderu izmiksajte voće i dodajte gustin. Vratite na vatru da prokuha i time prelijte pitu. Ukrasite slatkim vrhnjem i voćem.
Dobar tek





Zadnje uređivanje spic : 03.03.2012. at 17:34.
spic is offline  
Old 04.03.2012., 10:03   #23
MaraKuja (u daljnjem tekstu MK) Pitica

Tijesto

180 gr brasna
20 gr praha od jagoda
100 gr putera
70 gr secera
malo soli
1 veliko jaje

Mijesati sve sastojke osim jaja prstima, dok se ne dobije mrvicasto tijesto. Dodati jaje i sa sto
manje mijesanja umijesiti tijesto. Ohladiti. Razvaljati tanko tijesto. Ohladiti. Staviti tijesto u kalup. Ohladiti.
Napuniti kalup rizom u aluminijskom foliji i peci dvadesetak minuta. Tijesto je
tamnije zbog praha od jagoda.

MK curd

120 gr MK soka
15 gr soka od limuna
130 gr secera
135 gr jaja
175 gr maslaca
1 limunska trava

Prokuhati MK sok sa isjeckanom limunskom travom i ostaviti pola sata.
Procijediti, dodati sok od limuna i ponovo prokuhati. Polako izliti na
umucena jaja sa secerom. Smjesu jaja i soka vratiti na sto
manju vatru i kuhati uz stalno mijesanje dok ne prokuha.
Ohladiti na 50 stupnjeva, prebaciti u blender i na najmanjoj brzini dodati
maslac. Izliti u peceni kalup i ohladiti 5-6 sati.

Sferificirani sok od jagoda

200 gr soka od jagoda
5g kalcijevog laktata
0.25g xanthan gum

Umiksati u blenderu, izliti u kalupe za led oblika polukugle i zalediiti.
Izvaditi ih iz kalupa i drzati 7 min u otopini od

1l vode
7g natrijevog (sodium) alginata
2g natrijevog (sodium) citrata
Prebaciti kugle u cistu vodu. Ubaciti ih u tart neposredno prije sluzenja.

Ceduljica

1 Post-It list
1 HB Olovka








Zadnje uređivanje Justin Thyme : 04.03.2012. at 10:59.
Justin Thyme is offline  
Old 04.03.2012., 14:27   #24
obična pita sa sirom vulgaris


a recept je ovaj http://www.coolinarika.com/recept/723000/
tijesto je u potpunosti isto možda žlica dvije brašna više jer sam valjda stavila malo više kiselog vrhnja (ne volim baš mjere na žlice)
nadjev bilo malo više od pola kile sira pa da ne ostane i snjeg kad istučem u njega dodam na kraju šečer da je čvršći pa je i sir pjenastiji
__________________
so close no matter how far couldn`t be much more from the heart forever trusting who we are and nothing else matters... 30.04.2012.....
klaudijak is offline  
Old 04.03.2012., 15:33   #25
Rekla sam da mi je palo na pamet, pa odustala, al ipak evo tu bum stavila svoj uradak. Postati ispod Justina nije bas dobitna kombinacija, al za mene vrijedi ona bitno je sudjelovati
Dakle recept:

Pita od jabuka, skoro Vulgaris

Oiginalan recept sa mojim malim izmjenama:
Za Prhko Tijesto;
4 žumanjka
10dag. šećera
15dag. maslaca ili margarina
30dag. brasna za fina tijesta
1 prašak za pecivo
1 limun
Za Nadjev:1
80dag. jabuka(kiselih ili slatkih po ukusu)
1 vanilin šećera
sok od limuna
cimet (2 žličice)
malo krušnih mrvica (žlica)

Za Nadjev;2
4 bijelanjka čvrsti snijeg
15dag. šećera (ja stavila 10 dag)
1 vanilin secer
10dag. mljevenih oraha)mogu i bademi po ukusu) stavila pola lješnjaka
4 vel. žlice pekmeza od marelica? stavila jednu žlicu
malo soka od limuna
šećer u prahu i vanilin šećer za posip... (po želji, jer ima dosta šećera pa i ne treba)
Priprema nadjeva: izmiksati bjelanjke, dodati šećer, orahe, pekmez i vanilin šećer.

