Natrag   Forum.hr > Sport > Formula 1

Formula 1 Brm, brm, fiju...

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 14.05.2015., 22:39   #81
Lesli... Necemo se tako razgovarat.
__________________
vladimir: "onda, idemo?"
estragon: "idemo!"
(ostaju na mjestu)
Dorian.Gray is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.05.2015., 22:50   #82
Ok, samo sam mislio da napišem da je konfuzan blog i da ima netačnih stvari. Kasno je sad, sutra ćemo malo više o F1 i tehnici, okretajima, mjenjačima, kvačilima i ostalim stvarima. Ja sam to pratio malo ranije, pa ove klasične stvari i znam, ali nove sa rekuperacijom energije i DSR slabije. Moment je jako, jako bitan u utrci, ko ga ima više ima bolje ubrzanje, naročito ako ga ima više na nižim okretajima pa lako izlazi iz krivina. Konačna brzina na beskonačnom pravcu je određena snagom (ali i momentom), ali o tome malo više narednih dana. Nadam se da će se i drugi u ovo uključiti sa korisnim linkovima...
__________________
666+999=zlo i naopako
Lesli Eldridž is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.05.2015., 23:14   #83
Quote:
Lesli Eldridž kaže: Pogledaj post
Moment je jako, jako bitan u utrci, ko ga ima više ima bolje ubrzanje, naročito ako ga ima više na nižim okretajima pa lako izlazi iz krivina. Konačna brzina na beskonačnom pravcu je određena snagom (ali i momentom)
Za moment nije tolko bitno tko ga ima najviše nego tko najbolje iskorištava raspoloživi moment tj. u kojem rasponu ga i kada koristiš.

Najgora kombinacija je ovo gore puno momenta na niskim okretajima kod izlaska iz sporih zavoja, to je recept za provrtiti gume i uništiti iste. A takvom stanju pridodaju i karakteristike turbo motora i elektro motora kojima je max moment na nižim okretajima.

Smatram da je tu prednost mercedesovih pogona jer su najbolje ispeglali(spojili) momente i razvijaju najviše momenta pri visokim okretajima, otuda i najviše konja iako nemaju nužno motor s najviše Nm.(napominjem neznam tko koliko ima stvarno nm i ostalo)

Ovo se moglo vidjeti na prošloj trci ferrari(kimi) vs williams(bottas) u zadnjim krugovima, gdje ferrari malo u zavoju curi nos a onda na izlasku baca stražnji kraj i vrti gume a williams ko ispucan i onda ga ovaj na ravnici i sa drs-om nemože stići. Jer mercedesov motor ima zalihe momenta u višljim okretajima (kad ubrzavaš na ravnici, mjenjaš brzine i uvijek si u gornjem području okretaja)
Koliko sam primjetio i honda i renault imaju problema sa eksplozijom momenta na izlasku iz zavoja i preopterečivanjem stražnjih guma.
Tomy-87 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.05.2015., 01:09   #84
Well, mozda su mecke skontali kakav, zasad jos uvijek legalan, traction control..
Kao onomad Red Bull, sa nelinearnim odzivom papucice gasa...
el-ing is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.05.2015., 10:04   #85
Pa ja bi se čudio da nitko ne koristi punjenje baterija i time regulaciju proklicivanja preko MGU-K, jer nigdje nije zabranjeno.
renato2107 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.05.2015., 22:31   #86
Quote:
mario550 kaže: Pogledaj post
Ako motori isporucuju istu snagu, jedan na 12000okr a drugi na 15000 okretaja onda su jednako brzi samo zahtjevaju drugaciji nacin voznje , snaga je snaga i tocka.

Dizel motori imaju najveci moment u pravilu ali to ne znaci da su najbrzi motori nego da imaju najvise snage koja je spremna povuci recimo teret, gle cuda zato se koriste kao teretna vozila, kod dizela je to zato jer smjesa izgara tokom cijelog hoda klipa prema dmt( donjoj mrtvoj tocki), kod benzinca smjesa izgori odmah sva u potpunosti .

