Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Putovanja > Hrvatska i turizam

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 15.03.2024., 12:16   #1
[Iznajmljivači] Apartmani/privatni smjestaj Vol. 2 (zbirna tema)

Staru temu smo napunili do 10.000 postova pa je red da krenemo u novu.

Ova tema zamisljena je kao zbirno mjesto gdje iznajmljivaci privatnog smjestaja mogu razmjenjivati iskustva, jadati se, hvaliti se, kukati, traziti savjete i sl Molim vas samo da obratite paznju na to da za neke specificne stvari imamo i zasebne teme (npr opremanje, ciscenje, oglasavanje, tehnicka pomoc, pdv, pdv na proviziju itd) te svakako molim da ako je post iz te domene da ga stavite na specijaliziranu temu

Takodjer, ako tek krecete ili razmisljate krenuti u iznajmljivacke vode, imate pitanja vezana za kategorizaciju i sl. - slobodno pisite ovdje pa cemo vas eventualno preusmjeriti na pravu temu.

Lei is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.03.2024., 15:01   #2
uglavnom, da se nadovežem na prijašnje postove:
u slučaju da nam gosti ostave prljav apartman i slično, možemo djelovati preventivno i uzimat im depozit za extra cleaning i demage deposit. ili jednostavno možemo šutit, trpit i čistit, pogotovo ako su nekome apartmani dodatni posao i nema vremena dočekivat goste, naplaćivat im depozit, dolazit u pregled prije njihova odlaska, vraćat im depozit ili se raspravljat s njima... već sam jedne godine to radio ali nije bilo baš praktično.
eventualno im reć prvog dana da paze na apartman inda ćemo doć u pregled prije njihova odlaska. eventualno ako ne stignemo, reć da nam poslikaju apartman i pošalju na watssap.
evo, stvarno ne znam.
Aciha is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.03.2024., 15:57   #3
nema ti koristi reci, jer ja uvjek kazem da se ap ocisti prije check-out-a. neki ostave ok, neki ostave svinjac. a kad dodem na check-out u 11 nemam opciiju im rec sad gospodo ocistite jer niste, a ja se vracam. jer novi gosti ulaze u 15h, znaci sat otkucava. zahebano je to.
ovo za extra cleaning naplacivanje, pa to je super ideja, ali siguran sam da bi bilo negativnih komentara onda na review-u tak da je to dvosjekli mac.
__________________
sve sto napisem je IMHO
geronimo666 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.03.2024., 16:42   #4
sve je dvosjekli mač osim šutnje.
meni su se jedni gosti iščuđavali što moraju u 10:00 izać van, dan prije sam im rekao i opet nisu izašli na vrijeme. ja sam onda ušao u apartman i počeo čistit pa ih je to ponukalo da se krenu spremat. apartman su napustili u 10:30. toliko su se snobovski ponašali (a o nečistoći da i ne govorim) da sam im naredio da iznesu smeće i to im je jako teško palo na kraju sam od svega dobio lošu recenziju, iako ne vjerujem da bi bila ni nešto puno bolja ocjena da sam im titrao i sve dopuštao. oni su bili kao neka vrsta 'hotelskih' gostiju i na naš apartman su gledali svisoka, ništa im nije bilo dovoljno dobro.
mislim da će proć još dosta vremena dok se ne uvede elektronski način naplate takvih stvari. tipa, kasniš s check outom, to ti se dodatno naplaćuje (jer ti si u biti odabrao late check out), ostavio si toliko prljav apartman da se treba angažirat dodatna sobarica- to će ti se još skinut s kartice i naplatit itd.
Aciha is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.03.2024., 17:17   #5
to može prakticirati 1 % iznajmljivača, nema šanse da će netko doći dok istovremeno na portalima ima slobodnog smještaja bez depozita

ovih dana čujem sa tri različite strane o problemima sa švercanjem dodatnih gostiju, dva apartmana sa self check inom i sva tri u zgradama
__________________
.
Opal Zg is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.03.2024., 17:54   #6
Quote:
geronimo666 kaže: Pogledaj post
nema ti koristi reci, jer ja uvjek kazem da se ap ocisti prije check-out-a. neki ostave ok, neki ostave svinjac. a kad dodem na check-out u 11 nemam opciiju im rec sad gospodo ocistite jer niste, a ja se vracam. jer novi gosti ulaze u 15h, znaci sat otkucava. zahebano je to.