Postupak izrade:
Od brašna, praška za pec., maslaca, šećera, žutanjaka i limunove korice umijesite prhko tijesto, pa ostavite da kratko počiva u hladnjaku. Zatim tijesto razdijelite na dva dijela. Jedan dio razvaljajte i stavite u namazan kalup, na tijesto posipajte malo krušnih mrvica, te na njih stavite naribane jabuke(kod mene je pola ribanih, pola rezanih). Preko jabuka izlijte nadjev, a zatim na nadjev poslazite drugi dio tijesta, moze i ribano tijesto, trakice ili srčeka i zvjezdice. Pitu stavite peći u pećnicu na temperaturu od 200°C oko 15 min, nakon toga smanjite i pecite jos 20 min na 160°C.
Slike su rađene sa mobitelom, pa me najte puno špotati Dobar tek.


__________________
U životu uvijek treba imati na raspolaganju jedan topli osmijeh i jedno spremno "odjebi"!

Zadnje uređivanje julija_8 : 04.03.2012. at 15:47.
julija_8 is offline  
Old 05.03.2012., 09:21   #26
Deconstructed tarte tatin:






tarte tatin

1/2 kg jabuka
100g šećera
malo cimeta
1 žlicu kalvadosa
Narezati jabuke,dodati šećer i cimet.Dinstati neoguljene jabuke narezane na tanke ploške na laganoj vatri oko pola sata.
Procijediti,ne stiskati pulpu.
Ohladiti i uliti u kalupiće.

tijesto:
200g brašna
100g maslaca,50g šećera s vanilijom
2 žutanjka
malo vode
Zamijestiti tijesto,odmarati oko pola sata u hladnjaku.
Rezati trokute pa peći 10 minuta na 180 stupnjeva.
Rastopiti 50g meda s malo soka od limuna.
Kad se jabuka žele ohladi dodati tijesto,preliti umakom od meda.

Zadnje uređivanje Deedy : 05.03.2012. at 15:48.
Dlapek is offline  
Old 05.03.2012., 17:33   #27
Prhko tijesto sa nadjevom od višanja i sira

ovo je nažalost sve što se moglo dobit od mog prhkog tijesta
nakon nestanka kalupa i fotića zaključila sam da ću uslikat drugi dan, no ništa nije ostalo za uslikat

slika je ogavna jer je slikana mobitelom u 2 ujutro xD



recept

tijesto :
300g brašna
150g maslaca/margarina
3 žlice šećera
0.5 žličica soli
o.5 žličica soda b.
o.5 dcl vode (po potrebi)

nadjev:

uzeti 2.5 dcl mlijeka i u to dodati 100 grama višanja - sve skupa staviti da zavrije (+ šećera po volji)
odvojeno u 100 ml mlijeka umutiti puding od vanilije
kada smjesa višnje ' mlijeko zavrije dodati puding + 100 grama sira - držati na vatri dok se ne zgusne
uzevši u obzir da se meni na kraju činilo da nije dovoljno gusto ja sam umiješala još malo pšenične krupice

na kraju sam sve posipala naribanom čokoladom ali to se tu ne vidi


__________________
Prvo reci ne, onda pregovaraj
Ange ou Demon is offline  
Old 06.03.2012., 15:21   #28
već se mjesecima prijetim kako ću napraviti nešto na temu natječaja, pa evo

PITA S BOROVNICAMA I BIJELOM ČOKOLADOM


e sad, ako ćete raditi pitu ko ja, onda minimalno 5 dana histerizirajte jer nigdje ne možete pronaći kalup za pitu bez uzdignutog dna. još barem toliko kopajte po netu i tražite recept sa bijelom čokoladom ali bez sira, naravno pri tome maltretirajte svu osobe oko sebe (isprika cijelom dnevnom boravku koji su me trpili ovakvu ) na kraju kupite vatrostalni kalup i prvo tijesto mijesite i mijesite, onda ga pecite pod opterećenjem 20 min na 200 C, a onda još 20 min na 180 C (sve sa uključenim ventilatorom). kad ga izvadite vani, čudom se čudite kako je prhko i ugljenisano, a zatim ga bacite u kantu za smeće . u cijeloj toj proceduri, mičite svoje djete od mačije hrane, pjevajte joj, skačite i zabavljajte da možete dovršiti pitu, na kraju joj dajte natreen u ruku i gledajte kako vas oduševljenjem natreenom podsjeća na Mulicu

e sad, za sve ostale normalne kuhare (pekare/ pitare), treba vam :

tijesto:
200 g brašna
115 g maslaca (hladnog narezanog na kockice)
50 g šečera
1 jaje