Turbo motori stvaraju veci moment zbog prednabijanja zraka, dogodi se veca ekdplozija smjese , dakle veci moment.

Dvotaktni motori takoder imaju ogroman moment.

Ako neki motor ima veci moment ne znaci da je brzi,ogroman moment je cak problem kod utrkivanja, viđeno u turbo eri formule 1, kada bolid jednostavno nije kontrolirano mogao ispucavati snagu nego je ona dolazila u nekontroliranim naletima momenta, nesto sto nije pozeljno i sto vozacu otezava posao.


Dakle ako 2 motora imaju istu vrsnu snagu oni su jednako brzi bez obzira koliki moment razvijaju na odredenom broju okretaja, dakle drugacije dolaze do te snage.

Snaga je mjerilo motora a ne moment, moment nije kosnjska snaga i moment zavisi od puno faktora konstrukcije motora, atmosferski, turbo, dizel, turbo dizel, wankel, dvotaktni itd
.

Recimo to ovako Ferrarijev v12 3500ccm ima manji moment od Fordovog v8 3500ccm, ima manji moment alu ima vecu vršnu snagu, nemožeš zakljućiti da je Fordov motor btži zato što ima veći moment od Ferrarijevog, u teoriji je upravo suprotno Ferrarijev je motor brži jer ima više snage (Monza,Hockenheim), Fordov motor je iskoristviji i radi u širem rasponu okretaja.

Dakle snaga je jedno a moment je drugo, razmeš?

Ovo je jedan od najboljih postova koje sam pročitao u zadnje vrijeme.


Za razliku od ovog:


Quote:
The Best F1 Driver kaže: Pogledaj post
Okretni moment je itekako prokleto bitan i ako je maksimalna snaga na 12000 okretaja to je pun kurac, ali zbilja pun kurac bolje nego da je ista ta snaga na 15000 okretaja...
iz vrlo jednostavnog razloga jer je u realnom svijetu formule1 taj motor sa maksimalnom snagom na 12000 uvijek pun kufer jači od ovog koji max snagu ima pri 15000.
Zato kaj F1 bolid u toku jednog kruga nije na 15000 okretaja niti u 2% kruga (pogledaj si malo okretaje na driver trackingu tu i tam dođu u pikovima na 13-14xxx ), a na ovih 10000-12000 je bar jedno 30% ako ne i 50% kruga.
Osim toga ovaj koji ima veću snagu kod manjeg broja okretaja je ziher pun kufer bolji na ubrzanju kod izlaska iz zavoja.

Upravo to se i vidi kod razlike Williams vs Ferrari, Ferrari je čak i brži u krugu kad je sam na stazi no ako je iza Williamsa nemre mu ništ, jer williams pun kufer bolje izlazi iz zavoja i bolje ubrzava.
Nebitno je čak i to kaj Ferrari ima praktički isti top speed kao i Williams, dakle motori bi mogli bit tu negdi po snazi...no Williams do tog top speeda dođe pun kufer prije nego Ferrari
Kaj ti to treba, Tibidragi?
Pilatus is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.05.2015., 00:17   #87
Šta nam uradi Bernie


https://www.youtube.com/watch?v=hlREq0TXQX0
SinnFein is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.08.2015., 13:43   #88
Quote:
el-ing kaže: Pogledaj post
Znaci nema downforce, zakurac u krivini...
Ali ima preticanja i to prirodnih a ne sa DRS-om
dmw is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.08.2015., 13:51   #89
Quote:
dmw kaže: Pogledaj post
Ali ima preticanja i to prirodnih a ne sa DRS-om
Preticanja i to prirodnih ima i u Skoda kupu. Konzumna i jeftina tehnologija, svi auti skoro isti, nema aerodinamike i eto ti preticanja. No to nije F1 nego Nascar ili Skoda kup...
__________________
vladimir: "onda, idemo?"
estragon: "idemo!"
(ostaju na mjestu)
Dorian.Gray is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.08.2015., 13:52   #90
Quote:
el-ing kaže: Pogledaj post
Verstapen u Ferrari 2017....
Ima mi logike...