ovo za extra cleaning naplacivanje, pa to je super ideja, ali siguran sam da bi bilo negativnih komentara onda na review-u tak da je to dvosjekli mac.
Nisam sigurna da sam shvatila.
Check out je obično oko 10 sati.
Netko očekuje da gosti, osim što se moraju rano dignuti i pakirati očiste apartman za iduće goste?
Ne bi li trebao domaćin očistiti između jednih i drugih?
__________________
"Svi su jednaki, ali neki su jednakiji od drugih." © svinja Napoleon
kajpa is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.03.2024., 17:57   #7
To je rizik posla, neki ostave iznimno čisto, neki iznimno šporko, najčešće je srednjak. Ne uzbuđujem se oko toga, niti bih tražio dodatne pare. Za check out uvijek napomenem kod check ina, onako diskretno ih pitam kad je avion. Ako je rano ništa dalje ne govorim, ako je popodne onda im napomenem do kad je check out. Pa opet noć prije.
Nekad bude problema, uglavnom ne. To je sve dio posla, ništa strašno.
Kexx is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.03.2024., 10:30   #8
Quote:
Kexx kaže: Pogledaj post
To je rizik posla, neki ostave iznimno čisto, neki iznimno šporko, najčešće je srednjak. Ne uzbuđujem se oko toga, niti bih tražio dodatne pare. Za check out uvijek napomenem kod check ina, onako diskretno ih pitam kad je avion. Ako je rano ništa dalje ne govorim, ako je popodne onda im napomenem do kad je check out. Pa opet noć prije.
Nekad bude problema, uglavnom ne. To je sve dio posla, ništa strašno.
kakvih problema bude i kako ih rješavaš? je li sam čistiš ili imaš osobu za to? je li ti iznajmljivanje glavni posao ili radiš još nešto osim toga?
mislim, prilično ležerno razmišljanje s obzirom kakvi turisti znaju bit...
Aciha is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.03.2024., 12:33   #9
Quote:
Aciha kaže: Pogledaj post
kakvih problema bude i kako ih rješavaš? je li sam čistiš ili imaš osobu za to? je li ti iznajmljivanje glavni posao ili radiš još nešto osim toga?
mislim, prilično ležerno razmišljanje s obzirom kakvi turisti znaju bit...
18 godina sam u tome, ležernost dolazi s iskustvom.
Kexx is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.03.2024., 15:11   #10
Nismo li temu ciscenja i sto se ocekuje od gostiju vec prozvakali preko nekoliko puta?

U kratko - U Hr se uvijek izmedju smjene gostiju cisti apartman, praksa da se gostima ostavlja apartman kakvog su ga prosli gosti ostavili kod nas ne postoji (odnosno bar se nadam da to nitko ne radi ), isto kao sto ne postoji praksa da sam nosis svoju posteljinu. Francuzi npr imaju tako nesto, ali je to vrlo jasno naznaceno prije rezervacije.

Sto se tice odrzavanja cistoce apartmana - tu su se stvari podosta promijenile unazad nekoliko godina od kad je Airbnb usao na Eu trziste. Naime, gosti koji dolaze preko Airbnb su duzni odrzavati apartman cistim, Airbnb to uvjetuje i to je jedna od stavki koju se pita iznajmljivaca da ocjeni (koliko su gosti pustili cist i uredan apartman, uz odabir detalja kao sto su npr oprano sudje, baceno smece itd). Ukoliko nekoliko puta dobijes losu ocjenu Airbnb ti zabranjuje koristiti tu platformu. Naravno, ocekuje se i da te u apartmanu docekaju sredstva za ciscenje, usisavac, krpice i sl. Ocekuje se i da bacis smece odnosno postupis po uputama koje je host ostavio (i da, kod checkouta ti Airbnb posalje podsjetnik u kojem je popisano sto sve moras obaviti prije checkouta, izmedju ostalog host moze izabrati "throw garbage"). Isto tako, ako gost ostavi toliki svinjac da ga se nije moglo sanirati u neko prosjecno vrijeme, mozes zatraziti naknadu za extra cleaning.