đem od borovnica:
120 g šečera
110 g borovnica
voda

krema:
200 ml slatkog vrhnja
200 g bijele čokolade

preljev:
200 g borovnica
2 žlice šečera
voda

dakle, zamijesite tijesto na način da u brašno utrljate maslac dok ne dobijete nešto nalik krušnim mrvicama, dodate šečer, promiješate, dodate jaje i umiješate tijesto. tijesto nijeeeeeeee potrebno mijesiti, dovoljno je da se jaje poveže sa ostatkom (nemojte ga ko ja mijesiti desetak min, jer definitvno nećete osjećati ni ramena ni ruke nakon toga). prebacite tijesto na prozirnu foliju i stavite ga u frižider na sat vremena.
nakon sat vremena, pobrašnite podlogu, razvaljajte tijesto, prebacite u kalup, prekrijte pek papirom i uspite rižu te pecite na 180 C (beeeeez ventilatora). nakon 15 min uklonite pek papir sa rižom i pecite ga još 5-10 min na 180 C (opet bez ventilatora ) odnosno dok ne dobije zlatno žutu boju. izvadite kalup vani i ostavite da se hladi.



đem sam radila tako da sam usula šečer u vodu i pričekala da se otopi na vatri, dodala borovnice i kuhala 10-tak minuta uz stalno miješanje. na ohlađeno tijesto sam namazala takav ohlađeni đem.



bijela krema : vrhnje zagrijte i maknite s vatre prije nego zakuha. prelijete ga preko bijele čokolade izrezane na kockice i miješajte dok se čokolada ne otopi. kako mi se krema nije htjela stisnut, min sam je miksala i onda prelila pitu. pitu sam stavila u frižider da se krema stisne.



preljev: zakuhajte borovnice i šečer, nakon 10-tak min propasirajte smjesu kroz cijedilo i reducirajte je dok ne dobijete preljev.



iskreno, ovim putem zahvaljujem Fran koja je ovim natječajem potakla me da radim moje prvo prhko, Ta.ji kojoj sam s bloga maznula recept za tijesto i preljev, meni nepoznatoj teti sa bloga http://gracessweetlife.com/2011/03/h...ganache-tarts/ kojoj sam maznula ideju sa đemom, svim na dnevnom koji su me trpili (pogotovo Mulici, Ta.ji i Vodenoj koje su me savjetovale i davale sugestije). pita je bila gotova jučer popodne, ali mi je svijetlo u kuhinji takva koma da sam jutros radila preljev i rezala je.
__________________
You have enemies? Good. That means you've stood up for something, sometime in your life -Winston Churchill
bolje biti u kasnom pubertetu nego u ranom klimakteriju - Jojo Jojić
:kiss: :cerek: 01.12.2013. PROTIV

Zadnje uređivanje Anasib : 06.03.2012. at 15:26.
Anasib is offline  
Old 06.03.2012., 22:51   #29
Mamina pita od bundeve

Tijesto:

250 g brašna
prstohvat soli
150 g margarina
50 g šećera
1 žutanjak
1 žlica kiselog vrhnja


Zamijesiti tijesto i podijeliti u dva dijela. Oblikovati lopte tako da jedna bude od 2/3 tijesta, a druga od 1/3.



Razvaljati veću kuglu i staviti u okrugli kalup (promjer 26 cm), izbosti ga vilicom i peći na 170°C oko 20-30 min, odnosno kad se lagano zažuti, ovisno o jačini pećnice.

Vruću koru premazati pekmezom. Ja imam jedan domaći kiseli od grožda.

Fila:

pekmez

600-700 g čistog pečenog mesa bundeve
3 žlice šećera (ili više, ovisno o ukusu i slatkoći bundeve)
pola žličice cimeta
pola žličice začina za medenjake (cimet, muškatni oraščić, korijandar, komorač, đumbir, klinčić, piment, anis, papar, kardamom = možete sami dozirati pojedinačno; ja sam ostala bez đumbira pa sam se poslužila mješavinom)

Bundevu izmiksati da se dobije pire.



Dodati začine i promiješati. Premazati pečenu koru s pekmezom formirajući kupolu.