http://www.gptoday.com/full_story/vi...ari_from_2017/
Sili sizon

Quote:
“However, I know that Max has a long-term contract with Red Bull, which also includes 2017,” he added.
dmw is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.08.2015., 13:54   #91
Quote:
Dorian.Gray kaže: Pogledaj post
Preticanja i to prirodnih ima i u Skoda kupu. Konzumna i jeftina tehnologija, svi auti skoro isti, nema aerodinamike i eto ti preticanja. No to nije F1 nego Nascar ili Skoda kup...
Mi ovde pricamo o open-wheel autima i kakva je F1 pre bila(bez krila) i da ne bi bilo lose to da se vrati. Jer aerodinamika je unistila preticanja. I sad moraju da izmisljaju DRS i 2 komponente guma da bi napravili vestacka preticanja umesto da vide sta je uzrok i pozabave se time.
dmw is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.08.2015., 14:01   #92
Quote:
dmw kaže: Pogledaj post
Mi ovde pricamo o open-wheel autima i kakva je F1 pre bila(bez krila) i da ne bi bilo lose to da se vrati. Jer aerodinamika je unistila preticanja. I sad moraju da izmisljaju DRS i 2 komponente guma da bi napravili vestacka preticanja umseto da vide sta je uzrok i pozabave se time.
Aha, mislio sam da ti opet pricas dosadne hvalospjeve americkim utrkama u tehnosloskim kantama. Jer F1 je vrhunac tehnologije u utrkivanju, a aerodinamika je rezultat ciste tehnologije. Nitko ne kaze da nema i negativnih efekata, svi znamo da ima, ali nije rjesenje u pretvaranje F1 u nesto na razini prije Colina Chapmana ili danasnjeg Indycara.
__________________
vladimir: "onda, idemo?"
estragon: "idemo!"
(ostaju na mjestu)
Dorian.Gray is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.08.2015., 14:28   #93
Pa danasnji IndyCar isto ima previse krila. F1 i treba da ostane vrhunac tehnologije ali aerodinamiku treba izbaciti po meni a povecati mehanicki grip.
dmw is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.08.2015., 14:48   #94
Quote:
dmw kaže: Pogledaj post
Pa danasnji IndyCar isto ima previse krila. F1 i treba da ostane vrhunac tehnologije ali aerodinamiku treba izbaciti po meni a povecati mehanicki grip.
Zašto bi izbacivali aerodinamiku ?? Pa da imamo još sporije bolide jel, pa da opet svi plaču kako su prespori.


Dodati još aerodinamike, ground effect i jače motore i da lete stazom kako treba i biti. A ne tamo neke kerefeke vraćati iz 50-ih i 60-ih.
SinnFein is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.08.2015., 14:54   #95
Quote:
SinnFein kaže: Pogledaj post
Zašto bi izbacivali aerodinamiku ?? Pa da imamo još sporije bolide jel, pa da opet svi plaču kako su prespori.
Ma moze se povecati jacina motora i to resiti to je najmanji problem. Nego prednje i zadnje krilo treba izbaciti kao u Formuli Ford pa da vidis trka. A ne uvoditi DRS i sta ti ja znam da bi se na vestacki nacin stvorilo preticanje umesto da pogledaju sta je uzrok i to promene.
dmw is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.08.2015., 14:55   #96
Quote:
dmw kaže: Pogledaj post
Ma moze se povecati jacina motora i to resiti to je najmanji problem. Nego prednje i zadnje krilo treba izbaciti kao u Formuli Ford pa da vidis trka. A ne uvoditi DRS i sta ti ja znam da bi se na vestacki nacin stvorilo preticanje umesto da pogledaju sta je uzrok i to promene.
Jesam ja rekao da ti pozivaš kup natjecanja...
__________________
vladimir: "onda, idemo?"
estragon: "idemo!"
(ostaju na mjestu)
Dorian.Gray is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.08.2015., 15:03   #97
Quote:
Dorian.Gray kaže: Pogledaj post
Jesam ja rekao da ti pozivaš kup natjecanja...
Ne razumem te. Formula Ford je isto open-wheel i F1 bi imala sta nauciti od njih.
dmw is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.08.2015., 15:11   #98
Quote:
SinnFein kaže: Pogledaj post
Zašto bi izbacivali aerodinamiku ?? Pa da imamo još sporije bolide jel, pa da opet svi plaču kako su prespori.
Upravo to
Ovaj De Ferran je to savršeno opisal u ovome citatu:

Quote:
So he thinks it would not be wise for F1 to start making sweeping changes, especially if they are based fundamentally on what the fans are saying in a recent spate of global surveys.

“Henry Ford once said that if he had asked the people what they want, they would have said ‘faster horses’. And if Steve Jobs had asked people what they want, no one would have told him the smartphone.

“What I mean is that although it is important to know how the fans tick, what you actually deliver to the people must be decided by those who run the business,” said de Ferran.
Osim toga kad bi se to sa restrikcijama po pitanju aerodinamike i uvelo, oni koji su jako za to bi opet bili prvi koji bi počeli plakat da je F1 dosadna i da ništ ne valja

Jedino kaj treba napravit u F1 je upravo dijametralno suprotno od tih krajnje nebuloznih ideja da F1 treba još više restrikcija

Ono kaj treba napravit je baš ukinut hrpetinu restrikcija u pravilima, te ostavit inženjerima i ekipama na volju kaj i kak da rade...
Dakle baš to da je razvoj aerodinamike i razvoj motora potpuno slobodan.

I treba postavit krajnje jednostavna pravila tipa:
Bolid smije biti minimalno tih i tih dimenzija, te maksimalno tih i tih dimenzija...
Bolid smije imati motor do tog i tog maksimalnog obujma te maksimalno toliko cilindara...
Testirati se smije doslovce pa stalno...

A dalje nek radi ko kaj zna i kaj može platit.
sve ove žalopojke tipa preskupo je i.t.d. su i dovele do ovog sranja u kojem se na kraju troši pun kufer više nego prije, a nema baš nikakvog pravog napretka, jer je sve eto toliko restriktivno da ni nemre doć do nekog revolucionarnog izuma i nekog ozbiljnog napretka bez ogromne love...

I u konačnici upravo to je ono kaj i odbija velike igrače s lovom da se pojave u F1, jer realno teško da će iti jedan ozbiljan proizvođač uletit u ovakvu F1 i dozvolit si da se sramoti kao Honda ili Renault, a da već unaprijed zna da bu potrošil more love na tehnologiju koju ionak praktički pa nema nikakve šanse primijenit u klasičnim autima, a bogme nema ni šanse odmah u startu bit bolji od konkurencije pa da to ima smisla sa strane marketinga, nego dapače ima daleko veće šanse bit silno lošiji od konkurencije i samo se sramotit što baš i nije neka silno dobra reklama...
The Best F1 Driver is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.08.2015., 16:23   #99
Quote:
Ono kaj treba napravit je baš ukinut hrpetinu restrikcija u pravilima, te ostavit inženjerima i ekipama na volju kaj i kak da rade...
Pa to smo imali i to je dovelo do promena pravila i ovih sad pravila koja isto nisu dobra. A sta fanovi zele veruj mi kad bi birali izmedju tehnologije i utrka izabrali bi utrke. Jer koga briga na primer kad se bore dva vozaca dal je iza njih turbo motor od ne znam ni ja kolko 'konja' ili neki drugi motor ako je utrkivanje kvalitetno. To je jednom i Briatore izjavio jos pre 10 godina i to je tacno. Samo kad ce F1 to shvatiti...
dmw is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.08.2015., 18:08   #100
Quote:
dmw kaže: Pogledaj post
Ali ima preticanja i to prirodnih a ne sa DRS-om

DRS jeste sranje....
Treba ukinuti ogranicenje protoka goriva, farsu sa gumama, i eventualno malo promijeniti sistem kvalifikacija (svi dobiju po jedan set guma samo za kvale i to je to)...
el-ing is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 23:07.