Naravno da nitko od nas ne ocekuje da gosti ostave stan kao da ga nisu uopce ni koristili jer - svi mi cemo naravno ocistiti aprtman. Ono sto se ocekuje je neki normalni i uljudjeni nacin ophodjenja s apartmanom - da neces namjerno razbijati, da neces pusiti ako pusenje nije dozvoljeno i gasit cikove u zavjesu ili prozorsku plasticnu klupicu, da smece i koristene uloske neces pustati po podu i po cijelom stanu nego baciti u vrecicu smeca, da wc za sobom ocistis cetkom, da ne pisas po zidu i podu nego ciljas skoljku, da ako se nesto prolije ne ostavis to po podu da se skori nego pobrises, da ne ostavis skoreno i prljavo sudje za sobom, da ne stavis nazad u ladice prljavo i neoprano sudje, da ne skidas sminku s rucnicima, da ne koristis rucnik za kadu kao otirac za brisat cipele..... Mogla bih nabrajati u nedogled svakakve nebulozne stvari s kojima se prije ili kasnije netko od nas susretne i nekom normalnom i pristojnom gostu ne bi uopce pale napamet.
Lei is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.03.2024., 15:29   #11
uprav tak.


mene zanima ovo "mozes zatraziti naknadu za extra cleaning".
to preko air-a, nakon check-out-a neka nova opcija ili mislis onak osobno prije neg izadu vanka trazit?

na boo sam poceo uzimat damage depozit. na air-u nisam jer AFAIK nemaju to sluzbeno jos, nazalost. il mozda nisam vidio jer nisam bas gledao zadnje vrijeme, a znam da su nesto svasta mjenjali.
__________________
sve sto napisem je IMHO
geronimo666 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.03.2024., 15:41   #12
Ja imam peh jer svi gosti koji plate zavrsno ciscenje, ostave apartman u 99% cistom stanju. da bar znam tko je cist, a tko nije prije rezervacije. To mi je ogromna stava hocu li nekoga opet primiti u glavnoj sezoni, uz to jel mi laze u facu, i jesu li bucni. U sporednoj, primam sve, a za ove koje znam da su prljavi da nakon njih samo kuhinju cistim puna 3h, njima naplatim 30% vecu cijenu.
__________________
Coffee, chocolate, men... Some things are just better rich.
royal blue is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.03.2024., 16:21   #13
Quote:
geronimo666 kaže: Pogledaj post
uprav tak.
mene zanima ovo "mozes zatraziti naknadu za extra cleaning".
to preko air-a, nakon check-out-a neka nova opcija ili mislis onak osobno prije neg izadu vanka trazit?
Mislim da nije nova opcija, jer postoji vec ondaj gumb "Send or request money", a ima i cijeli niz stvari pokrivenih s njihovom policom osiguranja AirCover. Nisam do sad to koristila izuzev "send money", jer sam gosci jednoj vratila dio novaca i radi savrseno (meni su odbili od buducih isplata, njoj su valjda na racun prebacili )
Lei is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.03.2024., 16:27   #14
aha, ok, al to mora bit i sa druge strane prihvatljivo, a mos mislit kako bi netko pristao uplatit sa extra cleaning jer je ostavio svinjac nakon sto su otisli... tesko IMO.
jedino ako bi Air stao iza host-a, sto mi je nekak sumnjivo da imaju bas toliko bolju politiku naspram host-a za razliku od jednog boo koji bi sve dao za goste, a host-a ne sljive 5%.
__________________
sve sto napisem je IMHO
geronimo666 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.03.2024., 16:40   #15
@Steže se obruč oko malih iznajmljivača: Hrvati se neće još dugo ovako bogatiti na rentanju