Razvaljati manju kuglu tijesta i polagano prekriti pitu. Zalijepiti rubove tijesta za pečenu koru. Izbosti vilicom.
Vratiti u pećnicu na istu temperaturu i peći dok ne porumeni, još cca 20-25 minuta. Ja obično na pola tog vremena prebacim na pečenje na zrak pošto je sirova samo gornja kora.

http://img851.imageshack.us/img851/6...0303155007.jpg

I servirano

http://img10.imageshack.us/img10/897...0303175359.jpg

(Ispričavam se na lošijim fotkama. Strašno mi piju krv baterije fotića koje se prazne same od sebe pa sam se poslužila mobitelom.)
__________________
...

Zadnje uređivanje L3go : 20.02.2014. at 16:57. Reason: IMG
azzie_elbub is offline  
Old 07.03.2012., 14:31   #30
Pita sa kremom od vanilije i šumskog voća

Tijesto: kao i na mojoj prethodnoj piti - ovo su ostaci koji su počivali u dubokom u međuvremenu
Ispeći na slijepo 10 min i otkriveno još 10 min.

Vanilin krema:
2 dcl mlijeka
1 jaje
2-3 žlice šećera
2 žlice gustina
ekstrakt vanilije ili mahuna vanilije
4-5 punih na vrh žlica milerama (ili po želji dok ne dobijete gustoću koju želite) ili kiselog vrhnja

U zagrijanom mlijeku ukuhati smjesu jaja, šećera, vanilije i gustina uz par žlica mlijeka, dok ne postane gušto kao puding
U još vruće umiksati mileram ili vrhnje te staviti na pripremljeno i ispečeno tijesto.

Krema šumsko voće (ili bilo koje voće)
200 gr šumskog voća
2-3 žlice šećera
1-2 žličice instant želatine ili agar-agara
2-3 žlice milerama ili vrhnja

Šumsko voće prokuhati sa šećerom dok se ne otopi, ili ako koristite friško dok ne pusti malo soka, dodati želatinu ili agar i još malo prokuhati.
U vruće umješati mileram ili vrhnje i staviti preko vanilin kreme.

Ohladiti - pita gotova u roku keks

__________________
Moj Zmajek je MPO beba :)

#nemrem
Francesca is offline  
Old 07.03.2012., 16:43   #31
Pirina pita s višnjama

Tijesto:
  • 150 g pirinog brašna
  • na vrh noža praška za pecivo
  • 100 g šećera
  • 1 vanili šećer
  • sol
  • 1 jaje
  • 100 g maslaca

Brašno i prašak za pecivo skupa prosijemo u zdjelu za miješenje. Dodamo sve ostalo (maslac neka bude omekšan ali ne tekuć), dobro izmijesimo.
Dvije trećine tijesta izvaljamo na namašćeno dno modela za pitu (moj ima 29,5 cm i mrvicu je prevelik za ovu količinu tijesta, pa je ispalo tanko).
Nabodemo vilicama i stavimo peći 10-12 minuta.
Malo ohladimo.
Od ostalog tijesta napravimo valjak i stavimo ga uz rub modela, da nastane 2 cm visok rub.

Nadjev:
  • 900 - 1000 g višanja (može i smrznute) bez koštica
  • 100 g šećera
  • 20 g Gustina
  • 1 vanili šećer

Višnje operemo, ocijedimo, pospemo s 100 g šećera i pustimo da se prožme. Nakon toga ih na hitro zakuhamo, ocijedimo, ohladimo i odmjerimo 1/4 l soka (ako je soka premalo dodamo vode).
Gustin zamiješamo u 4 žlice soka; preostali sok zakuhamo, maknemo s vatre, dodamo Gustin, zakuhamo, dodamo višnje, ohladimo, pospemo s vanili šećerom i stavimo na tijesto.

Mrvice:
  • 150 g pirinog brašna
  • 100 g šećera
  • 1 vanili šećer
  • 100 g maslaca

Brašno prosijemo u zdjelu, dodamo šećer, vanili šećer i omekšali (ne tekući) maslac i s mikserom "zdrobimo" da nastanu mrvice. Pospemo ih po nadjevu.

Pečemo približno 40 minuta. Dobar tek!







Edit: tek sad vidim da su slike katastrofa al pošto je cijeli projekt i ispečen i slikan manje više jednom rukom još je krasno i ispalo
__________________
Ne budi supak, nosi masku (u zatvorenom i u guzvi). Dezinficiraj ruke. I ne pizdekaj. (c) Lady Guga
Cats is offline  
Old 09.03.2012., 08:53   #32
Pita od ricotte i naranči

Radila sam je prošli vikend i okačila na zadnjem kolaču jer nisam stigla pisati recept, pa evo sad i ovdje kompletna.

Tijesto:

250g brašna
120 g maslaca
80 g šećera
1 jaje
žličica praška za pecivo
narančina korica
1 žlica milerama ili kiselog vrhnja

Nadjev:

750 g ricotte
200 g milerama
150 g šećera ili više po ukusu
bourbon vanilin šećer
narančina korica

I još:

orange curd
listići badema

Brzo zamijesiti tijesto, razvaljati ga i prebaciti u kalup za pečenje. Malo ga izbosti vilicom i peći 10tak minuta na 200 stupnjeva. Nisam ga ničim opteretila, a trebala sam jer su se na kraju rubovi malo prepekli.

Inače, kupila sam kalup promjera 30 cm i u njega stane i stane file. Mislila sam da će biti dovoljno pola kg ricotte, ali nije bilo pa sam pisala svoje mjere, jer je origigi recept nešto drugačiji.

Kad se tijesto malo prohladi, u originalu ga se premaže domaćim pekmezom od naranči, ali nisam ga imala pa sam napravila "orange curd" i njime premazala. Zatim se lagano prelije nadjevom, posipa listićima badema i stavi peći nekih 30-35 minuta na 180 stupnjeva.



Uploaded with ImageShack.us



Uploaded with ImageShack.us



Uploaded with ImageShack.us
Stonožica Bosica is offline  
Old 09.03.2012., 10:32   #33
Ova pita je dio "sirotinjske" prehrane u kojo se ništa ne baca i doslovce svaka mrva kruha ima svoje mjesto .

Pita s mrvama kruha

tijesto:
klasično 3:2:1 tijesto za pitu
300g brašna
200g maslaca
100g šećera
2 žumanjka
malo vode
Peći "na slijepo" 10 minuta
U posudi zagrijati 150g maslaca i 100 g meda da se otopi,dodati 2 šalice suhih mrvica raženog kruha.
Aromu izaberite sami : naribana limunova ili narančina korica,cimet,anis...
Smjesu izliti na malo prohlađeno tijesto i peći još 15 minuta.
Pita je jako ukusna topla dok je donji dio još vruć i mekan,ali i hladna kad se gornji dio stvrdne i čuva mekanu unutrašnjost.
Ovaj put sam pekla male pite,ali i veliki modl za pitu daje jako dobar rezultat.




Dlapek is offline  
Old 09.03.2012., 14:30   #34
Pita od malina i bijele čokolade

recept je od Ane U. , malo prerađena krema

tijesto:
230 g brašna
50 g šećera
1 žličica cimeta
120 g maslaca (hladnog na kockice izrezanog)
1 žumanjak
2 žlice milerama

prosijati brašno, cimet i šećer (ja sam samljela šećer sa 1 vrećicom vanilin šećera)
u to dodati hladan maslac i utrljati brzo u smjesu brašna, cimeta i šećera da se dobiju mrvice
razmutiti žumance sa 2 žlice milerama i dodati u mrvice od brašna i maslaca
zamijesiti
oblikovati krug i razvaljati (ja sam valjala između prozirne folije)
staviti u namašćen kalup za pitu, izbockati vilicom i staviti u frižider (ja sam u škrinju stavila) na cca 30 min.
peći na 180 stupnjeva cca 20 min, ili dok ne dobije lijepu boju, a cijela kuća miriše na cimet
pustiti da se ohladi

preljev od malina:
cca 400 g malina (koristila sam zaleđene)
3 žlice meda

maline i med zakuhati cca 5-6 min. propasirati kod sito da se uklone koštice

bijela krema:
200 g bijele čokolade
250 g mascarponea
300 g vrhnja za šlag
1 vanilin šećer

čokoladu otopiti na pari
vrhnje istući u šlag sa vanilin šećerom, dodati mascarpone i otopljenu čokoladu, sve dobro promiješati

nafilati tijesto i napraviti utoriće za preljev od malina.
uliti maline u utore.