https://www.vecernji.hr/vijesti/stez...ntanju-1754405

Evo opet.
__________________
Ignore :JOHABI,miramare,GemsBond,rezon@tor,plavobili,Krvn ik,Mortal Kombajn
Poštarko is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.03.2024., 17:45   #16
Quote:
Od ove godine, ljudi koji iznajmljuju svoje stanove i kuće preko platformi moraju prijaviti i platiti PDV na njihovu uslugu
lažeš, Ljubica

iliti Ljubica Gatarić je piskaralo koje nema pojma o navedenoj temi
__________________
.
Opal Zg is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.03.2024., 12:02   #17
Kupovina montažne kućice u kampu na moru / iznajmjivanje iste

Pozdrav

nadam se da mi netko može pomoći ili me bar uputiti na pravi thread ako sam na krivom. Naime, htjela bih ove godine kupiti montažnu kućicu u nekom od kampova na moru i rentati ju, ali voljela bih prvo malo pročitati o iskustvima .. tipa od koje agencije kupiti, koje su na crnoj listi, koliko ima smisla uzimati njihov paušalni paket itd .. što nakon 10 godina?

ako ima itko tko se bavi time bila bih vam zahvalna ako biste mi mogli dati par informacija. Hvala puno
Sniffy is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.03.2024., 12:03   #18
Quote:
Poštarko kaže: Pogledaj post
@Steže se obruč oko malih iznajmljivača: Hrvati se neće još dugo ovako bogatiti na rentanju

https://www.vecernji.hr/vijesti/stez...ntanju-1754405

Evo opet.
Ne steže se obruč nego će iznamljivači dignuti cijene i to je to. Na kraju će opet gosti to sve platiti.
__________________
Bolje vrabac u ruci, nego vrabac na grani...
spalatinino1988 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.03.2024., 12:11   #19
Hajka traje godinama, sve potaknuto od određenog lobija. Pri tom se iznose i brojne neistine.
Dubrovački gradonačelnik je trenutno u đihadu protiv iznajmljivača, a predložio je da nema kratkoročno u stambenim zgradama. To je prva faza, jer ne može sve odjednom zabranit. Ako mu to prođe širit će zabranu.
Iznajmljivači koji nemaju u stambenim će slegnuti ramenima jer se njih ne tiče, a kad dođe po ove
druge neće se imat tko zauzet za njih.
Pogrešno je da jedni iznajmljivači gledaju ravnodušno na restrikcije prema drugim iznajmljivačima jer će doći i po njih.
Kexx is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.03.2024., 12:13   #20
Nije bas dobra tema, al trenutno ne pronalazim imamo li ikakvu bolju. Ako nadjem prebacit cu.

Ono sto treba svakako napomenuti - nije "montazna" nego "mobilna" kucica. Velika je razlika. Najveci problem u cijeloj toj prici je da zemljiste nije tvoje. Nek se kamp predomisli i odluci izbacit mobilne kucice ili prenamijenit nesto - moras iselit negdje sa cijelom kucicom, a pitanje je gdje. Nek dignu cijene pausala - opet ne mozes nista jer je uzmi ili ostavi. Treba jako dobro prouciti ugovore i osigurati se oko takvih nekih detalja. Pauslne cijene su dosta velike, a mobilna kucica ima neki rok trajanja i trebalo bi vidjeti kolika je realna isplativost cijele price (ako ju uzimas iskljucivo kao investiciju). I treba paziti da ne dodje inspekcija i stavi zabranu na koristenje, kao sto su napravili u Jezevcu proslu zimu na svim kucicama/parcelama koje su preblizu moru

Sto se tice popunjenosti tu nema brige - mobine kucice, pogotovo u nekim boljim kampovima postizu brutalne cijene i rasprodane su i godinu unaprijed. Jos ako s kampom mozes dogovoriti da oni odradjuju check in/out i ciscenje - super, jer pretpostavljam da neces bit blizu i u prilici stalno skakutat do kampa i nazad.
Lei is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 03:16.