ohladiti dobro u frižideru prije posluživanja

cijela pita


Uploaded with ImageShack.us

kriška
http://img521.imageshack.us/img521/4969/pitasamalinama11.jpg

Uploaded with ImageShack.us


Uploaded with ImageShack.us

slike nisu nešto jer ja ne znam lijepo slikati
__________________
mali ptič

Zadnje uređivanje L3go : 20.02.2014. at 17:00. Reason: IMG
*zlata* is offline  
Old 10.03.2012., 08:20   #35
MNG & MK souffle tart

Tijesto

140 gr maslaca
150 gr secera
malo soli
1 veliko jaje
1 bjelance
310 gr brasna
50 gr kakaa
4 gr praska za pecivo

Umutiti jaje i bjelance.
Pomijesati brasno, kakao i prasak za pecivo.
Mikserom dobro umiksati maslac, secer i sol. Postepeno dodati jaja u umiksani
maslac. Kad se jaja dobro umiksaju, postepeno dodati brasno.
Umotati u plasticnu foliju i ohladiti.

Ganache od karamelizirane cokolade

60 gr bijele karamelizirane cokolade
100 gr vrhnja.

Prokuhano vrhnje preliti preko cokolade, izmijesati i ohladiti u hladnjaku.

Souffle

2 bjelanca
1 zumance
75 gr secera (6 zlica)
45 gr pirea od manga i marakuje

Umutiti pire i zumance.
Posebno umiksati bjelance i secer, ne pretvrdo.
Umijesati bjelacne u smjesu pirea i zumanca.

Razvuci tijesto i staviti u dublji kalup, peci 15 min na 170 stupnjeva.
Ohladiti tart, staviti u sredinu jednu kavenu zlicu kreme od cokolade.
Napuniti vrecicu kremom za souffle te istisnuti u tart.
Peci 6-7 minuta na 170 stupnjeva.

Recept je iz knjige Johnny Iuzzini: Dessert Fourplay. Tamna cokolada je
zamijenjena karameliziranom bijelom. U originalnom receptu koristi se samo pire
od marakuje.









Justin Thyme is offline  
Old 11.03.2012., 10:00   #36
Crna dekadentna pita








Tijesto:

200g glatkog brašna
50g kakaa
70g šećera u prahu
malo soli
2 jajeta
150g maslaca

Zamijesiti prhko tijesto, staviti ga u frižider. Zatim razvaljati, ispikati vilicom i peći 10ak minuta na 180C.
(Kalup je od 30cm.)


Nadjev:

70g šećera
malo soli
3 jajeta
200g tamne čokolade
200g mljevenog maka
250ml slatkog vrhnja


Miksati jaja i šećer, dodati malo soli. Izmiksanim jajima dodati mak. Čokoladu i vrhnje, rastopljeno, polako umiješati u jaja. Izlijte na polupečeno tijesto i pecite još 20min na 180 do 200C.

Ispečenu pitu premažite s malo domaćeg, kiselkastog pekmeza. Ja sam premazala pekmezom od jagoda.




Ganache:
200g čokolade
150ml slatkog vrhnja


Ohlađenu pitu ukrasite gancheom. Možete ga samo izliti, da dobijete glatku površinu ili čupavo namazati. Ja sam pak radila neke ukrase iglom, koji se naravno ne vide onako kako sam htjela, ali nema veze.












Zadnje uređivanje Gipsyqueen : 11.03.2012. at 10:52.
Gipsyqueen is offline  
Old 11.03.2012., 16:01   #37
evo i mene prvi put recept je iz časopisa Čarolija okusa,prvi put sam radila ne znam dal mi je to baš pametno za natječaj, ali baš sam si naumila ovu pitu

Pita od naranče s bezeom

Prhko tijesto:
250g brašna
2 žlice šećera
1 vanilin šećer
1 žumance
prstohvat soli
125g omekšalog maslaca
1 žlica hladne vode
Zamijesiti tijesto,umotati u prozirnu foliju i ostaviti 1 sat u hladnjaku.
Zagrijati pećnicu na 200 stupnjeva. Ohlađeno prhko tijesto razvaljati i obložiti namašćen kalup. U receptu piše da se na tijesto stavi papir za pečenje i suhi grah i peče tako 10 min, i 10 min još bez graha. Ohladiti. (ja nisam imala graha pa sam izbockala vilicom tijesto i pekla nekih 15-20 min)

Nadjev:
4 naranče
100g maslaca
5 jaja
1 žlica gustina
160g šećera u prahu
Naranče oprazi vrućom vodom. Dvjema narančama tanko oguliti koru i narezati je na kockice, a plodove iscijediti. Preostale 2 naranče debelo oguliti nožem pa kriške narezati na manje komadiće. Otopiti maslac i ostaviti da se malo ohladi.
Izmiješati maslac,jaja,šećer u prahu, gustin, narančinu koricu i sok i miksati, na kraju umiješati komadiće naranče. Sipati kremu na tijesto pa peći pitu još otprilike 30 min (ja sam i malo duže). Kad je gotova malo ohladiti.

Beze:
2 bjelanca
100g šećera u prahu
prstohvat soli
Stući bjelanca sa soli, postepeno umiksati šećer u prahu. Rasporediti po piti te zapeći na gornjoj prečki ispod grijača dok vrhovi ne poprime rumenu boju.




Što bih promijenila pošto sam ipak prvi puta radila
Kora naranče mi se malo previše osjeti pa bih drugi put naribala da se ipak malo izgubi,i ja sam rezala malo veće komade naranče pa se malo više vide.
Tijesto je strašno prhko mama i ja smo ga jedva utrpale u kalup.
__________________
...nikad se ne vracaj proslosti,jer ono sto si odbacio u proslosti vjerojatno se nije nimalo promijenilo...
petra_k is offline  
Old 11.03.2012., 17:32   #38
Pita od čokolade i krušaka


Tijesto
- 250g oštrog brašna
- 150g maslaca
- 50g kakaa
- 130g šećera
- 2 jaja
- malo soli

Nadjev:
- 3 Beurre Bosc kruške
- 250g tamne čokolade
- 50g maslaca
- 300ml slatkog vrhnja
- 3 jaja
- rum


Zamijesite prhko tijesto i stavite u hladnjak na barem pola sata. Razvaljajte ga na masnom papiru i prebacite u namaščeni kalup, probodite vilicom, te pecite pod teretom 10 minuta na 180 stupnjeva.



Maknite opterećenje i pecite još 10 minuta. Ostavite da se malo ohladi. Za to vrijeme otopite čokoladu u slatkom vrhnju, ohladite, te umiješajte jaja. Kruške ogulite, narežite na četvrtine, namočite u rum i ostavite malo da odstoje. Posložite ih po tijestu.





Prelijte kremom od čokolade i pecite 25 minuta na 170 stupnjeva.





Izvadite iz pećnice da se ohladi, te stavite u hladnjak na par sati, najbolje preko noći. Ukrasite kruškama i viškom kreme od čokolade.

Dobar tek









Na žalost puno je finije nego kako izgleda...
spic is offline  
Old 11.03.2012., 17:39   #39
I ja sam nešto spremala danas.
Ukratko recept:
tijesto za pitu na 600 g brašna, 300 g maslaca, malo soli, 5 žlica šećera, par žlica vode zatim sam odvojila pola tijesta i u preostalu polovicu umijesila tri žlice kakaa u prahu. I dodala još žlicu šećera.
Pekla tartiće, pitu i male dijelove tortica na 175 12 minuta ventilirano.

Vanil krema:
mileram, mlijeko odokativno i dva žutanjka, šećer i vanil šećer, te gustin

čoko krema :čokolada rastopljena sa vrhnjem

Mikro tartići



Mini prhke tortice




Zadnje uređivanje Vodenna : 11.03.2012. at 17:51.
Vodenna is offline  
Old 11.03.2012., 18:45   #40
Pita od marelica

http://cookam.blogspot.com/2012/02/p...ademaajme.html

Ne znam hoće li vam htjeti otvoriti link, mene je nešto zezalo. Uglavnom, na tu foru uz neke sitnije izmjene i dodatke sam napravila i ovu pitu, samo sam ja stavila marelice iz kompota. Nije loše, ali ne mogu reći ni da je "vauuuuu"

http://img109.imageshack.us/img109/9717/pb160453.jpg

Uploaded with ImageShack.us



Uploaded with ImageShack.us

http://img11.imageshack.us/img11/2843/pb160535.jpg

Uploaded with ImageShack.us

Zadnje uređivanje L3go : 04.04.2014. at 03:35. Reason: IMG
Stonožica Bosica is offline  
Zatvorena tema



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 18:40.